Skocz do zawartości

Lista darmowych i komercyjnych programów zabezpieczających


Rekomendowane odpowiedzi

Oprogramowanie dla użytkowników domowych (z wykluczeniem wersji typu "Enterprise"):

[Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021]

....Temat w permanentnej budowie....

 
 

Założeniem listy jest zbiór nowoczesnego oprogramowania, a nie przestarzałych wersji. Jest ona mocno przefiltrowana, przykładowo masa softu wyliczana na liście Free Windows Desktop Software Security List została tu celowo wyeliminowana, tak ze względu na datowanie produktów, jak i inne zastrzeżenia.
 
Temat powstaje po to, by nie kombinować i nie zaszkodzić sobie. Powtarzam od dawna w tematach usuwania malware sugestię trzymania się silnych udokumentowanych na rynku marek i nie szukania cudów na kiju. Rozwiązania egzotyczne, niszowe są podawane tu raczej jako ciekawostka aniżeli namowa na zabezpieczanie tymi rozwiązaniami. Pewne programy oznaczyłam na szaro, by zasygnalizować kontakt z programem tylko na poziomie oglądnięcia jego strony domowej. Powody dla tego mogą być różne: mało znany produkt / ciekawostka, istnieje oryginał używający tych samych silników mający lepsze właściwości, przestarzała konstrukcja zabezpieczeń, ostatnia dostępna wersja stara, niedopracowanie aplikacji, reputacja ogólna producenta. A o beta to wiadomo co sądzić.
 
Podział funkcyjny jest dość umowny, gdyż są programy które nie można poddać jednoznacznej klasyfikacji (np. SpyShelter) i spełniają wymagania kilku sekcji. Ponadto, słowo "antywirus" jest tu użyte z powodów historycznych. Obecnie granica funkcyjna mocno się zaciera i "antywirus" może realizować o wiele więcej funkcji oraz usuwanie innych typów zagrożeń (np. adware/PUP), zaś "antymalware" może mieć zintegrowany silnik antywirusowy. Wiele aplikacji integruje też silniki zewnętrzne (na dziś jest to przede wszystkim silnik Bitdefender) i to jest oznaczone.

 


Spis treści:
- Darmowe oprogramowanie
- Komercyjne oprogramowanie

- Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje, podejrzane produkcje oraz inne dziwactwa

- Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista
- Changelog
 
 

Sygnalizacja wsparcia w przeglądarkach:

 

firefox_16.png chrome_16.png edge_16.png opera_16.png yandex_16.png

 

Oznacza rozszerzenia oficjalnie dostępne w danej bazie dodatków: Firefox Add-ons, Chrome Web Store, Microsoft Edge Addons i Opera Add-ons. Jeśli figuruje tylko znaczek Google Chrome, rozszerzenie prawdopodobnie może działać w innych przeglądarkach opartych na Chromium, np.: czysta wersja Chromium, Microsoft Edge, Opera, Vivaldi, Brave. Natomiast w przypadku przeglądarki Yandex należy opierać się na oznaczeniu Opera.

 

edgeold_16.png

 

Stara wersja Edge korzysta z innej bazy dodatków, tzn. Windows Store. Wspacie dla tej wersji wygasło, a przeglądarka jest usuwana przy udziale KB5001330.

 

palemoon_16.png basilisk_16.png

 

Pale Moon i Basilisk obsługują tylko przestarzałą technologię rozszerzeń XUL i nigdy nie będą obsługiwać WebExtensions, dlatego wybór jest mocno ograniczony. W temacie wyróżnione wyłącznie wersje dedykowane. Stare nieaktualizowane dodatki Firefox z bazy Classic Add-ons Archive nie są polecane, a rozszerzenie i tak traci zasadność, gdyż Pale Moon 29.2.0 i nowsze obsługują tylko rozszerzenia własne.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

Darmowe oprogramowanie:

 

 

Unified Threat Management (UTM) / "Wielofunkcyjne zapory sieciowe" - Odrębny system operacyjny wymagający dedykowanego komputera

 

.
Zapory sieciowe / Firewalle - Do instalacji w działającym Windows

Firewalle z własnymi sterownikami

Rozwiązania oparte na Windows Filtering Platform (WFP) bez dodatkowych sterowników / Nakładki na Zaporę systemu Windows 10 - Vista

Małe (niekluczowe) dodatki dla Zapory systemu Windows:

Inne pomoce:

 • GlassWire Free [Wersja darmowa ma tylko monitor sieciowy, jest pozbawiona firewalla i funkcji zabezpieczających - FAQ]

.
Pakiety / Platformy

Pakiety zabezpieczeń

Pakiet Avira to w istocie tylko składanka kilku produktów dostępnych jako osobne (antywirus + limitowany VPN + menedżer haseł). Adaware nieco naśladuje ten trop łącząc w paczce kwestionowalnej jakości produkty (antywirus, przeglądarka, przyklejony pasek z wyszukiwarką Privado i kilka innych funkcji).

Tylko pakiety Comodo i ZoneAlarm zawierają pełnowartościowy firewall, pozostałe są pozbawione tej funkcjonalności. 360 Total Security tylko oferuje w interfejsie doinstalowanie niepełnowartościowego produktu firmy trzeciej: GlassWire.


Panele obsługi wielu urządzeń

          Webowe portale:

.
Antywirus / Antymalware

Antywirusy

Uwaga, w instalatorach antywirusów mogą być niepożądane dodatki (paski czy inne oferty), które należy odznaczyć. Poglądowo artykuły: Has The Antivirus Industry Gone Mad?!, Beware: Free Antivirus Isn't Really Free Anymore.

Qihoo - Z firmą są związane liczne kontrowersje oraz afera z manipulowaniem wyników w testach. Ponadto, raporty na temat reklam produkowanych przez program. Pod ocenę indywidualną czy produkt jest godny zaufania.

Tencent - Marki związana z kontrowersjami i stosujące bardzo agresywną taktykę marketingową znacznie wykraczającą poza akceptowalny poziom. Wiele inwazyjnych produktów tej stajni jest instalowane metodami "PUP" i wykrywane w programach antymalware jako takie. Proszę się zastanowić jak to zachowanie koresponduje z wyborem produktu zabezpieczającego tej firmy. Dodatkowo, Zemana flaguje komponenty Tencent PC Manager i wg informacji w linku jest to działanie celowe, a nie fałszywy alarm. Stanowczo odradzam instalacje jakichkolwiek produktów Tencent.


Antymalware (z osłoną)

SecureAPlus - Aplikacja może działać równolegle z innymi antywirusami, do wglądu FAQ. Niemniej na Windows 10 wbudowany Windows Defender zostanie wyłączony. Instrukcje jak go uaktywnić, jeśli jest zamiar używać go: Using Windows Defender with SecureAPlus on Windows 10.


Antymalware (wersje darmowe pozbawione osłony)

Programy marki IOBit (IOBit Malware Fighter Free) - Liczne kontrowersje i marna reputacja producenta w środowisku usuwania malware (program niezalecany). Ponadto notoryczne adware/PUP w instalatorach wersji darmowych, co jest całkowitą sprzecznością z rolą jaką ma pełnić aplikacja.


.
Immunizacje i monitorowanie

Zabezpieczenia przed instalacją adware i PUP

Zabezpieczenia przed keyloggerami i przechwytywaniem ekranu

Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Anti-Exploit, Process Mitigation / Zapobieganie wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowania

Wsparcie EMET wygasło dnia 31 lipca 2018. Microsoft usunął linki pobierania, ale program można pobrać przez Wayback Machine.

EMET versus Windows 10: oficjalna zgodność kończy się na Windows 10 Wersja 1607 (do wglądu też porównanie możliwości starszych wersji Windows 10 w kombinacji z EMET). Funkcje EMET zostały scalone w Windows Defender Exploit Guard na Windows 10 Wersja 1709.


