Skocz do zawartości

Pomoc w doborze nowego zestawu komputerowego


invok3d

Rekomendowane odpowiedzi

p.s Co sądzisz o tych pamiątkach? :>
a co można sądzić? Pamięci jak pamięci, ani to demon w kwestiach timingów czy LV, ot pamięci jakich "ducka" i na dobra sprawę mogą być nawet te: http://www.proline.p...00D364L9%2F8GDC (parę złotych zostaje w kieszeni )
Mając na uwadze podkręcanie dołożyłbym do ASUS P8P67 z uwagi na sekcję zasilania
3oo przesadzasz, albo znajdź jakiegoś arta z problemami w oc na płycie gigabyte, to raz, a dwa to o jakim poziomie OC tu piszemy? Ile chce wyciągnąć @invok3d, 5GHz ? tongue.gif I to na stockowym chłodziwie?
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

MarekW

 

Słyszałem o takich co żyłują ten procesor do 5 GHz :D Kiedyś tam moge pomyśleć o podkręceniu tego procesora jeżeli będzie taka potrzeba, jednak dopiero gdy zmienie boxowe chłodzenie, na fabrycznym kawałku złomu z wentylatorem nie zamierzam nawet myśleć o kręceniu tego procka, a bo i po co mi to? :P

 

Co do płyty głównej to już zdaje sie całkowicie na Was, jak już wspominałem wielokrotnie - nie wiem i znie znam się na obecnych standardach więc darze Was w tej kwestii zaufaniem :)

Odnośnik do komentarza

Z tego co widzę odnośnie samego procesora, to bardzo zachwalany model, zarówno wydajność samego procesora jak i zintegrowanego układu graficznego jest wysoka a to mnie cieszy.

Integra to dla Ciebie raczej ciekawostka, z której nie skorzystasz. Chipset P67 nie ma wyjścia wideo dla niej. Musiałby to być chipset H67/H61, ale tutaj z kolei raczej nie ma mowy o podkręcaniu.

 

Mam jeszcze pytanie co do obudowy, a dokładniej to chciałbym poznać Twoje osobiste zdanie - skoro już wiemy że ta od Aerocool jest niedostępna, chciałbym abyś doradził mi w miare możliwości i w podobnej cenie jakiś zamiennik, który byłby tutaj Twoim faworytem.

Cisza i chłód czyli to co powinien wiedzieć każdy posiadacz PC’ta.

Aerocool, póki co... w Bytomiu średnia ilość (patrz 'Pokaż dostępność w oddziałach').

 

Co do lokalizacji sklepu Proline....ja planuje składać ten zestaw w swoim rodzinnym mieście Bytomiu więc daleko do siebie nie mamy, a po udanym zakupie zawsze można się udać na jakieś piwo, wkońcu Twoje rady były mi niezbędne a bez tego napewno bym sobie nie poradził z moją zacofaną wiedzą :D

Fakt, masz rzut beretem. :)

 

3oo przesadzasz, albo znajdź jakiegoś arta z problemami w oc na płycie gigabyte, to raz, a dwa to o jakim poziomie OC tu piszemy? Ile chce wyciągnąć @invok3d, 5GHz ? tongue.gif I to na stockowym chłodziwie? [/font][/color]

Nie wspominałem o problemach z gigabyte, tylko z Asusem. W kwestii OC to invok3d już wcześniej wspomniał o wymianie chłodzenia w przyszłości (zanim zabierze się do OC). Zaś co do sekcji zasilania (przy OC) do mam takie zdanie, a nie inne... :) Cały czas liczę na to, że ktoś coś podpowie/zmieni w tym zestawie. I zdaje się, że invok3d właśnie zaoszczędził 110 PLN, czyż nie? ;)

Odnośnik do komentarza

@3oo - oczywiście jeśli invok3d będzie miał zamiar kiedyś bardziej (czyli tak do 4.5 - 5GHz) pogonić swojego procka to jak najbardziej masz rację, i ta sekcja zasilania może mieć problem co by "dobrej jakości" dostarczyć mu "papu". smile.gif

