Skocz do zawartości

Aktualizacja forum (archiwalny)


picasso

Rekomendowane odpowiedzi

Tuż tuż. Silnik + dopasowany skin + ręczne fiksy z serii jeszcze nie wydanej skompletowane. Brakuje mi tylko jednego elementu: zaktualizowanego pakietu językowego. Gdy pojawi się, określę czas aktualizacji precyzyjnie.

 

Aktualizacja zrobi inwazyjny przeskok 3.2.3 > 3.4.3, jedna z konsekwencji po Waszej stronie to wymóg kompletnego przeładowania cache przeglądarek, w przeciwnym wypadku fajerwerki. Rozmyślnie ominęłam pośrednią gałąź 3.3.x, ponieważ zbyt dobrze nam wszystko działało, a zbyt mało zmian wybitnych i użytecznych dla przeciętnego użytkownika plus bagażnik nowych bugów. To 3.4.x wprowadza zasadnicze zmiany przede wszystkim w edytorze (kompletna zmiana parsera).

Odnośnik do odpowiedzi
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jestem zmuszona odłożyć aktualizację o kilka dni. Podczas aktualizacji ujawniła się niezgodność kodowania (zaplątały się w niektórych tabelach naleciałości po starym serwerze) z efektem w postaci krzaków na forum. Autoupgrader nie podołał temu, wymagana ręczna konwersja w bazie. Dziś nie damy rady tego zrobić. Jutro zostanie to przeprowadzone na lustrzanym cieniu forum, a po potwierdzeniu sukcesu na instalacji live.

 

EDIT: Proces konwersji bazy na cieniu forum w 100% pomyślny. Cień został również zaktualizowany do 3.4.3 i obecnie testuję sprawność. Są problemy z tagami (bugi IPB) i dopóki nie uporam się z tym w stopniu dostatecznym, nie możemy wykonać aktualizacji na żywo.

Odnośnik do odpowiedzi
 • 2 tygodnie później...

Aktualizacja pomyślnie wykonana do wersji 3.4.3, a dodatkowo załadowane ręcznie niektóre poprawki, które będą dopiero w nadchodzącym 3.4.4.

Ta aktualizacja ze względu na mocne zmiany w edytorze i skinie wymaga kompleksowego przeładowania cache przeglądarki. Niewyczyszczone cache może skutkować m.in. fałszywym widokiem strony lub nieładowaniem CKEditora (brak menu, błędy): KLIK. Należy wyczyścić cache, ale to może być niedostateczne i wymagane również silnie odświeżenie strony:

CTRL+F5 (IE / Firefox / Google Chrome) lub SHIFT+Odśwież (Opera)


Aktualizacja jest kompatybilna z Internet Explorer 10. Zostały zaktualizowane podstawowe składniki (CKEditor | Prettify | Prototype) usprawniające pracę forum w kombinacji z tą przeglądarką i likwidujące kilka uciążliwych bugów. Wprawdzie ta wersja forum 3.4.3 miała wbudowany starszy Pretiffy, który powodował m.in. problem renderowania tagów CODE, ale nieoficjalnie ręcznie zaktualizowaliśmy do najnowszej wersji ze strony Google i problem naprawiony.CO NOWEGO:

Prócz poprawek wydajności (Blog) i licznych usprawnień SEO (Blog 1, Blog 2, Blog 3, Blog 4, Blog 5, Blog 6, Blog 7):

Poprawki i nowości w edytorze tekstowym:

1. Edytor został zaktualizowany do wersji CKEditor 3.6.6, w changelogu edytora można obejrzeć wdrożone poprawki między 3.6.2 a 3.6.6.

2. Parser edytora został przepisany pod kątem konwersji na linii HTML > BBCode, od teraz post w bazie danych jest zapisywany w HTML a nie BBCode, całość jest przetwarzana przez HTML Purifier. Tenże ma za zadanie korygować prawidłowe osadzenie HTML, co m.in. przy przełączaniu z BBCode skutkuje autokorektą, jeśli Purifier zauważy błędy. Teoretycznie ta zmiana powinna owocować większą stabilnością edytora oraz redukcją błędów przy używaniu przycisku przełączającego tryby edytora ckeditor_switch.png, ale w praktyce to niestety nie różowo i są nowe bugi. Problem polega na tym, że parser próbuje naprawiać błędy i przestawiać tagi, a czasem lepiej zostawić błędny tag w stanie nieparsowanym niż próbować go korygować.

3. Do moderatorów: od teraz nie jest możliwe postowanie w HTML w edytorze ustawionym na WYSIWYG, HTML można wprowadzić tylko w edytorze ustawionym na BBCode / tryb źródłowy. Przy wykryciu czynnego HTML przycisk przełączający tryby edytora ckeditor_switch.png niedostępny. Dodatkowo, HTML został ujednolicony i nie ma już możliwości wyboru trybu (RAW, Autołamanie).

htmlenabled.png

4. Nowe opcje zapamiętywania określonych ustawień edytora "Domyślnie wklejaj jako czysty tekst" + "Wyczyść moją zapisaną zawartość" dostępne pod nową ikonką ckeditor_options.png. Uwaga: po zaznaczeniu danej opcji należy przeładować stronę, by edytor doszedł do siebie i wdrożył nowe ustawienia. Ustawienie wklejania czystego testu pomocne przy przeklejaniu wprost z innych stron, automatycznie jest usuwane formatowanie. Pomimo ustawienia tak na stałe, nadal ręcznie można wklejać test z zachowanym formatowaniem posługując się stosownym przyciskiem ckeditor_paste.png w menu edytora.

editoroptions.png

5. Tagi cytowania i kodu, jeśli wprowadzone za pomocą przycisków w menu edytora, pozyskały podgląd na żywo w oknie wpisywania treści. Teraz w oknie ładnie pokazuje formę wstępnie zrenderowaną, zbliżoną do wyglądu już po wysłaniu posta. Ja akurat jestem przeciwnikiem tej zmiany, bo postawili wygląd wyżej niż precyzję pozycyjną. Przez te zawadiackie renderingi wbrew pozorom teraz jest trudniej precyzyjnie "wyjść" z tagu, mogą być konieczne dwa ENTERy lub inna pozycja kursora.

