Skocz do zawartości

Jak aktywować sterownik IDE zamiast AHCI na martwym systemie?


Davidfox

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

3oo

 

Reinstalacja bez utraty danych awykonalna, ta opcja jest czynna tylko i wyłącznie spod Windows. Boot z DVD umożliwia tylko czystą instalację.

 

 

Natomiast różnicą jest, iż proces ten na Vista jest dostępny tylko spod interfejsu Windows, lecz nie przez bootowanie DVD (tam bowiem jest dostępny moduł Napraw komputer):

 

upgradeoff.png

 

Davidfox

 

 

Miałem system postawiony od początku w trybie AHCI, jednak byłem zmuszony wysłać płytę główną do serwisu i podłączyłem wszystko pod starą płytę, która o czym zapomniałem nie ma obsługi AHCI, a windows został własnie w tym trybie i teraz wyrzuca mi BSOD [ 0x0000007B ( 0x80786B58, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)].

Dużo informacji jest jak włączyć sterowniki AHCI na martwym systemie ale odwrotnie nie znalazłem nic, dodam że próbowałem zmienić wpisy w rejestrze ( podpiołem gałąź (...)) i zmieniłem wartości "msahci" i "iastorv" z "0" na "3" ale to nie odniosło żadnego rezultatu.

 

(...)

 

Znalazłem coś takiego: http://lekka.cba.pl/...set_on_ahci.htm , i tam pisze : "Windows 7 umożliwia ponowne zmianę trybu pracy dysku twardego na IDE, wystarczy postępować wg. punktów powyżej odwracając czynności." ale ja dokładnie to samo robiłem i bez zmian:|

No cóż, padło tu już wiele informacji, których nie chcesz przyjąć do wiadomości. Zbyt duże różnice między płytami. Sterowniki muszą być przeinstalowane (same się nie doinstalują przy restarcie), a Ty się odwołujesz do instrukcji, które pobożnie zakładają, że operacja tyczy tej samej płyty głównej i Windows działa, a nie do instrukcji ze scenariuszem operacji z poziomu środowiska zewnętrznego po radykalnej zmianie płyt. Edycja rejestru w wartościach Start to za mało, w rejestrze jest znacznie więcej miejsc, gdzie są kluczowe definicje aktualizowane instalacją sterownika, których nie dorobisz sobie ot tak z palca, choćby ID sprzętowe czy CriticalDeviceDatabase. W związku z tym:

 

Ale jak wogóle panowie myślicie, jest możliwe zmienić kontrolery dysków/sterowniki, na padniętym systemie? nie wiem np za pomocą edycji czegoś w rejestrze czy podmiany plików systemowych używająć płyty live cd czy innego systemu, czy raczej nie da się tego zrobić?

Wśród panów jest i pani. Ostatecznie można zamachnąć się z poziomu środowiska zewnętrznego (WinRE) automatem skryptowym Fix_7hdc, by spróbować doinstalować brakujący sterownik mass storage "offline", wskazując jako miejsce pobytu instalatorów sterowników repozytorium martwego Windowsa (inf siedzą w C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\folder sterownika). Skrypt Fix_7hdc szuka po ID sprzętowym i próbuje dopasować wynik. Jeśli taka sztuczka zawiedzie, daruj sobie dalsze rozważania.

 

 

Jeszcze dla porównania: nie tak dawno zmieniałam płytę główną (chipset obu zbliżony, ale nie identyczny), wymiana płyty nie wpływała na tryb pracy dysków (tzn. AHCI i tu i tam). Skutki? BSOD o identycznym kodzie 7B w obojętnym trybie. Trzeba było postawić Windowsa od nowa, by przy instalacji załadował zgodne z tym sprzętem sterowniki. To było zresztą dla mnie wiadome, że nastąpi, tylko chciałam by w serwisie, gdzie diagnozowali usterkę, odpalantowali się od moich dysków i tego co na nich jest, tym bardziej że jeszcze dodatkowo doliczali sobie za tak banalną rzecz jak instalacja na czysto. Sztuczne robótki bez reinstalacji od razu wykluczyłam, strata czasu.

 

PS. Nawiasem mówiąc wartość Start na 3 to tryb Ręczny, to wartość 4 odpowiada za status Wyłączony.

 

 

Jeżeli tylko udałoby mi sie dostać do działającego systemu i porobić backup'y i pospisywać pare potrzebnych danych, to mogę potem system po serwisie nawet od nowa postawić

Z tej treści wynika, że do systemu chcesz się dostać po to by brać dane. Powiedz mi po co Ty chcesz ... przywracać sterowniki. Przecież masz dane na tacy już w tym momencie.

