Skocz do zawartości

Problem z uruchamianiem (czarny ekran) i widocznością napędu DVD


Mysza

Rekomendowane odpowiedzi

Wartość atrybutu C9 nie powinna maleć z biegiem czasu, czyli najpewniej za pierwszym razem nastąpił jakiś błąd odczytu, pytanie tylko skąd się wziął.

Nadal widać natomiast ten niestabilny sektor, więc skoro masz nowy zasilacz, to dobrze by było zrobić skanowanie dysku programem MHDD i zamieścić wyniki na forum. W każdym bądź razie 1 niestabilny sektor to jeszcze nie jest tragedia, ale kopię ważnych danych należy zrobić (tak w razie czego).

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Co do aktualizacji BIOSu to ten pan troszkę(?) Ci ściemnił gdyż posiadasz BIOS w wersji 1.10 z listopada 2007 a od tamtej pory wyszło już kilka nowszych wersji.

Najnowsza wersja 1.50 jest z kwietnia 2008. (Nie mogłem znaleźć co dokładnie te updaty wnoszą nowego)

 

Narazie nie wydaje mi się konieczna aktualizacja BIOSu (niesie to ze sobą pewne ryzyko uszkodzenia płyty głównej np poprzez chwilowy brak prądu podczas wgrywania a UPSa pewnie nie posiadasz)

jeżeli do tej pory wszystko chodziło bez większych problemów.

 

ALE:

Jeżeli okaże się że te problemy z kompem nie są spowodowane tym niestabilnym sektorem dysku i (teraz juz wykluczonym) zasilaczem to wtedy można się pokusić o update BIOSu.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli Everest podaje prawdziwe dane to zasilacz do wymiany. Sądzę jednak iż oszukują czujniki i niezbędny może być pomiar napięć miernikiem. Napięcia +5V i +12V mają tolerancję 5%, a więc od 4,75V do 5,25V, 11,4V do 12,6V. Pozostaje wizyta w sklepie, albo zakup najtańszego miernika.

Jak mierzyć napięcia w zasilaczu

http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html

MIERNIK CYFROWY MULTIMETR M830 BUZ UNIWERSALNY M-830 KT830 KEMOT 16,90 zł np.:

http://elkom-serwis.com.pl/multimetry-master/1810--miernik-cyfrowy-multimetr-m830-buz-uniwersalny-master.html

http://elkom-serwis.com.pl/multimetry-master/1809--miernik-cyfrowy-multimetr-ut33d-uni-t.html

Podobne mierniki i neonówki dostępne w niemal każdym markecie z rtv

Kwestia podłączenia komputera do gniazda elektrycznego

TESTER NAPIĘCIA AC 100V do 250V WSKAŹNIK NEONÓWKA WKRĘTAK(ok. 2zł)

http://elkom-serwis.com.pl/panelowe-testery/2034--woltomierz-panelowy-pm428-200mv-lcd-35-cyfry-modul.htm

Gniazdo powinno posiadać uziemiony(zerowany) bolec. Wygodniej podłączyć komputer przez listwę zasilającą, część takowych posiada kontrolę właściwego podłączenia gniazda.

Temperatury nie zachwycają, lecz pasta uzyska pełne właściwości po paru godzinach pracy.

Warto natomiast dokonać odczytu temp. po max. obciążeniu procesora.

Odnośnik do komentarza
No to zaczynam z nowym SERCEM- be quiet Pure Power L7 430W

To teraz wypadało by uruchomić wcześniej wspominany OCCT i sprawdzić czy, jak to napisałaś, system się "wysypuje".

Na moje oko, to zasilacz - mimo iż Tracer - powodem problemów nie był. W ogóle, zalecenia wymiany zasilacza BEZ wcześniejszego zalecenie wykonania pomiarów napięć MIERNIKIEM jest niepoważne. Ale tak to się na większości for przyjęło. Gdy ktoś widzi w konfiguracji podany zasilacz Tracer, Deer, Megabajt itd. to od razu zaleca wymianę. Oczywiście wiadomo, że TRACER itp. trudno nazwać zasilaczem, ale bez przesady. Dysk również został wykluczony.

 

Bios zostaw w spokoju. Ważna jest kwestia uziemienia - jak wyżej wspomniano - jego brak może prowadzić do różnych problemów z komputerem, jednak w tym konkretnym przypadku to od początku wygląda na problem z temperaturą.

Bardziej wiarygodny pomiar temperatury uzyskasz w Bios-Setupie.

 

Na chwilę obecną pomiar napięć bym sobie odpuścił, co najwyżej podłączyłbym starego TRACERa i sprawdził jak tam przedstawiają się napięcia - pomiar oczywiście miernikiem. Upewnisz się w ten sposób, czy już teraz wymagana była wymiana zasilacza...

 

Co do tasiemki łączącej dysk z płytą główną i jej ewentualnego uszkodzenia, o którym wspominałaś. Z raportu SMART jasno wynika, że brak błędów w komunikacji płyta główna - dysk, a więc ją też można w zasadzie pominąć.

 

To by było tyle. Proponuję abyś zrobiła w jednym poście małe podsumowanie, bo łatwo się w tym gąszczu informacji pogubić.

