Skocz do zawartości

Avira przechodzi na "ciemną stronę mocy"


  

27 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uważasz, że to posunięcie obniży rangę produktów Aviry?Rekomendowane odpowiedzi

Na wielu forach pojawiły się dziś dłuższe i krótsze tematy związane z Avirą...każdy niemal zna tego producenta zabezpieczeń i jego od lat mocno stojący wśród użytkowników darmowy AV...a wszystko za sprawą przedziwnego posunięcia ze strony Aviry. Otóż ni mniej ni więcej, jak to że weszła we współpracę z firmami Uniblue i Ask.com Toolbar. Picasso i pewnie wielu innym użytkownikom te firmy są znane i to raczej z tej "ciemnej" strony...obydwie przez lata swojego istnienia były i są wciąż posądzane o instalowanie niechcianych dodatków, scarware żeby nie powiedzieć rogue.

Wolta, której dokonała Avira jest absolutnie niezrozumiała, a spekulacje odnośnie przyczyn są przeróżne. Poniżej cytat z jednego z wątków

"Avira Partners with Scareware and Sleazeware Vendors

Avira has partnered with Uniblue and ASK toolbar. We are hoping this terrible thing will be reversed. There are a number of threads in Avira forums about it and, even though we tried to keep it contained in Avira forums until we know if Avira will reverse their partnerships, some security related forums are already advising their members to ditch Avira. Avira has been sending emails to users of their PAID products urging them to install Registry Booster from Uniblue. They have also again started up the Notifier Ads (which had been abandoned for Avira 10 a few months ago) for the free product so they can badger users to install Registry Booster and other UniBlue products. Both the emails and the Notifier ads state that Avira's new partners are Uniblue and ASK.com.

 

As for ASK toolbar, when Service Pack 2 for Avira 10 is released (very soon now) free users will be able to install the Webguard module free IF they also install ASK toolbar and make ASK.com their default search engine. Until now, Avira has always detected ASK toolbar as malware as they have also detected Uniblue products until now. Enough pressure has been brought on Avira last week that an Avira employee finally posted and stated that if we didn't lke Uniblue products we could uninstall them (forget that the registry cleaner has probably hosed your computer and is extremely difficult to uninstall) and that Uniblue has a 30 day money back guarantee. The Admin who posted this seemed to not have a grasp regarding the enormity of what Avira has done. He did say that Avira was discussing the problems recently reported by users with Uniblue products they installed at Avira's urging and that no decision regarding possibly reversing the partnerships had been made as of his post last Thursday night but the possibility was still on the table."

Źródło http://www.dslreport...azeware-Vendors

Inne wątki i dyskusje na ten temat

http://forum.avira.c...131604&pageNo=1

http://www.calendaro...&event_id=95954

http://www.wildersse...ad.php?t=301198

Lista produktów z Ask Toolbar

http://www.calendaro...opic=16253&st=0

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No cóż , wygląda na to, że Avira na moim kompie nie zagości prędko albo i w ogóle . Nie to,że stagnacja trwa w najlepsze programowo to chce również zepsuć swoją reputację pogrążając się bardziej :) Wychodzi na to,że nie ma co polecać AViry innym userom , więcej może być szkód niż pożytku. Są inne bardzo porównywane Av w aspekcie skuteczności nie zaliczając przy tym takich wpadek co teraz Avira :)

Odnośnik do komentarza

Głos na tak oczywiście. Wszystko zależy od małej drobnostki- za ile? Jeśli wystarczająco dużo, będą kombinować, tłumaczyć, zajmować stanowiska. Jeżeli nie tak dużo i będą bali się głosu ludu- bardzo szybko dadzą sobie spokój. Z wypowiedzi w wątku: http://forum.avira.com/wbb/index.php?page=Thread&threadID=131604&pageNo=1 na chwilę obecną należy przyjąć opcję nr 2:

"Hi,

 

We are currently checking the facts about customer reports with bad Uniblue RegistryBooster experience and are discussing internally. Uniblue received our feedback and is always looking for constructive reviews for improving and add of functionality to the software. If the customer doesn't wan't to report issues to Uniblue for solving he can easy get his money back within 30 days through the Uniblue satisfaction guarantee.

Stefan Berka

Avira GmbH."