livepreviews.png

6. Tag kod oraz okno jego wprowadzania zostały przebudowane. Okno pozyskało menu rozwijane, gdzie zostały zebrane wspólnie wszystkie typy kodów: PHP, JavaScript, HTML, SQL, CSS, XML, undefinied. Jednocześnie z menu "Specjalne BBCode" usunięto powielające się wybory. Pojawiła się funkcja numerowania linii kodu uczytelniająca treść. Numerowanie można zacząć od dowolnego numeru. Nie ma jednak wymogu wypełniania numeru linii, zostawiając to puste po prostu nie będzie numerowania.

codebox.png

Numerowanie i podziały pasiaste nie są widoczne podczas postowania w podglądzie na żywo czy w oknie podglądu całego posta tylko już po pełnym zapostowaniu:
 
dw_Tooltip.defaultProps = {
  showCloseBox: true, 
  closeBoxImage: 'images/close.gif' // ścieżka
}

7. Format tagów BBCode się zmienił:

Tag wstawiania obrazów to teraz:

bbcode1.png

Wcześniej było to (w ramach utrzymania wstecznej kompatybilności nadal można to przeklejać skądś, ale edytor i tak autokonwertuje na nowy format):

bbcode2.png

Tag listy ma teraz zamknięcia:

bbcode4.png

Tag kodu ze względu na przeobrażenie budowy + funkcję numerowania ma nową strukturę code=typ:X, gdzie typ to rodzaj kodu (auto, js, html, sql, css, xml, nocode), zaś X to numer od którego startuje numerowanie (domyślnie 0 deaktywujące numerowanie). Stary goły code można wpisywać, ale i tak następuje autokonwersja na nowy format (code=auto:0).

bbcode3.png

System archiwizacji starych tematów:
Funkcja wydajnościowa, zwłaszcza pod kątem bardzo posażnej bazy danych: Blog. Na razie żadne tematy nie zostały tu poddane temu działaniu. Jeśli to działanie zostanie wdrożone w bliżej nieokreślonej przyszłości, tematy na widoku publicznym otrzymają prefiks "Archiwalny" i przybiorą postać okrojoną "tylko do odczytu" (nie ładowany edytor). Z punktu widzenia Administratora/Moderatora: brak możliwości poprawek, temat jest nieedytowalny i nie podlega też moderacji. Z punktu widzenia użytkowników: to nie będzie się różnić od cech tematu o statusie zamknięty. W nagłówku tematu będzie informacja o stanie tematu:

archived.png

Funkcja "Najlepsza odpowiedź":
System przyznawania przez autora tematu (jeśli dozwolone), Moderatorów (jeśli dozwolone) i Administratorów danemu postowi w temacie atrybutu "najlepszej odpowiedzi". Taki post jest eksponowany w nagłówku tematu, niezależnie od tego gdzie na stronie jest zlokalizowany lub na której stronie tematu siedzi użytkownik. Pomocne przy wielostronicowych tematach. W widoku tematu na samej górze jest nowy kolorowy blok cytujący skrótowo ową "najlepszą odpowiedź":

bestanswer1.png

Post zasadniczy będący tą odpowiedzią jest również wyróżniany kolorem:

bestanswer2.png

W widoku forum temat tego rodzaju otrzymuje prefix solved.png, a kliknięcie tej etykiety otwiera temat na poście z "najlepszą odpowiedzią" a nie pierwszym. Dodatkowo, forum gdzie jest czynna ta funkcja ma filtry umożliwiające sortowanie tematów wg tych parametrów.

bestanswer3.png

Na razie funkcja "Najlepsza odpowiedź" nie jest tu włączona. Sprawa ewentualnej aktywacji w konkretnych działach do omówienia... Od razu zaznaczę, że sens widzę w działach innych niż Diagnostyka malware, w którym konstrukcja tematów jest sprzeczna z tą ideologią. I to moim zdaniem nie powinno być w rękach użytkowników tylko moderatora.

Funkcja "Related Content"
Kolejna wariacja wyszukiwania dla tematów, które są otagowane (czyli u nas tylko dział Tutoriale). Pod danym tematem, który posiada tagi, pojawia się teraz zbiór losowo dobranych tematów otagowanych w podobny sposób ("Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych"). Limit: tylko 5 tematów.

tags1.png

Skoro jesteśmy przy tagach, wyświetlanie tagów na widoku forum poprawione. Po przekroczeniu we wszystkich tagach sumy 30 znaków lista wyświetlana była niepełnie w widoku forum (ale nie w widoku tematu), tzn. obcięta do punktu przekroczenia znaków i bez żadnych widocznych oznak tagów "ukrytych". Zgłaszałam to na trackerze jako bug, i choć tego nie uznali za takowy, jednak poprawili poprzez dodanie opcji pokazywania tagów obciętych z widoku, wystarczy najechać myszką na napis "X więcej", co ujawnia dymek z pełną listą tagów:

tags2.png

Współdzielenie pojedynczym postem:
Na spodzie każdego tematu mieliśmy dotychczas zestaw ikonek umożliwiający przesłanie linka do tematu na dany serwis, via e-mail lub wydruk. Tu od razu dodatkowa uwaga na temat minimalnej zmiany w tym obszarze: zasobne tematy przekraczające określoną ilość postów, dotychczas zapisujące się niepełnie przy użyciu opcji Pobierz / Wydrukuj, mają od teraz automatycznie ukrywane te przyciski sharelinks_download.pngsharelinks_print.png (zapobieganie nadwyrężeniu zasobów).
Uzupełnienie powyższego systemu stanowi nowa opcja adresująca pojedyncze posty w temacie. Kliknięcie numeru posta # lub nowej małej ikonki icon_share.png obok tego numeru uaktywnia takie oto okienko wysyłania linka (opcje identyczne jak dla całego tematu):

