Skocz do zawartości

Wolne działanie komputera, "(brak odpowiedzi)", "Eksplorator Windows przestał działać"


raff

Rekomendowane odpowiedzi

W listopadzie lub grudniu zauważyłem spowolnienie pracy komputera. Zainstalowałem program Przyśpiesz komputer i trochę jakby się poprawiło ;) Na krótko.

Od kilku tygodni komputer znów działa wolniej, ostatnio tragicznie wolno np. wydrukowanie pliku pdf (1 strona tekstu) zajmuje 10 minut. Zainstalowałem CCleaner, który sporo "wyczyścił", ale problemu nie rozwiązał. Wyczyścił jednak przy okazji wszystkie rejestry i teraz nie mam żadnego punktu przywracania systemu. Komputer miał preinstalowany Win7, oczywiście obrazu "gołego" systemu nie zrobiłem, kopii zapasowej dotychczas także nie - a używam go od prawie roku. Wiem, że nic tego nie tłumaczy, ale pomysł miałem taki, aby kopię utworzyć nie na dysku D tego samoego komputera, ale na dysku sieciowym WD (MyBook Life 1GB). Intencja zapewne słuszna, jednak dysk nie chciał działać pod Win7, komuter go "nie widział" i... tak mijały kolejne miesiące.

Co to za kopmuter? Wklejam poniżej.

Jakie aktualnie mam objawy? Wolne uruchamianie się komputera; wolne otwieranie aplikacji; często podczas uruchamiania, przełączania pomiędzy oknami, a nawet pomiędzy kartami przeglądarki wyświetla się komunikat "brak odpowiedzi", podczas drukowania (dokładnie: ustawiania parametrów i zlecania drukowania) pojawia się komunikat "brak odpowiedzi" - zdarza się, że taki brak odpowiedzi trwa kilka minut; kilkakrotnie podczas różnych czynności (najczęściej związanych z otwieraniem lub zamykaniem programów, folderów lub plików) pojawia się komunikat "Eksplorator Windows przestał działać" - umożliwienie systemowi poszukania rozwiązania problemu nie przynosi oczywiście żadnego rezultatu; wolne wylogowywanie / zamykanie systemu, jako przyczynę opóźnienia wyświetlany jest komunikat, że system czeka na zamknięcie lub że zamkniecia wymaga "eksplorator.exe" (pod nim tekst o dźwięku, który jest emitowany - mam wyłączone głośniki, więc i tak niczego nie słyszę).

Raporty dodaję poniżej.

Proszę o pomoc...

 

Dziś zauważyłem w rogu ekranu (pulpitu) taki tekst: "Windows 7 / Kompilacja 7601 / Ta kopia systemu Windows nie jest oryginalna" - nie wiem czy to ma znaczenie, ale podejrzewam, że może (?) a kopia jest jak najbardziej oryginalna (przynajmniej była) bo była preinstalowana fabrycznie na tym komputerze... nie wiem, czy mogła się "przemienić w nieoryginalną" czy może przyczyna takiego komunikatu jest związana z czymś innym...

Extras.Txt

GMER.txt

OTL.Txt

post-1633-0-74973100-1329129381_thumb.jpg

Edytowane przez raff
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Z raportów nic konkretnego nie wynika. Testowe działania wstępne:

- Błędy eksploratora mogą insynuować jakieś wadliwe rozszerzenie powłoki. Uruchom ShellExView, poprzez klik w kolumnę producenta posortuj wpisy, zaznacz wszystkie różowe i wyłącz. Restart systemu. Rezultaty?

- Najcięższy program rzucający się w oczy to póki co Kaspersky i sprawdź na wszelki wypadek czy aby on nie odpowiada za ogólne spadki wydajności.

