Skocz do zawartości

.NET Framework - wersje


Lex

Rekomendowane odpowiedzi

Próbuję jakoś zrozumieć .NET Framework i odpowiedzieć sobie na pytanie: instalacja jakich wersji jest potrzebna przeciętnemu użytkownikowi Windows XP by był w stanie uruchomić 100% programów działających w tym środowisku?

 

Do tej pory znalazłem wersje 1.1, 2.0, 3.0, 3.5, 4.0 i o ile dobrze zrozumiałem to nie wystarczy mieć zainstalowanej tylko ostatniej.

 

Z informacji do jakich dotarłem wynika, że wersja 3,5 zawiera w sobie 2.0, 3.0 oraz oczywiście 3.5 (prawda to?), a wersje 1.1 i 4.0 są ponoć kompletnie "inne".

 

Czy dobrze zatem wnioskuję, że trzeba zainstalować 1.1, 3.5 oraz 4.0 by mieć "wszystko"? Czy też jeszcze coś mogę pominąć bo jest w czymś innym zawarte?

 

Czy jest gdzieś jakiś artykuł tłumaczący zależności pomiędzy wersjami?

 

Czy ktoś mógłby mi w prostych słowach objaśnić różnicę między .NET, .NET Framework i .NET Compact Framework?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

izaw, dziękuję za odpowiedź. Póki co, wdziędzie gdzie szukam znajduję sprzeczne informacje dotyczące szczególnie tego "zestawu" 3.5 - niektórzy piszą że poprzednie wersje (2.0 i 3.0) trzeba i tak zainstalować by mieć pewność że programy ruszą bo mimo ze 3.5 je obsługuje to jednak może się znaleźć oprogramowanie niekompatybilne.

 

Ja jednak w Twojej wypowiedzi znajduję potwierdzenie moich słów i "myśli" że instalując 3.5 instaluje się w tej samej chwili 2.0 i 3.0 (tzn pojawiają sie one fizycznie na liscie dodaj/usuń programy). Podejrzałem zawartość pliku 3.5 SP1 (ma 240MB) i widzę tam jakieś katalogi 2.0, 3.0 i 3.5.

 

Co do wersji jakie mi są potrzebne: mam zainstalowane obecnie 1.1 i 2.0 bo coś kiedyś tego wymagało (w tej chwili nie pamiętam co dokładnie) a miesiąc temu aplikacja, którą chciałem zainstalować testowo chciała 3.0 - poki co zrezygnowałem z jej instalacji, ale przypuszczam iż taki wymóg moze stać się częstrzy. Wobec tego optymalnym wydaje mi się zainstalowanie 1.1+1.1 SP1 oraz [ełnej dystrybucji 3.5 SP1.

 

Z tym ostatnim (3.5 SP1) mam trochę wątpliwości, bo z tego co znalazłem tutaj http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=AB99342F-5D1A-413D-8319-81DA479AB0D7&displaylang=en wynika, że powinieniem zaraz po tym zainstalować to http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=6c095bba-6100-4ec9-9c54-6450b0212565&displaylang=en&displaylang=en - czyli 2.0 SP2, 3.0 SP2 oraz 3.5 SP1 (w tej kolejności), a skoro instalujemy SP1 do 3.5 jeszcze raz, to może lepiej zamiast pełnej dystrybucji 3.5 SP1 zainstalować na początek tylko zwykłą dystrybucję 3.5 bez SP1 stąd http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=333325FD-AE52-4E35-B531-508D977D32A6&displaylang=en i potem te same serwis packi? 3.5 ma ok. 40MB mniej niż 3.5 SP1.

Odnośnik do komentarza

Tutaj dodatkowo daję link do bloga, który jest specjalizowany w .NET: Do I need still need older versions of the .NET Framework on my system after installing .NET Framework 3.5 SP1?

 

Z tym ostatnim (3.5 SP1) mam trochę wątpliwości, bo z tego co znalazłem tutaj http://www.microsoft...&displaylang=en wynika, że powinieniem zaraz po tym zainstalować to http://www.microsoft...&displaylang=en - czyli 2.0 SP2, 3.0 SP2 oraz 3.5 SP1 (w tej kolejności), a skoro instalujemy SP1 do 3.5 jeszcze raz, to może lepiej zamiast pełnej dystrybucji 3.5 SP1 zainstalować na początek tylko zwykłą dystrybucję 3.5 bez SP1 stąd http://www.microsoft...&displaylang=en i potem te same serwis packi? 3.5 ma ok. 40MB mniej niż 3.5 SP1.

 

Z tego co ja tu rozumiem, jest to tylko pomocnicza aktualizacja post-SP i nie zastępuje ona głównej instalacji .NET z SP i obecność SP jest już wymagana, by nałożyć ten update.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Windows XP ma wbudowaną już wersję 1.1 Dlatego na XP możemy od razu zainstalować .NET Framework 3.5 SP1, który zainstaluje jednocześnie wersje 2.0 i 3.0. Sam tak instalowałem i jak na razie nie mam problemów z uruchamianiem aplikacji, choć raz jakaś aplikacja w najnowszej wersji nie uruchomiła się, bo wymagała najnowszego .net frameworka 4.0. I wg mnie nie warto ściągać pełnych pakietów, ponieważ instalator i tak będzie dodatkowo chciał coś tam pobrać z internetu.