.
Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

Utwardzanie ustawień Windows

.
Izolacje / Wirtualne środowiska
 

Piaskownice

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

Inne

.
Blokowanie reklam, skryptów, trackerów, niebezpiecznych stron

Alternatywne serwery DNS / Filtrowanie DNS

Blokowanie statyczne w oparciu o plik Hosts i rejestr

Blokowanie via plik Hosts (globalne) oraz Witryny z ograniczeniami na poziomie rejestru (tylko IE) to metodologia przestarzała. A bardzo rozbudowany plik Hosts może obniżyć wydajność systemu - konflikt z usługą buforującą "Klient DNS", którą należałoby zdeaktywować (lub pozbyć się modyfikacji pliku). Przykład z forum. Edycja Hosts może być przydatna, pod warunkiem że nie sprowadza się do tysięcy rekordów. Benefitem jest, że edycja jest globalna, tzn. ma wpływ na wszystkie przeglądarki i inne programy. Skutkiem ubocznym zaś "dziury" i inne artefakty w miejscach zablokowanych.


Blokowanie reklam

          Wersje "Legacy" dla Pale Moon palemoon_16.png i Basilisk basilisk_16.png:

Proszę nie pomylić uBlock Origin (właściwa wersja) z uBlock (fork nastawiony na zdzieranie dotacji, obecnie brandowany jako uBlock, LLC i z wbudowanym omijaniem reklam). Nano Adblocker to kolejny fork uBlock Origin który należy omijać: wersja dla Chrome po sprzedaży nieznanym podmiotom przeobraziła się w malware, zaś wersja dla Firefox nie będzie już rozwijana i autor poleca przesiadkę na oryginał.

uBlock Origin to polecany ogólny multifunkcyjny bloker znacznie wykraczający poza pojęcie "ad blocker", domyślnie szerzej prekonfigurowany niż Adblock Plus, wliczając trackery i domeny malware.

Adblock Plus oraz AdBlock (od 2021 pod kontrolą tej samej firmy eyeo.com): Domyślnie dopuszczają reklamy z tzw. "białej listy" i w konfiguracji należy odznaczyć pozycję "Zezwalaj na nienatrętne reklamy". Dodatkowo do załadowania Polskie filtry (w uBlock Origin są już zintegrowane). Blokowanie trackerów i domen malware musi być dopiero skonfigurowane.

W bazach dodatków można znaleźć więcej propozycji, ale raczej odradzam dalsze poszukiwania. Proszę bardzo uważać. Jest dużo rozwiązań wątpliwej jakości, a nawet softów conajmniej podejrzanych (np. od firm parających się ... instalacją niepożądanych aplikacji!). Ogólnie rzecz biorąc brak też rozwiązań własnych, przeważnie produkcje są oparte na silniku Adblock Plus, AdGuard lub uBlock Origin i sugeruję brać po prostu oryginał.


Blokowanie minerów / kopania kryptowalut na stronach

Blokowanie skryptów, ramek, pluginów i innych żądań

          Wersje "Legacy" dla Pale Moon palemoon_16.png i Basilisk basilisk_16.png:

Blokowanie może skutkować niepoprawnym działaniem stron. uMatrix / ηMatrix to rozwiązania dla zaawansowanych, wymagają dużej interakcji z użytkownikiem, by ustawić wszystko jak należy.


Blokowanie trackerów

 

          Ogólne:

          Specjalizowane w anti-fingerprinting:

          Usuwanie śledzących przekierowań z adresów:

          Inne:

          Dodatki informacyjne:

Blokowanie niebezpiecznych stron, phishingu, serwerów C&C malware i innych

Programy Adaware i Avira kojarzone z instalacjami typu "PUP". Zawierają niepożądane modyfikacje związane ze zmianą strony startowej i wyszukiwarki lub oferty. Adaware występuje także w kontekście naruszeń bezpieczeństwa. McAfee nie wnosi wiele do sprawy, ponadto zawiera sponsorowany wtręt relatywny do rekonfiguracji wyszukiwarki na Yahoo oraz możliwe reklamy.
Raczej zalecane na forum do deinstalacji, niż instalacji...


Systemy reputacji | Informacje o witrynach

W starszych wersjach popularnego rozszerzenia WOT zdowodowano funkcjonalność a'la "spyware" i sprzedaż danych mogących identyfikować użytkowników, a w konsekwencji rozszerzenie zostało tymczasowo usunięte z baz dodatków Firefox i Chrome. Obecnie w bazach nowe "naprawione" wersje, ale aplikuje się zasada ograniczonego zaufania.


 

Alternatywne przeglądarki z dostosowaniami pod kątem bezpieczeństwa / prywatności:

 

Na temat tandemu Avast/AVG tutaj. Mało znane klony Chromium i Firefox to projekty "hobbystyczne", mogą być nie za często aktualizowane i felerne. W wielu przypadkach lepiej sięgnąć po originał, czyli stabilną wersję Chromium lub Firefox. Dorzucam też rekomendacje serwisu PrivacyTools.

 

.
VPN (maskowanie adresu IP)
 

 • AdGuard VPN [W wersji darmowej: 13 lokalizacji do wyboru, ograniczona szybkość i 3GB na miesiąc, brak obsługi stron streamingowych i torrent, instalacja na 2 urządzeniach] firefox_16.png chrome_16.png edge_16.png
 • ProtonVPN Free [3 kraje do wyboru, ograniczona szybkość, brak obsługi stron streamingowych i torrent, instalacja na 1 urządzeniu]
Podane tylko propozycje bez podejrzanych wątków. Natomiast VPN w Operze (oparty na SurfEasy) działa raczej jak proxy a nie prawdziwy VPN.

"Darmowy VPN" może wiązać się z ukrytymi paragrafami i niepożądanymi działaniami, takimi jak: produkcja reklam, naruszenia prywatności, utylizacja połączenia internetowego przez podmioty trzecie i przekierowania na podejrzane serwery. Darmową ofertę należy solidnie zweryfikować wczytując się w opis, EULA czy Politykę prywatności. Przykłady darmowych wersji, których należy unikać: Hola (działania a'la bootnet), ZenMate (reklamy). Dodatkowo dorzucam tabelki ze szczegółowym porównaniem dostawców VPN oraz rekomendacje serwisu PrivacyTools.

 

 

Sejfy na hasła, notatki, etc. / Menedżery haseł

 

Bez bazy danych ("Stateless"):

Oparte na lokalnej bazie danych:

          * Opcjonalna synchronizacja przy udziale wybranego serwisu (np. Dropbox, OneDrive, Google Drive). W KeePass poprzez wtyczki.

 

Oparte na chmurze / Wymóg rejestracji konta:

          * Lokalna baza danych, ale program umieszczony w tej sekcji ze względu na wymóg rejestracji konta.

 

Dorzucam też rekomendacje serwisu PrivacyTools.

 

 

Pozostałe kategorie

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

Sprawdzanie certyfikatów

Sprawdzanie luk / Aktualizacje oprogramowania

          Tylko raporty:

Tweakery prywatności

 


Wersje Uniwersalne/Modern (Windows 10 i Windows 8/8.1) - Sklep Windows

W Sklepie można znaleźć też różne gadżety od producentów antywirusów, głównie koncentrujące się na dostarczaniu "szybkiego dostępu" do sprawdzenia statusu danego antywirusa.
.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Komercyjne oprogramowanie:

 

 

 

Pakiety zabezpieczeń

W określonych przypadkach pozornie najbardziej rozbudowane edycje, wersje typu "total" / "ultimate", to chwyt marketingowy. Tzn. ledwie kilka funkcji więcej lub funkcje niekluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa np. jakieś głupoty typu "optymalizacje systemu".


