Skocz do zawartości

Dostosowane nośniki instalacyjne Windows 10 - Vista


Rekomendowane odpowiedzi

win10_big.png
 
Dostosowane nośniki instalacyjne Windows 10 - Vista
 

Programy będące nakładkami na DISM Microsoftu i umożliwiające przygotowanie płyt różnych systemów: DISM jest wbudowany w systemy Windows 7 i nowsze, ale wersja użytego DISM jest istotna. DISM starszego Windows nie nadaje się do edycji obrazów nowszych Windows, np. DISM w systemie Windows 7 nie jest odpowiedni do edycji obrazów Windows 8/8.1 i Windows 10. Jest wymagana wersja DISM zgodna z rodzajem przygotowywanej płyty, a można ją pozyskać instalując kompatybilny pakiet ADK / WAIK lub pobierając konkretną wersję DISM za pomocą Get Waik Tools.


 
 
Baza:

Nakładki / Programy wymagające komponentów ADK / WAIK:

 • 7Customizer
 • DISM GUI
 • GImageX
 • Je Jin's DISM Tool
 • RT Se7en Lite
 • Se7en_UA
 • vLite
 • Win Integrator
 • Win Toolkit
 • WinNT6.x True Integrator
 • ----> Easy DISM
 • ----> WinReducer

Programy nie wymagające ADK / WAIK:

 • NTLite Free

Inne dodatki:

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
vLite

Zastępcza strona pobierania
Forum vLite na msfn.org

Platforma: Windows Vista, Windows Server 2008 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego

 

 

Opis archiwalny. Projekt od lat nieaktualizowany, usunięty przez autora i zastąpiony najnowszym NTLite tylko dla Windows 7 do Windows 10. vLite cechują różne defekty. Na systemach 32-bit (nie dotyczy 64-bit) vLite ma błąd detekcji WAIK i obejściem dla tego problemu jest przekopiowanie pliku wimgapi.dll z folderu C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86 do folderu vLite. vLite może integrować tylko SP1 lecz nie SP2. Kolejne ostrzeżenie: płyty wytworzone przez vLite nie mogą być brane do obróbki przez inne narzędzia podobnej konduity, skutkuje to uszkodzeniem materiału.


 
vLite - Odpowiednik nLite, służący do redukcji i tweakowania DVD instalacyjnej Vista (32-bit i 64-bit) przed realną instalacją systemu. W skład operacji wchodzi: integrowanie Service Pack oraz hotfixów, wycinanie komponentów natywnych umożliwiające uzyskanie pojemności CD a nie DVD, aplikowanie tweaków, integrowanie sterowników i tworzenie obrazu bootowalnej płytki lub jej bezpośrednie wypalenie. Oczywiście poprawność testowego ISO można przed finalnym nagraniem sprawdzić w jednej z wirtualnych maszyn. Wymaganiem do działania vLite jest instalacja WAIK w wersji 1.1.

vlite.png

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Je Jin's DISM Tool

Strona na msfn.org
Strona na mydigitallife

Platforma: Windows 7
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego

 

 

Opis archiwalny. Je Jin's DISM Tool nie jest aktualizowany od 2010. Alternatywy: Easy DISM.

 


Je Jin's Windows 7 WIM Mount GUI - Bardzo uproszczona nakładka graficzna na konsolowe narzędzie masteringowe obrazów WIM zawarte w WAIK Windows 7, czyli DISM. GUI obsługuje podstawowe operacje: pobór informacji o WIM, montowanie w trybie tylko do odczytu lub edycyjnym, odmontowanie obrazu WIM. Udostępnia także opcje serwisowe: integrowanie pakietów i sterowników, wyłączanie / włączanie funkcji. Nakładka jest dwuokiennna, po wyborze określonej opcji startuje drugie okno CMD PowerShell i skrypt "wypełnia" automatycznie polecenia. Aplikacja nakładkowa rzecz jasna wymaga zainstalowanego WAIK w wersji 2.0 / 3.0 (Windows 7), i jest obsługiwane jej uruchamianie tylko na Windows 7 (starsze platformy - ew. po dosztukowaniu pewnych komponentów). Autor nie gwarantuje także żadnych efektów na nieoryginalnym materiale źródłowym, który już był w jakiś sposób sztucznie przetwarzany narzędziami trzecimi. Pobieranie nakładki wymaga rejestracji na forum msfn lub mydigitallife.

