Skocz do zawartości

Jaki system dla maluszka?


ayla

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

temat zakładam tutaj, bo do żadnych systemowych działów mi nie pasuje. Co prawda dotyczy W7, ale raczej wywalenia go zupełnie...

 

Jest sobie maluszek. EeePC ASUSa, Intel Atom 1,6 GHz, 1GB RAM, grafiki nie ma. Pracuje to ustrojstwo już około roku na W7 Starter, ale moja cirpliwość dla tego muła stanowczo się wyczerpała i bardzo bym chciała jakoś go przyspieszyć, usprawnić. Jaki system polecacie? Lekki, szybki, nie pozerający zasobów. Nie dołożę RAMu ani nic, bo to tak naprawdę robi za przenośny dysk do zrzucania zdjęć na bieżąco w trakcie pracy w terenie (ma cudowna baterię), z funkcją przeglądania netu, czytania poczty i odpaleniu filmu w podróży. Żadne konkretne, specjalistyczne oprogramowanie na nim nie chodzi. Potrzeba programu pocztowego, edytora tekstu, przegladarki netowej, odtwarzacza muzyki i odtwarzacza fimu.

 

Byłoby bardzo miło, gdyby ów system dało się zainstalować z pena, bo CD-ROMu "maszyna" nie posiada.

 

Edit: Oczywiście byłoby cudnie, gdyby system był darmowy (dopuszczalne licencje typu "odpal stówkę a ja ci dam super system"), nie chcę płacić nie wiadomo jakich pieniędzy za oprogramowanie do dysku ;). Mam oryginalnego W98, ale to kompletnie bez sensu...

Edytowane przez ayla
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

O, dzięki, obadam sprawę :) Mam tydzień wolnego, więc moge się pobawić w testowanie systemów rozmaitych.

 

Zapomniałam napisać wyżej, że system nie musi być po polsku, bo i tak wszystkie moje systemy mam po angielsku i czasem nawet nie wiem jak coś tam (funkcje, miejsca etc.) po polsku się nazywa.

 

Czekam na dalsze propozycje :)

Odnośnik do komentarza

Nie mam nic do Linuxa, ale po co dziewczynie rzucać kłody pod nogi. Windows XP SP3 będzie dobry, jednak poszedłbym w kierunku optymalizacji Seven'a. Jest jeszcze lepsza opcja, zainstalować jakiegoś Windows 7 light edition, który poleci na "maluszku" tak samo dobrze jak XP.

Nie popieram piractwa, ale skoro jest licencja na Starter, to chyba można przymknąć oko na lekką modyfikację. http://tnttorrent.info/torrent/Windows_7_Ultimate_SP1_Mini_32bit_800MB__353309#comments

Ten poleci na 256MB RAMu:

 

http://tnttorrent.info/torrent/Windows_Xp_7_Genius_Edition_2010_401015

Odnośnik do komentarza

Problem z odmianami 7 i xp jest taki, że ich nie mam i niekoniecznie chce mi się je kupować, bo wyjdzie na to, że system jest droższy od komputera ;) Linuxy mnie nie przerażają, z kilkoma miałam do czynienia (Gentus Linux, Knoppix, Chakra i jekieś stare Red Haty) i myślę, że w kilka dni spokojnie douczę się czego trzeba, by tego systemu bezboleśnie używać. Nie mam potrzeby od razu być super pro i grzebać mu w jądrze... :)

Odnośnik do komentarza

Masz na pewno rację picasso, a teraz mam 100% pewności. Przepraszam za "bandyckie numery", ale "ciekawość to pierwszy stopień do piekła".

Nie wiem czy temu maluszkowi coś jeszcze pomoże. Czy modyfikując licencjonowany system też złamiemy prawo? Klucz się nie zmieni. Programami można optymalizować system, a gdybym sam chciał grzebać w kodzie to już nie ?

Odnośnik do komentarza

O, Bonifacy, no patrz... Szczerze to nawet nie pomyślałam, żeby tak po prostu szukać "dedykowanego" systemu... zobaczę jutro z ciekawości, jak tylko uda mi się to na penie umieścić. Kiedyś, kurczę, w jakimś PCWordzie był taki systemik dla kalkulatorów właśnie, tylko za nic nie mogę teraz przypomnieć sobie jak to się nazywało... To było, o ile dobrze pamiętam, coś androidopodobnego, ale żaden stąd: http://www.idg.pl/ftp/jaki.system.do.netbooka.html ani stąd: http://www.pcworld.pl/news/359362/Linux.Chrome.OS.Android.w.netbooku.Oto.darmowe.alternatywy.dla.Windows.html. W sumie to kilka pozycji w drugiego artykułu jest warte uwagi :)

Odnośnik do komentarza

Grisza, ten Twój Ubuntu całkiem fajny jest. Jak pisałam gdzieś wyżej, łatwy, miły i przyjemny :) Swoją drogą AuroraOS też wygląda całkiem dobrze. Chcę wypróbować jeszcze to, co podesłał Bonifacy (ciekawość mnie zżera) i może ze dwie rzeczy od idg.pl i wtedy zdecyduję :)

 

Windows Starter nabrałby wigoru za tak niewiele.

Windows Starter to ogólnie badziew jest i z chęcią się go pozbędę. To, że tyle przetrwał, to tylko moje lenistwo, nic więcej ;)

 

Tak, czy inaczej, dziękuję wszytkim za pomysły :)

Odnośnik do komentarza

Ale Wy jesteście, hihi. Owszem, macie trochę racji... Rozejrzę się po ile te ramy chodzą tu, gdzie jestem (z PL raczej nie opłaca mi się ich sprowadzać). Może rzeczywiście wymienię mu ten RAM i będzie lepiej (postanowienie miałam silne - nie inwestować w ten sprzęt). Jak na razie przetestowałam Ubuntu, Minta i Lubuntu. Przy tym ostatnim miałam małe kłopoty, ale opanowałam sprawę. Mint zdaje się chodzić najsprawniej. Oczywiście badam to "na oko", bo nie chce mi się mierzyć czasów reakcji i innych takich odpowiednim oprogramowaniem, zresztą nie potrzebuję tego.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...