Skocz do zawartości

Komputer się zawiesza, a po restarcie blue screen


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem, który pojawił się już jakiś czas temu, potem zniknął, a od kilku dni znów daje o sobie znać. Otóż gdy włączam komputer pierwszy raz od rana, to po kilku minutach pracy zawiesza się całkowicie. Nie działa myszka, w klawiaturze (multimedialnej) najczęściej działa tylko klawisz "Ez", który włącza i wyłącza jakiś M/Mode (identycznie jak NumLock, czy Caps Lock). Po ponownym uruchomieniu komputera pojawia mi się blue screen. Najprawdopodobniej ich źródłem, jeśli dobrze sprawdziłem w podglądzie zdarzeń, jest Kernel-Power, poziom Krytyczne i opis błędu: "System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania". Są tam jeszcze jakieś Błędy, dotyczące innych rzeczy. Dokładnie tak samo się działo na początku. W ogóle komputer nie ma nawet dwóch lat, najpierw miałem Vistę, opisałem problem na jakimś forum i powiedzieli mi chyba żebym sformatował dyski. Ok. Zrobiłem tak, zainstalowałem Windows 7 Enterprise. Chwilowo nic się nie działo, potem znowu to samo, ktoś mi powiedział, żebym zaktualizował sterowniki, znów chwilowo było wszystko ok. I teraz znowu jest to samo. Najgorsze jest to, że ten problem może zniknąć na jakiś czas i będę myślał, że jest wszystko ok, a potem znowu się pojawi.

 

Log OTL:

http://wklej.org/id/536032/

 

Extras:

http://wklej.org/id/536033/

 

Log z Gmer:

http://wklej.org/id/536040/

 

Chciałem dodać, że jakiś czas temu zastosowałem Combofixa, ale nic nie znalazł. Jednak przeraziłem się okropnie kiedy w trakcie skanowania komputer mi się zawiesił i go zresetowałem. Nie wiem czy to mogło mieć jakieś konsekwencje. Być może log z Combofixa jeszcze gdzieś jest, nie wiem jak się nazywał więc ciężko będzie mi go znaleźć. Nie jestem pewien czy to nie było przed formatem jak jeszcze miałem Vistę, bo teraz mam 7 Enterprise x32.

 

Proszę o pomoc!

Edytowane przez picasso
Posty połączone. //picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Otóż gdy włączam komputer pierwszy raz od rana, to po kilku minutach pracy zawiesza się całkowicie. (...) W ogóle komputer nie ma nawet dwóch lat, najpierw miałem Vistę, opisałem problem na jakimś forum i powiedzieli mi chyba żebym sformatował dyski. Ok. Zrobiłem tak, zainstalowałem Windows 7 Enterprise. Chwilowo nic się nie działo, potem znowu to samo, ktoś mi powiedział, żebym zaktualizował sterowniki, znów chwilowo było wszystko ok. I teraz znowu jest to samo. Najgorsze jest to, że ten problem może zniknąć na jakiś czas i będę myślał, że jest wszystko ok, a potem znowu się pojawi.

 

Nic tu nie wskazuje na infekcję, zaś opis problemu (przenoszonego z systemu na system) sugeruje problem sprzętowy. Toteż temat przesuwam wstępnie do działu Hardware. Należy podać inny typ danych: KLIK. Dodatkowo, skoro tu się zgłasza BSOD dostarcz debug zrzutów pamięci: KLIK (punkt 5).

 

 

Aczkolwiek .... ten Kaspersky Internet Security mnie zastanowił (to są jednak sterowniki, a w raporcie widzę jakby wymieszanie dat wykazujące niespójność komponentów, rok 2009 + 2010) i upewniłabym się, że on tu nie stanowi przeszkody. Samo wyłączenie jest niewiarygodne i nie wstrzymuje aktywności sterowników, tylko deinstalacja daje pewność.

 

 Enterprise Edition  (Version = 6.1.7600) - Type = NTWorkstation

Internet Explorer (Version = 9.0.8112.16421)

System nie jest zaktualizowany. W perspektywie jest tu instalacja Windows 7 Service Pack 1.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

prawdopodobnie problem leży właśnie w kapserskim bo wersja 2009 nie działa poprawnie z windows 7 a jak są jego jakieś szczątki to mogą problemy powodować...