dismtool.png

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Win Integrator

Strona na msfn.org

Platforma: Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7
Licencja: freeware

 

 

Opis archiwalny. Win Integrator to martwe narzędzie i nie można go już nawet pobrać.  Alternatywy: NTLite Free i Win Toolkit.

 


stefanRTR's Win Integrator - Program umożliwiający stworzenie ztweakowanego nośnika instalacyjnego nowej linii systemów operacyjnych. Dla obrazów Windows 7 i Windows Server 2008 R2 jest dostępna najszersza pula opcji. W skład wchodzi: Updates (integracja pakietów aktualizacji oraz językowych MUI), Drivers (integracja sterowników z uwzględniem również opcji Bootcritical = jeśli sterownik jest wymagany do procesu instalacji Windows), Remove (usuwanie pakietów ze źródła Windows), Features (czyli (de)aktywator komponentów zintegrowanych). Dla obrazów Windows Vista SP1 oraz Windows Server 2008 jest dostępna tylko integracja pakietów SP2 / aktualizacji / językowych i jest to oczywista konsekwencja limitacji samego DISM względem starszych edycji. Aplikacja ma opcję przebudowy obrazu WIM oraz wytwarzanie końcowego obrazu ISO gotowego do testu w wirtualnej maszynie / nagrywania na płytę właściwą. Jest możliwe tworzenie presetów konfiguracyjnych. Po uruchomieniu pierwszym krokiem jest wskazanie źródła plików instalacyjnych Windows, a po przejściu tego etapu program poda listę edycji do obróbki (o ile obraz WIM jest złożony z multi-edycji), zaś ilość dostępnych kart operacyjnych wynikać już będzie z typu podanego obrazu.
Wymaganiem do działania aplikacji jest posiadanie zainstalowanego WAIK w wersji 2.0 / 3.0 (lub OPK w wersji Windows 7) oraz .NET Framework 4.0.

winintegrator1.gif winintegrator2.gif winintegrator3.gif

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
RT Se7en Lite

Zastępcza strona pobierania
Dyskusja na msfn.org

Platforma: Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego

 

 

Opis archiwalny. RT Se7en Lite to martwe narzędzie z bugami, brak strony domowej. Alternatywy: NTLite Free i Win Toolkit.

 


RT Se7en Lite - Program umożliwiający przygotowanie w łatwy, bo wizualny sposób, dostosowanego nośnika instalacyjnego Windows 7 32-bit i 64-bit dowolnej edycji. Po uruchomieniu należy wskazać źródło plików instalacyjnych Windows 7, zawartość rozpakowaną do katalogu lub plik ISO i ścieżkę gdzie ISO ma być ekstraktowane. Program przeanalizuje materiał i poda indeks obrazów składowych danej instalacji Windows 7, a po wyborze edycji obraz ten zostanie załadowany w tweakerze i gotowy do obróbki. W karcie Task jest dostępny wybór akcji modyfikacyjnych. W puli jest: Integration (integrowanie pakietów Windows Update / sterowników / MUI językowych / aplikacji przy wykorzystaniu przełączników cichych), Components (usuwanie składników Windows lub ich w(y)łączanie), Tweaks (modyfikacje rejestru i sterowanie usługami), Unattended (instalacja nienadzorowana czyli m.in. integracja klucza produktu czy ustawianie określonej rozdzielczości), Customization (słodycze wizualne takie jak ustawianie domyślnego tematu / tapety / ekrany logowania / gadżety / wygaszacze ekranu / dodawanie własnych ikon do pliku imageres.dll), ISO Bootable (finałowe utworzenie obrazu ISO / nagranie nośnika DVD / kreator bootowalnego USB). Sekcja Task proponuje gotowe profile zawierające określony zbiór zadań, choć akcje można wybrać samodzielnie podług uznania. RT Se7en Lite jako taki może być uruchomiony na platformach Vista/2008/7 32-bit i 64-bit, a wymogiem jest posiadanie WAIK w wersji 2.0 / 3.0 oraz .NET Framework 3.5. Projekt jest w stadium beta.


