Skocz do zawartości

Podkręcanie Athlona II x2 240 2,8 GHz


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Zaznaczam. Nie bawiłem się prawdziwym OC.

Jedyne co zwiększyłem to procek do 3.2 GHz oraz RAM na 800 MHz (w trybie Auto SPD mają 667MHz przy 1.8 V). To załatwia moje potrzeby.

 

Mam pytanie czy przy tego typu działaniach nie lepiej kierować się zasadą aby częstotliwości całego systemu były "podzielne"?

Wydaje mi się, że wówczas uzyskuje się lepszą synchronizację. Chodzi o czasy trwania impulsów, czasy narastania i opadania zboczy.

W końcu wszelkie działania układów logicznych na tym bazują. Wiem, że stosowane są dodatkowe parametry podzespołów korygujące te efekty.

 

Wg mnie stosowanie dziwnych częstotliwości podzespołów może powodować różne dodatkowe opóźnienia co może się wiązać ze stratami w stosunku do zysku związanego ze wzrostem częstotliwości.

 

 

 

Odnośnik do komentarza

Wykresy napięcia 3.3 i 12 i 5V są niewiarygodne - nie przejmować sie tymi odczytami, te napięcia sprawdzać miernikiem. Co do VCore - pokaż wykres jak jest C1E Disabled i C'n'Q Disabled. Możesz też wrzucić zdjęcie tej części BIOS-u w której regulujesz te opcje bo instrukcja się chyba lekko różni od tego co twój BIOS może.

Odnośnik do komentarza

Te pomiary są złe - czujniki kłamia - jak politycy :) tzn czasem coś mogą powiedzieć co jest zgodne z prawdą ale to jest raczej dzieło przypadku :) Naprawdę tych pomiarów 3.3 5 i 12V nawet nie czytaj.

Co do VCore - jeżeli miałeś te opcje naprawdę wyłączone i napięcie skakało to pozostaje tylko stwierdzić że twoja płyta główna tak ma i podkręcać dalej. A jeżeli masz jakieś wątpliwości co do napięć 12V i reszty to musisz sobie kupić taki miernik (nawet taki za 15 zł) i sprawdzić napięcia nim. Możesz też wrzucić screeny jak masz podkręcony procesor teraz (kiedy masz kartę graficzną na PCI-E i wyłączoną tamtą zintegrowaną)

Odnośnik do komentarza

Tak jakby trochę mniej skacze to napięcie więc może spróbuj podkręcić powyżej tych 3.5 Ghz i patrz co sie dzieje. Wg AMD http://products.amd.com/en-ca/DesktopCPUDetail.aspx?id=587 maksymalna temperatura to 74 stopnie więc jeszcze można podkręcać. Nawet jakby procek miałby być ciepły bardzo to warto go podkręcić na maksa na tym chłodzeniu (nawet tylko na czas trwania testu) żeby zobaczyć czy będzie się opłacało kupić lepsze chłodzenie.

Odnośnik do komentarza

no ja mam domyślne 2800MHz bo nie chcę przegrzewać tej grzałki...

zaczynam widzieć brak sensu w podkręcaniu procesora

wydajność jest znikomo wyższa

bardziej zacząłem zastanawiać się nad układem typu HTT 250MHz ale mnożnik 12 co na 3,0GHz

tylko, że i tak zmiana VCore zwiększy temperaturę a i RAM trzeba będzie przeładować...

Odnośnik do komentarza
bo nie chcę przegrzewać tej grzałki...
daj spokój przecież to oczywiste, że OC'ujesz to temperatury trochę wzrosną ale z tego co pamiętam to znów nie miałeś ich tak wysokich aby trzeba było się czegoś obawiać.
wydajność jest znikomo wyższa
zrób sobie testy benchmarków (chociażby takiego Vantage) to przekonasz się do celowości podkręcania. Vcore już poprzednio pisałem masz ustawić na sztywno, a nie na auto, bo automat zawsze ci go zawyży, jak będzie stabilnie to możesz pokusić się o ZMNIEJSZENIE Vcore i znów sprawdzić stabilność, tak można jechać w dół aż do momentu utraty stabilności i zostawić na ostatnim wyższym Vcore.

Ogólnie wydaje mi się że skupiłeś się na bzdetach typu skoki Vcore w OCCT tak jakby miało to jakieś znaczenie i odpuściłeś.

Odnośnik do komentarza

To podkręć procesor i pokaż wyniki z Vantage.

Co do zasadności podkręcania moge opowiedzieć pewną historię :) Zdarzyła mi się ona całkiem niedawno kiedy kupiłem sobie Call of Duty Black Ops. Na moim komputerze tj Core2Duo E4300@3Ghz i 8800 GTS 320 MB (513/1600) gra ścinała w rozdzielczości 1280x1024. Po podkręceniu karty graficznej na 640/2000 gra zaczęła chodzić płynnie. Oczywiście jeżeli wogóle nie grasz to może serio podkręcać się nie opłaca chociaż mi się wydaje że to fajna zabawa plus trochę się człowiek zawsze nauczy.

Odnośnik do komentarza

CPU-Z i GPU-Z pokazują inne wartości :huh:

jest na krążku z moją mobo ASUS GPU NOS tylko nie wiem czy zadziała z EAH5670

 

marekW

ale mając wsio na AUTO mogę podkręcić za pomocą AMD Overdrive albo ASUS TurboV

jest też ASUS TrboV EVO który ma więcej szczegółowych funkcji

ale nie wiem czy on jest kompatybilny z chipsetem AMD785G

ten programik jest na krążkach dla płyt z chipsetem AMD880

post-1119-0-95878200-1300216792_thumb.png

post-1119-0-92744800-1300216838_thumb.gif

Odnośnik do komentarza

Są dwa wyjaśnienia - karta pracuje w trybie 2D i ma niższe zegary chwilowo aby oszczędzać energię albo CPU-Z się myli. Wejdź proszę na tą stronę http://event.msi.com/vga/afterburner/download.htm i ściągnij sobie Afterburnera . Zegary napewno masz takie jak GPU-Z pokazuje a Afterburner ma Cię w tym tylko utwierdzić. Jakbyś chciał podkręcać kartę to też możesz nim ale myślę że najpierw trzeba podkręcić procesor. Jeżeli dalej jesteś zainteresowany to spróbuj dobić na procesorze do 3.6 Ghz.

Odnośnik do komentarza

@Oniryczny

I to jest najprawdziwsza prawda. Pierwszy obrazek pokazuje stan obecny a drugi to co karta może (na drugim w Sensors masz stan faktyczny).

 

@MatiK

A podkręcać kartę graficzną może SmartDoctorem ASUS-a.

 

Szerokim łukiem omijamy programy ASUSA - to archeologia.

 

@Oniryczny

 

Możesz skorzystać z AOD lub najzwyklej z CCC.

 

Jak chcesz się przekonać jak zmieni się pierwszy lub drugi obrazek to daj czadu karcie z włączonym CPU-Z lub GPU-Z - Sensors.

 

A tak generalnie to z czyich sterowników korzystasz (mobo) - mam nadzieję, że nie ASUSA?

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...