Skocz do zawartości

Aktualizacja forum (archiwalny)


picasso
Wiadomość dodana przez picasso
  • Poprawne wyświetlanie forum: Forum zostało poddane tak drastycznej modyfikacji, że konieczne jest wyczyszczenie cache przeglądarki oraz dla pewności przeładowanie strony bezpośrednio z serwera poprzez CTRL+F5. Dodatkowo, forum nie współpracuje ze starymi przeglądarkami, np. Opera 12.x.
  • Logowanie: Jeśli masz problem z logowaniem po aktualizacji forum, wyczyść pole nazwa i wpisz nazwę wyświetlaną pod jaką widać Cię na forum. Zmiana była wcześniej omawiana w tym wątku.
  • Posty/tematy: W przypadku zauważenia uszkodzonego / pustego posta lub dziwnego formatowania w poście proszę nic nie poprawiać ręcznie tylko zgłosić temat podając do niego link. Mamy już zaplanowane dodatkowe konwersje na poziomie bazy danych, ale nadal zbieramy zgłoszenia o naruszeniu formatowania.

Rekomendowane odpowiedzi

Forum zostało pomyślnie zaktualizowane do wersji 4.3.5. Najdłuższa aktualizacja w historii forum. Bezbłędnie wykonaliśmy aktualizację jako taką i własne podmiany w bazie danych. Forum było w stanie gotowości już w niedzielę, wyskoczyły jednak niespodziewane dodatkowe problemy i prewencyjnie nie chcieliśmy włączyć forum (by mieć pewność że nie ma poważnych błędów wymagających inwazyjnych zmian). Udaliśmy się po pomoc techników IPS. To już chyba standard w naszym przypadku, że można liczyć tylko na siebie. Brak mi słów na to co wyprawiał (płatny!) support ?. Nie dość, że zwlekali z każdą odpowiedzią przetrzymując nas, to jeszcze dowiedzieliśmy się, że mamy cofać całe forum i ... uwaga .. zmienić serwer w celu dalszej diagnostyki. Jałowa dyskusja trwała do wczoraj! Diagnoza wydała nam się kuriozalna i odmówiliśmy współpracy, byliśmy bowiem przekonani, że problemy są małe, tylko już ze zmęczenia nie widzimy clou. I zgodnie z podejrzeniem okazało się, że to były naprawdę małe fiksy, tylko dojść do tego to była łamigłówka. Wszystko rozwiązaliśmy samodzielnie.

 

 

 

 

Co nowego:Nowy styl

 

Całkowicie nowy domyślny skin dostarczany z instalacją, ale jest on tu pozostawiony jedynie do celów porównawczo diagnostycznych i żadne poprawki na nim nie są wykonywane. Nasz poprzedni styl iSkin miał pogrzeb i został zakupiony nowy styl Chameleon (ustawiony tu jako domyślny), który i tak został radykalnie przerobiony przeze mnie ręcznie, by nie przypominać wersji sklepowej, a jednocześnie podtrzymać wrażenia znane z wcześniejszego stylu. Forum używa Font Awesome zamiast standardowych obrazków oraz adaptuje czcionkę do możliwości systemu (czyli np. użytkownicy Windows 10 widzą inną czcionkę niż użytkownicy XP).

 

Responsywność / adaptacja do parametrów urządzenia/ekranu
Skin jest responsywny i dostosowuje swoją formę w oparciu o zakres widoczności ekranu. To oznacza, że ten sam skin działa na komputerach, tabletach i telefonach. Odrębna wersja Mobilna nie jest już potrzebna. Możecie potestować jak to działa zmniejszając okno przeglądarki do jakiś radykalnych poziomów.

 

 mobile2.png

 

Pływający nagłówek

Specjalnością naszego skina jest pływający nagłówek, zawsze widoczny podczas skrolowania strony. Aktualizacja: post #36, obecnie menu z opcjami jest zawsze widoczne także na urządzeniach mobilnych.

 

Ikony forum

Fora na stronie głównej otrzymały wyróżniające je ikonki. Ikony te działają po staremu, tzn. dla zalogowanych zmieniają natężenie dla oznaczenia że pojawiły się nowe tematy/posty.


Nowe tryby wyświetlania forum

 

Na stronie głównej jest zlokalizowany przycisk umożliwiający zmianę wyświetlania struktury forum:

 

switchview.png

 

Wybrany tryb jest zapisywany w Ciasteczku o nazwie ips4_forum_view. Opcja nie jest dostępna dla Gości.

 

 

Nowe menu nawigacyjne

 

navmenu.png

 

 

Dodatkowo, pasek ze ścieżką dostępu został powielony na spodzie.

- Na pasku górnym po prawej stronie zalogowani widzą opcję "Nieprzeczytana zawartość" a goście "Cała aktywność". Opcje te zastępują dawne "Wyświetl nową zawartość". Przycisk "Otwórz szybką nawigację" został usunięty.

- Na pasku dolnym po prawej stronie została umieszczona opcja "Oznacz jako przeczytane", widoczna tylko dla zalogowanych. Aktualizacja: w wersji 4.4.3 funkcja ta nie powoduje już przeładowania strony. 

 

navbreadcrumbbottom.png

 

 

System widżetów

Zastępuje dawny pasek boczny. W systemie widżetów działają górne, dolne i boczne partie strony - na dowolnej stronie forum, a nie tylko na glównej. Z wizualnego punktu widzenia użytkownicy nie odczują różnicy, gdyż utrzymałam replikę formy znaną z poprzedniej wersji forum. Zaznaczę jednak, że obecnie Administrator ma szerokie możliwości modyfikacji tych obszarów i nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawią się nowe obiekty.

Pasek boczny

Zostały tu przeniesione Statystyki forum (uprzednio na spodzie strony). Widżet "Tematy" działa inaczej niż poprzednie "Najnowsze tematy" (tylko lista nowych tematów): pokazuje ostatnie 5 tematów w których nastąpiła aktualizacja, tzn. zarówno nowy temat, jak i temat w którym pojawiła się nowa odpowiedź. Został wprowadzony licznik odpowiedzi, by odróżnić te typy od siebie:

 

postcounter1.pngpostcounter2.png

 

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji forum bloków tych nie można zamknąć, gdyż decyzja o obecności elementów jest teraz wyłącznie w gestii Administratora. Domyślnie pasek jest widoczny na urządzeniach mobilnych i tak na razie to zostawiłam.

Lista użytkowników online
- Usunięte linki Moderatorzy (przeniesione do menu Przeglądaj), Najaktywniejsi użytkownicy dzisiaj i Najaktywniejsi użytkownicy w ogóle (funkcje zastąpione przez tzw. Ranking, który został tu wyłączony).
- Usunięte boty przeglądarek z listy.
- Zalogowani jako anonimowi nie są już oznaczani gwiazdką.

 

 

Stopka

 

- Zostały usunięte następujące funkcje: centralny przycisk Przejdź na górę (zastąpiony przez nowy spodni pasek nawigacji), Oznacz jako przeczytane (przeniesione nieco powyżej do paska nawigacji), Pomoc (uznana za zbędną).

- Menu języków otrzymało flagi.

 

footer.png

 

 

Widoki tematów i postów

 

Zmieniona ilość tematów i postów wyświetlanych na stronie na 25.

 

Ogłoszenia

Mogą być teraz przesuwane w różne miejsca. Obecnie wyświetlają się także na stronie tematu, co powinno pomóc nakierować użytkownika na realizację zasad działu. Otwierają się w modalnym oknie bez przeładowania strony.

Widok listy tematów:

- Nowe etykiety tematów:

badge_pinned.png Podpięty

badge_featured.png Promowany

badge_poll.png Ankieta

badge_hidden.png badge_unapproved.png Widoczne tylko dla Moderatorów (opis w dalszej części)

 

badge_hot.png Etykieta Gorący temat została ulepszona i już nie pokazuje się dla starych tematów z dużą ilością postów. Etykieta ujawnia się w zależności od przedziału czasu w którym pojawiły się X ilość postów, a nie jak to było poprzednio od ogólnej ilości postów. Domyślne ustawienie to 10 postów w ciągu ostatniej godziny.

 

- Nowy podgląd tematu, obecnie wystarczy najechać na nazwę tematu i pojawia się pop-up separujący podgląd pierwszego i ostatniego posta w kartach. Podgląd jest pełny, tzn. pokazuje się zawartość całego posta (ze scrollem, jeśli za długi) z zachowanym formatowaniem.
 

- Tematy nieprzeczytane są teraz w pogrubiane, a temat przeniesiony jest lepiej wyróżniony (tzn. informacja gdzie go przeniesiono).

 

topicmarkers.png

 

- Została usunięta opcja "Kto pisał w" po kliknięciu w ilość odpowiedzi. Podejrzewam, że większość nawet nie wiedziała, że taka opcja jest.

 

- Usunięta opcja "Wyświetl więcej tematów" pod listą tematów danego forum. Obecnie cała paginacja działa w technice Ajax (bez przeładowania stron) - wystarczy kliknąć na numer strony, by błyskawicznie pojawiła się lista tematów z konkretnej strony.

 

pagination.png

 

- Została usunięta informacja przez kogo jest moderowane dane forum (uprzednio opcja "Forum prowadzone przez" na belce przeglądających)

 

 

Widok tematu:

- Zostały usunięte obiekty specyficzne dla starego stylu iSkin, tzn. przyciski przełączające widok między standardowym a uproszczonym (bez avatarów), oznaczenie aktywności przy nicku, przycisk "Do góry".
- Został także usunięty # numer posta, ale przywróciłam tę funkcję.

- Zlikwidowałam pole "Skąd:" pod avatarem. Informacja nie wnosi nic do sprawy, i tak jest dostępna w widoku profilu.

 

- W nagłówku tematu zostały dodane etykiety tematów.

 

badge_topicview.png

 

- Przyciski edycji i cytowania zostały przesunięte na lewo, a Multicytowanie jest teraz w formie plusa. Do Moderatorów: opcje moderacyjne też tam przesunięte i spięte w jednym menu (poprzednio każda opcja wyliczana z osobna).

 

postcontrols.png

 

- Możliwość (roz)zwinięcia cytatów, co jest przydatne przy czytaniu tekstu z ogromnymi cytatami. I w końcu spoilery zostały dopasowane do wyglądu pozostałych, nie rażą już siermieżnością.

 

Cytat

Treść w cytacie

 

Spoiler

Treść w spoilerze


- Jeśli post był edytowany, informacja jest teraz sygnalizowana też na belce posta. Użytkownicy widzą tę informację, jeśli autor zaznaczył pokazywanie, że post był edytowany. Natomiast nie da się już tego ukryć przed Moderatorami/Administratorami, widzą informację o edycji niezależnie od tego czy użytkownik wybrał opcję pokazywania.

 

edited.png

 

- Odnośniki nawigacyjne Wróć do forum Następny nieczytany temat zostały przelokowane na spód między edytorem a linkami współdzielenia.

 

navtopic.png

 

Aktualizacja: w wersji 4.4.3 zostały usunięte nazwy działów i tytuły tematów z linków "Przejdź do listy tematów" i "Następny nieprzeczytany temat" zlokalizowanych na spodzie tematu. 

 

- Zmiany w linkach współdzielenia: dodany link Pinterest; usunięte StumbleUpon (martwy serwis zastąpiony przez Mix), Google+ (post #20) oraz Pobierz i Drukuj.

 

Aktualizacja: w wersji 4.4.3 została dodana obsługa Lazy Load ("leniwe" / opóźnione ładowanie) - Obrazy i media osadzone nie są ładowanie razem ze stroną, zostaną wczytane dopiero w momencie gdy użytkownik przewinie stronę do miejsca w którym się znajdują. Ciężko uchwycić ten efekt na zrzucie ekranu czy video, przy przewijaniu na ułamek sekundy powinny się pojawić szare bloki "rezerwujące" miejsce, które zostaną zastąpione obrazami po ich pełnym załadowaniu. Dzięki temu rozwiązaniu strona wczyta się szybciej. Zmiana powinna też pomóc słabszym komputerom, które mocno się pocą przy renderowaniu strony z ogromną ilością obrazków czy osadzonych linków.

 

 

 

Logowanie

Opcja "Zapamiętaj mnie" generuje teraz cookie o dłuższej żywotności (90 dni zamiast 7).


Ostatnio używane urządzenia:
W ustawieniach konta (opisanych poniżej) jest nowa sekcja ze stroną pokazującą wszystkie urządzenia które zostały użyte do logowania przez ostatnie 90 dni. Jest pokazywane urządzenie, przeglądarka oraz fizyczna lokalizacja (pobrana via GeoIP lookup). Jeśli podczas logowania zaznaczono opcję "Zapamiętaj mnie", pokazuje się przycisk umożliwiający rezygnację z tej opcji, co jest pomocne gdy omyłkowo pozostano w stanie zalogowanym na jakimś publicznym komputerze.

