Skocz do zawartości

Start komputera tylko po resecie biosu


PhatDerick

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Koleżanka przyniosła mi swój komputer żebym jej przeinstalował system. Prosta sprawa, ale w tym komputerze siedzi jakiś problem z hardware...

 

Może na początek konfiguracja:

płyta: Asus M2V-MX SE

procek: Amd Athlon 64 x2 4400+

ram: goodram ddr2 1gb 800mhz

zasilacz: incore atx 450 u

grafika: nie potrafię dokładnie określić modelu...

 

Więc tak: u siebie w domu podłączyłem wszystko, włączam - wiatraki działają, BIOS nie wstaje. Wyciągnąłem kartę graficzną, podłączyłem monitor pod kartę zintegrowaną - to samo. Reset BIOS'u - system wstał.

Następnie wyczyściłem cały komputer, odpalam - znów nie wstaje (wiatraki działają). Próbowałem podmiany zasilacza, ramu, i nic, ciągle to samo, BIOS startuje tylko po jego resecie, gdy wyłącze komputer, próba jego ponownego uruchomienia kończy się fiaskiem.

Włożyłem dysk do swojego kompa, zainstalowałem system (win7). Podłączyłem wszystko na pająka, niby się wszystko odpala, kilka restartów zakończyło się pomyślnym ponownym uruchomieniem, ale do czasu... Znów to samo...

Nie wiem czy to coś z BIOSem, czy to procesor prądu nie dostaje czy to cała płyta siada... Proszę o pomoc, nie jestem jakiś mega doświadczony w tych sprawach więc może wy pomożecie...

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Oglądnij kondensatory w okolicy gniazda procesora czy nie są wybulone, zaktualizuj bios, sprawdź gniazdo zasilania na płycie (24 i 4 pin'owe) tak samo sprawdź wtyk zasilający zasilacza czy nie ma okopceń, zmieniałeś moduł ramu spróbuj więc zmienić gniazdo (uprzednio przedmuchaj oba dobrze sprężonym powietrzem lub czymkolwiek co zda egzamin), zmień pastę pod radiatorem i procka i NB.

Odnośnik do komentarza

Dla bezpieczeństwa podaję bezpośredni link do Twojego biosu: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socketAM2/M2V-MX_SE/M2V-MX-SE-0601.zip

Warto rzucić okiem, którą wersję biosu masz aktualnie wgraną. Ten procesor, który jest zamontowany obsługiwany jest w pełni od biosu w wersji 0304.

Od siebie dodam, że bezpieczniej aktualizować pod DOSem, aniżeli pod Windows.

 

Jeśli aktualizacja biosu nie pomoże, to zdemontuj i zamontuj ponownie procesor.

Napisz również czy w momencie gdy na monitorze jest tylko ciemność, słyszysz dźwięk z głośniczka systemowego?

Odnośnik do komentarza

Więc pokolei.

Pasta zmieniona tylko na procesorze. Radiator na NB trzymał się jakby ktoś pomylił paste z kropelką.

Jeśli chodzi o ram, próbowałem obie kości w obu slotach. Bez różnicy, ciągle to samo.

W momencie gdy komputer nie wstaje speaker milczy. Co więcej, milczy nawet po wyjęciu ramu. Dopiero po resecie BIOS'u pipczy sygnalizując jego brak. Jedyne co zauważyłem to trzykrotnie migają diody na klawiaturze.

 

Pozostała aktualizacja BIOS'u. Pobrałem ten plik z linku wyżej, następnie biegałem po okolicy szukając stacji dyskietek i dyskietki :P Gdy udało mi się owe itemy dostać, okazało się że dyskietki nie da się sformatować, wogóle nie było do niej dostępu. Postanowiłem spróbować spod windows. Na pierwszy ogień poszedł program od Asusa który miałem na płycie dołączonej do mojego kompa. Niestety nie dał rady, coś tam się pluł że zła wersja, czy coś... Spróbowałem WinFlash, niestety żadna wersja które pobierałem nie chciały działać pod win7.

Wkońcu trafiłem na program, który może formatować pena tak żeby startował tak jak dyskietka startowa. Myślę, to już musi się udać. Niestety kolejny zonk, trzeba podać lokalizację gdzie się znajdują pliki DOS'a... Dałem sobie spokój na ten dzień...

Odnośnik do komentarza

Cześć.

Przecież ta płyta ma w BIOS program Asus EZ Flash. Dzięki temu można dokonać aktualizacji BIOS bezpośrednio z menu BIOS i nie jest potrzebna żadna dyskietka startowa.

Kopiujesz plik nowego biosu na pendriwe, zmieniasz mu nazwę na M2V_MX SE.ROM, podpinasz pendrive z nowym biosem do portu USB, wchodzisz do BIOS-u komputera, znajdujesz Asus EZ Flash i postępujesz wg informacji instalatora, wskazując pendrive jako lokalizację nowego biosu.

 

Edit.

