Skocz do zawartości

Jakie zbędne aplikacje uruchamiają się z systemem?


shiris

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Na mój gust Adobe Reader nie jest tu konieczny

+ "Adobe ARM" "Adobe Reader and Acrobat Manager" "Adobe Systems Incorporated" "c:\program files\common files\adobe\arm\1.0\adobearm.exe"

+ "Adobe Reader Speed Launcher" "Adobe Acrobat SpeedLauncher" "Adobe Systems Incorporated" "c:\program files\adobe\reader 9.0\reader\reader_sl.exe"

 

Outlook Express też nie, chyba że używasz

+ "KsiŁ¡żka adresowa 6" "Outlook Express Setup Library" "Microsoft Corporation" "c:\program files\outlook express\setup50.exe"

+ "Microsoft Outlook Express 6" "Outlook Express Setup Library" "Microsoft Corporation" "c:\program files\outlook express\setup50.exe"

+ "&Do osób..." "Znajdowanie osób" "Microsoft Corporation" "c:\program files\outlook express\wabfind.dll"

Windows Messenger

+ "Windows Messenger" "Windows Messenger" "Microsoft Corporation" "c:\program files\messenger\msmsgs.exe"

 

Tu pola możesz puste - ale nie usuwaj!

+ "i2omgmt" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\i2omgmt.sys"

+ "lbrtfdc" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\lbrtfdc.sys"

+ "PCIDump" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PCIDump.sys"

+ "PDCOMP" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDCOMP.sys"

+ "PDFRAME" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDFRAME.sys"

+ "PDRELI" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDRELI.sys"

+ "PDRFRAME" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\PDRFRAME.sys"

+ "WDICA" "" "" "File not found: C:\WINDOWS\System32\Drivers\WDICA.sys"

 

A na marginesie...Autoruns to świetny program, niemniej do kompletu narzędzi monitorujących system (autostart, uruchomione usługi, serwisy, zarządzanie nimi, sprawdzanie czym są i czy stanowią zagrożenie, do zarządzania priorytetem procesów, ich włączaniem lub zabijaniem, itp.) polecam jeszcze 2 programy, które obok Autoruns mam na każdym komputerze...to:

 

Anvir Task Manager (wersja free w porównaniu do płatnych i pobieranie)

System Explorer (jest darmowy w całości)

Odnośnik do komentarza

Process Explorer był pierwszy Autoruns drugi, tego trzeciego nie znam. a teraz czekam co powie DavidS28, bo chce wszystkie zbędne usunąć, dziękuję.

Shiris...Process Explorer (M. Russinovich od Sysinternals) i System Explorer (program rozwijany w Czechach przez Mistergroup.org) to zupełnie dwa różne programy...z całym szacunkiem dla M. Russinovicha za jego mnóstwo świetnych, niezbędnych i znanych programów, ale System Explorer ma sporo większe i mało znane (choć bardzo uznane) możliwości. A i Anvir Task Manager ma swoje długoletnie tradycje i mocną pozycje wśród monitorów systemu. Po prostu spróbuj...nie ma żadnego problemu, bo obydwa mają wersję "portable" bez instalacji :)

@Dawid...dziękuję :)

Odnośnik do komentarza

Nie będziemy się pieprzyć z Autorunsem :cheer:

 

Uruchom "msconfig" i w zakładce "Usługi" wyłącz:

 

"Usługa NT LM Security Support Provider"

"Serwer"

"Rozpoznawanie lokalizacji w sieci (NLA)"

"Przeglądarka komputera"

"Usługa odnajdywania SSDP"

"Kopiowanie woluminów w tle"

"MS Software Shadow Copy Provider"

"Usługi terminalowe"

"Klient DNS"

"Menadżer autopołączenia dostępu zdalnego"

"Menadżer połączeń usługi dostęp zdalny"

"Host uniwersalnego połączenia Plug and Play"

 

Enyoj :cheer:

Odnośnik do komentarza

Tu można wyłączyć więcej w obszarze prostego Autostartu, to wszystko jest zbędne:

 

"HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" "" "" ""

+ "Adobe ARM" "Adobe Reader and Acrobat Manager" "Adobe Systems Incorporated" "c:\program files\common files\adobe\arm\1.0\adobearm.exe"

