Skocz do zawartości

Niewidoczny dysk zewnętrzny


qk1

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Świeżo zainstalowany Windows 7 (dzisiaj kupiony komputer) 64bit. Nie widać go ani w Menadżerze Urządzeń, ani w Narzędziach Administracyjnych -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami, na Windowsie XP działał normalnie. Dysk to Toshiba PA4098E-1HJO 1TB. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zakładam, że dysk podstawowy widać w systemie a dysk dodatkowy (Toshiba) to dysk zewnętrzny i podłączany jest przez USB? Jeśli tak to gdzie go podłączasz tj. na przednim panelu obudowy czy z tyłu kompa (port na płycie głównej)? Próbowałeś z innym portem USB? Problemów ze sterownikami w MU oczywiście nie ma? Obsługa USB włączona w BIOS-ie (tak na wszelki wypadek spytam)?

Odnośnik do komentarza

Zakładam, że dysk podstawowy widać w systemie a dysk dodatkowy (Toshiba) to dysk zewnętrzny i podłączany jest przez USB?

 

Tak jak piszesz, dysku zewn. Toshiby nie widać.

 

Jeśli tak to gdzie go podłączasz tj. na przednim panelu obudowy czy z tyłu kompa (port na płycie głównej)? Próbowałeś z innym portem USB?

 

Próbowałem i z przodu i z tyłu. Na żadnym nie działa.

 

Problemów ze sterownikami w MU oczywiście nie ma?

 

Żadnych wykrzykników nie ma

 

Obsługa USB włączona w BIOS-ie (tak na wszelki wypadek spytam)?

 

Tak, jest włączona

Odnośnik do komentarza

A pendrive lub coś innego wpiętego do tych gniazd gdzie próbowałeś podłączać dysk działa?

Ten dysk ma zasilanie z jednego kabla USB czy ma też dodatkowy kabel w zestawie? Ma możliwość zasilania przez tzw. kabel Y-USB? Być może masz problem z niedostatecznym zasilaniem gniazd USB. Jaki masz zasilacz (producent, model)? - o ile komputer to nie laptop.

Odnośnik do komentarza

Tylko, że to nie zasilacz dysku oddaje prąd na gniazdo USB płyty głównej. Wariantu dysku USB z własnym zasilaniem co prawda jeszcze nie przerabiałem ale myślę, że to jest tu raczej problem sprzętowy. Windows 7 to dla mnie kind of magic, więc musiałbyś zaczekać na opinię kogoś w nim obeznanego.

Pokaż na wszelki wypadek screen z menedżera urządzeń zarządzania dyskami przy podłączonym dysku USB.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

Przepraszam, to chyba ta pogoda. :) Chodziło mi oczywiście o menedżera zarządzania dyskami. Tak dla upewnienia się, że faktycznie dysku tam nie widać. :rolleyes:

Dorzuć może ten dodatkowy screen do swojego poprzedniego postu.

 

Sprawdzałeś dysk u znajomych? Pisałeś, że "na XP działał normalnie", więc chyba nie masz możliwości tego sprawdzić u siebie na innym kompie...

Jeśli masz możliwość spróbowałbym podpiąć ten dysk do dwóch gniazd USB kablem Y-USB, czyli czymś w stylu... http://www.cyberdata.net/products/cables/specialty/images/usb-b_2y_usb-a.gif

 

Na allegro nie widziałem, ale Hama ma coś w swojej ofercie.

http://www.hama.pl/portal/articleId*126968/action*2563

 

BTW

MatiK słusznie prawi, weź na tapetę jakieś LiveCD.

Edytowane przez 3oo
Odnośnik do komentarza

@qk1

 

1. Czy kompa dostałeś z zainstalowanym systemem?

2. Czy masz plomby gwarancyjne na pudle?

3. Czy zostały zainstalowane sterowniki chipsetu (chyba nie)?

4. Obawiam się, że problemem jest panel czytnika kart pamięci.

5. Kontrolnie w MU kolejno PPM na tym co zaznaczyłem poniżej i wybierz opcję: Odinstaluj (jeżeli p. 2 to fałsz; jeżeli prawda - wybierz: Wyłącz). Nie restartuj kompa aż do ostatniego urządzenia.

 

 

 

6. Po odinstalowaniu (wyłączeniu) nie wykonuj restartu tylko Wyłącz komputer.

7. Jeżeli p. 2 to fałsz - odłącz fizycznie kabel do panelu czytnika kart.

8. Jeżeli p. 2 to prawda to ponownie uruchom kompa z podłączonym wcześniej dyskiem przenośnym (obserwuj POST - czy pojawi się ten dysk na USB - korzystaj z klawisza Pause - Enter).