 

a usuń go najlepiej programem : Kaspersky Removal Tool

 

on powinien posprzątać ten burdel wersji..

 

jak pomoże no to zainstaluj na koniec (jeżeli chcesz ) Kaspersky Internet Security 2011

 

 

Czy na każdym z tych systemów miałeś Kasperskiego ??

Odnośnik do komentarza

Ale ja mam KIS 2010, nie 2009. Przynajmniej tak jest napisane w oknie programu: Kaspersky Internet Security 2010. Natomiast jak najeżdżam na ikonkę w pasku startowym to wyświetla Kaspersky Internet Security 9.0.0.736. Więc już nie wiem, która to wersja. Jeśli wykasuję go i zainstaluję wersję 2011 to czy klucz licencyjny będzie pasował?

 

Tak na każdym był KIS

Odnośnik do komentarza

I na to mi wygląda, że to jednak KIS miesza, bo w zrzucie pamięci pojawia się odnośnik do klif.sys (to sterownik Kasperskiego). Teoria trzyma się kupy w kontekście przeskoczenia problemu z Vista na Windows 7 przy komentarzu:

 

Tak na każdym był KIS

 

Czy to była dokładnie ta sama wersja montowana?

 

 

Ale ja mam KIS 2010, nie 2009.

 

ziomus1233454 nie przeczytał dokładnie co ja mówię. Ja wiem jaką wersję masz w systemie:

 

========== HKEY_LOCAL_MACHINE Uninstall List ==========

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall]

"{9D8B0949-7C47-476F-9F06-F900D3B078EA}" = Kaspersky Internet Security 2010

Nie o wersję główną mi chodziło. Wskazywałam na datowanie sterowników z roku 2009 + 2010:

 

SRV - [2010-08-19 10:43:45 | 000,340,520 | ---- | M] (Kaspersky Lab) [Auto | Running] -- B:\Programy\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2010\avp.exe -- (AVP)

DRV - [2010-07-01 12:47:31 | 000,311,312 | ---- | M] (Kaspersky Lab) [File_System | System | Running] -- C:\Windows\System32\drivers\klif.sys -- (KLIF)

DRV - [2009-10-14 20:18:34 | 000,036,880 | ---- | M] (Kaspersky Lab) [Kernel | Boot | Running] -- C:\Windows\system32\drivers\klbg.sys -- (klbg)

DRV - [2009-10-02 18:39:36 | 000,019,472 | ---- | M] (Kaspersky Lab) [Kernel | On_Demand | Running] -- C:\Windows\System32\drivers\klmouflt.sys -- (klmouflt)

DRV - [2009-09-14 13:46:36 | 000,021,520 | ---- | M] (Kaspersky Lab) [Kernel | System | Running] -- C:\Windows\System32\drivers\klim6.sys -- (KLIM6)

DRV - [2009-09-01 14:29:50 | 000,128,016 | ---- | M] (Kaspersky Lab) [Kernel | System | Running] -- C:\Windows\System32\drivers\kl1.sys -- (kl1)

 

Jeśli wykasuję go i zainstaluję wersję 2011 to czy klucz licencyjny będzie pasował?

 

Ty się w ogóle powstrzymaj z montowaniem KIS na tym systemie, dopóki nie zweryfikujesz czy to on stanowi problem. Deinstalacja wersji 2010, by natychmiast wsadzić wersję 2011, to nie jest dobry krok i tyle. Może też być i tak, że wersja Kasperskiego nie ma nic do rzeczy, tylko system nie lubi KIS. Czyli należy sprawdzić zachowanie systemu bez Kasperskiego.

 

Jeśli rzecz o przeniesieniu licencji: Migration policy to Kaspersky Lab 2011 products.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Nie, z tych dwóch obrazków nic nie wynika, więc najlepiej wrzuć na speedyshare spakowany cały katalog "minidump", a tu daj linka do paczki. Napisz czym zasilany jest ten komputer, dokładna nazwa twojego zasilacza. Jak już dowiemy się co w tej budzie za puszka siedzi to wtedy ewentualnie wykonasz dalsze instrukcje.

