Skocz do zawartości

Od czego zacząć?


Mixon

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zacznij od tej strony: link

Największa kopalnia wiedzy.

Nie jestem tu nikim ważnym na forum, ale pozwolę sobie na krótki komentarz do powyższego. Jeśli nie masz nic więcej do zaproponowania, niż Google, to nie radź tym, którzy tu szukają informacji. Skoro ktoś przyszedł i zapytał, to znaczy, że oczekuje jakiejś konkretnej odpowiedzi. Taka odpowiedź może tylko zniechęcić nowych użytkowników do tego forum.

 

@Nixon....a jakich informacji szukasz? Powiedz coś więcej, wtedy można coś konkretnego wskazać. tematyka forum jest dość obszerna, jak widać po głównych tematach, więc w ciemno trudno coś wskazać.

Odnośnik do komentarza

@Nixon....a jakich informacji szukasz? Powiedz coś więcej, wtedy można coś konkretnego wskazać. tematyka forum jest dość obszerna, jak widać po głównych tematach, więc w ciemno trudno coś wskazać.

 

Poznałem te forum niedawno... Większość rzeczy jest tu (jak dla mało zaawansowanych użytkowników) po prostu za trudna i niezrozumiała, więc szukam tu czegoś łatwiejszego. Ciężko napisać co umiem - a co nie. Więc proszę o odsyłacze do łatwiejszych tematów.

Odnośnik do komentarza

Ale to wszystko zależy od tego, czego sam chcesz się nauczyć. Przyznaję, że sam właściwie na początku się niczego konkretnie nie uczyłem, po prostu samo przyszło po pewnym czasie. ;)

 

Na początek oczywiście warto zacząć od "grzebania" we własnym systemie operacyjnym i pakiecie Microsoft Office (jeśli z niego korzystasz) - to się bardzo przyda. Następnie budowa komputera, podstawy funkcjonowania sieci komputerowych, Internetu, jakiś wstęp do programowania - do nauki polecane jest Logo i Pascal. O ile drugi niekiedy jest przydatny, Logo i jego pochodne to typowa sztuka dla sztuki. Próby programowania możesz zacząć od Visual Basic, VBScript, Pascala, C/C++. Znajomość Wiersza poleceń systemu Windows także się przyda.

Odnośnik do komentarza

No właśnie Nixon...czy chcesz zoptymalizować komputer a może bardziej system?...czy chcesz coś na temat sprzętu?...a może zabezpieczyć go lepiej?...a może jakieś szczególne preferencje odnośnie programów - edytory, grafiki, muzyki, programy narzędziowe? Jeśli się nie określisz, trudno będzie Cie pokierować. David ma rację...zacznij od czegokolwiek, a potem zobaczysz czy to jest to, czego oczekujesz.

Odnośnik do komentarza

Ok, ale próba programowania przed dogłębnym poznaniem systemu operacyjnego, to wg mnie trochę nietrafiony pomysł. Jeśli nie lubisz za bardzo przekopywania się przez niezliczoną ilość stron internetowych i chciałbyś mieć wszystko w jednym miejscu, wiedzę przydatną i sprawdzoną, to polecam którąś z "ksiąg eksperta" wydawnictwa Helion, w zależności od systemu (wybierz tę, która dotyczy Twojego):

 

http://helion.pl/ksiazki/wixpke.htm - XP

http://helion.pl/ksiazki/wivike.htm - Vista

http://helion.pl/ksiazki/win7ke.htm - 7

 

Przeczytaj, na pewno Ci się przyda ;)

Odnośnik do komentarza

A ja proponuję zaczekać, pójdziesz do szkoły to będziesz miał przedmiot "informatyka" wtedy to na lekcjach poznasz przynajmniej podstawy jak działa system, jak zbudowany jest komputer, słowem co to jest komputer. Podczas lekcji zapewne zainteresuje cię jakieś zagadnienie z komputerami związane, czy to hardware, czy software, programowanie, działalność artystyczna i wiele wiele innych, czego tylko dusza zapragnie.

Odnośnik do komentarza

Aaa... właśnie. Nie spojrzałem nawet do profilu.

