Skocz do zawartości

Problem z instalacja Windows XP - Nie botuje system


djkipero14

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam problem z komputerem. Wymienilem podzespoly w moim komputerze i z mojego poprzedniego zostal mi tylko dysk i naped. Po pierwszym uruchomieniu komputera wyskoczylo mi "DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER." wiec postanowilem zainstalowac system Windows XP. Instalacja przebiegla "miodzio" (Wybor partycji, kopiowanie plikow ) do momentu restartu komputera. Teraz komputer stoi zawsze na "Verifying DMI Pool DATA..." Aktualnie dzialam na livecd Slitaza, z mojego punktu widzenia albo dysk jest za stary na moj komputer albo jest problem z bootloadrem.

 

Specyfikacja komputera:

 

Plyta Glowna: Gigabyte M61PME-S2P

RAM: DDR2 1GB

DYSK: SEAGATE ST360015A ATA 33 60 GB

NAPED: LG ATA podlaczony przejsciowka pod SATA ( Nie wykrywalo go pod ata gdyz bios toleruje tylko dyski ata )

 

PS. Mam zalozone temat na forum pcformat lecz tam wszystkie porady nie skutkowaly i zwracam sie z pomoca do Was.

 

Link do tematu: http://forum.pcformat.pl/Problem-z-instalacja-windows-XP-Nie-botuje-dysk-t

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

NAPED: LG ATA podlaczony przejsciowka pod SATA ( Nie wykrywalo go pod ata gdyz bios toleruje tylko dyski ata )

Obawiam się, że nie rozumiem. :) Może nie wykrywało go pod ATA bo oba wpięte urządzenia miały zworki ustawione na master (lub slave)? Spróbuj zmienić zworki dysku w zależności od tego jak ustawione są zworki napędu CD (tam nic nie zmieniaj). Master to końcówka taśmy, slave środek - to też uwzględnij. Ewentualnie wypróbuj 'cable select'. Ustawienie zworek dysku widać na jego nalepce, lub zerknij... > http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?name=Barracuda_ATA_V&vgnextoid=fb2d5a802efbd010VgnVCM100000dd04090aRCRD&vgnextchannel=f424072516d8c010VgnVCM100000dd04090aRCRD&locale=pl-PL&reqPage=Legacy

 

Sugestia z pcformat.pl w pewnym sensie była (powinna być) taka, że powinieneś wymienić taśmę (z uwagi na wskazany atrybut S.M.A.R.T.). Zrobiłeś to?

Odnośnik do komentarza

Ale przecież jeszcze nie masz systemu zainstalowanego? I co znaczy, że "nie nie rusza"? W jakiej konfiguracji? Bo mi chodziło nie o ręczne manipulowanie w BIOS-ie poprzez 'disk detect', tylko o takie pożonglowanie zworkami by procedurka POST sama wykazała, że znalazła oba napędy... To powinno pozwolić postawić system.

Zdarzało mi się (na starszej płycie) na czas instalacji XP podpinać napęd ATA, bo instalator dostawał jakichś dziwnych niedomagań przy napędzie SATA. Więc to równie dobrze może działać w drugą stronę, jak sądzę.

 

Jeśli nadal masz problemy z instalacją systemu, zainteresuj się tematem postawienia systemu z pendrive'a, bo możliwość bootowania z usb masz. Napęd możesz tymczasowo w takim wypadku odłączyć jeśli będą problemy.

Odnośnik do komentarza

Posiadasz dysk w standardzie UDMA100 i ze zwykłej korzystając z 40 żyłowej taśmy kontroler ma problem z poprawnym rozpoznaniem w wersji 80 żył co druga żyła pełni rolę ekranu, aby minimalizować wpływ sygnału z sąsiednich przewodów, te ekranowane taśmy są niezbędne do działania napędu w trybie UDMA 66 wzwyż. Ponadto zrób to tak jak należy, czyli: zworki odpowiednio ustawione oraz dysk i napęd w odpowiednie miejsce wpięte.

Odnośnik do komentarza

Co jest do wygrania w konkursie wróżenia? Dysk jest na master, ale napęd? Ktoś poza Tobą zna dokładny model? Poza tym, czy ktoś poza Toba wie czy dysk jest wpięty na koniec czy pośrodku taśmy? Podobnie z napędem optycznym ATA...

Odnośnie taśm... Po prostu zerknij na początek jakie masz... http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/IDE_cable_40_pin_%26_80_pin.jpg

Odnośnik do komentarza

Przeczytałem temat pobieżnie i jeśli coś przeoczyłem wybacz.

1. Pokaż rozwinięcie zakładki o którą prosi marekW.

2. Dawno nie instalowałem XP ale wydaje mi się, że po pierwszym restarcie nadal przy instalacji jako pierwszy używany jest napęd CD i dlatego:

3. Na pierwszym obrazku w opcji First Boot Device ustaw - CD ROM (lub podobnie)

4. W opcji Second Boot Device ustaw - Hard Disk.

5. Third - może być Disable.

6. Na drugim obrazku masz NV SATA Controller - Enabled - Wyłącz go (możliwe, że powinieneś użyć funkcji F6).

7. Ewentualnie pokaż co masz w rozwinięciu SATA Raid config (jak zrobisz 6. p to 7. raczej powinien być nieaktywny i tak bym radził zrobić instalację).

8. Oczywiście chyba masz temat interfejsu SATA-ATA do napędu CD. Wówczas musisz go usunąć i użyć szerokiej taśmy stosują opisane wcześniej zasady łączenia (na końcu HD).

Odnośnik do komentarza
2. Dawno nie instalowałem XP ale wydaje mi się, że po pierwszym restarcie nadal przy instalacji jako pierwszy używany jest napęd CD i dlatego:

3. Na pierwszym obrazku w opcji First Boot Device ustaw - CD ROM (lub podobnie)

4. W opcji Second Boot Device ustaw - Hard Disk.

5. Third - może być Disable.

 

Wiesław, nic nie szkodzi że nie instalowałeś. Bez wzgledu na to czy instalujesz XP czy Viste czy W7 taka kolejność napędów bootujących jest prawidłowa. Domyślnie jego płyta ma taki konfig biosu jak na obrazku i to trzeba koniecznie zmienić. Tak jak piszesz.

Jeśli naped CD jest na taśmie 40 to też trzeba taśme wymienić. Zworka od napedu ma być na SLAVE, bez wzgledu, czy dysk HDD jest ATA czy SATA. Tak wiem, wybaczcie mi te herezje, ale miałem kilka przypadków gdzie dysk HDD SATA a naped ATA na różnych płytach i za cholere w innym konfigu nie chciała odpalic instalka Windows. O tym wspomina @3oo

 

6. Na drugim obrazku masz NV SATA Controller - Enabled - Wyłącz go (możliwe, że powinieneś użyć funkcji F6).

 

I tutaj może być pies pogrzebany, bo jak nie ma sterów SATA - to instalator XP, dysku nie widzi i instalacja się sypie. Autor nie wspomina nic na temat płyty instalacyjnej XP i potencjalnej integracji sterowników SATA.

 

Poniżej obrazek z domyślnym ładowaniem ustawien biosu dla tej płytki GA-M61PME-S2P

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...