rtseven1.png rtseven2.png rtseven3.png rtseven4.png

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 9 miesięcy temu...
7Customizer
 
Strona na msfn.org
 
Platforma: Windows Vista, Windows 7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego

 

 

7Customizer nie jest aktualizowany od 2011. Alternatywy: NTLite Free i Win Toolkit.


 
7Customizer - Program umożliwiający wytworzenie modyfikowanej płyty Windows 7 (32-bit lub 64-bit). Są obsługiwane obrazy dowolnej edycji językowej. Podstawą do działania aplikacji jest instalacja WAIK w wersji 2.0 / 3.0 (czyli Windows 7). Podczas inicjacyjnego uruchomienia padnie pytanie o wskazanie ścieżek do źródła instalacyjnego Windows oraz komponentów WAIK (ImageX, DISM, Oscdimg wskazane z C:\Program Files\Windows AIK\Tools). Po prawidłowym skonfigurowaniu narzędzie ujawni listę edycji zgromadzonych w pliku WIM, wybieramy z listy tę, którą mamy poddawać obrabianiu. Kolejny ekran udostępnia już opcje edycyjne materiału. Jest możliwe dointegrowanie: pakietów językowych, aktualizacji z plików MSU, sterowników (w postaci czystej podstawowej rozebranej do bezpośrednich plików INF). Są dostępne tweaki prekonfigurujące niektóre opcje Explorera, Menu Start, Paska zadań, poziom UAC, tapetę oraz usługi systemowe. Aplikacja podaje także interfejs konfiguracji podstaw instalacji nienadzorowanej przez plik odpowiedzi. Wynikową jest plik ISO, który możemy wypalić lub przetestować wstępnie jego działanie na wirtualnej maszynie (ale w tej sposób nie można zweryfikować dointegrowanych driverów). Narzędzie można zainstalować na Windows Vista (z .NET Framework 3.5) lub Windows 7. Pobieranie wymaga rejestracji na tamtejszym forum.
 
7customizer1.gif 7customizer2.gif 7customizer3.gif

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 3 lata później...
DISM GUI

Strona domowa

Platforma: zgodnie z wymaganiami ADK / WAIK
Licencja: freeware

 

 

DISM GUI nie jest aktualizowany od 2014. Alternatywy: Easy DISM.

 


DISM GUI - Nakładka graficzna na konsolowy DISM będący składową systemów Windows 7 i nowszych oraz pakietów ADK / WAIK, bardzo ułatwiająca pracę z obrazami Windows. Bieżąca wersja jest kompatybilna z DISM 6.3 Windows 8.1 (również część pakietu Windows ADK for Windows 8.1), ale może być zastosowana także z wersją DISM Windows 10. DISM GUI umożliwia montowanie i odmontowanie obrazów WIM oraz ich edycję (zarządzanie sterownikami, pakietami i funkcjami obrazów Windows). W oknie na spodzie jest drukowany zwrot z poleceń oryginalnego DISM. Poniżej zamieszczam link Microsoftu z opisem technicznym wszystkich poleceń DISM w celach porównawczych z możliwościami nakładki.
Wadą jest, że narzędzie jest 32-bitowe, czyli współpracuje tylko z 32-bitowymi wersjami.
 