 

devices.png

 

W przypadku wykrycia podejrzanej pozycji można kliknąć na link "Widzisz urządzenie którego nie rozpoznajesz ?" uruchamiający dialog zabezpieczenia konta poprzez zmianę hasła.

 

Administrator może także włączyć wysyłanie powiadomienia na e-mail o nowo logowanym urządzeniu. Funkcja ta domyślnie jest wyłączona i tak to zostawiłam.

 

 

Widok dla gości:

W widoku subforów został usunięty przycisk "Zaloguj się aby dodać temat". W widoku tematów podobnie stało się z przyciskiem "Zaloguj się, aby dodać odpowiedź", który zastąpiono wielkim dialogiem umieszczonym na spodzie tematu.
Profil | Ustawienia
 

Nowe domyślnie zdjęcie (awatar literniczy)

Domyślny obrazek został zastąpiony przez automatycznie generowane obrazki zawierające pierwszą literę nicka na kolorowym tle. Kolory są wybierane losowo i w sposób niepowtarzalny. Różni użytkownicy mający nick rozpoczynający się od tej samej litery otrzymają różne kolory, np.:

 

profile_letters.png

 

Aktualizacja: w wersji 4.4.3 zmienił się format avatarów literniczych na SVG, co oznacza wysoką jakość przy skalowaniu, spadek wagi oraz szybszy rendering strony. Dodatkowo, została dodana możliwość ponownego przycięcia już ustawionych awatarów nieliterniczych.

 

 

Uproszczenie i redukcja ustawień

W menu głównym konta usunięte ustawianie statusu i Moja zawartość (występują tylko w profilu) oraz Komunikator (nadal dostępny z poziomu ikony Wiadomości), przeniesiony tu link do Moje załączniki i Wyloguj.

 

Zostały usunięte lub wyłączone następujące funkcje:
- Ustawianie strefy czasowej i korekta przy przechodzeniu na czas letni: IPB4 automatycznie wykrywa i ustawia pasującą strefę czasową. Powinno to zlikwidować stary problem przesunięć czasowych notowanych będąc zalogowanym i wylogowanym. Informacja jest przetrzymywana w Ciasteczku o nazwie ips4_ipsTimeZone.
- Komentarze: Konfiguracja usunięta. Nie jest już możliwe globalne w(y)łączenie lub ręczne zatwierdzanie komentarzy. Aktualizacja: post #54, obecnie pole statusu globalnie wyłączone, więc komentarze i tak niedostępne.
- Sygnatury: Postawiono nacisk na "zawartość" i uznano, że sygnatura odciąga uwagę od treści zasadniczej. Sygnatury były tu problematyczne od samego początku i pomimo licznych ograniczeń wprowadzonych przeze mnie i tak były jedną z podstawowych metod używanych przez spamerów do reklamowania dziwnych treści i stron. Ponadto, nowa zmiana sugeruje, że planują tę funkcję na jakimś etapie całkowicie wyeliminować, więc zapobiegawczo zostawiam domyślną konfigurację, by nie gromadzić już danych które potencjalnie zostaną i tak utracone.
- Gravatary: Aktualizacja: w wersji 4.4.3 Gravatary zostały całkowicie usunięte ze względów prywatności oraz problemów wydajnościowych.
- Znajomi: Ta zmiana została już omówiona w wątku wstępnym. Znajomi zostali usunięci na korzyść Obserwowanych.

 

- Edycja profilu, konfiguracja powiadomień oraz Ignorowanych została odseparowana od Ustawień, w których nadal można jednak znaleźć szybkie odnośniki do tych stron.

- Konfiguracja Obserwujących oraz ostatnio odwiedzających profil jest zlokalizowana bezpośrednio w widoku profilu (patrz niżej) a nie w Ustawieniach.

 

 

Nowa aranżacja strony profilu

Ocena użytkownika poprzez gwiazdki została usunięta.

 

Pojawił się podział na karty Aktywność (łączy funkcjonalność dawnego pola statusu i sekcji "Przegląd: Status / Posty / Tematy") i "O mnie". Domyślny widok jest ustawiony na Aktywność. Jeśli użytkownik nie wypełnił "O mnie", nie pokazuje się ta karta wcale.

Blok Znajomi został zastąpiony przez Obserwujących. Dawne bloki Statystyki i Kontakt zostały inaczej zaaranżowane i przeniesione na lewo. Dawne pole "Odwiedzin" przeniosło się do bloku wizytujących profil. Zniknęło pole Wiek, tylko data urodzin się wyświetla, za to przywrócono pole informacji co konkretnie robi użytkownik. Licznik odwiedzin zaś przeniesiony do odwiedzających.

 

 

Aktywność | Kompletna zawartość użytkownika

Karta Aktywność podaje tylko kilka ostatnich rekordów. Do przeglądania całej zawartości służy przycisk:

 

button_myactivity.png 

We własnym profilu 

 

button_theiractivity.png

W cudzym profilu

 

W poprzedniej wersji forum pokazywanie zawartości użytkownika było oparte na wyszukiwarce forum, przycisk był po prostu linkiem uruchamiającym nową stronę z rezultatami wyszukiwania, a rezultaty były ograniczone tylko do ostatniego roku (by nie obciążać serwera). W nowej wersji forum przycisk działa w zupełnie innej technice, dynamicznie przełącza widok profilu na tryb przeglądania zawartości, a zawartość jest kompletna (nie limitowana czasowo).

 

 

Pole statusu

Aktualizacja: post #54, obecnie pole nie jest w ogóle dostępne.

 

 

Punkty ostrzeżeń (przypominam: widzi je tylko delikwent i Administracja/Moderacja)

Bardziej prominentne i szczegółowe (informacja o tym czy są nałożone jakieś ograniczenia oraz ostatnie ostrzeżenie)

 

profile_warningpoints.png

 

 

Obserwujący

 

profile_followers.png  profile_unfollow.png

 

Konfiguracja we własnym profilu vs. Konfiguracja w cudzym profilu

 

Nowa funkcja zastępująca poprzednich Znajomych. Jest to relacja jednostronna, tzn. nie ma wymogu obserwowania się wzajemnie. Nie ma możliwości zatwierdzania Obserwujących, ale można globalnie wyłączyć obserwowanie swojego profilu wprost ze strony profilu jak pokazane na obrazku.

 

 

Ostatnie wizyty

 

profile_lastvisited.png  

 

profile_lastvisited2.png

 

Konfiguracja została przeniesiona z Ustawień wprost do widoku profilu. Użytkownicy zarejestrowani przed aktualizacją forum domyślnie mają ten blok włączony (o ile nie zmienili wcześniej konfiguracji). Nowi użytkownicy domyślnie mają blok nieaktywny i ręcznie muszą go uaktywnić z poziomu strony profilu. 

Szybkie dodawanie nowego tematu

 

Pojawił się nowy przycisk na stronie głównej:

 

button_addtopic.png

 

... oraz:

 

button_create.png

 

Przycisk +Dodaj to globalna funkcja umożliwiająca szybkie utworzenie zawartości w dowolnej aplikacji na dowolnej stronie. Z perspektywy naszego forum przycisk wydaje się mało użyteczny, gdyż zainstalowane aplikacje ograniczają się do forum i kalendarza. Większy sens tego rozwiązania ujawniłby się, gdyby zostały tu zainstalowane dodatkowe aplikacje IPS, np. Galeria czy Pliki.

 

Aktualizacja: w wersji 4.4.3 przycisk +Dodaj obsługiwany także dla urządzeń mobilnych. Dodatkowo, post #54, obecnie użytkownicy widzą tylko jedną pozycję "Temat".


Szybka edycja tytułu tematu

 

W widoku subforum oraz w widoku tematu wystarczy kliknąć na tytuł i przytrzymać, by otworzyło się pole edycji. ESC wycofuje z edycji. Rzecz jasna tylko autorzy tematu mogą edytować tytuł własnego tematu, a Moderatorzy wszystkie tematy w sekcji którą moderują.

 

 

Cytowanie selektywne

Prośba o tę funkcję pojawiła się wcześniej na forum w tym temacie. Wystarczy zaznaczyć fragment tekstu w widoku tematu, pojawi się opcja cytowania zakreślonego obszaru, a cytat zostanie automatycznie załadowany do edytora.

 

 

Cytaty zagnieżdżone (cytat w cytacie): Obecnie automatycznie generowane cytaty via standardowe przyciski Cytuj i Cytat wielokrotny mają wycinane cytaty w cytacie. Funkcja sprawiała problemy i usunięto tę możliwość z automatycznego cytowania. Nadal jednak można zagnieżdżać cytat w cytacie za pomocą opcji cytowania selektywnego lub ręcznie przy udziale przycisku ckeditor_button_quote2.png, o ile potrzebne.

 

 

 

Edytor

CKEditor zaktualizowany do wersji 4.10 (Changelog CKEditor). Aktualizacja: w wersji 4.4.3 nowszy CKEditor 4.11.4.

 

Jest to całkowicie nowy edytor, zarówno pod maską, jak i z wyglądu. Edytor używa teraz trybu div (zamiast iframe), co przyśpiesza jego działanie i usprawnia obsługę na urządzeniach mobilnych.

Responsywność / adaptacja edytora do parametrów ekranu/urządzenia:
- Edytor dynamicznie zmienia rozmiar i kształt w zależności od rozmiaru okna oraz miejsca gdzie jest osadzony. Są skonfigurowane trzy widoki: Komputer, Tablet, Smartfon. Każdy z tych widoków ma przypisany inny zestaw opcji formatujących. Na małych ekranach, tabletach i telefonach menu edytora jest zredukowane. Administrator wprawdzie może ustawić to dowolnie, ale zostawiłam domyślne ustawienia.

 

ckeditor_toolbarlarge.png

Duży (Komputer)

 

ckeditor_toolbarmedium.png

Średni (Tablet)

 

ckeditor_toolbarsmall.png

Mały (Smartfon)


- Podczas wpisywania treści edytor automatycznie "rozciąga się" dopasowując pole widoczności do wpisywanej treści. Nie ma już uchwytu w prawym dolnym rogu umożliwiającego ręczne powiększenie obszaru roboczego.

 

 

Uproszczony tryb i menu:
- Funkcja "Użyj pełnego edytora" (poprzednio oferująca edycję tytułu tematu, załączanie plików, podgląd posta i ankietę) została zlikwidowana. Obecnie dostępny tylko jeden tryb edytora udostępniający wszystkie opcje na tacy. To definitywnie powinno zlikwidować problemy użytkowników ze znalezieniem opcji...
- Menu edytora mocno uproszczone, mniej przycisków. W widoku Komputer zlikwidowane: wstawianie obrazu, usuwanie odnośnika, wstawianie indeksu górnego i dolnego, opcje kopiowania i wklejania, opcje wcięcia tekstu, Czcionka, "Moje media", Szukaj, Zamień. Administrator może dowolnie modyfikować zestaw widocznych przycisków, ale zostawiłam układ nieomal domyślny, bo użytkownicy forum i tak z większości przycisków nie korzystali. Przypominam, że menu edytora jest responsywne, im mniejszy ekran tym mniej przycisków widocznych.

- Zostały usunięte też Opcje edytora (funkcje "Domyślnie wklejaj jako czysty tekst" oraz "Wyczyść moją zapisaną zawartość") na korzyść komunikatów czasu rzeczywistego. Przy wklejaniu treści oraz otwieraniu edytora pojawiają się komunikaty umożliwiające konwersję formatowania oraz usunięcie zapisanej treści.