Firewalle z własnymi sterownikami

Rozwiązania oparte na Windows Filtering Platform (WFP) bez dodatkowych sterowników / Nakładki na Zaporę systemu Windows 10 - Vista

Antywirusy

Antymalware (z osłoną)

Antymalware (bez osłony)

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Zabezpieczenia przed keyloggerami i przechwytywaniem ekranu

Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

Preparowane przeglądarki

Piaskownice

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

Blokery reklam (brak zależności od typu przeglądarki)

Blokery trackerów

VPN (maskowanie adresu IP)

CyberGhost VPN, Private Internet Access i Zenmate VPN są obecnie własnością tej samej firmy Kape Technologies, dawniej znanej jako Crossrider i powiązanej z instalacjami adware. Dodatkowo dorzucam szczegółowe tabelki z porównaniem serwisów VPN oraz rekomendacje serwisu PrivacyTools.

 

Sejfy na hasła / Menedżery haseł

Sprawdzanie luk / Aktualizacje oprogramowania

.
 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje, podejrzane produkcje oraz inne dziwactwa

 

W spoilerach wycofane oferty, stare nierozwijane / porzucone programy, dziwadła oraz zdecydowanie niepolecane produkty, niezależnie od faktu, że są to teoretycznie "zarejestrowane" marki, a niektóre nawet figurujące jako "partnerzy Microsoftu". Wyliczane tu po to, by ich właśnie nie instalować, bo na rozmaitych portalach oprogramowania / listach softu można się na te kwiatki nadziać. Notuję też, że niektórzy użytkownicy próbujący usuwać infekcje adware na własną rękę instalują archaiczne bezużyteczne wersje typu "antyspyware".

Używanie starych nieaktualizowanych wersji to fałszywe zabezpieczenia, limitacje zabezpieczeń (brak dostępnych najnowszych metod gwarantujących bezpieczeństwo), słaba odporność na nowoczesne formy malware, również jedna z dróg infekcji (wykorzystanie określonej luki w danym oprogramowaniu), błędy i niedoróbki, brak supportu. Ponadto, próba instalacji starych aplikacji (zwłaszcza tych opartych o sterowniki trybu kernel) na nowoczesnych systemach (np. Windows 10) może mieć nieprzewidziane skutki, prowadząc do niestabilności i awarii.

 

 

Darmowe:

 

 

Spoiler

 

Panele obsługi

Pakiety

 • FortiClient - Obecnie wyłącznie komercyjne rozwiązania. Ostatnią "pełną" darmową wersją jest 6.0, nowsze wymagają licencji i połączenia EMS. Link do pobierania tej wersji został usunięty ze strony domowej.
 • Outpost Security Suite FREE - Martwy stary program, darmowa wersja pochodzi z 2011. Marka Outpost przejęta przez Yandex, wycofywana cała linia i zlikwidowane wszystkie produkty, a strona agnitum.com zamknięta. Antywirus w pakiecie Outpost otrzymywał sygnatury tylko do końca 2016.
 • Roboscan Internet Security Free - Nierozwijany, ostatnia wersja z 2013, a strona roboscan.com niedostępna. Rzekome zastępstwo, czyli pakiet ALYAC, również niedostępny (po latach "Coming soon" przeobraziło się w płatną ofertę "Enterprise" bez linków pobierania wersji próbnej). Ponadto, software z niedoróbkami.

Firewalle

 • Avira Firewall Manager - Wersja testowa beta, już niedostępna.
 • Filseclab Personal Firewall - Wersja z 2005! Produkt całkowicie porzucony. Martwa strona domowa.
 • Kerio Personal Firewall - Historyczna ostatnia darmowa edycja. Rekordzista - to wersja z 2003!
 • Online Armor Free - Cała seria Online Armor (darmowa i komercyjne) nierozwijana i usunięta na korzyść komercyjnego Emsisoft Internet Security który w późniejszym czasie i tak wyeliminowano. Instalacja wersji darmowej zablokowana (rejestracja się nie uda). Natomiast funkcjonalność już zainstalowanego wcześniej programu ograniczona (brak aktualizacji list z serwerów).
 • Outpost Firewall Free - Stara edycja 2009, zastąpiona przez Outpost Security Suite FREE - patrz wyżej.
 • PC Tools Firewall Plus - Dawno temu PC Tools przejęte przez Symantec. Wszystkie produkty tej serii zakończyły żywot.
 • Privatefirewall - Ostatnia wersja z 2013, produkt zlikwidowany. Obecnie firma proponuje komercyjne zabezpieczenie dla serwerów IIS (ThreatSentry).
 • Sunbelt Personal Firewall - Ostatnia wersja 4.6.1861 z 2008. Sunbelt zostało przejęte przez GFI / VIPRE.
 • Windows Firewall Control Free (Edycja dla XP) - Nakładka na zaporę wbudowaną w XP, wersja usunięta ze strony domowej (obecnie tylko wersje dla Windows 7 i nowszych).

Blokowanie szkodliwych zakresów IP

 • Bot Revolt Free Edition - Fork PeerBlock na licencji adware, ograniczający w wersji darmowej funkcje (np. aktualizację list). Aplikacja wątpliwej konduity. Porzucona i już niedostępna, martwa strona botrevolt.com.
 • PeerBlock (zastępujący archaiczny PeerGuardian) - Ostatnia wersja z początku 2014. Limitowana do używania I-Blocklist, które to od 2015 wymagają płatnej subskrypcji.

