Skocz do zawartości

Lista darmowych i komercyjnych programów zabezpieczających


Rekomendowane odpowiedzi

Oprogramowanie dla użytkowników domowych (z wykluczeniem wersji typu "Enterprise"):

[Ostatnia aktualizacja: 22.01.2025]

....Temat w permanentnej budowie....

 
 

Założeniem listy jest zbiór nowoczesnego oprogramowania, a nie przestarzałych wersji. Jest ona mocno przefiltrowana, przykładowo masa softu wyliczana na konkurencyjnych listach tu celowo wyeliminowana, tak ze względu na datowanie produktów, jak i inne zastrzeżenia.
 
Temat powstaje po to, by nie kombinować i nie zaszkodzić sobie. Powtarzam od dawna w tematach usuwania malware sugestię trzymania się silnych udokumentowanych na rynku marek i nie szukania cudów na kiju. Rozwiązania egzotyczne, niszowe są podawane tu raczej jako ciekawostka aniżeli namowa na zabezpieczanie tymi rozwiązaniami.
Pewne programy oznaczyłam na szaro, by zasygnalizować kontakt z programem tylko na poziomie oglądnięcia jego strony domowej. Powody dla tego mogą być różne: mało znany produkt / ciekawostka, istnieje oryginał używający tych samych silników mający lepsze właściwości, przestarzała konstrukcja zabezpieczeń, ostatnia dostępna wersja stara, niedopracowanie aplikacji, reputacja ogólna producenta, kwestionowalne wtręty w aplikacji, zbyt duże ograniczenia wersji darmowej, przetasowania właściciela (ergo niepewna przyszłość produktu). A o beta to wiadomo co sądzić.
 
Podział funkcyjny jest dość umowny, gdyż są programy które nie można poddać jednoznacznej klasyfikacji (np. SpyShelter) i spełniają wymagania kilku sekcji. Ponadto, słowo "antywirus" jest tu użyte z powodów historycznych. Obecnie granica funkcyjna mocno się zaciera i "antywirus" może realizować o wiele więcej funkcji oraz usuwanie innych typów zagrożeń (np. adware/PUP), zaś "antymalware" może mieć zintegrowany silnik antywirusowy. Wiele aplikacji integruje też silniki zewnętrzne (na dziś jest to przede wszystkim silnik Bitdefender) i to jest oznaczone.

Porządne fora gdzie można zawsze najszybciej znaleźć nowości i rzetelne dyskusje: Wilders Security Forums, MalwareTips Forums.

 


Spis treści:
- Darmowe oprogramowanie
- Komercyjne oprogramowanie

- Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje, podejrzane produkcje oraz inne dziwactwa

- Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7, Windows 8/8.1 i 32-bitowego Windows 10
- Koniec wsparcia dla XP i Vista
- Changelog
 
 

Sygnalizacja wsparcia w przeglądarkach:

 

firefox.svg chrome.svg edge.svg opera.svg

Oznacza rozszerzenia oficjalnie dostępne w danej bazie dodatków: Firefox Add-ons, Chrome Web Store, Microsoft Edge Addons i Opera Add-ons. Jeśli figuruje tylko znaczek Google Chrome, rozszerzenie prawdopodobnie może działać w innych przeglądarkach opartych na Chromium, np.: czysta wersja Chromium, Microsoft Edge, Opera, Vivaldi, Brave. Natomiast w przypadku przeglądarki Yandex należy opierać się na oznaczeniu Opera.


palemoon.svg basilisk.svg

Pale Moon i Basilisk obsługują tylko przestarzałą technologię rozszerzeń XUL i nigdy nie będą obsługiwać WebExtensions, dlatego wybór jest drastycznie ograniczony. W temacie wyróżnione wyłącznie wersje dedykowane zlokalizowane w bazach Pale Moon Add-ons i Basilisk Add-Ons. Stare nieaktualizowane dodatki Firefox z bazy Classic Add-ons Archive nie są polecane.
 

edgeold.svg

Stara wersja Edge (tzw. Legacy) korzystała z innej bazy dodatków, tzn. Windows Store. Wsparcie dla tej wersji wygasło, jest usuwana przy udziale KB5001330 , a kompatybilne rozszerzenia w sklepie już niedostępne.