dismgui1.png dismgui2.png

 

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 2 miesiące temu...
WinNT6.x True Integrator

Strona domowa

Platforma: Windows Vista do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


 
WinNT6.x True Integrator - Projekt z forum WinCert umożliwiający modyfikację płyt instalacyjnych systemów Vista do Windows 10 32-bit i 64-bit. Po uruchomieniu na pierwszym ekranie należy wskazać ścieżkę dostępu do instalacyjnego obrazu WIM, roboczy folder do którego zostanie podmontowany obraz oraz jedną z edycji Windows wykrytych w WIM. Przycisk Mount podmontuje wybrany obraz do edycji. Na kolejnych ekranach można wybrać: w(y)łączenie określonych funkcji Windows, integrację aktualizacji i pakietów językowych w formatach *.cab i *.msu, integrację sterowników, modyfikację ustawień regionalnych edycji i wprowadzenie klucza produktu, dodawanie add-onów w formacie *.cab.
 
Program jest nakładką na narzędzie Microsoftu DISM, wbudowane w Windows 7 i nowsze. W zależności od tego na jakim systemie uruchomiono program i jaki rodzaj płyty jest przygotowywany, może być wymagana instalacja pakietów ADK / WAIK wprowadzająca nowszą wersję DISM. DISM starszego systemu nie może być używany do edycji płyty nowszego systemu. Program automatycznie przeszukuje foldery %ProgramFiles%\Windows Kits (instalacja ADK) + %WinDir%\System32 w których DISM może występować i dobiera najwyższą wykrytą wersję. Można także wymusić ręcznie używanie konkretnej wersji DISM uruchamiając program z linii komend z przełącznikiem kierującym na wybraną ścieżkę dostępu: "WinNT6.x True Integrator.exe /DismDir=C:\Folder\Dism.exe"
 
trueintegrator1.png
 
trueintegrator2.png
 
trueintegrator3.png

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 1 rok później...
Se7en_UA
 
Strona domowa
Pobieranie
 
Se7en_UA9.0.0.zip - Wersja dla Windows 8.1 i Windows 7
Se7en_UA6.3.33 final for XP Vista.zip - Wersja dla Vista

Licencja: freeware


 
Se7en_UA - Graficzny interfejs nakładkowy dla struktury procesu Instalacji nienadzorowanej, wspomagający wytwarzanie dostosowanej DVD Windows Vista, Windows 7 i Windows 8.1 32-bit i 64-bit. Aplikacja ma kierunek pod edukację początkujących i są tu gesty pod tym kątem: w celu zapewnienia poprawności i właściwej kolejności procesu jest czynna tylko jedna operacja w tym samym czasie i dopiero po jej ukończeniu można kontynuować do kolejnych faz, zaś same opcje są opisane tekstowo. Pierwszy etap to wykorzystanie opcji Copy DVD (wskazanie płyty instalacyjnej lub jej przekopiowanej zawartości na dysk ale nie w formie ISO), co uruchamia w oknach cmd automatyczne kopiowanie oryginału do folderu roboczego C:\Se7en_UA\uaDVD oraz montowanie obrazu WIM przy udziale narzędzia ImageX. Po ukończeniu tej operacji w oknie pojawi się detekcja edycji i można przejść do kolejnych kroków modyfikacyjnych. W skład wchodzi: dołączanie Add-onów (tematy / tapety / czcionki etc.) przy wykorzystaniu drzewa katalogu dystrybucyjnego $OEM$, integracja sterowników ze źródeł INF, dołączanie aplikacji do płyty (muszą być umieszczone w głównym katalogu np. C:\APPS by kreator to namierzył i umiał skopiować), dostosowanie pliku odpowiedzi AutoUnattend.xml (dostępny próbnik wstępny), integracja łat Windows Update, edycja pliku Setupcomplete.cmd (wykorzystywany do portowania tweaków rejestru), edycja Cleanup.cmd (umożliwia np. usuwanie zbędnych skrótów), modyfikacje funkcji i komponentów, wymiana ekranów startu i zamykania. Proces konstrukcyjny jest wspierany edytorami para-DOS umożliwiającymi weryfikację tworzonych od kuchni plików. Na koniec cały przetworzony materiał jest finalizowany i rzucany do pliku ISO.
Aplikacja wymaga składników Windows ADK for Windows 8.1 (płyty Windows 8.1) lub WAIK w wersji 2.0 / 3.0 (płyty Windows 7) i te przekopiowuje do swojego katalogu. Prawdopodobnie w przyszłości będzie obsługa także Windows 10, obecnie autor testuje takie możliwości.
 