I zdaje się, że invok3d właśnie zaoszczędził 110 PLN, czyż nie?
chyba jednak trzeba będzie do lepszej płyty dołożyć tongue.gif,w zamian proponuję to: http://www.proline.p...ASROCK+P67+PRO3

 

PS

Nie wspominałem o problemach z gigabyte
ale tak wynikało z kontekstu. smile.gif
Odnośnik do komentarza

Ja już sie gubie w takim razie :P Możnaby prosić jeszcze raz o podanie proponowanego zestawu już ze zgodnie polecaną przez Was płytą główną pod ten procesor? :> Co do pamięci, faktycznie te duale 2x4GB goodrama wychodzą tanije co mnie bardzo cieszy :) Zatem proszę o jakieś finalne propozycje co by mi sie później przed samym zakupem wątpliwości nie narodziło :D

Odnośnik do komentarza

Ale w czym dokładnie problem? Obie propozycje, tj. Asus P8P67 i ASRock P67 Pro3 obsłużą ten procek i ndają się na OC. A być może ktoś jeszcze zaproponuje inną, być może pojawi się co innego wartego uwagi. ASRock'a aktualnie za bardzo nie ma na magazynach. Ale nad tym zastanowisz się jak już będziesz kupował.

Z drobnych różnic (reszcie możesz się przyjrzeć na stronkach producenta): ASRock ma port na stację dyskietek. Asusus, nie ma takiego portu. ASRock, nie ma w ogóle firewire. Asus ma firewire (na tylnym panelu i możliwość jego wyprowadzenia z płyty głównej).

 

BTW

Procek podrożał... pewno szykują się do wielkiej październikowej obniżki cen (związanej z prenmierą "spychaczy"). :D

Odnośnik do komentarza

Zaczynając od końca:

wcześniej wspominałeś o tym że masz kartę Sound Blaster. Jej można nie dawać do tego nowego komputera bo karta zintegrowana będzie lepsza.

Co do RAM-u - pamiętaj że przy 8GB musisz mieć system 64 bitowy najlepiej Windows7.

Co do płyt - płyta ASUS-a P8P67 (wersja PRO też) jest jedną z popularniejszych płyt do tego procka wg HWBOT-a http://hwbot.org/hardware/processor/core_i5_2500k#coolingType=2|interval=50 To też może być wzięte pod uwagę.

Ostatnia rzecz to zasilacz- ten proponowany Tagan został wyróżniony przez AnandTech i ma fajne kable ale jednocześnie ma tylko 360W na lini 12V. Z kalkulatora wyliczyłem że zestaw potrzebuje 336W. Niby jest te 24W zapasu :) ale skoro szykuje się takie podkręcanie to może jednak wziąć coś mocniejszego. 700W Fortron to rzeczywiście przesada była ale OCZ ZS Series OCZ-ZS550W-EU 550W jest w zasadzie w sam raz. Fakt że producentem jest Sirtec ale wygląda na to że poprawili problem z wyłączeniem się przy pełnej mocy (jak nam to mówi infobit.pl).

Trzeba też pamiętać że do podkręcania potrzebne będzie porządne chłodzenie - myślę że to będzie wydatek jakiś 150 zł np na Scythe Ninja.

Odnośnik do komentarza

MatiK cytując cały Twój post :P

 

Co do soundblasterki to nie zamierzam się spierać, z mety też tak myślałem że obecne zintegrowane układy dźwiękowe są już pewnie o niebo lepsze niż te starsze tradycyjne karty dźwiękowe zewnętrzne ;P

 

Co do pamięci RAM to akurat odrobiłem zadanie domowe i wiem że systemy 32bitowe potrafią rozpoznać jedynie około ~3,3 GB +/- pamięci, więc bede tu potrzebował systemu 64bitowego :P

 

Co do płyty głównej tej od Asusa to coraz bardziej rozważam zamianę za tego gigabyta skoro uważacie że przy przyszłościowym podkręcaniu na lepsze mi to wyjdzie.

