Skocz do zawartości

Kreatory nośników WinPE | LiveCD Windows 10 - Vista


Rekomendowane odpowiedzi

win10_big.png
 
Kreatory nośników WinPE | LiveCD Windows 10 - Vista
 

Dystrybucja plików Windows i modyfikowanych środowisk WinPE nie jest dozwolona. Gotowe płyty typu Gandalf's WinPE, Malekal Live CD, TuxPE i podobne produkcje nie są legalne. W temacie tutaj są podane tylko kreatory umożliwiające legalną budowę określonego nośnika na własny użytek.


 
Wersje środowiska Windows PE dla systemów Vista i nowszych:

 • WinPE 10.x - Windows 10, składnik Windows ADK for Windows 10
 • WinPE 5.1 - Windows 8.1 Update, składnik Windows ADK for Windows 8.1 Update
 • WinPE 5.0 - Windows 8.1, składnik Windows ADK for Windows 8.1
 • WinPE 4.0 - Windows 8, składnik Windows ADK for Windows 8
 • WinPE 3.1 - Windows 7 SP1, składnik suplementu do WAIK 3.0
 • WinPE 3.0 - Windows 7, składnik WAIK 3.0 / 2.0 dla Windows 7
 • WinPE 2.x - Windows Vista i Windows Server 2008, składnik starych WAIK 1.0 i 1.1 dla tych systemów
 • WinRE - Modyfikacja WinPE z dodatkowym interfejsem narzędzi "Napraw komputer", wbudowana w nośniki instalacyjne systemów oraz w systemy Windows 7 i nowsze

Środowisko WinPE w postaci dostarczanej przez Microsoft jest "gołe" i nie posiada graficznego interfejsu. Stanowi jednak bazę do budowy dostosowanych nośników, np. zawierających powłokę graficzną i integrujących różne przydatne programy. Do budowy tego typu nośników jest przeważne wymagany zestaw: pakiety ADK / WAIK (zawierające środowisko WinPE i narzędzia potrzebne do budowy płyt), DVD instalacyjne Windows (w postaci podmontowanej do napędu lub przekopiowanej zawartości na dysk twardy, np. rozpakowany plik ISO) oraz builder. Aczkolwiek wymagany zestaw zależy od kreatora i planowanej formy wynikowego nośnika. Niektóre kreatory nie potrzebuję ADK / WAIK i pełnej DVD, np. wersje które kopiują środowisko WinRE wbudowane w systemy Windows 7 i nowsze (o ile WinRE zostanie znalezione).
 
 
Baza:

Kreatory standalone:

Kreatory wbudowane w inne programy:

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

WinBuilder 082
 
Pobieranie WinBuilder
Pobieranie projektów (na tej stronie nie ma wszystkich możliwości, patrz poniżej)
Forum WinBuilder na reboot.pro
 
Platforma: Windows - Buduje nośniki: Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7, Vista i starszych
Licencja: freeware


 
WinBuilder - Program do budowania różnych samostartujących płytek LiveCD na podstawie predefiniowanego systemu skryptów. Bazuje na projektach, które zawierają instrukcje wykonujące konkretny rodzaj płyty różniący się np. wyglądem, zestawem funkcji, powłoką czy załączonymi programami. Przykładowo można wykonać: płytkę minimalistyczną działającą tylko z linią komend, płytę zbliżoną do "normalnego" Windows a zawierającą kompletny zestaw aplikacji (przeglądarka internetowa, program do odzysku danych czy partycjonowania, etc...), wersję bootującą z USB i inne. Projekt można modyfikować, a nawet pisać własne skrypty, o ile ktoś umie. To nie jest wymagane, by stworzyć taki nośnik, program przy wykorzystaniu gotowego projektu jest w pełni automatyczny. Każdy z projektów może mieć swoje specyficzne wymagania oraz dedykowaną wersję WinBuilder dostarczaną przez autora projektu. Projekty bazujące na źródłach Windows Vista i nowszych wykluczają uruchamianie WinBuildera na archaicznych Windows postawionych na FAT i obowiązkiem jest NTFS (dla obsługi obrazów WIM).
 
W skład gotowych projektów, które można załadować, wchodzą:

WinBuilder 082 to stara edycja nierozwijana od 2011 i zawiera zdezaktualizowaną listę z pobieraniem projektów nie uwzględniającą najnowszych dostępnych. Niemniej wystarczy pobrać określone nowoczesne projekty (np. Win10PE SE, Win8.1SE, Win7PE SE) posiadające zintegrowany WinBuilder automatycznie ładujący te projekty i ze zmodyfikowaną listą pobierania ogólnego.
   