Menu kontekstowe edytora:
Nareszcie! Przełączenie na tryb div oznacza także ładowanie poprawnego menu kontekstowego przeglądarki (menu tekstu zamiast menu strony z innymi opcjami przeglądarki) w przypadku gdy okno edycji jest jeszcze puste. Rozwiązuje to bardzo stary problem nakreślony w archiwalnym wątku aktualizacji. Różnicę odczują przede wszystkim użytkownicy Firefox:

 

ckeditor_browsercontext1.png     ckeditor_browsercontext2.png

IPB 4.x vs. IPB 3.x

Dodatkowo jest też menu własne CKEditor, które jest wywoływane poprzez przytrzymanie CTRL i prawy klik. W zależności od typu zawartości w oknie edytora i kliku na określony obiekt, menu kontekstowe może oferować różny zestaw opcji:

ckeditor_context1.png

Menu pustego okna, tekstu oraz treści "mieszanych"

 

ckeditor_context2.png

Menu edycji obrazu

 

ckeditor_context3.png

Menu edycji linka

 

ckeditor_context4.png

Menu edycji cytatu

 

 

Wklejanie i usuwanie formatowania

Podczas wklejania skopiowanego sformatowanego tekstu edytor zadaje pytanie czy zachować formatowanie:

 

ckeditor_pasting.png

 

Dodałam też stosowny przycisk w edytorze umożliwiający usuwanie formatowania zaznaczonego fragmentu:

 

ckeditor_button_eraser.png

 

 

Nowe linie / paragrafy:
Edytor został skonfigurowany, by ENTER tworzył przejście do nowej linii, zamiast nowego paragrafu. Ma to znaczenie pod kątem wizualnym, paragrafy tworzą "szpary" wyglądające jak puste linie i by tego uniknąć należałoby stosować aż dwie kombinacje (ENTER do paragrafów i SHIFT+ENTER do nowych linii), co po prostu jest nie do przejścia dla mało obeznanych użytkowników.
Przy okazji, w związku z radykalną wymianą edytora powinien zniknąć problem samoczynnego wymazywania nowych linii sygnalizowany przy poprzedniej aktualizacji.

 

 

Tylko tryb wizualny | Minimalne wsparcie formatowania BBCode:
Ta wersja edytora działa w czystym HTML. Nie ma już podziału na tryb WYSIWYG i BBCode, jedyny dostępny tryb to tryb wizualny. BBCode jest nadal parsowane za kulisami, ale nie w edytorze. W związku z tym zostały zlikwidowane wszelkie widoczne ślady obsługi BBCode, tzn. przycisk umożliwiający przejście na Tryb BBCode oraz menu wyboru BBCode.
 

Zalecanym jest używanie przycisków w edytorze, by wprowadzić określone formatowanie i widzieć poprawną formę docelową od razu w poście. Wprawdzie standardowe formatowanie BBCode jako takie nadal można wklejać bezpośrednio w edytorze i sprawdzić rendering przy udziale przycisku Podgląd ckeditor_button_preview2.png, ale rezultaty nie są już gwarantowane. Obsługa BBCode jest podstawowa, a bugi związane z BBCode w ogóle nie są już rozwiązywane, więc wszelkie problemy związane z tym typem formatowania są poza zasięgiem mojej naprawy.

 

 


Ulepszone CODE | QUOTE | SPOILER:
Mowa tu o przyciskach edytora realizujących te funkcje, a nie o tagach BBCode wpisywanych ręcznie:

 

 ckeditor_button_code2.png  ckeditor_button_quote2.png  ckeditor_button_spoiler2.png

 

Wszystkie wymienione mają dokładnie zaznaczone pola graniczne wewnętrzne i zewnętrzne oraz są ruchome. Łatwo przesunąć je w inne miejsce, co było prawdziwym koszmarem w poprzedniej wersji forum. Po najechaniu na blok pojawia się kontroler pozycji ckeditor_pointer.png umożliwiający uchwycenie bloku i upuszczenie go w dowolnym miejscu.

 

ckeditor_moveable.gif

 

Dialog wstawiania kodów został pozbawiony opcji numerowania linii. Zestaw dostępnych kodów został rozszerzony, pojawiła się też długo przeze mnie wyczekiwana opcja kodu bez kolorowania składni.

 

ckeditor_code.png

 

Jeśli wybrano któryś kod z kolorowaniem składni, podgląd w edytorze ją teraz pokazuje.

 

Wstawionego już kodu nie można edytować bezpośrednio w poście, należy przez dwuklik na kod wywołać główne menu edycji kodu i z jego poziomu dokonać zmian.


Autoparsowanie:
W odróżnieniu od poprzedniej wersji forum ręczne wpisanie lub wklejenie odnośnika URL czy kodu Emoji/Emotikony (np. dwukropek z okrągłym nawiasem) skutkuje natychmiastową konwersją na docelową formę wyświetlania widoczną po zapostowaniu.

Istnieje też rozbudowany system automatycznego osadzania specjalnych linków czy obrazków - popatrz niżej na ustęp "Odnośniki osadzone (z podglądem)" oraz "Wstawianie i przetwarzanie obrazów".
System jest ponoć na tyle sprytny, by nie kolidować z innymi operacjami. Np. podmiana nie powinna się pojawić w następujących scenariuszach: kod Emoji/Emotikony w środku słowa, linki umieszczone w tagach BBCode czy treści w Code. Aczkolwiek już zdołałam wychwycić sytuacje, gdy niepożądana konwersja ma miejsce.

 

ckeditor_autoparsing.gif

 

Aktualizacja: obecnie zastępowanie kodów Emoji/Emotikonów zostało zdeaktywowane ze względu na problemy z niepożądanymi konwersjami treści.

 

 

Odnośniki klasyczne:

 

ckeditor_button_link2.png

 

Przycisk dodawania odnośnika oferuje teraz przyjazny dialog, który w końcu posiada pole "Tekst odnośnika". Brak tego pola to była uciążliwość wprowadzona już bardzo dawno temu, sygnalizowana w archiwalnym wątku aktualizacji.

 

ckeditor_linkdialog.png

Natomiast jeśli link zostanie wklejony wprost w poście bez przejścia przez w/w dialog, może być przedstawiony na dwa sposoby: tradycyjnie (czyli URL bez tekstu odnośnika) lub w postaci osadzonej (patrz niżej).

 

Obecnie długie linki nie są już automatycznie skracane, jak to było w poprzedniej wersji forum. W przypadku takiego długiego linka zalecam przejście przez dialog dodawania linka i wprowadzenie "Tekstu odnośnika".

 

Edycja odnośników działa po staremu, czyli wystarczy dwuklik na link (nie ma znaczenia jaką techniką został wprowadzony), by pokazał się ten sam dialog jak przy dodawaniu. Usuwanie odnośników też wykonalne tym samym sposobem.

 

 

Odnośniki osadzone (z podglądem):
Rozbudowany system generowania bajeranckiego podglądu linkowanej strony, zastępujący poprzednie (mocno ograniczone) automatyczne wykrywanie linków typu Youtube oraz Tag media. Nowy system wspiera linki wewnętrzne naszego forum oraz masę serwisów zewnętrznych, m.in. Youtube, Spotify, Soundcloud, Reddit, DeviantArt, Mapy Google. Wystarczy wkleić link, zostanie automatycznie rozpoznany i przetworzony na podgląd.

 

Przykład wewnętrznego linka forum:

 

https://www.fixitpc.pl/topic/34171-aktualizacja-forum/?tab=comments#comment-202431

 

Forma graficzna w poście:

 

 

Przykłady serwisów zewnętrznych:

 

Spoiler

Post Facebook:

 

Wklejany link:

 


https://www.facebook.com/Malwarebytes/posts/10156580546921639

 

Forma graficzna w poście:

 

 

 

Komentarz na Reddit:

 

Wklejany link:

 


https://www.reddit.com/r/tifu/comments/95hxqz/tifu_by_eating_a_leaf/


Forma graficzna w poście:
 

 

 

Soundcloud

 

Wklejany link:

 


https://soundcloud.com/suspect-device/mpathy-witness

 

Forma graficzna w poście:
 

.......

 

 

Forum nie posiada żadnych reklam i skryptów śledzących. Jeśli w danym temacie na forum nagle rozszerzenia blokujące (np. uBlock Origin) oznajmią blokowanie obiektów, winę ponoszą linki do serwisów zewnętrznych osadzone w postach.

 

 

Podglądy jako takie mogą się samodzielnie adaptować do wielkości okna, czyli na dużych rozdzielczościach mogą być spore. Wielkość generowanego podglądu nie jest na razie tu ograniczona.

 

Osadzanie jest domyślnym zachowaniem, ale edytor daje możliwość zamiany na klasyczny link. Po wygenerowaniu podglądu pojawia się komunikat:

 

ckeditor_embedding.png


W przypadku, gdy z jakiś względów osadzenie nie jest możliwe, również zostaje zachowany klasyczny link, a na spodzie komunikatora pojawi się "Nie można osadzić odnośnika" z ewentualnym podaniem konkretnej przyczyny. Administratorzy widzą tam bardziej szczegółowe błędy przydatne do diagnostyki problemów.

 

 

Wstawianie i przetwarzanie obrazów:
Przycisk "Grafika" w menu edytora został usunięty. Wstawianie obrazów z URL działa teraz na zasadzie automatycznego osadzania opisanego powyżej, czyli wystarczy wkleić link i obraz natychmiast się pojawia. Alternatywnie (gdyby osadzanie się nie powiodło) można skorzystać z opcji "Wstaw inne media" > "Wstaw grafikę z URL". Po staremu jest też opcja załączania obrazów lokalnych via system Załączników, ale system ten został ulepszony i obrazy można ładować przez przeciągnij i upuść lub Kopiuj/Wklej wprost z eksploratora i Pulpitu - patrz niżej.

Nową funkcją jest też możliwość ingerencji w parametry obrazu. Na przeglądarkach Firefox i Internet Explorer wstawiony obraz można przeskalować bezpośrednio ciągnąc za narożne uchwyty. Pozostałe przeglądarki nie obsługują tej techniki.

 

ckeditor_imagecontrols1.png

 

Alternatywnie można wykorzystać dodatkowe opcje formatujące dostępne po dwukliku w obraz (lub via menu edytora CTRL+ prawy klik):

 

ckeditor_imagecontrols2.png

Skalowanie obrazu przez użytkownika jest zlimitowane odgórnym ustawieniem administracyjnym. Na razie zostawiłam domyślne ustawienie 1000x750px, gdyż po prostu teraz za duże obrazy można skalować ręcznie na żądanie.

 

 

Załączanie plików:
Edytor obsługuje technikę przeciągnij i upuść. Pliki tekstowe i graficzne z eksploratora czy Pulpitu Windows można przeciągnąć i bezpośrednio upuścić na spodzie edytora lub w polu edytora w dokładnym miejscu, w którym mają się pokazać po zapostowaniu.

 

ckeditor_uploading.gif

 

Alternatywnie do obrazków można także wykorzystać opcje Kopiuj+Wklej wprost z eksploratora czy Pulpitu, o ile system i przeglądarka obsługują tę technikę. Przykładowo Windows 10 + najnowszy Firefox nie stanowi problemu, ale funkcja nie działa w Edge i IE11 czy XP w kombinacji z Firefox 52 ESR.

 

Przeciągnij i upuść wymaga wsparcia HTML5 po stronie przeglądarki. Jeśli przeglądarka nie obsługuje tej techniki, edytor próbuje wykorzystywać alternatywne metody: Flash | Silverlight | Google Gears (jeśli zainstalowane) lub implementację HTML4 + Javascript. Żadna z tych metod nie wspiera przeciągnij i upuść, więc należy wykorzystać tradycyjny przycisk Dodaj pliki.

 

 

Załadowane pliki są automatycznie rozpoznawane i grupowane wg typów. Ikonka ckeditor_attach.png umożliwia osadzenie wybranego pliku w konkretnym miejscu posta, o ile ustawiono uprzednio kursor w tym miejscu.

 

Prezentacja załączników po wysłaniu posta wykazuje różnice w stosunku do poprzedniej wersji forum. Załączone pliki jeszcze nie osadzone w konkretnym miejscu w poście nie są wyróżnione etykietą "Załączone pliki/obrazy", po prostu na spodzie posta są po kolei listowane w poziomie (obrazki) * lub pionie (pozostałe pliki).

 

Aktualizacja: wersja 4.4.3 wprowadziła lepszą prezentację załączników nie-obrazkowych. Od teraz załączniki nie-obrazkowe są wyraźnie wyróżnione. Przywrócono także rozmiar i ilość pobrań. Ilość pobrań wygląda na wykrywaną błyskawicznie (w starej wersji 3.x forum licznik odświeżał się w interwałach).

 

FRST.txt

 

 

* W starych postach przerobionych przez automatyczny konwerter forum załączniki obrazkowe są nadal listowane w pionie, co może bardzo dziwnie wyglądać przy ogromnej ilości plików. Ponadto, pliki tekstowe mogą nadal wyglądać jak zwykłe linki. Mamy w planie bezpośrednią konwersję ciągów w bazie danych. Nie jest to jednak kluczowe i poprawki zostaną wykonane w czasie bliżej nieokreślonym.