Dorzucam materiały pomocnicze:
 
Preparing and Customizing Your Windows Image
FireGeier Unattended Vista Guide
 
se7enua.png

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 1 rok później...
GImageX
 
Strona domowa
 
Platforma: zgodnie z wymaganiami ADK / WAIK
Licencja: freeware


 
GImageX - Graficzny miniaturowy interfejs na narzędzie konsolowe ImageX występujące jako składowa pakietów ADK / WAIK. Oczywiście wymaga posiadania zainstalowanego bazowego pakietu (lub przynajmniej wyekstraktowanych z niego niezbędnych bibliotek bazowych). Aktualna wersja jest kompatybilna z Windows ADK for Windows 10 1803.
Karty w interfejsie odpowiadają wykonywaniu poszczególnym poleceń z linii komend oryginału: Capture (nagrywanie obrazu woluminu z dysku do pliku WIM), Apply (zrzucanie obrazu woluminu na określony dysk), Info (pobór informacji i indexu podobrazów pliku WIM), Mount (montowanie obrazu WIM w trybie tylko do odczytu lub modyfikacji oraz odmontowanie z określeniem czy zapisać zmiany), Export (ekstrakcja obrazu składowego do nowego pliku WIM), Split (podział obrazu WIM), Change (zmiana parametrów opisowych plików WIM), Delete (kasowanie obrazu składowego pliku WIM).
GImageX to aplikacja natywna dla obu gałęzi platformowych x86 i x64, może także działać w środowisku zewnętrznym Windows PE (WinPE). W paczce jest i komponent COM udostępniający podstawową funkcjonalność dla bezpośredniego użytkowania w językach skryptowych takich jak VBScript. Dołączony plik pomocy.
 
gimagex.png

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 8 miesięcy temu...
Win Toolkit

Pobieranie Win Toolkit v1.x
Pobieranie Win Toolkit v2.x
 
Platforma: Windows XP * do Windows 10 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware

 

 

Wcześniej program miał uprzykrzenie w postaci reklam podczas otwierania linków zewnętrznych (opakowane w system odnośników adf.ly). Obecnie nie ma już reklam, z listy zmian:
*1.7.0.0: Made open source, removed donation and adverts links.
*1.6.0.1: Removed all adverts on links (starting 2018)".

 


Win Toolkit (wcześniej znany jako Windows 7 Toolkit) - Produkcja serwisu WinCert zajmująca się dostosowywaniem nośników instalacyjnych Windows 7, w ograniczony sposób także Windows 8/8.1 i Windows 10. Win Toolkit zawiera także dodatkowe narzędzia umożliwiające pobieranie aktualizacji Windows Update dla Windows 7 i 8.1 oraz pakietów Office 2010/2013, konwersję plików, tworzenie ISO, przygotowanie urządzeń USB. Są dwie linie rozwojowe narzędzia:

Win Toolkit 1.x - Oryginalna edycja, już nierozwijana aktywnie, poza wprowadzaniem bug fixów czy innych mniejszych poprawek. Wszystkie funkcje są darmowe. Pobieranie wersji Win Toolkit 1.x wymaga rejestracji na forum WinCert.

wintoolkitv1.png

Win Toolkit 2.x - Nowsza edycja, która nie wyszła poza fazę testową. Planowane było rozróżnienie na edycję darmową oraz komercyjne. Projekt został wstrzymany lub całkowicie porzucony: została usunięta strona domowa wintoolkit.co.uk, projekt wylądował na Github, a udostępniona tam wersja została pozbawiona funkcji związanych z licencją i wsparciem (reklamy, dotacje). W roboczym porównaniu zasób funkcji darmowych został mocno ograniczony w stosunku do tego co oferowała edycja 1.x.