- Wystarczy boot do WinRE z płyty DVD > opcja Command Prompt > w linii komend uruchamiasz menedżer plików zdolny pracować w środowisku WinPE np. FreeCommander w wersji nieistalacyjnej umieszczony na pendrive (komenda w rodzaju X:\freecommander\freecommander.exe) i piękne sobie kopiujesz z poziomu graficznego interfejsu dane na medium przenośne. Nawet niektóre dane z rejestru można ocalić - skopiować sobie cały folder C:\Windows\system32\config i plik C:\Users\Konto\NTUSER.DAT i potem już po postawieniu systemu na nowo można przez montowanie gałęzi wyekstraktować jakieś specyficzne informacje.

- Inne metody wspominane też w temacie, LiveCD Linux czy przepięcie dysku

 

Nie wiem czy uda mi sie wszystko zachować bez działającego systemu.

A co konkretnie chcesz "zachować"? Rozpisz o jakie dane chodzi, to ocenimy jak / czy da się to skopiować już teraz.

 

 

Wg mnie komplikujesz proste sprawy. Dane są w systemie na wyciągnięcie ręki, a miotanie się ze sterownikami to przerost formy nad treścią, rezultaty wątpliwe, jeszcze wygląda to nielogicznie przy fakcie, że zmiana jest niepermanentna i ma nastąpić jedno z tych: ta sama płyta ma wrócić z serwisu (po co więc naruszać Windows) lub okaże się w serwisie, że nowa płyta wchodzi (to może wymagać i tak postawienia Windows na nowo, a dane można skopiować na wiele sposobów już teraz, bez Syzyfowych prac).

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Przy takich zabawach należy najpierw zrobić pieczętowanie z uogólnieniem (oczywiście bez rearma) no ale mądry po szkodzie.

Jeżeli mimo uwag @picasso nadal chcesz próbować to po pierwsze zrób kopię całej partycji rozruchowej/systemowej (ghost, imagex, clonezille czy co tam masz pod ręką), przyda się jeżeli płyta wróci albo coś się nie uda.

Po drugie wy-listuj w trybie offline (z poziomy winpe) sterowniki OEM:

 

dism /image:c: /Get-Drivers /format:table

 

 

gdzie c: jest partycją z windowsem

 

i podaj rezultat na forum.

 

pzdr

 

Odnośnik do komentarza

marekW - chodziło mi tylko o to że wcześniej już wspominałem że mimo wszystko o ile to możliwe chciałbym odpalić ten system, bynajmniej nie chciałem w żaden sposób nikogo urazić, jeżeli tak to zostało odebrane to przepraszam.

 

picasso - Witam Panią:)

To może nie do końca tak żę nie chcę przyjąć tego do wiadomości, tylko po prostu nie znam się na tym na tyle żeby ocenić czy to o co pytam wogóle jest wykonalne, a nikt nie napisał do tej pory wprost że się nie da, jak na razie wywnioskowałem żę jest to ciężkie, niepewne i ogólnie nie warte świeczki. Pomijając fakt że chciałbym odpalić ten stary system to jeszcze dochodzi ciekawość czy właśnie się da tak zrobić.

 

Dane wyciągnę albo za pomocą livecd albo zrobię kopie całej partycji za radą "maggreg" i sprawdzę tą opcję z wykorzystaniem "Fix_7hdc" i wy-listuje te sterowniki, i napisze co mi wyszło tylko ok środy bo w tyg ciężko z czasem.

 

Normalnie jaja sobie robisz. Teraz to piszesz.

 

Nawiązując jeszcze do tego chciałbym zapytać jaką różnicę robi w tym przypadku typ dysku?

 

 

 

I naprawdę dziękuję wszystkim za pomoc, to nie jest tak że uparcie nie słucham waszych rad bo już teraz wiem jak wyciągnąć dane, tylko oprócz tego chciałbym sprawdzić czy jest możliwe odpalenie tego systemu, chyba że jest ktoś pewien że sie nie da to sobie odpuszczę:)

 

jak coś ruszę go dalej to dam znać czy wszystko popsułem czy może coś poszło do przodu

Odnośnik do komentarza

Nawiązując jeszcze do tego chciałbym zapytać jaką różnicę robi w tym przypadku typ dysku?