 

 

@wzmianki
Replika funkcji z serwisów społecznościowych typu Twitter. Wpisanie symbolu @ i początkowych liter nicka pokazuje menu autouzupełnień umożliwiające wybranie pasującego użytkownika, a użytkownik ten otrzyma powiadomienie, że został wspomniany w temacie. Wybór użytkowników może być wykonany zarówno myszką, jak i z klawiatury poprzez strzałki i klawisz Tab.
@nick jest specjalnie wyróżniony w poście, a po jego najechaniu dodatkowo wyświetla się miniprofil użytkownika.

 

mentions.gif

 

 

Pełne wsparcie Emoji

Tradycyjne emotikony IPB (obrazki PNG/GIF) zostały zastąpione przez Emoji (emotikony tekstowe / Unicode). Nowe wypasione menu z ogromną ilością grafik. Nawigacja po menu może odbywać się na kilka sposobów: przy udziale suwaka, wykorzystanie opcji Kategorie by przenieść się do określonego bloku tematycznego, za pomocą wyszukiwarki.

 

emojimenu_win10.png

 

Emoji można wprowadzić też wprost z klawiatury przy udziale standardowych :krótkich_kodów:. Podczas wpisywania kodu pokazuje się menu autouzupełnień z listą wszystkich Emoji spełniających warunek wpisywanego ciągu, a po wybraniu konkretnego kodu jest on natychmiast konwertowany na formę graficzną, co już zostało zasygnalizowane w ustępie "Autoparsowanie". Tradycyjne emotikony też pojawiają się w podpowiedziach.

 

emojiautocompletion.png

 

Emoji zachowują się jak tekst, tzn. mogą być dowolnie skalowane przy udziale przycisku ckeditor_button_size.png

 

 

Obsługa i wyświetlanie są zależne od urządzenia użytkownika i różne style mogą być widoczne. Emoji jest obsługiwane na systemach Windows 7 i nowszych (odpowiednia czcionka systemowa ze wsparciem znaków Unicode), ale tylko na Windows 8.1 i Windows 10 wszystkie wyświetlą się poprawnie i będą widziane w kolorze. Jeśli w danym zestawie Emoji podstawianym przez przeglądarkę/system brakuje interpretacji kodu, zostanie pokazany kod Unicode. Na starych Windows XP i Vista oraz przestarzałych przeglądarkach użytkownicy nie zobaczą grafik tylko "kwadraciki" lub jakieś substytuty. Dokładniejsze szczegóły poniżej w spoilerze oraz na stronie Can I Emoji.

 

W menu pokazują się tylko pozycje obsługiwane przez system/przeglądarkę użytkownika.

 

 

 

Windows 10 i 8.1 (natywna czcionka Segoe UI Emoji):

Pełna obsługa Emoji w kolorze, na wszystkich najnowszych wersjach przeglądarek widok jest spójny i jednolity. Na wszelki wypadek zaznaczę, że jest wymagane Chrome 53+, starsze wersje nie obsługują kolorów.

 

emojimenu_win10.png

 

 

Windows 8 (natywna czcionka Segoe UI Symbol) i Windows 7 (natywna czcionka Segoe UI Symbol zaktualizowana do wersji z KB2729094):

emojimenu_win7_chrome.png.emojimenu_win7_firefox.png

 

System obsługuje tylko czarno-białe Emoji (dlatego też brak w menu opcji "Odcień") i mniejszy zakres kodów. Na IE 11, Chrome, Opera i klonach tylko efekty zgodne z systemem. Wyjątkiem jest Firefox, który ma rodzaj obejścia i pokazuje większy zestaw "mieszany", tzn. te które jest zdolny wyświetlić system są czarno-białe, ale wiele brakujących kodów zostało podstawionych kolorowym własnym odpowiednikiem Firefox (patrz niżej na EmojiOneMozilla.ttf). Niestety w kolorze są tylko kody dodatkowe spoza zakresu Segoe UI Symbol, gdyż preferencje Firefox działają globalnie tylko gdy strona nie wymusza rodziny czcionek Emoji.

 

 

XP/Vista + Firefox 52 ESR:

emojimenu_xp_firefox.png

 

Tylko na tej przeglądarce użytkownicy tych systemów mogą korzystać z Emoji i widzieć je w postach. W postach wyświetlą się one w większości poprawnie i w kolorze, gdyż Firefox od wersji 50 transportuje własną niezależną czcionkę EmojiOneMozilla.ttf do wyświetlania Emoji na systemach które tego nie obsługują. Czcionka ta nie jest ładowana na systemach posiadających natywną czcionkę, na Windows 7 i 8 tylko częściowe "uzupełnienie" kodów jak zaznaczone powyżej.

 

 

XP/Vista + pozostałe przeglądarki:

emojimenu_xp_other.png

 

Brak obsługi. Menu edytora prawie całkowicie ogołocone tylko do kilku pozycji, które browser jest w stanie obsłużyć, przy czym są to tylko substytuty graficzne. W postach prawie wszystkie nierozpoznane i widziane jako "kwadraciki".

 

 

 

 

Emotikony HD / Retina

Tradycyjne emotikony są w tym samym menu co Emoji, listowane w bloku na spodzie. Emotikony dostarczane z IPB są teraz w wersji HD i ładnie się prezentują na silnych zoomach w przeglądarce, wysokich rozdzielczościach, wyświetlaczach Retina (Apple) oraz ciemnych tłach. Nasze trzy stare niedomyślne emotki są niestety w złej jakości, gdyż nie posiadają odpowiedników HD - może kiedyś gdy znajdę czas zrobię je samodzielnie.

 

ckeditor_emotshd.png

 

 

Ostatnio używane Emoji/Emotikony

Jeśli zostanie użyta choć jedna pozycja, na górze menu Emoji/Emotikon pojawia się sekcja "Ostatnio używane". By wyczyścić tę sekcję, należy usunąć Ciasteczko o nazwie ips4_recentEmoji.

- Chrome: W pasku adresów wklej chrome://settings/siteData, rozwiń pozycję fixitpc.pl.

- Dla Firefox 60+ opcja podglądu indywidualnych ciastek witryny jest dostępna w narzędziach deweloperskich. Otwórz stronę fixitpc.pl i SHIFT+F9 (lub z menu Dla twórców witryn > Inspektor przechowywanych danych).

 

 

Ulepszona funkcja Podgląd:
Edytor działa w trybie wizualnym i w większości przypadków jest to wystarczające, ale do sprawdzenia bardziej skomplikowanego formatowania czy nieszczęsnego BBCode, przydatny jest przycisk Podgląd:

 

ckeditor_button_preview2.png

 

W nowej wersji forum strona z podglądem ładuje się błyskawicznie zastępując tymczasowo widok edycji posta, bez przeładowania strony. Ponadto, Podgląd oferuje opcję sprawdzenia wyglądu posta w trzech omawianych już widokach:

 

ckeditor_preview.png

 

 

Ulepszony Automatyczny zapis
Automatyczny zapis jest teraz oparty na przeglądarce (a nie zapytaniach do serwera) i używa magazynu HTML5, a zawartość jest zapisywana przy udziale zapytania Ajax. Zmiana techniki oznacza likwidację problemów (w Trybie BBCode nie działała u nas wcale), większą efektywność, większość częstotliwość zapisu. Obecnie automatyczny zapis odbywa się co 2 minuty.

 

Funkcja została rozszerzona o załączniki. Czyli jeśli w trakcie pisania dołączono plik, zostanie on również przywrócony. W podsumowaniu: jeśli podczas pisania posta zostanie odświeżona strona, zawartość pojawi się w tej samej postaci w której została pozostawiona przed odświeżeniem.

 

Podczas otwierania edytora jest ładowana ostatnia zapisana zawartość i pojawia się komunikat umożliwiający ręczne wyczyszczenie zawartości:

 

ckeditor_autosaving.png

 

Automatycznie zapisana zawartość samodzielnie wygasa po 48 godzinach.

 

 

Skrót klawiaturowy CTRL+ENTER

Użycie tej kombinacji spowoduje wysłanie posta/tematu.

 

 

Ograniczenie zarządzania Załącznikami

 

Strona zarządzania załączników, uprzednio zagrzebana w ustawieniach profilu, została wstawiona do głównego menu konta. Została ona wyposażona w licznik magazynu. Lista załączników jest pozbawiona opcji usuwania załączników. Załączniki samoczynnie się usuwają, jeśli oprogramowanie wykryje że nie są już używane w żadnym poście.

 

W starej wersji forum system zarządzania załącznikami był beznadziejny, tzn. umożliwiał użytkownikom cichociemne zepsucie postów poprzez usunięcie załącznika lub co gorsza wszystkich jak leci wprost ze strony zarządzania nimi, pozostawiając w postach ich używających martwe odnośniki. Problem ten na forum był na tyle poważny, że rozważałam na pewnym etapie nawet ukrycie strony z listą załączników, a na dokładkę na forum stworzyliśmy precyzyjny system odzyskiwania skasowanych załączników z kopii zapasowej. W nowej wersji forum wprowadzono ograniczenie zapobiegające takim działaniom, tzn. nie ma możliwości usunięcia "na ślepo" załącznika z poziomu strony zarządzania załącznikami. Załącznik może być usunięty tylko podczas edycji konkretnego posta (o ile temat nie został zamknięty) lub jeśli Moderator usunie temat. Jeśli załącznik został użyty wielokrotnie w różnych tematach, nie zostanie usunięty dopóki nie zostanie usunięty z każdego tematu z osobna.

 

Na stronie zarządzania załącznikami mogą się pojawić "sieroty", czyli załączniki nie powiązane już z żadnym postem. Takie obiekty mają opis wskazujący na brak powiązań i ikonkę Kosza.

 

orphan.png

 

 

 

Aktywność

Zastępuje "Nową zawartość", "Obserwowaną zawartość" i "Status", kombinując te funkcje wspólnie. W konsekwencji zostały usunięte lub przemianowane różne opcje związane ze starym systemem.

 

Zestaw prekonfigurowanych kanałów

W tradycyjnym zestawie są kanały replikujące poprzednią funkcjonalność, a nową pozycją jest "Użytkownicy których obserwujesz". Użytkownik może utworzyć też własne kanały, np. zawężenie zawartości do konkretnego działu forum.

 

activity_menu1.png.activity_menu2.png

 

Ustawianie domyślnego kanału

Po otworzeniu danego kanału w jego nagłówku jest kontrolka umożliwiająca ustawienie go jako domyślnego. Po wykonaniu tej akcji w górnym i dolnym pasku nawigacyjnym standardowa "Nieprzeczytana zawartość" zostaje zastąpiona wybranym kanałem:

 

activity_default2.png

 

 

Prezentacja kanałów

Wyniki są prezentowane na osi czasu, a typ zawartości jest identyfikowany korespondującą ikoną:

 

search_icon1.png Temat search_icon2.png Odpowiedź search_icon3.png Status

 

Do wyboru są dwa widoki: rozszerzony (lista z fragmentarycznym podglądem zawartości) i kompaktowy (lista ograniczona tylko do tytułów). Niestety podgląd w Widoku rozszerzonym jest pozbawiony formatowania.

 

activity_views.png


RSS

 

Klasyczna ikonka RSS nadal jest, tylko zmieniła swoją lokalizację i częstotliwość występowania. Pojawia się ona na dolnym pasku nawigacji na odpowiednich stronach posiadających kanały, lecz nie na wszystkich (np. nie ma jej na stronie głównej forum czy w komunikatorze).

 

rss1.png

System RSS został także powiązany z Aktywnością. Każda Aktywność automatycznie generuje korespondujący kanał RSS. Aktywność bierze pod uwagę ostatnią aktualizację zawartości i status nieprzeczytany per-user.

 

activity_rss.png

Administrator może skonfigurować własne kanały RSS działające wg innej logiki niż Aktywność (tzn. tradycyjnie zawartość wg daty założenia bez aktualizacji bazującej na odpowiedziach). Obecnie nie zostały wprowadzone żadne dodatkowe kanały.


Szukaj

Pole szybkiego szukania

Klik w napisz "Szukaj" od razu rozwija menu z wyborem miejsca gdzie przeprowadzić szukanie (wcześniej klik inicjował wpisywanie frazy i należało użyć dodatkowy przycisk, by wybrać miejsce) oraz dodatkowymi opcjami uprzednio dostępnymi tylko w zaawansowanym formularzu. Menu przestało adaptować domyślnie wybrane miejsce wyszukiwania w zależności od miejsca z poziomu którego je wywołano, tzn. zawsze jest ustawione "Szukaj w: Wszędzie", a nie jak poprzednio "To forum" czy "Ten temat".  Jeśli nic jeszcze nie wpisano w polu, klik w lupę od razu otwiera opcje Zaawansowane.