sharepost.png

Jak widać, klik w numer posta # uruchamia teraz co innego, poprzednio podawał pop-up z adresem konkretnego posta. By symulować stare zachowanie, czyli bezpośrednie kopiowanie linka do posta, należy posłużyć się prawoklikowym menu kontekstowym podającym już menu przeglądarki:

copypost.png

Do moderatorów - zmiany w menu moderacyjnych:
Menu moderacyjne tematów zostało inaczej wyeksponowane. Dotychczas trzeba było kliknąć na spodzie tematu "Pokaż narzędzia moderacyjne", by dostać się do menu wyboru akcji. Dla ułatwienia i uniknięcia scrollowania przeniesiono menu moderacji całego tematu na górę obok przycisku "Dodaj odpowiedź" / Temat jest zamknięty". Istnieje też replika opcji na spodzie tematu.

modmenu1.png

Menu moderacyjne pojedynczych postów całkowicie usunięte. Multi-moderacja (na widoku tematu oraz na widoku forum) ma teraz system Ajaxowych dymków taki jak przy multi-cytowaniu. Po zaznaczeniu checkboxa zgłasza się w prawym dolnym narożniku okienko podające ilość zaznaczonych i akcje. Ponadto, zaznaczanie w boxach jest teraz inteligentniejsze. Tzn. jeśli zaznaczono ukryty / nieukryty post, to w menu są tylko opcje dopasowane do typu, tzn. pokazuje się Odkryj ale nie Ukryj i vice versa.

modmenu2.png

Skórka mobilna pozyskała podstawowe funkcje moderacyjne.

modmenu3.png

Do moderatorów - funkcja Ukryj:
Funkcje "miękkie kasowanie" (w Waszych rękach było tylko "twarde kasowanie" przenoszące do kosza, więc nie wiecie jeszcze jak wygląda "miękkie") i niezatwierdzone (używane tu przez nas do ukrywania) zostały scalone w jedną funkcję Ukryj, która działa jak "miękkie kasowanie". Funkcja ukrywania tematów dostępna w menu moderacji tematów, natomiast przy każdym poście jest nowy przycisk. Przy ukrywaniu pada pytanie o powód ukrywania, ale nie ma wymogu wypełniania tego.

hidden1.png

Ukryte tematy są wyróżniane graficznie w widoku forum poprzez różowe tło, z automatu są zamknięte, a w widoku tematu w nagłówku jest informacja o stanie. Natomiast pojedynczy ukryty post w temacie nieukrytym w widoku forum nie jest w żaden sposób sygnalizowany, a w widoku tematu w całości jest zakreślony różowym tłem, zaś jego treść jest "zwinięta". Wszystkie ukryte są zebrane w Waszych panelach moderacyjnych w sekcji "Usunięta zawartość", gdzie można treść na powrót odkryć lub permanentnie usunąć.

Ukryte tematy można edytować (lecz nie tworzyć nowe odpowiedzi), o ile moderator ma ustawione tak uprawnienia, ale w temacie nieukrytym pojedynczych ukrytych postów nie można. Poza tym, moderacja ukrytych jest niemożliwa, są to specjalne obiekty traktowane jak "usunięte", które muszą zostać odkryte w pierwszej kolejności, by można było podjąć na nich typowe działania.


- Stare niezatwierdzone: dla niezatwierdzonych tematów pochodzących z czasów sprzed aktualizacji nadal się pokazuje etykieta prefix_unapproved.png, ich menu moderacyjne ma opcję "Zatwierdź", a w panelach moderacyjnych w sekcji "Odrzucona zawartość" jest spis tematów i możliwość ich zatwierdzenia / ukrycia / usunięcia. Macie kilka swoich tematów w stanie "niezatwierdzonym", nie ruszajcie ich, by zachować możliwość np. postowania tam.
- Nowe niezatwierdzone: nie istnieje taki proces dla tematów tworzonych przez Was, by symulować stare ukrywanie. Taki typ tematu może się pojawić tylko przy okazji ostrzeżonych / ograniczonych użytkowników, których tematy / posty wymagają zatwierdzenia. Nie widzę tu jednak problemu, macie swoje "Obszary robocze" niewidzialne dla użytkowników i ukrywanie tam treści nie jest żadną koniecznością.

Do moderatorów - nowy system ostrzeżeń:
System ostrzeżeń został zupełnie przeobrażony i bazuje na ideologii "punktów ostrzeżeń" (Blog). W widoku tematu i profilu użytkownika dawny "Status ostrzeżeń" z paskiem postępu to teraz informacja "X punktów ostrzeżeń".
Uruchomienie funkcji ostrzegania podaje całkiem inny nowy interfejs. Przy ostrzeganiu są do wyboru matryce z powodami: Spam, Niewłaściwy język, Nadużycia w sygnaturze, Obraźliwe zachowanie, Podbijanie tematu, Złamanie zasad działu (ten nieobecny w domyślnym zestawie, dodany przeze mnie) oraz Inne (na razie brak). Wybór każdego z nich ma prekonfigurowane ustawienia definiujące m.in. ilość punktów ostrzeżeń. Te punkty oraz ewentualnie inne akcje spoza domyślnych są już w gestii konfiguracji Administratora. Na razie zostawiłam niemal domyślną konfigurację, potem będziemy ewentualnie omawiać zmiany. Przy ostrzeganiu można teraz zostawić aż dwie różne notatki: dla użytkownika (wyjaśnienia dodatkowe na temat powodów) + dla Moderatorów/Administratora. Nie ma wymogu wypełniania tych pól, można zostawić puste.

Są dwa stopnie wdrażania akcji: ostrzeżenie tylko poziomu słownego lub dodatkowe akcje (typu blokada pisania). To drugie na razie macie niedostępne.

