Skocz do zawartości

Często zwisy i BSOD'y


Jagla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam ostatnio problem z komputerem. Dodam, że identyczny problem miałem praktycznie od początku posiadania komputera, a wtedy myślałem, że była to wina zasilacza. Gdy go wymieniłem miałem z rok spokoju, ale problem znowu zaczął się pojawiać. Tamte akcje kończyły się wymianą dyysku. Chodzi o to, że komputer czasami się zawiesza/wyskakuje BSOD, po czym gdy od razu włączymy komputer ponownie to nie znajduje albo sterowników, albo samego dysku i komputer nie chce się odpalić. Trzeba komputer wyłączyć i chwilę odczekać. Czasami jest spokój przez kilka dni, a czasami (jak dzisiaj rano), za każdym razem po 5 minutach od włączenia komputera jest zawias/BSOD. Tak jak mówię, ten problem miałem już prawie od początku. BSODa jeszcze nie zdążyłem "zrzucić" bo nie udało mi się go złapać, ale zapisałem jeden komunikat który był inny niż zwykle. STOP : C000007b Unkown hard error. Mój sprzęt :

 

Zasilacz : Amacrox warrior 400W

Grafika : GeForce 8600 GT

Procesor : Amd Athlon 64 x2 4000+

Dysk : Samsung HD252HJ

 

 

Chyba podałem wszystko co jest potrzebne. Macie jakieś pomysły ?? Teraz np po ostatnim zawiasie odczekałem z 30 minut do ponownego włączenia komputera i jak narazie komputer wytrzymuje bez Zawiasu. Może się przegrzewa?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Aha no tak, zapomniałem. Windows XP SP3. Mam to włączone ale właśnie jak jest BSOD to się chyba nie chce zapisać, bo piszę "Trwa rozpoczynanie zrzutu pamięci" czy jakoś tak i to się w ogóle nie zmienia,

To znaczy że zrzut pamięci powinien się wykonać

 

czyli powinien się wygenerować folder C:\Windows\minidump i /lub plik C:\Windows\MEMORY.DMP

daj tutaj te pliki.

Odnośnik do komentarza
Mam to włączone ale właśnie jak jest BSOD to się chyba nie chce zapisać, bo piszę "Trwa rozpoczynanie zrzutu pamięci" czy jakoś tak i to się w ogóle nie zmienia,

 

Sprawdź czy masz w katalog Minidump. Powinien być w folderze Windows\Minidump

Jak jest zobacz jaką ma zawartość. Jeśli są tam pliki zrzutów pamieć spakuj je do zipa i wrzuć na jakiś hosting.

 

Nie widziałem cię Flawiusz :D

Odnośnik do komentarza

Test pamięci jak najbardziej zapuść na noc. Po czasie trwania testu zorientujesz się czy w trakcie nie było nieoczekiwanych restartów. No chyba, że już na początku sypnie Ci błędami wtedy przerywasz test.

Skan (to może trochę potrwać) + S.M.A.R.T. z MHDD zapodaj w formie fotek. https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844

 

BTW

Płyta główna to nadal Gigabyte GA-M61SME-S2 (rev. 2.x)? Aktualizowałeś kiedyś BIOS i sterowniki chipsetu? Kiedy ostatnio aktualizowałeś sterowniki karty grafiki? Jaką masz ich wersję?

 

BSOD

Probably caused by driver: watchdog.sys = https://www.fixitpc.pl/topic/4527-czesty-bsod-watchdogsys/page__view__findpost__p__33750

watchdog.th.png

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

według dxdiag model płyty głównej to M61PME-S2. Biosa nie aktualizowałem, a sterowniki płyty głównej (bo to jest chipset??) po prostu instalowałem po formacie te co miałem do komputera dołączone. Ale z tymi sterownikami to teraz było tak, że mnie nie było w domu a w tym czasie komputer formatował znajomy mojego ojca i on tam jakieś sterowniki wgrywał sam (ściągał chyba z neta) więc nie wiem co on wgrał, mam to sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza

BTW

Płyta główna to nadal Gigabyte GA-M61SME-S2 (rev. 2.x)? Aktualizowałeś kiedyś BIOS i sterowniki chipsetu?