 

Zasilacz? Tutaj naprawdę spory kłopot bo za czasów gdy składałem jeszcze mój obecny zestaw (pare ładnych lat temu ;x), wystarczył mi poczciwy Chieftec 350W, miałem też straszny sentyment do producenta tych zasilaczy, uważałem ich za jedną z najlepszych firm produkujących zasilacze :P Teraz z tego co widzę to wiele się pozmieniało, na rynku pojawio się sporo nowych firm i z tego co widzę cenionych :) Na początku obstawiałem możliwość z zasilaczem z mocą koło 700W, jednak jeżeli 500-550W tutaj starczy to także będę musiał Wam forumowiczom zaufać :D

 

Chłodzenie - świeżo po zakupie zestawu nie zamierzam inwestować w dodatkowe chłodzenie bo standardowe 3,3GHz w tym procku mi wystarczy, nie zamierzam go narazie kręcić bo jak już wspomniałem nie widzę takiej potrzeby :P Późniejszy wydatek natomiast na wymianę chłodzenia w przypadku podkręcania jest oczywistą sprawą a i później nie zamierzam na tym chłodzeniu oszczędzać bo jak już wspomniał 3oo - im chłodniej tym lepiej :) Jednak co do tego chłodzenia to jeszcze będę się z Wami konsultował, narazie jednak do tego mi daleko :)

Odnośnik do komentarza

W sumie to każda manipulacja "w górę" przy tak napiętym budżecie rodzi pytanie czy będzie to cenowo atrakcyjne. Dysk w sumie można wziąć tańszy, o mniejszej pojemności i w przyszłości go wymienić (wymiany dysku tak czy siak nie unikniesz, a przejście na dyski SSD może dać dodatkowego kopa). Zasilacz też na razie można wziąć cenowo najkorzystniejszy i wymienić go za parę lat gdy będziesz podkręcał. Można też przyjrzeć się budżetówkom Enermax i Corsair. Ostateczny wybór i tak będzie zależał od cennika w czasie zakupu, a przede wszystkim od tego co będzie dostępne.

 

BTW

Najlepszego... solenizant! :)

Odnośnik do komentarza

http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I5-2500K;1:ASUS+P8P67+R3;3:GY1600D364L9%2F8GDC;4:ASUS+HD6850+1GB+DC;5:SAM+50+16+HD502HJ;6:AER+PGS+VS-4;7:TAGAN+U33II+500W;8:SH-222AB%2FBEBE;24:ZLOZENIE+5DNI

Kwestię zasilacza proponuję zostawić otwartą do dnia zakupu... Ech, zresztą podobnie jak wszystkich części, bo może czegoś braknąć na magazynie. :D

Do zestawu dorzuciłem cd/dvd (nie pamiętam czy w końcu ma być, czy nie) i "złożenie zestawu - 5 dni roboczych".

 

No to bęc! Grafa podrożała, mobo podrożało... Wszystko podrożało, kiepsko to widzę. :rolleyes:

Tagan'a nie ma już w ofercie, proponuję XFX. Pamięci też aktualnie nie ma, więc może na początek 2x2GB (tyle, że DDR3-1333).

http://proline.pl/?id=konfigurator&0:CORE+I5-2500K;1:ASUS+P8P67+R3;3:PVV34G1333LLK;4:ASUS+HD6850+1GB+DC;5:SAM+50+16+HD502HJ;6:AER+PGS+VS-4;8:SH-222AB%2FBEBE;24:ZLOZENIE+5DNI;7:XFX+CORE+550W

 

Jeśli zależy Ci na 8GB RAM-u możesz kupić gdzie indziej, np. wysyłkowo w Arest.pl.

http://www.arest.pl/Pamieci/Pamieci-RAM/DDR-3/3,52,,,0,0,0,,/

Odnośnik do komentarza
Wciąż jednak nie można doczekać się wprowadzenia na rynek opóźnianych już wielokrotnie procesorów "Zambezi", także opartych na architekturze Bulldozer, ale dla komputerów osobistych.

 

Producent przyznaje, że "domowe" Bulldozery nie pojawią się we wrześniu.