 

searchbox.png

 

 

Nowa aranżacja formularzu wyszukiwania

Wizualnie całkowicie nowa forma. Warunki wyszukiwania jako takie są prawie takie same jak w poprzedniej wersji forum, z subtelnymi różnicami. Została usunięta konfiguracja "Sortuj wyniki według", obecnie sortowanie jest wykonywane bezpośrednio z poziomu listy wyników (popatrz niżej).


Lista użytkowników
Pełna lista użytkowników została usunięta na korzyść wyszukiwania użytkowników. Funkcja sklasyfikowana jako mało pożyteczna i problematyczna w kontekście rozbudowanych społeczności (setki lub tysiące stron o miernej jakości merytorycznej).
Narzędzia wyszukiwania tej listy w postaci zmodyfikowanej zintegrowano z głównym silnikiem wyszukiwania, umożliwiając wyszukiwanie zawartości i użytkowników w tym samym czasie. Parametry wyszukiwania ograniczone w stosunku do poprzedniej wersji forum. Usunięto wyszukiwanie wg daty ostatniego posta i wizyty, ilości postów, tekstu Sygnatury, gwiazdkowej oceny oraz obecności zdjęcia. Za to dodano zawężenie wyników do określonej grupy.

 

 

Nowa prezentacja wyników wyszukiwania

W poprzedniej wersji forum wyszukiwanie zwracało klasyczną listę tematów, a wyszukiwana fraza była podświetlona dopiero po otworzeniu danego tematu. Obecnie lista wyników zawiera wycinek tekstu pokazujący wystąpienia podświetlanej frazy.

 

Usunięto filtr boczny "Według typu zawartości" umożliwiający dynamiczne ograniczenie listy do określonego typu. Każdy wynik ma po prawej ikonę identyfikującą typ zawartości, tak jak wyniki Aktywności.

 

search_icon1.png Temat search_icon2.png Odpowiedź search_icon3.png Status

 

Sortowanie wyników zostało mocno ograniczone do tylko dwóch pozycji, a domyślnie ustawioną jest wg trafności.

 

search_sort.png

 

Jeśli indeks wyszukiwania jest w trakcie przebudowy, na stronie wyników wyszukiwania pokaże się stosowny komunikat oznajmiający, że rezultaty mogą być niekompletne.

 

 

 

Wiadomości (Komunikator)

Ciekawostką IPB4 jest możliwość wysłania wiadomości do samego siebie, co nie było możliwe w poprzedniej wersji forum.

 

Szybsze wysyłanie wiadomości

Wysyłanie wiadomości jest teraz szybsze i nie koliduje z innymi operacjami na stronie. Przycisk "Napisz nową wiadomość" w menu ikony Wiadomości lub też przycisk Wiadomość w miniprofilu użytkownika uaktywnia uproszczony formularz wysyłania wiadomości w modalnym oknie, a po wysłaniu wiadomości okno znika bez przeładowania strony.

 

Nowy styl skrzynki wiadomości

Strona skrzynki przeszła radykalny lifting, przybierając formę znaną z Outlooka i podobnych tworów. Lista wszystkich wiadomości została przeniesiona na lewo do wąskiego paska ze scrollem, a po prawej stronie jest duży podgląd wiadomości. Lista folderów w skrzynce została ukryta w rozwijanym menu.

 

Wszystkie operacje oparte są teraz na technice Ajax, co oznacza szybkie akcje bez przeładowania stron.


Powiadomienia

Po staremu są liczniki nowych Powiadomień oraz Wiadomości:

 

notify_badges.png

 

Strona powiadomień została pozbawiona możliwości ich usuwania.

 

Zostały wprowadzone dwie nowe sprzężone ze sobą funkcje powiadomień: powiadomienia błyskawiczne oraz powiadomienia HTML5 w przeglądarce.

 

Powiadomienia błyskawiczne:

Jeśli okno jest aktywne, powiadomienia błyskawiczne są prezentowane w postaci standardowych flaszowych komunikatów umieszczonych na spodzie okna.

 

notify_instant.png

 

notify_instant2.png

 

Jeśli okno nie jest aktywne, zamiennie pojawi się powiadomienie graficzne na Pulpicie oraz dźwięk. Kliknięcie powiadomienia przeniesie do nowej zawartości (w przypadku powiadomienia o pojedynczym elemencie) lub otworzy menu powiadomień (w przypadku alertu odnoszącego się do wielu obiektów). Te desktopowe powiadomienia wymagają wsparcia ze strony przeglądarki - popatrz niżej na powiadomienia HTML5.

 

notify_browser1.png

 

 

Powiadomienia HTML5 w przeglądarce:
Czyli powiadomienia o pojawieniu się nowej zawartości, gdy okno nie jest aktywne. Powiadomienia te działają w trzech obszarach: powiadomienie o nowych odpowiedziach w ostatnio przeglądanym temacie, powiadomienie o ukończeniu transferu pliku dostarczonego metodą Załączników, oraz dla powiadomień błyskawicznych (opisanych powyżej).

 

Obsługa zależna jest od możliwości przeglądarki. Przeglądarki obsługujące tę technikę to Edge, Firefox, Chrome, Opera, Safari. Brak wsparcia po stronie Internet Explorer.

 

Aktualizacja: wersja 4.4.3 wprowadziła mniej nachalne pytania o powiadomienia w przeglądarce. Pytania te (patrz do spoilera) nie były subtelne i atakowały za każdym razem po zalogowaniu, dopóki nie zatwierdzono zmian permanentnie. Od teraz pytanie jest wstawione do menu powiadomień i widoczne po rozwinięciu menu. Pytanie pojawia się dopiero po jakimś czasie, zależy to bodajże od ilości otrzymanych powiadomień. Zatwierdzenie opcji uruchamia standardowe pop-upy przeglądarki pokazane w spoilerze.

 

notify_browser.png

 

Spoiler

Przeglądarki powinny zadać pytanie czy odbierać powiadomienia:

 

notify_browser_edge.png

Edge

 

notify_browser_firefox.png 

Firefox

 

notify_browser_chrome.png

Chrome

 

 

 

Konfiguracja powiadomień w wybranej przeglądarce dostępna także poprzez opcje:

Microsoft Edge: Ustawienia > Ustawienia zaawansowane > Uprawnienia witryny internetowej > Zarządzaj > klik w adres strony
Firefox
Chrome

Opera

 

Status konfiguracji jest wyświetlany w Ustawieniach powiadomień:

 

notify_browser2.png

 

notify_browser3.png

 

 

Ustawienia powiadomień:

Nowy układ ustawień, które zostały zmodyfikowane i zredukowane.

 

- Usunięte opcje powiadomień: Powiadom mnie, gdy dostanę ostrzeżenie, Powiadom mnie o wykazie dziennym/tygodniowym obserwowanych tematów, Powiadom mnie o wykazie dziennym/tygodniowym obserwowanych forów, Powiadom mnie o odpowiedziach do statusów, na które odpowiedziałem, powiadomienia relatywne do usuniętej funkcji Znajomi. Ponadto opcje Komunikatora zostały sklejone w jedną.

 

- Nowe opcje to: Odtwarzaj dźwięk podczas wyświetlania powiadomień przez przeglądarkę, Powiadomienie, gdy ktoś doda Cię do obserwowanych, Powiadomienie, gdy zostaniesz przez kogoś wspomniany. Ponadto zmiana opcji powiązana z zastąpieniem Znajomych przez Obserwowanych: Powiadom o nowej aktualizacji statusu przez osobę którą obserwuję (zastępuje dawne Powiadom mnie, gdy jeden z moich znajomych zmieni status).

Aktualizacja: w wersji 4.4.3 pojawiła się nowa opcja powiadomień "Ktoś opublikuje link do mojej zawartości".

 

Komunikat "Nie wszystkie metody powiadomienia mogą być dostępne dla wszystkich wydarzeń" został zlikwidowany. Określone opcje są zszarzone z informacją w pop-upie:

 

notify_admindisabled.png

 

 

Szybka konfiguracja w edytorze:

Na spodzie edytora jest kontrolka umożliwiająca ustawienie powiadomień o odpowiedziach w konkretnym temacie:

 

notify_editor.png

 

Uaktywnienie tej opcji automatycznie dodaje temat do Obserwowanych, co jest notowalne zmianą stanu przycisku w nagłówku tematu.

 

button_follow.png

 

 

Email formatowane w HTML:

 

Uprzednio wyłączone ze względu na problemy techniczne sygnalizowane w starym wątku.

 

Ponadto, teraz jest wysyłany automatyczny e-mail z potwierdzeniem w przypadku zmiany e-mail czy hasła oraz e-mail w przypadku gdy konto zostało zablokowane po zbyt dużej ilości błędnych prób zalogowania.

 

 

Ignorowanie

 

W zestawie opcji ignorowanych nowa pozycja to "Wspomnienia", relatywna do @wzmianek opisanych wcześniej. W składzie opcji nadal widnieje Sygnatura, pomimo że funkcja jest zdeaktywowana, i to wygląda na bug.

 

Nowością jest też możliwość odignorowania postów użytkownika bezpośrednio z widoku tematu, bez opuszczania strony i przechodzenia do konfiguracji ignorowania.

 

 

Do moderatorów

 


Postowanie w HTML

Ze względów bezpieczeństwa na forum pozwolenie na korzystanie z HTML zawsze było ustawione tylko dla grup Administratorzy i Moderatorzy. W nowym edytorze widzicie więc więcej niż normalni użytkownicy. Jest dostępny przycisk ckeditor_sourcebutton.png Source / Źródło do podglądu i edycji kodu HTML. Nie ma już opcji "Włącz HTML", gdyż teraz wszystko idzie tym systemem. Ponadto, co już szczegółowo zostało przeze mnie omówione w kuluarach, niestandardowe BBCode zostały ukatrupione na korzyść odpowiedników HTML, zobrazowanych w postaci nowych przycisków w edytorze omówionych w Moderatorni.

ckeditor_custom.png

 

 

Menu moderacyjne

Panel moderatora jest temat w menu profilu. Dodatkowo, obok ikony Komunikatora i Powiadomień jest nowa ikonka dająca szybki dostęp do raportów.
 

Prosty checkbox umożliwiający zaznaczenie wszystkich tematów/postów został wyposażony o menu umożliwiające wybór określonych typów tematów do przetworzenia.

 

Dodatkowo, podczas zaznaczania tematów/postów via checkboxy, menu to umieszcza licznik oraz dopasowuje zawartość.

 

Po zaznaczeniu na spodzie pojawia się menu z opcjami:

 

mod_menu3.png

Menu moderacji zaznaczonych postów

 

mod_menu4.png

Menu moderacji zaznaczonych tematów

 

Nowy skin responsywny oznacza, że na urządzeniach mobilnych możliwości moderacyjne są dokładnie takie same jak na Desktopie. Poprzednio uboga skórka mobilna oferowała ledwie podstawy.

 

 

Wiadomości

Jest to nowy typ informacji, którą Moderator może zostawić w temacie. Wiadomości to kolorowe pasy informacyjne "wieszane" na górze tematu, a przykładowy jest umieszczony tutaj w temacie. Można je wykorzystać zamiast standardowego posta do pozostawienia wskazówek, że użytkownik powinien zedytować czy uzupełnić temat, lub do upomnienia użytkownika. Do wyboru jest 5 kolorów tła:

 

 

Wiadomości można dodawać, edytować i usuwać tak jak standardowe posty.

 

 

W kolejce (nie zatwierdzone przez Administratora):

Strona główna forum oraz pod-strony umieszczają przy nazwie działu licznik niezatwierdzonych (tematy/posty). Licznik jest widziany tylko gdy moderator ma uprawnienia do forum.

Tematy w widoku subforum i widoku tematu mają oznaczenie ikoną badge_unapproved.png. W widoku tematu posiadają nowy baner informacyjny, wyróżniający je od standardowych ukrytych.

 

 

Ukryte:
Tematy w widoku subforum i widoku tematu mają oznaczenie ikoną badge_hidden.png. W odróżnieniu od poprzedniej wersji posty ukryte można bezpośrednio edytować.

 

Nowością jest możliwość ukrywania tematu/posta podczas ich zakładania, co można np. wykorzystać do umieszczenia notatki moderacyjnej między normalnymi postami użytkowników. W poprzedniej wersji forum ukrywanie tematów/postów było możliwe dopiero po napisaniu. Służy do tego nowa kontrolka na spodzie edytora:

 

sendhidden.png

 

 

 

Ukryta i usunięta zawartość w panelu moderatora:

W poprzedniej wersji forum usunięte i ukryte były wrzucone do jednego wora pod hasłem "Usunięta zawartość", a typy można było rozpoznać tylko po ikonie Harmonogramu pojawiającej się dla obiektów skasowanych. W nowej wersji forum zostały dokonane zmiany w obrębie specjalnych znaczników tematów, co m.in. wpłynęło też na lepszą ogranizację w panelu. Obecnie ukryte są wydzielone w osobną sekcję, a skasowanych nie widzicie, gdyż taka jest domyślna konfiguracja uprawnień.

