Skocz do zawartości

Windows 7 tworzy dodatkowe 9 MB przy tworzeniu partycji na nowo


Punisher2010

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc format najpierw usunąłem partycję systemową. Tylko ją. Została jeszcze partycja na gry kopie zapasowe oraz ta 100MB zastrzeżona dla systemu. Przy tworzeniu partycji systemowej system utworzył dodatkową 9 MB, której i tak teraz nie używa a przydzielonego miejsca nieda się dodać do żadnej partycji. Sformatowałem utworzoną partycję i zainstalowałem na niej system bez problemu.

 

Czyżby Windows 7 dlatego utworzył te 9 MB bo nie usunąłem tej 100 MB ?

 

I dlaczego zaznaczona jest zieloną obwódką ta partycja której nie ruszałem zamiast partycji systemowej ? (tego zielonego nie da się przestawić)

post-172-0-72247500-1327745169_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zielona obwódka oznacza partycję rozszerzoną w której są dyski logiczne - u ciebie akurat jedna - D:

To 9MB na końcu dysku nieprzydzielonego miejsca miałeś już od dawna, z przed tego formatowania nawet, instalator Win 7 by tak nie wydzielił miejsca.

Kiedyś po prostu ktoś źle rozpartycjonował. Można przyłączyć te 9MB do dysku D: rozszerzając najpierw tą partycję rozszerzoną i potem dysk logiczny D: o te 9MB. Tylko trzeba uważać, żeby nie stracić danych. Z tego względu, że te 9MB jest na końcu, z rozszerzeniem chyba nawet poradzi sobie Win7 - zarządzanie dyskami. Jak tego nigdy nie robiłeś to te 9MB cię nie zbawi - nie ruszaj :) Jak eksperymentujesz to zrób kopię partycji D:

 

Jeśli są 3-4 partycje na dysku, to powinny najlepiej być wszystkie podstawowe. Ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Kiedyś po prostu ktoś źle rozpartycjonował.

 

Zapas MB nieprzydzielonego na końcu dysku to materiał pod ewentualną konwersję dysku podstawowego do dynamicznego. Dyski dynamiczne wymagają innej aranżacji, przetrzymują "przy końcówce" swoją bazę. KLIK / KLIK / KLIK. Jeżeli takiego zapasu nie ma, przy potencjalnym podejściu z konwersją zgłosi się komunikat o braku miejsca do przeprowadzenia tej operacji.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Właśnie te 9 MB utworzył instalator Windows 7

 

Ten minimalny obszar nieprzydzielonego na końcu dysku jest rezerwowany już od czasów instalatora Windows 2000 (KB225822).

 

 

Teraz rozumiem dlaczego i doszedłem do wniosku że jak bym formatował cały dysk to by tego nie było.

 

Oto widok z poziomu przystawki diskmgmt.msc po zainstalowaniu systemu na łysym dysku:

 

unallocated1.th.png

 

A oto co widzi na temat dokładnie tego samego dysku GParted:

 

unallocated2.th.png

 

Jest 1MB nieprzydzielonego, tylko diskmgmt.msc tego nie pokazuje.

 

Manipulowałeś na partycjach, to i proces dołożył nowe nieprzydzielone. Przykład: tworzę z instalatora Windows 7 dwie partycje (w "bonusie" Zastrzeżona sama się tworzy), Gparted widzi 1MB, następnie z poziomu diskmgmt.msc usuwam drugą partycję i tworzę ją od nowa, GParted zaczyna już raportować 2MB nieprzydzielonego, w diskmgmt.msc nadal brak znaków o postępujących "uszczerbkach".

 

 

Teraz tylko nie mogę sobie przypomnieć czy te 100 MB znika razem z usuwaną partycją systemową i tworzy się na nowo po utworzeniu tej partycji. Czy została mimo to

 

To jest odrębna partycja i nie znika sama, jeśli nie została wskazana. Skoro ją pozostawiłeś (partycja o statusie aktywna), to instalator Windows 7 ponownie bierze tę partycję na pliki startowe, niezależnie od tego czy miał ją plan tworzyć czy nie. Instalator Windows 7 nie tworzy partycji "Zastrzeżonej", gdy na dysku już aktualnie jest partycja o stanie "aktywna". Zachowanie instalatora Windows 7 opisane tutaj: KLIK.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Rzeczywisty rozmiar nieprzydzielonej przestrzeni jest tak naprawdę sumą mechanizmu opisanego przez @picasso i pochodnej adresowania LBA.

Dysk dynamiczny potrzebuje 1MB przestrzeni jednak jeżeli kontroler pracuje w trybie adresowania 48bit obszar zajmowany przez partycję musi się dzielić bez reszty przez 8MB dlatego w niektórych przypadkach właśnie ok 9MB może zostać nieprzydzielone.

Teoretycznie jeżeli dysk jest przyłączony do kontrolera RAID może pozostać dodatkowy obszar potrzebny np. dla migracji pojedynczego dysku do RAID 1, ale ponieważ dotyczy to raczej sprzętowych kontrolerów (nie FAKE) więc to tylko teoria.

 

Ponieważ w twoim przypadku mamy do czynienia z dyskiem (partycjami) mniejszym niż 137MB to tryb adresowania 48bit można dla kontrolera wyłączyć (jeżeli bios na to pozwala) ograniczając automatycznie rezerwą do wspomnianego 1MB.

 

pzdr

Edytowane przez picasso
Wątki o "Zastrzeżonej" przeklejam do drugiego tematu. Tu wszystklo wyjaśnione i zamykam. //picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...