Skocz do zawartości

Pomocy, zniknęły zdjęcia z połowy mojego życia


irafula

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Log niczego nie wyjaśnia.

Widać tylko, że nie ma folderów, w tym tego ze zdjęciami; a zamiast nich są inne obiekty o tych samych nazwach.

Utraconych danych już raczej nie odzyskasz, ale przydałoby się wyjaśnić, dlaczego te dane zniknęły.

W tym logu nie widzę żadnej infekcji, więc zrób wymagane logi https://www.fixitpc.pl/forum-38/announcement-3-wa%C5%BCne-zak%C5%82adanie-tematu-obowi%C4%85zkowe-logi/

Może to pozwoli uniknąć podobnej sytuacji w przeszłości?

 

jessi

Odnośnik do komentarza

Witam :mellow:

 

Objawy mogą wskazywać na uszkodzenie struktury dysku - plik found.
Należy podjąć decyzję czy naprawiać dysk z danymi, czy odzyskać dane np. zdjęcia.
W pierwszym przypadku należy wykonać kopię posektorową dysku na inny dysk o pojemności nie mniejszej.
W drugim przypadku (odzysk zdjęć) można spróbować qphotorec_win.
Wskazać dysk, wpisać ścieżkę do katalogu odzyskiwania (inny dysk) i z  file format wybrać .jpg;.gif itp.
Qphotorec odzyskuje pliki szukając po sygnaturze i może nadać nazwę własną cyfrową.
Program musi być uruchomiony na innym dysku. Jest w pakiecie TestDisk 7.0

 

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

 

Do sprawdzenia zasilanie dysku zewnętrznego i jego S.M.A.R.T.

 

https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakładanie-tematu-jakie-informacje-podawać/

Odnośnik do komentarza

dziekuje za informacje. @mirf napisałes żeby sprawdzić zasilanie dysku zewnętrznego i to mi zwróciło uwagę na fakt, że dysk ma niebieską diodę (taką dużą okrągłą z funkcją przyciski), jak zdjęcia i inne pliki były bez problemów to dioda się świeciła. nie wiem/nie pamiętam do czego służyła ale teraz nie świeci. czy to zwraca Waszą uwagę na prawdopodobny problem?

zapuściłem qphotorec i czekam - jest w trakcie skanowania.

Odnośnik do komentarza

irafula, jakiej firmy jest to dysk? Czy orientacyjnie ilość miejsca na dysku zmalała?

Trzeba wykluczyć trzy czynniki. Uszkodzenie mechaniczne, może dysk ci upadł, przegrzał się etc. Jakiś "wirus" a patrząc na scr, nie trudno było go ci złapać. A po trzecie, być może ktoś ci je skasował.

Mi kilka razy się tak robiło, przy przenoszeniu dużych plików. Np po 20-30 GB i przenosiła się tylko część, a reszta zostawała "w zaświatach" lub na kompie, innym nośniku. Tak samo z pendrive, po pewnym czasie sam się "czyścił". Ale wystarczyło nim, "wstrząsnąć" i ponownie podłączyć i dane się odzyskiwały :) Nikt nie mógł stwierdzić, dlaczego się tak robi, ale był ewidentny błąd pendrive.

 

Możesz też spróbować użyć systemowej wyszukiwarki z włączoną opcją "szukaj ukrytych plików i folderów" do znalezieniach zguby.

Jeśli nie wiesz na pewno co spowodowało utratę zdjęć. Lepiej nie łapać się za programy do odzyskiwania. Dlatego ważne jaki to dysk, niektóre mają takie same błędy i można to sprytnie przeprowadzić "raz a dobrze". Łapiąc się uniwersalnych programów, metod... wiele ryzykujesz. Piszę o tym gdyż dla mnie również zdjęcia są ważne :)

Odnośnik do komentarza

czesc, aktualny status problemu. skanowanie programem do przywrócenia plików nic nie dało. yszukiwanie plików przez wszukiwarkę windows też nic nie dało. dysk to taki no name (mobby disc). ma pojemnosc 500G (rzeczywista pojemnosc 465 GB). 

wolne miejsce na dysku to 115 GB, widoczne pliki zajmują 30 GB, pozostałe miejsce 320 GB muszą zajmować te niewidoczne foldery w tym zdjęcia (zajmowały ok 80 GB).

zdjęcia miałem  zarchiwizowane WinRar. wśród niewidocznych folderów są zarówno pliki nowsze jak i stare (zdjęcia z 2011 i np. film wgrany na dysk w 2014). 

zostaje już tylko odzyskanie danych przez jakąś firmę?

