Skocz do zawartości

Problem z dyskiem lub płytą główną


mielczar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników, jestem tu nowy więc proszę być wyrozumiałym :)

Płyta główna to gigabyte ga-m57sli-s4 rev. 2.0,

dysk WD Caviar WD2500JS-22NCB1 250 GB SATAII.

procesor AMD Athlon 64 4000+ X2 Box AM2

grafika Gigabyte 7600 GT 128MB

DVD LG GSA - H55N

Pamięć 2x1024 MB Kingston DDR2 800 MHz

Windows XP Professional

Problem jest tego typu: Komputer działał normalnie do pewnego czasu (nie było burzy, z tego co wiem był wyłączony i już nie wstał) . Ostatnio BIOS nie wykrył dysku. Moje podejrzenie padło na niego, więc włożyłem stary dysk ATA i zainstalowałem system. Instalacja przebiegła normalnie, pokazał się pulpit. Ruszyłem dwa razy myszką i samoistny restart. Komputer się odpala i widzę znany komunikat "DISK BOOT FAILURE,....." Włożyłem dysk ATA do innego komputera i jest widoczny w BIOS-ie. Czyżby płyta się kończyła? Aha: Nagrywarka DVD podłączona do tego samego kanału ATA działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Nie ma zbytniej możliwości żeby obciążyć system skoro system nie startuje...
cóż do tego nie jest potrzebny system, ale mniejsza z tym, pożycz od kogoś sprawny, działający zasilator i sprawdź go podpinając do siebie. Bios wykrywa dyski? Bios trzyma czas i datę? Zresetuj go zworką na płycie. Jak z temperaturami (sprawdź w biosie)? Przede wszystkim najlepszym będzie sprawdzenie poprzez podmianę zasilacza.
Odnośnik do komentarza

cóż do tego nie jest potrzebny system, ale mniejsza z tym, pożycz od kogoś sprawny, działający zasilator i sprawdź go podpinając do siebie. Bios wykrywa dyski? Bios trzyma czas i datę? Zresetuj go zworką na płycie. Jak z temperaturami (sprawdź w biosie)? Przede wszystkim najlepszym będzie sprawdzenie poprzez podmianę zasilacza.

Świeżo podłączony wykrył bez problemu,nagrywarka DVD cały czas jest widoczna. Bios trzyma czas i datę. Resztę obserwacji podam jutro.

Odnośnik do komentarza

mielczar - przede wszystkim tracera nie nazywaj zasilaczem, to jest co najwyżej marna podróbka zasilacza, słaby jak diesel po 1.5 mln km przebiegu. To ma TYLKO 180W na linii 12V. Pożycz PORZĄDNY ZASILACZ i wtedy sprawdzaj, przeczytaj sobie ten topic: https://www.fixitpc.pl/index.php?/topic/138-zasilacze-komputerowe/

Ten komputer nie jest mój, pomagam tylko koledze rozwiązać problem. Mogę dodać jeszcze kilka swoich obserwacji: Bios widzi dysk - system startuje. Przy próbie instalowania sterowników - zamuła i reset. Po resecie system nie wstaje - nie widzi dysku. Wyjęcie baterii z płyty (zarówno przy podłączonym i odłączonym zasilaczu) i włożenie jej z powrotem - system startuje jak gdyby nigdy nic. BIOS pokazuje że napięcia są poprawne, ale już wiem że nie trzeba mu wierzyć. Temp. procesora nie przekracza 30 stopni. Te resety przy próbie instalacji rzeczywiście mogłyby wskazywać na zasilacz, a ja wcale o nim nie pomyślałem.

 

Patrząc na cenę tej obudowy z zasilaczem - trochę ponad 100 zł kupowany 3 lata temu - to rzeczywiście jakość nie jest najwyższa. Jak ogarnę zasilacz jakiś to dam znać

Odnośnik do komentarza

Potrzeba 250W ale dla całej platformy, potrzebny jest stabilny nie koniecznie najmocniejszy zasilacz, generalnie najważniejsza w dzisiejszych kompach jest linia 12V i to ona powinna mieć jak największy zapas, tu wystarczy 350W dobrej mocy, ale ponieważ cenowo 350-tki nie wiele się różnią cenowo od 400W, więc proponuję to: http://allegro.pl/item1077461887_fortron_fsp400_60hln_od_ss_wroclaw.html (pewny sprzedawcai pewny zakup). Tyle w kwestii zasilania.

Odnośnik do komentarza

Temat został wyczyszczony ze zbędnej dyskusji. Ostatni raz upominam i ostrzegam - od teraz ten kto zacznie, odlatuje na urlop.

Jaki, gdzie i jak długo to się okaże.

 

 

*********************************************

 

 

 

mielczar

 

Proszę podmienić zasilacz na solidny i sprawdzić efekty. W tej chwili wszystko wskazuje na problemy z zasilaniem.

Miejmy nadzieje, że nie doszło już do uszkodzeń podzespołów, czy samej płyty głównej.

Odnośnik do komentarza

Temat został wyczyszczony ze zbędnej dyskusji. Ostatni raz upominam i ostrzegam - od teraz ten kto zacznie, odlatuje na urlop.

Jaki, gdzie i jak długo to się okaże.

 

 

*********************************************

 

 

 

mielczar

 

Proszę podmienić zasilacz na solidny i sprawdzić efekty. W tej chwili wszystko wskazuje na problemy z zasilaniem.

Miejmy nadzieje, że nie doszło już do uszkodzeń podzespołów, czy samej płyty głównej.

Dzięki za konkretną i rzeczową wypowiedź. Nie wiem tylko skąd wytrzaskam zasilacz na podmianę... Chyba trzeba będzie kupić.

Odnośnik do komentarza

Jak zasugerowano — imho właściwie —, to zasilacz z racji swojej wątpliwej jakości tak czy inaczej jest do wymiany, więc zakup nowego to nie jest niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo przecież nie posłuży jedynie do testów.

Podmieniłem zasilacz na inny, na linii 12V miał 19A (przy 15 w Tracerze). Problem jednak nie ustąpił, objawy te same.

Odnośnik do komentarza

Sprawdź ustawienia kontrolera w Bios. Czy nie masz RAIDa?

Coś zbyt dużo tych kombinacji z dyskami. Stary problem SATA i XP.

Opisz w jakich konfiguracjach dyskowych instalowałeś system. Tylko SATA; SATA + ATA itp.

Czy po instalacji nie odpinałeś dysku + restart?

SATA nie widział. Podłączyłem ATA i na nim zainstalowałem system. Dysk SATA był podłączony, chociaż dokładnie nie pamiętam. Po instalacji nie odpinałem dysku i nie restartowałem. Restarty następowały samoczynnie.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...