 

ie.svg

Internet Explorer to kolejna wymarła przeglądarka. Prawie żaden producent nie obsługuje tego archaizmu.

 

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

Darmowe oprogramowanie:

 

 

Unified Threat Management (UTM) / "Wielofunkcyjne zapory sieciowe" - Odrębny system operacyjny wymagający dedykowanego komputera

 

  • Arista NG Firewall Free [Wcześniej jako Untangle NG Firewall. Domyślnie instalowany 30-dniowy trial który przełącza się na okrojoną wersję darmową.]
  • pfSense
  • Sophos Firewall Home Edition [Zastępuje oferowane wcześniej dwie odrębne edycje "Sophos UTM Home Edition" + "Sophos XG Firewall Home Edition"]


Zapory sieciowe / Firewalle - Do instalacji w działającym Windows

Firewalle z własnymi sterownikami

W istocie są to rozwiązania oparte na WFP ale z własnym sterownikiem (Callout Driver).

 

Rozwiązania oparte na Windows Filtering Platform (WFP) bez dodatkowych sterowników / Nakładki na Zaporę systemu

Małe (niekluczowe) dodatki dla Zapory systemu Windows:

Inne pomoce:

  • GlassWire Free [Wersja darmowa ma tylko monitor sieciowy, jest pozbawiona firewalla i funkcji zabezpieczających]


Pakiety / Platformy

Pakiety zabezpieczeń

- Obecnie Avast/AVG + Avira + Norton = NortonLifeLock (obecnie pod nazwą Gen Digital). Nieprzewidywalne co się stanie z produktami.
- Te "pakiety" to w większości raczej tylko składanki kilku produktów dostępnych jako osobne, bądź też integracja zbędnych funkcji.
- Tylko pakiety Comodo i ZoneAlarm zawierają własny firewall. Avast One posiada prostą nakładkę na Zaporę Windows. 360 Total Security oferuje doinstalowanie niepełnowartościowego monitora GlassWire.
- Qihoo - Z firmą są związane liczne kontrowersje oraz afera z manipulowaniem wyników w testach. Pod ocenę indywidualną czy produkt jest godny zaufania.

Uwaga, w instalatorach mogą być niepożądane dodatki / oferty, które należy odznaczyć. Poglądowo artykuły: Has The Antivirus Industry Gone Mad?!, Beware: Free Antivirus Isn't Really Free Anymore.


Panele obsługi wielu urządzeń

 

Antywirus / Antymalware

Antywirusy

Windows Defender wbudowany w Windows 10 i Windows 11 to dobre i polecane zabezpieczenie. Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z tweakera ConfigureDefender. Alternatywą jest bardziej "user friendly" DefenderUI, z tą różnicą że działa cały czas w tle "chroniąc" Defendera.


Antymalware (z osłoną)

Antymalware (wersje darmowe pozbawione osłony)

Programy marki IOBit (IOBit Malware Fighter Free) - Liczne kontrowersje i marna reputacja producenta w środowisku usuwania malware (program niezalecany). Ponadto notoryczne adware/PUP w instalatorach wersji darmowych, co jest całkowitą sprzecznością z rolą jaką ma pełnić aplikacja.



Immunizacje i monitorowanie

Zabezpieczenia przed keyloggerami i przechwytywaniem ekranu

Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Anti-Exploit, Process Mitigation / Zapobieganie wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowania

Wsparcie EMET wygasło dnia 31 lipca 2018. Microsoft usunął linki pobierania, ale program można pobrać przez Wayback Machine.

EMET versus Windows 10: oficjalna zgodność kończy się na Windows 10 Wersja 1607 (do wglądu też porównanie możliwości starszych wersji Windows 10 w kombinacji z EMET). Funkcje EMET zostały scalone w Windows Defender Exploit Guard na Windows 10 Wersja 1709.


Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

Utwardzanie ustawień Windows

 


Izolacje / Wirtualne środowiska
 

Piaskownice

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

  • Reboot Restore Rx Free [Nierozwijany, stare freeware nadal oferowane do pobrania stąd. Uwaga: modyfikuje MBR / informacje o partycjach, co może być ryzykowne.]