 

Cytuje z Pclaba, więc chyba nie doczekam się premiery bulldozera w tym roku ;/ Intel co prawda zdrożał ale patrząc dalej na obietnice AMD to moge jeszcze czekać cały przyszły rok ;/ Wezme chyba jednak ten zestaw, poczekam tylko aż pod koniec miesiąca dostane wypłatę, więc powinienem się wyrobić z funduszem do października ;x

 

 

@Dostałem newslettera z proline że 3 układy FX Bulldozera dla desktopów mają się pojawić 12 października br :D No i z tego co widzę najdroższy z nich ten 8 rdzeniowy ma kosztować coś koło 245$ a przy obecnym kursie dolara wychodzi cenowo podobnie jak intel i5 :D Wstrzymuje sie jeszcze odrobinke z kupnem całości, zobaczymy co pokaże przyszły tydzien :D

Odnośnik do komentarza
  • 4 tygodnie później...

Napilem sie - nie mleka- to dam glos. Czekaj tatka-latka nowe proce, technologie, trele morele. Sam sie kiedys podniecalem, co 1.5 - moze dwa lata nowa platforma (szczegolnie pod gry) , a tak na dobra sprawe zestaw C2D z 2007 E6600 i GTX 8800 320MB do dzisiaj ciagnie nawet Crisis-a co prawda trzeba zejsc z rozdzielczosci 1680x1050 na 1366x768, ale tylko w tej jednej grze. Internet i reszta programow smiga i blyska jak moja glowa po drinku. Buldorzery i inne drery... o matko juz mam dosc tych [Filtr wulgaryzmów] na sieci i zachwytow z benchmarkow. Panowie i Panie dajemy sie nabijac ....z cala stanowczoscia, ale coz takie czasy. 1000 lat temu na rynku w Grodzie Piasta sprzedawano krem z sadla komara i lisiej kity maczanej w roztworze z zabich jaj. Pomagalo na wszystko od wrzodow na [Filtr wulgaryzmów] do zeza. Dzis nie inaczej. Przepraszam, nikogo nie chcialem urazic tak sie tylko wysmarowalem spirytusem.... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Przy prostym przeliczeniu wyjdzie cenowo podobnie. Ale jeśli doliczysz VAT i tak lubiany u nas "podatek od nowości" to wyjdzie wyższa półka cenowa. Poza tym AMD ma pewne problemy z technologią 32nm jak się wydaje. Słaba dostępność procków może się początkowo odbić niekorzystnie na cenie. Niemniej jednak jestem za tym, żeby zaczekać. ;)

 

Także mam obawy co do ceny ostatecznej i szczerze mówiąc napaliłem sie jak byk na masaża a finalna cena może mnie z butów wyrwać.

 

 

Napilem sie - nie mleka- to dam glos. Czekaj tatka-latka nowe proce, technologie, trele morele. Sam sie kiedys podniecalem, co 1.5 - moze dwa lata nowa platforma (szczegolnie pod gry) , a tak na dobra sprawe zestaw C2D z 2007 E6600 i GTX 8800 320MB do dzisiaj ciagnie nawet Crisis-a co prawda trzeba zejsc z rozdzielczosci 1680x1050 na 1366x768, ale tylko w tej jednej grze. Internet i reszta programow smiga i blyska jak moja glowa po drinku. Buldorzery i inne drery... o matko juz mam dosc tych [Filtr wulgaryzmów] na sieci i zachwytow z benchmarkow. Panowie i Panie dajemy sie nabijac ....z cala stanowczoscia, ale coz takie czasy. 1000 lat temu na rynku w Grodzie Piasta sprzedawano krem z sadla komara i lisiej kity maczanej w roztworze z zabich jaj. Pomagalo na wszystko od wrzodow na [Filtr wulgaryzmów] do zeza. Dzis nie inaczej. Przepraszam, nikogo nie chcialem urazic tak sie tylko wysmarowalem spirytusem.... :rolleyes:

 