Do użytkowników - powyższe z Waszej perspektywy:
Jak już powiedziane, widzicie w swoich postach pod avatarem oraz w profilu odnośnik "X punktów ostrzeżeń" (po staremu: swój poziom ostrzeżeń widzicie tylko Wy, inni użytkownicy nie widzą Waszych, ani Wy nie widzicie cudzych). Klik w ten napis przenosi do panelu logów ze spisem ostrzeżeń.

warninguser2.png

Pojawił się nowy powiązany typ powiadomienia konfigurowany w menu zalogowanego > Ustawienia > Opcje powiadomień > na spodzie nowa opcja "Powiadom mnie, gdy dostanę ostrzeżenie". Po otrzymaniu ostrzeżenia zgłosi powiadomienie kierujące do strony przeglądania logów, w zależności od konfiguracji: albo w formie wewnętrznej forum, albo na e-mail.

warninguser1.png

Dodatkowo, wprowadzono system "uświadamiania o ostrzeżeniu". Po ostrzeżeniu użytkownik otrzymuje poniższy komunikat i dopóki go nie potwierdzi, ma zablokowane postowanie. Na razie jest to tu wyłączone.

warninguser3.png warninguser4.png

Zbanowani + Spamerzy:
Nie będą się wyświetlać na liście użytkowników. Linki do profilów delikwentów z taką flagą zostały usunięte, dostępne tylko do wglądu Moderacji/Administracji. Pierwszy z brzegu przykład jak to wygląda, w statystykach forum zobaczycie nieklikalny nick:

banned.png

Goście:
Zostało domyślnie wyłączone śledzenie nowych tematów/postów, tzn. Goście widzą wszystko jako "przeczytane", a na spodzie forum nie mają dostępnej opcji "Oznacz jako przeczytane". Również usunięto Gościom możliwość podglądu danych "Historia nazw wyświetlanych" w profilu użytkownika + "Kto pisał w:..." po kliknięciu w liczbę postów danego tematu na widoku forum. Dodatkowa zmiana z mojej strony to konfiguracja uprawnień linków współdzielenia tematem / postami ograniczająca tylko do pokazywania ikonek sharelinks_download.pngsharelinks_print.png, co ma zapobiec spamowaniu przez Gości.
Plus ficzer wynikający już tylko z naszej niedomyślnej skóry, to nowy nagłówek informacyjny:

guestmessage.png

Logowanie Administratora jako konkretny użytkownik:
Funkcja diagnostyczna umożliwiająca administratorowi rozwiązanie określonych problemów zgłoszonych przez konkretnego użytkownika, sprawdzenie błędów czy uprawnień konta, które nie są możliwe do weryfikacji z poziomu konta administratora (inny kontekst zabezpieczeń). W moim panelu administracyjnym posiadam teraz opcję, która umożliwia mi zalogowanie jako wybrany użytkownik bez znajomośćci jego hasła (i bez resetowania hasła). Oczywiście ta funkcja będzie tu wykorzystywana tylko i wyłącznie do rozwiązania konkretnego problemu i po wyrażeniu zgody przez zainteresowanego.

Nowa aranżacja strony zespołu moderacyjnego:
Strona zespołu moderacyjnego została przebudowana. Podział na bloki "Administratorzy" i "Moderatorzy" zlikwidowany na rzecz wspólnej listy w kolejności alfabetycznej, przy użytkowniku jest dopisana grupa do której należy, zaś archaiczne rozwijane dropboxy z listą moderowanych forów zastąpione ładniejszym menu. Obecność jest oznaczana teraz etykietą "Aktywny" z dymkiem co przegląda dany moderator.

moderators.png

Polityka prywatności:
Na spodzie forum pojawił się link do Polityki prywatności. Link pokazuje się także w dialogu rejestracji konta. Na razie na treść nie zwracajcie uwagi, to domyślny tekst IPB i dopiero muszę go opracować.

privacypolicy.png

Wzmocnienie ochrony anty-spamowej
Nasze forum było dotychczas zabezpieczone skuteczniejszą metodą nieoficjalną (czyli ban już na poziomie dialogu rejestracji i nie dopuszczenie do założenia konta), bo wbudowany Spam Monitor wykazywał dwie podstawowe wady: doprowadzenie do rejestracji konta i dopiero po tym jego ban (na cóż mi kolekcja zbanowanych spamerów) + słaby współczynnik zatrzymań spamerów (zapewne do rzeczy ma coś inna orientacja geolokalizacyjna monitora IPB) i więcej mi puszczał niż wykrywał. IPB wprowadziło następujące ulepszenia:
 • Wbudowany Spam Monitor pozyskał zdolność zatrzymania rejestracji oraz "szybszą detekcję" spamerów. Mimo tego na razie z nim dałam sobie spokój (wyłączony), bo nieoficjalny hook nie zawiódł mnie i nie widzę powodu dla zmian. Za to zaktualizowałam właśnie nieoficjalny hook i mam teraz piękne grafy w panelu ACP.
 • Nowy system Captcha przy dialogu rejestracji. Dotychczas forum integrowało reCAPTCHA (przepisywanie losowych znaków). Aktualnie dodano nową metodę keyCAPTCHA (układanie puzzli). Jak to działa do wypróbowania w demo na stronie. Jest to metoda opcjonalna i administrator może sobie wybrać między reCAPTCHA i keyCAPTCHA. Uznałam, że możemy to wypróbować, bo: reCAPTCHA ma niską skuteczność i jest drobnostką dla botów (ba, większy problem z wypełnieniem tego ma użytkownik a nie bot), znaki wyświetlane do przepisania czasem przekraczają ludzkie pojęcie (nie wspominając o znakach niemożliwych do wpisania na innym układzie klawiatury) i użytkownik w kółko odświeża, aż załapie coś dostatecznie czytelnego, keyCAPTCHA nie wymaga precyzji (obrazki nie muszą być idealnie dopasowane). Zarejestrowałam konto w serwisie keyCAPTCHA i aktualnie jest to główna metoda przy naszej rejestracji. Będę monitorować sprawę jak to wpłynie na statystyki rejestracji.

