Skocz do zawartości

Do usunięcia


komputer89pc

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Małe nieporozumienie. Ja piszę 10/1 Mb/s i 10 Mb/s wymiennie. x/y Mb/s oznacza x - download, y - upload.

 

Chodzi o to, że usługa ADSL (czyli Net24, Neostrada itd.) ma dwa ograniczenia pasma: pierwsze fizyczne, czyli ile jest w stanie łącze wyciągnąć. Na podstawie tego ustala się prędkość synchronizacji ADSL, która u Ciebie wynosi jakieś 16/1 Mb/s, czyli po odjęciu pasma zajmowanego przez informacje sterujące łączem wychodzi ok. 14/1 Mb/s. Drugim ograniczeniem jest to nałożone w sesji PPP (konsultanci nazywają to "limitem na loginie") i on jest taki, jak wpisany w umowie, czyli 10/1 Mb/s.

 

Efekt jest taki, że łącze działa na prędkości, która jest minimum z tych dwóch wartości. Pamiętaj, że im wyższa prędkość synchronizacji ADSL, tym łącze jest mniej stabilne. Oczywiście, nic nie musi się z nim dziać, ale dla świętego spokoju lepiej obciąć do nominalnych wartości dla 10/1 Mb/s, czyli 12448 kb/s dla downloadu 1312 kb/s. Takie wartości ma TP, Netia powinna mieć podobne. Sami będą wiedzieć lepiej. Odczuwalnej prędkości to nie zmieni, bo pamiętaj, że dalej masz limit na loginie na 10/1 Mb/s.

 

MTU możesz zmienić od razu.

Odnośnik do komentarza

To ile w zwykłym 10 MB/s jest uploadu?

 

Dokładnie tyle samo. Jak mówiłem, używam tego zamiennie w odniesieniu do Twojego łącza.

 

Czy nic się nie stanie? Czy może się pojawić jakiś problem?

 

W teorii: nie. W praktyce: czasami zdarza się, że przy zbyt wysokim MTU nie ładują się niektóre strony, np. facebook.com, ale w 99 % przypadków dotyczyło to MTU wyższych niż 1500. Zmiana jest oczywiście odwracalna.

 

Czy mogę to wyłączyć na drugim komputerze i laptopie?

 

Jeśli karta obsługuje to tak. Ale to będzie przydatne tylko w komunikacji w sieci lokalnej. Prędkość 10/1 Mb/s połączenia z Internetem nie pozwala, żeby karty rozwinęły pełne możliwości.

Odnośnik do komentarza

Zmiana na routerze w celu podniesienia MTU do maksymalnego obsługiwanego w technologii PPPoE. Jest prosta zależność między wartością MTU, czyli rozmiarem maksymalnego możliwego pakietu, a wydajnością łącza. Jeśli rozpatrywać by samą tylko technologię PPPoE, to im wyższe MTU, tym lepiej (standard ma nałożone ograniczenie na rozmiar ładunku ramki do 1492 B z powodu konieczności zapewnienia zgodności z Ethernet; maksymalny ładunek ramki Ethernet to 1500 B, a dochodzi jeszcze 8 B nagłówka PPP). Nie wiem natomiast, czy między centralką Netii a następnym węzłem, jest wykorzystywana technologia ATM, czy Ethernet. 1492 B jest najbardziej optymalną wartością dla Ethernet, dla ATM można by próbować regulować, ponieważ w ATM ładunek w ramki jest pakowany po 48 B w każdą i do tego dodawane są nagłówki 5 B. Każda ramka musi mieć 53 B, więc korzystne jest manipulowanie wartością MTU, żeby podzielić pakiety na 48 B bez żadnej reszty.

 

Jeżeli natomiast nie wiemy, co jest zastosowane w połączeniu między DSLAM a kolejnym węzłem dostawcy, to najlepiej wykorzystać te 1492 B jako MTU.

 

Ustawienie na komputerze MTU na 1492 B w normalnych warunkach, jeżeli włączone jest automatyczne ustalanie MTU ścieżki nie daje nic. Jeśli jednak pojawi się problem z Path MTU, to wykorzystywana jest domyślna wartość. A za duża może czasem powodować problemy (patrz: czarne dziury PMTU).

 

Napisałem o tym cały tutorial, wiec jeśli chcesz, to polecam:

https://www.fixitpc.pl/topic/11926-mtu-%E2%80%94-maximum-transmission-unit/

 

Na pozostałych komputerach też możesz zmienić, tylko chcę najpierw z nich Net-logi i eksporty z rejestru. Komenda jest dla każdego komputera indywidualna, chociażby dlatego, że inne są indeksy interfejsów.

Odnośnik do komentarza

Połączenie z routerem bezprzewodowo czy po kablu? Jakieś inne komputery pracujące w tle? Robiłeś coś w tym czasie na komputerze (zbyt duże obciążenie sprzętu może powodować błędy pomiaru)?

 

Przejrzałem konfigurację TCP/IP. Są pewne rzeczy, które można by zmienić, ale to nie wpłynie na działanie połączenia z Internetem, bo jest zwyczajnie za wolne, żeby zauważyć efekty. Gdybyś miał 100/100 Mb/s, albo jeszcze lepiej Gigabit Ethernet, to można kombinować. Przy 10/1 Mb/s nie warto.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...