 

Gdyby jednak okazało się, że w Menu Twojego BIOS-u nie ma opcji Tools, gdzie powinien być EZ Flash, to podczas procedury POST wciśnij Alt+ F2. Następnie włóż pendrive z nowym biosem do portu USB. Dalszy proces powinien nastąpić automatycznie.

Odnośnik do komentarza

Gdyby jednak okazało się, że w Menu Twojego BIOS-u nie ma opcji Tools, gdzie powinien być EZ Flash, to podczas procedury POST wciśnij Alt+ F2. Następnie włóż pendrive z nowym biosem do portu USB. Dalszy proces powinien nastąpić automatycznie.

 

To nie zadziała. Pen musi być wpięty przed startem systemu. System musi wcześniej rozpoznać urządzenie. Pen będzie widziany jako dysk C.

Odnośnik do komentarza
Spróbowałem WinFlash, niestety żadna wersja które pobierałem nie chciały działać pod win7.

 

Nie ma takiej opcji. Musi działać. Program należy zainstalować i uruchomić jako administrator. Albo wyłączyć UAC.

 

Pobrałem ten plik z linku wyżej, następnie biegałem po okolicy szukając stacji dyskietek i dyskietki

 

Lepiej podaj jaką wersje Biosu ma płyta, bo może ten co sciągnąłeś jest starszy (lub ten sam). I napisz jak Ty aktualizujesz ten Bios programem Winflash.

Odnośnik do komentarza

To ja może dorzucę parę klocków, jeżeli masz możliwość wejścia do BIOS-u, to ustaw w nim opcję na optymalne ustawienia i zapisz, po za tym może podłącz inną klawiaturę, może robić problem z uruchomieniem, no i jeszcze może instalowałeś jakieś oprogramowanie pod systemem od Asus-a które może wprowadzać zmiany w BIOS-ie, wiem że Asus daje do instalacji takie różne wynalazki do optymalizacji.

Odnośnik do komentarza

Belfegor, jest przecież wersja 0601. Plik BIOS'u wypakowałem, jest tylko jeden plik .ROM

spróbuje zainstalować xp. Win7 to x64, przez przypadek taką zainstalowałem.

 

marcinkowski, nic z tego, mogę wejść do biosu i ustawić domyślne ustawienia, ale co z tego jak po restarcie nie wstaje i zaś trzeba go resetować. System jest świeży, nic nie instaluje póki się nie uporam z tym...

Odnośnik do komentarza
spróbuje zainstalować xp. Win7 to x64, przez przypadek taką zainstalowałem.

 

I to jest prawdopodobnie przyczyna. Bo masz stary Bios a w nowszych dochodzi o ile sie nie myle wsparcie dla 64bit.

 

Belfegor, jest przecież wersja 0601. Plik BIOS'u wypakowałem, jest tylko jeden plik .ROM

 

Możesz instalować od razu najnowszy.

Ale zrób to spod XP. Poza tym jak na kompie jest 1GB Ramu to siódemka będzie chodzić ledwo ledwo

A jak koleżanka koniecznie chce W7 - to wersja 32bit :)

Jak dokupi Ramu strzelisz 64

 

marcinkowski, nic z tego, mogę wejść do biosu i ustawić domyślne ustawienia, ale co z tego jak po restarcie nie wstaje i zaś trzeba go resetować. System jest świeży, nic nie instaluje póki się nie uporam z tym...

 

I tak samo z Windows XP. Czysty system plus Netframework2. Zapewne będzie wymagany do WinFlash

Odnośnik do komentarza

Jak mówię, źle mi się klikło i przez to te x64, w zamiarze było x86. Niestety, xp nie mogę zainstalować. Kopiuje pliki, robi reset... A po resecie wiadomo. Win7 instalowałem na swoim kompie, później tylko przepiąłem dysk a stery się same doinstalowały. Z XP nie ma tak dobrze... Chociaż nie wiem czy nie spróbować bo ja też mam płytę Asusa, tyle że M2A-MX, może by BSOD'ami nie sypało...

Odnośnik do komentarza
Niestety, xp nie mogę zainstalować. Kopiuje pliki, robi reset...

 

A masz zintegrowane z instalką sterowniki Sata?

Chociaż nie wiem czy nie spróbować bo ja też mam płytę Asusa, tyle że M2A-MX, może by BSOD'ami nie sypało...

Spróbuj, ale coś czarno to widzę

 

Edit

Kopiuje pliki, robi reset... a może coś z pamięcią jest nie tak. Jeśli możesz podmienić na własną kostke, byłoby dobrze sprawdzić

Odnośnik do komentarza

Ze sterownikami SATA nigdy nie miałem problemu więc pewnie są. Właśnie instaluje XP na swoim. Nakładłka też pewnie potrzebuje restartu więc jeśli operacja się nie powiedzie zainstaluje win7 32bit.

 

EDIT

nie chodzi tu o jakiś niespodziewany restart, poprostu tak przebiega instalacja, najpierw coś kopiuje, później robi restart i dokańcza instalację...

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...