Skocz do zawartości

Podkręcanie Athlona II x2 240 2,8 GHz


Oniryczny

Rekomendowane odpowiedzi

Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

dobiłem do 230MHz chwilowo czyli CPU 3,22GHz

 

czy to latające VCore jest normalne, że mimo sztywnego 1,375V lata od 1,34V do 1,39V

 

 

EDIT

wyłączyłem C1E Support bo wcześniej miałem włączone (bo nie wiedząc czemu system się uruchamiał znacznie dłużej) i teraz napięcie lata jeszcze bardziej :mellow:

Loadline Calibration jest AUTO ale wg BIOSu wtedy jest ok 51% może zmienić na jakąś bardziej skrajną wartość?

post-1119-0-08275100-1298935794_thumb.jpg

post-1119-0-04997400-1298935804_thumb.jpg

post-1119-0-15153200-1298986856_thumb.png

post-1119-0-74342300-1298986876_thumb.png

post-1119-0-55969300-1298986886_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Opcja "auto" ustawi ci pewnie po środku, więc aby uniknąć sytuacji "przedobrzenia" automatu, ustaw poniżej środka, albo zostaw jak jest. W praktyce "domowego" OC różnicy nie zobaczysz. Idea OC tego typu jest inna troszkę od OC pod wyniki, ekstremalnego, tutaj lepiej jest zrezygnować z kilkuset czasem dodatkowych MHz w imię oszczędzania czy to prądu czy podzespołów. Lepiej znaleźć kompromis pomiędzy taktowaniem, a kosztem jego uzyskania.

 

MatiK - jak to co opisuje anand, czym się tak podniecasz, ma się z praktycznego punktu widzenia dla szeregowego użytkownika, tzn przedstaw nam własne obserwacje, jak zachowuje się twój podkręcony do granic sprzęt może pokaż nam screeny z cpu-z lub wklej validację, będzie wiadomo przynajmniej, że masz praktyczne doświadczenie w temacie, który chcesz zasyganalizować . Nie sądzisz przypadkiem, że technologia dziedziny IT zapiernicza w takim tempie, że przytaczanie arta z 2007 nie ma większego sensu? Tu zmienia się wszystko, od hardware po software, albo znajdź może podobne opracowanie ale nowsze no i co szczególnie ważne traktujące o takiej samej platformie, czyli AMD.

Odnośnik do komentarza

Marku podniecam się tym zdaniem "Imagine our confusion as we desperately struggle to understand why our system is Prime95 stable for days yet continues to crash under absolutely no load". Powiedziałbym że to sytuacja niecodzienna zgodzisz się? LLC jest ciekawym wynalazkiem i myśle że takie rzeczy jakie zdarzyły się z Wolfdale-em mogą się dziać również na platformie AMD. Dlatego też poprosiłem o wyłączenie go i zakomunikowanie wyników.

Nie mam za bardzo udokumentowanej historii podkręcania - jeżeli Ci bardzo zależy mogę Ci pokazać screena z podkręconym Core2Duo z 1800 na 3000 mhz ale to nie jest osiągnięcie którym można się szczególnie szczycić.

Co do postępu w dziedzinie informatyki - wiem o nim ale częśc rzeczy się nie zmienia :)

Co do podkręcania Onirycznego - nie musisz bać się ustawień AUTO w kwestii napięcia. Osobiście bym tych napięć nie ruszał dopóki nie znajdziesz granicy do której podkręca się twój procek.

EDIT:

Te opcje razem z tą wyróżnioną raczej nie mogą mieć wpływu na te "wzloty i upadki" napięcia procesora.

Odnośnik do komentarza
jeżeli Ci bardzo zależy mogę Ci pokazać screena z podkręconym Core2Duo z 1800 na 3000 mhz ale to nie jest osiągnięcie którym można się szczególnie szczycić.
owszem nie można się szczycić po pierwsze że mało a dwa, że to C2D (to taki procek którego w istocie bardzo łatwo podkręcić nawet dla nooba) dobić do granic owszem to już jest spory wyczyn, a średnie OC danego procka łatwo zweryfikować na przykładach innych.

Co do ustawień "auto" tak, to są ustawienia dla średnio wymagającego użyszkodnika, tryb auto zawsze odbiegał i będzie odbiegał od rzeczywistych możliwości, bo po co mu przykładowo1.2V jak stabilnie jest np. 1.15V czy nawet 1.1, tyle tylko, że niestety uzyskanie pewnych wyników wymaga i czasu i chęci.

Odnośnik do komentarza

Kiedy w wyniku podkręcania komputer się zawiesza to zazwyczaj znaczy to że napięcia są za niskie.

Zwiększanie tych napięci póki komputer jest stabilny jest bez sensu.

Jeżeli komputer się zawiesza to zwiększ napięcia

Jeżeli jest stabilny to kontynuuj podkręcanie. Tyle :) Naprawdę spokojnie go kręć aż się zacznie zawieszać. Jak się zawiesi to wtedy powiedz :) Zostaw te ustawienia na AUTO i na razie po prostu go kręć.