+ "Adobe Reader Speed Launcher" "Adobe Acrobat SpeedLauncher" "Adobe Systems Incorporated" "c:\program files\adobe\reader 9.0\reader\reader_sl.exe"

+ "HP Software Update" "hpwuSchd Application" "Hewlett-Packard" "c:\program files\hp\hp software update\hpwuschd2.exe"

+ "hpqSRMon" "HpqSRmon" "Hewlett-Packard" "c:\program files\hp\digital imaging\bin\hpqsrmon.exe"

+ "ISUSPM Startup" "InstallShield Update Service Update Manager" "InstallShield Software Corporation" "c:\program files\common files\installshield\updateservice\isuspm.exe"

+ "ISUSScheduler" "InstallShield Update Service Scheduler" "InstallShield Software Corporation" "c:\program files\common files\installshield\updateservice\issch.exe"

 

"C:\Documents and Settings\All Users\Menu Start\Programy\Autostart" "" "" ""

+ "HP Digital Imaging Monitor.lnk" "HP Digital Imaging Monitor" "Hewlett-Packard Co." "c:\program files\hp\digital imaging\bin\hpqtra08.exe"

 

Jeśli nie korzystasz z drukowania HP z poziomu Internet Explorer, to można wyłączyć także te rozszerzenia przeglądarki:

 

"HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Browser Helper Objects" "" "" ""

+ "HP Print Enhancer" "HP Smart Web Printing add-on for Internet Explorer" "Hewlett-Packard Co." "c:\program files\hp\digital imaging\smart web printing\hpswp_printenhancer.dll"

+ "HP Smart BHO Class" "HP Smart Web Printing add-on for Internet Explorer" "Hewlett-Packard Co." "c:\program files\hp\digital imaging\smart web printing\hpswp_bho.dll"

 

Zaś obszar Shell Approved / Installed Components najlepiej zostawić w spokoju. To nie przyniesie żadnych benefitów.

 

Anvir Task Manager (wersja free w porównaniu do płatnych i pobieranie)

To jeszcze należy zaznaczyć, że Anvir transportuje w instalatorze ... rogue, czyli soft podający wyniki namawiające do zakupu, Registry Cleaner Pro z ixitools.com (wcześniej także grzechy = adware Dealio). Po instalacji na domyślnych ustawieniach jest oczywiste co się stanie. Ten "drobny fakt" na aplikacji, która ma w zamiarze kontrolę komponentów (sic!), całkowicie podważa w moich oczach reputację aplikacji. Bardzo pilnuję takich aspektów tutaj i Anvir jest spalony. Nie, nie interesuje mnie, że to można odznaczyć (i nie zrobi tego osoba która się mniej zna). Tępię takie sztuczki na sofcie określanym jako "darmowy" i to sofcie, którego przeznaczenie stoi w poważnym konflikcie z tym co robi instalator.

 

installationofanvirtask.th.png

 

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Cos mi nie wyszła funkcja cytowania, więc zacytuję tradycyjnie

@Picasso

"To jeszcze należy zaznaczyć, że Anvir transportuje w instalatorze ... rogue, czyli soft podający wyniki namawiające do zakupu, Registry Cleaner Pro z ixitools.com (wcześniej także grzechy = adware Dealio). Po instalacji na domyślnych ustawieniach jest oczywiste co się stanie. Ten "drobny fakt" na aplikacji, która ma w zamiarze kontrolę komponentów (sic!), całkowicie podważa w moich oczach reputację aplikacji. Bardzo pilnuję takich aspektów tutaj i Anvir jest spalony. Nie, nie interesuje mnie, że to można odznaczyć (i nie zrobi tego osoba która się mniej zna). Tępię takie sztuczki na sofcie określanym jako "darmowy" i to sofcie, którego przeznaczenie stoi w poważnym konflikcie z tym co robi instalator."

