Skocz do zawartości

Legalne pobieranie obrazów instalacyjnych Windows


Rekomendowane odpowiedzi

win10.svg
 
Legalne pobieranie obrazów Windows

Windows 10, Windows 8.1, Windows 7

 

Poniżej publiczne oficjalne linki pobierania obrazów ISO, z wykluczeniem mechanizmów wymagający logowania i subskrypcji (np. MSDN) i wersji typu Enterprise / Education. Oryginalny niemodyfikowany obraz ISO z pełną instalacją systemu, prócz oczywistych zastosowań, może służyć także jako materiał wyjściowy do budowy własnej dostosowanej płyty, jako źródło naprawcze zainstalowanego Windows (np. operacje naprawy narzędziem DISM z przełącznikami kierujący na to źródło na dysku lub nakładkowa "aktualizacja" działająca jak naprawa z zachowaniem danych) oraz udostępnić środowisko WinRE w przypadku, gdy nie ma żadnej możliwości dostania się do tego interfejsu naprawy.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

windows10.svg
 
Windows 10 release information
Windows 10 update history

 

 

Dla Windows 10 są dwie oficjalne strony, które umożliwiają pośrednie lub bezpośrednie pobranie plików ISO z instalacją systemu. Są one aktualizowane korespondująco do głównych nowych wersji Windows, czyli np. ktoś kto pobierał kilka miesięcy temu z tych stron posiada starszą wersję systemu. Obecnie linki serwują Windows 10 Wersja 22H2 (build 19045.x). Informacja "Wersja 22H2" jest ogólna i nie definiuje najbardziej aktualnych składników, istotny jest szczegółowy build tej linii, podbijany kolejnymi aktualizacjami z Windows Update. Bieżący z listą aktualizacji zawsze można sprawdzić na podanych powyżej stronach i po pobraniu obrazu ISO zweryfikować właściwości i daty plików w obrazie, by ocenić różnicę pomiędzy dostępnym obrazem a łatami z Windows Update (można je pobrać i np. ręcznie dointegrować do ISO).
 
Przy pobieraniu pada pytanie o wybór edycji. Dostępna standardowa "Windows 10" oraz kastraty: N / KN (orientowane na rynki europejski i koreański) mają wycięte określone składniki multimedialne, a "Single language" blokuje wybrany język wyświetlania uniemożliwiając doinstalowanie alternatywnych pakietów językowych. Obrazy ISO zawierają dwie wersje systemu, czyli Home i Pro. Pobrany z wymienionych źródeł materiał nie jest tożsamy, różni się zastosowanym formatem obrazu instalacyjnego Windows, co ma znaczenie dla potencjalnych operacji edycji czy używania źródła Windows do naprawy.
 
 
Pobierz Windows 10  <dynamicznie podmieniane>  Pobieranie obrazu dysku systemu Windows 10 (pliku ISO)
 
Główna strona pobierania reklamowana przez Microsoft, która dynamicznie podmienia linki w zależności od tego z poziomu jakiego systemu lub urządzenia jest oglądana. Dla systemów Windows 7 i nowszych pokazuje się tylko pierwszy link z Narzędziem do tworzenia nośników (Media Creation Tool) i nie ma możliwości pobrania bezpośrednio ISO (ten drugi link automatycznie przekierowuje na pierwszy). Natomiast dla pozostałych platform nie obsługujących kreatora (np. XP, Vista, Linux, urządzenia mobilne) pokazuje się drugi link umożliwiający pobranie ISO.
 
Pierwszy link: Narzędzie do tworzenia nośników nie zawiera żadnych instalacyjnych plików Windows, ale umożliwia ich pobranie zgodnie z wybranymi w kreatorze opcjami i opcjonalne utworzenie obrazu ISO. Proces odbywa się w tle i nie ma nad nim żadnej kontroli. Wynikowy obraz ISO zawiera archiwum instalacyjne Windows w skompresowanym formacie ESD. Plik ten nie może być wykorzystany jako bezpośrednie źródło naprawcze w narzędziu DISM. Stanowi również utrudnienie przy obrabianiu materiału pod kątem tworzenia dostosowanego nośnika (wymagana konwersja na WIM). Materiał ten w formie nieprzerobionej najbardziej nadaje się do utworzenia zwyczajnego nośnika instalacyjnego Windows 10.
 
filegeneric_16.png Windows10.iso
---- folder_mini.png sources
-------- filegeneric_16.png install.esd
 
 
Drugi link: Na stronie z menu należy wybrać odpowiednią edycję systemu i język. Linki pobierania są generowane za każdym razem od nowa, z danej sesji są trwałe tylko przez 24 godziny. Pobrany obraz ISO zawiera archiwum instalacyjne Windows w standardowym formacie WIM, co jest przydatne dla procesów, które wspominałam. M.in. rozpakowane ISO jest dobrym źródłem naprawczym dla DISM.
 
filegeneric_16.png Win10_1607_Polish_x64.iso
---- folder_mini.png sources
-------- filegeneric_16.png install.wim

 

Strona Tech Bench (umożliwiająca wygodne pobranie obrazów ISO Windows 10 w formacie WIM bez przekierowań) nie jest już dostępna. Natomiast nieoficjalne narzędzie "Windows 10 ISO Download Tool" linkowane w następnym poście nie działa już poprawnie.