Antywirusy

 • Arcabit Free Antivirus (edycja portalu onet.pl) oraz mks_vir (po przejęciu przez ArcaBit był udostępniany bezpłatnie) - Od dawna nie żyją. Bezpłatny mks_vir przestał być oficjalnie udostępniany i wspierany 01.03.2014.
 • Amiti Free Antivirus - Wersja na stronie Sourceforge na silniku ClamAV, nie wygląda na rozwijany. Natomiast wersja na stronie NETGATE przedstawiana jako darmowa, po instalacji w interfejsie napis "W pełni funkcjonalna wersja próbna". Ogólnie produkt słaby i niepolecany.
 • Avetix Free - Na silniku Bitdefender. Cały projekt dokonał żywota 30.09.2015. I tak była to słaba ochrona oraz istniały zastrzeżenia.
 • BeeDoctor - Dziwny soft z Tajlandii używający silnika Avira. Komponent antywirusowy i tak jest poboczny. Obecnie martwa strona domowa.
 • Baidu Antivirus 2015 - Wersja przeznaczona na rynek zachodni nie była rozwijana od dłuższego czasu, obecnie strona domowa usunięta.
 • CharityAntivirus Free Version - Klon starszej edycji Bitdefender Free Edition. Mocno podejrzana aplikacja (wyłudzająca dane przy rejestracji) pochodząca z tej samej stajni co soft wątpliwej reputacji MYFreeAntivirus.
 • Celframe Free Antivirus - Podejrzany rip-off programu Immunet datowany na 2011. Obecnie już usunięty ze strony domowej, można poczytać o nim tylko w linkowanym PDF.
 • Chilli Free Antivirus - Klon starszej edycji Bitdefender Free Edition. Firma usunęła produkt.
 • ClamWin + Clam Sentinel - Domyślnie brak rezydenta (co próbuje nadrabiać Clam Sentinel), słaba detekcja, niepożądane dodatki typu paski Ask w instalatorze.
 • Clearsight Antivirus Free - Produkt miernej jakości, starsza wersja była klonem z serii Preventon wyliczanej poniżej.
 • Clearsight w starszej wersji, Digital Defender FREE AntiVirus (ex Digital Defenders Antivirus – Free Edition), Preventon Free Edition (obecnie już niedostępny + na stronie są oferowane także inne dziwne produkty), UtilTools Antivirus Free Edition - Są to wielokrotne klony powiązane z mocno podejrzaną marką UtilTool Ltd. Pomijając już sam zastanawiający fakt powielania, są to aplikacje miernej jakości, z daleka.
 • Comodo Cloud Antivirus (CCAV) - Produkt porzucony na korzyść rozwoju Comodo Antivirus (CAV). Powiadomienie na forum Comodo.
 • DAM Antivirus - Stary i martwy rebrand Twister Antivirus, udostępniony przez znanego hijackera skrótów v9.com / 337 Technology limited.
 • Hero Cloud Antivirus - Wszystko na temat "jakości" tego czegoś w linku.
 • Kingsoft Antivirus - Nierozwijany, martwy. Poboczna uwaga: jak to z chińczykami bywa, produkty Kingsoft mogły być instalowane w sposób wymuszony technikami "PUP" - przykład.
 • Kompas Antivirus - Ciekawostka z Indonezji. Martwa strona domowa. Wątek dyskusyjny tutaj.
 • McAfee McAfee Cloud AV / NextGen AV - Produkt wycofany, koniec aktualizacji baz danych 31 marca 2018.
 • Microsoft Security Essentials - Produkt usunięty. Koniec wsparcia dla Windows 7 nastąpił 14 stycznia 2020.
 • Namo Antivirus - Ciekawostka z Indii. Martwa strona domowa.
 • Padvysh Antivirus Free Edition - Ciekawostka z Iranu. Wątek dyskusyjny tutaj.
 • Rising Antivirus Free Edition - Zgodnie z informacją na stronie orientacja na rynek zachodni to przeszłość, choć antywirus nadal jest oferowany do pobrania i wspierany przez aktualizacje. Podany tam link pobierania nawet nie działa, natomiast czynny jest ten link. Co nie zmienia faktu, że jest to stara edycja z 2011, niekompatybilna z nowymi systemami. Najnowszy antywirus Rising w wersji chińskiej jest grubo do przodu. Produkt słabej jakości z fatalną reputacją, powiązany z aferą zainfekowania wirusem Sality.
 • SkyShield Antivirus 2014 - Podejrzana produkcja o niskiej jakości.
 • UnThreat Free AntiVirus 2014 - Obecnie produkty marki UnThreat w ogóle już niedostępne. Wersja darmowa stara, produkcja niskiego zaufania. Oparty na silniku marki GFI Software / VIPRE.
 • Virus Chaser (licencja Personal) - Ciekawostka z Korei. Martwa strona domowa.
 • ZenOK Free Antivirus - Stara dziwna produkcja, strona domowa martwa.
 • Zillya! Antivirus - Stara darmowa wersja z 2014 już niedostępna, obecnie na stronie już nowa seria i tylko w wydaniu komercyjnym. Produkcja niskiego zaufania.

Antyspyware, antymalware i inne dziwne produkcje

 • Abelssoft ActiveProtect Free - Program w niewyjaśnionych okolicznościach usunięty. Ponadto, w wersji darmowej były reklamy i ograniczenie do domyślnego folderu Pobrane.
 • Anvi Smart Defender Free - Program usunięty. Martwa strona domowa.
 • EMCO Malware Destroyer - Program wątpliwej reputacji! Obecnie i tak już niedostępny na stronie domowej.
 • MalwareFox Free - Podejrzany rebrand programu Zemana.
 • NoVirusThanks Malware Remover - Brak aktualizacji od 2011.
 • SecuraLive Free Edition - Wersja darmowa bez osłony, silnik IKARUS. Produkt dokonał żywota, martwa strona domowa.
 • Spyware Terminator 2015 - Przestarzały program o niechlubnej przeszłości. Instalatory "wzbogacane" niepożądanymi dodatkami.
 • SpywareGuard - Archaiczna ochrona, wycofana na rzecz SpywareBlaster, który nadal jest rozwijany.
 • Ultra Adware Killer - Do przeczytania cały temat. Program uprawiał złodziejstwo definicji AdwCleaner i JRT.
 • Windows Defender w wersji instalacyjnej dla XP/2003. Historyczna niepełnosprawna wersja całkowicie zastąpiona przez Microsoft Security Essentials oraz Windows Defender integrowany w nowszych systemach.

Zabezpieczenia przed keyloggerami

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Różne monitory, anti-exe i inne

 • ExeWatch - Program nierozwijany od lat, brak strony domowej.
 • InstallGuard - Abandonware. Ostatnia darmowa wersja i to w stanie "beta" pochodzi z 2012.
 • McAfee Real Protect (ex Raptor) - Po ukończeniu fazy beta produkt w wersji standalone usunięty i zintegrowany w innych produktach McAfee. Obecnie już niedostępny na linkowanej stronie.
 • PC Tools ThreatFire - Dawno temu PC Tools przejęte przez Symantec, likwidacja strony domowej (do wglądu archiwalna postać strony z 2014). Ostatnia wersja pochodzi z 2009.
 • SafenSoft SysWatch Personal - Produkt w permanentnym stanie beta, darmowy na rok, i już niedostępny (brak linków na stronie domowej).
 • Trend Micro RUBotted - Nieaktualizowany od lat. Permanentna beta. Obecnie niedostępny ze strony Trend Micro.
 • WinPatrol FREE - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.
 • WinPrivacy FREE - Przemianowany na WinPatrol Firewall bez opcji "Free", a wersja niezarejestrowana pozbawiona ochrony. Dodatkowo ten sam scenariusz co powyżej.

Preparowane przeglądarki

Piaskownice

 • BufferZone - Ostatnia darmowa wersja sprzed kilku lat, listuje ją Softpedia. Całkowicie usunięte ślady wersji darmowej na stronie producenta, obecnie jest rozwijana tylko komercyjna wersja BUFFERZONE dla środowisk Enterprise.
 • GeSWall Freeware - Ostatnia wersja z 2011. Prawdopodobieństwo niestabilności systemowej i BSOD. Program został usunięty z Softpedii.
 • Private Workplace / SANDBOX Rx - Porzucone stare testowe projekty marki Horizon DataSys, niestabilne / zabugowane. Obecnie firma udostępnia nowe darmowe programy innego typu: Reboot Restore Rx + Rollback Rx Home Edition.
 • Sandboxie - Sophos zlikwidował projekt, ale dostępne forki (linkowane w sekcji Darmowych).
 • SurfCanister - Martwy projekt, niedostępna strona domowa. Technologia została przejęta przez QuickHeal ze skutkiem w usunięciu aplikacji.

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

 • COMODO Time Machine - Martwy projekt kończący kompatybilność na Windows 7, bugi i możliwe BSODy. Ponadto, to program oparty na starym kodzie Rollback Rx innego producenta - więcej tutaj. Alternatywą jest darmowy nowoczesny Rollback Rx Home Edition.
 • iCore Virtual Accounts - Aplikacja dla XP nierozwijana od 2010, obecnie martwa strona domowa.
 • Returnil System Safe 2011 Free - Oprogramowanie w stanie EOL, niekompatybilne z Windows 8 i nowszymi. Zastąpione komercyjnym Quietzone™, który również zakończył żywot.
 • ToolWiz Time Machine - Wersja z 2013 bez kompatybilności z Windows 10 i już niedostępna ze strony domowej. Obecnie jest dostępny inny produkt Toolwiz Time Freeze.
 • Windows SteadyState - Historyczna aplikacja Microsoftu dla XP i Vista.

Blokowanie reklam, skryptów, trackerów, etc.