Ponieważ zawsze wyhaczam takie dodatki i nie za bardzo pamiętam, co kiedyś mi proponowano w różnych instalacjach postanowiłem sprawdzić, jak jest rzeczywiście. Faktycznie podczas instalacji Anvir z automatu proponuje zainstalowanie Registry Cleanera...to rzeczywiście nie fair w stosunku dla niewprawnego użytkownika...ale nie zgodzę się, że instalator podaje jakieś wyniki zachęcające do zakupu...jest tylko informacja o możliwościach Registry Cleanera. Dopiero po jego instalacji i po wykonaniu skanowania rejestru otrzymujemy informację, że należy wykupić pełna wersję w celu usunięcia błędów rejestru.

Oczywiście jako "naczelnemu" tego forum przysługuje Ci ustalanie własnych zasad, więc niniejszym zobowiązuję się do pomijania Anvir TM w swoich wypowiedziach :)

Odnośnik do komentarza

ale nie zgodzę się, że instalator podaje jakieś wyniki zachęcające do zakupu...jest tylko informacja o możliwościach Registry Cleanera. Dopiero po jego instalacji i po wykonaniu skanowania rejestru otrzymujemy informację, że należy wykupić pełna wersję w celu usunięcia błędów rejestru.

Właśnie o to mi chodzi. Jak oceniasz morale i faktyczny cel aplikacji, która z rozmysłem integruje w instalatorze oprogramowanie (oczywiście zaznaczona opcja montażu) mające na celu nabicie w butelkę? To już nie ma naprawdę znaczenia kiedy pokazują się wyniki-ściemy czy wyniki-"kup mnie", bo aplikacja ma zamiar do tego doprowadzić.

 

Oczywiście jako "naczelnemu" tego forum przysługuje Ci ustalanie własnych zasad, więc niniejszym zobowiązuję się do pomijania Anvir TM w swoich wypowiedziach

Nie o to mi chodzi, by w ogóle pomijać. Opiniotwórczość nie może być mylona z całkowitym zakazem wypowiedzi. Głównie piję do dokładnego informowania o wszelkich "podstępach" przy polecaniu / sugerowaniu komuś danego softu. AnVir na pewno jest wykluczony z linkowania w Darmowym, ale na forum przecież można go swobodnie omawiać.

 

 

Omawiając zaś analizer jako taki: AnVir to jest w guście, trochę tego, trochę tamtego. Gdy zaczniemy analizować ile tak naprawdę lokalizacji startowych bierze pod uwagę, okaże się że lista w porównaniu do Autoruns jest bardzo krótka i typowa (tylko klasyczne lokalizacje Autostart, usługi i wybiórcze rozszerzenia IE), nadbudowę stanowi menedżer procesów i integracja tego co już w systemie jest (skróty do przystawek i apletów) plus odnośniki do zewnętrznych sponsorów ("szukanie drajwerów" | "skan wydajności" | "szukaj błędów rejestru").

W mojej opinii darmowe połączenie: Autoruns + Process Explorer (lub Process Hacker) + Device Remover to jest zestaw-zbroja, gdyby krążyć wokół alternatywnej kombinacji, "imitującej" acz lepiej specjalizowanej i dającej szerszy zakres informacji. Oczywiście to kwestie preferencji i nie każdy może to widzieć w taki sam sposób, zwłaszcza że choćby Device Remover to już z pewnością nie dla takich zupełnie zielonych.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Właśnie o to mi chodzi. Jak oceniasz morale i faktyczny cel aplikacji, która z rozmysłem integruje w instalatorze oprogramowanie (oczywiście zaznaczona opcja montażu) mające na celu nabicie w butelkę? To już nie ma naprawdę znaczenia kiedy pokazują się wyniki-ściemy czy wyniki-"kup mnie", bo aplikacja ma zamiar do tego doprowadzić.

Ok...masz rację...jakby na to nie popatrzeć moralnie jest to jednak bardzo dwuznaczne...właściwie jednoznaczne, bo ktoś mniej zorientowany niemal na pewno pójdzie po najkrótszej sugerowanej drodze instalacji i zrobi sobie nieświadomie kłopot.