Co do mojego procka - dziękuje za taką informację jednocześnie zapewniam że wiem że to jest osiągnięcie poniżej średniej :)

Odnośnik do komentarza

Oba te napięcia nie są jakby bezpośrednio związane z procesorem.

Jak podnosisz NB Voltage to podnosisz napięcie tego zubożonego mosta północnego który kontroluje np slot PCI

HT Voltage to z obrazka to jakby napięcie szyny HT które musisz zwiększyć kiedy szyna HT miałaby mieć np 3000 Mhz ale nie ma tyle.

CPU/NB Voltage to napięcie kontrolera pamięci RAM który jest umieszczony w procesorze - piszą że ma wpływ na stabilność procka http://www.overclock.pl/articles/show/id/306,4,8,podkrecanie-teoria ale skoro twój procek jest stabilny również nie widzę powodu zmieniać.

Mam taką propozycję - ruszając tylko HTT i CPU Voltage sprawdź jaki jest możliwy największy przyrost prędkości CPU(obniż jeszcze mnożniki o których mówiłeś w poście 49)

Odnośnik do komentarza

jestem na 240MHz HTT czyli 3360MHz CPU

RAM idzie na 800MHz przy nie zmienionym 1,5V

NB i HT Link idą na 2160MHz

Orthos 30 minut 42stC Max

VCore lata jak zawsze 1,31V - 1,38V

I mam wrażenie, że system robi się niestabilny.

W prawdzie nie zresetował się ale gdy włączył się wygaszacz ekranu to nie mogłem z niego wyjść i pojawiło się okienko że screensaver nie odpowiada i zamknąłem go

Inne programy też zaczęły zachowywać się "dziwnie"

 

Co zatem zwiększyć?

VCore czy Memory OV

Odnośnik do komentarza

W świetle temperatur możesz podciągać dalej.

I mam wrażenie, że system robi się niestabilny.

 

Możliwe, że ram nie wyrabia zmień CR z 1T na 2T najpierw, a gdyby dalej coś było nie tak to podciągnij im nieco V ,wklej jeszcze obrazek z CPU-Z z zakładki "SPD".

Teraz to jest gdybanie które V podnieść, masz włączone C'n'Q ?

VCore dalej masz auto?

Generalnie zasada w OC jest zawsze taka sama: najpierw kręcimy procesor zachowując ram jak najbliżej standardu lub nawet poniżej, a jak już stwierdzimy, że z prockiem jest wszystko ok to bawimy się ramem, w sytuacji gdy OC'ujemy jedno i drugie to nie bardzo wiadomo które nie wyrabia w razie problemu, ram czy proc.

Co do testów testerami, najlepszymi testami są gry, praktyka nieraz pokazała, że komp przechodzi wszelkie testy stabilnie a na grach się wywala. można się nimi posiłkować ale nie do końca, na początek są przydatne, reszta wyjdzie w "praniu".

Odnośnik do komentarza

Nie nie :)

Wszelakie C'n'Q oraz C1E są wyłączone.

VCore tak jak napisane wcześniej jest ustawione 1,375V

Podczas włączania obraz się robi taki jakby nie do końca wyraźny.

Może to z racji nie dającego rady współdzielonego RAMu?

Mam znów 235MHz ale SPD jest takie samo...

 

Jakie CR ? :blink:

 

EDIT

zmieniłem tRFC0/1/2/3 na 350ns

wygaszacz w ogóle się nie włącza ale też się nie zawiesił

spróbuję podbić napięcie na pamięciach

 

EDIT

zmieniłem napięcie na AUTO a on sam sobie zmienił na 1,59V

tRFC0/1/2/3 robię z powrotem na AUTO

post-1119-0-26331500-1299061179_thumb.png

Odnośnik do komentarza

nie mam żadnego Command Rate

 

Stabilnie to już jest IMO

ważne że wygaszacz nie zawiesza (bo wygaszczacz chyba nie pójdzie normalnie na OC skoro karta jest zintegrowana?)

tylko że jest wolniejszy mimo wyższej częstotliwości

przy tRFC0/1/2/3 przepustowość RAM była ok 8400 MB/s - 8500 MB/s

teraz jest 9400 MB/s - 9500 MB/s a gdy HT/NB były 2300MHz to było ok 9750 MB/s

HT/NB po zmniejszeniu mnożnika idą teraz 2160 każdy

a gdy HT uda się wbić na 250MHz to będę musiał zmniejszyć mnożnik pamięci na 5,33x co da 667MHz (1333)

Odnośnik do komentarza

Gdyby udało ci się obniżyć timingi pamięci nawet przy 667MHz to na pewno było by szybciej, zapewne konieczne będzie podniesienie napięcia ramu. Ale próbuj jeśli przeszkadza ci te kilkaset MB/s których zapewne i tak w rzeczywistej pracy zauważyć nie jesteś w stanie, ale próbuj a różnica w testach będzie na pewno, no i w niektórych programach, które ostro korzystają z ramu w kwestii dostępu do niej .

