Skocz do zawartości

WinXP na AMD AHCI/RAID - jaki program do SMART


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Myślę, że dopóki ktoś z podobną konfiguracją nie udowodni czegoś innego możemy przyjąć, że ten kontroler AHCI nie obsługuje (nie przepuszcza) w systemie XP standardowej komunikacji z dyskami.

 

napisało się trochę w tym temacie ale i tak jestem w d... :P

 

Z mojego punktu widzenia (zresztą inni już o tym wspominali) to skórka nie warta wyprawki, stan dysku możesz w każdej chwili kontrolować ręcznie (choćby z poziomu Win7), błędy SMART i tak sugerują "dysk do wymiany" więc taka kontrola jest mało pomocna profilaktycznie a jeżeli wystąpią to na backup może i tak być za późno. I na koniec - jedyną przesłanką na dziś do używania dziadka XP jest przyzwyczajenie a to chyba nie za dobry powód, system ma już 10lat i coraz mniejsze wsparcie, trudno więc przypuszczać, że tego typu problemy zostaną jeszcze kiedyś wyeliminowane.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

cóż

XP stary ale póki co to wspierany do 2014 roku więc dziurawy nie jest

a używam XP bo na Windows XP mode za mocno muli a mam kilka aplikacji biurowych które najpłynniej chodzą na XP

poza tym Win7 nie wspiera 16bit

 

a co do SMART...

miałem dysk SATA AHCI który używałem w trybie IDE

ale dysk zaczął nabierać parametru (C7) Ultra ATA CRC Error Rate i padł

gwarancji mi nie uznali bo powiedzieli że dysk był używany na niewłaściwym kontrolerze

dla mnie to kpina ale uraz pozostał...

Odnośnik do komentarza

a używam XP bo na Windows XP mode za mocno muli a mam kilka aplikacji biurowych które najpłynniej chodzą na XP

Tutaj raczej kłania się inwetycja w dodatkowy RAM...

 

miałem dysk SATA AHCI który używałem w trybie IDE

ale dysk zaczął nabierać parametru (C7) Ultra ATA CRC Error Rate i padł

Nie ma czegoś takiego jak dysk "SATA AHCI". Zaś atrybut, który przytaczasz i jego interpretacja przez serwis to kolejny argument do tego, że S.M.A.R.T. monitoring do niczego nie jest Ci potrzebny bo nie potrafiłbyś prawidłowo go zdiagnozować. A przy tym wszystkim w zupełności wystarczy Ci wyrywkowa kontrola.

Odnośnik do komentarza

Zdaje się, że tryb XP Mode jest oparte na menedżerze Virtual PC. A zakładając "maszynę wirtualną" przydzielasz jej na wstępie określoną ilość RAM-u. Ona nie korzysta automatem z całej dostępnej (wolnej) pamięci. Nie wiem jakie są ograniczenia na "maszynę wirtualną" w Virtual PC. W trybie XP Mode tylko ilość dostępnego RAM-u możesz zmieniać. A z tego co opisujesz to nawet 1 GB nie ma przydzielonego. Ale mogę się mylić, bo nie korzystam z tego... tylko z virtualbox'a, który wyprzedza tryb XP Mode o lata świetlne. :)

 

Zaś CPU to dla Ciebie wymówka by nic nie inwestować w sprzęt, a zwłaszcza w RAM.

Wiem co daje AHCI, ale to nie powód do tego żeby dyski SATA tak nazywać.

Odnośnik do komentarza

A kto mówi o więcej niz 4 GB na XP?

Mając w sumie 4 GB, w tym ok. 1 GB na maszynę wirtualną to system na niej postawiony korzysta ze swapu.

Mając w sumie 8 GB, w tym ok. 4 GB na maszynę wirtualną... nie wnikam w to, że XP i tak będzie korzystać w jakieś części ze swapu. ;)

Dla mnie, w tym drugim przypadku odpalanie windy i aplikacji na niej działa zauważalnie szybciej.

 

---

Co nie zmienia faktu, że jak dasz 3 GB to zostanie Ci zaledwie 1 GB wolnego na system i bieżące aplikacje, co oznacza degradację jego wydajności.

Z mojej strony EOT.

Odnośnik do komentarza

Wiem, że temat jest oniryczny. Sam pisałem: chyba jest to temat dla tematu. Ale:

 

1. Nie lubię nierowiązanych problemów. A problem jest. Chociaż akurat ten parametr dysku możesz zobaczyć na W7 (przecież nie działasz na dwóch systemach jednocześnie).

2. Nie jestem pewien czy mogę pomóc. A nie lubię porad w stylu: Potłucz Pan termometr to nie będziesz miał temperatury.

3. Niezrozumiałe jest dla mnie "bardziej płynne działanie" biurowych programów i pewnie jeszcze 16-bitowych na XP.

4. Przypuszczam, że inni userzy mają również ten sam chipset z systemem XP i programy tego typu działają.

 

Czy możesz wykonać reinstalację XP na tym samym dysku ale trochę inaczej?

1. Odłącz wszystkie inne dyski.

2. Zostaw tylko ten dla XP na 1 kontrolerze SATA AHCI.

3. Odpal BIOS i zapisz ustawienia.

4. Uruchom instalację XP + F6.

5. Całkowicie usuń wszystkie partycje !!!!!! - zakładam, że wiesz czym to grozi.

6. Utwórz partycję dla XP i sformatuj ją.

7. Instalacja systemu + aktualizacje (w tym SP3).

8. Utwórz pod XP niezbędne partycje + formatowanie.

9. Odpowiednia ilość restartów po instalacji sterowników.

10. Zainstaluj program do SMART i zobacz czy działa.

11. Wyłącz kompa i podłącz pozostałe dyski włącznie z W7 + odpowiednia edycja BIOS + Restart.

12. Odpal W7 i zobacz czy działa. A następnie XP i to samo + SMART (nie piszę celowo kolejnego punktu).

 

Oczywiście ten post musisz traktować jako propozycję a działasz na własną odpowiedzialność.

 

I z oczywistych względów jest on uproszczony.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...