 • Ad Muncher - Wersja z 2014, porzucona. Nie działa w Edge i IE11.
 • Ad Sanitizer zintegrowany w Chromodo - Kontrowersyjny moduł Comodo brandowany jako AdTrustMedia (popatrz niżej na PrivDog), usunięty z Chromodo z powodu jakiegoś bliżej niesprecyzowanego bugu. Zastąpiony przez zewnętrzny Comodo AdBlocker, w późniejszym czasie również zlikwidowany.
 • Adaware Ad Block (Firefox, Chrome) - Oparty na starej wersji uBlock. Rozszerzenie dla Chrome nieaktualizowane od 2018, zaś rozszerzenie dla Firefox usunięte z Mozilla Addons.
 • Adblock Edge (Firefox) - Usunięty z Mozilla Add-ons. Autor porzucił projekt zalecając instalację bardziej zaawansowanego uBlock Origin.
 • Adblock LTE-A (Firefox) - Wersja z 2015, brak zgodności z Firefox 57+ i oznak rozwoju.
 • AdFender Free Edition - Od wersji 2.50 tryb Standard (darmowy) niedostępny.
 • AdGuard (Legacy) (Pale Moon) - Ostatnia zgodna wersja 2.10.8, która i tak kończy swą kompatybilność na starym Pale Moon 27.

 • Bad Ad Johnny (Chrome) - Rozszerzenie usunięte i już niedostępne w Chrome Web Store. Zastąpione przez dodatek PureVPN Extension for Chrome z płatnym VPN.
 • BFilter / Proximodo / Proxomitron - Seria nieaktualizowanych od lat filtrów.
 • Comodo AdBlocker - Seria porzuconych i już niedostępnych produktów, zastąpiona przez Comodo Dome Shield (filtrowanie DNS).
 • Fox Web Security (Firefox, Chrome) - Wersja dla Chrome z 2017. Brak zgodności z Firefox 57+, już niedostępny w Mozilla Add-ons.

 • hpHosts - Wycofany na korzyść Malwarebytes Browser Guard.
 • HOSTS Anti-PUPs/Adware - Plik Hosts produkcji francuskiej, kiedyś nawet oferowany z poziomu interfejsu AdwCleaner. Porzucony i już niedostępny. Zastąpiony przez produkty Blockulicious (obecnie także niedostępne).
 • MHT Hosts Updater Tool - Oparty o aktualizacje z Cybertrackera. Cybertracker został zamknięty.
 • MHT Web Filter - Jak wyżej.
 • Mining Blocker (Firefox, Chrome, Opera) - Rozszerzenie usunięte.
 • No Coin (Firefox, Chrome, Opera) - Porzucony projekt, gdyż obecnie przeglądarki mają wbudowane własne mechanizmy obronne oraz są dostępne bardziej aktualne listy.

 • Nano Adblocker - Fork uBlock Origin który należy omijać: wersja dla Chrome po sprzedaży nieznanym podmiotom przeobraziła się w malware, zaś wersja dla Firefox nie będzie już rozwijana. Należy zainstalować oryginał, czyli uBlock Origin.
 • NoScript "Classic" (Pale Moon, Basilisk, Firefox poniżej 57) - Stara nierozwijana wersja, nie polecana na forum Pale Moon. Więcej tutaj i tutaj.
 • Norton ConnectSafe - Usługa DNS wyłączona 15 listopada 2018.
 • PhishBlock - Wersja z 2014, obecnie strona domowa i tak się nie ładuje.
 • PrivDog - Skompromitowany program Comodo brandowany jako AdTrustMedia, zawierający kontrowersyjną funkcję podmiany reklam innymi "zaufanymi" i powiązany z naruszeniami bezpieczeństwa, instalowany też metodami "PUP" jako doczepienie w innych instalatorach. Programu już nie można pobrać ze strony privdog.com. Został zastąpiony przez Comodo AdBlocker Desktop, który również zakończył żywot na korzyść Comodo Dome Shield.
 • Policeman (Firefox) - Porzucone rozszerzenie, brak zgodności z Firefox 57+. Nowoczesne zamienniki w sekcji darmowych programów.
 • RequestPolicy Continued  (Firefox) - Jak wyżej.
 • Replace zero-width characters with emojis (Chrome) - Rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store.
 • ScriptBlock (Chrome) - Rozszerzenie w niewyjaśnionych okolicznościach usunięte z Chrome Web Store.
 • Script Blocker for Chrome™ (Chrome) - Rozszerzenie nieaktualizowane od dłuższego czasu, usunięte z Chrome Web Store.
 • ShareMeNot - Projekt w wersji standalone oficjalnie nierozwijany od 20.7.2014. Obecnie jego funkcjonalność jest zintegrowana w Privacy Badger.
 • Skype ADBlocker - Prosty batch nieznacznie modyfikujący plik Hosts oraz pliki config.xml w folderach Skype. Wersja z 2016 i wątpliwe, że jeszcze działa.
 • uBlock - Stary nierozwijany fork, później przejęty przez podejrzaną markę. Należy zainstalować oryginał, czyli uBlock Origin.
 • uBlock Origin Extra (ex uBlock Origin WebSocket) (opcjonalny dodatek tylko dla Chrome i pochodnych) - Od 20.10.2020 nierozwijany i usuięty z Chrome Web Store, gdyż jest już zbędny.
 • ZenMate Web Firewall - Rozszerzenie oparte na starszej wersji uBlock Origin. Od dłuższego czasu nierozwijane, usunięte z Chrome Web Store.

Różne dodatki do przeglądarek

 • Ad-Aware Security Toolbar - Skompromitowany pasek powiązany z instalacjami typu "PUP" i niepożądanymi modyfikacjami. Zastąpiony przez Ad-Aware Web Companion.
 • AVG Do Not Track - Stara edycja o niskim poziomie bezpieczeństwa. Wersje dla Firefox i Chrome usunięte z baz dodatków. Ta funkcjonalność została wbudowana do AVG Web TuneUp.
 • AVG LinkScanner - Stara aplikacja zastąpiona nowszymi produktami.
 • AVG PrivacyFix™ (Chrome) - Produkt usunięty przez firmę. Ta funkcjonalność została wbudowana do AVG Web TuneUp.
 • AVG Secure Search - Stara wersja zastąpiona AVG Web TuneUp. Program instalowany metodami "PUP".
 • AVG Web TuneUp - Program silnie kojarzony z niechcianymi instalacjami / PUP, a wersja dla Chrome występowała także w kontekście naruszeń bezpieczeństwa. Program porzucony, nie można go pobrać ze strony głównej, również oferta instalacji nie pokazuje się na planszy AVG (info).
 • Blockulicious Classic (Firefox, Chrome, IE) - Produkt wycofany, niedostępny od grudnia 2016. Zastąpiony przez serwis Blockulicious DNS - obecnie również niedostępny (martwa strona blockulicious.crdf.fr).
 • COMODO Cloud Antivirus (Chrome) - Rozszerzenie usunięte z Chrome WebStore.
 • cyscon Security Shield (Firefox) - Obecnie strona phishkiller.com niedostępna, a rozszerzenie dla Firefox usunięte z Mozilla Add-ons. Powód nieznany.
 • Extension Defender - Od długiego czasu brak aktualizacji i bardzo uboga baza nie gwarantująca żadnego realnego bezpieczeństwa. Porzucony projekt, strona domowa nie istnieje. Wersje dla Firefox i Chrome usunięte z baz dodatków.
 • Gmelius Free - Wersja dla Firefox nieaktualizowana od dawna i usunięta z Mozilla Add-ons. Na stronie domowej tylko warianty dla Chrome i Opera. Program został usunięty z listy, gdyż obecnie wśród funkcji nie figuruje już detekcja śledzących trakerów.
 • Norton Identity Safe - Stara wersja ogólna datowana na rok 2014, niedostępna od 7 czerwca 2017. Obecnie dostępna nowa wersja w postaci rozszerzeń dla przeglądarek, linkowana wcześniej.
 • Panda Safe Web - Skompromitowany pasek z mechanizmami śledzącymi Visicom. Już niedostępny, obecnie link kieruje do usługi VPN (ograniczona wersja darmowa częścią darmowego antywirusa Panda).
 • Trend Micro Browser Guard - Historyczny program. Ostatnia dostępna wersja jest datowana na 2011.

