Skocz do zawartości

Spowolnione działanie Opery i systemu


Istari

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zaobserwowałem, iż od jakiegoś czasu przeglądarka internetowa Opera znacząco spowolniła, wczytywanie stron (zwłaszcza z flash'em) jest bardzo powolne, czasami zdarza się kilkunastosekundowe przywieszenie przeglądarki. Również zwykłe przewijanie stron, np. na forum powoduje co jakiś czas lekkie przycięcie. Poza Operą, również system potrafi od tak nagle spowolnić i znacząco zmniejszyć wydajność (np. długie włączanie programów, nawet tych "lekkich"). System jest czyszczony CCleaner'em, co jakiś czas również defagmentacja Defraggler'em oraz skanowany przy użyciu Malwarebytes oraz Kaspersky Internet Security 2012. Zastanawiam się może nad defragmentacją rejestru oraz plików bootowalnych (ewentualnie, które darmowe programy są dobre do takich defragmentacji ?).

Mam jeszcze pytanie odnośnie przywieszania się komputera, otóż zdarza się (bardzo sporadycznie, ale się zdarza), iż gdy po kilku godzinnej pracy na komputerze, chcę go wyłączyć, to system zamyka się do momentu gdy widoczna jest tylko tapeta pulpitu (gdy już nie widać paska startu ani ikon) lub gdy ekran jest już ciemny i wtedy świeci się cały czas (bez migotania) dioda odczytu dysku, natomiast komputer jest cały czas uruchomiony. Wyłączenie komputera polega wtedy na przytrzymaniu przycisku uruchamiania.

W załączniku załączam logi.

 

Pozdrawiam.

OTL.Txt

Extras.Txt

GMER.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W raportach nic ciekawego. Drobne korekty i uwagi:

 

1. Napraw nieszkodliwy błąd WMI o numerze 10:

 

Error - 2012-06-04 12:36:09 | Computer Name = Hightower | Source = WinMgmt | ID = 10

Description =

 

Instrukcje naprawcze w KB950375.

 

2. Usuń odpadkowe sterowniki (poziom kosmetyczny i tak są wyłączone):

 

DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- C:\Program Files\eEye Digital Security\Retina Wireless Scanner\PCANDIS5_WIFISCAN.SYS -- (PCANDIS5_WIFISCAN.SYS)

DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- C:\PROGRA~1\EEYEDI~1\RETINA~1\PCANDIS4_RETWIFI.SYS -- (PCANDIS4_RETWIFI)

DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- C:\Windows\system32\8A17.tmp -- (MEMSWEEP2)

DRV - File not found [Kernel | Disabled | Stopped] -- C:\Users\piotrek\AppData\Local\Temp\cpuz130\cpuz_x32.sys -- (cpuz130)

 

Akcja wykonalna np. w programie Autoruns w karcie Drivers.

 

3. Gadu-Gadu 7.7, wyglądające zresztą na świeżo zainstalowane. Why? Wersja niepełnosprawna. Szukając dobrej sprawnej alternatywy: WTW. Opis w artykule Darmowe komunikatory.

 

 

Zaobserwowałem, iż od jakiegoś czasu przeglądarka internetowa Opera znacząco spowolniła (...). Poza Operą, również system potrafi od tak nagle spowolnić i znacząco zmniejszyć wydajność (np. długie włączanie programów, nawet tych "lekkich"). (...) zdarza się (bardzo sporadycznie, ale się zdarza), iż gdy po kilku godzinnej pracy na komputerze, chcę go wyłączyć, to system zamyka się do momentu gdy widoczna jest tylko tapeta pulpitu

 

Czy bierzesz pod uwagę, że to może być robota KIS 2012? Agresywne oprogramowanie (co widać m.in. w GMER) i najbardziej rozbudowany obiekt startowy w Twoich raportach. Porównawczo: KLIK + KLIK + KLIK.

 

 

Zastanawiam się może nad defragmentacją rejestru oraz plików bootowalnych (ewentualnie, które darmowe programy są dobre do takich defragmentacji ?).

 

To oczywiście można wykonać. Proponowane darmowe defragmentery z opcją "Boot Time": Puran Defrag Free Edition lub PerfectDisk Free Defrag.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Witam,

Dziękuję za szybką i fachową odpowiedź :)

 

1. Napraw nieszkodliwy błąd WMI o numerze 10 (...)

 

2. Usuń odpadkowe sterowniki (poziom kosmetyczny i tak są wyłączone) (...)

 

Powyższe rzeczy wykonałem wg polecenia.

Załączam logi w celu skontrolowania prawidłowego wykonania powyższych czynności (czy jesli nie będzie teraz potrzebny OTL to poprostu zakmnąć/usunąć instalkę czy najpierw użyć opcji "Sprzątanie" ? Pytam, ponieważ kiedyś chyba musiałem wcześniej użyć tej opcji).

