Skocz do zawartości

Wiatraczki się kręcą, komputer nie wstaje


chrup

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dzisiaj siedząc przed komputerem miałem dziwne wrażenie, że sam się wyłączył. Myślałem, ze to wahania w gniazdku, jednak po przyciśnięciu POWER nic się nie działo. Sprawdziłem kabel zasilający, który był OK, wiec zostało mi grzebanie w środku. Odłączyłem wszystko, podłączyłem - nic to nie dało. Po pół godzinki grzebania zasilacz ożył i wszystko zaczęło się kręcić, jednak nic nie działa.

 

Gdy mam płytę główną + proc + zasilacz to jest piiiiiik pik pik. Gdy włożę RAM to wszystko się kręci, tylko że nie ma obrazu ani żadnego pipnięcia. Próbowałem jednej kości, dwóch, różnych slotów - nic z tego.

 

Kilka informacji na temat całości :

 

MOBO : Asus M5A78L-M/USB3

CPU : AMD Athlon II X3 450 3,2GHz

RAM : 2x2048MB DDR3 GeIL Value C9

PSU : Corsair CX430

HDD : WD Caviar Green 1TB

 

Grafika zintegrowana, wszystko w SilentiumPC Brutus 410 Pure Black (ale obstawiam, że to nie ma znaczenia)

 

Ma ktoś jakieś rady? Strzelam że coś padło, tylko że sam się już pogubiłem.

 

Tutaj też napisałem, więc czerpię pomoc z dwóch miejsc jednocześnie, ale pewnie na dobrychrprogramach wątek raz dwa spadnie i tyle z pomocy ;)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Wpiąłem pod inne gniazdko - nic z tego.

Reset BIOS-u - nic z tego.

Nadzienie poza obudową - nic z tego.

Inny zasilacz - wszyscy mają stare te 20-pinowe albo jakieś Colorshity - tak więc takiej opcji niestety nie ma :(

Kondensatory w tej płycie mają być mocne i się nie wylewać, ale sprawdziłem i wyglądają na sprawne.

Odnośnik do komentarza

20 pinówka może być zakładając że jest od dobrego producenta - ułożenie pinów jest takie że nie da się źle włożyć wtyczki więc można spróbować. Zrób też oczywiście taki przegląd wszystkich części tzn czy nic nie jest uszkodzone fizycznie, kable nie urwane\przetarte i czy styki w zasilaczu badź na płycie głównej nie są spalone.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem co mam, bo mam zintegrowaną grafikę, a obrazu nie wyświetla żadnego. Wziąłem od cioci na dosłownie 15 minut grafikę nVidia GeForce GT8600 czy jakoś tak, ale to nic nie pomaga. Z RAMem, bez RAMu, z dyskiem, bez, po resecie baterią biosu i bez. Nic, bez RAMu pika, z ramem nie pika. Podłączyłem mój zasilacz pod msi N1996 oraz Intel Core 2 Duo E2100 (czy jakoś tak), ale niestety cioci padł też zasilacz,więc jest duże prawdopodobieństwo, że jej padła i główna. Obecnie ciocia ma komputer ten, do którego chciałem dołożyć zasilacz (ktoś pamięta może). Ale skoro piknięcia są od grafiki, to dlaczego się uciszają po wciśnięciu RAM-u? Jestem prawie pewny, że coś padło tylko nie wiem już totalnie, co wysłać im do naprawy.

 

Przepraszam za chaotyczny może trochę styl, ale kleję tego posta, bo zaraz jadę do Krakowa i będę dopiero wieczorem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

@MatiK

20 pinówka może być zakładając że jest od dobrego producenta - ułożenie pinów jest takie że nie da się źle włożyć wtyczki więc można spróbować.
zasilacz MUSI posiadać jeszcze wtyk P4 (tę małą cztero-pinową) bez tego komp nie rusza.

@chrup

przeczytałem na tym innym forum, że kładłeś bebechy na dywanie, a chociaż podłożyłeś coś pod płytę, czy może bezpośrednio na dywan? Tak czy siak można ale nie prosto na dywanie, chyba, że chcesz sobie "zabić" płytę.

@3oo dobrze prawi, to jest bios AMI więc dźwięki jasno kreślą gdzie jest błąd.

Możemy sobie gdybać, konieczna jest podmiana zasilacza, przynajmniej na taki który ma ten wtyk P4, może być z dwudziesto-pinowym wtykiem głównym .

Odnośnik do komentarza

Odnośnie ewentualnego użycia zasilacza z 20-pinową wtyczką (+ wtyczka P4 jak wspomniał marekW), wg manuala producent sugeruje

If you intend to use a PSU with 20-pin and 4-pin power plugs, ensure that the 20-pin power plug can provide at least 15 A on +12 V and that the PSU has a minimum power rating of 300W. The system may become unstable or may not boot up if the power is inadequate.
Czyli minimum 15A na linii +12V.
Odnośnik do komentarza

Nie wspomniałem o tej wtyczce bo mi się to wydawało oczywiste ale racja bo w końcu piszemy dla kogoś kto nie koniecznie musi o tym wiedzieć. Zresztą nawet jakby zasilacz nie miał wtyczki P4 to można użyć coś takiego http://www.proline.pl/?p=ADAPTER+M4+ATX12V+4 . A co do dźwięków głośniczka - jeżeli znikają po włożenu RAM-u to jest tak jak pisałem wcześniej tzn brak RAM karty graficznej.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...