Skocz do zawartości

BIOS widzi tylko 2.5 GB ram z 4, przed aktualizacją widział 3 GB


Punisher2010

Rekomendowane odpowiedzi

BIOS widzi tylko 2.5 GB ram z 4, przed aktualizacją widział 3 GB.

Moja płyta obsługuje max 4GB pamięci DDR2 533 Mhz (wcześniej miałem 2x1 GB 667MHz i działało) teraz mam 2x2 GB 800 MHz i widziało tylko 3 GB, zaktualizowałem więc bios i teraz widzi tylko 2.5 GB :(

Pojedyńczo obie kości wykrywane są w całości, gdy zrobię 2 GB 800 Mhz + 1GB 667 Mhz to bios widzi 3 GB, jak dam 2x2 GB to tylko 2.5 :(

 

Co zrobić żeby wykrywał całe 4 GB ?

 

Bios wgrany najnowszy dostępny na stronie producenta, reset biosu za pomocą zworki CMOS też nie pomaga :(

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

No to pogrzeb w opcjach "Advanced BIOS Features" czy "Advanced Chipset features" chodzi o opcję "North bridge configuration" - przecież wiadomo że każdy BIOS jest inny i w kazdtm to jest inaczej.Może być i taka sytuacja że nie ma takiej funkcji.

Odnośnik do komentarza

robiłem za pomocą zworki CMOS i przez przywracanie ustawień domyślnych i nie pomaga, myśle nad wyciagnieciem baterii na pół godziny.

 

A może trzeba przestawić DRAM Timing na manual i coś pozmieniać? te co mam to CL5 800 Mhz a gniazda są na 533 MHz

 

Oto co mi pokazuje windows 7 x64 zainstalowany w vhd http://imageshack.us/f/8/beztytuuaym.png/ tak jakby grafika brała 1gb, a gdzie te pół giga? i zrobić z tym fantem?

 

Picasso pomórz, bo już nie wiem co robić :(

Odnośnik do komentarza

Oto co mi pokazuje windows 7 x64 zainstalowany w vhd http://imageshack.us/f/8/beztytuuaym.png/ tak jakby grafika brała 1gb, a gdzie te pół giga? i zrobić z tym fantem?

Nic z tym nie zrobisz i nigdy nie będzie dostępna cała pamięć. Część jest zawsze rezerwowana przez system na "konfig" (sprzęt/sterowniki). Ile? Zależy od "konfigu"... Poza tym W7 montowałeś na jakieś maszynie wirtualnej (vhd)? - więc chyba może to zabierać część RAM-u?

 

BTW

http://support.microsoft.com/kb/929605/pl - dotyczy Visty, ale warto się z tym zapoznać w kontekście poniższego artykułu.

http://support.microsoft.com/kb/888137/pl

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Czy ja mówie nie wyraźnie ?? Napisałem że nie mam możliwości a nie że nie umiem ! Nie mam czym zrobić zdjęcia :/ at.2 bez żadnej maszyny wirtualnej http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja-Windows-na-wirtualnym-dysku-VHD,Artykul,11419.html

 

BIOS nie pokazuje całej pamięci więc sprzęt/sterowniki tu niema racji bytu. Znajomy informatyk twierdzi że to wina inne predkosci ram i inne szyny. Szyna ma 533 a ramy 800 i dlatego nawet 677 mi nie zadzialaja w tym ukladzie

Odnośnik do komentarza

Czy ja mówie nie wyraźnie ?? Napisałem że nie mam możliwości a nie że nie umiem ! Nie mam czym zrobić zdjęcia :/ at.2 bez żadnej maszyny wirtualnej http://www.dobreprogramy.pl/Instalacja-Windows-na-wirtualnym-dysku-VHD,Artykul,11419.html

 

BIOS nie pokazuje całej pamięci więc sprzęt/sterowniki tu niema racji bytu. Znajomy informatyk twierdzi że to wina inne predkosci ram i inne szyny. Szyna ma 533 a ramy 800 i dlatego nawet 677 mi nie zadzialaja w tym ukladzie

 

Misiu kolorowy:

- po pierwsze, znajomy informatyk to baran

- w pierwszym poscie piszesz, ze jedna kosc 2GB jest widziana. Malo tego dodatkowa 1GB tez jest widziana poprawnie wiec po co sie pienisz. Sprawa jest prosta, stara plyta i 2GB kosci nie beda poprawnie czytane w dualu przez chipset. Tak samo w nowszych plytach pod 775 nie byly czasami obslugiwane kosci 4GB.

