Skocz do zawartości

Jak poprawnie zaktualizować wszystkie sterowniki systemu Win XP ?


Newsman

Rekomendowane odpowiedzi

Myslalem, ze rozszerzylismy temat do ogolnej rozmowy o sterownikach.

 

Tego się nie czepiam.

 

Nie bede komentowal opryskliwego zachowania i ignorancji, bo nie chce ani prowokowac ani robic offtopow.

 

Chodzi o ten konkretny post:

https://www.fixitpc.pl/topic/15090-jak-poprawnie-zaktualizowac-wszystkie-sterowniki-systemu-win-xp/page__view__findpost__p__103596

 

Ja tylko odnioslbym sie do 1 punktu, ze zamiast rozbierac kompa i spisywac cos recznie - chociaz to tez jest jakis sposob, ale zawsze uwazam, ze to "ostateczna ostatecznosc" mozna uzyc programu al'a stara AIDA czy nowszy Everest.

 

To jest najpewniejsza metoda, bo żadnemu programowi nie udało się ustalić, jaką mam dokładnie kartę TV (KWORLD jakiś tam). Sterowniki znalazłem dopiero na płytce od producenta, którą wygrzebałem po kilku godzinach przewalania całego domu.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Juz we wczesniejszym poscie natomiast prosilem o jakies konkrety, argumenty.

 

Dawid dobra pomóż mi. W dziale W XP był taki temat, tytuł nie nawiązywał bezpośrednio do sterów ale tego dotyczył. udzialała się Picasso. problem polegał na tym że gość zainstalował z DriverMaxa lub czegoś podobnego stery do klawiatury. Wszystko mu siadło po restarcie i nie mógł wejść do systemu. Pamietam że autor miał ksywe na K. Kronopio czy jakoś tak. Szukałem na forum i nijak nie mogłem trafić. pewnie źle szukałem. W każdym razie jego wątek kończy sie tak. Przywróciłem sterowniki systemowe i mogłem odpalić system. Sprawę rozwiązał sam.

A jeśli chodzi o automaty, ja rozumiem, żyjemy w świecie permanetnych automatów, kóre uwalniają Nasze mózgi od myślenia. I to mnie bardzo niepokoi. I dlatego nie zgadzam się z Groszkiem od pioczątku. :)

Odnośnik do komentarza

Ja tez nie jestem zwolennikiem automatow. Zeby to bylo jasne. I nigdy ich nikomu nie polecam, przynajmniej nie uzytkownikom niedzielnym. Czasem sobie na nie pozwole, bo uwazam, ze z racji swojej wiedzy i wprawy taka mozliwosc mi przysluguje.

 

W zasadzie Belfegorze Drogi, mialem Ci za zle tylko to, ze w taki sposob skomentowales post odnosnie zyciowej ewentualnosci, ktora przedstawilem. Tylko tyle. Wydaje mi sie, ze w innych merytorycznych kwestiach sie z Toba nie rozmijam. Przynajmniej nie fundamentalnie, ale wiadomo, ze diabel twki w szczegolach.

 

Co do tego co napisal Dawid:

 

To jest najpewniejsza metoda, bo żadnemu programowi nie udało się ustalić, jaką mam dokładnie kartę TV (KWORLD jakiś tam). Sterowniki znalazłem dopiero na płytce od producenta, którą wygrzebałem po kilku godzinach przewalania całego domu.

 

Fakt, wspomniany Everest wykrzacza sie na takich peryferyjnych i egzotycznych urzadzeniach. Niestety na takie przypadki, w ktorych mialbym takie urzadzenia w rekach czy w kompach - natrafialem rzadko, bo przeciez rzadko ktos, kto cos takiego w kompie ma - nie zna sie na tyle, zeby samemu sobie nie poradzic ze sprzetem.

Jest program "Unkown Device", ale wspominam o nim tylko z nazwy, bo niestety, ale uzywalem go tak rzadko, ze nie pokusze sie o zadne statystyczne podsumowania na temat jego skutecznosci.