 

Pewnie czeka Cię coś takiego - KLIK - z racji tego, że za tydzień zaczyna się rok szkolny i, jeśli dobrze liczę, idziesz do pierwszej klasy gimnazjum. Podręcznik pewnie Ci poziomem nie spasuje (zakładam, że posiadasz już wiedzę w nim zawartą), ale wszelkie pretensje to do Ministerstwa. :)

 

Tutaj jest dostępny podręcznik Wikibooks do informatyki dla gimnazjum - http://pl.wikibooks.org/wiki/Informatyka_dla_gimnazjum IMHO lepszy od przewidywanego przez podstawę programową, jednak uważaj na nich (wikipedystów) - to pasjonaci Linuksów, wolnego oprogramowania i Fundacji Wikimedia. :D

 

Z tego, co wiem, to teraz nawet od początku podstawówki jest informatyka, ale zaczyna się od obsługi myszki, klawiatury i Painta (i podobnie do końca podstawówki), więc specjalnie pomocne to nie jest.

Odnośnik do komentarza

Przyznaję, że nieczęsto zdarza mi się oceniać osoby po tekście przez nie pisane. Znam różne przypadki talentów i "uzdolnionych inaczej" z informatyki, chociażby uczeń, któremu na lekcji udało się włamać na stronę jakiegoś tam banku kilka lat temu. Wykorzystał przebudowę witryny, a jeśli niektórzy administratorzy są na tyle nieostrożni, że konto test222 ma hasło test, jak na pewnym forum, to o ciekawe sytuacje nietrudno. Niestety, są przypadki, które zapominają hasła co tydzień, albo po kilku latach "nauki" nie potrafią się zalogować i nie wiedzą, że Windowsa się kupuje, a nie z torrenty.org pobiera.

 

Nawiasem mówiąc, jeśli Mixon autentycznie zajmie się VB to pozostaje pogratulować. ;)

Odnośnik do komentarza

[...] Zainstalowałem Visual Basic. Zobaczymy jak mi to pójdzie.

Ja bym raczej sugerował zacząć od VBA, pod Excelem czy Wordem. Podstawy Visual Basica (m.in. pętle, instrukcje warunkowe) bez problemu można w ten sposób opanować, a przy tym dodatkowo poszerzyć znajomość pakietu office. Makra można nagrać a potem je edytować, kompilator działa fajnie, pomoc jest dość mocno i porządnie rozbudowana... nic tylko chcieć. :)

Odnośnik do komentarza

A ja proponuję zaczekać, pójdziesz do szkoły to będziesz miał przedmiot "informatyka" wtedy to na lekcjach poznasz przynajmniej podstawy jak działa system, jak zbudowany jest komputer, słowem co to jest komputer. Podczas lekcji zapewne zainteresuje cię jakieś zagadnienie z komputerami związane, czy to hardware, czy software, programowanie, działalność artystyczna i wiele wiele innych, czego tylko dusza zapragnie.

 

Nie... Może gdzieś w liceum czegoś się dowiem... Ale nie w gimnazjum! Przeczytałem w wakacje cały podręcznik do informatyki i powiem tak - W ogóle niczego nowego się nie dowiedziałem, więc ten sposób odpada.

 

Dawid - inna książka do gimnazjum. Heh... Z VB mało co rozumiem, więc przeczytam tą "Księge experta". Może teraz czegoś się nauczę. Szkoda tylko, że tak późno zacząłem przygodę z komputerem :/...

Odnośnik do komentarza

Mixon

Hmmm... Jestem nowy na forum, i nie za bardzo znam się na komputerach.... Więc oto moje pytanie - Od czego zacząć? Jeżeli moglibyście podać linki do tych tematów (a chyba bardziej tutoriali), byłbym bardzo wdzięczny :).

Odpowiem na pytanie od czego zacząć...Odpowiedż jest w miarę prosta - Od Pomoc i obsługa techniczna która jest składnikiem systemu, sporo rzeczy można się naprawdę dowiedzieć, nauczyć.