 

Przy braku wyników z powyższymi dostarcz pełne Dzienniki zdarzeń (cały katalog Logs): KLIK.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

- Błędy eksploratora mogą insynuować jakieś wadliwe rozszerzenie powłoki. Uruchom ShellExView, poprzez klik w kolumnę producenta posortuj wpisy, zaznacz wszystkie różowe i wyłącz. Restart systemu. Rezultaty?

Pojawiło się 6 wpisów (niestety nie zanotowałem jakie to były), które wyłączyłem. Po restarcie początkowo wydawało się, że system wystartował szybciej, ale później niestety znów wyraźnie zwolnił...

- Najcięższy program rzucający się w oczy to póki co Kaspersky i sprawdź na wszelki wypadek czy aby on nie odpowiada za ogólne spadki wydajności.

Zdecydowanie tak. Wyłączyłem ochronę i wszystko śmiga. Żadnego zawieszania czy "braku odpowiedzi"; błyskawiczne niemal wydruki... No, ale chyba tak nie mogę na dłuższą metę pracować...

Przy braku wyników z powyższymi dostarcz pełne Dzienniki zdarzeń (cały katalog Logs): KLIK.

Działać z ostatnim pomysłem? Czy raczej coś "pokombinujemy" z Kasperky'm? (zwłaszcza ja mogę "pokombinować" ;))

A może poszukać innego antywirusa, który będzie współpracował zarówno z FF (który jest moją domyślną przeglądarką), jak i TB (który jest moim programem pocztowym), a przy aktuallizacji których za każdym razem mam komunikat o niekompatybilności z KIS...

Odnośnik do komentarza
Pojawiło się 6 wpisów (niestety nie zanotowałem jakie to były), które wyłączyłem. Po restarcie początkowo wydawało się, że system wystartował szybciej, ale później niestety znów wyraźnie zwolnił...

 

To był test. Działanie nie przyniosło rezultatu, odwróć akcję: w ShellExView wyszukaj te wyłączone (status Disabled) i ożyw, restart systemu.

 

 

Zdecydowanie tak. Wyłączyłem ochronę i wszystko śmiga. Żadnego zawieszania czy "braku odpowiedzi"; błyskawiczne niemal wydruki... No, ale chyba tak nie mogę na dłuższą metę pracować... (...) Działać z ostatnim pomysłem? Czy raczej coś "pokombinujemy" z Kasperky'm?

 

Sprawca znany, Dzienniki zdarzeń nie muszą być już oglądane. W takiej sytuacji nasuwa się po prostu wymiana oprogramowania, tym bardziej że to KIS 2011 (czyli nienajnowsza edycja). Ostatecznie możesz sprawdzić czy coś da reset wszystkich ustawień do domyślnych: KLIK.

 

 

A może poszukać innego antywirusa, który będzie współpracował zarówno z FF (który jest moją domyślną przeglądarką), jak i TB (który jest moim programem pocztowym), a przy aktuallizacji których za każdym razem mam komunikat o niekompatybilności z KIS...

 

Nawet KIS 2012 (ostatnio go sprawdzałam na wirtualnej maszynie) próbuje instalować rozszerzenia, które najnowszy Firefox odrzuca jako "nie mające zgodności". Te rozszerzenia Firefox (Anti-banner, URL Advisor) zresztą nie są unikatowe. Anti-Baner Kasperskiego spokojnie zastępuje Ad-Block Plus dla Firefox. "URL Advisor" też ma zastępców u innych producentów (np. Bitdefender TrafficLight, AVG LinkScanner, McAfee Siteadvisor ...)

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Działanie ShelExView "odwrócone". KIS przetestowany - włączenie ochrony powoduje ponowne pojawienie się opisywanych problemów (na wszystkie nie czekałem ;)), a jego wyłączenie powrót do sprawnej i szybkiej pracy. Czeka mnie zatem wymiana oprogramowania, a Tobie należą się WIELKIE DZIĘKI za pomoc... I szczere słowa uznania, bo skorzystałem z pomocy nie po raz pierwszy i kolejny raz uzyskałem skuteczną (i szybką!) pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...