Zreszta - nie wspomnialem o Everescie w kontekscie jakobym zarzucal Ci, ze o nim nie wiesz czy nie chciales uzywac - tylko w takim, ze miedzy punktem 1, a drugim - powinna byc o nim wzmianka. Taka kronikarska :). Czasami faktycznie trzeba cos rozkrecic i zajrzec z lupa i latarka. Okreslilem to jako "ostateczna ostatecznosc", wiadomo, ze nikt tego nie lubi, bo to pracochlonne i niewygodne, zwlaszcza, gdy ktos ma malo miejsca.

 

A tak z czystej ciekawosci, co do problemu Kronopio - po takiej aktualizacji sterow z automatu, gdy gosciowi nie dzialala klawiatura i mysz - funkcja ostatniej dobrej konfiguracji nie pomogla? Nie ma zadnej wzmianki o tym. Fakt, ze ona rzadko pomaga, ale jest przewidziana wlasnie pod katem swoistego rodzaju backup'em przed nowymi, niefunckjonalnymi sterownikami. Przynajmniej tak mi sie wydaje, jesli jestem w bledzie to prosze o sprostowanie.

Odnośnik do komentarza

Tylko do takich kwiatków w sensie propozycji softu diagnostycznego:

ze to "ostateczna ostatecznosc" mozna uzyc programu al'a stara AIDA czy nowszy Everest.

Chyba nie jesteś świadom tego co piszesz.

 

A w temacie autora.

1. Postawiony system ze sterownikami - raz trzeba to zrobić ręcznie. XP już nie jest rozwijany i sterowniki również poza bugami.

2. Kopia obrazu na nośniku zewnętrznym. Tylko tyle do odtworzenia. Zapomnij o próbach dogrywania czegoś po instalacji systemu.

Odnośnik do komentarza

Wieslaw - poprawilem swoj post. Tam powinien byc przecinek. Postawilem kropke, i zaczalem kolejne zdanie. Zreszta - w kolejnym poscie sprecyzowalem swoje mysli.

 

Swoja droga - uwielbiam takie zalozenia a priori.

Ze cos sie powinno, nalezy czy trzeba. Swoja droga - kazde z nich jest nacechowana pewna odmienna "iloscia koniecznosci". Dla mnie wszystko zalezy od okolicznosci i srodowiska.

Niektorzy cos biora na dogmat, a tak rodzi sie wiara, a inni pytaja dlaczego i szukaja dowodu czy powodu.

 

Rada, ktora dalem w 18 poscie odnosnie

http://technet.micro...y/cc753716.aspx

Wbrew moim oczekiwaniom na XP nie dziala. Co mnie bardzo zasmuciło.

Odnośnik do komentarza

@Belfegor. Belfegorze przekonałeś mnie co do tego, że przez Menedżer urządzeń nie można pobrać żadnych sterów automatem.

Rzeczywiście należy przedtem ściągnąć pliki instalatora sterów, zwykle w paczce .zip, bo MU nie ściąga nic sam z Netu.

Bo dotąd ja tkwiłem w jakimś obłędzie, że to MU załatwi wszystko za mnie i już.

W ogóle powiedziawszy tak "jak chłop krowie na rowie" wszelkie automaty wydają się tu o wiele mniej rozsądne i bezpieczne dla komputera od ręcznego pobierania.

Programu żadnego nie potrzeba zatem zapomnijmy o nim.

 

Kartę graficzną mam Nvidia GeForce2 MX/MX 400, a nie jak napisałeś 440. Podałem stronę do sterów Nvidii, ale mam kłopot jednak z wyborem który to powinien być tutaj nowszy sterownik. Wiem, że tam trzeba według tych opcji do tego dojść, no ale jakoś nie bardzo mi się to widzi. Czy ta wersja nowsza dla tej mojej w ogóle tam jest ? Mniemam, że tak ale jest tam tyle różnych wersji, że naprawdę jestem w kropce. Znalazłem np. to: http://www.nvidia.pl...nd.aspx?lang=pl , ale czy to jest na pewno któraś z tych nie wiem.