 

Generalnie temat raczej powinien być w dziale Hardware.

Odnośnik do komentarza

wieslaw531

 

Chodzi Ci o to, że problemem może być literka dysku przypisana na starym (wcześniejszym) systemie dyskowi USB, która pokrywa się teraz z którąś z obecnych zarezerowanych przez czytnik? :unsure: Bo jeśli tak to chyba można byłoby podpiąć dysk USB do innego kompa i ją zmienić na pierwszą wolną... Przynajmniej można byłoby spróbować. Niezbadany jest Windows 7. :lol:

 

qk1

 

W BIOS-ie ten dysk jest widoczny?

Odnośnik do komentarza

Chodzi Ci o to, że problemem może być literka dysku przypisana na starym (wcześniejszym) systemie dyskowi USB, która pokrywa się teraz z którąś z obecnych zarezerowanych przez czytnik?

 

Coś mylisz. Jaka literka dysku? Przecież to całkowicie nowy komp z W7 x64.

Obawiam się konfliktu sterowników panelu czytników kart pamięci - na USB z pozostałymi portami USB.

 

W BIOS-ie ten dysk jest widoczny?

 

:o To dysk USB. Jedyne miejsce gdzie może się ujawnić to sekcja BOOT ale to wątpliwe.

 

Dlatego pisałem aby obserwował POSTa zatrzymując jego start. Tam powinien być widoczny.

 

@qk1 - najlepiej zrób zdjęcia z POST i pokaż.

 

EDYTA

Podaj chociaż model płyty głównej + ile portów USB obsługuje.

 

Coś mi się wydaje, że może ich brakować. Masz 4 zajęte przez dyski e,f,g,h + klawiatura i może coś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Sprawdzałeś dysk u znajomych? Pisałeś, że "na XP działał normalnie", więc chyba nie masz możliwości tego sprawdzić u siebie na innym kompie...

 

Na XPeku, na tym samym komputerze nie działa

 

Na allegro nie widziałem, ale Hama ma coś w swojej ofercie.

http://www.hama.pl/portal/articleId*126968/action*2563

 

Dzięki ale to jest MiniUSB na USB-Y. Mi trzeba USB-B na USB-Y

 

@qk1

 

1. Czy kompa dostałeś z zainstalowanym systemem?

2. Czy masz plomby gwarancyjne na pudle?

3. Czy zostały zainstalowane sterowniki chipsetu (chyba nie)?

 

1. Komputer dostałem z zainstalowanym systemem (przy pierwszym uruchomieniu zostałem zapytany o nazwę użytkownika)

2. Mam plomby

3. Tak, zostały zainstalowane.

 

Punkty 5-8 robię, zaraz dam wyniki W POST nie było dysku.

 

EDYTA

Podaj chociaż model płyty głównej + ile portów USB obsługuje.

 

Coś mi się wydaje, że może ich brakować. Masz 4 zajęte przez dyski e,f,g,h + klawiatura i może coś jeszcze.

Płyta to Gigabyte GA-H67M-UD2H, ma 6 porty USB z tyłu (2 koło wejścia PS/2, 4 poniżej) oraz 2 z przodu.

 

Jako że to nie jest problem z system proszę o przeniesienie do działu Hardware

Odnośnik do komentarza

IMHO czytnik jest podpięty do jednego 9-cio pinowego gniazda na płycie głównej. Podobnie dwa wejścia z przedniego panelu obudowy. Na płycie są 4 takie 9-cio pinowe gniazda, więc dwa są jeszcze wolne. No i pozostaje jeszcze tych 6 wejść na tylnym panelu płyty głównej.

 

Takiego kabla jakiego potrzebowałbyś nie spotkałem. Co więcej nie spotkałem nawet odpowiedniego adaptera/przejściówki = czegoś na wzór http://www.rafmax.pl/product-pol-1574-Adapter-przejsciowka-USB-mini-USB.html#

Skoro masz plomby zapytaj w sklepie, w którym kupowałeś co oni na to? Może zrobią test z wypięciem czytnika.

 

W BIOS-ie chyba nie da się wyłączyć część portów USB (9-cio pinowych z płyty głównej). Gdyby się dało to wtedy czytnik nie powinien pojawić się w systemie. Nie za bardzo mam ochotę sprawdzać (w manualu płyty głównej). :) Można by też spróbować wyłączyć w menedżerze urządzeń "dyski" czytnika. PPM na każdym > Wyłącz.