keycaptcha.png

Menu obserwowanych:
Uproszczenie procesu zmiany ustawień notyfikacji dla pojedynczego śledzonego tematu (w menu zalogowanego > Obserwowane), przydatne przy długiej liście śledzonych. Dotychczas należało kliknąć opcję Wyświetl opcje edycji > przeskrolować do wybranego tematu i postawić ptaszek, następnie przeskrolować na sam spód do menu akcji. Teraz przy każdym temacie jest z prawej strony widzialna opcja Zmień, a jej klik podaje Ajaxowy pop-up z wyborem akcji dla tego tematu. Oczywiście działa też "stara" metoda, czyli Wyświetl opcje edycji i checkboxy.

follow.png

Polonizacja kalendarza wyszukiwarki:
W końcu pojawiło się pełne tłumaczenie dat w kalendarzu wyszukiwarki. Wcześniej w kalendarzu wyświetlanie tylko po angielsku i to ciekawe, że nikt tego nigdy tu nie zgłosił od roku 2010, to mi wiele mówi o Waszym szukaniu. :lol:

searchcalendar.png

Dodatkowa drobnostka: z pół komunikacyjnych profilu usunęłam MSN, Microsoft ubił Windows Live Messenger na rzecz Skype.ROZWIĄZANE UCIĄŻLIWOŚCI I BUGI:

1. Popup logowania został przeprojektowany (rezygnacja z techniki Ajax), tak by przeglądarki nie obsługujące tej techniki potrafiły wypełnić w nim zapamiętane dane logowania. Rozwiązuje to ten problem: KLIK.

2. Problemy z CKEditor w Internet Explorer zgłoszone przez wieslaw531 (KLIK / KLIK): DPI 125% + rozciąganie edytora w Internet Explorer 9/10 = git. ENTER w IE10 działa i nie trzeba już kombinować z emulacją IE9.

3. Z poprzedniego wątku aktualizacyjnego (KLIK) zostały rozwiązane te zaległości:
 

Dopóki nie zamknę przeglądarki to faktycznie przy każdorazowym logowaniu ładuje się ten tryb, który ustawiłem ostatnio. Po zamknięciu, zawsze domyślny.


Miałam to zgłaszać na trackerze w wolnej chwili, ale ktoś mnie ubiegł: KLIK. Tylko, że zgłaszający nie umiał powiedzieć jak do tego doprowadzić, a w konsekwencji IPS to zakwalifikował jako "Cannot reproduce". To się dopisałam jak to należy zreprodukować. IPS zmienił status na "Confirmed".

 


Wybrany przez użytkownika domyślny tryb edytora jest już zapamiętywany (w pliku cookie), mimo zamknięcia przeglądarki.
 

 

Pisząc poprzedniego posta, zauważyłem, że po zapisie boldem po wyłączeniu podświetlenia B wskaźnik pisania wraca do początku tekstu. Jeżeli kliknę na koniec tekstu - dalej piszę boldem. Nie ma takiego efektu podczas standardowej edycji, kiedy to edytuję gotowy tekst, jednak jak chcę coś pogrubić z marszu to ten efekt występuje.
Przeglądarka Opera.


Rzeczywiście, na Opera 11.52 takie coś występuje (...) na trackerze IPB zgłosiłam to i zobaczymy jaki status temu przyznają: KLIK.
(...)
IPS to zaraportował na trackerze CKEditor jako bug (KLIK). Nie pozostaje nic innego jak czekać na naprawę w CKEditor i przepakowanie nowego edytora w IPB.

 


Problem przestał się ujawniać w Operze na zaktualizowanym silniku CKEditor.
 

Przeniesienie tematu lub połączenie dwóch tematów skutkuje nadaniem tematowi "pustego tagu", czyli widać tylko ikonkę iskin_icon_tag.png i nic poza tym. Zgłoszenie na trackerze: KLIK.


To cytat z Moderatorni. Nie musimy już robić obejścia z re-edycją tematów.
 

 

Szybka edycja a tryb HTML raw: Szybka edycja ubija HTML-owe br-ki wstawione do posta, a inaczej nie da się wiadomości edytować.


Da się obejść problem (...) bardzo prosta akcja: z prawokliku na przycisk Edytuj > Kopiuj adres odnośnika > wklejam URL w nowej karcie. Otwiera się ten post w pełnym edytorze.

 


Kolejny cytat z Moderatorni. DawidS28 już Ci zagajałam na PW, że to naprawione. Pisałam również, że rozwali Twoje posty w HTML. Nie wiedząc czy będziesz, zrobiłam ręcznie kopię Twoich postów i odtworzyłam wszystkie kody. Posty wyświetlają się poprawnie.

4. Ponadto (nikt chyba tu tego nie zgłaszał, choć mnie to cały czas denerwowało): przy dodawaniu załączników do posta przy użyciu opcji "Dodaj do wpisu" kod lądował zawsze na spodzie, teraz ląduje tak jak to powinno być, czyli w aktualnej pozycji kursora.