Odnośnie Process Hacker...mam wrażenie, że jest nieco podobny do System Explorer w możliwościach, choć z pewnością jak widać po pobieżnym przebiegnięciu po menu i funkcjach tam ukrytych są też i inne, bardziej zaawansowane. Szczerze powiedziawszy sam program nie jest dla mnie nowy, ale zagościł kiedyś u mnie na bardzo krótko i nie za wiele o nim wiedziałem, więc tym milsze zaskoczenie że to bardzo rozbudowany kombajn i z pewnością zagości teraz na dłużej...może na stałe :) Co do Device Remover...hmmm, nie znałem...mnóstwo opcji i interesujących rzeczy, ale na razie będę się tylko przyglądał :) Dzięki za cenne informacje.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

W zasadzie to wszystko, co podawali wyżej ichito i picasso też możesz odptaszkować w Autoruns.

 

Natomiast to będzie raczej wymagało permanentnego usunięcia:

 

"C:\Documents and Settings\All Users\Menu Start\Programy\Autostart" "" "" ""

+ "HP Digital Imaging Monitor.lnk" "HP Digital Imaging Monitor" "Hewlett-Packard Co." "c:\program files\hp\digital imaging\bin\hpqtra08.exe"

Z tego co zaobserwowałem odznaczenie w Autoruns skrótu siedzącego z systemowym folderze Autostartu powoduje jego przeniesienie do folderu C:\Documents and Settings\All Users\Menu Start\Programy\Autostart\AutorunsDisabled. Przynajmniej u mnie to skutkowało każdorazowym otwieraniem się tego folderu przy starcie systemu.

 

A do czego mi byłby potrzebny ten Anvir.

To jest coś na wzór menadżera zadań, ale o większych możliwościach.

Jak dla mnie zbyt "choinkowy" programik, przyozdobiony reklamami.

 

Meir czy usunięcie tego co podałeś jest bezpieczne?

W sumie te usługi można wyłączyć, ale lepiej przed tym obejrzyj co do czego jest i jakie są skutki wyłączenia tego czy owego:

 

https://www.fixitpc.pl/topic/43-optymalizacja-uslug-w-windows-xp/

Odnośnik do komentarza

Picasso wierzę zawsze, bo ona jest dla mnie guru. Ichito też podał rzeczy dobre do odptaszkowania. W MSconfigu nie chcę za bardzo grzebać, bo to nie mój komputer. W swoim grzebie jak nie wiem. Dziękuję za podanie, co i jak. deFco247 ja wiem, że Ty jesteś też wielkim znawcą. Meir przepraszam, a stanie się coś, jak tego nie usunę.

Odnośnik do komentarza

Shiris...nic się nie stanie :) ...ale zadecyduj sama które usługi są Ci potrzebne:

 

- Gdy nic nie udostępniasz w sieci lokalnej - odznacz: Serwer i Rozpoznawanie lokalizacji w sieci (NLA)

- Gdy nie korzystasz z windowsowej kopii zapasowej, a wykonujesz obrazy np. Ghostem lub Acronisem -

odznacz: Kopiowanie woluminów w tle, MS Software Shadow Copy Provider

- Gdy nie korzystasz ze zdalnego zarządzania innym komputerem - odznacz: Menadżer autopołączenia

dostępu zdalnego i Usługi terminalowe.

- Gdy masz Internet, którego podłączenie wymaga jedynie automatycznego wczytywania adresu IP -

odznacz: Menadżer połączenia usługi Dostęp zdalny oraz Klient DNS

- Gdy nie korzystasz z drukarki sieciowej w np. domowej sieci lub innych urządzeo PnP - odznacz:

Host uniwersalnego urządzenia Plug and Play oraz Usługa odnajdywania SSDP

- Gdy nie przeglądasz zasobów komputerów i dysków w sieci lokalnej - odznacz: Przeglądarka komputera

i Rozpoznawanie lokalizacji w sieci (NLA)

- Gdy nie korzystasz telnetu - odznacz: Usługa NT LM Security Support Provider

 

Voila :cheer:!

Odnośnik do komentarza

Nie mam Ashampoo Burning Studio. Z telnetu nie korzystam, i tak mam internet, który wymaga automatycznej wczytywanie adresu IP, jak widzisz Meir jako niby "informatyk" kiepsko znam się na usługach, które można wyłączyć, poza tym to nie mój komputer to się boję. U siebie Telnet wyłączę.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...