Odnośnik do komentarza

S1944 - dajmy już spokój z tymi pomiarami napięć, bo było by to wysoce nieprawdopodobne aby oba zasilacze, jeden marnej jakości ale jakoś tam pracował, a drugi nówka z najwyższej półki i ten też podaje słabe napięcia? Dla tego zestawu zasilacz 250W ma jeszcze zapas mocy, więc skończmy bombardować mychę prośbami o pomiary napięć bo jakieś tam wskazania programów (a te to można sobie w buty wsadzić) odbiegają od normy. Nawet gdy napięcia pozostawiają wiele do życzenia to nie jest wina zasilacza, a płyty z marnymi sekcjami zasilania, z którymi nawet najlepszy zasilacz nie da sobie rady. Reasumując dajmy spokój z tymi pomiarami, zakupami mierników lekcjami jak to zrobić bo i tak nie ma to sensu, nie dlatego, że mycha sobie z tym nie da rady, tylko dla tego, że nie tu jest przyczyna jeśli już. :D

Temperatury nie zachwycają, lecz pasta uzyska pełne właściwości po paru godzinach pracy.
Tak, owszem ale trzeba taka pastę wygrzewać, a jak to chyba wiesz.

 

mycha69 - temperatury jak temperatury wg mnie odrobinę zbyt wysokie, prawda jest jeszcze to, że nie bardzo jest jak osiągnąć mniejszej z fabrycznym coolerem, a jego sprawność możemy określić jeśli ściągniesz program OCCT , zainstalujesz go w domyślnej lokalizacji (czyli tam gdzie standardowo program się sam bez ingerencji instaluje tworząc własny katalog ) uruchomisz go i wybierzesz test, priorytet, i na końcu OK (wszystko zaznaczone strzałkami) odczekasz minute aż uruchomi się właściwy test a potem 1h aż test się zakończy (możesz go przerwać wcześniej, powiedzmy po 0.5h )i po zakończeniu wkleić wszystkie utworzone wyniki testu (są w formie obrazkowej w katalogu gdzie program się zainstalował), na razie tyle w kwestii temperatur procesora.

 

Na moje oko, to zasilacz - mimo iż Tracer - powodem problemów nie był. W ogóle, zalecenia wymiany zasilacza BEZ wcześniejszego zalecenie wykonania pomiarów napięć MIERNIKIEM jest niepoważne
Daj spokój trzymanie zasilacza pod nazwami, które wymieniłeś to jak siedzenie na bombie z opóźnionym zapłonem, wiadomo, że padnie tylko nie wiadomo kiedy, zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. Widziałeś kiedykolwiek zasilacz tracer ze stabilnymi napięciami? Nie piszemy tu o tym że on ma coś ok. 12V na linii 12V tylko ile jest tych V przy obciążeniu i jak "czyste" to jest napięcie, jak bardzo się wacha.
Odnośnik do komentarza

S1944 - dajmy już spokój z tymi pomiarami napięć, bo było by to wysoce nieprawdopodobne aby oba zasilacze, jeden marnej jakości ale jakoś tam pracował, a drugi nówka z najwyższej półki i ten też podaje słabe napięcia? Dla tego zestawu zasilacz 250W ma jeszcze zapas mocy, więc skończmy bombardować mychę prośbami o pomiary napięć bo jakieś tam wskazania programów (a te to można sobie w buty wsadzić) odbiegają od normy. Nawet gdy napięcia pozostawiają wiele do życzenia to nie jest wina zasilacza, a płyty z marnymi sekcjami zasilania, z którymi nawet najlepszy zasilacz nie da sobie rady. Reasumując dajmy spokój z tymi pomiarami, zakupami mierników lekcjami jak to zrobić bo i tak nie ma to sensu, nie dlatego, że mycha sobie z tym nie da rady, tylko dla tego, że nie tu jest przyczyna jeśli już. :D

Tak, owszem ale trzeba taka pastę wygrzewać, a jak to chyba wiesz.

 

Oczywiście jeśli Ewerest odczytał napięcia poprawnie i procesor zapłonie wesołym ogieńkiem, jesteś skłonny pokryć powstałe straty, a więc prawdopodobnie procesor, płyta gł. i pamięć? Rozumiem iż wydatek 20zł aby uzyskać pewność jest szastaniem pieniędzmi, a wysiłek intelektualny pomiaru dwóch napięć może być powodem choroby, choć oczywiście nie dla wszystkich. Będę niezwykle wdzięczny gdy opiszesz w jaki sposób "marne sekcje zasilania płyty gł." podnoszą napięcia +5V i +12V w markowym zasilaczu. Napięcia nie były dotychczas mierzone i Tracer poleciał za nazwisko. Czy dawał napięcia prawidłowe, za niskie, czy za wysokie nie wiem, jeśli masz jakieś lepsze informacje to je podaj. Pomiaru napięć MIERNIKIEM winni dokonać wymieniający zasilacz w sklepie i cała dyskusja byłaby zbędna. Wypadki sprzedaży podróbek, pod markową nazwą, nie należą obecnie do rzadkości, a i sprzedaż "naprawianych" jako nowych też się trafia.

Odnośnik do komentarza

Z Tracerami jest ten problem, że mierzenie napięć przeważnie nic nie daje, bo te napięcia są bardzo niestabilne. Co z tego, że w jednej chwili napięcia są idealne, jak za chwilę mogą być dużo wyższe niż powinny? Jeśli chodzi o zasilacze z tzw. czarnych list, to pomiar napięć ma sens w przypadku Feeli oraz Qolteców, czy nawet Xilence (które zazwyczaj przez cały czas zawyżają napięcia), ale nie w przypadku produktów takich marek jak LC-Power, Megabajt, Tracer, Codegen, CIT (niegdyś ColorsIT), TakeMe, czy Tracer. Zresztą mało która z tych firm sama produkuje zasilacze, częściej są to zasilacze innych firm ze zmienionym wyglądem zewnętrznym. Znane mi Tracery to tak naprawdę zasilacze LC-Power.