Inne

Kopie zapasowe

 


Blokowanie reklam, skryptów, trackerów, niebezpiecznych stron

Alternatywne serwery DNS / Filtrowanie DNS

 

          Wymóg rejestracji konta / Wersje instalacyjne:

          Adresy do wpisania w konfiguracji systemu bądź przeglądarki:

Z punktu widzenia Windows obecnie są dwa główne typy, które konfiguruje się w różnych miejscach:
IPv4 i IPv6 - Klasyczne adresy wypełniane we Właściwościach połączeń sieciowych w Panelu sterowania Windows. Wyjątkiem jest tu Windows 11, który w opcjach IPv4 i IPv6 pozwala również skonfigurować to:
DoH (DNS-over-HTTPS) - Bezpośrednia obsługa DoH jest w Windows 11 oraz głównych przeglądarkach.

  • Firefox: Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo > przewiń w dół do sekcji DNS poprzez HTTPS. Domyślnie już zintegrowany Cloudflare i NextDNS. 
  • Chrome: Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo > Bezpieczeństwo > Użyj bezpiecznego serwera DNS. Domyślnie już jest wbudowany Cloudflare, CleanBrowsing i OpenDNS.
  • Edge: Ustawienia > Prywatność... > Zabezpieczenia > Użyj bezpiecznego serwera DNS. Te same integracje co w Chrome.
  • Pale Moon/Basilisk: brak obsługi. Autor nie ma zamiaru tego implementować...

Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

Blokowanie statyczne w oparciu o plik Hosts i rejestr

Blokowanie via plik Hosts (globalne) oraz Witryny z ograniczeniami na poziomie rejestru (tylko IE) to metodologia przestarzała. A bardzo rozbudowany plik Hosts może obniżyć wydajność systemu - konflikt z usługą buforującą "Klient DNS", którą należałoby zdeaktywować (lub pozbyć się modyfikacji pliku). Przykład z forum. Edycja Hosts może być przydatna, pod warunkiem że nie sprowadza się do tysięcy rekordów. Benefitem jest, że edycja jest globalna, tzn. ma wpływ na wszystkie przeglądarki i inne programy. Skutkiem ubocznym zaś "dziury" i inne artefakty w miejscach zablokowanych.


Blokowanie reklam via rozszerzenia w przeglądarkach

          Wersje "Legacy" dla Pale Moon palemoon.svg i Basilisk basilisk.svg:

          Alternatywne style dla stron:

  • Retheme chrome.svg [Nie jest to klasyczny adblok tylko "czyściciel" stylu stron. Domyślnie ładowany matrix dla wszystkich stron. Bardziej precyzyjne style są tworzone dla popularnych stron ręcznie przez autora.]
chrome.svg Blokery dla Chrome są na drodze upośledzenia w związku z wprowadzanymi przez Chrome restrykcjami (Manifest V3), co m.in. oznacza: limitację ilości filtrów, niemożność dodawania własnych filtrów, opóźnioną aktualizację filtrów (aktualizowane wraz z całym rozszerzeniem). Dlatego też wersje tego samego produktu dla Chrome i Firefox mogą się bardzo różnić na korzyść Firefox. Pełnowartościowe rozszerzenia bez oznaczenia "Manifest V3" jeszcze działają w Chrome, ale już są oznaczane tekstem "To rozszerzenie już wkrótce może nie być obsługiwane".
------------------------------------------------
uBlock Origin to polecany ogólny multifunkcyjny bloker znacznie wykraczający poza pojęcie "ad blocker", domyślnie szerzej prekonfigurowany wliczając trackery i domeny malware, a to nie koniec możliwości. Aplikuje podstawowe polskie filtry, ale możliwe doinstalowanie dodatkowych (np. usuwających uciążliwości i banery cookies): Polskie filtry. Uwaga na podejrzane klony!