 

Aż dziwne, że nie ma opcji przestawienia CR ale fakt, bios tej płyty tego nie ma pomimo tego, że jest to mid-end podobno :P. Porównywalne gigusie, czy msi spokojnie tą opcję posiadają, ciekawe jakby się zachował "automat biosu" gdybyś przełożył ram do innych slotów.

 

bo wygaszczacz chyba nie pójdzie normalnie na OC skoro karta jest zintegrowana?
To ty jedziesz na karcie zintegrowanej? :o Teraz dopiero tak na prawdę się temu przyjrzałem, przecież to całe OC nie trzyma się kupy, chyba że to jest sztuka dla sztuki.

Zanotowałeś jakiś znaczący zysk w grach po OC procesora ?

Odnośnik do komentarza

Ogólnie nie gram w Gry

grywam w Worms Armageddon z 1999 roku czy też Worms Reloaded lub Half Life (1/2)

Kupiłem Kingstony bo mój kolega na tych samych zrobił 1800MHz ale aż tak nie chcę przeginać

MSI nie było na sklepie gdy kupowałem a do Gigabyte'a mam straszną niechęć

Więc karta graficzna to dla mnie zbędny wydatek...

 

Wydajność - owszem, zauważyłem różnicę.

Taki pierdoł ale indeks wydajności systemu Windows mi się zmienił ;) [na przykład]

 

Przełożenie kości do innych slotów na tym BIOSie już nie działa mam tylko single chanel a Ganged nie jest obsługiwane przez ten CPU

 

Zmienić timingi... ale ja JAKIE?

Odnośnik do komentarza

Timingi które masz aktualnie to (pisze skrótami pełna nazwa w CPU-Z w zakładce Memory)

CL-9 zmień na 10

tRCD-9 zmień na 10

tRP-9 zmień na 10 :)

tRAS-24 możesz zmienić np na 26

tRC-33 a te zmień na np 35

 

i to Command Rate którego nie ma.

Oceń stabilność i opisz jak dokładnie wygląda że wygaszasz ekranu jest wolniejszy jeżeli dobrze zrozumiałem post nr 70. W celu sprawdzenia stabilności możesz też sobie puścić 3D Marka 2001 albo 2005 oraz podkręcenie procesora dobrze sprawdzają gry na silniku Source czyli HL2 będzie świetny do testowania. Pograj sobie w niego tak z godzinkę i jak się nie zawiesi to jest dobrze. Pamiętaj też że możesz użyć SuperPI i Memtesta do sprawdzenia pamięci.

Odnośnik do komentarza

te stare wersje 3DMark są niekompatybilne z Windows 7

a wersja Vantage idzie 1-2 klatki na sekundę...

 

Wygaszacz wygląda tak, że po ustalonym czasie (u mnie 5 minut) ekran robi się czarny i pokazuje się kółeczko 'myśli'

i po kilku chwilach włącza się znów ekran i znów czarny i znów ekran tak ze 3 - 4 razy a potem już się nie wygasza.

Wcześniej się zwieszał na czarnym ekranie i 'myśleniu'

 

No i co do szybkości i stabilności... chodzi ewidentnie szybciej i mogłem wyłączyć C1E Support bo na opcjach AUTO

i Disabled system się uruchamiał 2 - 3 minuty, na Enabled ruszał w 29 - 38 sekund a teraz <25 :D

 

EDIT

sama zmiana timingów powodowała że system mulił a obraz POST podczas uruchamiania systemu jakby drżał (bardziej niż zwykle) więc pozostawiłem je na AUTO

zmieniałem napięcie NB aż obraz mniej drżał i doszedłem do 1,22V choć pokazuje o jeden krok mniej, czyli 1,205V

post-1119-0-29975900-1299109724_thumb.png

Odnośnik do komentarza

Dobiłem do 250MHz na HTT i 3500MHz na CPU :)

HT/NB wciąż na 1800MHz czyli 2250MHz efektywnym

zmieniłem mnożnik pamięci na 533MHz i chodzą teraz na 667MHz

temperatura procesora max 43stC

VCore wciąż lata...

 

EDIT

myślę że HTT 265MHz czyli CPU 3,71GHz albo i więcej też by się dało zrobić jednak nie na tym chłodzeniu (o grafice nie wspomnę)

ale... cały czas miałem ustawione VCore na 1,375V a gdy przy HTT 250MHz zmieniłem VCore na AUTO

to było powyżej 1,4V

post-1119-0-40036600-1299163300_thumb.png

post-1119-0-47625300-1299163312_thumb.png

post-1119-0-30794900-1299163325_thumb.png

post-1119-0-14738300-1299238871_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...