W nowym zasilaczu warto jednak napięcia sprawdzić, co prawda miernikom na płycie nie należy wierzyć, ale jednak pewności nigdy za wiele.

Odnośnik do komentarza
LC-Power, Megabajt, Tracer, Codegen, CIT (niegdyś ColorsIT), TakeMe, czy Tracer
to wszystko produkowane jest przez jedną firmę pt. Sunpro.
Oczywiście jeśli Ewerest odczytał napięcia poprawnie i procesor zapłonie wesołym ogieńkiem, jesteś skłonny pokryć powstałe straty, a więc prawdopodobnie procesor, płyta gł. i pamięć
widziałeś płonącego antka 64 x2? To nie jest czas durnia czy xp'ka, które to nie miały zabezpieczeń termicznych, i paliło się je dla frajdy.
W nowym zasilaczu warto jednak napięcia sprawdzić, co prawda miernikom na płycie nie należy wierzyć, ale jednak pewności nigdy za wiele.
panowie nie dajmy się zwariować, ten zasilacz nie ciągnie konfigu i7 980x 12GB ram kilku dysków i napędów, kilkunastu wentyli albo peltiera i 2x GTX480, on w tej obudowie po prostu będzie się cały czas nudził nie wykorzystując nawet połowy swojej nominalnej mocy.
Wypadki sprzedaży podróbek, pod markową nazwą, nie należą obecnie do rzadkości, a i sprzedaż "naprawianych" jako nowych też się trafia.
Podaj przykład chociaż jednej podrobionej sztuki zasilacza BQT, podpowiem nigdy takiej nie było.
Będę niezwykle wdzięczny gdy opiszesz w jaki sposób "marne sekcje zasilania płyty gł." podnoszą napięcia +5V i +12V w markowym zasilaczu.
nie jest to możliwe, a i ja czegoś takiego nie napisałem, ale w związku z tym pytanie do Ciebie: wiesz do czego są sekcje zasilania na płycie głównej, i co tak naprawdę daje dobra i stabilna taka sekcja?
Czy dawał napięcia prawidłowe, za niskie, czy za wysokie nie wiem, jeśli masz jakieś lepsze informacje to je podaj
Ja podałem producenta zasilaczy między innymi też i tracer (firma sprzedaje też zasilacze pod własną nazwą), a Ty kolego znajdź informacje i podlinkuj jakieś testy czy to tracera czy tez sun pro, bo jeśli chodzi o BQT to proszę bardzo: (test mniejszego brata) http://www.benchmark..._350W-2795.html pierwszy z brzegu.

 

EDYTA:

@mycha69 - moim zdaniem możesz temat zasilacza, a w związku z tym podawanymi przez niego napięciami zakończyć i skupić się na innych czynnościach.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chodzi o sam problem z początku tematu, to proponuję wymienić kabel sygnałowy od DVD.

 

Przepraszam za OT, ale tego nie przepuszczę:

to wszystko produkowane jest przez jedną firmę pt. Sunpro.

Niestety nie, to by było za proste gdyby to wszystko produkowała jedna firma. Z tego co mi wiadomo, to Codegen produkuje zasilacze sam dla siebie (inna nazwa to Rubikon). LC-Power zaopatruje się u takich dostawców jak: L&C (wcześniej oczywiście się pomyliłem, bo to nie LC-Power jest producentem Tracerów, tylko właśnie L&C), Shenzen Chi Yuan (podobnie jak Hunt Key, ale stosuje się w nich gorszej jakości elementy), niegdyś również CWT (podkreśliłem słowo niegdyś, gdyż CWT miało złą przeszłość, ale teraz ich produkty są raczej ok). W przypadku CIT nie wiem kto to produkuje, ale wiele wskazuje na to, że Codegen. Take Me, Tracer i Megabajt to L&C, być może coś poza tym. Sunpro produkuje między innymi zasilacze dla Mustanga i Procompa. Z ciekawszych zasilaczy jest jeszcze iBox, który jest produkowany przez Deera, lub Solytech (firma zależna od Deer).

Odnośnik do komentarza

Sevard - a jakieś źródełko, masz dostęp do płyt głównych w tych zasilaczach? Wg moich danych to Tracer jest właśnie produkowany w Sun pro. Co do CWT zapewne masz na myśli wpadkę Anteca i zasilacze robione właśnie przez CWT i te starsze modele z serii Truepower, Smartpower, Truecontrol - to była jedyna wpadka i dzisiaj CWT robi między innymi (wybrane modele) dla OCZ, Cieftec, Corsair, Enermax, Thermaltake, Modecom. Zasilacze Akyga, mustang i wiele innych marek faktycznego producenta się nie dowiesz, przynajmniej z etykiety, ( na żadnym nie uświadczysz odpowiednich zapisów) dopiero po rozbiórce odczytać to można z płyty.

