Skocz do zawartości

Problem ze startem systemu + dyski usb


pajkul

Rekomendowane odpowiedzi

PRZEEDYTOWAŁEM POST, NOWE SPOSTRZEŻENIA:

 

Witam.

 

Zastanawia mnie jedno z zachowań mojego laptopa.

Laptop Samsung RC520 S-03PL, 2-letni, i3 2310, win7 64, NOD32 od początku działania systemu, wszystkie aktualizacje instalowane na bieżąco. Wszystke aktualizacje sterowników instalowane ze strony producenta, dedykowane konkretnie pod ten model laptopa.

 

Odkąd pamiętam, kiedy podepnę jakiegokolwiek pendrive'a mija ok. 20 sekund zanim system zauważy, że to zrobiłem i mogę wtedy z niego korzystać. Jeżeli potem włożę innego pendrive'a, "zaskakuje" natychmiast, aż do kolejnego uruchomienia systemu, gdzie znowu za pierwszym razem muszę czekać.

 

Gdy wyłączę laptopa, włożę pendrive i odpalę system, to za każdym razem gdy już zgaśnie ekran "Trwa uruchamianie systemu Windows" muszę czekać te dodatkowe 20 sekund z czarnym ekranem aż w końcu pojawi się ekran logowania. Jeśli startuję bez podpiętego pendrive'a, tych 20 sekund czekać nie muszę, tylko od razu pojawia się ekran logowania.

Za którymś uruchomieniem komputera z włożonym pendrive zdarzy się, że sam ekran "Trwa uruchamianie systemu Windows" będzie wyświetlany 20 sekund, po czym natychmiast bez opóźnień przejdze do ekranu logowania. I wówczas nawet gdy wyjmę pendrive'a to za każdym razem muszę czekać te 20 sekund więcej, aby system się uruchomił. Pomaga wówczas przywracanie systemu albo, co ciekawe, przejście do hibernacji i powrócenie z niej, wtedy znowu system będzie się odpalał w normalnym czasie (chociaż tylko raz próbowałem co się stanie, nie musi to być reguła, za to przywracanie systemu działa zawsze).

 

http://support.micro....com/kb/2778344

 

Co ciekawe gdy zainstalowałem tą aktualizację, znowu system (bez pendrive'a) startował DUŻO dłużej, więcej niż 20 sekund dłużej, za to gdy już się uruchomił, pendrive działał natychmiastowo, nie trzeba było czekać, oczywiście kosztem dłuższego oczekiwania przy uruchamianiu systemu.

Usunięcie tej aktualizacji odwróciło te zmiany.

 

Coś ładuje się tu zbyt długo, nie wiem, jak nazwać, co to jest. Sterowniki USB? Jeśli tak, to dlaczego zajmuje im to tyle czasu?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

NOWE: Problem prawie rozwiązany:

 

No dobra, nie ma to przecież nic wspólnego z systemem, jeśli wiesza sie na BIOSie, a ustawienia biosu w tym laptopie są bardzo ubogie. Nawet jakbym chcial zmienic boot priority, to i tak nie znajde tam USB (czyli widocznie zawsze bedzie probowal startowac z usb).

 

Zainstalowalem totalnie najnowsze sterowniki do chipsetu jakie udalo mi sie znalezc, wszystko chodzi. System startuje szybko i pendrive tez jest od razu wykrywany. Ale problem naprawil sie sam, dosłownie. Nie wiem, po prostu za ktoryms uruchomieniem wszystko zaczelo chodzic. Wtedy zdecydowalem sie uaktualnic sterowniki do najnowszej wersji, takiej, o ktorej wiem, ze inny laptop na ktorym sa te sterowniki takiego problemu nie ma. No i wszystko dalej dziala jak nalezy.

 

Tylko gdy zainstaluje wspomniana aktualizacje krytyczna z 1. posta, od razu system startuje 5 razy dłużej na ekranie Uruchamianie systemu Windows. Pendrive'y dzialaja bez problemu.

 

Zrobiłem logi: pierwszy przed aktualizacja systemu gdy wszystko dzialalo, drugi po zainstalowaniu tej aktualizacji, gdy system zaczal wstawac 5 razy dluzej.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

edit: WAŻNE Przy zainstalowanej aktualizacji, gdy wykonałem czysty rozruch to system wstał w normalnym tempie, bez opóźnień, za to wrócił problem z pendrivem - muszę czekać prawie pół minuty żeby system zauważył, że go włożyłem. Ponowne uruchomienie usług niczego nie zmienia, dalej system startuje szybko, ale pendrive'y rozpoznaje z opóźnieniem.