 

Co do GG to instalowałem niedawno ponieważ wystąpił błąd i pomogło dopiero ponowne zainstalowanie. A programu używam tak z przyzwyczajenia, chociaż zastanawiam się nad alternatywą dla GG (pomiędzy WTW a Miranda, ewentualnie AQQ - chociaż chyba też posiada troche reklam).

Zastanawiałem się nad tym, czy to nie KIS 2012 spowalnia komputer. Dlatego sprawdziłem jak zachowuje się system po ustawieniu parametrów KIS'a na minimalny wpływ na obciążenie systemu oraz po całkowitym wyłączeniu pakietu - różnica była nie wielka, jedynie w przypadku kilku programów, ich uruchomienie przyspieszyło znacząco, ale Opera zachowywała się podobnie. KIS 2012 mam już od jakiegoś czasu i taka sytuacja nie miała wcześniej miejsca. Poza tym, KIS 2012 jest również zainstalowany na laptopie o słabszych podzespołach na Windows'ie XP i system działa prawidłowo (jedynie klient poczty Thunderbird uruchamia się kilka sekund dłużej). Ale może faktycznie jest spowodowane KIS'em, ciężko mi stwierdzić.

Spróbuje może skonfigurować bardziej szczegółowo Operę, ewentualnie przeinstalować ją.

Chciałbym jeszcze spytać odnośnie defragmentacji rejestru, czy jest to bezpieczny proces (czytałem/słyszałem różne opinie na ten temat, ale nie pytałem jeszcze o to na tym forum :) ) i czy Auslogics Registry Defrag jest dobrym do tego programem ?

Spróbuję również wykonać defragmentację plików bootowalnych (zauważyłem, że Defraggler posiada taką funkcję ,ale czy jest na podobnym poziomie jakości jak Puran Defrag bądź PerfectDisk tego nie wiem).

 

Pozdrawiam.

Extras.Txt

OTL.Txt

Odnośnik do komentarza
Zastanawiałem się nad tym, czy to nie KIS 2012 spowalnia komputer. Dlatego sprawdziłem jak zachowuje się system po (...) całkowitym wyłączeniu pakietu - różnica była nie wielka, jedynie w przypadku kilku programów, ich uruchomienie przyspieszyło znacząco, ale Opera zachowywała się podobnie. KIS 2012 mam już od jakiegoś czasu i taka sytuacja nie miała wcześniej miejsca.

 

No cóż, wyłączenie pakietu nie jest jednak pełną deaktywacją. Wszystkie sterowniki Kasperskiego są na chodzie. Skłaniam się, że KIS tu jest nadal podejrzany dla czynności Operowych.

 

 

Chciałbym jeszcze spytać odnośnie defragmentacji rejestru, czy jest to bezpieczny proces (czytałem/słyszałem różne opinie na ten temat, ale nie pytałem jeszcze o to na tym forum :) ) i czy Auslogics Registry Defrag jest dobrym do tego programem ?

 

To nie jest proces z gwarancjami, nie można przewidzieć skutków ubocznych. Są przypadki, gdy po kompaktowaniu rejestru pojawia się BSOD i system w ogóle już się nie uruchamia. Poglądowo przykład z forum: KLIK. Jeżeli ważysz się na tę operację, musisz się okopać backupami (punkt Przywracania systemu lub ręczna kopia samego rejestru), które będą dostępne z poziomu środowiska zewnętrznego (WinRE).

 

 

Załączam logi w celu skontrolowania prawidłowego wykonania powyższych czynności.

 

To nie było konieczne. Te operacje nie mają żadnego odbicia w GMER (usuwam duplikat danych), to nie w OTL Extras ma nastąpić potwierdzenie likwidacji błędu WMI numer 10 (OTL Extras ma niską precyzję i zawężenie tylko do kilku ostatnich rekordów) tylko w prawdziwym Dzienniku zdarzeń w gałęzi Aplikacje.

Tak, potwierdzam = w OTL głównym zniknęły te odpadkowe sterowniki, które miałeś uziemić w Autoruns. za to dorobiłeś się nowego, czyli szczątkowej usługi GMER:

 

DRV - File not found [Kernel | On_Demand | Unknown] -- C:\Users\piotrek\AppData\Local\Temp\fxlyrpow.sys -- (fxlyrpow)

 

 

(czy jesli nie będzie teraz potrzebny OTL to poprostu zakmnąć/usunąć instalkę czy najpierw użyć opcji "Sprzątanie" ? Pytam, ponieważ kiedyś chyba musiałem wcześniej użyć tej opcji)

 

Sprzątanie jest istotne, gdy używany jest skrypt. Przy braku takich akcji po prostu skasuj OTL ręcznie z dysku. Skanowanie OTL wprawdzie wykonuje jeszcze rekonfigurację opcji widoku (tzn. włączenie pokazywania wszystkich ukrytych), ale to łatwo można sobie ustawić via Opcje folderów.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...