Napisz jeszcze która to dokładnie powinna być wersja ?

 

A jak to jest z pozostałymi moimi sterownikami z uwzględnieniem podziału na systemowe i sprzętowe, bo skupiłeś się na razie tylko na karcie graf., a mnie chodzi przynajmniej o taką ogólną konkluzję dotyczącą wszystkich obecnych moich sterowników ?

Masz ten log z OTL >>> z zakładki Sterowniki, ale być może przydałby się jakiś jeszcze inny raport. Tylko jeśli to napisz jaki lub czym go zrobić ?

Pisałeś o płycie głównej i o urządzeniach zintegrowanych i niezintegrowanych z płytą. Dobrze, ale to częściowo mam już za sobą. Przynajmniej całkowicie jak chodzi o płytę główną czyli mikroukład itd. Co do innych urządzeń tych niezintegrowanych to tylko częściowo np. karta sieciowa i dźwiękowa, a już np. monitor czy napędy optyczna nie. Ale to już idąc tym śladem będę to wiedział.

Natomiast pozostaje jeszcze kwestia czy jeśli już instaluję nowszą wersję sterów urządzeń niezintegrowanych to czy zawsze MUSZĘ odinstalowywać poprzednią wersję ?

 

No i reszta sterów czyli to te systemowe i pozostałe, których dotąd nie braliśmy pod uwagę. Jest to na XP, a więc jako że wsparcie dla tego systemu wkrótce wygaśnie, nie wiem czy można je pobierać ręcznie jeszcze z Windows Update, a i czy są w ogóle wręcz wymagane dla tego systemu ?

Czy to jest tak, jak pisze użytkownik wieslaw531, sterów systemowych nigdy się nie aktualizuje ?

Właśnie BTW wieslaw co masz na myśli pisząc:

Kopia obrazu na nośniku zewnętrznym. Tylko tyle do odtworzenia. Zapomnij o próbach dogrywania czegoś po instalacji systemu.

Rozwiń swoją wypowiedź, bo mnie to trochę zaintrygowało.

Odnośnik do komentarza
@Belfegor. Belfegorze przekonałeś mnie co do tego, że przez Menedżer urządzeń nie można pobrać żadnych sterów automatem.

Rzeczywiście należy przedtem ściągnąć pliki instalatora sterów, zwykle w paczce .zip, bo MU nie ściąga nic sam z Netu.

Bo dotąd ja tkwiłem w jakimś obłędzie, że to MU załatwi wszystko za mnie i już.

W ogóle powiedziawszy tak "jak chłop krowie na rowie" wszelkie automaty wydają się tu o wiele mniej rozsądne i bezpieczne dla komputera od ręcznego pobierania.

Programu żadnego nie potrzeba zatem zapomnijmy o nim.

 

No nareszcie :D

 

Pisałeś o płycie głównej i o urządzeniach zintegrowanych i niezintegrowanych z płytą. Dobrze, ale to częściowo mam już za sobą. Przynajmniej całkowicie jak chodzi o płytę główną czyli mikroukład itd. Co do innych urządzeń tych niezintegrowanych to tylko częściowo np. karta sieciowa i dźwiękowa, a już np. monitor czy napędy optyczna nie. Ale to już idąc tym śladem będę to wiedział.

 

aktualizacja oprogramowania nagrywarki to inna bajka. Aktualizujemy tzw bios nagrywarki czyli software producenta. Oprogramowanie pobieramy ze strony producenta. To samo ze sterownikami do monitora. Może się zdarzyć że przy starszych monitorach takiego oprogramowania nie ma. Musiałbyś podać jaki masz monitor i CD/DVD

 

Co do sterowników Nvidia - jest to kmpleksowa paczka dla kart Nvidia zarówno dla MX 440 jak i Twojej.