To opóźnienie w wykrywaniu pendrive'a występuje nawet w trybie awaryjnym, ale gdy wszystko działało natychmiastowo, problem w trybie awaryjnym nie występował.

OTL_przed.Txt

Extras_przed.Txt

OTL_po.Txt

Extras_po.Txt

Odnośnik do komentarza

Jeśli problem występuje, to występuje w taki sam sposób w trybie awaryjnym. Uruchomienie trwa nie 20 sekund, a 1 minute, za to moge od razu korzystac z pendrive'a. Ale jesli uruchamia sie 20 sekund, to musze znowu czekac prawie pol minut po podlaczeniu go zanim zostanie wykryty.

 

Ma ktoś jakiś pomysł? Co może być w ogóle przyczyną takiego zachowania? Ta aktualizacja systemu wspomniana w 1. poscie jest posrednią przyczyną problemu, ponieważ nawet bez niej to sie dzieje, ale w inny, bardziej przyjazny sposob (nie musze dlugo czekac za kazdym razem gdy system sie uruchamia, niezaleznie, czy pendrive jest podpiety czy nie).

 

Co może zajmować systemowi aż pół minuty i jest związane z podpiętym pendrivem?

 

Mogę z tym problemem żyć, ale wolałbym mieć świadomość, co powoduje takie zachowanie.

Odnośnik do komentarza
No dobra, nie ma to przecież nic wspólnego z systemem, jeśli wiesza sie na BIOSie, a ustawienia biosu w tym laptopie są bardzo ubogie. Nawet jakbym chcial zmienic boot priority, to i tak nie znajde tam USB (czyli widocznie zawsze bedzie probowal startowac z usb).

 

A dlaczego sądzisz że nie ma nic wspólnego z biosem? Sprawdzałeś aktualizacje biosu dla tego lapka?

 

A ten cały soft od samsunga też musisz posiadać? jest taki niezbędny?

 

Eset wykonuje pewnie skan mbr w poszukiwaniu rootkitów - odinstaluj i sprawdź czy coś się zmieniło.

Odnośnik do komentarza

BIOS jest w najnowszej wersji.

 

A mówię, że problem występuje też w trybie awaryjnym, gdzie chyba Eset nie ma nic do powiedzenia, bo nie jest nawet uruchamiany, ani jego usługa. Pendrive wykrywany jest z opoznieniem, a jak sprobuje zastartowac tryb awaryjny z wlozonym pendrive'm to system laduje sie ponad 2 razy dluzej.

Odnośnik do komentarza

Wrócę do pierwszego posta:

Odkąd pamiętam, kiedy podepnę jakiegokolwiek pendrive'a mija ok. 20 sekund zanim system zauważy, że to zrobiłem i mogę wtedy z niego korzystać. Jeżeli potem włożę innego pendrive'a, "zaskakuje" natychmiast, aż do kolejnego uruchomienia systemu, gdzie znowu za pierwszym razem muszę czekać.

 

Menadżer Urządzeń -> Kontrolery USB -> Każda gałąź Główny koncentrator USB -> Właściwości - Zarządzanie energią i jeżeli jest ptaszek przy Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii (domyślne dla lapków) to wszędzie usuwasz ptaszka i restart.

 

Nie czytałem tego tematu dokładnie.

Na moim systemie (stopka) też mam efekt, że urządzenie zewnętrzne, które dawno używałem aktywne jest po około 20-30 sek a nie mam żadnych problemów.

Ogólnie śmieszą mnie problemy typu : na początku po instalacji system startował po 23 sek a teraz po roku po 47.

Jest jeszcze coś takiego jak aktualizacje systemu, instalacje softu, aktualizacje softu, aktualizacje sterowników, zmniejszanie dostępnego miejsca na dysku, stopień defragmentacji, konflikty sprzętowe i wiele innych.

I to w dużym skrócie wpływa na czas startu.

 

Włączyć, zrobić kawę, wypić i zacząć korzystać lub nie wyłączać sprzętu i wyłączyć wygaszanie ekranu oraz hibernacji.

Odnośnik do komentarza

Ale jesli z podpietym pendrive uruchomie tryb awaryjny i ekran logowania pojawia sie po 70 sekundach, a bez podpietego pendrive'a po 20 sekundach to chyba nie jest to takie oczywiste?

Wiadomo, że system zwalnia, ale to zachowanie nie jest normalne i co ciekawe występuje od kiedy pamiętam, tylko nie miałem jakoś czasu się tym zająć, nie wiedziałem że występuje też w trybie awaryjnym.

