Skocz do zawartości

Jak zapobiec problemowi z "Invalid BOOT.INI file Booting from c:\windows\" ?


Nka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Piszę z zapytaniem - kopię jakich plików mogę wykonać, aby ustrzec się sytuacji którą opisuję poniżej?

 

A więc, na co dzień korzystam z systemu Vista, raz na jakiś rzadki czas potrzebuje XP. Więc doinstalowuje go na osobną partycję, a następnie za pomocą EasyBCD ustanawiam dostęp do obu systemów (maszyna wirtualna mnie nie satysfakcjonuje - potrzebuje pełnej wydajności systemu). Kiedy już załatwię na XP to co potrzebowałem, usuwam go z partycji, ponieważ potrzebuje przestrzeni HDD. Stąd - najprostszą drogą kasuję wpis rozruchowy do XP za pomocą programu EasyBCD, a partycję z XP formatuje.

 

I w tym miejscu pojawia się mój problem. Po wykonaniu tych czynności, po POST pojawia mi się wkurzający biały komunikat na czarnym tle, którego treść najprawdopodobniej (z pamięci) brzmi tak:

 

Invalid BOOT.INI file

Booting from c:\windows\

 

Po tym ekranie system Vista rusza, jednak mi on przeszkadza, bo jak dobrze rozumiem oznacza jakieś kłopoty z rozruchem.

 

Co próbowałem:

- BOOTREC /FixMbr, BOOTREC /FixBoot

- automatyczna naprawa instalacji Vista za pomocą płyty

- różne możliwości przy pomocy EasyBCD - uninstall/reinstall Bootloader

Nic nie pomaga

 

Moim zdaniem pomogła by podmiana plików systemowych na te, które Vista posiada standardowo, jako samodzielny system na dysku. I teraz które pliki są odpowiedzialne za rozruch systemu i wyświetlanie tego komunikatu? Zrobił bym ich kopię przed instalacją XP a po jego usunięciu przywrócił te pliki.

 

Tylko które to pliki?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

I w tym miejscu pojawia się mój problem. Po wykonaniu tych czynności, po POST pojawia mi się wkurzający biały komunikat na czarnym tle, którego treść najprawdopodobniej (z pamięci) brzmi tak:

 

Invalid BOOT.INI file

Booting from c:\windows\

+

 

Moim zdaniem pomogła by podmiana plików systemowych na te, które Vista posiada standardowo, jako samodzielny system na dysku.

Plik BOOT.INI to plik XP a nie Vista. Na początek to przedstaw co my tu w ogóle mamy, czyli:

 

1. Start > w polu szukania wpisz diskmgmt.msc > zrób zrzut ekranu z układu partycji.

 

2. Start > w polu szukania wpisz cmd > z prawokliku Uruchom jako Administrator > wpisz komendę bcdedit i przeklej z okna wyniki.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Witaj Picasso!

 

Nie zrozumieliśmy się :) Przedstawiona sytuacja miała miejsce jakiś czas temu - nie poradziłem sobie z nią, więc przeinstalowałem Vistę, zreorganizowałem tablicę partycji. Na ten moment problem nie występuje, ale za kilka dni znowu będę potrzebował XP, po czym będę chciał go usunąć i chcę tej sytuacji zapobiec.

 

Co w ogóle mogło spowodować wyświetlanie tego komunikatu?

 

Na wszelki zamieszczam informacje które poleciłaś sprawdzić (przypominam że układ partycji od tego czasu się lekko zmienił i xp będę instalował na E) :

 

Menedżer rozruchu systemu Windows
---------------------------------
Identyfikator {bootmgr}
device partition=C:
description Windows Boot Manager
locale pl-PL
inherit {globalsettings}
default {current}
displayorder {current}
toolsdisplayorder {memdiag}
timeout 30
resume No

Moduł ładujący rozruchu systemu Windows
---------------------------------------
Identyfikator {current}
device partition=C:
path \Windows\system32\winload.exe
description Microsoft Windows Vista
locale pl-PL
inherit {bootloadersettings}
osdevice partition=C:
systemroot \Windows
resumeobject {15c0e173-130a-11e2-9506-ae495b35589f}
nx OptIn
http://zapodaj.net/4...75649b.jpg.html
Odnośnik do komentarza

Witaj Belfegor!

Jak już pisałem w pierwszym poście - potrzebuje wysokiej wydajności, dlatego system rzeczywisty jest niezbędny.

 

Powtórzę pytanie: Co w ogóle mogło spowodować wyświetlanie tego komunikatu? Jeśli byśmy wiedzieli, że winne są zmiany w konkretnych plikach, moglibyśmy je skopiować, przed doinstalowaniem drugiego systemu. Tylko które to pliki?

