Skocz do zawartości

Uruchamianie systemu - nieprawidłowe wyswietlanie logo Windows


cinkoo

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Plansza z logo to graficzna przykrywka dla fazy kernel, podczas której ładują się m.in. sterowniki. Zacinanie logo może świadczyć o tym, że jest problem z którymś sterownikiem. Co dopiero wypuściłam Cię z działu Malware po wyleczeniu rootkita ZeroAccess (KLIK), który zdewastował oprogramowanie Catalyst (które miało być przeinstalowane). M.in. mówiłeś tam coś takiego:

 

 

2: podczas instalacji sterownikow ASUSA do karty graficznej system automatycznie wykryl sterowniki z wlozonej do napedu plyty i je zainstalował.

 

Nasuwa się pytanie czy przypadkiem te zacinki nie objawiły się po załadowaniu z płytki (przypuszczalnie starych) sterowników graficznych.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

O ile dobrze pamietam, te zacinki byly juz przed załadowaniem sterowników z płyty i zarazeniem systemu rootkiem.

 

Czy te sterowniki będa odpowiednie ? http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/radeonaiw_xp.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.9&lang=Polish

 

Pasują do mojego modelu (ATI Radeon X1600 Series) niestety nie znalazłem nowszych.

Odnośnik do komentarza
O ile dobrze pamietam, te zacinki byly juz przed załadowaniem sterowników z płyty i zarazeniem systemu rootkiem.

 

To może inaczej, w pierwszej kolejności sprawdź czy te zacinki logo występują podczas startu w Trybie awaryjnym (co poniekąd zawęża obszar podejrzeń do sterowników). Bazując na Twoim logu z OTL z tematu w dziale infekcji (ostatni z dostarczanych) widać takie sterowniki niedomyślne:

 

========== Driver Services (SafeList) ==========

 

DRV - [2011-07-08 12:17:47 | 000,218,688 | ---- | M] (DT Soft Ltd) [Kernel | System | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\dtsoftbus01.sys -- (dtsoftbus01)

DRV - [2011-05-25 01:40:10 | 000,032,768 | ---- | M] (AnchorFree Inc) [Kernel | On_Demand | Stopped] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\taphss.sys -- (taphss)

DRV - [2011-03-06 17:37:13 | 000,027,632 | ---- | M] (Sony Ericsson Mobile Communications) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\seehcri.sys -- (seehcri)

DRV - [2011-03-04 22:07:38 | 000,025,512 | ---- | M] (Sony Ericsson Mobile Communications) [Kernel | On_Demand | Stopped] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\ggsemc.sys -- (ggsemc)

DRV - [2011-03-04 22:07:38 | 000,013,224 | ---- | M] (Sony Ericsson Mobile Communications) [Kernel | On_Demand | Stopped] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\ggflt.sys -- (ggflt)

DRV - [2009-08-17 15:20:54 | 000,717,296 | ---- | M] (Duplex Secure Ltd.) [Kernel | Disabled | Stopped] -- C:\WINDOWS\System32\Drivers\sptd.sys -- (sptd)

DRV - [2007-10-17 20:22:17 | 000,265,856 | ---- | M] (Marvell) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\yk51x86.sys -- (yukonwxp)

DRV - [2007-10-17 20:20:59 | 004,617,728 | ---- | M] (Realtek Semiconductor Corp.) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\RtkHDAud.sys -- (IntcAzAudAddService) Service for Realtek HD Audio (WDM)

DRV - [2007-09-25 16:59:46 | 000,015,152 | ---- | M] () [Kernel | On_Demand | Stopped] -- C:\Program Files\MediaCoder\SysInfo.sys -- (CrystalSysInfo)

DRV - [2006-08-01 11:51:14 | 000,072,160 | ---- | M] (PACE Anti-Piracy, Inc.) [Kernel | Boot | Running] -- C:\WINDOWS\System32\drivers\TPkd.sys -- (TPkd)

DRV - [2006-05-15 08:18:00 | 000,012,416 | R--- | M] (ASUSTeK Computer Inc.) [Kernel | Auto | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\EIO.sys -- (EIO)