 

 

Ulepszone Centrum raportów:
W widoku głównym raportów zaznaczanie masowe raportów współpracuje teraz w systemie opisanym powyżej, tzn. menu z licznikiem i opcjami.

W widoku raportu na górze gdzie uprzednio był tylko link do tematu zasadniczego jest teraz rozwijany podgląd zgłaszanego posta (nie trzeba więc Cytować posta zgłaszając go) oraz opcje umożliwiające szybką moderację (widoczne tylko gdy dany moderator ma uprawnienia w forum z którego pochodzi temat).

Komentarze moderatorów zostały wydzielone w osobną kartę, która loguje teraz więcej informacji. Jeśli moderator zmieni status raportu, system automatycznie umieszcza informację o edycji w tej karcie. Przypominam, że raporty nie są widoczne dla zwykłych użytkowników.

 

 

Historia edycji:

Nareszcie! Solucja dla tzw. "wymazywaczy postów" bez uciążliwego odwoływania się do kopii zapasowej forum. Od teraz edycje posta są nagrywane i nawet jeśli post zostanie wymazany, wszystko da się odtworzyć patrząc tylko do historii edycji. Dostęp do Historii edycji ma tylko Administrator.

 

 

Inne uwagi:

- Podczas przenoszenia tematów pada pytanie gdzie przekierować po ukończeniu akcji.

- Nie jest już możliwe podjęcie akcji moderacyjnej wprost z listy wyników wyszukiwania czy stron Aktywności.

- Uprawnienia moderacyjne w końcu zostały odseparowane od ustawienia grup. Czyli mogę przypisać zwykłego użytkownika do moderowania danego forum bez konieczności umieszczania go w grupie Moderatorzy.

 

 

Zbanowani

 

Użytkownicy zbanowani widzą teraz bardziej przyjazny komunikat na temat przyczyny braku dostępu do forum. Poprzednio pokazywała się ogólnikowa strona "Nie masz uprawnień", która była używana także do oznajmiania innych zdarzeń.

 

banned.png

 

 

 

Daty

 

Poprzednio występowały tylko oznaczenia Dziś i Wczoraj, a pozostałe miały pełne daty formatowane wg schematu numerycznego "Dzień-Miesiąc-Rok". Obecnie występuje bardziej szczegółowy podział w zakresie ostatniego tygodnia, a formatowanie pozostałych dat to tekstowe "Dzień Miesiąc Rok". Zawartość z bieżącego roku jest pozbawiona roku (Dzień Miesiąc).

 

 

 

Multijęzyczność

 

Forum jest ustawione na język polski, ale zaznaczę, że IPB4 wykonuje dopasowania do wykrytego języka przeglądarki delikwenta. To oznacza, że Goście mogą mieć forum pokazane niespodziewanie w języku angielskim, jeśli używają anglojęzycznej przeglądarki.

 

 

Nowe funkcje umyślnie zdeaktywowane

 


Logowanie przy udziale alternatywnych kont: Wcześniejsza wersja forum oferowała podobne opcje i nie były one aktywne. Nowa wersja forum ulepszyła obsługę Facebook i Twitter, a także dodała nowych dostawców logowania (Google i LinkedIn).
Grafika tła profilu - Możliwość podkładania tła obrazkowego pod nagłówek profilu. Myślę, że ładowanie avataru jest wystarczające.
Post Color Highlight - Wyróżnianie kolorem postów określonej grupy.
Kluby - "Społeczności w społeczności", kółka wzajemnej adoracji i podobne. Nie widzę żadnych podstaw do wprowadzania tego.

Postowanie przed rejestracją - Dodane w wersji 4.4.3. Funkcja przyciągająca spam.

Przycisk Giphy w edytorze - Dodany w wersji 4.4.3. Całkowicie zbędny gadżet. Jeśli ktoś chce wstawić GIFa, może to zrobić w standardowy sposób.
Reakcje - Rozszerzenie systemu Reputacji o dodatkowe śmieci. Reputacja w stylu Facebookowego "Lubię to" jest tu wyłączona od samego początku.
Ranking - Zastępuje poprzednią funkcję "Najaktywniejsi użytkownicy". Funkcja ta silnie bazuje na statystykach Reputacji, przy zdeaktywowanej Reputacji nie działa.

Rekomendowane posty - Możliwość wyróżnienia przez Moderatora określonego posta. Przypomina to poprzednią Najlepszą odpowiedź, która tu nie była nigdy aktywna.
Rekomendacje - Promowanie wyselekcjonowanej zawartości forum w serwisach społecznościowych

Ukończ swój profil - Znane z serwisów społecznościowych naciski na uzupełnienie profilu o określone informacje. Nasze forum wymaga tylko niezbędnych danych rejestracyjnych i nie ma czego "kończyć". W związku z tym wszystkim w ustawieniach profilu wyświetla się idiotyczne "Twój profil jest ukończony w 100%!".

 

 

 

Uwagi i bugi

 

Bardzo proszę o zgłaszanie tu w temacie znalezionych problemów. Forum było wprawdzie testowane od podszewki i to wielokrotnie, ale jest awykonalnym doszukać się wszystkich usterek.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Nie jestem aktywnym użytkownikiem forum (tzn. zaglądam często, ale głównie tylko czytam), więc nie obrażę się, jeśli moje uwagi nie będą uwzględnione. Nie będę również narzekać na nowy styl i pisać, że starszy był ogólnie bardziej czytelny, itp., bo tylko wyjdę na malkontenta ;).

 

Z tego powodu chciałbym zwrócić uwagę, albo może zwrócić się z prośbą tylko w dwóch sprawach.

 

1) za mały kontrast między kolorem tekstu a kolorem tła

 

Niestety jest to plaga, która dotknęła właściwie cały Internet. Krótko mówiąc, o ile kiedyś standardem był czarny tekst na białym tle, o tyle obecnie bardzo często stosowany jest szary tekst na białym tle, a czasami nawet szary tekst na tle czarnym. Tego typu tekst jest bardzo trudny do czytania, szczególnie dla osób z różnymi wadami wzroku, nie mówiąc już o tym, że nie spełnia (albo ledwo spełnia) norm dotyczących dostępności w sieci, co można łatwo sprawdzić chociażby na stronie https://contrast-ratio.com. Dodatkowo taki szary tekst staje się jeszcze bardziej wyblakły na zwykłych, tanich monitorach z matrycą TN i często praktycznie niemożliwy do przeczytania bez przystawiania nosa do ekranu.

 

Moje pytanie/prośba to czy byłoby możliwe ręczne zmodyfikowanie stylu tak, by kontrast między tekstem a tłem był większy? Od razu mówię, że problem nie dotyczy tylko wybranego przez Ciebie stylu, ponieważ styl domyślny ma te same wady.

 

Przykłady tego typu problemów z kontrastem zamieszczam poniżej, a wszystko jest wzięte tylko z Twojego posta.

 

22 godziny temu, picasso napisał:

navmenu.png

 

navbreadcrumbbottom.png

 

profile_lastvisited.png   profile_lastvisited2.png

 

orphan.png

 

2) Web Fonty zamiast obrazków

 

W nowej wersji forum do wyświetlania elementów nawigacyjnych, itp. zamiast zwykłych plików graficznych używane są Web Fonty. Różne źródła zalecają natomiast blokowanie Web Fontów ze względów bezpieczeństwa i prywatności:

 

https://github.com/gorhill/uBlock/wiki/Per-site-switches#no-remote-fonts

https://hackademix.net/2010/03/24/why-noscript-blocks-web-fonts/

https://security.stackexchange.com/questions/150950/why-does-our-web-security-team-block-web-fonts

 

Czy stosowanie Web Fontów na forum nie kłóci się z ogólnopojętym promowaniem bezpieczeństwa w sieci?

 

Sam akurat blokuję Web Fonty głównie ze względu na to, że znaczna większość tych udziwnionych czcionek (używanych do wyświetlania tekstu, nie elementów graficznych) jest po prostu nieczytelna. Istnieją też osoby, które muszą zastępować czcionki na stronach internetowych własnymi ze względu na różne schorzenia (żeby w ogóle być w stanie z nich korzystać). Niestety, w przypadku używania Web Fontów do wyświetlana ikon, takie blokowanie sprawia, że zamiast nich widoczne są tylko kwadraciki z symbolami Unicode bez żadnego znaczenia.

 

Jeśli Web Fonty muszą być w tej wersji forum używane, to moje pytanie / prośba to czy dałoby się do tych ikonek dodać opis w formie tekstowej (co już ma miejsce w niektórych przypadkach, ale niestety nie wszędzie)? W ten sposób nawet w przypadku blokowania Web Fontów forum byłoby używalne.

 

PS Pisanie / edycja postów bardzo źle działa w przeglądarce Pale Moon. Enter się zacina, albo nagle przy przechodzeniu do kolejnej linii kasuje całe zdania napisane wcześniej, mimo że kursor znajduje się na końcu linii. Kopiowanie tekstu myszką też się zacina (a klawiatura cały czas działa). Zapewne nic nie da się w tej sprawie zrobić, więc podaję tylko do wiadomości dla innych.

Odnośnik do komentarza

Wielkie dzięki za reakcję. Nikt się nie wypowiadał i główkowałam o co chodzi, czy nie ma uwag, czy też brak zainteresowania.

 

 

Cytat

Nie jestem aktywnym użytkownikiem forum (tzn. zaglądam często, ale głównie tylko czytam), więc nie obrażę się, jeśli moje uwagi nie będą uwzględnione.

 

Przyjmuję uwagi od wszystkich, aktywność nie ma znaczenia.

 

 

Cytat

Moje pytanie/prośba to czy byłoby możliwe ręczne zmodyfikowanie stylu tak, by kontrast między tekstem a tłem był większy? Od razu mówię, że problem nie dotyczy tylko wybranego przez Ciebie stylu, ponieważ styl domyślny ma te same wady.

 

W tej kwestii na razie nie podejmuję działań. Nie tylko ze względu, że należałoby wykonać masę modyfikacji w skinie, ale i ze względu że to nie jest "czarno-biała" sprawa i nie da się po prostu zaadresować wszystkich scenariuszy i zagwarantować, by każdy był zadowolony.

 

 

Cytat

W nowej wersji forum do wyświetlania elementów nawigacyjnych, itp. zamiast zwykłych plików graficznych używane są Web Fonty. Różne źródła zalecają natomiast blokowanie Web Fontów ze względów bezpieczeństwa i prywatności:

 

Font Awesome jest integralnym składnikiem IPB4, nie jest ładowane z zewnętrznego źródła tylko z naszej strony (czyli nie osadzamy skryptu linkującego do innej strony). uBlock Origin, jeśli poinstruowany by blokować te obiekty na naszej stronie, blokuje wewnętrzny komponent forum, a nie obiekt zdalny podmiotów trzecich:

 

https://www.fixitpc.pl/applications/core/interface/font/fontawesome-webfont.ttf?v=4.7.0
https://www.fixitpc.pl/applications/core/interface/font/icomoon.ttf?v=-29n77j

 

Zauważ też, że ten drugi link opisuje lukę bezpieczeństwa sprzed 8 lat w archaicznym Firefox.

 

 

Cytat

Jeśli Web Fonty muszą być w tej wersji forum używane, to moje pytanie / prośba to czy dałoby się do tych ikonek dodać opis w formie tekstowej (co już ma miejsce w niektórych przypadkach, ale niestety nie wszędzie)? W ten sposób nawet w przypadku blokowania Web Fontów forum byłoby używalne. 

 

Przełączono się na ten system, by zwiększyć wydajność i przyśpieszyć ładowanie strony, oraz dostosować forum do różnych urządzeń i wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości. Gdyby to były obrazki, już w standardowym wydaniu bez skalowania waga strony by wzrosła, oraz należałoby ładować jakieś monstra, które dobrze się skalują i nie wyglądają fatalnie, co niestety odbiłoby się na wydajności. Dla porównania, w nowej wersji forum strona główna waży ~16 KB, w starej było to wielokrotnie więcej.

 

Wszystkie partie stylu używają Font Awesome. Przywrócenie poprzedniego stanu oznaczałoby właściwie napisanie stylu od nowa i wymianę setek odnośników, przejście na przestarzałą technologię, obniżenie wydajności strony. To niestety nie wchodzi w grę.  Jeśli chodzi o teksty ułatwień dostępu, to które miejsca masz na myśli konkretnie?