Cały Twój post popieram, dzięki Tobie zdecydowałem się ostatecznie na to co już wspólnie ustaliliśmy. Narazie nadal jednak czekam na komplet cenowy, gdyż nie moge z wypłaty całości włożyć w komputer, takie czasy trzeba jeszcze z czegoś żyć :P Ale z całego serca Wam narazie dziękuje i uaktywnie temat "na dzień przed zakupem" cytując już czyjąś tu wypowiedź :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Pozwalam sobie odnowić temat ze względu na to że pojawiły się procsesory Bulldozera w sieci sklepów ProLine i mam teraz poważny delmat :P 8 rdzeniowy AMD Bulldozer FX-8120 kosztuje około 30 zł taniej niż ten intel 2500k, którego wcześniej planowałem i mimo iż orientuję sie że wydajność na obecnych systemach które nie do końca poprawnie rozpoznają ten procesor może być niezadowalająca to jednak mocno mnie ten procesor kusi. Proszę Was o odpowiedź, gdyż w dniu dziejszym byłem skłonny do zakupu całego poprzednio omówionego zestawu jednak z powodów tego procesora od AMD postanowiłem się jeszcze wstrzymać do soboty. Poradźcie co mam robić? ;p

Odnośnik do komentarza

Nie rozstrzygnę Twojego dylematu. Recenzje "spychacza" nie były zbyt pochlebne. Jedno zdanie zapamiętałem... Jeśli ktoś wykorzystuje komputer głównie do zadań innych niż gry i potrzebuje takiej mocy obliczeniowej, raczej wybierze FX-a niż i5-2500K. Ale było też kilka zdań bardziej zniechęcających.

Poza tym na horyzoncie są Ivy Bridge... może warto jeszcze poczekać? :lol: Tym bardziej, że ostatnio problemem są ceny dysków twardych - a te mają wrócić do normalności najwcześniej w okolicach marca. Chociaż jak rozumiem w grę wchodzi zestaw "bez", ewentualnie z SSD?

 

Na teraz, osobiście wybrałbym Intela.

Odnośnik do komentarza

Chciałem wszystkim podziękować za pomoc, nowy zestaw został zakupiony wczoraj, co prawda z kilkoma modyfikacjami jednak najbardziej zbliżony do ostatniego postu 3oo :) Pozwole sie nim "pochwalić", a może inaczej, zaprezentować go :)

 

CPU: intel i5 2500k

MB: asus p8p67 rev 3.1

RAM: 8GB DDR3 Kingston

HDD: pocziwy Seagate ze starego komputera (i tu bedą pytania :))

GPU: Gigabyte Radeon HD6850 1GB GDDR3

PWR: Bequiet 530W

Obudowa: z propozycji

Co do procesora i mobo to nie mam się co rozpisywać, kupiłem według Waszych zaleceń i jestem bardzo zadowolony z wyboru. Powróciłem do pamięci o których wcześniej była mowa, karta graficzna w podobnej cenie i specyfikacji do tej która była w propozycji (asusy poszły jak świeże bułeczki). Zasilacz może nie najlepszych lotów jednak póki co myślę że wystarczy, jak już wspomniałem kręcić tego zestawu narazie nie zamierzam. Z dyskiem wstrzymuje się do nowego roku, wydaje mi się że zejdą z ceny (podobno powódź w Tajlandii :PP).

 

Całość zestawu bez dysku i z dodatkowym wentylatorem: 2680 zł

 

Teraz zamieszczę kilka fotek i ss-ów:

 

CPU-Z

 

40725314192075467048_thumb.jpg

 

Indeks wydajności, który mnie martwi. Wziąłem narazie dysk ze starego komputera Seagate ST 7200.10, 250GB i on jedyny strasznie zaniża wynik. O ile mi wiadomo to dysk SATA II, czy jest jakaś szansa na jego szybszą pracę?

 

40174306953684246673_thumb.jpg

 

Screen z HD Tune:

 

99480529663364208064_thumb.jpg

 

No i kilka fotek :)

 

Grafa :)

50588952364653495368_thumb.jpg

 

Buda

92341443851764473740_thumb.jpg

 

Pamięć:

t4073_zdja-cie0199.jpg

 

Mobo:

t4074_zdja-cie0200.jpg

 

Przepraszam za jakość zdjęć ale zostały one zrobione telefonem, nie dysponuje aktualnie cyfrówką, prosze też o jakieś porady odnośnie tego dysku, czy da rade coś w tej kwestii zdziałać czy musze czekać na kupno nowego dysku :)

 

Do administratorów: Osobiście proponuję wprowadzić jakiś system nagradzania o ile forum na to pozwoli, gdyż bardzo pomocne okazały mi się rady użytkowników: 3oo, marekW, MarekB oraz MatiKa.