Od pewnego czasu nie korzystam już z Aviry, niemniej korzystałem długo i sam fakt zaistnienia czegoś takiego jest mocno niepokojący.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziwne posunięcie, jakiś czas temu także używałem Aviry (było z nią trochę kłopotów) lecz obecnie przerzuciłem się na ISa Comodo. Zastanawiające jest to czym kierowali się jej producenci dobierając sobie partnerów z wątpliwą reputacją oprogramowania. Hm, jeśli tylko o kasę to raczej przez ten krok im jej nie przybędzie, czy się mylę?

Odnośnik do komentarza

Bardzo dziwne posunięcie, jakiś czas temu także używałem Aviry (było z nią trochę kłopotów) lecz obecnie przerzuciłem się na ISa Comodo. Zastanawiające jest to czym kierowali się jej producenci dobierając sobie partnerów z wątpliwą reputacją oprogramowania. Hm, jeśli tylko o kasę to raczej przez ten krok im jej nie przybędzie, czy się mylę?

 

No właśnie: https://www.fixitpc.pl/topic/3489-comodo-sfalszowano-9-certyfikatow/

 

O ile pamiętam, to Ask także występował w CIS-ie :)

Odnośnik do komentarza

O ile pamiętam, to Ask także występował w CIS-ie :)

Tak, masz rację...Comodo ma podobny epizod za sobą, ale jakoś z tego wyszedł...trudno powiedzieć, czy użytkownicy mają tak "krótka pamięć" czy wynika to z zabiegów producenta, który wśród użytkowników wyrobił niemal religijną cześć i oddanie dla tej marki. W podobnej sytuacji znalazł się również Spyware Terminator...program skądinąd oceniany dość wysoko...ale współpraca z Ask.com (znane również jako Ask Jeeves) spowodowała ogromną utratę zaufania do tego programu.

Trudno przewidzieć, czy Avira powtórzy ścieżkę Comodo czy może ST...wszystko zależy od użytkowników i argumentów, jakimi Avira się będzie bronić...póki co, to raczej zachowawczo milczy.

Odnośnik do komentarza

Toolbarek ask będzie instalowany opcjonalnie i to użytkownik zdecyduje czy go chce czy nie więc nie rozumiem o co to całe bicie piany.

O to m.in. chodzi

"Until now, Avira has always detected ASK toolbar as malware as they have also detected Uniblue products until now."

Ask.com ma dość niechlubną przeszłość, ponieważ wielokrotnie dołączany był do wątpliwej reputacji programów a jego zadaniem jest m.in. zbieranie informacji o użytkowniku i jego preferencjach podczas aktywności w sieci. To w pewien sposób zaprzeczenie zasady prywatności. Dzięki temu wyrobił sobie "markę" oprogramowania niepożądanego. Druga sprawa to to, co poruszył Omkar...instalacja jest opcjonalna, ale większość ludzi i tak to instaluje z automatu. Poniżej cytat z wypowiedzi Picasso jeszcze z 2007 roku...może podejdziesz po tej lekturze do problemu mniej infantylnie

"Ostatnio prawdziwą plagą jest integrowanie Ask Toolbar - paska narzędziowego podejrzanej reputacji - jako warunku darmowości programu. Niestety, programy uprzednio w porządku zaczęły się w to wyposażać. Jestem w fazie weryfikowania oprogramowania ponownie i mam zamiar usunąć prawie wszystko co integruje tego śmiecia w instalatorze. Z nielicznymi wyjątkami. Użytkownicy podchodzą do procesu instalacji zbyt nieuważnie. Grom logów analizowanych na forum w dziale Wirusy dysponuje tym śmieciem. Odpowiedźcie sobie na pytanie jak określić takie zachowanie: jest instalowany niepożądany i zbędny do pracy programu (w 99% przypadków nie związany z jego funkcjami ale to mogący symulować) dodatek, nie jest to zaznaczone na stronie producenta (slogany "100% free"), więc użytkownik się nie spodziewa tego (traci tym samym czujność przy instalacji), na ekranie instalacji jest zaś zaznaczona domyślnie opcja owocująca w większości przypadków instalacją tego śmiecia. Niby można go odinstalować, tylko wg mnie to się mija z celem i jest perfidnym brudzeniem komputera: instalować, by zaraz deinstalować. Sam proces deinstalacyjny nie zawsze jest w 100% czysty i mogą pozostać jakieś szczątki. (...)

Bardzo niechlubne wyjątki ... Comodo (!) przeszło na ciemną stronę mocy (Ask toolbar jest zamaskowany jako SafeSurf, a w najnowszej wersji jako HopSurf). Wg mnie jest coś bardzo nie w porządku, że program w który pokłada się ogromną wiarę (chodzi o typ programu - program zabezpieczający komputer!), wykorzystuje takie sztuczki. W podlinkowanym temacie Comodo cała afera, interpretacje pojęcia "adware" etc. Powiem krótko: zgadzam się z tymi, którzy uważają, że jest to złe. (...)