Adblock Plus oraz AdBlock (od 2021 pod kontrolą tej samej firmy eyeo.com i podejrzane zachowania): Po instalacji otwiera się strona "System oparty na słowie honoru" sugerująca konieczne opłaty za użytkowanie, a to tylko żebry by się zaopatrzyć w opcjonalny Adblock Plus Premium / AdBlock Premium. Domyślnie zaznaczona opcja "Pokaż akceptowalne reklamy". Preinstalowane 2 filtry ("EasyList polski+angielski" oraz "ABP anti-circumvention") a reszta do konfiguracji w opcjach.
Ghostery to produkt ze skazami na wizerunku. Dziwnym trafem wpadający w ręce firm powiązanych z reklamodawcami. Uprzednio pod kontrolą Evidon (funkcja "Ghostrank" wysyłała dane do reklamodawców), następnie Cliqz GmbH (były reklamodawcze akcenty w postaci "Ghostery awards").

W bazach dodatków można znaleźć więcej propozycji, ale odradzam dalsze poszukiwania. Proszę bardzo uważać. Jest dużo rozwiązań wątpliwej jakości, a nawet softów conajmniej podejrzanych (np. od firm parających się ... instalacją niepożądanych aplikacji!). Ogólnie rzecz biorąc brak też rozwiązań własnych, przeważnie produkcje są oparte na silniku Adblock Plus, AdGuard lub uBlock Origin i sugeruję brać po prostu oryginał. Siła tkwi też w odpowiednich filtrach.

 

Blokowanie minerów / kopania kryptowalut na stronach

Blokowanie skryptów, ramek, pluginów i innych żądań

          Wersje "Legacy" dla Pale Moon palemoon.svg i Basilisk basilisk.svg:

Blokowanie może skutkować niepoprawnym działaniem stron. uMatrix / ηMatrix to rozwiązania dla zaawansowanych, wymagają dużej interakcji z użytkownikiem, by ustawić wszystko jak należy.
Na temat zasadności użytkowej Decentraleyes/LocalCDN w Wiki Arkenfox.


Blokowanie trackerów

 

          Ogólne:

* Zbędne na Firefox z natywną Wzmocnioną ochroną przed śledzeniem (Enhanced Tracking Protection), z podzespołem "Całkowita ochrona ciasteczek" (Total Cookie Protection). Ochrona ta integruje filtry Disconnect. Szczegóły w Wiki Arkenfox.

       

          Specjalizowane w anti-fingerprinting:

W Firefox większość tych rozszerzeń zastępuje natywna ochrona Fingerprinting Protection (domyślnie jednak wyłączona). Wg Wiki Arkenfox jest to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli funkcja nie zostanie aktywowana to polecany jest CanvasBlocker.
Spodziewane skutki uboczne w funkcjonowaniu stron, np. obrazki załączane tutaj na forum mogą wyglądać w taki sposób.

 

          Usuwanie śledzących przekierowań z adresów:

  • ClearUrls firefox.svg chrome.svg edge.svg
  • Don't track me Google firefox.svg chrome.svg opera.svg
  • Pure URL palemoon.svg [Rozszerzenie nie adresuje linków Google jak w/w, ale możliwe obejście poprzez zastosowanie Greasemonkey + userscript.]
  • ----> Wybrany adbloker z dodatkowym filtrem. Np. w uBlock Origin do włączenia filtr "AdGuard URL Tracking Protection" (wtedy ClearUrls zbędny).

          Powiązane z e-mail:

          Inne:

Blokowanie niebezpiecznych stron, phishingu, serwerów C&C malware i innych

Programy Adaware i Avira kojarzone z instalacjami typu "PUP". Zawierają niepożądane modyfikacje związane ze zmianą strony startowej i wyszukiwarki lub oferty. Adaware występuje także w kontekście naruszeń bezpieczeństwa. McAfee nie wnosi wiele do sprawy, ponadto zawiera sponsorowany wtręt relatywny do rekonfiguracji wyszukiwarki oraz możliwe reklamy. Raczej zalecane na forum do deinstalacji, niż instalacji...

W starszych wersjach popularnego rozszerzenia WOT zdowodowano funkcjonalność a'la "spyware" i sprzedaż danych mogących identyfikować użytkowników, a w konsekwencji rozszerzenie zostało tymczasowo usunięte z baz dodatków Firefox i Chrome. Obecnie w bazach nowe "naprawione" wersje, ale aplikuje się zasada ograniczonego zaufania. Ponadto, od jakiegoś czasu rozszerzenie działa na innej zasadzie i posiada "ochronę w czasie rzeczywistym" oraz wersję Premium (Ochrona przed śledzeniem, Ochrona tożsamości, Ochrona poczty e-mail).