 

Ja Ci dla odmiany zaproponuje stronki z których dowiesz się paru rzeczy, przydatnych przy korzystaniu z komputera na co dzień, oraz dowiesz sie rzeczy ktróre nie raz okażą się przydatne przy rozwiązywaniu problemu na jakimś forum. Wydaję mi się że ta wiedza troche wykracza poza podręcznik do informatyki :) Mam tylko nadzeję, że poziom nauczania j.angielskiego jest wyższy od poziomu nauczania informatyki ;)

Coś z Win 7

Windows 7-Tutoriale

Coś z Win Vista

Windows Vista-Tutoriale

Ogólne porady

Coś w naszym języku pod XP

FAQ XP

Ogólne porady

Odnośnik do komentarza

Tutaj jest dostępny podręcznik Wikibooks do informatyki dla gimnazjum - http://pl.wikibooks.org/wiki/Informatyka_dla_gimnazjum IMHO lepszy od przewidywanego przez podstawę programową, jednak uważaj na nich (wikipedystów) - to pasjonaci Linuksów, wolnego oprogramowania i Fundacji Wikimedia. :D

Większym problemem jest to, że wikipedyści potrafią pisać różne głupoty, więc czasem trzeba uważać na to, co się czyta i warto porównać to z innymi źródłami. Nie wiem jak jest w przypadku tego podręcznika, ale gorszy niż to co funduje nam ministerstwo raczej nie jest. Sprawdzają się niestety słowa profesora Hugona Steinhausa: Dzięki rozpowszechnieniu oświaty można dziś czytać, pisać i publikować, nie przestając być analfabetą.

Jeśli chodzi o naukę obsługi innych systemów, to nie musi to być złe nawet na dosyć wczesnym etapie. Część obecnych dystrybucje GNU/Linuksa jest prosta w obsłudze, a i pogrzebać można, choć to też jest zależne od tego co się chce robić w przyszłości.

 

Odpowiem na pytanie od czego zacząć...Odpowiedż jest w miarę prosta - Od Pomoc i obsługa techniczna która jest składnikiem systemu, sporo rzeczy można się naprawdę dowiedzieć, nauczyć.

Ośmielę się nie zgodzić. Niestety, ale Pomoc i obsługa techniczna nie jest ani wygodnym, ani pełnym źródłem informacji o systemie. Dużo lepszymi źródłami są biblioteka MSDN oraz Technet, niestety jednak by z nich sprawnie korzystać trzeba znać język angielski, który w sumie chcąc być informatykiem i tak trzeba opanować.

Odnośnik do komentarza

Ośmielę się nie zgodzić. Niestety, ale Pomoc i obsługa techniczna nie jest ani wygodnym, ani pełnym źródłem informacji o systemie. Dużo lepszymi źródłami są biblioteka MSDN oraz Technet, niestety jednak by z nich sprawnie korzystać trzeba znać język angielski, który w sumie chcąc być informatykiem i tak trzeba opanować.

Zgadza się ,to nie jest kopalnia wiedzy ,a w ogóle zdaje mi się że piszesz o sys XP lub w dół ,tam faktycznie ani to wygodne nie było ,i w ogóle kiepskie.Nie zgodzę się że tak jest w Vista czy 7....Początkujący użytkownik znajdzie tam sporo informacji....jak najbardziej wiarygodnych. Piszesz że nie jest pełnym źródłem wiedzy o systemie-a ja się zapytam-znasz takie pełne źródło ?

Odnośnik do komentarza
Szkoda tylko, że tak późno zacząłem przygodę z komputerem :/...

Bzdura. Kariera przed Tobą! ;)

 

Większym problemem jest to, że wikipedyści potrafią pisać różne głupoty, więc czasem trzeba uważać na to, co się czyta i warto porównać to z innymi źródłami. (...)

Jeśli chodzi o naukę obsługi innych systemów, to nie musi to być złe nawet na dosyć wczesnym etapie. Część obecnych dystrybucje GNU/Linuksa jest prosta w obsłudze, a i pogrzebać można, choć to też jest zależne od tego co się chce robić w przyszłości.

Problemem nie jest Linux i jego dystrybucje, do których nic nie mam, zdecydowanie bardziej denerwują "czerwone braki" w podręczniku, błędy merytoryczne, których niestety na Wikipedii trochę jest oraz nie tak dawny wspaniały pomysł, by przy okazji tworzenia stron WWW (czy programowania) poświęcić cały rozdział wiki-składni. A po cholerę to komu, jeśli nie ma zamiaru edytować artykułów na Wiki! Już lepiej uczyć HTML-a i CSS - zapewniam, że zdecydowanie bardziej się przyda. Na szczęście pomysł upadł.

 

PS. Sam przyznaję, że jeśli mam zamiar napisać coś dłuższego, to nigdy nie umieszczam tego na Wikipedii. Nie zgadzam się z niektórymi założeniami serwisu (np. otwartość strony dyskusji użytkownika dla wszystkich - od tego są PW), konwencjami formatowania (wiki-składnia), czy wreszcie licencją GNU GPL, która jest licencją wirusową. Ale to już zupełnie inny temat.