Odnośnik do komentarza

Na XPeku, na tym samym komputerze nie działa

:unsure: Napisz coś więcej na ten temat. Toż to nowy komp. Rzeźbiłeś coś z systemami?

 

Dzięki ale to jest MiniUSB na USB-Y. Mi trzeba USB-B na USB-Y

 

Nie trzeba absolutnie skoro piszesz:

 

Dysk ma swój własny zasilacz, komputer jest stacjonarny

 

3. Tak, zostały zainstalowane.

 

Przez kogo i z czego - skąd?

 

Punkty 5-8 robię, zaraz dam wyniki W POST nie było dysku.

 

Wyłączyłeś to co pokazywałem na obrazku?

Czy podłączasz dysk łącząc pierwotnie wtyk zasilacza a później kabel USB?

Czy przy odłączonym dysku i odpalonym kompie po podłączeniu tego dysku coś się dzieje w Trayu?

Odnośnik do komentarza
Dzięki ale to jest MiniUSB na USB-Y. Mi trzeba USB-B na USB-Y
Nie trzeba absolutnie skoro piszesz:
Dysk ma swój własny zasilacz, komputer jest stacjonarny

Nie będę się upierał bo nie miałem nigdy dysku zwenętrznego 3.5" z własnym zasilaniem. W 2.5" który miałem czasem nawet dodatkowe zasilanie, przewidziane jako opcja, nie wystarczało i miałem problemy z wykrywaniem dysku. Ale to były zamierzchłe czasy - szabrawy zasilacz i szabrawa obudowa...

Z drugiej strony = http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=14&ved=0CDEQFjADOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.cantieriinformatici.com%2Ftoshiba%2FStoreArt_datasheet_italiano.pdf&ei=0ibMTbzjDJHMtAbU_LmxAQ&usg=AFQjCNHfjBiNkljLILJGWl0mtfYBBRZn0Q

Alimentazione: 5V, 1A max

Y-cable power/data connection

 

REQUISITI DI SISTEMA

[...]

* 2 porte USB

Ale to jako ciekawostka, bo nie wiem co o tym sądzić. :)
Odnośnik do komentarza
:unsure: Napisz coś więcej na ten temat. Toż to nowy komp. Rzeźbiłeś coś z systemami?

 

Aktualizowałem BIOS, gdy włączyłem aplikację pisało coś że system jest 64bit, a program działa tylko na 32bit, czy coś takiego.

 

Przez kogo i z czego - skąd?

 

Przeze mnie, z płyty dołączonej

 

Wyłączyłeś to co pokazywałem na obrazku?

Tak, wyłączyłem

 

Czy podłączasz dysk łącząc pierwotnie wtyk zasilacza a później kabel USB?

Tak, zawszę podłączam najpierw zasilanie, a potem USB

 

Czy przy odłączonym dysku i odpalonym kompie po podłączeniu tego dysku coś się dzieje w Trayu?

Nie, nic się nie dzieje.

 

Żeby nie zakładać nowego tematu. Jak spolszczyć Windowsa 7 Home Premium x64 (jako że nie jest dołączony do komputera musiałem go ściągnąć z internetu)?

Odnośnik do komentarza

@3oo

 

Standardowo na jednym porcie USB dostępne jest 500mA.

Jeżeli @qk1 ma dodatkowy zasilacz do tego dysku to on powinien uzupełnić Ampery pod jednym warunkiem, że zasilacz jest sprawny i daje te Ampery.

To wogóle jest jakiś dziwny dysk - znalazłem go na stronach tureckich i greckich ale nie przykładałem się do tego.

 

Aktualizowałem BIOS, gdy włączyłem aplikację pisało coś że system jest 64bit, a program działa tylko na 32bit, czy coś takiego.

 

O czym Ty piszesz?

 

Żeby nie zakładać nowego tematu. Jak spolszczyć Windowsa 7 Home Premium x64 (jako że nie jest dołączony do komputera musiałem go ściągnąć z internetu)?

 

To w końcu komp jest nowy z nowym systemem czy upgradem i jeżeli tak to jakim?

Piszesz również, że na tym samym kompie z XP dysk nie działa.

Zbyt dużo tu niejasności.

Widzę partycję Recovery gdzie powinien być obraz systemu do instalacji po pierwszym odpaleniu kompa.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...