Skocz do zawartości

Jak sprawdzić czy dostawca mnie nie oszukuje


Madzialena

Rekomendowane odpowiedzi

Hej (po raz trzeci).Jak sprawdzić czy dostawca nie "rąbie" mnie na internecie, bo szczerzę to trochę dziwny jest fakt że jeszcze w grudniu internet chodził mi śliczne, a teraz też jest git ale nie dają mi spokoju te lagi z YT (w grudniu szło normalnie HD oglądać na full screen a teraz to na byle jakiej jakości tnie na tym średnim) i częste przerwy w grach online mimo że internet działa.Rzekoma prędkość z umowy to 54,0 Mb/s.

 

net-log.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Jesteś pewna, że w umowie masz 54 Mb/s? Ta wartość jest bardzo charakterystyczna, bowiem taka jest maksymalna przepustowość sieci bezprzewodowych w standardzie 802.11 (a i g). Tyle teoria, bo zazwyczaj udaje się osiągnąć mniej więcej po 20-25 Mb/s dla uploadu i tyleż samo dla downloadu. Taka sama wartość wyświetla się w chmurce, która pokazuje się po nawiązaniu połączenia. Dotyczy ona tylko sieci bezprzewodowej.

 

Na tej samej zasadzie, to ja mogę mieć Internet 1000 Mb/s, ponieważ jestem połączony z routerem kablem 1000Base-T, karta w moim komputerze wspiera Gigabit Ethernet, router tak samo. To dlaczego mam tylko 10 Mb/s? A no bo połączenie między modemem a centralką Orange/TP jest ścięte do 10 Mb/s, chociaż ja w statystykach na komputerze widzę swój piękny gigabit.

 

Pytam, ponieważ ICSI Netalyzr zmierzył rzeczywistą przepustowość łącza na: "Upload 590 Kbit/s, Download 1.4 Mbit/s".

 

To nie jest wiarygodny pomiar, dlatego proponuję zastosować http://speedtest.net i podać link do wyniku na forum.

 

Po Net-logu nie widać problemów. Z YT jest od pewnego czasu naprawdę wiele problemów. Mam w firmie symetryczne łącze 100/100 Mb/s (rzeczywiste możliwości to jakieś 95/98 Mb/s) i nawet przy tym filmiki na YT potrafią ciąć, chociaż jeśli spojrzeć w statystyki ruchu, to transmisja filmików nie zajmuje nawet 5% pasma, bo po stronie łącz YT ze światem coś się zapchało.

Odnośnik do komentarza

Proponowałbym poszukać jakiegoś innego dostawcy. Internet radiowy zazwyczaj nie jest pewnym i stabilnym łączem, z doświadczenia wiem, że często zdarzają się problemy z przepustowością i gubieniem pakietów. Dodatkowo, twierdzę, że oferta MasterKom jest trochę niepasująca do obecnych czasów - jest zwyczajnie za drogo.

 

Sugeruję rozejrzeć się za jakimś dostawcą Internetu po kablu, mniejsze znaczenie ma, czy po sieci telewizji kablowej (np. UPC), czy po łączach telefonicznych jako usługa ADSL (Neostrada Orange albo Net24 Netia). Kabelek jest prawie zawsze zdecydowanie lepszym i tańszym wyborem. I przepustowość przy takiej cenie będzie wyższa. Teraz tylko kwestia tego, czy jesteś w obszarze operacyjnym jakiegoś dobrego operatora. Na kablówkę poza miastem praktycznie nie ma co liczyć, Orange - jako Telekomunikacja Polska - ma zdecydowanie lepiej rozwiniętą sieć, ale też nie wszędzie dociera. Znam miejsca, w których nie da się uruchomić usługi ADSL (czyli Neostrady), ponieważ centralka jest za daleko lub linia nie spełnia wymogów technicznych (np. leży sobie stary ołowiany kabel, który do transmisji głosu nadaje się idealnie, ale na wyższych częstotliwościach, z których korzysta ADSL, ma już potężne tłumienie i zakłócenia).

Odnośnik do komentarza

Cóż W pewnym sensie przekaźniki Radia Jasna Góra też swoje chyba robią (antena jest za daleko od nich nie jest a jeszcze za oknem ze 100m dalej mam maszt przekaźnikowy).A odnośnie kabelka to telefon stacjonarny trzeba mieć czy tak jak mają niektórzy router? Bo też w koszty się pchać nie chcę za bardzo.A i jak to jest z tym internetem LTE od np: Cyfrowego Polsatu bo mam dekoder to może od nich wziąć? 

Odnośnik do komentarza

A odnośnie kabelka to telefon stacjonarny trzeba mieć czy tak jak mają niektórzy router?

 

Telefon stacjonarny nie ma nic do routera, router tylko rozdziela Internet na inne komputery.

 

A i jak to jest z tym internetem LTE od np: Cyfrowego Polsatu bo mam dekoder to może od nich wziąć?

 

To zależy ile korzystasz z sieci, w Cyfrowym Polsacie masz dużą prędkość, ale małe limity danych, po ich przekroczeniu jest naliczana dodatkowa opłata. W Orange lub Netii nie ma takich problemów, osobiście wziąłbym internet po kablu.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Telefon stacjonarny nie ma nic do routera, router tylko rozdziela Internet na inne komputery.

 

Mam wrażenie, że chodzi tutaj o coś, co nazywane było kiedyś "opłatą za utrzymanie łącza". Posiadanie samej Neostrady bez aktywnego abonamentu telefonicznego implikowało konieczność uiszczania comiesięcznej opłaty. Nie mam pojęcia, jak to teraz wygląda. Tak samo nie wiem, czy poprzez zrezygnowanie z telefonu da się wykorzystać wolne niskie częstotliwości na zwiększenie uploadu w ADSL. To rozwiązanie jest już stosowane jako Naked DSL w wielu miejscach, ale polscy operatorzy jak zwykle nie nadążają. Wydaje się, że te dodatkowe ok. 256 kb/s na upload to niewiele, ale czasami bardzo by się przydało.

 

LTE, jak zresztą słusznie zauważył diox wyżej, to wciąż radiówka. Szybka i nawet dobra, ale zawsze radiówka. Zdecydowanie skłaniam się ku dostarczaniu usługi internetowej po kablu, gdyż jest zazwyczaj szybsza, tańsza i o wiele bardziej niezawodna.

Odnośnik do komentarza

W TP (obecnie Orange) utrzymanie łącza to koszt 29 zł/m-c. Ja mam zawieszoną usługę tel. i płacę za to 21,53 a dodatkowo w razie problemów mogę dzwonić za darmo na błękitną linie (choć tam i tak żadnej pomocy nie udzielają). Zawiesić można max na 1 rok, potem automatycznie ulega odwieszeniu więc trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie nagle dostajesz sporo większy rachunek choć nie korzystałeś z telefonu. 

#LTE: kurier, który przywiózł router mobilny mojej znajomej pytał, czy ma od razu zabrać bo i tak wszyscy zwracają po okresie próbnym :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...