 

Nie wiem jak jest w przypadku tego podręcznika, ale gorszy niż to co funduje nam ministerstwo raczej nie jest.

To zależy też od wydawnictwa. Helion prezentuje ogólnie dobry poziom, niestety nie dotyczy to podręczników. Mój kolega polecał kiedyś książki wyd. Czarny kruk, której możności oceniać niestety nie miałem. Odrębną kwestią są założenia podstawy programowej. W efekcie uczeń w gimnazjum rozpoczyna od tego, co to jest myszka, klawiatura, monitor. A nie znalazłem nigdzie chociażby niezmiernie potrzebnego wprowadzenia do systemu binarnego, heksadecymalnego itd. Teorii właściwie brak, a jest to potem bardzo potrzebne.

 

Przy algorytmach gdzieś znalazłem pojęcia while, for i do-while. Podane przykłady i wszystko świetnie, tylko, że z przykładów nie wynika, czym się one - pętle - właściwie różnią.

 

Zgadza się ,to nie jest kopalnia wiedzy ,a w ogóle zdaje mi się że piszesz o sys XP lub w dół ,tam faktycznie ani to wygodne nie było ,i w ogóle kiepskie.Nie zgodzę się że tak jest w Vista czy 7....Początkujący użytkownik znajdzie tam sporo informacji....jak najbardziej wiarygodnych. Piszesz że nie jest pełnym źródłem wiedzy o systemie-a ja się zapytam-znasz takie pełne źródło ?

Technet, MSDN, Resource Kit z jedną uwagą - nie dla absolutnie początkujących.

Odnośnik do komentarza
Szkoda tylko, że tak późno zacząłem przygodę z komputerem :/...
Bzdura. Kariera przed Tobą! ;)

 

Dokładnie tak ! :D Ja w Twoim wieku 1 raz kompa u siebie oglądałem, nie mówiąc już o pisaniu na forum itp :P

Powiem Ci szczerze że z gimnazjum też za dużo z tej informatyki nie wyniesiesz, dojdzie obsługa takich programów jak Word, Exel (jestem na bierząco, właśnie skończyłem gimka :D Informatyka u mnie była tylko w 1 klasie) Ja rozpocząłem swoją przygodę z komputerkiem dopiero po natknięciu na osoby które prowadzą to forum (czyt. Admini, moderatorzy i inni "niedocenieni" użytkownicy). To forum to kopalnia wiedzy informatycznej. :D

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza

Zaczynając się bawić w informatykę to teraz długa droga przed tobą. Nie ma chyba osoby która nie poświęciła na to któregoś roku tylko załapała wszystko w ciągu tygodnia. Dopiero chcesz zacząć się w to bawić ale jeszcze sam nie wiesz w co dokładnie - próbuj różnych spraw i zobacz co najbardziej ci będzie pasowało. Dużo wiedzy idzie obecnie wykopać z internetu (kiedyś tego nie było i nie raz trzeba było samemu dochodzić do często banalnych rozwiązań) choć drugie tyle tej wiedzy to kompletne bzdury i niestety na początku nie unikniesz różnych dziwnych sytuacji. Z czasem nauczysz się gdzie i jak szukać - to forum na pewno będziesz odwiedzał często bo wiedza tutaj zawarta jest z najwyższej półki. Nie bój się popełniać błędów - każdy z nas je popełnia ale ważne by się na nich uczyć, z czasem będzie coraz lepiej. Droga nie jest lekka i wymaga sporo nauki i poświęcenia swojego czasu. Dziedzina ta obecnie idzie bardzo szybko do przodu i by w niej siedzieć trzeba cały czas się uczyć.

Odnośnik do komentarza
:lol: ".....Dawno, dawno temu........." to dla mnie jest spory szmat czasu, nawet kilka lat (chociaż każdy inaczej postrzega upływ czasu), więc panowie, mamy na forum geniusza komputerowego, który nie bardzo zna się na komputerach (cokolwiek to znaczy :P ) inna rzecz, że jak tak długo mógł wytrzymać bez dźwięku w grach, które przecież są podstawą obcowania z komputerem w tym wieku? To tak poza tematem, tak czy siak pachnie mi to totalną ściemą.
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...