 

Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii - odznaczyłem, restart, to samo.

Odnośnik do komentarza
Ale jesli z podpietym pendrive uruchomie tryb awaryjny i ekran logowania pojawia sie po 70 sekundach, a bez podpietego pendrive'a po 20 sekundach to chyba nie jest to takie oczywiste?

Ano widzisz różnica jest taka, że w trybie awaryjnym startują tylko podstawowe sterowniki MS z wyłączeniem sterowników dedykowanych sprzętu. Nawet grafika.

Kontrolery usb również. Masz ograniczony dostęp do BIOS i nie jesteś w stanie zobaczyć wszystkich ustawień.

W dziale hardware np. były chyba linki do uzyskania dostępu do pełnych parametrów BIOS dla lapków ASUSA. Może to jest trop do poszukania takich informacji dla Samsunga.

 

Nie sprawdzałem takiego zachowania na swoim sprzęcie bo nie zależy mi na czasie.

Odnośnik do komentarza

Przez ten okres powiedzmy ok 20 sekund leda nie widze w ogole. Po prostu sie nie swieci. Dopiero po tym czasie komputer zdaje sobie sprawe, ze w ogole go podpialem.

 

Uważam, że gdyby winą były ustawienia w BIOSie, to kazdy posiadacz Samsunga RC520 S03 mialby podobny problem, bo z jakiego powodu niby mial by ten problem dotyczyc tylko mnie?

A po drugie jeśli istalacja aktualizacji systemu wspomniana w 1. poście zmienia to zachowanie, ale mimo wszystko problem pozostaje (za każdym razem system wstaje 4 razy dłużej, nie ważne czy podczas uruchamiania jest podpięty pendrive czy też nie, ale za to po uruchomieniu go gdy podepnę pendrive, ten od razu jest wykrywany) podczas gdy bez tej aktualizacji system wstaje normalnie, dopiero gdy uruchamiam go z podpiętym pendrive wstaje właśnie dużo dłużej.

Odnośnik do komentarza

Dzięki za pliki.

Istotnie, start systemu jest wydłużony o ponad 56 sek za sprawą ładowania sterownika USBSTOR.sys, przy czym problem skojarzony jest z weryfikacją podpisu cyfrowego. Następuje pełne przeładowanie katalogów, które w logu rozpoczyna się ok. 18,3 sek., a kończy w 75,58 sek., wstrzymując przy okazji start całego systemu. Zazwyczaj podczas startu nie następuje przeładowanie całego katalogu - informacja o skrócie powinna już być w ładowanym bardzo wcześnie C:\Windows\System32\CodeIntegrity\bootcat.cache, ale tutaj to nie zachodzi. Dodatkowo, przeładowanie całego katalogu powinno trwać ok. 3 sek, a w Twoim systemie trwa ponad 56.

Ponadto, z logu wynika, że w Twoim systemie plik C:\Windows\System32\drivers\USBSTOR.SYS ma rozmiar 110592 bajtów (potwierdź to, proszę), a wygląda na to, że ten plik w tej wersji (6.1.7601.17577) powinien mieć 91648 bajtów. Dalej, zgodnie z logiem podpis pliku znajduje się w pliku "Package_1_for_KB982018~31bf3856ad364e35~amd64~~6.1.3.2.cat", choć wydaje mi się, że powinien w "Package_3_for_KB982018~31bf3856ad364e35~amd64~~6.1.3.2.cat", ale przy tym nie będę się upierał.

 

Spróbujmy zatem coś z tym fantem zrobić.

 

1. Średni czas walidacji jednego pliku .cat w Twoim systemie to ok. 0,025 sek, co jest czasem katastrofalnym - weryfikacja 2234 plików zajmuje ponad 56 sek, a system w zasadzie nie robi w tym czasie nic innego. Zapuść zatem

chkdsk /r /f c:

- może coś się ruszy. Możesz też sprawdzić kondycję dysku - w dziale hardware znajdziesz info i niezbędną pomoc.

 

2. Jeśli czas nadal będzie tak długi, to uruchom cmd jako administrator i wykonaj

signtool verify /a /v c:\Windows\System32\drivers\USBSTOR.SYS

a w odpowiedzi podaj wynik.

 

Możesz pokusić się o przeinstalowanie usbstor.sys (Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej / Urządzenie pamięci masowej USB) , ale skup się najpierw na powyższych punktach.

 

m.g.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...