Ale napisz jakie to ma znaczenie, powszechnie jest wiadomo których marek unikać, a to kto jest producentem tego badziewia, to dla końcowego użytkownika jest sprawą drugorzędną i traktować można tylko jako ciekawe śledztwo. ;)

Odnośnik do komentarza

zgodnie z życzeniem - małe POSUMOWANIE :

- problemem było okresowe zawieszanie się komputera na czarnym ekranie - białe napisy w pewnym momencie przestawały się dalej wyświetlać i bez "ruszenia" czegoś w środku komputer się nie uruchamiał + zdarzało się do tego, że nie widział napędu DVD - po założeniu tematu nie miałam powtórki tej sytuacji , a w międzyczasie jest zmiana zasilacza z Tracer na be quiet Pure Power L7 430W

- przed zmianą zasilacza - sytuacja z korkiem (spięcie), niebieski ekran z inf.o rekordach nie do odczytania i odzyskiwaniu utraconych plików - po tym raport S.M.A.R.T i niestabilny sektor dysku

- pasta termoprzewodząca + oczyszczenie z kurzu - wykonane przy okazji zmiany zasilacza ( na moich oczach :) - wizyta Pana z serwisu w domu )

- temperatury i napięcia - za wysokie

 

oprócz tego nadal zawieszają mi się połączenia internetowe - albo ostatnio miewam długie zamykanie systemu ( do artykułu Picasso już zaglądałam ) - co się objawia tym, że pulpit wygląda normalnie, ze wszystkimi ikonami, tylko komputer jakby nie reagował na polecenie zamknięcia - przy próbie wejścia w jakiś program jest odmowa z komunikatem, że zainicjowanie .... sie nie powiodło, bo system jest w trakcie zamykania ... ale się nie zamyka, więc jest reset i dopiero daje się wyłączyć - ale to problem nie na ten dział

 

OCCT

nie dałam rady zrobić przed zmianą zasilacza

teraz - sytuacja bez zmian - nadal po 5-6 minutach wywala mnie na czarny ekran z białą klepsydrą

próbowałam dzisiaj - w trybie uruchomienia normalnym z wyłączonym antywirusem i wszystkimi innymi programami

potem zrobiłam to samo w trybie awaryjnym - tak samo mnie wyrzuciło

 

TEMPERATURY I NAPIĘCIA

zasilacz jest podłączony bezpośrednio do gniazdka z uziemieniem , reszta kabli poprzez przedłużacz też z gniazdka z uziemieniem - nie mam żadnej listwy niwelującej napięcie - czyli, rozumiem z wcześniejszych wypowiedzi, że to powinien być kolejny zakup ?

 

zrobiłam dzisiaj jeszcze raz pomiar tymi samymi programami - chyba jest lepiej

SIW 17.11.2010

 

temperaturysiwnowy.jpg

 

EVEREST 17.11.2010

 

temperaturyeverestnowy.jpg

 

 

 

mam jeszcze stare dane dla porównania z maja tego roku

 

temperaturyeverestmaj.jpg

 

 

Zasilacza Tracer- nie zamontuję z powrotem nawet dla testów, ponieważ pomijając fakt, że nie chciałabym się niepotrzebnie taką czynnością stresować, to go po prostu fizycznie już nie mam - zostawiłam w serwisie (pewnie mogłabym go próbować sprzedać na allegro, ale nie chciałam brać na siebie odpowiedzialności, że komuś sprzedam coś wątpliwej jakości narażając jego komputer ... )

 

No i teraz po tej burzliwej dyskusji powyżej ;) - to ja też potrzebuję małego podsumowania , czyli

1) BIOS - wnioskuję, że bezpieczniej nie ruszać

2) OCCT, powinnam zrobić , ale nie wiem jak zmusić do tego komputer

3) do zrobienia mam MHDD ( być może z pomocą )

4) pewnie do zakupu listwa niwelująca napięcie

5) no i ostatecznie co z tymi napięciami i temperaturami :confused:

Odnośnik do komentarza
BIOS - wnioskuję, że bezpieczniej nie ruszać
Wiem, że się obawiasz ale na jutro przygotuję ci "rozkład jazdy" bo jednak lepiej go zaktualizować.
pewnie do zakupu listwa niwelująca napięcie
chyba chodziło ci o "przepięcia"
no i ostatecznie co z tymi napięciami i temperaturami
wg mnie nie ma się czego czepić, jest dobrze, proponuje temat napięć zamknąć definitywnie.
Odnośnik do komentarza

Sevard - a jakieś źródełko, masz dostęp do płyt głównych w tych zasilaczach?

Poprzeglądaj sobie tematy o naprawie Tracerów na elektrodzie, a wyjdzie Ci, że obydwoje mamy rację. Tzn. Tracery Hellfire mają sporo odmian i mimo podobnych oznaczeń mogą to być zupełnie różne zasilacze mające różnych faktycznych producentów. L&C i Sunpro już namierzyłem, ciekawe, czy są jeszcze jakcyś inni.

Co do CWT zapewne masz na myśli wpadkę Anteca i zasilacze robione właśnie przez CWT i te starsze modele z serii Truepower, Smart power, Truecontrol - to była jedyna wpadka i dzisiaj CWT robi między innymi (wybrane modele) dla OCZ, Cieftec, Corsair, Enermax, Thermaltake, Modecom.

Nie tylko. Z dostępnych w Polsce zasilaczy rzeczywiście Antec chyba był jedyną wpadką, ale na rynkach zachodnich jeszcze parę innych zasilaczy ich produkcji zebrało kiepskie recenzje. Przeczytaj ten temat.