Adnotacja na temat rozszerzenia Fox Web Security (powiązanego zresztą z własnym FoxDNS). Wprawdzie po długim czasie zostały wydane nowe wersje, ale dodatki ponoć serwują przekierowania / adware. Usłudze DNS też bym nie ufała.

 

 

Alternatywne przeglądarki z dostosowaniami pod kątem bezpieczeństwa / prywatności:

 

  • Avast Secure BrowserAVG Secure Browser [Szczepy Chromium z trybem bankowym, adblokiem bazującym na uBlock Origin i kilkoma innymi zabezpieczeniami]
  • Brave [Oparty na Chromium, z natywnym blokowaniem reklam i elementów śledzących. Szczegóły tutaj.]
  • DuckDuckGo [Utylizuje systemowy silnik WebView2, czyli "niebezpośrednio" i tak sprawa krąży wokół Chromium.]
  • LibreWolf [Klon Firefox z dostosowaniami pod kątem prywatności i uBlock Origin. Zastępuje nierozwijany Librefox.]
  • Mullvad Browser [Oparty na Tor Browser, w którym sieć Tor zastąpiono VPN od Mullvad. W składzie NoScript i Ublock Origin. Płatny VPN nie jest wymagany.]
  • Tor Browser [Oparty na Firefox ESR, z anonimizacją oraz zintegrowanym NoScript]
  • Ungoogled Chromium [Klon Chromium z wyciętymi integracjami Google]
Na temat tandemu Avast/AVG tutaj i tutaj. Mało znane klony Chromium i Firefox to projekty "hobbystyczne", mogą być nie za często aktualizowane i felerne. Lepiej sięgnąć po oryginał, czyli stabilną wersję Chromium lub Firefox. Maniacy prywatności mogą ztweakować Firefox posiłkując się skryptem Arkenfox , co da podobne rezultaty jak LibreWolf.
Do wglądu tabelka porównująca prywatność w przeglądarkach. Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 


VPN (maskowanie adresu IP)
 

  • AdGuard VPN [W wersji darmowej: 65 lokalizacji z wielu krajów, ograniczona szybkość i 3GB na miesiąc, brak obsługi stron streamingowych i P2P/torrent, instalacja na 2 urządzeniach]
  • ProtonVPN Free [100 serwerów w 3 krajach, ograniczona szybkość, brak obsługi stron streamingowych i P2P/torrent, instalacja na 1 urządzeniu]
"VPN" w przeglądarkach działające jak proxy a nie prawdziwy VPN: VPN w Edge (na Cloudflare), VPN w Operze (początkowo na SurfEasy ale teraz nie wiem kto jest dostawcą), Mullvad Browser Extension.

Podane tylko propozycje bez podejrzanych wątków. "Darmowy VPN" może wiązać się z ukrytymi paragrafami i niepożądanymi działaniami, takimi jak: produkcja reklam, naruszenia prywatności, utylizacja połączenia internetowego przez podmioty trzecie i przekierowania na podejrzane serwery. Darmową ofertę należy solidnie zweryfikować wczytując się w opis, EULA czy Politykę prywatności. Przykłady "darmowych" wersji: Hola (działania a'la bootnet), ZenMate (reklamy).
Szczegółowe tabelki z porównaniem serwisów VPN tutaj i tutaj. Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

 

Sejfy na hasła, notatki, etc. / Menedżery haseł / Ochrona tożsamości

 

Bez bazy danych ("Stateless"):

Oparte na lokalnej bazie danych:

          * Opcjonalna synchronizacja przy udziale wybranego serwisu (np. Dropbox, OneDrive, Google Drive). W KeePass poprzez wtyczki.

 

Oparte na chmurze / Wymóg rejestracji konta:

          * Lokalna baza danych, ale program umieszczony w tej sekcji ze względu na wymóg rejestracji konta.