Masz stary bios, który nie obsługuje tego procka, zaktualizuj do najnowszej wersji, teraz jest to 0802.

W SIW nie ma wyszczególnienia sekcji "sensor" więc ściągnij program pt HWiNFO32 i wklej zrzut właśnie z obrazkiem "sensors".

Odnośnik do komentarza

Niestety katalogu minidump nie mogę spakować, ponieważ na folderze jest kłódka i mimo, że jestem administratorem komputera nie mam uprawnień do tego folderu.

Żeby sprawdzić jaki mam zasilacz to muszę zdjąć boczną ścianę obudowy co chyba wiąże się z utratą gwarancji. Nie ma innego sposobu?

Jak zaktualizować bios?

 

Sensor only z HWiNFO32:

 

http://www.speedyshare.com/files/28713399/Bez_tytu_u.png

Odnośnik do komentarza
Jak zaktualizować bios?
czyt post nr.1 http://www.fixitpc.p...a-plytach-asus/

co do bsod'ów to co chwila wychodzi coś innego, więc na początek ściągnij memtest86: http://www.memtest.org/#history (po screenshotach są pliki do ściągnięcia w różnych wersjach: cd, pendrive, dyskietka) uruchom z tak przygotowanego nośnika komputer i uruchom program, test pamięci powinien trwać co najmniej kilka godzin lub do pierwszego błędu.

Żeby sprawdzić jaki mam zasilacz to muszę zdjąć boczną ścianę obudowy co chyba wiąże się z utratą gwarancji.
masz zaplombowaną obudowę? Sprawdź to dokładnie, jeśli tak to może w takim razie napisane jest na fakturze zakupu co to za zasilacz.

Chociaż zrzut z HWiNFO nie sugeruje podwyższonych temperatur ale są to zapewne temperatury w spoczynku, ciekawe jak jest pod obciążeniem. Można tez sprawdzić pamięć i procka LinX'em ( http://www.xtremesys...ad.php?t=201670 ) ustaw w nim maksymalny możliwy rozmiar pamięci, w "setings" ilość rdzeni, bitowość, odpal też HWiNFO do kontroli temperatur i przytrzymaj co najmniej godzinkę na teście (może przetrzyma :P ) będzie co nieco wiadomo.

Odnośnik do komentarza

Na stronie asusa, a propos aktualizacji biosa, jest napisane:

 

Uwagaï¼

Wszystkie BIOS dostępne na stronie są przeznaczone dla produktów sprzedawanych i pakowanych przez ASUS.BIOSy dla produktów sprzedawanych i pakowanych przez innych producentów systemów powinny być pobierane ze stron wyznaczonych na informacjach produktu / instrukcji obsługi.Aktualizuj BIOS wtedy, gdy masz problemy i jesteś pewien że nowy BIOS go rozwiąże.Nieostrożna aktualizacja może spowodować dodatkowe problemy z płytą główną!

 

W tym dokładnie linku: http://support.asus.com.tw/technicaldocuments/technicaldocuments.aspx?root=198&SLanguage=pl-pl

 

Dlatego chciałem spytać czy w moim przypadku aktualizacja biosa nie spowoduje jakichś problemów?

 

Owszem, mam jedną plombę na obudowie. Komputer jest "młody", ma niecałe dwa lata, jest jeszcze na gwarancji. Poszukam tej faktury.

 

 

Nie rozumiem tego:

 

uruchom z tak przygotowanego nośnika komputer

 

 

Poniżej jest link z HWiNFO32 z obciążeniem przez: 5 gier, pełny skan kasperskim, film w vlc, mozilla sport.pl, ie youtube, google chrome z zakładkami (w tle), steam. Z resztą w pasku startowym widać co jest uruchomione. Podczas wyłączania poszczególnych programów przez menedżer zadań komputer mi się zawiesił tak jak opisałem w pierwszym poście, działał tylko ten klawisz Ez (w ogóle do czego on służy?).

 

http://www.speedyshare.com/files/28720113/asasa.png

Odnośnik do komentarza

W poprzednim swoim poście dodałem jeszcze na końcu screen z HWiNFO32 z obciążonym systemem.