Bardzo ogólnie bo nie widzę żadnego sensu w Twoich działaniach, które będą już skutkować tym, że jeżeli nawet otrzymasz TĄ SAMĄ płytę to będziesz miał problem z odpaleniem systemu (grzebanie w rejestrze).

A już nie wspomnę sytuacji kiedy otrzymasz TAKĄ SAMĄ płytę - post @picasso.

 

Postawiłeś system na dysku SSD z kontrolerem w trybie AHCI, który ogólnie przeznaczony jest dla dysków HDD w celu wykorzystania głównie technologii NCQ co w Twoim przypadku jest bez sensu. Odsyłam do Wikipedii.

 

Próbujesz uruchomić system na płycie M2N-E, która technologicznie nie przewidywała współpracy z tego typu dyskami ponieważ takich nie było w tym czasie (również temat BIOS). Wiem, że SSD ma interfejs zgodny z SATA. Pamiętaj, że w trakcie instalacji systemu następuje konfiguracja sterowników - czytaj - różne parametry konfiguracyjne w rejestrze ściśle związane z aktualnym firmware instalowanego sprzętu.

Zwykła podmiana samych sterowników i ich aktywacja może tylko spowodować dodatkowe problemy.

 

a nikt nie napisał do tej pory wprost że się nie da

Bo nikt tego nie napisze. Wiele rzeczy jest możliwych ale to zależy od umiejętności, wiedzy, narzędzi i rzeczywistej potrzeby.

Ważniejszym jest powód z jakiego należy to wykonać.

 

W Twoim przypadku (powtarzam również za wieloma poprzednikami) kombinujesz bez sensu.

Jesteś na najlepszej drodze do zakładania nowego tematu po odbiorze płyty.

Odnośnik do komentarza

Muszę zgłosić głos odrębny do tego co napisał Wiesław w kwestii AHCI.

Wokół tego zagadnienia istnieje wiele mitów i legend i najlepiej samemu sprawdzić jakie tak naprawdę zachowuje się nasza konfiguracja z i bez tej opcji.

AHCI tak naprawdę uruchamia zaawansowane funkcjje samego kontrolera SATA z których najważniejsze są HotSwap i NCQ, o ile to pierwsze jest bezwzględnie przydatne np. dla dysków ESATA (choć sterowniki nie wspierają tego trybu w 64-bitowym systemie) o tyle NCQ w przypadku SSD może rzeczywiście zastanawiać ale (i tu cytat):

NCQ jest systemem optymalizacji odczytu i zapisu danych na dyskach twardych. Wspierają go również nowoczesne urządzenia SSD. We "flaszkach" będzie bardzo przydatny, gdy komórki pamięci trzeba będzie adresować w maleńkich blokach (od 2 do 4 kB) oraz w czasie usuwania (lub nadpisywania) istniejących danych, gdyż w większości przypadków wykonywane jest to w blokach od 256 do 512 kB. NCQ może ułatwić też nośnikowi SSD zarządzanie "zużytymi" komórkami.

Na podstawie powyższego można by założyć, że warto ten tryb włączać w ciemno ale nie jest tak do końca.

Przede wszystkim jest to tryb wspierany - i owszem - przez bios natomiast obsługiwany de facto softwarowo, więc obciąża procesor, w nowoczesnym komputerze nie powinno być to problemem ale drugim istotnym czynnikiem jest jakość sterowników dla poszczególnych chipsetów, które czasami potrafią zabić nawet mocny procesor operacjami odczytu.

 

 

Zgadzam się natomiast co do meritum tematu, w przypadku kolegi @Davidfox cała zabawa jest z praktycznego punktu widzenia bezsensowna, choć trudno odmówić jej aspektu poznawczego.

 

@Davidfox - napisałeś:

Dużo informacji jest jak włączyć sterowniki AHCI na martwym systemie ale odwrotnie nie znalazłem nic, dodam że próbowałem zmienić wpisy w rejestrze ( podpiołem gałąź (...)) i zmieniłem wartości "msahci" i "iastorv" z "0" na "3" ale to nie odniosło żadnego rezultatu.

zasadniczo powinieneś zmienić wartości na 4.

 

Ponadto iastor wyrzucić całkowicie, również z gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\CriticalDeviceDatabase, prawdopodobnie będzie to wpis "pci#ven_8086&dev_2821&cc_0106".

Rozumiem też, że same poprawki wprowadzasz w rejestrze podpiętym offline a nie w rejestrze systemu WinPe?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...