 

Masz stare sterowniki bo z roku 2004

 

DRV - [2004-08-03 21:29:56 | 001,897,408 | ---- | M] (NVIDIA Corporation) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\nv4_mini.sys -- (nv)

 

i jak mówię że można śmiało aktualizować to znaczy że można. Przeczytaj uważnie nagłowek na stronie, jak jest data ?

http://www.nvidia.pl/object/winxp_2k_93.71_pl.html

 

Natomiast pozostaje jeszcze kwestia czy jeśli już instaluję nowszą wersję sterów urządzeń niezintegrowanych to czy zawsze MUSZĘ odinstalowywać poprzednią wersję ?

 

Odinstaluj stare stery od Nvidia, pobierz te najnowsze i jeśli jest to samodzielny instalator zainstaluj z instalatora - nie przez MU.

Odnośnik do komentarza
Od kiedy to Everest jest nowszy od AIDA?

 

To, ze Aida byla przed Everestem to nie wystarczajacy fakt?

 

Nie zeby DP byl jakims wykladnikiem, ale nie widzialem nowszej wersji od tej

http://www.dobreprog...dows,11510.html

Podczas, gdy Everest

http://www.dobreprog...nosc,17547.html

No i najnowszy przedstawiciel Aidy, calkiem swiezy.

http://www.dobreprog...dows,22112.html

Mimo wszystko rozmowa dotyczyla starego sprzetu - i wlasnie dlatego wspomnialem o Aidzie, nie wyobrazam sobie zeby aida64 radzila sobie lepiej z wykrywaniem archaicznych urzadzen od pierwszej Aidy.

 

No i Everest jest firmy Lavalys, a Aida FinalWire - chociaz silniki sa podobne czy identyczne . Przynajmniej byly kiedys, bo Everest wyewoluowal wlasnie z Aidy. Warto o tym wiedziec.

Zreszta Dawid rozwial watpliwosci.

Odnośnik do komentarza

Drogi Wiesławie - mysle, ze kazdy tutaj jest na tyle ogarniety, ze bedzie pobieral sobie skad tylko bedzie chcial. I popieram Twoja zdanie odnosnie pobierania ze strony producenta. Po raz kolejny mnie troszke zle zrozumiales - linki byly podane w celu pogladowym, zeby Peter mogl z cala moca zobaczyc, ze sie pomylil.

 

Co do menadzerow pobierania - teraz wiekszosc polskich stron cos takiego wprowadzilo. Tez mi sie to nie podoba, jest niewygodne i niepraktyczne - przynajmniej dla uzytkownika.

Na upartego - w formie zartu, a nie ze zlosliwosci - moglbym napisac, ze ten menadzer pobierania to nie instalator i jest portable, czyli sie nie instaluje ;), ale to taka semantyka tylko. Wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza

Najpierw byla Aida, potem Everest, wiec na tej podstawie mozna powiedziec, ze Everest jest nowszy od Aidy pod wzgledem chronologicznym, a, ze teraz Aida przeszla kolejna metamorfoze i powstala Aida64, to inna bajka. Sytuacje wyjasnila w sposob ostateczny grafika zamieszczona przez Dawida. Po co drazyc ten temat skoro w jednym, krotkim zdaniu nie da sie tego ostro opisac. Nie chcialem, zeby mi ktos zarzucil pisanie bez swiadomosci, dlatego postanowilem to wyjasnic.

 

Jak nie odklikniesz to instalowany jest AVG z toolbarem. Nie zauwazylem, zeby bylo cos instalowane bez wiedzy i zgody uzytkownika, ale nie zdziwilbym sie.

 

Wracajac do tematu sterownikow - to zawsze instalujecie sterowniki do kontrolera sata bezposrednio pod dany model sprzetu? Nigdy nie stosowaliscie uniwersalnej pod tym wzgledem instalki?

Odnośnik do komentarza

Pozwole sobie strzelic, ze sie domyslam :)

 

W kazdym razie ponawiam pytanie odnosnie integracje sterownikow do Sata - czy cos takiego praktykujecie. Mnie krew zalewala jak musialem dana czynnosc powtarzac, a kiedys sie robilo wiecej tego typu rzeczy (instalacja xp), zwlaszcza, gdy ludzie narzekali na viste. Teraz to rzadkosc, ale zdarza sie, tymbardziej, ze sam uzywam xp. Z punktu widzenia czasu uwazam, ze taka integracja to byl swietny pomysl. Nie mialem nigdy problemow. Chociaz zaznaczam, ze instalowalem tylko wersje 32 bitowe.