Odnośnik do komentarza
Do administratorów: Osobiście proponuję wprowadzić jakiś system nagradzania o ile forum na to pozwoli, gdyż bardzo pomocne okazały mi się rady użytkowników: 3oo, marekW, MarekB oraz MatiKa.

 

Kto gada do rzeczy i jest skuteczny widać wprost w postach i końcowych wynikach prowadzenia pomocy. Te proste fakty nie muszą być nadbudowane woalką.

 

1. Jeśli masz na myśli wirtualne nagradzanie: w profilu delikwenta są gwiazdki ocenowe + wyborna podzięka w poście lub komentarzach profilu (widoczna dla wszystkich) / na PW, a nie przekroczona zostanie linia smaku. Ową linię przekroczy w mojej opinii to:

 

Reputacja (czyli przyznawanie "plusików") jest tu wyłączona, "zdyskwalifikowana przeze mnie za element infantylności, kuriozalnych ocen i spamerstwa". System wirtualnych nagród uważam za delikatnie mówiąc chory system, przerost formy nad treścią prowadzący do nadużyć. Reputacja o niczym też nie świadczy, manipulacje tych wyników występują na co drugim forum. Wszystko zależy od tego jak trzeźwe spojrzenie i wiedzę ma sam proszący o pomoc. Spodoba mu się jakiś komentarz osoby X i mu zaplusuje wszystkie posty w temacie, nawet te bezwartościowe.

Jest grupa osób, która umie się tym posługiwać, ale jest i grupa która reaguje emocjonalnie i wystawia zupełnie futurystyczne "laurki". Suma = deaktywuję.

 

2. Jeśli masz na myśli gratyfikacje rzeczywiste: aktualnie nie stać mnie na to, muszę utrzymać serwer i okolice.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Najwazniejsze, ze sie zdecydowales bo ceny na mikolaja zaraz podejda pod "pierwsza gwiazdke" . Uwagi mam takie;

- pameci ustaw w BIOS-ie na 1600 , tymingi 9,9,9,27 i napiecie 1.65 V - powinno smigac na 1600MHz - sprobuj

- benchmarkiem Windows sie nie przejmuj mam wszystko prawie na full, a dwa dyski 502HJ w RAID0 daja taki sam wynik jak Twoj - olej to

testwin7.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

- 3oo dobrze prawi - zostaw na razie ten dysk i uzbieraj do SSD na system. Nawet nie mistrz szybkosci, a srednia polka cenowa da tej konfiguracji "wisienke na torcik"

 

Gratuluje sprzecik na pare lat.

Odnośnik do komentarza

- pameci ustaw w BIOS-ie na 1600 , tymingi 9,9,9,27 i napiecie 1.65 V - powinno smigac na 1600MHz - sprobuj

Najprostszym sposobem jest zmiana opcji w BIOS-ie Ai Tweaker menu > Ai Overclock Tuner > tutaj wybierasz [X.M.P.] (wg CPU-Z 1600 MHz jest zapisane w profilu XMP). Być może także trzeba coś zmienić w opcji eXtreme Memory Profile.

Z drugiej strony, procek ma wbudowany kontroler pamięci z obsługą DDR3-1066/1333 MHz a różnicy pomiędzy 1333 a 1600 raczej nie odczujesz.

Odnośnik do komentarza

@picasso

 

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, nigdy nie patrzyłem na to z perspektywy nadużyć i tego co opisałaś w swoim poście. Na chłopski rozum kalkulując muszę Ci przyznać rację, a gratyfikacje rzeczywiste możemy sobie odpuścić (ewentualnie powinienem osobiście zaprosić uczestników rozmowy na przysłowiowego browara :))

 

@3oo

 

W takim razie poczekam jeszcze ciutke i kupię dysk SSD pod system tak jak radzicie :)

 

@MarekB

 

Dzięki bardzo :) Spróbuje coś zdziałać z tymi pamiątkami i dam znać jaki rezultat

 

A tak nawiasem zadając troszke głupowate pytanie, ktoś jest zainteresowany jakimś konkretnym teścikiem? :) Mogę na życzenie jakiś wykonać :P

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...