DRV - [2006-05-03 06:50:00 | 001,540,608 | ---- | M] (ATI Technologies Inc.) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\ati2mtag.sys -- (ati2mtag)

DRV - [2005-10-18 15:01:38 | 000,011,008 | ---- | M] (ASUSTeK COMPUTER INC.) [Kernel | System | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\atkkbnt.sys -- (asuskbnt)

DRV - [2003-10-08 13:14:38 | 000,051,712 | ---- | M] (Ralink Technology Inc.) [Kernel | On_Demand | Stopped] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\RT2400.sys -- (RT2400)

 

Czy te sterowniki będa odpowiednie ? http://support.amd.c...3.9&lang=Polish

 

Pasują do mojego modelu (ATI Radeon X1600 Series) niestety nie znalazłem nowszych.

 

Skoro takie są podawane dla Twojego modelu, to zdają się być odpowiednie. Datowanie nowsze od sterowników, które widać w OTL (w pierwszym były z roku 2009, po przeładowaniu z płytki ASUS wymieniłeś je na jeszcze starsze z 2005/2006). Przed instalacją nowych sterowników ATI usuń z systemu aktualnie posiadane + wyczyść narzędziem Driver Sweeper.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Po uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym nie wyświetla się plansza z logo Windows XP, tylko od razu pojawia się ekran powitalny. Usunałem z systemu sterowniki, po uruchomieniu Driver Sweeper pojawila się tylko zakladka Asus Sound, ale po kliknieciu Analizuj nic w niej nie było.

 

drivera.th.jpg

 

Zauwazylem jednak zakładki NVIDIA po kliknieciu analizuj w zakladce NVIDIA Display pojawily się sterowniki :

 

driver1k.th.jpg

 

Czy mam je usunac ? Po zainstalowaniu nowych sterownikow ATI ze strony: http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/radeonaiw_xp.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.9&lang=Polish (wybralem Option 1 - Full Software Suite 75,6 mb) plansza z logo Win XP nadal się zacina. Zauwazylem takze, ze system dziala jakby nieco wolniej.

Odnośnik do komentarza

Zauwazylem jednak zakładki NVIDIA po kliknieciu analizuj w zakladce NVIDIA Display pojawily się sterowniki :

 

driver1k.th.jpg

 

Czy mam je usunac ?

 

A w ogóle instalowałeś kiedykolwiek sterowniki do karty grafiki Nvidii na obecnym systemie? Jeśli nie, nie masz czego odinstalowywać (jeśli chodzi o nvidię).

Tak na marginesie... Czyszczenie w Driver Sweeper powinno być uruchamiany w trybie awaryjnym. Wcześniej trzeba (powinno się) użyć firmowych deinstalatorów, albo można to zrobić poprzez dodaj/usuń programy (lub menedżera urządzeń) - o ile są dostępne.

 

Po zainstalowaniu nowych sterownikow ATI ze strony: http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/radeonaiw_xp.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.9&lang=Polish (wybralem Option 1 - Full Software Suite 75,6 mb) plansza z logo Win XP nadal się zacina. Zauwazylem takze, ze system dziala jakby nieco wolniej.

 

W związku z przejściami w "zakaźnym" proponowałbym odinstalowanie sterowników ATI, posprzątanie ich driver sweeper'em, zainstalowanie ich ponownie... ale wcześniej zaktualizowanie sterowników chipsetu płyty głównej - o ile są takowe dostępne. A jeszcze wcześniej odinstaluj na próbę antywira. Raczej podejrzewałbym, że problemem jest to czego nie przeinstalowywałeś po "przejściach" np. antywirus, firewall, daemon tools... (to tak na chybił trafił, bo nie śledziłem Twoich logów w "zakaźnym").

Odnośnik do komentarza

Ja tylko dodam:

 

 

A jeszcze wcześniej odinstaluj na próbę antywira. Raczej podejrzewałbym, że problemem jest to czego nie przeinstalowywałeś po "przejściach" np. antywirus, firewall, daemon tools... (to tak na chybił trafił, bo nie śledziłem Twoich logów w "zakaźnym").