Z czystej ciekawosci chcialbym przetestowac tez inne zintegrowane paczki driverow - i tu zaznacze wyraznie - ze spodziewam sie problemow, konfliktow. Interesuje mnie czy bedzie ich duzo i czy beda sie zdarzac czesto. Instalacja sterownikow z opcja ich pobierania i szukania pozera sporo czasu, a jak robi sie to dziesieciotysieczny raz to moze to wyjsc bokiem.

 

I tylko przypomne, bo mam wrazenie, ze zawsze jest pomijana dosyc naciskana przeze mnie kwestia instalacji xp na nowe laptopy, ktore od dawna nie sa wspierane sterownikami na ten system. Znalazienie sterownikow do nich czesto jest trudne, i jak juz pisalem w jakims poscie - jak nie ma informacji w google o konkretnym modelu, gdzie ktos na forum wkleil paczke ze sterami - to powiedzmy, ze "intermediate user" sobie nie poradzi. I o to sie tez rozchodzi, zeby takim w jakis sposob pomoc.

 

Edit:

Zainstalowalem na nowym ssd xp i skorzystalem z driverpacks z opcji: stand alone driver. Po drobnych przebojach i problemach udalo mi sie zainstalowac wszystkie sterowniki. Najwiekszy problem byl z dzwiekiem, sterowniki byly jakoby zainstalowane, byl dograny program "menadzer realtek hd audio", ale w "glosnosc glowna" ani innych tego typu zakladkach twierdzil, ze nie ma sterownika odpowiedzialnego za audio. Na szczescie udalo mi sie to obejsc.

Edytowane przez Groszexxx
Odnośnik do komentarza

aktualizacja oprogramowania nagrywarki to inna bajka. Aktualizujemy tzw bios nagrywarki czyli software producenta. Oprogramowanie pobieramy ze strony producenta. To samo ze sterownikami do monitora. Może się zdarzyć że przy starszych monitorach takiego oprogramowania nie ma. Musiałbyś podać jaki masz monitor i CD/DVD

Belfegorze sam widzisz, jak pisałem że przydałby się jeszcze jakiś bieżący raport czy wykaz wszystkich moich sterowników lub urządzeń.

Masz w innym wątku ten log z OTL-a, czy to ci wystarczy ? Bo jeśli nie to naprawdę napisz jak mogę ci to pokazać, bo ZALEŻY MI KONIECZNIE NIE TYLE NA SAMYM POBIERANIU STERÓW, CO NA OCENIE I KONKLUZJI ODNOŚNIE WSZYSTKICH MOICH STEROWNIKÓW, CZYLI KTÓRE MOŻNA A KTÓRE NIE. Czyli z komentarzem do każdego z nich lub ogólnie.

Także tych systemowych, chociaż wiem że w moim przypadku czyli XP Pro, nie są już być może wydawane, ale bardzo zależy mi na tym komentarzu.

Co do samego pobierania to myślę, że sam już będę wszystko wiedział. Znam sposób, co do szczegółów to mogę się jeszcze skonsultować Z TOBĄ. Ale jak napisałem zależy mi na tym ogólnym komentarzu.

Zwłaszcza dla sterowników systemowych, co w przypadku XP jest szczególnie teraz istotne. Chodzi o zasadę ogólną - w jaki sposób je się pobiera. Szczegóły sterowników to już inna kwestia. Ważna, ale w tej chwili chodzi mi o ten komentarz.

 

Jeszcze taka osobista, moja refleksja: że odnośnie pobierania akurat sterowników jak i robienia w ogóle czegokolwiek na komputerze, dobrze jest podchodzić do tego tak całościowo, kompleksowo tak żeby wszystko było ze sobą współgrało i było ze sobą zgodne. Oraz oczywiście by spełniało wymagania. Bo to też rzeczywiście tak jest, że komputery jako hardware oraz software stanowią pewną, spójną całość i jako taką należy to upatrywać. To jest taka moja uwaga, jak ja to rozumiem. Mam nadzieję że się zbytnio nie wymądrzam ?