 

Myslę że płyta jest taka jak mówisz

]

0: kd> !sysinfo machineid

Machine ID Information [From Smbios 2.4, DMIVersion 36, Size=2036]

BiosVendor = Award Software International, Inc.

BiosVersion = F1

BiosReleaseDate = 01/08/2008

SystemManufacturer = Gigabyte Technology Co., Ltd.

SystemProductName = M61PME-S2

SystemFamily =

SystemVersion =

SystemSKU =

BaseBoardManufacturer = Gigabyte Technology Co., Ltd.

BaseBoardProduct = M61PME-S2

BaseBoardVersion = x.x

 

Na stronie producenta jest nowsza wersja BIOS i na pewno warto wykonać co do grafów to nie są stare:

 

0: kd> lmvm nv4_disp

start end module name

bd012000 bd412f80 nv4_disp T (no symbols)

Loaded symbol image file: nv4_disp.dll

Image path: nv4_disp.dll

Image name: nv4_disp.dll

Timestamp: Sat May 21 05:58:55 2011 (4DD7387F)

CheckSum: 00401F80

ImageSize: 00400F80

Translations: 0000.04b0 0000.04e4 0409.04b0 0409.04e4

 

EDIT

 

@jagla

 

proponuję zaktualizować BIOS bo nie masz najnowszego,sterowniki do grafów masz z maja br. więc chyba najnowsze.

Odnośnik do komentarza

[...] komputer formatował znajomy mojego ojca i on tam jakieś sterowniki wgrywał sam (ściągał chyba z neta) więc nie wiem co on wgrał, mam to sprawdzić ?

Po prostu ściągnij ze stronki Gigabyte sterownik Chipset Driver i zainstaluj. Możliwe, że był ściągany tylko sterownik grafiki ze stronki Nvidii - ale pomińmy takie dywagacje. Na stronce Nvidii też można znaleźć sterownik chipsetu Twojej płyty głównej, ale po dacie publikacji ostatnia wersja jest starsza niż na stronce Gigabyte (może oś działa nie tak z wyszukiwarką Nvidii). Możesz profilaktycznie pokazać screen z menedżera urządzeń o ile wiadać tam jakieś problematyczne urządzenia (zółte znaki zapytania, żółte trójkąciki z wykrzyknikiem).

 

 

@jagla

 

proponuję zaktualizować BIOS bo nie masz najnowszego,sterowniki do grafów masz z maja br. więc chyba najnowsze.

Tak patrząc na rozpiskę daty publikacji sterowników to te z maja mogą być w wersji BETA 275.27 (lub w wersji WHQL z kwietnia, 270.61). Najświeższe są z 1 czerwca br. (275.33), pomijam nowszą wersje BETA.

http://www.nvidia.pl/object/winxp-275.33-whql-driver-pl.html

A tak wogóle to pewno byłoby to widać w logach OTL i Extras. Przydałby się też raport Security Check. Patrz pkt. 1 = https://www.fixitpc.pl/forum-10/announcement-4-zakladanie-tematu-pomocne-raporty-i-informacje/

 

Jednak zanim zaczniesz cokolwiek aktualizować najpierw przede wszystkim memtest, oraz skan + s.m.a.r.t. z MHDD. Jak wspomniał Flavius przydałaby się też aktualizacja BIOS-u.

Odnośnik do komentarza

Odpaliłem mamtesta, pracował 11,5h i nie znalazł żadnych errorów. Tylko nie wiem czy nie wyłączyłem za wcześnie, bo pisało na dole coś w stylu pass complete, no errorsc, click ecp to escape i już myślałem, że to koniec ale tam jeszcze niby coś sprawdzało u góry, więc nie wiem czy jechało 2 raz czy co. Teraz odpalam to z dyskiem

 

Tutaj komplet zdjęć (trochę bałagan, ale myślę że się połapiecie)

http://hostuje.net/file.php?id=6115331e16e78d8a1d646ac8d1283c94

 

 

Hmm, z tego co wyszło to jest raczej ok z dyskiem i Ramem, więc może spróbuje zainstalować jakąś starszą wersje sterowników do Karty Graficznej?? Sterowniki normalnie mam usunąć w dodaj i usuń programy a potem ściągnąć te nowe i zainstalować ??