 

Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools. Ciekawe podejście do bezpieczeństwa menedżerów typu online tutaj.

 

Inne pomoce:

 


Pozostałe kategorie

Sprawdzanie certyfikatów

Sprawdzanie luk / Aktualizacje oprogramowania

          Tylko raporty:

Tweakery prywatności

Cookies (Ciasteczka) | Banery GDPR/RODO

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

 


Wersje Uniwersalne/Modern (Windows 11/10/8.1) - Sklep Microsoft

 

Sklep był wcześniej ograniczony do aplikacji typu "Uniwersalnego", co sprowadzało się raczej do mało wartościowych gadżetów od producentów antywirusów głównie koncentrujących się na dostarczaniu "szybkiego dostępu" do sprawdzenia statusu danego antywirusa. Obecnie Sklep funkcjonuje jako portal różnych typów aplikacji, czyli można znaleźć tradycyjne instalatory wielu aplikacji wyliczanych wcześniej.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Komercyjne oprogramowanie:

 

 

 

Firewalle z własnymi sterownikami

Rozwiązania oparte na Windows Filtering Platform (WFP) bez dodatkowych sterowników / Nakładki na Zaporę systemu

Pakiety zabezpieczeń

Obecnie Avast/AVG + Avira + Norton = NortonLifeLock (Gen Digital). Nieprzewidywalne co się stanie z produktami. Póki co, w Avast One rozpoczęto integracje LifeLock. W Norton zachowania balansujące na pograniczu "niechcianej aplikacji". W latach 2021-2022 dostępna funkcja która w mojej opinii nigdy nie powinna być w programie zabezpieczającym, tzn. ... koparka walut (Norton Crypto) motywowana "bezpiecznym wyborem" zamiast posługiwania się podejrzanymi aplikacjami.

Kaspersky skompromitowany działaniami charakterystycznymi dla niepożądanych aplikacji. Po (motywowanym politycznie) zbanowaniu produktów Kaspersky na terenie USA, firma ujawniła swoje związki z podejrzaną firmą Aura/Pango i zaczęła forsować niepożądaną instalację dziwnego softu UltraAV zastępującego produkty Kaspersky u klientów z USA. Porównaj z adnotacją o VPN poniżej (utylizacja VPN podmiotów zewnętrznych).

W określonych przypadkach pozornie najbardziej rozbudowane edycje to chwyt marketingowy. Tzn. ledwie kilka funkcji więcej lub funkcje niekluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa, np. jakieś głupoty typu "optymalizacje systemu".

 

Antywirusy

Antymalware (z osłoną)

Antymalware (bez osłony)

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Zabezpieczenia przed keyloggerami i przechwytywaniem ekranu

Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

Utwardzanie ustawień Windows

Preparowane przeglądarki

Piaskownice

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

Filtrowanie DNS

  • DNSpecter
  • ----> Popatrz do analogicznej sekcji na liście darmowych do ustępu "Wymóg rejestracji konta / Wersje instalacyjne". Dostawcy oferują też warianty płatne.

Blokery reklam (brak zależności od typu przeglądarki)

Blokery trackerów

VPN (maskowanie adresu IP)

CyberGhost VPN, ExpressVPN, Private Internet Access i Zenmate VPN (aktualnie faza łączenia z CyberGhost) są obecnie własnością tej samej firmy Kape Technologies, dawniej znanej jako Crossrider i powiązanej z instalacjami adware.

Szczegółowe tabelki z porównaniem serwisów VPN tutaj i tutaj. Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

Ochrona tożsamości

Sejfy na hasła / Menedżery haseł

Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

Sprawdzanie luk / Aktualizacje oprogramowania

Tweakery prywatności

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje, podejrzane produkcje oraz inne dziwactwa

 

W spoilerach wycofane oferty, stare nierozwijane / porzucone programy, dziwadła oraz zdecydowanie niepolecane produkty, niezależnie od faktu, że są to teoretycznie "zarejestrowane" marki, a niektóre nawet figurujące jako "partnerzy Microsoftu". Wyliczane tu po to, by ich właśnie nie instalować, bo na rozmaitych portalach oprogramowania / listach softu można się na te kwiatki nadziać.