5. Do moderatorów oraz użytkowników mających maskę Tutoriale: Moje niedomyślne tagi noparse + codeplain przestały autoparsować linki URL. Dodatkowo, dorobiłam tym tagom przyciski w CKEditor: codeplain.pngnoparse.pngZNANE PROBLEMY:

Dotychczas działały operacje "mieszane", tzn. w edytorze trybu WYSIWYG można było wklepywać tagi ręcznie (tak jak w trybie BBCode) zamiast używać przycisku w edytorze. W linii 3.4.x nie jest to już takie pewne. Otóż pierwotnym zamiarem 3.4.x była separacja trybów edytora, tzn. w edytorze ustawionym na WYSIWYG przymus posługiwania się przyciskami wprowadzania tagów, w przeciwnym wypadku nieprzewidywalne skutki lub niedziałające tagi. Było mnóstwo zgłoszeń na trackerze, które kwalifikowano jako "not a bug" kierując do przycisków...
Zmiana wywołała burzę i się nieco ugięli (KLIK), tzn. na 100% uczyniono wyjątek dla tagu code, który można już ręcznie klepać w WYSIWYG. Należy jednak zaznaczyć, że ręcznie wprowadzony jest "specjalnym" przypadkiem inaczej przetwarzanym niż code wprowadzony poprzez przycisk w menu edytora. Co z resztą tagów, nie jest dla mnie jasne, choć wstępnie nie zauważyłam jakiś dziwactw. W miarę możliwości proszę nie miksujcie formatów.


Na początek muszę skomentować: doszło do parodii, gdyż tryb BBCode (precyzja tagów i pozycji formatowania) działa gorzej niż WYSIWYG... Problemy przede wszystkim dotyczą tagów. W edytorze można zanotować następujące dewiacje:
 • Internet Explorer ma ogólne trudności przy edycji tagów code, trzeba kliknąć aż dwa razy, gdyż pierwszy klik tylko "zaznacza" obszar: KLIK.
 • W tagu code oraz jego pochodnych (moje niedomyślne tagi noparse + codeplain) jest problem z zapobieganiem parsowaniu. Następuje degradacja znaczników BBCode (są one kompletnie wycinane i zostaje tylko to co było pomiędzy nimi) lub nieoczekiwane przetwarzanie BBCode np. typu bold. Do rzeczy ma tu ilość użytych tagów CODE, w pierwszym wszystko normalnie, lecz każdy kolejny po nim wykazuje defekt. Obejście: tylko jeden tag CODE na post, jeśli zawiera te treści. Nie ma za to problemu z większą ilością CODE jeżeli w ogóle nie mają takich danych. Ten bug niespecjalnie mnie martwi, gdyż tu na forum nie robimy w CODE nic takiego, co by spotęgowało efekt.
 • Nie działa tag "strike", za to jego krótki ekwiwalent "s" tak: KLIK
 • Nie działa tag "hr": KLIK
 • W trybie BBCode wklejanie tagów IMG starego formatu powoduje błąd konwersji tagów, jeśli zastosowano sekwencję: wklejenie starego formatu i wysłanie posta (następuje autokonwersja tagu na nowy format) > edycja posta i wklejenie kolejnego starego tagu > skutkiem jest uszkodzony tag numer 2. Tu na trackerze mój opis jak to zreprodukować: KLIK. Problem nie występuje w WYSIWYG.
 • W trybie BBCode następuje samozanikanie tagu Background, moje zgłoszenie na trackerze: KLIK. Problem nie występuje w WYSIWYG i pod warunkiem, że nie przełączano na BBCode.
 • W trybie BBCode zachodzi wymazywanie nowych linii po specyficznych tagach (np. cytatu): KLIK. Problemu nie ma w WYSIWYG.
 • W trybie WYSIWYG podświetlenie tekstu i po tym dopiero użycie przycisku CODE (a nie odwrotnie: najpierw przycisk > wklejenie do okna) dodaje nadwyżkowe linie: KLIK. Rozwiązane w aktualizacji 3.4.5
 • W trybie WYSIWYG tag listy numerowanej numeruje nielogicznie, jeśli zostanie wykonane przejście na tryb BBCode i zatwierdzenie posta z jego poziomu: KLIK. Problemu nie ma, gdy: w WYSIWYG nie zostanie wykonane przełączenie na BBCode i post zostanie wysłany z poziomu WYSIWYG, post jest tworzony i wysyłany tylko z poziomu BBCode lub następuje przełączenie z BBCode na WYSIWYG (autokorekta).
 • IE10 i urządzenia dotykowe versus menu CKEditor: KLIK.

Nadchodzi kolejna (jeszcze nie wydana) aktualizacja 3.4.4 korygująca większość powyższych i tę będę w miarę możliwości szybko nakładać. Nie zdecydowałam się na przeczekanie do jej wydania, bo nie wiadomo ile mielibyśmy przeciągać strunę.

Teraz Wasza kolej. Proszę tu zgłaszać błędy. Zrobiłam ile byłam w stanie, ale mogłam coś pominąć. Politykę prywatności opracuję potem, podobnie jak uzupełnię Pomoc forum.

Odnośnik do odpowiedzi

Ja też mam kosmetyczne drobnostki:

- Tytuł użytkownika nie jest pogrubiony, przed aktualizacją był

- w tematach w Dziale pomocy doraźnej, np. jakie logi wykonać, zbiór narzędzi usuwających w pierwszym poście linki zgubiły przyciski:

post-9176-0-15706200-1364107940_thumb.jpg

post-9176-0-00636300-1364107948_thumb.jpg

 

EDIT: Jeszcze w Pomocy są podwójne zagadnienia: po polsku i po angielsku.

Oraz w profilu przy liczbie postów nie ma informacji w którym dziale użytkownik napisał najwięcej postów.

Odnośnik do odpowiedzi

diox

 

- Najbardziej aktywny w: to zmiana po stronie IPB, usunięto tę informację z profilu.

- Tytuł użytkownika: to fabryczna zmiana w skinie. Jeśli Wam to przeszkadza (?), to zrobię tam bold.

- Linki z przyciskami: nie zgubiły się, to jest moja edycja tymczasowa, by obejść problem parsera IPB. Ta wersja forum ma bug: niedomyślny tag definiujący URL jest parsowany jako tag URL a nie tag pierwotny. To spowodowało, że moje fikuśne przyciski przestały działać i musiałam je zlikwidować + zastosować obejścia. Tagi przycisków nie wrócą, dopóki nie poprawią tego błędu. Mam jeszcze kilka swoich starych artykułów, gdzie tagi są nadal rozwalone, ale poprawię to potem.