 

Podstawowa instrukcja budowania płyty w oparciu o przykładowy projekt VistaPE-CAPI:
 
logo.png
 
winbuilder1.gif winbuilder2.gif winbuilder3.gif
 
Wymagane pliki Vista:
 
- Zainstalowany WAIK - Wymagany niezależnie od poniżej wypisanych okoliczności, gdyż zawiera narzędzia składowe niezbędne do procesu i narzędzia te nie mogą być kolportowane w postaci pojedynczej ze względów licencyjnych. VistaPE ma kompatybilność z WAIK w wersji 1.1 oraz 2.0.
- DVD instalacyjne Vista x86 (dowolna edycja), najlepiej skopiowane na dysk twardy (by przyśpieszyć działanie buildera). Nie są brane pod uwagę płyty modyfikowane ze sztucznie zintegrowanym SP przy udziale narzędzi zewnętrznych.
- Przy braku DVD: można polegać na samym łysym zainstalowanym WAIK. Różnica między użyciem pełnej DVD Visty a tylko WAIK polega jednak na uzyskaniu niepełnowartościowej podstawowej wersji LiveCD pozbawionej powłoki graficznej Windows Explorer.
 
WinBuilder:
 
- WinBuilder może być uruchomiony na platformie XP i w górę, tylko z partycji NTFS
- Należy utworzyć folder, najlepiej w najkrótszej ścieżce dostępu nie zawierającej żadnych dziwnych znaków / spacji / ogonków np. C:\WinBuilder, i w nim umieścić program
- Uruchomić WinBuilder i oknie Download wybrać ściąganie skryptu VistaPE. Można wybrać też ściąganie innych / wszystkich, jeśli ktoś planuje robienie różnych płytek
- Pojawi się po lewej drzewko z zestawem pobranych projektów, w którym jest zaznaczone co ma być na płycie i w jaki sposób wykonane. To wszystko można przekonfigurować.
- W karcie Source w sekcji Paths w polu %SourceDir% wskazać źródło plików Vista (DVD w napędzie / skopiowane na dysk lub folder zainstalowanego WAIK)
- Kliknąć Play, by rozpocząć budowanie płytki. Rozpocznie się notowane przez pas postępu przetwarzanie skryptów konstrukcyjnych. Na końcu zgłosi się okno zgłaszające ukończenie procesu, a w karcie Log można weryfikować poprawność operacji.
- Wynikowo otrzymamy obraz ISO gotowy do zgrania na CD. Poprawność ISO warto przetestować w VirtualBox przed wypaleniem.
 
Wynikowa płyta po uruchomieniu:
 
vistape1.gif
vistape2.png

 

Odnośnik do komentarza
 • 3 lata później...

 

WinBuilder 2016
 
Pobieranie WinBuilder 2016
Forum WinBuilder na reboot.pro
 
Platforma: Windows, Linux, MacOS - Buduje nośniki: Windows 8/8.1, Windows 7
Licencja: freeware


 
WinBuilder 2016 - To nowa edycja WinBuilder zbudowana na środowisku Java, dlatego może być uruchomiona nie tylko na Windows, choć obecnie buduje tylko płyty Windows. Instalacja Java w systemie nie jest wymagana, aplikacja ma zintegrowane własne biblioteki. Ta wersja WinBuilder ma zupełnie inny minimalistyczny interfejs i działa na zasadzie wpisywania komend w oknie. Posiada zintegrowany przykładowy projekt budowania płyty WinPE z powłoką graficzną, w wersji Windows 7 32-bit. Alternatywne gotowe projekty nie są dostępne - te w bazie pobierania reboot.pro są tylko kompatybilne ze starym WinBuilder 082 i nie zostały przekonwertowane na nowy format WinBuilder 2015.
 
Wpisanie polecenia LIST zwróci wszystkie obsługiwane komendy. Komenda AUTO to automatyczne tworzenie nośnika WinPE. W przypadku braku wykrycia źródła plików Windows program próbuje pobierać obrazy ISO Windows 7 x86 i Windows 8.1 x86 z zewnętrznych serwerów, ale to obecnie nie działa i należy ręcznie podstawić źródła. W takiej sytuacji zamiast AUTO w oknie wpisz polecenie SOURCE i wskaż folder z własnym rozpakowanym ISO, a następnie komendę BUILD rozpoczynającą budowę płytki w oparciu o nowe źródło.
 
winbuilder2015.png

Odnośnik do komentarza
 • 2 lata później...

 

PEBakery
 
Strona domowa
Forum PEBakery na reboot.pro
 
Platforma: Windows 7 i nowsze - Buduje nośniki: Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7
Licencja: GPL (open source)


 
PEBakery - Nowa ulepszona alternatywa dla porzuconego WinBuilder 082, kompatybilna z projektami WinBuilder 082. Program utylizuje wimlib do operacji na obrazach WiM. Domyślna paczka nie posiada żadnych projektów. W skład gotowych projektów, które można załadować, wchodzą:

 • Projekty stworzone dla PEBakery: ChrisPE (projekt kolportuje PEBakery i nic więcej nie trzeba pobierać).
 • Projekty WinBuilder 082 zgodne z PEBakery: Win10PE SE, Win8.1SE, Win8PE SE, Win7PE SE, MistyPE. Projekty te domyślnie dostarczają WinBuilder i komponenty PEBakery należy wstawić ręcznie, tzn.: albo przekopiować do rozpakowanego projektu folder Binary oraz PEBakeryLauncher.exe, albo przekopiować folder Projects do rozpakowanego PEBakery.

Program jest nadal w fazie testowej i może zawierać niedoróbki lub błędy.
 
PEBakery-ChrisPE.png

Odnośnik do komentarza
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...