Odnośnik do komentarza

Pokaż Smart dysku z programu GSmartControl - zakładka Attributes. CDI akurat dla tego dysku niepoprawnie odczytuje kilka parametrów. Tutaj jest prawdopodobnie złożenie dwóch wartości - 16 bitowej i 32 bitowej. W tej drugiej są same zera, a parametr Worst i Current Value są 100, więc dysk powinien być zdrowy.... . Toshiby zawsze mają sto, niezależnie od ilości błędów. Jeżeli nie będzie nic czerwonego (a nie powinno być) - to zastosuj się do następnych kroków: 

 

PPM na Mój Komputer > Podgląd zdarzeń > i dalej jak w linku: http://stawik.wordpress.com/2011/02/18/gdzie-sa-logi-z-chkdsk/

W razie problemów: sekcja Pełne Dzienniki Zdarzeń https://www.fixitpc.pl/forum-9/announcement-4-zak%C5%82adanie-tematu-pomocne-raporty-i-informacje/

 

I podaj pojemność zawartości folderu found.0000 i tego pliku "Zdjęcia". 

 

Po działalności chkdsk w domowych warunkach zostaje tylko szukanie plików po sygnaturach - co daje dobre rezultaty tylko wtedy, gdy pliki nie są pofragmentowane - co w przypadku zdjęć, statystycznie jest to zjawisko rzadkie. 

 

Edit: 

Z dyskiem powinno być okej, przynajmniej wg smartu. Nie ma realokowanych sektorów. Chociaż niektóre parametru mogą martwić - np. parametr nr 200 (C8)...

Odnośnik do komentarza

Drodzy, proszę o pomoc. pewnego dnia po podłączeniu dysku zewnętrznego do komputera zniknęły mi zdjęcia.

A nie próbowałeś odzyskać plików jakimś programem do odzyskiwania danych. Tak szybko się podajesz. Często zdarza mi się utracić pliki z zewnętrznego dysku z powodu braku zasilania. Gniazda i wtyczki USB bardzo często luzują się i wystarczy małe ruszenie wtyczki aby dysk stracił zasilanie podczas kopiowania plików. Pamiętaj że nawet jak świadomie skasujesz dane z dysku czy karty to one tam są. Z tym że jak coś nagrasz na kartę pamięci to raczej poprzedniej sesji nie odzyskasz, ale z dysku ciężko wymazać wszystko do zera. Często po kilku nadpisaniach plików odzyskuję np. połowę zdjęcia lub jego fragment. Więc zanim zaczniesz coś robić z tym dyskiem, najpierw potraktuj go programem do odzyskiwania danych.

Odnośnik do komentarza

A co zresztą rzeczy, o które prosiłem? 

 

Jednym z wygodniejszych programów do odzyskiwania po sygnaturach jest photorec. Możesz w nim wybrać żeby szukał tylko zdjęć. 

 

Cóż, szkoda, że sam sobie nie pomagasz ;-). Napisałem Ci co masz zrobić, ograniczyłeś się tylko do jednego punktu. Użyj photorec, niech Ci przeskanuje dysk i zobacz co odzyskał. Daruję sobie opisy, że można spróbować ograniczyć zakres szukania, żeby poszło po prostu szybciej. To tyle. 

Odnośnik do komentarza

Czesc, podaje reszte informacji folder Found.000 i plik zdjęcia mają po 0Kb. ale dysk jest zajęty w wiekszym stopniu niz to wynika z zawartosci widocznych folderów o ponad 100 GB. do folderu Found.000 nie moge wejsc. wrzucam logi zgodnie z instrukcją. jeśli czegoś nie wykonałem co było w instrukcji to tylko dlatego ze jestem laikiem w tych tematach.

 probowałem odzyskac pliki filtrujac zdjecja programem photorec ale program nic nie znalazł.

Addition.txt

Odnośnik do komentarza

 

 

W drugim przypadku (odzysk zdjęć) można spróbować qphotorec_win.
Wskazać dysk, wpisać ścieżkę do katalogu odzyskiwania (inny dysk) i z  file format wybrać .jpg;.gif itp


 

Jednym z wygodniejszych programów do odzyskiwania po sygnaturach jest photorec. Możesz w nim wybrać żeby szukał tylko zdjęć.


Ale autor tematu twiedzi:

 

zdjęcia miałem  zarchiwizowane WinRar
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...