- co do barana informatyka to powinien wiedziec iz jak odpalisz sobie CPU-z i popatrzysz jak ustawic w Biosie - jesli mobas pozwala- parametry kosci 800MHz przy 533MHz to nie zaszkodzi, a pomoc moze

Odnośnik do komentarza

Przeanalizujmy po kolei:

- bios widzial przed aktualizacja 3 GB , teraz widzi 2.5GB to wgraj poprzedni bios

- wieslaw531 napisal Ci wyraznie - A widzisz w swoim poście #8 Channels = Single? - twoja plyta obsluguje RAM jednokanalowo http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite_2007/Products/ProductsDetail.aspx?detailid=656&CategoryID=1&DetailName=Specification&MenuID=52&LanID=0 czyli na starym BIOS-e wszystko bylo ok, miales 3GB (2GB+1GB) - czytaj specyfikacje swoich gratow i mysl

- ostatni post zakladka Memory wskazuje, ze mobas czyta te 4GB, ale ustawia jako pojedyncza kosc 533MHz , a druga ma w d...ie co juz masz wyjasnione linijke wyzej. Dlaczego nie dodaje 1GB ? napisalem Ci - najprawdopodobniej Chipset nie potrafi prawidlowo odczytac 2x2GB-wych kosci z powodow ograniczen technicznych (poza tym pracuje jednokanalowo). Nie jest istotnym , ze producent podaje obsluge do 4GB Ram.

 

To samo jest w przypadku 4 slotow nowszych mobasow. Podaja , ze do 16GB Ram, a niektore plyty nie czytaly i nie czytaja 4GB kosci i mozesz zainstalowac tylko 4x2 GB czyli razem 8GB. Kapujesz??

 

Reasumujac pakuj stary bios, kosci 2GB+1GB lub 2x2GB i masz jak piszesz 3GB i relaksik.

Odnośnik do komentarza

W poscie 12-tym kolega 3oo podal Ci informacje w linkach , poczytaj dodatkowo ze zrozumieniem.

Zrob w koncu zdjecie biosu z tej zakladki

 

bios.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Napisales

Czy ja mówie nie wyraźnie ?? Napisałem że nie mam możliwości a nie że nie umiem ! Nie mam czym zrobić zdjęcia

To powiedz CO TAM WIDZISZ.?

 

A ze zrozumieniem czytać umiesz? Tu nie chodzi oto co widzi system tylko oto co widzi BIOS, skoro bios nie widzi 4GB ram tylko 2.5 to i system 64 nie zobaczy, przed aktualizacja BIOS widział 3 GB ram

 

Jesli tak to wyjasnilem Ci zaleznosci 2GB kosci ze starymi Chipsetami, a dodatkowo jednokanalowymi.

Odnośnik do komentarza

Niemam kopi starego biosu a nie wiem gdzie pobrać starszą wersję. 2 GB 800 Mhz + 1GB 677 Mhz się gryzą, niby je wykrywa ale dość często komputer się muli i ogólnie zawiesza się.

 

Nie mam takiej zakładki ani informacji o ilości używanego ram w BIOS.

 

Jedynie przy włączaniu komputera na tym czarnym tle gdzie pisze jaki klawisz wcisnąć by wejść do biosu, pisze że w systemie jest 2,5 GB (rozpisane na MB)

Odnośnik do komentarza

No to sprobujmy. Wchodzisz do biosu i wciskasz CTRL+F1. Zobaczysz dodatkowe zakladki i tam szukaj informacji o zainstalowanej pamieci i CPU. Nie bede sie uczyl z netu twojego Biosu , troche zaangazowania prosimy. Poza tym widze na str. producenta tylko jeden BIOS.

 

Wg instrukcji twojej plyty bedzie problem z modulami 2GB

instrukcjaviaram.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

poza tym panowie inzynierowie nie zadali sobie nawet trudu sprawdzenia 2GB kosci moga zatem zalapac moga sie wypiac na Ciebie.

 

ramddr2v.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Pytanie dodatkowe, potrafisz ustawic w biosie tymingi i napiecie na mixie z modolow jakie posiadasz czyli 2GB + 1GB ustawiasz na 533MHz z tymingami 4,4,4 12 i napieciem 1.8V ? To samo sprobuj na 2x2 GB.

Mozesz takze sprobowac ustawienia 400MHz z tymingami 3,3,3, 9 - 1.8V

 

Nie mozesz zostawic modolow 2GB 800MHz bez ustawien na sztywno 533 bo szyne na moduly DDR masz 133MHz.

ramddr2tymingi.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza

Ctrl + F1 u mnie nie działa. F1 to legenda pomocy.

Jedyne ustawienia pamięci jakie mam:

 

DRAM Timing

Auto

Manual (ta opcja włącza to co niżej tylko)

Turbo

Ultra

 

DRAM CASH Latency

1.5/2

2.0/3

2.5/4

3.0/5

 

DRAM Bank Interlace

Disable

2-way

4-way

8-way

 

Memory Voltage

Normal

+0.0.5 V

+0.10 V

+0.15 V

 

DRAM Frequency

Auto

333 Mhz

400 Mhz

533 Mhz

 

Pozatym cały czas mówię: mam DDR2 a nie DDR.

Duże znaczenie może mieć też to iż szyna jest na 533 Mhz a pamięci na 800 Mhz. Nawet pamięci 1 GB 667 Mhz powodują problem, bo nie można włączyć PAE

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...