Skocz do zawartości

Nie uruchamia się XP SP3, czarny ekran z kursorem


kr2ysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od początku, mam netbooka EeePC 1000H, na nim 2 systemy. Windows XP na pierwszej partycji, na drugiej różne pliki, kolejna to partycja rozszerzona z Ubuntu, w niej są 2 logiczne na system i swap.

Próbowałem zainstalować Windows 7 na dysku podłączonym przez adapter USB. Na tym dysku była partycja z danymi jako backup. Utworzyłem na nim kolejną partycję na Windows 7.

Potem chciałem zmienić boot sector na niej, a następnie ustawić jako aktywną. Robiłem to jakimś programem partycjonującym z Hiren's Boot CD.

Przez to przestał włączać się XP, po GRUBie wyskakiwał błąd loadera z Win7. Zrobiłem skan dysku programem chkdsk, sporo błędów wykrył i usunął.

Jak uruchomiłem komputer pendrive z Hirens'em i wybrałem z menu loader XP, to udało się włączyć tryb awaryjny z obsługą sieci, ale działał jakoś dziwnie, nie można było połączyć się z siecią. Chyba jakieś pliki nadysku są uszkodzone.

Następnie nagrałem na pendrive płytę z XP SP3 i z konsoli odzyskiwania nagrałem właściwy program bootujący XP. Próbowałem też zgrać z płyty explorer.exe, ale bez zmian, dalej to samo. Widać po włączeniu czarny ekran i tylko można machać kursorem.

 

Wolałbym uniknąć ponownej instalacji systemu i programów. W instalatorze XP nie ma opcji automatycznej naprawy. Możliwe, że coś zrobiłem, i nie pamiętam tego. Wczoraj sporo próbowałem.

 

Dziś znalazłem to: http://www.fixitpc.p...ows-xp-offline/ nagrałem iso na pendrive programem UltraISO, ale przy uruchomieniu z pendrive z nim wyskakuje błąd:

INF file txtsetup.sif is corrupt or missing, status 18
Plik jest na pendrive, wątpię by był uszkodzony.

 

Mam 4 pendrive z Win7, Win XP SP3, Hiren'S Boot CD (ma 256 MB ^_^ ) oraz z ERD Commander.

 

Pytanie: jak naprawić XP bez reinstalacji? Znalazłem na searchengines informacje, że jak podmiana explorer.exe nie pomogła, to mogły paść stery od grafy. Próbowałem w trybie awaryjnym instalować jakieś sterowniki, co miałem na dysku jeszcze od poprzedniej instalacji XP. Chyba do karty sieciowej albo graficznej, nie pamiętam już.

Ale się rozpisałem... ;)

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
Potem chciałem zmienić boot sector na niej, a następnie ustawić jako aktywną. Robiłem to jakimś programem partycjonującym z Hiren's Boot CD.

Przez to przestał włączać się XP, po GRUBie wyskakiwał błąd loadera z Win7. Zrobiłem skan dysku programem chkdsk, sporo błędów wykrył i usunął.

 

Tak więc podstawowe pytanie to: która partycja jest aktywna i czy na tej partycji leżą pliki rozruchowe XP (boot.ini + NTLDR + NTDETECT.COM)?

 

 

Następnie nagrałem na pendrive płytę z XP SP3 i z konsoli odzyskiwania nagrałem właściwy program bootujący XP.

 

Czy w Konsoli odzyskiwania były wdrażane komendy FIXMBR + FIXBOOT?

 

 

Znalazłem (...) informacje, że jak podmiana explorer.exe nie pomogła, to mogły paść stery od grafy. Próbowałem w trybie awaryjnym instalować jakieś sterowniki (...)

 

Czarny ekran z kursorem to też problem z MBR i sektorem rozruchowym. Co znacznie bardziej tu pasuje do opisu (operacje na partycjach i statusie aktywności). Jak rozumiem ów "Tryb awaryjny" to tylko skutek zbootowania okrężnie:

 

 

Jak uruchomiłem komputer pendrive z Hirens'em i wybrałem z menu loader XP, to udało się włączyć tryb awaryjny z obsługą sieci, ale działał jakoś dziwnie, nie można było połączyć się z siecią. Chyba jakieś pliki nadysku są uszkodzone.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Tak więc podstawowe pytanie to: która partycja jest aktywna i czy na ten partycji leżą pliki rozruchowe XP

To się działo na dysku połączonym przez USB. Na tym w netbooku aktywna była partycja z systemem XP, pliki rozruchowe powinny na niej nadal być. Zaraz sprawdzę i się upewnię.

Czy w Konsoli odzyskiwania były wdrażane komendy FIXMBR + FIXBOOT?

Tylko FIXBOOT, FIXMBR by GRUBa wywalił, a tego nie chciałem.

Jak rozumiem ów "Tryb awaryjny" to tylko skutek zbootowania okrężnie

Tak. to był tylko okrężnie uruchomiony.

Odnośnik do komentarza

Wszedłem z zainstalowanego Ubuntu, program GParted pokazuje tablicę partycji jako nierozponaną, trochę dziwna sprawa. Inne programy też miały kłopoty z partycjami. Jeszcze wczoraj chyba ten GParted pokazywał partycje.

Czyszczenie dysku i ponowna instalacja wszystkiego, zgrywanie danych, raczej odpada. Mam dysk na backup 250 GB, ale zbytnio mu nie ufam, potrafi numery odwalać. Kopiowanie plików przez sieć dość długo trwa.

 

I wszystko przez Visual Studio 2010, co wymagało Win7...

Odnośnik do komentarza

Próbowałem zainstalować Windows 7 na dysku podłączonym przez adapter USB. Na tym dysku była partycja z danymi jako backup. Utworzyłem na nim kolejną partycję na Windows 7.

Ażeby cokolwiek myśleć o Win7 należy najpierw zaktualizować bios do wersji 2204, powinien być w tej samej wersji językowej co XP i zastanawiam się czy nie najwyżej jako 32-bitowy.

Spełniłeś te warunki? Zerknij na tego pdf'a - ftp://ftp.asus.com.tw/pub/ASUS/EeePC/EeePC1000H/EeePC_Win7_Self-upgradeGuide_1000H.rar

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...