 

Niestety nigdzie w papierach nie znalazłem specyfikacji komputera. Wiem tylko, że jest to "komputer Vobis vp Q8200a". Wątpię, że to coś da, ale na allegro znalazłem identyczny z wyglądu komputer, ale mniejszym ramem, inną płytą główną i słabszą grafiką i tam zasilaczem jest Enlight 400W. Na szczęście (albo i nie) gwarancja mi chyba wygasła, więc odkręcę obudowę i zerknę co się tam kryje.

 

 

Aha i byłbym bardzo zadowolony z takiej szerszej instrukcji co do LinX'a.

Odnośnik do komentarza

ZA Enlight'em kryje się podobno Chieftec, więc teoretycznie można byłoby kwestię zasilacza odpuścić. Niemniej jednak powinieneś się upewnić co masz w środku, a gdyby Twoje przypuszczenie było prawdą byłby wskazany (profilaktycznie) pomiar napięć = http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczu-news-40.html

 

Screeny z HWINFO po jakim czasie robiłeś?

Jak wyglądał memtest?

Mógłbyś pokazać na fotce o jaki/który klawisz (Ez) Ci chodzi? :rolleyes:

 

Aktualizacja BIOS-u nie powinna zaszkodzić. Niemniej jednak przed aktualizacją powinno załadować się ustawienia default'owe. Jeśli tego nie zrobisz to i tak najprawdopodobniej po aktualizacji zostanie to wymuszone... co może oznaczać konieczność wprowadzania niektórych ustawień ponownie (chodzi o te, które były zmieniane w stosunku do default'owych). BIOS-u poszukaj na stronie producenta płyty głównej, powinien być tam opis czego dotyczyły poprawki.

 

Kaspersky'ego tak czy siak bym usunął. Też będzie wiadomo więcej. http://support.kaspersky.com/faq/?qid=208279463

 

marekW

Tajes. :P Zadanie niżej odrobione.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza
ZA Enlight'em kryje się podobno Chieftec,
raczej Delta lub Sirtec, Chieftec'a też nie robi Chieftec tylko Delta, Sirtec, Channel Well.

jaszczompik - sprawdź co siedzi u ciebie, bo może być całkiem coś innego.

 

3oo piszesz:

BIOS-u poszukaj na stronie producenta płyty głównej, powinien być tam opis czego dotyczyły poprawki.
cofnij się kilka postów wyżej to przeczytasz to:
Masz stary bios, który nie obsługuje tego procka, zaktualizuj do najnowszej wersji, teraz jest to 0802
aktualizacja biosu w tym przypadku jest niejako wymagana.

 

Na stronie asusa, a propos aktualizacji biosa, jest napisane:

 

Cytuj

 

Uwagaï¼

Wszystkie BIOS dostępne na stronie są przeznaczone dla produktów sprzedawanych i pakowanych przez ASUS...............................

to jest standardowa procedura producentów płyt głównych, zabezpieczanie prawne przed nieumiejętnym lub błędnym działaniem użytkownika w razie padnięcia płyty po aktualizacji biosu, bez obaw aktualizuj.
Odnośnik do komentarza

Włączyłem memtest około 12. Trwa już 6 godzin. MarekW napisałeś, że to powinno trwać kilka godzin lub do pierwszego błędu. Pojawił się jakiś błąd gdzieś na początku, więc mogę to już wyłączyć? Czy to się wyłączy samo po jakimś czasie? Jest już Pass 6 - 83 %.

 

Mam spisać dane błędu? Czy to będę miał gdzieś zapisane żeby się podzielić?

Odnośnik do komentarza

Oto zdjęcie klawisza Ez. Nie jest to jakieś takie ważne tylko po prostu intryguje mnie to dlaczego kiedy komputer się zawiesi działa właśnie on:

 

http://www.speedyshare.com/files/28740008/P1010137.JPG

 

Wykonałem memtest Oto link:

 

http://www.speedyshare.com/files/28740009/P1010140.JPG

 

Express gate usunąłem i wyłączyłem w biosie. Zaraz zaktualizuję bios.

 

 

 

 

Mam niestety problem z aktualizacją biosu. Robię wszystko dokładnie ze wskazówkami z podanego mi wcześniej linku, ale pojawia mi się komunikat: Unable to update bios because of an internal error.

