Skocz do zawartości

Komputer "jedzie" na resztkach, partycja D: zniknęła


Darnovc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przed chwilą uruchomiłem komputer (drugi, nie ten, na którym jestem teraz), uruchamiał się kilka minut. Po jego włączeniu się zobaczyłem, że zniknęła moja tapeta (była na partycji D). Nie mogłem nic zrobić. Po kliknięciu na jakąś ikonę zaznaczała ona się po ok. minucie (komputer tak wolno reaguje). Każda próba uruchomienia czegoś/wejścia w folder z dysku D: kończy się bluescreenem pliku atapi.sys. Chciałem zastosować przywracanie systemu, jednak pojawił się komunikat że dysk D: przestał działać lub nie jest podłączony więc przywracanie systemu nie weźmie go pod uwagę. No więc ten sposób odpadł. Jednak gdy jeszcze raz spróbowałem, na liście dysku zobaczyłem, że dysk D: jest (niby) offline. Poszukałem więc na google o co chodzi, teorytycznie można go włączyć z zarządzania dyskami. Owo zarządzanie pokazuje jednak że dysk jest jakby dopiero co utworzony (jest pusty, trzeba go sformatować).

 

Nie mam żadnego pomysłu dlaczego tak mogło się stać, więc piszę tutaj, bo na prawdę potrzebuję pomocy.

 

OTL.Txt: http://wklej.org/id/678867/

Extras.Txt: http://wklej.org/id/678869/

 

Podczas skanowania GMERem - bluescreen (chyba coś w stylu 0x00000000A), nie wiem czemu, SPTD odinstalowany.

 

Log z TDSSKiller: http://wklej.org/id/678897/

 

Od razu widać że w logach nie ma dysku "D:":

 

Drive C: | 52,73 Gb Total Space | 17,88 Gb Free Space | 33,91% Space Free | Partition Type: NTFS

Drive E: | 90,07 Gb Total Space | 89,65 Gb Free Space | 99,53% Space Free | Partition Type: NTFS

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

A w logach widać uszkodzenie dysku

 

[ System Events ]

Error - 2012-01-30 13:57:02 | Computer Name = DOM-E048DCB0750 | Source = Disk | ID = 262151

Description = W urządzeniu \Device\Harddisk0\D wystąpił zły blok.

 

Chksdsk był robiony? Daj no jakiś raport SMART z pomocą jednego z tych narzędzi. http://www.fixitpc.p...indpost__p__844

Skan Memtestem (dla wykluczenia uszkodzenia pamieci) i MHDD był by też przydatny.

 

....i radzę robić kopię zapasową póki czas.

Odnośnik do komentarza

Tommyktlab low level format to sobie sam zrób...Tutaj sypie sektorami które są nie korygowalne (Uncorrectable Sector Count) ponad 160!! tego się nie da zerowaniem wymazać. Dodatkowo 214 (Current Pending Sector) czeka na przeniesienie.Moim zdaniem można próbować go wyzerować MHDD z remapowaniem i obserwować czy nie rośnie..ale ja bym na tym danych ważnych nie trzymał.

 

 

 

@Darnovoc zrób skan MHDD tak jak w tym temacie https://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/ i zarzuć zdjęcie. To nam powie w jakiej kondycji jest dysk.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Zrobię sobie przy najbliższej okazji.

 

Ale napisałem źle, że ma zrzucić cały dysk na inny?

 

Dodam tylko, że ty nie jesteś w żaden sposób korygowalny, musisz mieć zerowanie :) strasznie sypiesz tymi sektorami. A potem oczywiście zerowanie z remapowaniem.