 

Z Mustangami różnie bywa jeśli chodzi o producentów, ale obecnie spotykane KY-... to z tego co mi wiadomo tylko i wyłącznie konstrukcje Sunpro. Choć tu również mogłem coś przeoczyć.

Ale napisz jakie to ma znaczenie, powszechnie jest wiadomo których marek unikać, a to kto jest producentem tego badziewia, to dla końcowego użytkownika jest sprawą drugorzędną i traktować można tylko jako ciekawe śledztwo. ;)

Wbrew pozorom to może mieć znaczenie, bo nie wszystkie zasilacze danego "producenta" muszą być badziewiaste. Niektóre firmy kupują zasilacze na zasadzie "gdzie taniej" i czasem w ten sposób można trafić na perełki. Jeśli dobrze pamiętam, to parę lat temu było polowanie na pewną serię zasilaczy Deer, bo się okazało, że Deer przez przypadek kupił coś porządnego i sprzedawał jako swoje w całkiem fajnej cenie.

Odnośnik do komentarza

MarekW proszę o komentarz:

Everest raport 05.05.2010 17.11.2010

+3,3 V 3,41 3,39

+5 V 5,21 5,70

+12 V trial 13,07

Kiedy czujnik działał poprawnie, a kiedy przestał, w maju, czy listopadzie? Oraz jak marekW rozpoznaje takowe wady na odległość: intuicja ,telepatia, a może, zgodnie z nową, krakowską szkołą rozwiązywania problemów, wystawia w kierunku Poznania relikwię? Zakładając błąd pomiaru 14% dla 5V to jak Tracer z 4,5 V na +5 uruchomił system?

Do zamknięcia tematu napięć brakuje deklaracji marekW o pokryciu kosztów ewentualnej naprawy komputera.

mycha69 - pod rozwagę:

zbyt niskie napięcia zasilacza powodują niestabilną pracę urządzenia

zbyt wysokie prowadzą do jego uszkodzenia( dla komputera :procesor, płyta gł., pamięć, dysk itp. do wyboru, lub wszystko)

Dopuszczalne rozbieżności napięć zasilacza podałem poprzednio, ale jeszcze raz +5V i +12V to +/- 5%. Sama podejmiesz decyzję.

Obecność bolca w gnieździe nie świadczy o podłączonym uziemieniu. Samemu można sprawdzić dokonując pomiaru napięć (zmiennych) multimetrem między fazą a "0", fazą a bolcem, bolcem a "0". Dwa pierwsze powinny podać zbliżone wyniki ok. 230V, trzeci bliski 0V. Do lokalizacji fazy w gnieździe służy neonówka(zaświeci). Jeśli neonówka zaświeci po dotknięciu do obudowy komputera ( czysta blacha bez lakieru), oznacza to wadliwe podłączenie przewodów w gnieździe, lub przedłużaczu. To powoduje kłopoty przy podłączeniu urządzeń zewnętrznych typu modem, czy router .

Listwa nie jest niezbędna, choć bywa pożyteczna.

Odnośnik do komentarza

S1944 - nie bardzo cię rozumiem :o, proszę cię przeczytaj sobie swój własny wpis #2, jasno w nim sugerujesz, że zasilacz to główny podejrzany, skąd ten nagły zwrot w podejściu do tematu?

Do zamknięcia tematu napięć brakuje deklaracji marekW o pokryciu kosztów ewentualnej naprawy komputera.
Tak, po wymianie na nowy zasilacz jestem pewien jego prawidłowego działania i deklaruję się, że pokrywam koszty ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez zasilacz beQuiet. Teraz jesteś usatysfakcjonowany? Nie prowadź wojenki ze mną, bo nie o to chodzi, masz sensowne argumenty poparte testami/własnym doświadczeniem/materiałami ogólnie dostępnymi/ to je przedstaw zamiast dowodzić wydumanej historii o braku konieczności wymiany zasilacza po nagłym zwrocie poglądów, bo przestał ci się ten pomysł podobać. Tyle w temacie zasilania. Nie ma w tej wypowiedzi ani krzty złośliwości w stosunku do Ciebie z mojej strony. :)

 

mycha69 - zanim przejdziemy do kwestii updejtu biosu proponuję najpierw zrobić test pamięci memtest'em, w tym celu przechodzisz na tę stronę: http://www.memtest.org/ następnie klikasz na "-= Download (Pre-built & ISOs) =-" , po otwarciu kolejnej strony klikasz na: "download - pre-compiled bootable ISO (.zip) i ściągasz to na dysk, rozpakowujesz (można w tym samym katalogu ten niewielki plik) i wypalasz botowalną (można to zrobić programem nero) płytę z tym jednym rozpakowanym plikiem, komputer odpalasz z tej spreparowanej płyty i uruchamiasz test (nie musisz się martwic różnymi zmiennymi) po prostu uruchom test i poogladaj sobie jakiś dłuuuuuuuuuuugi film, najlepiej taki co ma ładnych kilka godzin. jeśli nic niepokojącego się nie ujawni wtedy przejdziemy do aktualizacji biosu. Teoretycznie można najpierw zaktualizować bios a potem przetestować pamięć, ale chciałbym uniknąć sytuacji że komp się wyłoży podczas tej operacji. Na razie tyle.