 

A co do wersji 4.0 to na stronach MSDN jest artykuł Version Compatibility in the .NET Framework 4:

 

The .NET Framework 4 is backward-compatible with applications that were built with the .NET Framework versions 1.1, 2.0, 3.0, and 3.5. In other words, applications and components built with previous versions of the .NET Framework will work on the .NET Framework 4.

 

However, in practice, this compatibility can be broken by seemingly inconsequential changes in the .NET Framework and changes in programming techniques. For example, performance improvements in the .NET Framework 4 can expose a race condition that did not occur on earlier versions. Similarly, using a hard-coded path to .NET Framework assemblies, performing an equality comparison with a particular version of the .NET Framework, and getting the value of a private field by using reflection are not backward-compatible practices. In addition, each version of the .NET Framework includes bug fixes and security-related changes that can affect the compatibility of some applications and components.

 

W skrócie oznacza to, że aplikacje zbudowane na poprzednich wersjach. NET Framework będą działać na. NET Framework 4, lecz mogą wystąpić sporadyczne komplikacje. Więc teoretycznie wystarczy zainstalować tylko wersje 4.0. Ważne jest też, że .NET Framework 4 pracuje równolegle z wersjami 1.1, 2.0 i 3.5. Dlatego w przypadku problemów instalujemy odpowiednią wersję. NET Framework na komputerze, aby uruchomić aplikację w najlepszym środowisku.

Odnośnik do komentarza

@picasso: Dziękuję za świetnego linka - dużo mi wyjaśnił i potwierdził moje spostrzeżenia.

 

Co do mojego zapytania odnośnie 3.5 SP1 - masz rację. Nie zwróciłem początkowo uwagi, iz w linku który podałem odnośnie tych drobnych aktualizacji widnieje np. stwierdzenie: "update for the .NET Framework 2.0 Service Pack 2" a nie samo ".NET Framework 2.0 Service Pack 2" - stwierdzenie "update for" jest tu kluczowe. Ponadto z tego co czytam "sam" 3.5 zawiera 2.0 i 3.0 w wersjach SP1, a 3.5 SP1 w wersjach SP2 - faktycznie: po podejrzeniu zawartości obu dystrybucji, wewnętrzne dystrybucje 2.0 i 3.0 zawierają różniące się znacząco pliki. :)

 

@Traxter: Czy jesteś tego pewien odnośnie 1.1? Czy może to zależeć od service packa w XP? Jestem w posiadaniu XP Pro w oryginalnej wersji bez serwis packów, kolejne instalowałem samodzielnie w miarę jak się pojawiały, i jestem prawie pewien, iż kiedyś musiałem też samodzielnie instalować .NET Framework 1.1 po drodze. I jeszcze: czy ta wersja 1.1 o której mówisz ze jest zawarta w XP jest już z SP1 czy mimo wszystko SP1 powinno się doinstalować? (o ile wiem to w przypadku 1.1 nie ma SP2)

 

Co do ściagania pełnych pakietów - po prostu przygotowuję sobie "płytkę narzędziową" ze wszystkim co mi się może przydać podczas reinstalacji.

 

4.0: póki co nic ode mnie tego nie wymagało, ale sciągnięte mam i w razie czego bedę mógł doinstalować.

Odnośnik do komentarza
@Traxter: Czy jesteś tego pewien odnośnie 1.1? Czy może to zależeć od service packa w XP? Jestem w posiadaniu XP Pro w oryginalnej wersji bez serwis packów, kolejne instalowałem samodzielnie w miarę jak się pojawiały, i jestem prawie pewien, iż kiedyś musiałem też samodzielnie instalować .NET Framework 1.1 po drodze. I jeszcze: czy ta wersja 1.1 o której mówisz ze jest zawarta w XP jest już z SP1 czy mimo wszystko SP1 powinno się doinstalować? (o ile wiem to w przypadku 1.1 nie ma SP2)

 

Ja także mam czystą wersję XP Pro (w wirtualu do testu) i ta wersja nie ma .NET 1.1 w pojęciu integracji systemowej. Kolejny link: What version of the .NET Framework is included in what version of the OS?

 

 

.

Odnośnik do komentarza

@picasso: Dziękuję ponownie za linka, czyli jednak dobrze pamiętałem, że wersję 1.1 musiałem sam doinstalowywać. Dodatkowo rozumiem, że skoro wyczytałem w tym artykule że wersja 1.0 została tak prosto wymieniona w dystrybucji Windows XP na wersję 1.1 to tu nie ma absolutnie żadnych wstecznych niekompatybilności miedzy nimi i coś co wymaga 1.0 bez problemu będzie chodziło pod 1.1. Przyznaję że do tej pory nie spotkałem się z czymś co by mi nie poszło ze wględu na brak zainstalowanego 1.0 lecz nie wiem czy wynika to z tego że nie napotkałem żadnej aplikacji pod 1.0 czy też miałem i poszła pod 1.1.

 

Podsumowując, wydaje mi się ze póki co na czystym systemie optymalnym bedzie zainstalowanie dystrybucji 1.1 plus 1.1 SP1 (by być pewnym braku komunikatów o błedach) oraz dystrybucji 3.5 SP1 plus jej aktualizacji poszczegolnych SPków. Wersję 4.0 zostawię awaryjnie na potem.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...