 

Teoria z oprogramowaniem zabezpieczającym raczej odpada. W tamtym temacie został odinstalowany AVG z poprawką przez dedykowany AVG Remover i ostatni set logów nie prezentował żadnego antywirusa. No chyba, że coś po czasie doinstalował, choć ponoć problem datuje się na czas sprzed infekcji i trwa po jej usunięciu, i to byłby duży przypadek by dwie odrębne instalacje AV miały ten sam skutek. Natomiast trop z DAEMON Tools też bym wypróbowała:

 

DRV - [2011-07-08 12:17:47 | 000,218,688 | ---- | M] (DT Soft Ltd) [Kernel | System | Running] -- C:\WINDOWS\system32\drivers\dtsoftbus01.sys -- (dtsoftbus01)

DRV - [2009-08-17 15:20:54 | 000,717,296 | ---- | M] (Duplex Secure Ltd.) [Kernel | Disabled | Stopped] -- C:\WINDOWS\System32\Drivers\sptd.sys -- (sptd)

 

SPTD wyłączony, to znaczenia mieć nie powinien. Natomiast dtsoftbus01 powinien zaniknąć po deinstalaji programu głównego.

 

 

Usunałem z systemu sterowniki, po uruchomieniu Driver Sweeper pojawila się tylko zakladka Asus Sound, ale po kliknieciu Analizuj nic w niej nie było.

 

To mi się wydaje mało jasne. Czyli w AMD - Display nic nie było?

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

A w ogóle instalowałeś kiedykolwiek sterowniki do karty grafiki Nvidii na obecnym systemie?

 

Nie, nigdy nie instalowałem takich sterowników.

 

To mi się wydaje mało jasne. Czyli w AMD - Display nic nie było?

 

Zakladki AMD niestety nie sprawdzałem. Sprobuję odinstalowac Daemon Tools, aktualne sterowniki. Wyczyszcze smieci w Driver Sweeper (z uwzglednieniem zakladki AMD) i zainstluję sterowniki ponownie.

Odnośnik do komentarza

Odinstalowałem Dameon Tools, sterowniki, wyczyscilem resztki w trybie awaryjnym Driver Sweeper'em (takze zakladke AMD), zainstalowalem nowe sterowniki http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/radeonaiw_xp.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.9&lang=Polish ale problem nie zniknał. Ststem po tych sterownikach dziala jednak nieco wolniej. zy mam powrocic do sterowników z plyty ? Jesli chodzi o sterowniki płyty glownej to niestety nie moge znalezc aktualnych. (model GA-8I945GZME-RH)

Odnośnik do komentarza

Na płytce pewno masz jeszcze starsze... jeśli wszystko działa OK to nie widzę powodów by nie... Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów z kompem i tak zostaniesz poproszony w pierwszej kolejności o aktualizację sterowniików.

Masz chipset

Intel® 945GZ Express
więc spróbuj skoczyć po stery na stronę Intela. http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-020683.htm (w kolumnie Intel® Chipset Software Installation Utility).

 

Masz jakieś problemy w menedżerze urządzeń? tj. żółte znaki zapytania, żółte trójkąciki z wykrzyknikiem, itp. Zintegrowana grafa wyłączona w BIOS-ie?

Odnośnik do komentarza
Intel® 945GZ Express
więc spróbuj skoczyć po stery na stronę Intela. http://www.intel.com/support/chipsets/sb/CS-020683.htm (w kolumnie Intel® Chipset Software Installation Utility).

 

Po kliknieciu na przycisk download w kolumnie Intel® Chipset Software Installation Utility mam pobrac INF Update Utility - Primarily for Intel® 6, 5, 4, 3, 900 Series Chipsets ?

 

Masz jakieś problemy w menedżerze urządzeń? tj. żółte znaki zapytania, żółte trójkąciki z wykrzyknikiem, itp. Zintegrowana grafa wyłączona w BIOS-ie?

 

W menedzerze nie ma zadnych problemów, zintegrowanej grafiki nigdy nie wylaczalem w BIOS-ie.

Odnośnik do komentarza

1. Pierwsze dwie pozycje w wynikach to ta sama wersja tylko jedno to plik .exe, drugie .zip (więc pewno jedna operacja więcej - rozpakowanie). Pozostałe to wcześniejsze wersje sterownika - ten sam schemat (.exe, .zip).