Odnośnik do komentarza

moim zdaniem możesz temat zasilacza, a w związku z tym podawanymi przez niego napięciami zakończyć i skupić się na innych czynnościach.

Zgadzam się :) - skoro w różnych tematach przy różnych problemach ciągle był wskazywany kiepski zasilacz (Tracer) jako potencjalne źródło obecnych lub przyszłych problemów i dodatkowo (a może przede wszystkich) potwierdza to artykuł Tyrola w materiałach autorskich serwisu, to niezależnie od kondycji starego zasilacza i czy był na niego już czas, czy nie - to moją decyzję ( i poniesiony koszt ) uważam w 100% za słuszną , więc temat zasilacza można uznać za zamknięty.

 

A ponieważ nie znam się za bardzo na sprzęcie ( a właściwie wcale) - to nie wiem, czy te całe dyskusje o napięciach są ściśle związane z samym zasilaczem, czy też mogą stanowić odrębny problem ? to znaczy - chodzi mi o to, co z tych pomiarów ma wyniknąć ?

Czy tok rozumowania jest taki : za wysokie/za niskie napięcia potwierdzone prawidłowymi pomiarami = źle funkcjonujący zasilacz = metoda naprawy przez wymianę zasilacza ?

Bo jesli o to tylko chodzi w tych całych pomiarach, żeby stwierdzić, czy zasilacz prawidłowo funkcjonuje - to chyba rzeczywiście można sobie darować czepianie się nowiutkiego be guiet

no chyba, że pomiary mogą służyć czemuś innemu niż kolejnej wymianie zasilacza - to nie widzę przeszkód, żeby coś tam pomierzyć, nawet jak to będzie sztuka dla sztuki, a nie zaszkodzi to czemu nie ;)

 

chyba chodziło ci o "przepięcia" wg mnie nie ma się czego czepić, jest dobrze, proponuje temat napięć zamknąć definitywnie.

no, pewnie tak - jestem tylko Kobietą :lol: i mogę mieć więcej tego typu wpadek - jeszcze kilka miesięcy temu nie odróżniałam płyty głównej od płyty instalacyjnej, a tym bardziej nie wiedziałam jakie części mam wewnątrz komputera, a już otwieranie pokrywy komputera ....

 

Jeśli chodzi o sam problem z początku tematu, to proponuję wymienić kabel sygnałowy od DVD.

hmmm... czy idąc do sklepu mogę po prostu powiedzieć, że chcę kabel sygnałowy od DVD, czy też muszę podać jakieś parametry ?

 

Obecność bolca w gnieździe nie świadczy o podłączonym uziemieniu. Samemu można sprawdzić dokonując pomiaru napięć (zmiennych) multimetrem między fazą a "0", fazą a bolcem, bolcem a "0". Dwa pierwsze powinny podać zbliżone wyniki ok. 230V, trzeci bliski 0V. Do lokalizacji fazy w gnieździe służy neonówka(zaświeci). Jeśli neonówka zaświeci po dotknięciu do obudowy komputera ( czysta blacha bez lakieru), oznacza to wadliwe podłączenie przewodów w gnieździe, lub przedłużaczu.

Jak wcześniej wspomniałam - nie widzę przeszkód, żeby coś pomierzyć, na pewno nie zaszkodzi .... tylko czynności powyższe są dla mnie obce :) i mam troche dziwnych pytań :

neonówka - to taki śrubokręt ze światełkiem ? jeśli tak, to widziałam u męża :) , a co to multimetr ? ... i czy do tego trzeba wyciągać obudowę gniazdka ?

 

mycha69 - zanim przejdziemy do kwestii updejtu biosu proponuję najpierw zrobić test pamięci memtest'em, w tym celu przechodzisz na tę stronę: http://www.memtest.org/ następnie klikasz na "-= Download (Pre-built & ISOs) =-" , po otwarciu kolejnej strony klikasz na: "download - pre-compiled bootable ISO (.zip) i ściągasz to na dysk, rozpakowujesz (można w tym samym katalogu ten niewielki plik) i wypalasz botowalną (można to zrobić programem nero) płytę z tym jednym rozpakowanym plikiem, komputer odpalasz z tej spreparowanej płyty i uruchamiasz test (nie musisz się martwic różnymi zmiennymi) po prostu uruchom test i poogladaj sobie jakiś dłuuuuuuuuuuugi film, najlepiej taki co ma ładnych kilka godzin. jeśli nic niepokojącego się nie ujawni wtedy przejdziemy do aktualizacji biosu.

 

dam znać, jak/jeśli się z tym uporam

Odnośnik do komentarza
Czy tok rozumowania jest taki : za wysokie/za niskie napięcia potwierdzone prawidłowymi pomiarami = źle funkcjonujący zasilacz = metoda naprawy przez wymianę zasilacza ?

Tak, o to mniej więcej chodzi. Inną przyczyną może być jeszcze kiepska instalacja elektryczna.

Bo jesli o to tylko chodzi w tych całych pomiarach, żeby stwierdzić, czy zasilacz prawidłowo funkcjonuje - to chyba rzeczywiście można sobie darować czepianie się nowiutkiego be guiet

no chyba, że pomiary mogą służyć czemuś innemu niż kolejnej wymianie zasilacza - to nie widzę przeszkód, żeby coś tam pomierzyć, nawet jak to będzie sztuka dla sztuki, a nie zaszkodzi to czemu nie ;)

Szansa, że nowy, markowy zasilacz nawali jest bardzo mała, ale jednak jakaś jest. Dla bezpieczeństwa nie zaszkodzi sprawdzić.

hmmm... czy idąc do sklepu mogę po prostu powiedzieć, że chcę kabel sygnałowy od DVD, czy też muszę podać jakieś parametry ?