Ask ma bardzo niechlubną przeszłość związaną z instalacjami wymuszonymi (bez wiedzy użytkownika, bez opcji wyboru w instalatorze), na dodatek uprzednie praktyki firmy były powiązane z kolportowaniem adware na komputery użytkowników (klasyka: Funwebproducts, Zwinky, SmileyCentral). Niby taktyka została naprostowana, tylko że w mojej opinii zaufanie się traci w sposób saperski: tylko raz. Poza tym wiele programów antyspyware wykrywało Ask jako infekcję. (...)"

Odnośnik do komentarza

Avira nie wpycha nic nikomu na siłę a sama instalacja aska jest opcjonalna, chcesz dodatkowej ochrony to zainstaluj toolbarek ask.Coś za coś.Przeciętny użytkownik potrafi czytać i w mniejszym czy większym stopniu używać mózgu, zresztą wyszukiwarka google robi to samo

zbieranie informacji o użytkowniku i jego preferencjach podczas aktywności w sieci.
a nawet więcej ale i tak jest najbardziej popularną wyszukiwarką.
Odnośnik do komentarza
Przeciętny użytkownik potrafi czytać i w mniejszym czy większym stopniu używać mózgu

 

No cóż, czyli sami indolenci w dziale Malware. Co drugi log wykazuje te cechy.

 

Taki typ użytkownika nie może mieć żadnych opcjonalnych propozycji w instalatorze, bo jak w banku, że nie odznaczy, a ci mniej rozumni wręcz z premedytacją pozostawią ptaszka zasugerowani modelem programu głównego, który to kolportuje. Już słyszałam wypowiedzi, że użytkownik był przekonany, że pasek jest ważną częścią funkcjonalności AV (w przeciwnym wypadku po co jest w instalatorze wg ich toku rozumowania). Nie dla mnie i takich jak Wy Avira robi tę sztuczkę, dobrze obliczoną socjotechnicznie, by to barachło przeszmuglować w system.

 

Z przykrością stwierdzam, że Avira się zbłaźniła. Strażnik ogołocony i jeszcze "opcjonalny" szajs.

 

 

.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Wydany został Service Pack 2 dla aktualnych produktów zabezpieczających firmy Avira: Avira Antivir Personal, AntiVir Premium i AntiVir Premium Security Suite.

 

Avira SP2 dostarcza lepsze mechanizmy wykrywania rootkitów i ulepszone narzędzia czyszczące zainfekowane pliki. Osoby, które interesuje działanie ich antywirusa, z pewnością ucieszą się z dużo lepszej dokumentacji i nowego, bardzo szczegółowego systemu logowania aktywności skanera antywirusowego.

 

Ponadto do Service Pack 2 dla produktów niemieckiej firmy dołączony został pasek wyszukiwania dla przeglądarek firmowany przez Ask.com. Instalacja paska jest na szczęście opcjonalna. Pasek nie jest bezpośrednio związany z zabezpieczającymi działaniami produktów z rodziny AntiVir, ale znajduje się na nim przydatny indykator, informujący o aktualności danych komponentu WebGuard, czyli tarczy sieciowej. W SP2 Aviry znajduje się również zaktualizowana lista niebezpiecznych stron ze szczegółowymi informacjami na ich temat. Użytkownik może dowiedzieć się jakiego typu zagrożenie stwarza strona i dlaczego została zablokowana. Pasek integruje się z Internet Explorerem i Firefoksem, ze względu na politykę firmy nie będzie dostępny dla Chrome. Na swoim forum wsparcia firma Avira umieściła również listę znanych błędów i sposoby ich obejścia.

 

Uaktualnienie jest dostarczane z każdą nowo kupioną wersją produktów firmy Avira, a obecni użytkownicy w Niemczech i Stanach Zjednoczonych już ją otrzymali za pośrednictwem mechanizmu aktualizacji. Użytkownicy w innych krajach otrzymają aktualizację na początku sierpnia.

 

 

Źródło:

http://www.dobreprogramy.pl/Avira-SP2-z-paskiem-dla-przegladarek,Aktualnosc,26332.html

 

Jednak konkurent Ask-a Google z którym współpracuje Avast wydaje się być bardziej niebezpieczny: klik

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...