 

Jak chodzi o takie urządzenia jak monitor to mogę podać, że jest to całkiem nowy monitor LCD Plug and Play E 2251, wersja sterownika: 5.1.2001.0, data: 2001-06-06.

Napęd optyczny CD-ROM: Memorex 48MAXX 24 48AJ, wersja sterownika: 5.1.25.35.0, data: 2001-07-01.

Nagrywarka DVD-ROM: LG Electronics model HL-DT-ST DVDRAM GSA-H42N: wersja sterownika: 5.1.25.35.0, data: 2001-07-01.

Dysk twardy Samsung model SAMSUNG SP0812N, wersja sterownika: 5.1.25.35.0, data: 2001-07-01.

Mysz Microsoft PS/2: wersja sterownika: 5.1.2600.0, data: 2001-07-01.

Klawiatura standardowa 101/102 lub Microsoft Natural Keyboard PS/2: wersja sterownika: 5.1.2600.5512, data: 2001-07-01.

 

Co do sterowników Nvidia - jest to kmpleksowa paczka dla kart Nvidia zarówno dla MX 440 jak i Twojej.

 

Masz stare sterowniki bo z roku 2004

 

DRV - [2004-08-03 21:29:56 | 001,897,408 | ---- | M] (NVIDIA Corporation) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\nv4_mini.sys -- (nv)

 

i jak mówię że można śmiało aktualizować to znaczy że można. Przeczytaj uważnie nagłowek na stronie, jak jest data ?

http://www.nvidia.pl...k_93.71_pl.html

Tak ja mam starą wersję: 5.6.7.3 i data: 2004-04-07, a to jest chyba nowsza wersja: 93.71 i data: 2006-11-02.

Czyli to dokładnie o wersję dla tej karty chodzi ?

Oczywiście wcześniej deinstalacja poprzedniej wersji. A czy na czas instalacji muszę wyłączyć antywirusa lub jeszcze coś innego ?

Jeśli tak to dobrze, przejdę do tego, najpierw jednak chciałbym wyjaśnić powyższe o tych komentarzach.

 

Odinstaluj stare stery od Nvidia, pobierz te najnowsze i jeśli jest to samodzielny instalator zainstaluj z instalatora - nie przez MU.

Po czym rozpoznać samodzielny instalator od niesamodzielnego ?

 

Poza tym jeszcze coś bo padło wcześniej o sterach zintegrowanych z płytą główną. Czy sterownik samej płyty głównej również powinienem pobrać oczywiście o ile jest nowsza wersja ? Bo tego nie pobierałem wcześniej. Znalazłem sterownik mojej płyty ASRock 4CoreDual-VSTA na tej stronie.

 

A w Menedżerze urządzeń gdzie na liście jest płyta główna bo jakoś jej nie dostrzegam ? Czy jest to w Urządzeniach systemowych >>> Płyta systemowa ?

Odnośnik do komentarza

Generalnie wszystko masz już podane. Sterowniki do płyty i podzespołów są na stronie, którą sam podałeś.

Nie interesują Cię takie zakłądki z MU jak:

- Klawiatura,

- Komputer

- Kontrolery stacji dyskietek

- i wszystkie poniżej mysz w dół.

 

Grafika - znalazłeś.

Pozostałe elementy ze strony ASRock.

Monitor - pewnie podłączony przez DSub i tu system sam nie rozpozna parametrów - szukaj profilu na stronie producenta.

To może być zip i po rozpakowaniu znajdziesz m.in. plik *.inf. PPM na nim i Zainstaluj. Następnie we właściwościach grafiki wybierasz zaawansowane -> monitor i szukasz swojego.

 

Jeżeli masz płytkę dołączoną do monitora to na niej powinien być ten profil.

 

Po czym rozpoznać samodzielny instalator od niesamodzielnego ?

