Skocz do zawartości

WinXP na AMD AHCI/RAID - jaki program do SMART


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Faktycznie nie rozumiem. Dyski są widoczne w gałęzi Disk drives (nie wiem jak to spolszczono), a w gałęziach o których wspominasz z reguły są tylko "zainstalowane" kontrolery. Poza tym, z treści Twojego tematu nie wynika że postawiłeś XP na dyskach spiętych w RAID. Więc nie widzę związku z problemem, no może poza takim, że niektóre programy mogą faktycznie sobie nie radzić z AHCI.

Mam wyłączony kontroler IDE w BIOS-ie. XP postawiony na dysku SATA w trybie AHCI, a mimo to nie mam problemów z odczytem S.M.A.R.T.-u conajmniej na dwóch z tych wymienionych w linku programów... Natomiast zgadywać nie będę, który Ci zadziała, a który nie.

Odnośnik do komentarza

Panowie spokojnie. Bez nerw proszę. :D

 

Z poziomu systemu powinien bez problemu pokazać smart Crystal Disk Info.

Co do trybu pracy dysków (czy jak się to tam nazywa), swego czasu też chciałem zobaczyć Smart przy pomocy MHDD. Lapek pracuje w AHCI - nie sposób było ujrzeć. MHDD nie działał. Przestawiłem w Biosie na czas testu kontroler w tryb IDE i MHDD poleciał. Sprawę w moim przypadku rozwiązała instalacja sterowników intela MasStorage Driver czy cuś takiego.

Jak wcześniej wspomniał @300 są wersje bezinstalacyjne i możesz spokojnie je wypróbować.

Odnośnik do komentarza

Jeżeli dobrze pamiętam to AHCI jest w pełni wspierane powyżej Vista. Nie mam dostępu do XP.

Sprawdź czy masz taki klucz w rejestrze (ten z W7): HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci .

Raczej nie i nawet z SP3. Zapewne brak również sterownika msahci.sys.

 

Sterownik ahcix86.sys to proteza producenta chipsetu.

Zobacz jaka jest wartość Start w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\ahcix86.

Te fakty mogą być powodem Twoich problemów.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...