 

 

Cytat

PS Pisanie / edycja postów bardzo źle działa w przeglądarce Pale Moon. Enter się zacina, albo nagle przy przechodzeniu do kolejnej linii kasuje całe zdania napisane wcześniej, mimo że kursor znajduje się na końcu linii. Kopiowanie tekstu myszką też się zacina (a klawiatura cały czas działa). Zapewne nic nie da się w tej sprawie zrobić, więc podaję tylko do wiadomości dla innych.

 

Sprawdziłam Palemoona 27 (wersja portable) i ja nie mam na nim opisywanych problemów... Jaka wersja, jakie dodatki są zainstalowane?

 

PS. Palemoon jest oparty na bardzo starym kodzie Mozilla (odpowiednik bodajże Firefox 38, podczas gdy najnowszy Firefox to już 60+) i jeśli pojawią się jakieś potwierdzone problemy z nim w kombinacji z naszym forum, nie dam rady temu zaradzić. IPB jest zmajstrowane pod najnowsze wersje głównych linii.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, picasso napisał:

W tej kwestii na razie nie podejmuję działań. Nie tylko ze względu, że należałoby wykonać masę modyfikacji w skinie, ale i ze względu że to nie jest "czarno-biała" sprawa i nie da się po prostu zaadresować wszystkich scenariuszy i zagwarantować, by każdy był zadowolony.

Oczywiście nigdy nie da się wszystkich zadowolić, bo chociażby w przypadku odpowiedniego zestawiania ze sobą kolorów trzeba by jeszcze wziąć pod uwagę takie przypadki jak daltonizm i wiele innych schorzeń. Jednak w przypadku kontrastu, który nie spełnia norm WCAG (https://webaim.org/resources/contrastchecker/) moje zdanie jest takie, że pola do dyskusji raczej nie ma (bo to trochę tak, jakby dyskutować nad potrzebą budowy podjazdów dla wózków inwalidzkich w budynkach).


Osobiście w przeglądarkach na Windowsie po prostu używam własnych reguł CSS do zmiany koloru problematycznych czcionek, jednak w Chromium na Androidzie wiele razy zdarzyło mi się zrezygnować z przeglądania konkretnych stron, bo po prostu nie byłem w stanie czytać szarego tekstu na białym tle. Edycja stylu wymaga na pewno bardzo dużo ręcznej roboty i testowania. Jednak nawet na tak dużym forum jak MSFN (które też było aktualizowane do tej wersji IPB) udało się "poprawić" czcionki albo na czarne, albo na ciemniejszy odcień wcześniejszego koloru, dlatego się nie poddaję :D.

 

3 godziny temu, picasso napisał:

Font Awesome jest integralnym składnikiem IPB4, nie jest ładowane z zewnętrznego źródła tylko z naszej strony (czyli nie osadzamy skryptu linkującego do innej strony). uBlock Origin, jeśli poinstruowany by blokować te obiekty na naszej stronie, blokuje wewnętrzny komponent forum, a nie obiekt zdalny podmiotów trzecich:

To prawda, ale podczas ładowania stron w przeglądarce internetowej nie da się bez wglądu w logi wiedzieć, skąd pochodzą te Web fonty, więc uważam że zawsze lepiej mieć się na baczności. O ile w uBlocku ich blokowanie można regulować w zależności od strony, to w przypadku blokady przeglądarkowej  (gfx.downloadable_fonts.enabled ustawione na "false" w Firefoksie i --disable-remote-fonts w Chromium) takiej możliwości już niestety ma.

 

3 godziny temu, picasso napisał:

Przełączono się na ten system, by zwiększyć wydajność i przyśpieszyć ładowanie strony, oraz dostosować forum do różnych urządzeń i wyświetlaczy wysokiej rozdzielczości. Gdyby to były obrazki, już w standardowym wydaniu bez skalowania waga strony by wzrosła, oraz należałoby ładować jakieś monstra, które dobrze się skalują i nie wyglądają fatalnie, co niestety odbiłoby się na wydajności. Dla porównania, w nowej wersji forum strona główna waży ~16 KB, w starej było to wielokrotnie więcej. 

Z czysto technicznej strony można zamiast Web fontów stosować sprite'y w formie SVG - podobne działanie, a jednak są to obrazki graficzne i blokowanie czcionek ich nie dotyczy. To oczywiście nie jest sprawa dla Ciebie, tylko dla twórców tego całego oprogramowania, czyli IPB. Ja ogólnie jestem przeciwny używaniu czcionek do wyświetlania grafiki, bo to jest po prostu hack (zapoczątkowany jeszcze przez "hieroglify" Wingdings stworzone przez Microsoft w 1990 r.).

 

3 godziny temu, picasso napisał:

Wszystkie partie stylu używają Font Awesome. Przywrócenie poprzedniego stanu oznaczałoby właściwie napisanie stylu od nowa i wymianę setek odnośników, przejście na przestarzałą technologię, obniżenie wydajności strony. To niestety nie wchodzi w grę.  Jeśli chodzi o teksty ułatwień dostępu, to które miejsca masz na myśli konkretnie?

Ja akurat, po doświadczeniach na innych forach, mam spore wątpliwości, czy wydajność tej nowszej wersji oprogramowania jest wyższa. Owszem, waga strony ma znaczenie, ale te nowe wersje forów są jednocześnie tak przeładowane JavaScriptem, że w rzeczywistości całość i tak działa bardzo wolno, szczególnie na starszych komputerach, gdzie procesor po prostu nie daje sobie rady z obróbką tego wszystkiego na raz.

 

Jeśli chodzi o teksty ułatwień dostępu, poniżej zamieszczam screeny.

 

strzałki w dół

image.png.1fe5846510a3c80788b466210415dbc5.png

 

przycisk lupy

image.png.eadcba720a23f1c22b5eade93f936527.png

 

wykrzyknik i przycisk "x"

image.thumb.png.a349cae650eeaacd9b8facc5393473f9.png

 

"kropki" pod rangą użytkownika - co one tak w ogóle oznaczają?

image.png.bd5acb7b8db851bdb877b82e76e6112b.png

 

przycisk zwiń / rozwiń - brak tekstu i łatwo kliknąć przez przypadek, bo jest on ledwo widoczny

image.thumb.png.7df44746027aa7f619f8101f77abf148.png

 

Największe problemy zaczynają się jednak po zalogowaniu.

 

"Powiadomienia" i "Wiadomości"

image.png.5e78c43cbc7a83e9b1809a455388c625.png

 

wybór stylu forum

image.png.28546e893377de87f26af12374cd1ab8.png

 

ikonki "zamknięty" i "podpięty"

image.png.f15284c3d60c5aaae0e8e898b913726d.png

 

przycisk "ostatnia strona"

image.png.89aa64b71859b2cdbbfd6548d6a17487.png

 

i najgorsze na końcu - cały edytor tekstu jest praktycznie nieużywalny :(.

image.png.857f90b60592f3604cc6d1423a8f58a6.png

 

3 godziny temu, picasso napisał:

Sprawdziłam Palemoona 27 (wersja portable) i ja nie mam na nim opisywanych problemów... Jaka wersja, jakie dodatki są zainstalowane?

 

PS. Palemoon jest oparty na bardzo starym kodzie Mozilla (odpowiednik bodajże Firefox 38, podczas gdy najnowszy Firefox to już 60+) i jeśli pojawią się jakieś potwierdzone problemy z nim w kombinacji z naszym forum, nie dam rady temu zaradzić. IPB jest zmajstrowane pod najnowsze wersje głównych linii.

Pale Moon ma swoje wady i ograniczenia, ale w tej chwili jest to chyba jedyna aktywnie rozwijana przeglądarka, gdzie prywatność i możliwość dostosowania pod siebie stawiane są na pierwszym miejscu. Do stron, które odmawiają posłuszeństwa zawsze mam pod ręką Chromium.

 

Posty pisałem korzystając z Pale Moona w najnowszej wersji, czyli 27.9.4. Na początku pisania posta problemów nie ma, ale po wklejeniu cytatów, edycji i ogólnej obróbce wszystko zaczyna się "sypać". Enter albo nie działa w ogóle, albo działa w innym miejscu, niż kursor. Blokuje się też myszka, tzn. nie można nigdzie kliknąć, ani zaznaczyć tekstu. Ciężko mi stwierdzić, co konkretnie powoduje te błędy, ale pod koniec sierpnia ma zostać wydany Pale Moon 28 oparty na silniku Firefoksa 52, więc moim zdaniem raczej nie warto tracić czasu na próby naprawienia obecnej sytuacji, bo możliwe, że niedługo wszystkie problemy i tak rozwiążą się same.

Odnośnik do komentarza
Cytat

Z czysto technicznej strony można zamiast Web fontów stosować sprite'y w formie SVG - podobne działanie, a jednak są to obrazki graficzne i blokowanie czcionek ich nie dotyczy. To oczywiście nie jest sprawa dla Ciebie, tylko dla twórców tego całego oprogramowania, czyli IPB. Ja ogólnie jestem przeciwny używaniu czcionek do wyświetlania grafiki, bo to jest po prostu hack (zapoczątkowany jeszcze przez "hieroglify" Wingdings stworzone przez Microsoft w 1990 r.).

 

Z tego co wyczytałam na forum IPS, to rozwiązanie zostało odrzucone już we wczesnej fazie rozwojowej IPB4 przy omawianiu zastępowania emotikon wersjami skalowanymi (stąd też mamy teraz Emoji, a nie SVG). W związku z tym wątpię, by kolejna wersja forum to wprowadziła. W IPB5 spodziewam się Font Awesome 5 (via CSS) i CKEditor 5....

 

 

Cytat

Jeśli chodzi o teksty ułatwień dostępu, poniżej zamieszczam screeny.

 

Wstawienie opisów wymaga naruszenia szablonów stylu (a nie CSS), a tego chcę uniknąć. Gdy znajdę czas, być może zgłoszę autorowi stylu sugestię dodania opisu do przycisku lupy i krzyżyka zamykającego globalny komunikat. Większość ma tekstowe opisy przecież, czy Ty ich nie widzisz?

 

 

tooltip3.png

 

tooltip2.png

 

tooltip1.png

 

 

Cytat

i najgorsze na końcu - cały edytor tekstu jest praktycznie nieużywalny :(.

image.png.857f90b60592f3604cc6d1423a8f58a6.png

 

Każdy przycisk mam etykietę tekstową:

 

ckeditor_labels.png

 

Natomiast dzięki za wytropienie, że dwie ikony nie są ładowane jako Font Awesome, to wymaga korekty. Ale jest to duperela i dopiero po mocnym skalowaniu strony wyszłoby na jaw, że dana ikonka jest "rozmyta", więc zostawiam sobie to na później.

 

 

Cytat

 

strzałki w dół 

image.png.1fe5846510a3c80788b466210415dbc5.png

 

 

W mojej opinii to nie jest potrzebne. Tekst sam w sobie zawiera kompletną informację. Strzałka oznacza tylko że menu się rozwinie, ale jej brak nie wpływa w ogóle na zachowanie przycisku, użytkownik i tak musi go kliknąć.

 

 

Cytat

 

"kropki" pod rangą użytkownika - co one tak w ogóle oznaczają?

image.png.bd5acb7b8db851bdb877b82e76e6112b.png

 

 

To jest "ranga" naliczana ilością postów. Od zawsze była to informacja o miernej jakości merytorycznej. Do wglądu stara dyskusja.

 

 

Cytat

Posty pisałem korzystając z Pale Moona w najnowszej wersji, czyli 27.9.4. Na początku pisania posta problemów nie ma, ale po wklejeniu cytatów, edycji i ogólnej obróbce wszystko zaczyna się "sypać". Enter albo nie działa w ogóle, albo działa w innym miejscu, niż kursor. Blokuje się też myszka, tzn. nie można nigdzie kliknąć, ani zaznaczyć tekstu. Ciężko mi stwierdzić, co konkretnie powoduje te błędy, ale pod koniec sierpnia ma zostać wydany Pale Moon 28 oparty na silniku Firefoksa 52, więc moim zdaniem raczej nie warto tracić czasu na próby naprawienia obecnej sytuacji, bo możliwe, że niedługo wszystkie problemy i tak rozwiążą się same.

 

Nie mam tego problemu, albo nie odtwarzam dokładnie kroków jakie wykonałeś. Z opisu wyczuwam, że występuje u Ciebie chyba jakiś problem z wydajnością, tzn. reakcje są opóźnione i w związku z tym mogą się "nakładać".