Alternatywne przeglądarki z dostosowaniami pod kątem bezpieczeństwa / prywatności

 • Avira Scout [Klon Chrome z preinstalowanymi rozszerzeniami Avira Browser Safety, Privacy Badger, HTTPS Everywhere] - Program porzucony i usunięty ze strony domowej.
 • Bitdefender Safepay - Stara wersja z 2014 dostępna tylko na partnerskiej polskiej stronie. Oficjalna anglojęzyczna strona od dawna nie oferuje odrębnego pobierania samej przeglądarki (EOL), funkcja Safepay w najnowszej wersji jest integralnym składnikiem komercyjnych pakietów BitDefender.
 • Librefox [Klon Firefox z dostosowaniami pod kątem prywatności] - Nierozwijany, ostatni repak oparty na starym Firefox sprzed kilku lat. Alternatywą jest LibreWolf.

Inne

 

 

 

Komercyjne:

 

 

Spoiler

 

Pakiety

 • AhnLab V3 Internet Security - To stara wersja 8 kończąca kompatybilność na Windows 7 i nie można już nawet pobrać wersji trial. Nowszą edycją dla użytkowników domowych jest V3 365 Clinic - widoczny tylko na koreańskiej wersji strony, nie sprawdzałam czy ta wersja ma wbudowany język angielski.
 • Defenx
 • Emsisoft Internet Security - Funkcjonalność scalona z Emsisoft Anti-Malware.
 • FM Internet Security | Ultimate Protection 2015 - Klon starszej wersji Bitdefender. Wycofany: "W związku z nawiązaniem współpracy z firmą Kaspersky Lab postanowiliśmy zakończyć dystrybucję aplikacji z serii FM Antivirus i wprowadziliśmy do naszej oferty program Kaspersky Internet Security multi-device".
 • iolo Phoenix 360 - Produkt wątpliwej reputacji. Zawiera Malware Killer będący rebrandem Zemana.
 • Max Secure - Produkty indyjskie kwestionowalnej jakości.
 • Outpost - Outpost zostało przejęte przez Yandex, a strona agnitum.com została zamknięta. Cała seria Outpost (Outpost Antivirus Pro, Outpost Firewall Pro, Outpost Security Suite Pro) wycofana ze sprzedaży. Aktualizacje bazy antywirusowej i wsparcie były dostarczane do grudnia 2016.
 • PC Matic - PC Pitstop to legalna firma, ale agresywna taktyka marketingowa i działania nawet na pograniczu "scamu", a produkty kwestionowalnej jakości. Do czytania ten wątek. Na dodatek wykrywany przez MBAM jako "potencjalnie niepożądany program" - info.
 • SecuraLive - Cała linia SecuraLive (Antivirus Free oraz Pro | Internet Security | Ultimate Security) dokonała żywota, martwa strona domowa.
 • Slimware Antivirus / SlimAV - Podejrzany produkt firmy Slimware Utilities Holdings, Inc., znanej z instalacji typu "PUP". Slimware to odłam IAC/Mindspark (znanego dystrybutora adware/PUP).
 • Total Defense
 • TotalAV / PCProtect - Klony. Ofensywne techniki marketingowe, scam. Starsze wersje wykrywane przez MBAM jako PUP.Optional.TotalAV / PUP.Optional.PCProtect.
 • TrustPort - Firma wstrzymała sprzedaż produktów. Więcej w FAQ.
 • Zillya!

Firewalle

Antywirusy

Antymalware

 • Abelssoft ActiveProtect - Program w niewyjaśnionych okolicznościach usunięty przez producenta. Przypuszczalnie został zastąpiony nowszym Abelssoft AntiRansomware.
 • Auslogics Anti-Malware - Skaner na żądanie z silnikiem Avira. Wprawdzie na znajomym silniku, ale aplikacja słaba i niegodna zaufania. Wbudowane śledzące moduły "Google Analytics" oraz odnośniki do innych wątpliwych softów (np. BoostSpeed). Notabene, teraz produkty tej marki są wykrywane jako "PUPy", zarówno w AdwCleaner, jak i MBAM.
 • Exterminate It! - Produkt marnej jakości i wątpliwej reputacji, mający na sumieniu różne dziwne działania i scam. Więcej tutaj
 • Gridinsoft Anti-Malware | Trojan Killer - Ukraińska produkcja o nieznanym tle, znana z dużej ilości fałszywych alarmów. Wersja próbna nie umożliwia usuwania malware bez klucza ("Please be aware, demo version can find threats, but cannot delete malware if there were threats found."). Pierwsza postać programu, czyli "Trojan Killer", była powiązana z niepożądanymi aktywnościami - Info.
 • iolo Malware Killer - Rebrand programu Zemana.
 • Loaris Trojan Remover - Podejrzana produkcja. W przeszłości wykrywany nawet jako niepożądany program.
 • MalwareFox Premium - Rebrand programu Zemana.
 • NETGATE Spy Emergency - Niszony produkt o słabej reputacji.
 • Raxco PerfectGuard - Rebrand programu Zemana.
 • SpyHunter - Skaner wątpliwej reputacji bardzo silnie forsowany w wynikach Google i stosujący techniki manipulacji skłaniające do instalacji. Na Google cała masa wysoko pozycjonowanych opisów "usuwania malware" skonstruowanych w taki sposób, by pobrać SpyHunter jako cudowny darmowy lek na daną infekcję. Po instalacji okazuje się, że jest to program płatny. Niestety SpyHunter raczej nie jest wykrywany i usuwany, gdyż każde takie podejście kończy się sprawą w sądzie - przykład z AdwCleaner.
 • StopZilla! - Skaner wątpliwej reputacji mający bardzo długą historię niechlubnych działań na pograniczu "rogue" oraz mieszane recenzje. Producent jest "legalny", ale działania marketingowe i jakość produktów kwalifikują produkty tej marki zdecydowanie jako niepolecane.
 • Trojan Remover - Program miernej reputacji.
 • TrojanHunter - Produkt zakończył żywot. Martwa strona trojanhunter.com.
 • Watchdog Anti-Malware - Rebrand programu Zemana.
 • WinPatrol Security Bundle - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

 • Abelssoft AntiRansomware - Program kwestionowalnwej jakości. Dyskusja tutaj.
 • CryptoMonitor PRO - Marka przejęta przez Malwarebytes, produkt usunięty i zastąpiony przez Malwarebytes Anti-Ransomware Beta, którego funkcjonalność z kolei została przeniesiona do Malwarebytes Anti-Malware 3.0.
 • CyberSight RansomStopper Business - Firma zakończyła działalność. Martwa strona domowa.
 • GridinSoft Anti-Ransomware - Produkt ze stajni Gridinsoft Anti-Malware / Trojan Killer (patrz wyżej), o nieznanym działaniu.
 • Foltyn SecurityShield - Tak, to od pierwotnego autora Gadu-Gadu. To była wczesna faza rozwojowa beta, która nie trwała zbyt długo. Produkt zakończył żywot zanim go zaczął. Jakoby miał być zastąpiony innym, wcześniej na stronie domowej był komunikat: "Attention Foltyn SecurityShield beta testers: we're sorry, but beta tests are closed. Application development is suspended. Soon (Dec 2016/Jan 2017) we will offer here better security solution- based on application whitelisting. It is better to prevent malicious code to run at all, than allow it to run and try to detect & prevent harmful behaviour."
 • Malwarebytes Anti-Exploit (MBAE) Premium - Funcjonalność scalona w Malwarebytes Anti-Malware 3.0. Obecnie wszystkie funkcje Premium przeniesione do darmowej wersji Beta listowanej w sekcji darmowych aplikacji.
 • Padvish AntiCrypto - Irański produkt o nieznanej skuteczności.
 • ViRobot Anti-Ransomware - Koreański produkt w wersji testowej, nie nadaje się obecnie do rzeczowych zabezpieczeń, a licencja niejasna (stąd umieściłam w sekcji komercyjnych).
 • WinPatrol WAR (ex WinAntiRansom PLUS) - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.