Odnośnik do komentarza

Błąd instalacji raczej nie - bo jest to zjawisko powtarzalne.

 

Ale idąc tropem że problem leży w sektorze MBR... to by znaczyło że XP dokonuje tam modyfikacji (bo po zainstalowaniu XP jest on jedynym system który się wczytuje, a w MBR (chyba?) pojawia się NTLDR, następnie ja za pomocą EasyBCD przywracam możliwość uruchomienia Visty (która przecież nie jest obsługiwana przez NTLDR). I te zmiany dokonywane są na BCD... I tu wszystko pięknie działa, do czasu usunięcia wpisów XP z BCD i usunięciu plików tego systemu pojawia się "Invalid BOOT.INI file, Booting from c:\windows\" Jak zauważyła Picasso, plik BOOT.INI należy do XP, więc - komputer z jakiegoś powodu startuje wtedy z NTLDR. Nie wiem jakie są zależności pomiędzy informacjami w MBR a wykonaniem BCD, ale może tu tkwi sęk? Może wystarczyło by zrobić kopię MBR teraz, a po usunięciu XP ją po prostu przywrócić, żeby nie było śladów po NTLDR?

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza

Może wystarczyło by zrobić kopię MBR teraz, a po usunięciu XP ją po prostu przywrócić, żeby nie było śladów po NTLDR?

Pewnie że zrób. To nie zaszkodzi a jedynie pomóc może przy ewentualnych problemach. Wiesz co tak sobie myślę, (czasem mi się zdarza myśleć) że problemem jest kolejność instalcji systemów bo piszesz

 

na co dzień korzystam z systemu Vista, raz na jakiś rzadki czas potrzebuje XP. Więc doinstalowuje go na osobną partycję, a następnie za pomocą EasyBCD ustanawiam dostęp do obu systemów

Zasadniczo najlepiej jest jako pierwszy postawić XP a jako drugi Vistę.

Odnośnik do komentarza

Belfegor - ja doskonale zdaje sobie z tego sprawę :) niemniej jestem w takie sytuacji jak opisałem w pierwszym poście i staram się zrozumieć, co konkretnie jest przyczyną tego komunikatu.

 

Picasso :) Zechcesz napisać, co myślisz na temat mojego problemu? Widzisz jakieś metody prewencyjne?

Odnośnik do komentarza

Ludzie czytajcie proszę co do Was piszę...

 

Witaj wieslaw531

Już tłumaczyłem - problem pojawia się po odinstalowaniu XP. Na co dzień korzystam z Vista, a raz na jakiś czas wgrywam XP, po czym go usuwam (taki mam charakter pracy, że XP jest potrzebny okazjonalnie, a szkoda mi miejsca na HDD dla jego ciągłej obecności), i po takim usunięciu dostaje komunikat:

Invalid BOOT.INI file

Booting from c:\windows\

Temat założyłem po to by dociec przyczyn tego komunikatu, żeby zapobiec jego wystąpieniu.

Odnośnik do komentarza

Przemyśl takie rozwiązanie:

 

1. Partycja jest formatowana - więc nic tam istotnego nie ma lub jest przenoszone.

2. Usuń tą partycję -> rozszerz partycję C: lub D:.

3. Z dysku 1 (F:) wydziel stosowną partycję np 10-15 GB. Oczywiście wymaga to stosownych działań.

4. Normalnie działasz na C:.

5. Aby zainstalować XP i właśnie na tej wydzielonej partycji w BIOS ustawiasz zawsze BOOT z CD.

6. Do instalacji XP w kolejności dysków w BIOS BOOT jako drugą pozycję ustawiasz dysk 1 a dysk 0 jako 3.

7. Instalujesz XP i działasz.

8. Jak chcesz przejść na Vistę zmieniasz w BIOS BOOT 1. CD; 2. Dysk 0; 3. Dysk 1.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za pomysł Panie Wiesławie :) W tym momencie nie do końca wiem jak to będzie działać. Jeśli dobrze rozumiem, to po przeprowadzeniu tego procesu, po włączeniu komputera nie pokaże mi się menu wyboru systemu, tylko od razu zostanie wczytany Vista BCD, albo XP NTLDR? Czy tak?

 

Był bym też wdzięczny za szersze wytłumaczenie tych punktów:

 

2. Usuń tą partycję -> rozszerz partycję C: lub D:.

- czy muszę ją usuwać? No bo jeśli chodzi o to, że musi być miejsce na podstawową to przecież mogą być 4 na 1 HDD, prawda?

 

5. Aby zainstalować XP i właśnie na tej wydzielonej partycji w BIOS ustawiasz zawsze BOOT z CD.

- dlaczego tak trzeba?