 

 

Cytat

Ja akurat, po doświadczeniach na innych forach, mam spore wątpliwości, czy wydajność tej nowszej wersji oprogramowania jest wyższa. Owszem, waga strony ma znaczenie, ale te nowe wersje forów są jednocześnie tak przeładowane JavaScriptem, że w rzeczywistości całość i tak działa bardzo wolno, szczególnie na starszych komputerach, gdzie procesor po prostu nie daje sobie rady z obróbką tego wszystkiego na raz.

 

Trudno tu wydać jednoznaczną opinię. Wersja IPB3 też była naszpikowana JavaScriptem (i to słabo zorganizowanym), a temat z bogatszym formatowaniem potrafił spocić tutaj procesor użytkownikowi z bardzo słabym kompem. W IPB4 mimo wszystko platforma JavaScript została ulepszona, a także niektóre partie zostały przepisane na inną technikę (np. w edytorze IPB3 nagłówek cytatu był mielony via JavaScript, w IPB4 jest on rysowany via CSS).

 

I w grę wchodzi więcej czynników. Być może problem na niektórych forach leży w czym innym, tzn. kiepski hosting. Widziałam wiele przypadków, gdy ktoś przeszedł na IPB4 nieomal "w ciemno" i wychodziło na jaw, że serwer nie wyrabia, wszystko zamulone i trzeba podwyższać parametry serwera albo dać sobie spokój z tą wersją.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Odpowiadam krótko, bo piszę z telefonu w drodze na lotnisko.

 

Jeśli chodzi o opisy tekstowe, to miałem na myśli tekst widoczny cały czas na ekranie. W tej chwili "dowiedzenie się", co dana ikona znaczy wymaga najechania na nią myszką (co jest niemożliwe np. na tablecie z Windowsem, z którego też korzystam).

 

Chciałbym zgłosić również inny problem, który dotyczy wersji mobilnej forum. Otóż tekst jest maleńki (ledwo jestem w stanie go przeczytać), a powiększenie za pomocą opcji przeglądarki (Chromium 68) nie ma na niego żadnego wpływu.

 

Screenshot_20180812-104009.thumb.png.63c0347e7bb95b331b09a0973cf57934.png

 

Screenshot_20180812-104028.thumb.png.8cc89a475e4fa57364824025d238d9d8.png

 

W oknie odpowiedzi tekst jest powiększony zgodnie z powyższym ustawieniem, ale wszystko inne pozostaje bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Cytat

Jeśli chodzi o opisy tekstowe, to miałem na myśli tekst widoczny cały czas na ekranie. W tej chwili "dowiedzenie się", co dana ikona znaczy wymaga najechania na nią myszką (co jest niemożliwe np. na tablecie z Windowsem, z którego też korzystam).

 

Stałe napisy w miejscu w którym nie zostały przewidziane to jeszcze grubsza robota. Na wszelki wypadek zapytam autora stylu co o tym myśli, ale nie sądzę że uzyskam zadawalającą odpowiedź. Działania polegające na wyłączeniu integralnego komponentu forum (Font Awesome) nie są brane pod uwagę.

 

Cytat

Chciałbym zgłosić również inny problem, który dotyczy wersji mobilnej forum. Otóż tekst jest maleńki (ledwo jestem w stanie go przeczytać), a powiększenie za pomocą opcji przeglądarki (Chromium 68) nie ma na niego żadnego wpływu.

 

O jakim urządzeniu mowa? Czy wyłączenie opcji "Force enable zoom" wnosi coś do sprawy? Ten problem nie występuje na Desktopie z Chrome 68 i Chromium 68 przy oknie zdegradowanym do poziomu widocznego w poście. I nasza strona nie blokuje zoomowania.

 

 

Odnośnik do komentarza

Aktualizacja do:

 

W dniu 10.08.2018 o 02:22, picasso napisał:

Autoparsowanie:
W odróżnieniu od poprzedniej wersji forum ręczne wpisanie lub wklejenie odnośnika URL czy kodu Emoji/Emotikony (np. dwukropek z okrągłym nawiasem) skutkuje natychmiastową konwersją na docelową formę wyświetlania widoczną po zapostowaniu.

(...)

 Np. podmiana nie powinna się pojawić w następujących scenariuszach: kod Emoji/Emotikony w środku słowa, linki umieszczone w tagach BBCode czy treści w Code. Aczkolwiek już zdołałam wychwycić sytuacje, gdy niepożądana konwersja ma miejsce.

 

ckeditor_autoparsing.gif

 

Automatyczne zastępowanie tekstu przez Emoji/Emotikony zostało tu zdeaktywowane ze względu na niepożądane podmiany. Np. litery dysków C: i D: (stosowane w komendach naprawczych) były konwertowane na buźki.

 

Nadal jest aktywne automatyczne uzupełnianie :krótkich kodów: Emoji.

 

 

Odnośnik do komentarza

Czy jest możliwość w płynnym trybie wyświetlania forum, aby tematy podpięte były klasyfikowane na równi z normalnymi? Chodzi mi o to, że przy sortowaniu według "ostatniej odpowiedzi" od góry są widoczne przyklejone tematy i trzeba przelecieć przez ich całe grono, żeby dotrzeć w końcu do tego z najnowszą odpowiedzią.

 

1101945069_forumwidok.thumb.jpg.477bd89b62b383e317ab5759f4956860.jpg

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Arm napisał:

Czy jest możliwość w płynnym trybie wyświetlania forum, aby tematy podpięte były klasyfikowane na równi z normalnymi? Chodzi mi o to, że przy sortowaniu według "ostatniej odpowiedzi" od góry są widoczne przyklejone tematy i trzeba przelecieć przez ich całe grono, żeby dotrzeć w końcu do tego z najnowszą odpowiedzią.

 

Domyślnie jest ustawiana opcja, by honorować tematy przyklejone w tym widoku. Przestawiłam ją.

Odnośnik do komentarza
W dniu 12.08.2018 o 04:07, picasso napisał:

O jakim urządzeniu mowa? Czy wyłączenie opcji "Force enable zoom" wnosi coś do sprawy? Ten problem nie występuje na Desktopie z Chrome 68 i Chromium 68 przy oknie zdegradowanym do poziomu widocznego w poście. I nasza strona nie blokuje zoomowania.

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję. Urządzenie samo w sobie raczej nie ma znaczenia, bo problem występuje na dwóch telefonach z Androidem w wersji 7.1. Wydaje mi się, że wielkość czcionek musi być gdzieś ustawiona na twardo w kodzie IPB, bo to samo ma miejsce na innych forach opartych na nim. Z kolei na forach bazujących np. na phpbb (i na "zwykłych" stronach internetowych) czcionki powiększają się zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

 

Zoom na desktopie to nie to samo, bo tam powiększana jest wtedy cała strona (i dodatkowo jeszcze dopasowywana jest do okna przeglądarki). W Chromium na Androidzie oczywiście zoom działa, ale wtedy trzeba przesuwać tekst do czytania w poziomie, bo strona wykracza poza ekran. Dziękuję również za nieblokowanie zoomowania, choć tę opcję i tak zawsze muszę mieć włączoną ze względu na całą masę innych stron, gdzie zoom zablokowany jest. Samo wyłączenie jej nie ma niestety wpływu na wielkość czcionek na forum. Sprawdziłem przed chwilą.

 

Edit: Dosłownie teraz zauważyłem też, że tekst znajdujący się np. w tagu code powiększony jest (a tekst poza nim już nie...).

 

Screenshot_20180819-090411.thumb.png.f47c4d57b275d04a6bbd23abd99564de.png

 

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, tomasz86 napisał:

Urządzenie samo w sobie raczej nie ma znaczenia, bo problem występuje na dwóch telefonach z Androidem w wersji 7.1. Wydaje mi się, że wielkość czcionek musi być gdzieś ustawiona na twardo w kodzie IPB, bo to samo ma miejsce na innych forach opartych na nim. Z kolei na forach bazujących np. na phpbb (i na "zwykłych" stronach internetowych) czcionki powiększają się zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

 

Wydaje mi się, że problemem jest mimo wszystko typ przeglądarki i prawdopodobnie chodzi o to zgłoszenie na trackerze Chromium. Na moim telefonie Samsunga z Androidem domyślna przeglądarka telefonu, czyli Samsung Internet 7.2 (jest to klon oparty na Chromium 59), nie ma problemu z "Text scaling". W tej przeglądarce nie występuje też opcja "Force". Przykładowo, suwak ustawiony na 150% i skaluje cały tekst tak jak tego oczekujesz:

 

Screenshot_20180819-172354_Samsung Internet.jpg

 

Na tym samym telefonie przeglądarka Chrome 68 nie skaluje wcale.

 

Z kolei na moim drugim telefonie iPhone opcja "Text scaling" w ogóle nie jest dostępna w Chrome.

 

 

Odnośnik do komentarza

W tekście umieszczonym w spoilerze robi się automatycznie przerwa między pierwszym wierszem a drugim.

Widać to w mojej odpowiedzi w temacie https://www.fixitpc.pl/topic/34208-kilka-niepokojących-objawów/

W innym temacie też tak było, ale sama poprawiłam po edytowaniu postu.

Robiłam próby na czterech przeglądarkach (IE, Firefox, Chrome, SeaMonkey).

 

jessi

Odnośnik do komentarza

@jessica

 

To się dzieje, jeśli używasz BBCode spoiler, czyli wpisujesz tagi ręcznie:

 

[spoiler][/spoiler]

 

Problemu nie ma, jeśli użyjesz przycisk spoilera ckeditor_button_spoiler2.png. W pierwszym poście jest ostrzeżenie na temat obsługi BBCode:

 

Zalecanym jest używanie przycisków w edytorze, by wprowadzić określone formatowanie i widzieć poprawną formę docelową od razu w poście. Wprawdzie standardowe formatowanie BBCode jako takie nadal można wklejać bezpośrednio w edytorze i sprawdzić rendering przy udziale przycisku Podgląd ckeditor_button_preview2.png, ale rezultaty nie są już gwarantowane. Obsługa BBCode jest podstawowa, a bugi związane z BBCode w ogóle nie są już rozwiązywane, więc wszelkie problemy związane z tym typem formatowania są poza zasięgiem mojej naprawy.

 

Odnośnik do komentarza

Lepiej jest stosować przycisk zamiast starych BBCode, ale na wszelki wypadek dodam, że w spoilerze wpisywanym ręcznie ta przerwa ujawnia się w różnym miejscu, w zależności od tego gdzie umieścisz pierwszą linię.

 

[spoiler]linia1
linia2[/spoiler]

To jest układ powodujący wstawianie przerwy między pierwszą a drugą linią:

 

linia1


linia2

 

[spoiler]
linia1
linia2
[/spoiler]

W tym układzie przerwa się pojawia "u góry", a nie między liniami, co wizualnie jest bardziej do przyjęcia w kontekście większej ilości linii.

 


linia1
linia2

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Oczekuje aktualizacja poprawkowa IPB 4.3.6, którą prawdopodobnie przeprowadzę wkrótce. Aktualizacja drobna i forum nie powinno być długo wyłączone.

 

PS. Z linków współdzielenia pod tematem oraz ze stopki forum zostały usunięte ikony Google +. Serwis zostanie zamknięty. Więcej informacji: Google+ Shutting Down After Bug Leaks Info of 500k Accounts.

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Wklejałem z paska adresów przeglądarki. Oba z Firefoxa z uBlock-em.
Co ciekawe mój post #22 jest dalej z linkiem nieklikalnym. Przeoczyłaś to, czy Ty widzisz co innego? :)

 

2018-11-24_082839.png

 

Edyta:

Testowo wlejam dwa linki z przeglądarki Cyberfox, aby zobaczyć co będzie

https://www.softpedia.com/get/Antivirus/Dr-Web-LiveCD.shtml

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
13 minut temu, Bonifacy napisał:

Co ciekawe mój post #22 jest dalej z linkiem nieklikalnym. Przeoczyłaś to, czy Ty widzisz co innego?

 

Link poprawiłam tylko w temacie właściwym. Nie przeoczyłam drugiego wystąpienia tutaj w poście #22, zostawiając go jako próbkę do wglądu. Niestety nadal nie wiem o co chodzi. Nie potrafię tego zachowania odtworzyć. Linki są u mnie automatycznie wykrywane zaraz po wklejeniu. Używam Firefox 63 z uBlock Origin.

 

13 minut temu, Bonifacy napisał:

Firefoxa z uBlock-em

 

uBlock czy uBlock Origin? Czy domyślne ustawienia były modyfikowane? Czy są jeszcze jakieś inne dodatki w przeglądarce?

 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...