2. Pobieżnie przejrzałem manual Twojej płyty (głównie BIOS) - i jakoś nie widzę tam opcji wyłączenia integry.

 

Spróbuj metodą tzw. "czystego rozruchu" sprawdzić co powoduje zacinanie się...

http://support.microsoft.com/kb/310353/pl

http://support.microsoft.com/kb/331796/pl

 

Sprawdź też w jakim trybie pracuje konttroler dysku.

https://www.fixitpc.pl/topic/46-optymalizacja-i-odchudzanie-windows-xp/page__st__20__p__180#entry180

Odnośnik do komentarza

Spróbuj metodą tzw. "czystego rozruchu" sprawdzić co powoduje zacinanie się...

 

Po uruchomieniu systemu metodą "czystego rozruchu" logo wyswietla się normalnie. Mimo, ze odinstalowalem Daemon Tools, a sterowniki SPTD zostaly wylaczone przez Defrogger, to w oknie "Narzedzie konfiguracji systemu" w zakladce Uruchamianie widnieje usługa "Daemon" Pozostawic ja wyłaczona ?

 

Czy przed instalacja nowych sterownikow do chipsetu płyty glownej musze odinstalowac starsza wersje z systemu, czy tez nie musze ?

Odnośnik do komentarza
Po uruchomieniu systemu metodą "czystego rozruchu" logo wyswietla się normalnie.

 

To teraz po kolei włączaj spowrotem (pojedyńczo) usługi które wyłączyłeś. Gdy znowu zacznie się zacinać bootscreen,będziesz miał winowajcę.

 

Pozycję Daemon w MSCONFIG zostaw.To niekoniecznie od Daemon Tools,ale zostaw.

 

Stery...hmmm...lepiej chyba odinstalować ale ja się na tym kiepsko znam ;)

Odnośnik do komentarza

To teraz po kolei włączaj spowrotem (pojedyńczo) usługi które wyłączyłeś. Gdy znowu zacznie się zacinać bootscreen,będziesz miał winowajcę.

 

Pozycję Daemon w MSCONFIG zostaw.To niekoniecznie od Daemon Tools,ale zostaw.

 

Wylaczylem usluge Daemon i logo wyswietla sie normalnie. Ta usluga pochodzi od Deamon Tools (sprawdzałem sciezkę dostępu).

 

@3oo

 

co da mi instalacja nowych sterownikow do chipsetu ? System bedzie dzialal stabilniej, czy po prostu chodzi o to, by stery byly w miare aktualne ? :)

Odnośnik do komentarza

Wylaczylem usluge Daemon i logo wyswietla sie normalnie.

 

Kilka postów wyżej twierdziłeś, że odinstalowałeś DT a problem nie zniknął... (ale to tak tylko na marginesie).

 

co da mi instalacja nowych sterownikow do chipsetu ? System bedzie dzialal stabilniej, czy po prostu chodzi o to, by stery byly w miare aktualne ? :)

 

Ogólnie rzecz biorąc, aktualizacje z jakiegoś powodu wychodzą...

Odnośnik do komentarza

Kilka postów wyżej twierdziłeś, że odinstalowałeś DT a problem nie zniknął... (ale to tak tylko na marginesie).

 

Tez mnie to zdziwilo, ale najwazniejsze, że wszystko sprawnie działa. Sterowniki do chipsetu zaktualizowane. Serdecznie dziękuję za pomoc! :)

 

BTW: Znalazlem aktualne (2011) sterowniki do karty graficznej http://download.cnet.com/ATI-Catalyst-Display-Driver-Windows-XP-32-bit/3000-2108_4-10159621.html?tag=main;dropDownForm, http://www.graficznepc.pl/sterowniki-ati-radeon Czy sprawdza się do mojego modelu ATI Radeon x1600 Series ? Te ktore instalowalem do tej pory mialy rok (2010) http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Legacy/Pages/radeonaiw_xp.aspx?type=2.4.1&product=2.4.1.3.9&lang=Polish

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...