Samodzielny - pobrany ze strony może być plikiem .exe - do uruchomienia.

Niesamodzielny - po rozpakowaniu nie zawiera pliku wykonywalnego ale zawiera plik *.inf (jak w przypadku monitora), który należy wskazać jako ten przy aktualizuj w MU.

 

Nie spodziewaj się żadnych rewelacji w działaniu sprzętu po aktualizacji sterowników a raczej licz się z problemami.

Ważniejsze są aktualizacje systemowe w tym przypadku. Zakładam, że w systemie jest SP3.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Generalnie wszystko masz już podane. Sterowniki do płyty i podzespołów są na stronie, którą sam podałeś.

Co do sterów urządzeń zintegrowanych z płytą główną to jak już wspomniałem chipset i karta LAN - te zaktualizowałem.

 

A co z samą płytą - tego sterownika nie ruszałem, czy mogę pobrać go z tej strony podanej przeze mnie ? Jeśli tak, który to jest dokładnie tam ten plik ?

Również tutaj procesor zalicza się do tych zintegrowanych, jego też nie ruszałem - czy powinienem i skąd ?

Sam procesor jest nowy, ale sterownik do niego już raczej nie.

 

Jeśli chodzi o te, które mnie nie obchodzą, to nie muszę ich pobierać bo: [...] ?

 

Monitor - pewnie podłączony przez DSub i tu system sam nie rozpozna parametrów - szukaj profilu na stronie producenta.

To może być zip i po rozpakowaniu znajdziesz m.in. plik *.inf. PPM na nim i Zainstaluj. Następnie we właściwościach grafiki wybierasz zaawansowane -> monitor i szukasz swojego.

 

Jeżeli masz płytkę dołączoną do monitora to na niej powinien być ten profil.

Tak to jest złącze typu D-Sub.

Mam oczywiście płytę CD od monitora, na której znajduje się m.in. sterownik monitora. Czy to jest właśnie ten sterownik ? Instaluje się go właśnie chyba z płyty. Można z płyty i można przez MU, tak pisze w instrukcji.

 

Ponieważ to jest monitor Plug and Play, nie miałem potrzeby instalować sterownika z płyty ze względu na rozdzielczość ekranu. Teraz ma ustawioną na 1024x768, a fabryczna rozdzielczość tego monitora panoramicznego to 1920x1080.

Monitor sam się dostosował do tej rozdzielczości, ale czy powinienem zainstalować jednak ten sterownik ?

Jeśli tak, to czy potem będę musiał coś konfigurować np. w Ustawieniach ekranu - bo się zmieni ta rozdzielczość ? No, ale to jest przecież Plug and play.

 

Samodzielny - pobrany ze strony może być plikiem .exe - do uruchomienia.

Niesamodzielny - po rozpakowaniu nie zawiera pliku wykonywalnego ale zawiera plik *.inf (jak w przypadku monitora), który należy wskazać jako ten przy aktualizuj w MU.

OK. rozumiem. Ale też np. na płycie sterownik jest raczej samodzielny i automatyczny ?

 

Nie spodziewaj się żadnych rewelacji w działaniu sprzętu po aktualizacji sterowników a raczej licz się z problemami.

Ważniejsze są aktualizacje systemowe w tym przypadku. Zakładam, że w systemie jest SP3.

No właśnie i w tym cała istota rzeczy. Bo to żadna filozofia pobrać i już. Ale jeśli mają być jakieś w tej chwili hipotetyczne jeszcze problemy, a ogólna zasada jest taka że jak to urządzenie, do którego pobieramy nowszy sterownik po prostu działa dobrze to nie powinno się tego robić. Zwłaszcza to się odnosi do karty graficznej (u mnie starszy model).

Z drugiej zaś strony niby dlaczego mają być problemy ? Przecież nowsze wersje sterów to nie tylko numerki, ale też jakieś moduły poprawiające coś w tych starszych wersjach.

 

Tak to jest właśnie paczka aktualizacji systemowych dla XP czyli SP3. :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...