Jak znam życie, to mogą nie wiedzieć o co chodzi. Więc tak. Jeśli masz napęd podłączony do płyty głównej taśmą ATA (coś takiego), to prosisz o 80-żyłową taśmę ATA i będą wiedzieli o co chodzi. Jeśli zaś napęd jest podłączony kablem SATA (czyli czymś takim), to prosisz o kabel SATA. Kabla SATA nie da się źle podłączyć, z kablem ATA zasada jest taka: niebieski wtyk podłączasz do płyty głównej, szary do kanału podrzędnego (slave), a czarny do nadrzędnego (master).

a co to multimetr ?

Multimetr, czyli inaczej miernik uniwersalny to narzędzie służące do pomiaru różnych wielkości fizycznych. W tym konkretnym przypadku chodzi o przyrząd do mierzenia napięcia, natężenia i oporu. Wygląda to mniej więcej tak jak tu. Podstawowa zasada jest taka, żeby nie kupować tanich mierników na Allegro, bo one sprawują się jeszcze gorzej niż te na płytach głównych. Instrukcję mierzenia napięć w zasilaczu masz tu.

... i czy do tego trzeba wyciągać obudowę gniazdka ?

Nie, wystarczy włożyć sondy do odpowiednich otworów.

Odnośnik do komentarza

Z tego co ja widzę na zdjęciu to masz raczej taki kabel http://2.bp.blogspot.../s1600/sata.jpg więc prosisz o kabel SATA.

 

W temacie kontroli napięć podawanych z zasilacza/sprawdzania napięć w gniazdkach już się nie wypowiadam, co by tematu nie drążyć, inni mogą mieć inne zdanie. Jeśli mogą być jakieś nieprawidłowości to moim zdaniem od strony płyty.

Odnośnik do komentarza

MarekW

Byłem i jestem przekonany o konieczności wymiany zasilacza Tracer. Uważam wybrany model za jeden z lepszych dostępnych na rynku. Problem polega na tym iż nie wiemy co w rzeczywistości wstawiono pod naklejką BQT. Wyniki Everesta 5,7V i 13,06V mogą świadczyć:

Oszukuje czujnik

Uszkodzony zasilacz

W obudowie BQT siedzi nieco inna płyta niż zazwyczaj. Powiedzmy w ramach twórczej działalności serwisu.

Tylko pierwsza przyczyna pozwala na przejście do porządku dziennego nad wynikami everesta i dalszą pracę z zasilaczem. Pozostałe możliwości wyjaśnia pomiar miernikiem.

Napięcie poza normą - wymiana zasilacza na sprawny w ramach niezgodności z umową.

Napięcia w normie, można wojować z komputerem dalej.

Oczywiście test pamięci jak najbardziej wskazany. Można natomiast rozważyć pobranie i wypalenie zestawu testów np. UBCD czy Hiren’s. Na nich znajdują się inne niezbędne testy np. MHDD. Pobranie nieco dłuższe (>200MB) a metodę wypalenia płyty podałeś.

 

mycha69

W czasie gdy pisałem na większość pytań odpowiedział już Seward, ale uznałem iż warto niektóre rozwinąć

Śrubokręt ze światełkiem to właśnie neonówka. Dla pewności:

http://www.satserwis.pl/oferta/index.php?grupa=67

od Próbnik MS18 do Próbnik LX5800/250V.

Należy dotknąć palcem blaszki na końcu rączki śrubokręta, a pręt włożyć do gniazda. Gdy zaświeci neonówka w rączce odkryłaś gdzie w gnieździe podłączono fazę

Multimetr to miernik pozwalający zmierzyć takie wielkości elektryczne jak napięcie, natężenie, oporność, pojemność itp. W zależności od ceny rośnie możliwość i dokładność pomiarów. W Twoim przypadku potrzebny jest najtańszy z dostępnych w marketach, a więc ok. 20zł, za ok. 50zł już niezły. Przykłady mierników podawałem poprzednio. Gdy pomiary wykażą właściwe napięcia i połączenia, gniazdko można zostawić w spokoju. Gdy pomiary wykażą napięcie niższe niż 180V~, lub brak napięcia między fazą a bolcem gniazdko należy rozkręcić. Najlepiej podłączyć do danego gniazda lampkę i wyłączając kolejno bezpieczniki upewnić się że zgaśnie. Dopiero wtedy można go rozkręcić bez obawy porażenia prądem.

Pomiary napięć zmiennych należy zacząć od kabla połączonego z zasilaczem, gdyż winnym ewentualnego złego połączenia może być np. kabel, przedłużacz czy gniazdo.

Metody pomiaru napięć zmiennych są identyczne jak podane przez Zenfist, różnią się tylko ustawienia miernika. Oznaczenie = oznacza napięcia stałe (DC), ~ zmienne (AC)

Kabel do DVD (zdjęcie pierwsze ) to SATA sygnałowy, poproś z zatrzaskami.