Anti-keylogger

 • Abelssoft AntiLogger - Zasada ograniczonego zaufania jak w przypadku innych aplikacji tego producenta.

Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

 • AppGuard Personal - Produkt zastąpiony przez AppGuard Solo / Business.
 • DefenseWall - Aplikacja nierozwijana / porzucona, obsługuje tylko systemy 32-bit.
 • Excubits - Obecnie wszystkie produkty Excubits (Bouncer, MemProtect, MZWriteScanner i Pumpernicel (FIDES)) niedostępne. Firma w trakcie "dostosowań strategii", więcej tutaj. Pojawiła się jednak darmowa wersja Bouncer pod nazwą Türsteher (popatrz do sekcji darmowych).
 • WinPatrol Firewall (ex WinPrivacy PLUS) - Program nierozwijany.
 • WinPatrol PLUS - Program nierozwijany.

Piaskownice / Wirtualizacja / Przywracanie poprzedniego stanu

 • Abelssoft BankingBrowser - Zasada ograniczonego zaufania jak w przypadku innych aplikacji tego producenta.
 • Covert Pro - Aplikacja nieznanej konduity. Obecnie strona domowa blokowana przez rozszerzenie Malwarebytes...
 • Quietzone™ - Kolejny produkt marki Returnil, który został porzucony. Strona qz.returnilvirtualsystem.com niedostępna.
 • SecuBrowser - "Uboższe Sandboxie", produkt obecnie nawet nie jest dostępny do pobrania, a na stronie domowej jakieś treści "Biblijne".
 • System Revert 2011 - Uśmiercone oprogramowanie, brak nawet strony domowej.

VPN (maskowanie adresu IP)

 

 

 

 

Uwaga na poniższe aplikacje!

ByteFence Antimalware Free - Podejrzany rebrand Reason Core Security, instalowany / przemycany na komputery technikami PUP. Usuwany przez AdwCleaner/MBAM.
RemoveIT Pro SE - Sklasyfikowany jako fake, wykrywany przez MBAM jako PUP.Optional.RemoveITPro.
YAC (Yet Another Cleaner) - Aplikacja m.in. reklamowana na stronach hijackerów skrótów, scam, kradzież bazy MBAM. Wykrywany przez MBAM pod nazwą kodową FraudTool.YAC. Usuwany także przez AdwCleaner.

 

 

Przy okazji, w bazach dodatków Firefox i Chrome mnożą się podejrzane adblocki robione przez firmy ... parające się reklamodawstwem i instalacjami PUP. Przykłady "blokerów reklam" od takich firm: Adblocker Ultimate, Ad-Blocker (oba opisy na SystemLookup zrobione przeze mnie). Te dodatki mają też podejrzanie wysoką liczbę użytkowników.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 4 miesiące temu...

Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7

 

Koniec wsparcia systemu Windows 7 nastąpił 14 stycznia 2020. Na razie nie ma obaw, by główne marki zaczęły usuwać kompatybilność dla Windows 7 SP1 z wszystkimi aktualizacjami. Więcej tutaj. Póki co, lista krótka:

 • Comodo - Na razie tylko subtelne sygnały, że wersje z przyszłości mogą zawierać funkcje niedostępne lub niedziałające na Windows 7.
 • McAfee VPN (wbudowane w pakiety LiveSafe i Total Protection) - Artykuł objaśnia, że jest wymagana jakaś krytyczna aktualizacja Microsoftu, która rzecz jasna nie jest dostępna. Kafelek VPN jest usuwany z interfejsu podczas aktualizacji McAfee do wersji 16.0.23.
 • Microsoft Security Essentials - Usunięto linki pobierania. Definicje aktualizacji będą dostarczane do 2023.

 

Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista
 

Jest sukcesywnie redukowane wparcie dla przestarzałych i dziurawych jak rzeszoto systemów XP i Vista. Obecnie większość dostawców nie obsługuje już tych platform. Wejścia oznaczone za pomocą  oznaczają, że dla ostatnich wspieranych wersji nadal są dostarczane aktualizacje definicji. Programy bez tego oznaczenia należy odinstalować, wyjątkiem jest SandBoxie.

 

 • Adaware - Brak wsparcia dla obu systemów. Artykuł ma sprzeczne informacje, tzn. mówi o zaprzestaniu dostarczania aktualizacji pod kątem zagrożeń malware, a jednocześnie oferuje link do starszego instalatora datowanego na rok 2017.
 • Avast - Ostatnia wersja z obsługą XP i Vista to 18.8. Program nadal będzie otrzymywał aktualizacje definicji, ale nie wiadomo jak długo.
 • AVG - Jak wyżej. Ostatnia zgodna wersja jest nadal widoczna na stronie domowej.
 • Avira - Od dawna brak wsparcia dla XP i Vista. XP otrzymywał aktualizacje definicji do kwietnia 2016. Koniec wsparcia Vista nastąpił w 2013.
 • Bitdefender - Kompatybilność z XP i Vista kończy się na edycji 2015, która nie jest już wspierana. Darmowy antywirus także niedostępny.
 • BullGuard - Prawdopodobnie ostatnia wersja z obsługą XP to 16. W.. W wersji 20.0.381 dorzucono do niekompatybilnych platform Vista i Windows 7 bez SP1. Więcej detali tutaj, acz nieokreślono jak długo będą oferowane definicje.
 • Comodo - Edycja Comodo Internet Security 12 nie obsługuje już XP i Vista. W linku adnotacja punktująca, że i tak funkcje Sandbox i wirtualnego środowiska nie działały na tych platformach już od wersji 8 (2014), więc używanie mija się z celem.
 • Dr. Web - Dla XP ostatnia dostępna wersja to 11.5.
 • EMET 4.1 Update 1 - Ostatnia wersja kompatybilna z XP, usunięta przez Microsoft i niemożliwa do pobrania nawet z archiwalnej postaci strony domowej. Nowsza linia 5.x ma kompatybilność z Vista, ale ogólnie sam EMET jako taki nie ma już w ogóle wsparcia.
 • Emsisoft - Ostatnia linia dla XP i Vista to Emsisoft 10, dla której definicje były dostarczane do kwietnia 2016.
 • ESET - Ostatnia linia z obsługą XP to 9 (koniec wsparcia w grudniu 2019), a dla Vista 12 (koniec wsparcia w grudniu 2020). Nadal są oferowane instalatory .
 • F-Secure - Brak wsparcia dla obu systemów.
 • FortiClient - Wymagania zaczynają się od Windows 7 w górę. Ostatnia wersja z obsługą Vista to 5.2.4. XP obsługiwany dłużej do 5.4.1.
 • G Data - Ostatnia wersja zgodna z XP i Vista to 25.1.0.12. Artykuł z linkami pobierania został usunięty.
 • Immunet - Brak obsługi XP i Vista od wersji 6.0.0. Wyklucza to nowa funkcjonalność "Advanced Threat Prevention".
 • Kaspersky - Ostatnia linia dla XP i Vista to 2017. Nie jest pewne co z aktualizacjami definicji dla produktów domowych, pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Znalazłam tylko wątek tyczący wersji biznesowych. Zgodność Kaspersky Password Manager kończy się na wersji 9.0.
 • Malwarebytes AdwCleaner - Oficjalnie kompatybilność kończyła się już na linii 6.x. Niemniej nieoficjalnie dało się korzystać z wersji 7.x i z artykułu można pobrać ostatnią w miarę zgodną wersję 7.4.2. AdwCleaner 8.x nie działa na tych systemach.
 • Malwarebytes Anti-Malware - Ostatnia wersja dla XP i Vista to 3.5, ograniczona do dostarczania aktualizacji definicji i poprawek stabilności. Nowe funkcje i wersje niedostępne.
 • Malwarebytes Anti-Ransomware Beta oraz jego integracja w MBAM 3.x - Ta funkcjonalność nigdy nie miała wsparcia dla systemów XP i Vista.
 • McAfee | Wersje komponentów - Ostatnia komercyjna seria z obsługą XP to 2013 (12.8), a dla Vista 2015. Podane oględne informacje o ograniczonym wsparciu i obsłudze na zasadzie "najlepszych starań".  Wszystkie darmowe produkty również mają wymagania od Windows 7 w górę.
 • Microsoft Security Essentials - Koniec aktualizacji silnika i definicji dla XP nastąpił z dniem 14 lipca 2015. Na Vista program przestał działać 11 kwietnia 2017.
 • NANO - Minimalne wymagania punktują Windows 7 i nowsze systemy. Nie wiadomo kiedy usunięto kompatybilność, w changelogu widnieją poprawki dla Vista datowane na 2018 i brak informacji o całkowitym usunięciu wsparcia...
 • Norton - Ostatnią z dostępnych wersji zdaje się być 22.15.2.22. Obecnie tryb limitowany dla XP i Vista, tzn. nadal gwarantowane aktualizacje definicji i łatki, ale nie nowe funkcje. Rozszerzenie Identity Safe w przeglądarkach nie jest już obsługiwane.
 • SandBoxie - Ostatnia wersja zgodna z XP to 5.22 , ale nie jest już dostępna (strona Sophos jest i tak planowana do zamknięcia). Vista w ogóle nie figuruje na oficjalnej liście zgodności, ale ponoć aplikacja działa.
 • Sophos Home - Aplikacja od samego zarania jest kompatybilna tylko z Windows 7 i nowszymi platformami.
 • SpyBot - Ostatnia wersja zgodna z systemami XP i Vista to 2.4.
 • Trend Micro - Ostatnia seria z obsługą XP to 10 i program już nie działa. Dla Vista zgodność kończy się na linii 11 (2017) i ostateczny koniec wsparcia nastąpił 26 marca 2020.
 • ZoneAlarm - Brak wsparcia. Ostatnia kompatybilna wersja to 14.x, ale instalatory nie są już oferowane.
 • Vipre - System XP w ogóle nie jest obsługiwany. Koniec wsparcia Vista jest wzmiankowany w artykule tyczącym wersji biznesowej.