 

 

 

 

windows8.svg


Windows 8.1/Windows 2012 R2 update rollups
 
 
Oficjalna strona Microsoftu podana poniżej umożliwia pobranie systemu w wersji Windows 8.1 Update (build 6.3.9600.17415), czyli ze zintegrowaną aktualizacją November 2014 Update Rollup (nieoficjalnie nazywaną "Update 3"). Porównując stan z listą rollupów brakuje ostatniego wydania tego typu, czyli December 2014 Update Rollup. Obrazy ISO zawierają dwie wersje systemu, czyli Windows 8.1 i Windows 8.1 Pro.
 
 
Pobieranie systemu Windows 8.1  <dynamicznie podmieniane>  Pobieranie obrazu dysku systemu Windows 8.1 (pliku ISO)
 

Microsoft zredukował ofertę do bezpośredniego obrazu ISO z WIM (tzn. zawsze jest ładowany link numer 2).

Pierwotnie metoda pobierania była realizowana tak jak dla Windows 10, poprzez dynamiczne przekierowanie na różne adresy w zależności od tego z poziomu jakiego systemu oglądano stronę. Pierwszy link oferujący Narzędzie do tworzenia nośników (Media Creation Tool) był serwowany systemom Windows 7 i nowszym, drugi dla tych które nie były kompatybilne z kreatorem. Obecnie narzędzie już niedostępne.

 

 


 
 

 

windows7.svg


 

Microsoft zlikwidował możliwość pobierania plików ISO. Uprzedni link pobierania obecnie przekierowuje na stronę komunikującą brak wsparcia.

Archiwalna postać strony - W odróżnieniu od pobierania Windows 10 oraz 8.1, było wymagane podanie klucza produktu i dopiero to działanie generowało link pobierania pasujący do danego klucza. Formatem wewnętrznym w ISO był WIM. ESD jest metodologią systemów Windows 8 i nowszych.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Nieaktualne narzędzia do pobierania obrazów ISO

 

winisodownloadico.png

Windows 10 ISO Download Tool

Strona domowa

Platforma: Windows 7 do Windows 11 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware

 


Narzędzie posługuje się legalną metodą pobierania obrazów Windows 10. Jak zaznaczone wcześniej, oficjalna strona Microsoftu serwuje różne linki pobierania w zależności od tego z poziomu jakiego systemu/urządzenia jest otwierana. Linkowane narzędzie jest mini-przeglądarką z ustawionym stosownym user-agentem, umożliwiając ładowanie strony pokazującej linki do pełnych wersji ISO, a nie Narzędzia do tworzenia nośników. Jeśli język strony Microsoftu pokazanej w przeglądarce jest nieodpowiedni, a brak pasującego języka w menu programu, należy zjechać na spód strony i wybrać pasujący kraj. Aktualizacja: narzędzie nie jest już rozwijane i nie działa poprawnie, tzn. otwiera się całkowicie pusta strona.
 
winisodownload.png

 

 

 

Alternatywne narzędzie HeiDoc.net Windows ISO Downloader posiada niepożądane mechanizmy.

Obecnie są zintegrowane reklamy. Z FAQ:

Q: Why have you integrated ads into the downloader?
A: The cost for keeping the service up and running needs to be covered. See this forum discussion for details. The ads module is only active while you run the downloader, and does not install any components permanently on your computer.

Wcześniejsza wersja wykorzystywała kopanie zasobów systemowych. FAQ posiadał następującą informację:

Q: What's the deal with the Luminati network?
A: Your use of the ISO downloader is free of charge in exchange for safely using some of your device's resources (WiFi and very limited cellular data), and only when you are not using your device. You may turn this off from the settings menu. Please see our TOS for further information. Participation in the Luminati network is entirely voluntary. Choosing to do so will give you prioritized access to Windows 7 and Office 2010 download links. However, it is no guarantee that your requested download can be made available. It also helps with covering development and hosting cost. Should you have any concerns with it whatsoever, feel free to opt out. If you decline the initial popup, your computer will not connect to the Luminati server.
Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...