 

6. Do instalacji XP w kolejności dysków w BIOS BOOT jako drugą pozycję ustawiasz dysk 1 a dysk 0 jako 3

- dlaczego tak trzeba? (domyślam się, że chodzi o lokalizację programu ładującego XP, tak?)

Odnośnik do komentarza

po włączeniu komputera nie pokaże mi się menu wyboru systemu, tylko od razu zostanie wczytany Vista BCD, albo XP NTLDR? Czy tak?

Dokładnie tak ale stosownie do zmian dokonanych w BIOS - BOOT.

Wg mnie unikniesz w ten sposób problemów po następnej instalacji XP przy obecności Visty.

Zgodnie z zaleceniami pierwotnie powinien być zainstalowany XP a potem Vista. Wówczas masz menu wyboru systemu.

Twój przypadek jest inny - tak jak piszesz.

 

- czy muszę ją usuwać? No bo jeśli chodzi o to, że musi być miejsce na podstawową to przecież mogą być 4 na 1 HDD, prawda?

Tak na każdym dysku możesz utworzyć 4 partycje podstawowe. Ale popatrz na właściwości partycji.

D: ma tylko 12% wolnego miejsca a to już w zasadzie granica poprawnego funkcjonowania systemu. System musi mieć zapas na operacje dyskowe.

W przeciwnym razie będzie mulił z powodu dużej defragmentacji plików.

Dlatego proponuję usunięcie partycji E: i poszerzenie partycji D: (w ramach Zarządzania dyskami) lub korzystając np. z tego softu http://www.partition-tool.com/personal.htm , który również umożliwia łączenie dwóch sąsiednich partycji bez utraty danych.

 

Tym softem możesz również wydzielić z partycji F: dodatkową partycję do instalacji XP. Tam też nie ma zbyt dużo miejsca.

Te działania będą wymagały pozbycia się zbędnych danych w celu uzyskania miejsca.

Przed działaniami na partycjach wykonaj oczyszczanie partycji korzystając z systemowych narzędzi (PPM -> Dysk -> Właściwości) a następnie defragmentacje partycji z opcją BOOT po restarcie np przy pomocy PuranDefrag (obsługuje x86 oraz x64).

 

- dlaczego tak trzeba?

Zostaw na pierwszym miejscu CD. Jeżeli w napędzie nie będzie płyty instalacyjnej to POST pominie ten napęd przy uruchamianiu systemu.

 

- dlaczego tak trzeba? (domyślam się, że chodzi o lokalizację programu ładującego XP, tak?)

Tak. Po zmianach w BIOS wskazujesz lokalizację instalacji XP na partycji wydzielonej z F: .

Musisz to zrobić ponieważ będziesz usuwał XP.

 

Tak jak pisałem wyżej aby korzystać z odpowiedniego systemu w sekcji BOOT na drugim miejscu po CD ustawiasz właściwy dysk fizyczny 1 lub 2.

To powinno działać i unikniesz dotychczasowych problemów.

 

Oczywiście należy wykonać jeszcze działania związane z obecnym stanem jeżeli ten problem nadal występuje.

Odnośnik do komentarza

Wie Pan co, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym rozwiązaniem :) - wydawało mi się że wszelkie możliwe alternatywy już przemyślałem, a tu proszę :) sprawdzę to rozwiązanie przy następnej instalacji XP - dziękuję serdecznie!

 

Jedno tylko pytanie jeszcze mam, bo pisze Pan, że

 

D: ma tylko 12% wolnego miejsca a to już w zasadzie granica poprawnego funkcjonowania systemu. System musi mieć zapas na operacje dyskowe.

Myślałem, że te zasady obowiązują tylko partycje systemowe... Czyli zwykłe partycje z danymi również nie powinny być zapełniane powyżej 90%?

Odnośnik do komentarza

Myślałem, że te zasady obowiązują tylko partycje systemowe... Czyli zwykłe partycje z danymi również nie powinny być zapełniane powyżej 90%?

Dokładnie tak. Przecież tam zawsze odbywają się operacje dyskowe. I szczególnie tam. Otwierasz pliki, modyfikujesz, zapisujesz.

Jak myślisz - na jakiej zasadzie działają softy do odtwarzania poprzednich kopii oraz odzyskiwania danych.

Gdyby taki plik był całkowicie nadpisywany to żadnych szans na odzyskanie. Stary pozostaje na dysku a nowy jest zapisywany w innym miejscu.

Jeżeli zaczyna brakować miejsca to pliki ze znacznikiem możliwości kasacji są nadpisywane.

 

A masz tam taki katalog jak System Volume Information? Jestem pewien, że jest. I jeżeli nic nie zmieniałeś w systemie to są to punkty przywracania dla partycji.

To w dużym skrócie. Bo jeszcze masz rezerwację systemową 10% na kosz.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...