Program do swojego działania wymaga narzędzia Microsoftu DISM, które stara się automatycznie wykryć w systemie. W zależności od sytuacji instalacja pakietów ADK / WAIK może być wymagana. Przykładowo, jeśli edycji ma zostać poddany obraz Windows 10, musi zostać użyty DISM w wersji Windows 10, czyli albo instalacja Windows ADK for Windows 10 na starszych platformach i w konfiguracji Win Toolkit wskazanie DISM w ścieżce tego pakietu, albo uruchomienie programu na Windows 10 (automatyczna detekcja DISM wbudowanego w system).
* Program można uruchomić na starych systemach XP i Vista, które natywnie nie posiadają narzędzia DISM, więc WinCert dostarcza dla nich dodatek "DISM Installer". To działanie nie wygląda na legalne, gdyż zachodzi tu redystrybucja plików Windows.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 2 miesiące temu...
72-web-logo.png

NTLite Free
 
Strona domowa
Pobieranie
 
Platforma: Windows 7, Windows 8/8.1, Windows 10 32-bit i 64-bit *
Licencja: freeware do użytku niekomercyjnego

 


NTLite - Sukcesor projektów vLite dla Vista i nLite dla XP, dedykowany przygotowaniu dostosowanych płyt instalacyjnych systemów Windows 7 i nowszych. Dostępna ograniczona funkcyjnie edycja darmowa Free oraz płatne Home, Professional i Business.

ntlite1.png ntlite2.png

Możliwości programu:

 