- Podwójna Pomoc: to normalne. Forum jest dwujęzyczne, aktulizacja zawsze wstawia angielskie pliki pomocy. Na razie je zostawiłam do porównania z moimi wersjami polskimi. Usunięcie angielskich to jeden gest. usunięte

 

Bonifacy

 

Hmmm... W linkowanym temacie nie mam problemu z wysłaniem posta z treścią quote wpisaną ręcznie + po tym jakiś tekst. Czy to się dzieje w każdym temacie po Twojej stronie, choćby tutaj? Czy to się dzieje, jeśli skorzystasz z przycisku quote w edytorze zamiast ręcznie wpisywać tagi quote?

Ten efekt można byłoby wyjaśnić, gdybyś tag źle zamknął, ale on jest zamknięty prawidłowo.

Odnośnik do odpowiedzi

Na quote to ja mam szymelek. Nie mam głowy aby zapamiętać tej modułki :lol: . Piszę sobie odpowiedz w notatniku i wklejam ją do edytora. Prawie zawsze tak robię, bo mi tak wygodniej. Do tej pory takiego problemu, czytaj "okna" nie miałem. Z przycisku quote nigdy nie korzystałem :o .

Odnośnik do odpowiedzi

Bonifacy, wstaw tu w załącznik ten plik TXT z tekstem, to sprawdzę czy przy przeklejaniu z Notatnika uzyskam ten sam efekt.

 

Czy wypróbowałeś już cytaty robione tą techniką: albo przycisk w edytorze albo klik w "Odpowiedz" przy poście?

 

PS. Ja uprawiam za to "kamieniołomy". :lol: Od zawsze klepię tagi ręcznie, kwestia przyzwyczajeń.

Odnośnik do odpowiedzi

Na co ja mam tam patrzeć?

Skoro nie cytuję Ciebie Belfegorze, to OCZYWIŚCIE zwracam się do autora tematu. Daję mu wędkę, a on nich sam wyłowi sobie co chce, ze szczególnym uwzględnieniem postów Bonifacego.

 

EDIT:

A widzisz Picasso - tu wszedł na żywca. Ale tym razem ze zwolnionyn No Script. Nie wiem czy to ma znaczenie. Ale tak też robiłem wcześniej. Raz z nim, raz bez.

Odnośnik do odpowiedzi

Ale tym razem ze zwolnionyn No Script.

 

I to może być problem. JavaScript jest niezbędnym komponentem do prawidłowego działania funkcji na forum, w tym edytora. Wcześniej efekt owszem mógł nie występować, ale forum się zmieniło, pliki JS są inne niż poprzednio. Przy okazji: na pewno wyczyściłeś dobrze cache przeglądarki oraz CTRL+F5? Stare skeszowane pliki JS mogą prowadzić do cudów na kiju.

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, cache czyściłem już wczoraj, jak forum wróciło do życia. Nie będę na razie próbował wstawić tego tekstu do tematu, bo Belfegor udzielił już kolejnej odpowiedzi. Byłoby to wtedy bez sensu. Poczekam na jakiś temat cobym się mógł w nim udzielić.

Spróbuję bez NoScript starą metodą i zobaczymy...

Odnośnik do odpowiedzi

Do niezarejestrowanych użytkowników: Naprawiłam problem z rejestracją. Coś się stało i błąd się pokazywał, mimo że wcześniej weryfikowałam proces i nie było problemów.

A Wasze konta ręcznie zainicjowałam.

 

PS. Ta aktualizacja coś ma wyjątkowo mało komentarzy.

Odnośnik do odpowiedzi

PS. Ta aktualizacja coś ma wyjątkowo mało komentarzy.

W końcu pojawiło się pełne tłumaczenie dat w kalendarzu wyszukiwarki. Wcześniej w kalendarzu wyświetlanie tylko po angielsku i to ciekawe, że nikt tego nigdy tu nie zgłosił od roku 2010, to mi wiele mówi o Waszym szukaniu.

A może nikt z kalendarza nie korzysta? Albo rzadko? A może w ogóle nie potrzebny?

Nie raportuję błedów bo ich na razie nie widzę. Nie podoba mi się brak możliwości zmiany skinu (rozumiem że tego aktualizacja nie przewidziała). I to że w ankiecie (dotyczącej zmiany skinu) wypowidziało się jedynie kilkanaście osób nie jest dla mnie zaskoczeniem. W końcu 99% uzytkowników zgłasza się po pomoc. A im wszystko jedno w jakich kolorkach udzielana jest pomoc. Mnie niekoniecznie.

 

pozdro

Odnośnik do odpowiedzi

Nie podoba mi się brak możliwości zmiany skinu (rozumiem że tego aktualizacja nie przewidziała).

 

Nie rozumiem o czym mówisz. Menu wyboru jest dostępne tu od początku i nigdy nie było to zmieniane. Menu z wyborem widzą wszystkie moje wcielenia: użytkownik zwykły, Moderator, Administrator.

 

Przypominam jednak: styl domyślny IPB jest tylko jako awaryjny i do testów, na nim nie są wykonywane żadne operacje poprawkowe ani modyfikacje, nie widać w nim określonych rzeczy.

 

 

 

I to że w ankiecie (dotyczącej zmiany skinu) wypowidziało się jedynie kilkanaście osób nie jest dla mnie zaskoczeniem.

 

Skoro spekulujesz o wyszukiwarce, ja pospekuluję o skinie: widocznie obecny wybór jest dostateczny dla większości.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie rozumiem o czym mówisz

Ne udawaj i nie przeinaczaj tego co piszę. Domyslne skiny mnie nie interesują, nie wciskaj kitu. To, że moge zmienić na default IPB to wiem.

 

Przypominam jednak: styl domyślny IPB jest tylko jako awaryjny i do testów, na nim nie są wykonywane żadne operacje poprawkowe ani modyfikacje, nie widać w nim określonych rzeczy.