Edytowane przez picasso
Niepożądane wątki usunięte z dyskusji. Ściśle tematu się trzymać, bez wycieczek. //picasso
Odnośnik do komentarza

W kwestii pomiarów napięcia - Everest i inne programy kłamią - NIE sugerować się tym:)

W kwestii listwy - nie wiem jak w Poznaniu ale w Bielskim i Wrocławskim Media-Markcie są listwy zasilające APC P5B-FR w cenie około 50 zł. Proszę sobie taką kupić. Ta listwa jest aż tak magiczna że stwierdzi czy jest uziemienie.

W kwestii niestabilności proszę zrobić tak:

ściągnąć program Orthos http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm wypakować go gdzieś np na Pulpit do folderu Orthos, włączyć go, wybrać test Small FFTs - Stress CPU właczyć program SIW bądź Everesta i patrząc na sekcję Temperatury nacisnąć na guzik Start w Orthosie. Jeżeli komputer się zawiesi bądź zrestartuje proszę powiedzieć jakie były temperatury kiedy działał Orthos.

Pamiętajmy że temperatury są podawane z rdzeni - zawsze będą się wydawać podejrzanie wysokie.

Nie ma najmniejszego sensu aktualizować BIOS-u bo pojawi się tylko dodatkowa zmienna która utrudni dojście źródła problemu.

Odnośnik do komentarza

@MatiK

W kwestii niestabilności proszę zrobić tak:

ściągnąć program Orthos http://sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm wypakować go gdzieś np na Pulpit do folderu Orthos, włączyć go, wybrać test Small FFTs - Stress CPU................

To samo a nawet więcej robi wyżej wspomniany OCCT tym bardziej, że lepiej testuje procka bo jest na silniku LynX'a, do tego zapisuje w logach dokładnie wszystkie dane jak napięcia i temperatury. Nie widzę sensu molestowania mychy69 kolejny testem. Sam pomysł z listwą jest jak dobry.
Odnośnik do komentarza

na wstępie - PANOWIE - PRZEPRASZAM - POMYŁKA

 

chodzi o uziemienie - nie ma go !

 

"odkryłam" to wczoraj - nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się to tak oczywiste, że komputer ma gniazdko z bolcem, podobnie jak pralka, żelazko, lodówka .... a do tego trójnik i przedłużacz są z bolcami, więc jakoś tak w ciemno byłam przekonana, że ten trójnik z bolcami jest włożony do kontaktu, który też ma bolec ... a jednak nie...

Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

To teraz już robota dla mojego Małżonka nad zmianą kontaktu na właściwy (jeśli się da ) .

 

Wyniki Everesta 5,7V i 13,06V mogą świadczyć:

Oszukuje czujnik

Uszkodzony zasilacz

W obudowie BQT siedzi nieco inna płyta niż zazwyczaj. Powiedzmy w ramach twórczej działalności serwisu.

Co do podejrzeń, że w serwisie mogła nastąpić "twórczość własna" - raczej wszelkie oznaki wskazują, że takiego zdarzenia nie było,

raz - pudełko było otwierane w mojej obecności i rozrywana folia ( co prawda zawsze można ją było wcześniej zakleić i drugi raz rozerwać, a śmieci już nie mam)

dwa - obejrzałam jeszcze raz cały zasilacz i obudowa zawiera wszelkie elementy oryginalności, w tym naklejka z numerem seryjnym zgadza się z tym co mam na gwarancji i jeśli plomba zabezpieczająca to taka mała czarna naklejka - to też jest na swoim miejscu

trzy - serwis jest obecny w internecie, więc nie sądzę, żeby firma chciała psuć sobie reputację przez takie czynności, a to przecież w przypadku pójścia do innego serwisu mogłoby być wykryte, więc mało prawdopodobne, by szanujący się serwis coś podmieniał w środku

cztery - zrobiłam zdjęcia, starając się zajrzeć do środka - ale nie wiem czy na tej podstawie można coś stwierdzić

 

numerseryjny.jpgp1030567.jpgp1030570n.jpgp1030577i.jpgp1030578s.jpg

 

 

przechodzisz na tę stronę: http://www.memtest.org/ następnie klikasz na "-= Download (Pre-built & ISOs) =-" , po otwarciu kolejnej strony klikasz na: "download - pre-compiled bootable ISO (.zip) i ściągasz to na dysk

Niestety, po wejściu na wspomniana stronę i kliknięciu na "-= Download (Pre-built & ISOs) =-" - nie otwiera mi się kolejna strona

 

W kwestii niestabilności proszę zrobić tak:

ściągnąć program Orthos... Jeżeli komputer się zawiesi bądź zrestartuje proszę powiedzieć jakie były temperatury kiedy działał Orthos.

jestem w trakcie - od ponad godziny i program nadal chodzi ....

 

@MatiK To samo a nawet więcej robi wyżej wspomniany OCCT

@marekW - jak to pisałeś to Orthos już był u mnie uruchomiony ... co do OCCT mam ten problem, że mnie po 5-6 minutach wyrzuciło z komputera, więc na ten moment nic z tego nie wyszło

 

 

EDIT :

poprawiłam zdjęcia

i pytanie ORTHONS "chodzi" mi już od 1,5 godziny i na razie komputer mi się nie zresetował i nie zawiesił ... czy mam jeszcze czekać czy to wystarczy i przerwać działanie programu - temperatury mam uwiecznione ;)

 

Edit (2) - usunęłam z tematu nazwę serwisu, uznałam, ze tak będzie lepiej

Edytowane przez mycha69
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...