Skocz do zawartości

Sygnał BIOS


slawek481

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam problem dość sporego kalibru, otóż gram sobie, gram aż tu nagle monitor przechodzi w stan uśpienia, a dźwięk dalej leci :blink: nie reagował na żadne polecenia, nawet na Power na klawiaturze. Zresetowałem go, i oto usłyszałem sygnał BIOS (AMI, płyta ASUS P5KC) 1 długi i 3 krótkie. Ktoś mi podpowie, co to oznacza? Dodam, że taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy. Wyłączyłem go z przycisku, włączyłem jeszcze raz - uruchomił się normalnie.

 

Dane sprzętowe:

Zasilacz: Chieftec GPS-450AA 450W

 

Płyta główna: Asus P5KC

 

Procek: Intel Core2Duo E7300

 

Karta grafiki: Gainward Radeon HD3850

 

RAM: Kingston 2x 1 GB 800 MHz

Kingston 2x 512 MB 667 MHz

 

Dyski: Seagate ST3750528AS

WDC WD1600AAJS-22PSA0

 

Napęd: Lite-on LH20A1H

 

Monitor: Samsung SyncMaster 2043NW

 

OS: Win XP x64

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ale to chyba jakieś przeklamanie jest. Poza tym nie mogę kontrolować obrotów wentylatora, nie mam takiej opcji w ATI Overdrive w CCC.

 

 

 

 

PS. Gralem teraz ponad 40 minut w inną grę (NFS Carbon) - zero problemów.

 

Zalaczam log:

GPU-Z Sensor Log.txt

 

A gra, podczas której zaczyna wariować to Rig'n'Roll.

 

 

EDIT:

 

Grzebiąc w CCC znalazłem coś takiego jak VPU Recover. W związku z tym, pytanie laika:

 

Czy jest możliwość. iż z jakiejś nieznanej mi przyczyny, owe VPU Recover resetuje karte grafiki i z jakiegoś powodu ona już nie wstaje do następnego wyłączenia i ponownego włączenia zasilania?

Odnośnik do komentarza
Trochę to dziwne jest, ale ustal czy problem występuje tylko przy tej grze.

 

Wygląda na to, że tak.

 

Dzisiaj 2h gry w NFS Carbon - zero problemów.

Wczoraj grałem też w MoH:A - też bez problemów.

A w Rig'n'Roll po 20 minutach robi się kongo...

 

 

 

 

PS. Zastanawiam się też, czy może to być wina XP x64... Zainstaluje później Win 7 x64 i sprawdzę jak się sprawy miewają...

 

Odnośnik do komentarza

Jeżeli do wentylka dochodzą tylko dwa druty a nie trzy to faktycznie możesz nie mieć możliwości regulacji obrotów.

Ale zastanawia mnie fakt bardzo niskich obrotów - czyli jednak regulacja jest realizowana w inny sposób.

 

EDYTA

Nawiązując do Twojego postu #14 przypuszczam, że problem jest po stronie sterowników do tej karty dla konkretnego systemu.

Odnośnik do komentarza
Jeżeli do wentylka dochodzą tylko dwa druty a nie trzy to faktycznie możesz nie mieć możliwości regulacji obrotów.

 

To prawda, są tylko dwa kabelki :(

 

 

 

Powiem jednak ciekawostkę przyrodniczą:

 

Włączając komputer, przez jakieś 1,5-2 sekundy mam "okazję" słyszeć wiatrak od karty pracujący na full speedzie (chodzi jak kosiarka...), następnie jest Beep, że POST przebiegło pomyślnie i wiatrak zwalnia.

 

Odnośnik do komentarza
Spróbuj wyłączyć w Bios Q&C lub coś podobnego

 

Cool n' Quiet to od AMD, ja mam płytę Asusa ;)

 

 

 

 

Nie znam tej płyty i na dzisiaj kończę. Ale poszukam.

 

Ok, dziękuję i miłej nocy.

 

 

EDIT:

a jaki problem ściągnąć/zainstalować/uruchomić furmarka i obserwować czy obroty się podnoszą?

 

Może dlatego, że:

FurMark v1.8.2 - Windows XP / Vista 32-bit (2010.04.19)

 

a ja obecnie siedzę na Win 7 x64 :)

 

Ponadto gainward ma swój soft do regulacji/ustawiania profili obrotów wentyla.

Oo.. nie wiedziałem... A czy owe 'dwa kabelki' tak czy siak nie będą tu przeszkodą?

 

 

EDIT 2:

Odpaliłem tego Furmarka, wentylator zwiększa obroty po 62 stopniach, maksymalnie do 19%.

Odnośnik do komentarza

Hehe już nie muszę :lol:

 

Znalazłem to narzędzie od producenta GPU-Z :D - reguluje obroty aż miło :cheer: (chociaż jest dla HD 4850 :P )

 

 

Najpierw szukałem na stronei Gainwarda, ale wygląda na to, że Gainward wypiął się na chipsety ATI i już nie produkuje kart, bo nie ma w ich downloadzie nic dot. ATI :lol:

 

 

 

Jedyny mankament - minimalne obroty sterowane 'ręcznie' to 50%, ale da się przeżyć :)

 

 

 

Dzięki @marekW, @wieslaw531 i @Tyrol :thumbsup:

 

PS. Boję się ustawiać więcej niż te 50% - chociażby z tego względu, że tyle ma podczas rozruchu (te same wrażenia słuchowe, a jeśli chodzi o ten rozruch to pisałem o tym w którymś poście wyżej :) ). Na 70% to już w ogóle buczy jak jakaś kosiara i wydaje z siebie bardzo wysoki dźwięk, więcej nie próbowałem z prostego względu, żeby go nie spalić.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...