 • Source / Źródło - Zarządzanie obrazami instalacyjnymi Windows. Obrazy mogą być edytowane na wszystkich kombinacjach platformowych *, np. wykonalna edycja obrazów Windows 10 z poziomu Windows 7. Obsługiwane formaty obrazów to standardowy WIM, podzielone obrazy SWM oraz niezaszyfrowane wersje ESD. Program umożliwia konwersje ESD > WIM, SWM > WIM (czyli łączenie obrazów), WIM > SWM (czyli dzielenie obrazów). Pozwala także wygenerować bootowalny obraz ISO z tych obrazów, pod warunkiem, że zawierają standardową strukturę (foldery Boot i Sources). Tylko w wersji komercyjnej: możliwość edycji "Live", czyli zainstalowanego systemu, a nie tylko obrazów "offline".
 • Components / Komponenty - Wycinanie ze źródła Windows określonych komponentów, zabezpieczone mechanizmami uwzględniającymi kompatybilność / wzajemną zależność (komponenty wymagane przez określone funkcje mogą być zablokowane przed usunięciem). Wersja darmowa udostępnia podstawową redukcję, niestety mocne krojenie jest niemożliwe, a im nowsza edycja tym gorzej (każdy nowy komponent dodany do programu automatycznie jest traktowany jako "premium"). Tylko w wersji komercyjnej: pełny skład, komponenty tej puli są oznaczone kolorem niebieskim.
 • Features / Funkcje - Prekonfiguracja stanu komponentów znanych z systemowego "Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows".
 • Settings / Ustawienia - Rekonfiguracja wybranych opcji Windows. Pula jest predefiniowana przez program i nie można dodawać własnych.
 • Services / Usługi - Rekonfiguracja stanu usług systemowych programowych oraz sterowników. Krytyczne usługi są zablokowane przed edycją.
 • Updates / Aktualizacje - Integracja aktualizacji Windows (wliczając Service Pack Windows 7) i pakietów językowych. Funkcja ta posiada inteligentne sortowanie, polegające na automatycznym ustaleniu przez aplikację poprawnej kolejności integracji aktualizacji i weryfikacji kompatybilności aktualizacji. Tylko w wersji komercyjnej: czyszczenie repozytorium WinSxS ("Clean update backup")
 • Drivers / Sterowniki - Integracja dodatkowych sterowników, podanych w formie pojedynczych plików INF lub hurtem z rozpakowanych folderów. NTLite posiada także mechanizm ukierunkowania sprzętowego, polegający na tworzeniu z maszyny hosta listy sterowników umożliwiającej szybkie porównanie jakich sterowników może ewentualnie brakować w przygotowywanym obrazie instalacyjnym. Wersja darmowa ogranicza operacje do listy sprzętowej hosta z którego uruchomiono program. Tylko w wersji komercyjnej: ładowanie list sprzętowych innych komputerów, pokazywanie ukrytych urządzeń, funkcja "Import host" integrująca sterowniki hosta do obrabianego obrazu, funkcja "Exclude unused" usuwająca z listy integracyjnej sterowniki spoza wybranej listy sprzętowej, funkcja "Export driver(s)" ekstraktująca sterowniki z obrazu lub instalacji Windows, oraz "Reuse driver cache" (czyszczenie repozytorium WinSxS).
 • Registry / Rejestr - Łatwy import gotowych plików REG bezpośrednio do rejestru obrazu, bez konieczności ładowania ich podczas procesu instalacji (porównaj z Post-Setup), co czyni edycje rejestru niezależnymi od metody wdrażania instalacji. Wejścia typu HKCU są zmapowane jako Default User. Dodatkowo jest możliwa bezpośrednia ręczna edycja gałęzi rejestru obrazu.
 • Unattended / Automatyzacja - Interfejs automatyzacji określonych czynności podczas instalacji Windows (np. załączenie klucza produktu). Dostępne także dodawanie lokalnych kont (włącznie z autologowaniem wybranego) oraz przyłączanie do Grupy roboczej lub Domeny po instalacji. Tylko w wersji komercyjnej: funkcja Auto-fill, która automatycznie wypełnia pola wyboru w oparciu o bieżącą konfigurację maszyny hosta, oraz wybór schematu dysku (MBR/BIOS vs. GPT/UEFI) i partycjonowanie dysku.
 • Post-Setup / Po-instalacyjna - Łatwe integrowanie instalatorów dodatkowych aplikacji, skryptów, tweaków rejestru czy "surowych" komend, uruchamianych w końcowej fazie instalacji Windows.
 • Apply / Zastosuj - Strona zbiorczo wyliczająca wszystkie oczekujące na wdrożenie zmiany oraz ostrzeżenia, ułatwiająca rewizję przed realnym zastosowaniem zmian. Udostępnia też automatyzację procesów finalizujących tworzenie nośnika: usunięcie zbędnych edycji z obrazu, podział obrazu, kompresję do formatu ESD, oraz automatyczne tworzenie pliku ISO.

Funkcje komercyjne są widoczne w edycji darmowej, ale zablokowane. NTLite występuje w wersji 64-bit i 32-bit, przy czym niezależnie od wybranej edycji można edytować obrazy obu linii bitowych. Częściowo spolszczony (nie wszystkie opisy / opcje).
 

 

Wyjątek w opisywanej tu grupie aplikacji: NTLite nie wymaga instalacji ADK / WAIK. Do montowania obrazów WIM używa silnik wimgapi natywnie zintegrowany w systemach Windows 7 i nowszych. Natomiast w konwersji formatów obrazów jest utylizowana niezależna biblioteka wimlib. Poza tym, NTLite posiada autorski (napisany od zera) silnik do operacji na komponentach Windows i DISM nie jest używany w procesie obróbki komponentów.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...