Odnośnik do komentarza

Ech, no... :)

I co z tym zasilaczem? Co do pamięci, to upewniłeś się że wyjąłeś tą, na której występuje błąd? Czy wogóle cokolwiek z tym fantem zrobiłeś przed próbą aktualizacji BIOS-u? Możesz przetestować każdą kość oddzielnie w każdym z gniazd - będziesz miał większą pewność, że to pamięć jest uszkodzona a nie gniazdo pamięci na płycie głównej.

 

Oto zdjęcie klawisza Ez. Nie jest to jakieś takie ważne tylko po prostu intryguje mnie to dlaczego kiedy komputer się zawiesi działa właśnie on:

Aaa... o ten klawisz Ci chodzi. :P A jaka to klawiatura, tzn. jakiś konkretny model? Co mówi jej instrukcja? Używasz dedykowanych jej sterowników? Nie ma niczego w ustawieniach/opcjach? Lub jakiegoś oprogramowania dodatkowego (którego być może nie masz na razie zainstalowanego), np. może chodzić o... Ez Macros.

Odnośnik do komentarza

Więc robiłem wg instrukcji. Tylko, że ja mam EZ Flash 2. Dotarłem do punktu kiedy miałem sprawdzić czy moja wersja biosu jest nowsza od zainstalowanej. Tak, sprawdziłem, była, nacisnąłem enter żeby zaczęła się aktualizacja i po chwili pojawił mi się tamten komunikat.

 

Jak na razie nie sprawdzałem zasilacza. Postaram się to zrobić dziś wieczorem i napisać. Czyli to już jest pewne, że coś jest uszkodzone w środku? Co to może być za uszkodzenie? Jakieś pęknięcie, coś się spaliło? Przy jakiej okazji mogło się to zepsuć?

 

 

Klawiatura to Tracer Turbo-Media kb9801r+. Szukałem ostatnio sterowników, ale żaden nie był dla Windows 7, bo klawiatura ma jakieś 8 lat. Nie mam do niej instrukcji, komputer sam ją wykrył. Chciałem niedawno zmienić funkcję klawiszy dodatkowych, bo nie działały poprawnie. Ściągnąłem jakieś sterowniki, zainstalowałem i w efekcie klawisze multimedialne w ogóle przestały działać. Jak je odinstalowałem wszystko wróciło do normy.

Odnośnik do komentarza

Jak na razie nie sprawdzałem zasilacza. Postaram się to zrobić dziś wieczorem i napisać. Czyli to już jest pewne, że coś jest uszkodzone w środku? Co to może być za uszkodzenie? Jakieś pęknięcie, coś się spaliło? Przy jakiej okazji mogło się to zepsuć?

Jak na razie powinieneś sam potwierdzić czy jedna z kości pamięci jest uszkodzona - jak to wykazuje memtest. Masz cztery gniazda pamięci na płycie głównej i dwie kości. Możesz się na razie ograniczyć do tych dwóch wykorzystywanych gniazd. Sprawdź, memtestem, jedną i drugą kość pamięci kolejno w obu gniazdach. Jeśli kość jest uszkodzona to powinna sypać błędem niezależnie od gniazda. Jeśli to gniazdo na płycie głównej jest uszkodzone, wtedy sprawna kość powinna sypnąć błędem. I wstrzymaj się, proszę, z jakimikolwiek instalacjami czy aktualizacjami do rozwiązania kwestii RAM-u. Czynnikiem ryzyka nie można wykluczyć też zasilacza, którego tajemnicę tak zazdrośnie strzeżesz. :)

 

Memtest tradycyjnie. Kilka godzin lub do pierwszego błędu. Przy okazji możesz przeczyścić sprężonym powietrzem (w sprayu) gniazda pamięci na płycie głównej, a styki samych pamięci przetrzeć np. alkoholem izopropylowym. Oczywiście, o ile gwarancja obejmuje jeszcze coś z zestawu (np. RAM) możesz poposić o sprawdzenie i/lub wymianę. Zakładam, że plomby możesz już naruszyć. Jeśli nie = serwis.

 

Chociaż tak naprawdę to powinieneś zacząć od zasilacza!! tzn. upewnienia się, że z nim nie ma problemu - a pierwszy strzał to zweryfikować czy jest spoza tzw. "czarnej listy".

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...