Używanie starych nieaktualizowanych wersji to fałszywe zabezpieczenia, limitacje zabezpieczeń (brak dostępnych najnowszych metod gwarantujących bezpieczeństwo), słaba odporność na nowoczesne formy malware, również jedna z dróg infekcji (wykorzystanie określonej luki w danym oprogramowaniu), błędy i niedoróbki, brak supportu. Ponadto, próba instalacji starych aplikacji (zwłaszcza tych opartych o sterowniki trybu kernel) na nowoczesnych systemach (np. Windows 10 i Windows 11) może mieć nieprzewidziane skutki, prowadząc do niestabilności i awarii.

 

 

Darmowe:

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Komercyjne:

 

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

 

Uwaga na poniższe aplikacje!

ByteFence Antimalware Free - Podejrzany rebrand Reason Core Security, instalowany / przemycany na komputery technikami PUP. Usuwany przez AdwCleaner/MBAM. Od 1 stycznia 2023 i tak już niedostępny.
RemoveIT Pro SE - Sklasyfikowany jako fake, wykrywany przez MBAM jako PUP.Optional.RemoveITPro.
TotalAV / PCProtect - Klony. Ofensywne techniki marketingowe, scam. Wykrywane przez AdwCleaner/MBAM jako PUP.Optional.TotalAV / PUP.Optional.PCProtect.
YAC (Yet Another Cleaner) - Aplikacja m.in. reklamowana na stronach hijackerów skrótów, scam, kradzież bazy MBAM. Wykrywany przez MBAM pod nazwą kodową FraudTool.YAC. Usuwany także przez AdwCleaner.

 

 

 

Uwaga na klony uBlock Origin i inne podejrzane adblocki!

Proszę nie pomylić uBlock Origin (właściwa wersja) z uBlock (fork nastawiony na zdzieranie dotacji, po przejęciu przez AdBlock przebrandowany jako uBlock, LLC i z wbudowanym omijaniem reklam). Nano Adblocker to kolejny fork uBlock Origin który należy omijać: wersja dla Chrome po sprzedaży nieznanym podmiotom przeobraziła się w malware, zaś wersja dla Firefox nie jest już rozwijana i autor poleca przesiadkę na oryginał.

Ogólnie, w bazach dodatków Firefox i Chrome mnożą się podejrzane adblocki robione przez firmy ... parające się reklamodawstwem i instalacjami PUP. Przykłady "blokerów reklam" od takich firm: Adblocker Ultimate, Ad-Blocker (oba opisy na SystemLookup zrobione przeze mnie). Te dodatki mają też podejrzanie wysoką liczbę użytkowników. Chrome Web Store to szczególne siedlisko szkodliwych rozszerzeń i więcej o tym tutaj.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7, Windows 8/8.1 i 32-bitowego Windows 10

 

Microsoft przestał wspierać: Windows 7 (14 stycznia 2020), Windows 8 (12 stycznia 2016), Windows 8.1 (10 stycznia 2023) i Windows 10 32-bit (od 2020 na komputerach OEM preinstalowane tylko edycje 64-bit, aktualizacje systemowe dla innych rozwiązań niż OEM ograniczone). Windows 11 wyłącznie 64-bitowy. Od czasu tego artykułu pojawiły się konkrety i mnożą się ograniczenia:

  • Bitdefender - Wsparcie dla Windows 7 i Windows 8.1 wygasło 14 stycznia 2025.
  • Comodo - Artykuł był pierwszym "subtelnym" sygnałem, że w przyszłości określone funkcje nie będą wspierane na Windows 7. Następnie zostało potwierdzone, że nadchodząca edycja Comodo 2024 nie będzie dostępna dla Windows 7 i Windows 8. Brak oficjalnych danych w kwestii edycji 2025, ale należy się spodziewać tego samego.
  • Emsisoft - Z SafeGroup.pl: "Kończymy wsparcie dla systemów operacyjnych starszych niż Windows 10, a także kończymy wsparcie dla systemów innych niż 64-bitowe. Od tej chwili instalacje w nieobsługiwanych systemach nie będą już otrzymywać aktualizacji oprogramowania, ale będą otrzymywać aktualizacje wykrywania złośliwego oprogramowania do 30 czerwca 2022 r."
  • ESET - Obecnie produkty na stronie domowej ESET mają podane jako wymagania systemowe Windows 10 i 11. Ostatnia wersja kompatybilna z Windows 7 i 8/8.1 to 16.0. Mętna wzmianka o ewentualnym braku możliwości dostarczania poprawek.
  • F-Secure - Obecnie wymagania systemowe wszystkich produktów to 64-bitowe Windows 10 21H2 i nowsze oraz Windows 11. Daty ostatecznego zakończenia wsparcia: Windows 7 14 sierpnia 2023, Windows 8.1 31 maja 2024, Windows 10 32-bit 30 września 2024.
  • McAfee - W pełni wspierane platformy to Windows 10 i Windows 11. Artykuł podaje oględne informacje o ograniczonym wsparciu i obsłudze na zasadzie "najlepszych starań" dla Windows 8.1 (wymogiem posiadanie wersji "legacy" z zakresu 16.0.31 do 16.0.54). Systemy Windows 7 i Windows 8 nie są już wspierane (wcześniej artykuł miał inną postać i wymogiem ograniczonego wsparcia było posiadanie conajmniej wersji 16.0.31).
  • Microsoft Security Essentials - Usunięto program i linki pobierania. Wg strony definicje aktualizacji dostarczane "do 2023". Nie wiadomo o co chodzi. W 2025 strona mówi to samo i co więcej nadal dostępne pełne instalatory aktualizacji tutaj.
  • Norton - Póki co, jedyny produkt nie obsługujący Windows 7 i 8.1 to Norton Anti-Track.
  • Sophos - Od 31 października 2022 wsparcie ograniczone tylko do dostarczania aktualizacji definicji dla Windows 7/8/8.1 i 32-bitowego Windows 10. Ostateczny nokaut zadany 31 października 2023.
  • Trend Micro - Obecnie produkty na stronie domowej mają w wymaganiach Windows 10 i Windows 11.

 

Koniec wsparcia dla XP i Vista
 

Obecnie dostawcy nie obsługują przestarzałych i dziurawych jak rzeszoto systemów XP i Vista.


 

  Pokaż ukrytą zawartość

.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 6 miesięcy temu...

Changelog 2016-2021

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 6 lat później...

Changelog 2023

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
  • 1 rok później...

Changelog 2025

 

22-16.01.2025

- Poprawione wszystkie linki, informacje i adnotacje.

- Dodana adnotacja na temat ostatniego wybryku Kasperskiego, z udziałem klientów z USA (to chyba środkowy palec wyłącznie w stronę USA i nie mamy się o co martwić).

- Dodane do listy darmowych: MajorPrivacy (zastępuje PrivateWin10), Comodo Internet Security 2025, AdGuard Mail, Mullvad Browser, Brave, DuckDuckGo, Hasleo Backup Suite Free, WindowsHybridHardening Light (WHHLight), FirewallHardening, Proton Pass, UpdateHub, PrivWindoze i PrivWindozeLite, SuperMSConfig

- Dodane do listy komercyjnych: nowa edycja SpyShelter (+ poprawiony link do starych wersji obecnie klasyfikowanych jako "klasyczne"), Linken Sphere 2

- Usunięte z listy darmowych: zlikwidowane produkty Adaware (Adaware Protect | Adaware Antivirus Free | Adaware Safe Browser), Immunet , Crystal Security, Wise Anti Malware, Malwarebytes Anti-Ransomware (MBARW) Beta, Türsteher, ABPrime i EHPrime (Pale Moon) , Microsoft Defender Browser Protection , uBO-Scope, Kimetrak (Firefox i Chrome), AOL Shield Pro Browser, Ghostery Private Browser, Iridium Browser, Sphere Browser, Certificate Patrol (Pale Moon), IronVest Essential (ex Blur Free), SUMo

- Usunięte z listy komercyjnych: zlikwidowane produkty Adaware  (Adaware Antivirus Pro i Total), ReasonLabs RAV Essentials, HDGUARD

- Dokładne szczegóły na temat usuniętych aplikacji są w spoilerach w sekcji "Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje...".

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...