Skocz do zawartości

System 64-bit nie widzi całego ramu. Dlaczego?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Dokupiłem 2 GB ramu i w sumie mam 4 GB. Jednak system widzi tylko ~ 3.20 GB. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że to win7 64 bit, który powinien widzieć całość. Zgłasza że jest 4GB, lecz dostępnych jest tylko 3.20GB. Jakieś sugestie? Mam dodać jakieś logi? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

O choinka! Wiedziałem że mogę na Was liczyć, lecz nie spodziewałem się że tak szybko...

@MarekB to nie to (chyba).

Teraz piszę spod linuska, więc wykonanie w/w programów może być trudne. Pod siódemką mam problem z netem, lecz tym się jakoś nie martwię. Obiecuję że jutro zrobię co trzeba.

Dziękuję za pomoc i chęci.

Odnośnik do komentarza

1. Regularnie, nagminnie, codziennie, niezmiennie i chyba na zawsze uzyszkodnicy beda pytac-prosic o porade nie podajac podstawowych danych o sprzecie.

Dodatkowo maja czelnosc pisac

ale, żeby było trudniej i bardziej pod górkę
takie wstawki. Piekny "typikal" temat.

Probujemy pomagac

Bios. Opcja nazywa się Memory Remap Feature
i nie koniecznie wstrzeliwujemy sie w "dziesiatke" (patrz moj post nr3.) http://forum.pclab.pl/topic/787377-Komputer-widzi-7gb-zamiast-8gb-ram/ bo ten problem moze miec kilka rozwiazan. Moim zdaniem takie podejscie usera do wlasnego tematu powinno skutkowac natychmiastowym zamknieciem watku. Tak jest na innych forach zajmujacych sie poradami hardware. Wkur...ia mnie to tak strasznie, ze chyba sie napije bo zmienic nic nie moge. :D
Odnośnik do komentarza

Raczę zwrócić uwagę, że dziś pojawiła się treść:

 

Teraz piszę spod linuska, więc wykonanie w/w programów może być trudne. Pod siódemką mam problem z netem, lecz tym się jakoś nie martwię. Obiecuję że jutro zrobię co trzeba.

 

Tak więc dokładnie: "olać temat", dopóki nie pojawi się informacja, zamiast narzekać, że jej nie ma.

 

 

.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Tak, stoi na tej samej maszynie ale, żeby było trudniej i bardziej pod górkę, jest 32 bitowy. Więc to że nie widzi całego ramu jakoś mnie nie dziwi.

Ja bym jednak poprosił o wynik komendy :)

Bo dzięki mechanizmowi PAE LINK jest możliwa obsługa więcej niż 4GB na 32-bitowym linuksie can-32-bit-linux-handle-4gb-ram

Oczywiście ten mechanizm musi być uaktywniony w jądrze ;).

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza

Przepraszam że nie jestem na forum 24h na dobę. Nie rozumiem też po co te nerwy.

Bebechy blaszaka:

intel core2duo

4 GB ramu w czterech kościach, taktowane 667 MHZ

mobo Gigabyte GA-945P-S3 v3.3

 

W panelu sterowania/system widnieje informacja: Zainstalowana pamięć 4.00 GB (dostępne 3.25 GB).

 

Komp kupiony około miesiąca temu za niewielkie pieniądze, pamięć dokupiona osobno.

 

@piotreek Przedstawię wynik później gdyż jestem obecnie pod windą.

Odnośnik do komentarza

Możesz zrobić fotkę ile widać pamięci w BIOSIE? W standard CMOS Features?

 

@Edyta

Na moje oko to jest ograniczenie chipsetu I945P (manual do płyty o tym wspomina). Niestety adresuje on maks 4GB ram i nie ma opcji memory remap.

Tutaj podobny temat z tym samym chipsetem i tym samym problemem LINK. Po prostu ta płyta główna z tym chipsetem tak ma i bez jej wymiany na coś nowszego (np na chipsecie i965)musisz się pogodzić z tym co jest. Po prostu ten chipset nie zaadresuje ci całej dostępnej pamięci.

Odnośnik do komentarza

Zgadza się ale jak mówi manual do płyty

(Uwaga 1) Ze względu na architekturę komputera , pewna wielkość pamięci nie jest adresowana
dlatego rzeczywista wielkość pamięci jest mniejsza niż fizyczna ilość pamięci
zainstalowanej na płycie głównej. Na przykład 4 GB pamięć będzie rozpoznawane
podczas startu systemu jako 3.xx GB.

Chipset nie obsługuje opcji memory remap która jest konieczna aby system i bios widział pełne 4GB i więcej. Nic nie zrobisz..po za wymianą płyty na taką z chipsetem np i965

 

@Edyta

Proponuje sprzedać ten 1GB i cieszyć się z 3GB ramu :)) a odzyskaną kasę zainwestować w coś innego :) A to że pisze że obsługuje to tylko chwyt marketingowy i diabeł tkwi w szczegółach.

Edytowane przez piotreek
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...