Odnośnik do komentarza

Zakładam, że wykonałeś...

Przeczyszczenie kompa w środku. Sprawdzenie wszystkich połączeń przewodów.

Tak na przyszłość a propo S.M.A.R.T.-u z MHDD, w Twoim przypadku u dołu screenu widnieje coś jak "Press any key to continue..." (Naciśnij dowolny klawisz aby kontynuować) co pokazałoby Ci kolejne atrybuty... Dysk masz ten sam (chociaż nie wiem czy fizycznie), którego diagnozowałeś na starych śmieciach, więc możesz sobie porównać S.M.A.R.T. - a w szczególności powinieneś sobie monitorować atrybut #199, dzięki któremu wymieniałeś już kabel SATA. Żeby nie męczyć się z MHDD luknij sobie na S.M.A.R.T. w CrystalDiskInfo = https://www.fixitpc.pl/topic/155-zakladanie-tematu-jakie-informacje-podawac/page__p__844#entry844 = możesz pobrać wersję portable (bezinstalacyjną).

Gdybyś chciał zamieścić tutaj screen to postaraj się, żeby widać było wszystkie kolumny i wiersze. Obrazki najlepiej na imageshack.us, a pliki na speedyshare.com. :P

 

Zaktualizowałbym sterowniki chipsetu (do pobrania ze stonki producenta). Potem, obowiązkowo - o ile nie masz - SP3, IE8 oraz wszystkie aktualizacje, następnie flash player i Java. I dopiero wtedy kombinował ze sterownikami do grafiki. BIOS to już Twój wybór.

 

Ten rok spokoju który miałeś to nie wiem od kiedy liczysz, ale jeśli skończył się m/w w czasie instalacji systemu przez znajomego ojca to może powinieneś rozpatrzyć zainstalowanie jeszcze starszych wersji sterownika. Znajdziesz takowe przeszukując 'Sterowniki archiwalne i BETA' na stronce Nvidii.

http://www.nvidia.pl/object/winxp_197.45_whql_pl.html

Odnośnik do komentarza

Zainstalowałem nowsze sterowniki do grafiki i zaktualizowałem te od Płyty głównej i problem dalej występuje. To cały czas jest ten sam dysk. Z tym rokiem spokoju to może faktycznie trochę przesadziłem ale powiedziałem tylko tak mniej więcej. Łatwo zaktualizować ten Bios?? Bo nigdy tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza

Opis aktualizacji BIOS-u znajduje się w manualu płyty głównej. Masz do wyboru albo z poziomu DOS-u (pendrive najlepiej z fat32, ntfs nie jest obsługiwany), albo Windows (o ile dobrze rozumiem wcześniej trzeba zainstalować narzędzie z płytki Gigabyte) - w tym wypadku ważne byś zamknął używane/uruchomione programy, szczególnie antywira i firewall.

 

Zakładam, że przerobiłeś już aktualizacje m.in. flash player, java, IE, SP3... i inne. Odnośnie sterowników grafiki sugerowano Ci zainstalowanie starszych! Jeśli w takim wypadku problemy nadal będą występować to potestowałbym kompa na jakimś LiveCD linuksowym bądź nawet zainstalował go na dysku. Być może przekonasz się czy problem jest sprzętowy (o ile też będą występować restarty bądź zwiechy) czy systemowy. W przypadku problemu sprzętowego oddałbym płytę główną do diagnostyki, może poprzedni zasilacz ją załatwił.

 

Sprawdzałeś jakie masz temperatury po dłuższym używaniu kompa?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...