Nie korzystam z niego.

 

Skoro spekulujesz o wyszukiwarce, ja pospekuluję o skinie:

To nie żadna spekulacja - tylko konstatacja faktu. Widocznie nikomu kalendarium nie jest potrzebne. A tak na marginesie szybciej znajde info z tego forum w googlach niż przez forumową wyszukiwarkę.

Odnośnik do odpowiedzi

Stonuj z tymi "kitami". Tu jest mowa o aktualizacji wersji forum a nie zakupach niedomyślnych elementów, więc mam prawo myśleć, że chodzi o niewidoczne menu. W przeciwnym wypadku to się klasyfikuje na offtopik.

 

A niedomyślny skin: dobrze zrobiony skin i z pełnym supportem autora wraz z gwarancją kompatybilności z nowymi wersjami (to bardzo ważne = między wersjami zmieniane szablony i często to zmiany radykalne, nawet jeśli nie widać wizualnych zmian) to przede wszystkim rozwiązanie płatne a nie darmowe, nie zostaję na lodzie. Jest masa skinów do IPB, które są fatalnie zrobione lub autor kończy produkcję na jednej wersji i zostajesz z niekompatybilnym skinem po aktualizacji, z którym można zrobić tylko jedno: usunąć. Musi być pewne źródło, a nie pobieranie i instalacje na ślepo. Podsumowując:

- każda skóra wymaga osobnej edycji i osobnych poprawek przy zmianie wersji forum. Jest to podwójna robota za każdym razem i musi być uzasadniona.

- dyskusja o niedomyślnym skinie wykazała słabe zainteresowanie, kupować drugi skin w takiej sytuacji to rozrzutność, te pieniądze ja przeznaczę na support IPB czy opłatę domeny a nie bajery.

- nie mogę sobie pozwolić na zbędne wydatki w mojej sytuacji, gdy to jest nikły odzew dotacyjny, i spełniać zachcianki przy braku masowego odezwu

- każdy użytkownik może samodzielnie dopasować wygląd do potrzeb poprzez własną przeglądarkę stosując rozszerzenia do edycji typu Greasemonkey

 

Administrator nigdy nie spełni oczekiwań wszystkich na raz.

Odnośnik do odpowiedzi

Belfegor, stonuj z tymi "kitami". Tu jest mowa o aktualizacji a nie zakupach niedomyślnych elementów, więc mam prawo myśleć, że chodzi o niewidoczne menu. W przeciwnym wypadku to się klasyfikuje na offtopik.

 

No to zamknijmy offtopik. Nie mam zamiaruszukać błedów > wiekszość forum jedzie juz od dawna na tym skinie. Nie bede szukał błedów na siłe, chyba że coś się przypałęta.

 

 

A niedomyślny skin: dobrze zrobiony skin i z pełnym supportem autora wraz z gwarancją kompatybilności z nowymi wersjami (to bardzo ważne = między wersjami zmieniane szablony i często to zmiany radykalne, nawet jeśli nie widać wizualnych zmian) to przede wszystkim rozwiązanie płatne a nie darmowe, nie zostaję na lodzie. Jest masa skinów do IPB, które są fatalnie zrobione lub autor kończy produkcję na jednej wersji i zostajesz z niekompatybilnym skinem po aktualizacji, z którym można zrobić tylko jedno: usunąć. Musi być pewne źródło, a nie pobieranie i instalacje na ślepo. Podsumowując:

- każda skóra wymaga osobnej edycji i osobnych poprawek przy zmianie wersji forum. Jest to podwójna robota za każdym razem i musi być uzasadniona.

- dyskusja o niedomyślnym skinie wykazała słabe zainteresowanie, kupować drugi skin w takiej sytuacji to rozrzutność, te pieniądze ja przeznaczę na support IPB czy opłatę domeny a nie bajery.

- nie mogę sobie pozwolić na zbędne wydatki w mojej sytuacji, gdy to jest nikły odzew dotacyjny, i spełniać zachcianki przy braku masowego odezwu

- każdy użytkownik może samodzielnie dopasować wygląd do potrzeb poprzez własną przeglądarkę stosując rozszerzenia do edycji typu Greasemonkey

 

I nie wystarczyło tak od razu powiedzieć? Ech Pika...co ja z Tobą mam :D

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam zamiaru szukać błedów > wiekszość forum jedzie juz od dawna na tym skinie. Nie bede szukał błedów na siłe, chyba że coś się przypałęta.

 

Skin wygląda tak samo tylko z punktu widzenia grafiki, ale ma inną budowę dostosowaną do nowej wersji forum. Błędy mogą być, choć starałam się to załatwić już w warunkach testowych. Dlatego jeśli coś zauważycie, proszę zgłaszajcie.

Odnośnik do odpowiedzi

Błędy mogą być, choć starałam się to załatwić już w warunkach testowych. Dlatego jeśli coś zauważycie, proszę zgłaszajcie.

 

Będę zgłaszał, ponieważ wiem, że jesteś perfekcjonistką, ale do chwili obecnej nic mi się takiego nie rzuciło w oczy żeby od razu raportować. Poza tym weź pod uwage jedno - skoro po aktualizacji forum żyje, to już jest połowa sukcesu. Druga połowa przyjdzie z czasem. Moim zdaniem jesteś bardziej potrzebna w dziale intensywnej terapii jak tu. Dlaczego? Bo z probemami zgłoszonymi tutaj uporasz sie w ciągu - dajmy na to misiąca. I nikt, zapewniam nikt nie bedzie miał do Ciebie pretensji. Ja osobiście mam małe wymagania. Np cieszy mnie fakt, że mogę sie zalogować w bezpośrednim dialogu. I dla mnie to już jest malutki sukces o czym wpomniałaś. Dlatego uważam, że na razie nie masz powodu do zmartwień typu - co działa, a co nie działa?

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...