Skocz do zawartości

Dzielenie łącza 10osób/serwer


Giovanni18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem ponieważ posiadam małą sieć na osiedlu (11 osób.). Na początku było fajnie nikt nie ściągał nie zawalał łącza jakimś p2p, niestety to się zmieniło. Sprawa jest taka potrzebuje jakoś ograniczyć ludziom łącze(najlepiej przyznać na sztywno łacze), albo chociaż zablokować im możliwość ściągania w godzinach popołudniowych cokolwiek, byle by ten internet chodził jakoś sprawniej.

Mam mały serwerek na linuxie, switcha, 2 routery. Potrzebuje porad, bądź programów, które pomogą mi podzielić to łącze.

Dziekuje z góry :) Pozdrawiam

.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No to najwyższy czas zacząć się nim zajmować od nowa. Obsługa RouterOS nie jest trudna, a polskich materiałów dostępnych w sieci bardzo dużo. Masz już jedną sieć, więc coś jednak wiesz o łączeniu komputerów. Nie jestem w stanie Cię powadzić za rączkę, zwłaszcza, jak nic nie wiem o Twojej sieci. I jednocześnie nie chcę, bo w ten sposób nie nauczysz się rzeczy, które na pewno w przyszłości Ci się przydadzą. Trochę samodzielności.

 

Resetujesz MikroTika, wpinasz kabel w jeden z portów LAN, druga końcówka do komputera, łączysz się przez przeglądarkę po HTTP i masz dostęp do strony konfiguracyjnej routera.

Odnośnik do komentarza

Chodzi mi o "Klientów" każdy ma i chciałbym żeby miał zmienne ip, routery mają na sztywno przypisane. Mam zamiar w tym MT pododawać ludzi, i żeby z niego płynął sygnał. Wiec musze tam pododawać ich adresy MAC i chciałbym na sztywno po przypisywać im download/upload

 

@edit

http://mikrotik.net.pl/wiki/Proste_Współdzielenie_Internetu_z_Ograniczeniem_Pasma_PCQ ten poradnik mi się jakoś przyda? czy on raczej pod liveboxa/a-dsl nie pasuje ?

Odnośnik do komentarza

Piszesz, że internet przez Liveboxa, czyli to neostrada. Zgodnie z regulaminem świadczenia usługi paragraf 6 punkt 4 kara za udostępnianie usługi poza lokal wynosi trzykrotność miesięcznej opłaty abonamentowej za dostęp do sieci Internet, za każde podłączenie i za każdy rozpoczęty okres rozliczeniowy takiego podłączenia. Sporo ryzykujesz! Można sobie wyobrazić, że "klient" niezadowolony o przycięcia p2p zgłosi sprawę na bezpłatnej infolinii. Może też powiadomić skarbówkę, że świadczysz odpłatną usługę bez zgłoszonej działalności gospodarczej i odprowadzania należnych podatków.

 

W kwestiach technicznych: po co ci zmienne IP klientów? Masz zmienne IP na zewnątrz, w sieci LAN wygodniej mieć stałe.

Odnośnik do komentarza

Zauważ, że dla MikroTika nie ma żadnego znaczenia, co mu dostarcza Internet. Podpinasz kabel pod port 1 (WAN + PoE), ustawiasz w miarę potrzeby odpowiednie regułki na IP Firewall, potem Queue do obcinania pasma i działa.

 

Co do dynamicznego przydzielania adresów: MikroTik i tak będzie pamiętał, co było pod danym adresem, więc taki mu następnym razem przydzieli.

 

nic nie ryzykuje, to nie jest zwykła neostrada kolego To A-DSL naucz się czytać dokładnie nie pomiędzy wierszami w sumie niedługo v-dsl

 

ADSL nie jest nazwą usługi, tylko technologii. Usługa to Neostrada, która korzysta z ADSL i w szybszych wersjach (40 i 80 Mb/s) z VDSL. I tak, to jest Neostrada. W bardzo dużej większości przypadków, a żeby było inaczej nie wspomniałeś. W praktyce niemalże utożsamia się ADSL i Neostradę TP. Zanim zaczniesz kogoś pouczać, to zastanów się nad sobą.

 

Do ryzyka świadczenia takiej usługi nie będę się odnosił, bo nie interesowało mnie to nigdy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...