 

Nie wiesz o co chodzi się odzywasz. Ten co ma ten dysk to jak najszybciej zgrywać to co jeszcze się da zgrać, remapował będziesz potem razem z kolegą @piotreek, bo on jest ekspertem w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza

Tommyktlab radzę nie używać pojęć o których nie wiesz co znaczą. Low Level Format na dyskach to MIT który wywodzi się z czasów kiedy dyski miały 40MB i troszeczkę inaczej się nimi operowało.Od momentu gdy weszło PATA potem SATA Low Level Format to nic innego jak zerowanie i remapowanie. Które nic nie da jeśli dysk się sypie..sektory zapasowe się w końcu skończą bo pula jest ograniczona. I zostanie user z palcem w nosie....dlatego poprosiłem o skan MHDD który da obraz w jakim stanie jest ta sprawna jeszcze część dysku....

 

Dotatkowo tutaj mamy:

 

Atrybut 198 ( C6 )

Uncorrectable Sector Mount (Offline scan UNC sectors)

Ilość nie korygowalnych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość nie korygowalnych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku.

Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

 

A tego w tym przypadku jest sporo.

Odnośnik do komentarza

Dysk w warunkach domowych mozna poddac probie naprawy przez MHDD. piotreek dobrze pisze, masa powaznych bledow. Rokowania marne, ale bez proby naprawy mozna sobie pogdybac. Widac bledy transmisji danych = sprawdz kabel sygnalowy. Zasilacz takze mozna sprawdzic dla pewnosci.

tommyktlab to kopalnia wiedzy - wiele sie od niego mozna nauczyc. Szanujmy umiejetnosci i fachowosc kolegi. :)

Nie rozumiem tylko tego zdania

ja ma serwis komp, więc już nie jeden płakał, bo chciał ratować swoimi programikami. Ale co mnie tam...

Odnośnik do komentarza
Dysk w warunkach domowych mozna poddac probie naprawy przez MHDD. piotreek dobrze pisze, masa powaznych bledow. Rokowania marne, ale bez proby naprawy mozna sobie pogdybac. Widac bledy transmisji danych = sprawdz kabel sygnalowy. Zasilacz takze mozna sprawdzic dla pewnosci.

 

Zgadzam się, ale jeśli są podejrzenia wadliwości dysku via SMART, to trzeba zgrać dane z niego, no chyba, ze tam nic nie ma albo są mało ważne :)

 

Jedno pytanie: Czy wam żal wydać kasę na nowy dysk? I jeszcze odzyskać dane póki się da. Potem sobie eksperymentujcie.

 

Jak ktoś tego doświadczy to zrozumie, ale już będzie za późno.

Odnośnik do komentarza

Powiem tak. Przerażony nie jestem, bo na dysku nie ma nic poza zdjęciami, które zajmują 1.5 Gb, przeżyję.

 

Od godziny 12 robię MHDD (piszę z 2 komputera), jak na razie jest 76%, ponad 1100 UNC i ponad 1000 >500ms, o reszcie nie wspominam, po prostu kolorowy test wychodzi. Pod koniec zrobię zdjęcie i potem wstawię.

 

@edit

Jednak nie wstawiam zdjęcia, nie ma sensu, a tylko zajmie to czas

 

Wyniki:

 

Czas trwania: 3h21min

 

<3ms: 1855766

<10ms: 1619

<50ms: 35962

<150ms: 3583

<500ms: 775

>500ms: 1866

 

UNC: 1183

 

Jeszcze wyciągnąłem informacje o dysku z komendy "ID":

 

WDC WD2500AAJS-00VTA0

LBA:488,397,168

BIOS: 80H

WD-WMART0325334

FW: 01.01B01

CACHE: 8192KB

Size = 238475MB

 

Oczekuję na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Od razu dziękuję Picasso za odblokowanie tematu.

 

Zgodnie z zaleceniami, kupiłem nowy dysk. Jednak system mimo wszystko troche przycina, jakby nie to było problemem (błagam niech ten komputer w końcu działa normalnie, mam dosyć wydawania pieniędzy po nic...koszt dysku: 310zł) , dla pewności pobrałem HDDScan i zrobiłem SMART. Jest tam jedna rzecz, która mnie niepokoi, mianowicie:

24372626838246045977.jpg

 

Proszę o pomoc :s

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...