.

Stare aplikacje tylko dla XP (brak zastosowania na nowszych systemach)

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 6 miesięcy temu...

Changelog 2016-2019

 

Spoiler

9.06.2016:
- Dodane do listy darmowych: Abelssoft ActiveProtect Free, Avira Scout, COMODO Cloud Antivirus w formie rozszerzenia dla Google Chrome, Ghostpress, Evorim Free Firewall, Jetico Personal Firewall, Privacy Fence by Fortres Grand, uBlock Origin WebSocket, Local Area Security Audit Tool, Webroot System Analyzer, ZenMate Web Firewall.
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista: Malwarebytes Anti-Ransomware. Przypominam też, że w kwietniu 2016 wygasło wsparcie definicji w starszych wersjach Avira i Emsisoft, a nowe wersje w ogóle nie są zgodne z tymi systemami.

13.08.2016:
- Usunięte z listy darmowych i przeniesione do spoilera: Ad Sanitizer zintegrowany w Chromodo, Blockulicious Classic, cyscon Security Shield, Zemana AntiLogger Free.
- Dodane do listy darmowych: rozszerzenia typu adblock dla Edge, Adblock LTE-A, Adguard DNS, Bitdefender Anti-Virus Free 2016 Beta, Blockulicious DNS, Fox Web Security, Immunet Protect Beta, Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business, Netcraft Extension (i wydzieliłam osobną kategorię na informacyjne systemy reputacji), OpenDNS, Panda Safe Web. Programy Bitdefender, Immunet i Netcraft pierwotnie były w spoilerze jako nierozwijane.
- Dodane do listy komercyjnych: Norton AntiVirus Basic oraz ViRobot Anti-Ransomware (nie jest dla mnie jasne czy produkt ma być darmowy, poza tym na razie wleciał do spoilera tylko).
- Różne kosmetyczne zmiany i reorganizacje, w tym korekty na nowe nazwy niektórych pakietów.

20.09.2016:
- Dodane do listy darmowych: SBGuard Anti-Ransomware

21.10.2016:
- Dodane do listy darmowych: Avira Free Security Suite 2017, MBRFilter, Comodo AdBlocker for Desktop
- Dodane do niepożądanych i niepolecanych aplikacji: Dam Antivirus, GridinSoft Anti-Ransomware
- Usunięte z list: link do instalatora offline AVG Free bez AVG Zen (już niedostępny), komercyjna edycja AVG Antivirus (usunięta z ekspozycji), Abelssoft ActiveProtect Free i Abelssoft ActiveProtect
- Korekty pod kątem nowych nazw produktów

15.11.2016:
- Dodane do listy darmowych: AdNauseam, Avira Firewall Manager, Metadefender Cloud Client, Wpf Tool, True Key by Intel Security. Wydzielona też sekcja "Unified Threat Management (UTM)" do której dodane pfSense oraz Sophos UTM Home Edition.
- Dodane do listy komercyjnych: Cylance PROTECT, SparkCognition DeepArmor, Foltyn SecurityShield (licencja nieznana, program na razie w spoilerze).
- Usunięte z list i przeniesione do spoilera: darmowe ExeWatch, SafenSoft SysWatch Personal i SpyShelter Free oraz komercyjny Quietzone od Returnil. Ponadto, dodane ostrzeżenie związane z dodatkiem WOT, w związku z poważnymi naruszeniami prywatności nie jest to już polecany dodatek.
- Różne poprawki w linkach i nazwach produktów

16-14.12.2016
- Dodane do listy darmowych: AVG Free Beta od Avast, McAfee Ransomware Interceptor (Pilot), Steven Black's Unified hosts file oraz kilka dodatków do przeglądarek (Decentraleyes, Facebook™ Disconnect, ScriptSafe). Dodatkowe zmiany: BitDefender Free Antivirus 2016 wyszedł z beta, Malwarebytes Anti-Exploit Free to teraz permanentna wersja "Beta" z wszystkimi funkcjami Premium, Malwarebytes Anti-Ransomware Beta został tu przesunięty z listy komercyjnych, Fox Web Security ma teraz też wersję dla Chrome, dodana adnotacja na temat "darmowych VPN".
- Dodane do listy komercyjnych: Abelssoft AntiRansomware, MemProtect, Excubits Pumpernickel (FIDES)
- Usunięte z list i przeniesione do spoilera: darmowe McAfee Real Protect w wersji standalone, PrivDog i WinPrivacy FREE + komercyjne Malwarebytes Anti-Exploit (MBAE) Premium i Malwarebytes Anti-Ransomware (produkty scalone w MBAM 3.0). Dodatkowo w spoilerze Foltyn SecurityShield oznaczony jako martwy projekt (ma być zastąpiony inną aplikacją).
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP: Trend Micro, ZoneAlarm.
- Różne korekty pod kątem nowych nazw produktów i linków, więcej niepożądanych produktów w spoilerach, etc.

21.12.2016
- Dodane do listy darmowych: RansomFree
 
8.03.2017
- Dodane do listy darmowych: X-Sec Antivirus, AppCheck Anti-Ransomware, RiotIsolator, ScreenWings, AppSamvid, CanvasFingerprintBlock, Browser JSGuard, USB Pratirodh
- Dodane do listy komercyjnych: Xvirus Anti-Malware Pro Version, Excubits MZWriteScanner
- Dodane do niepolecanych aplikacji (w spoilerach obu list): MalwareFox Free/Premium
- Inne zmiany / korekty na liście darmowych: Avira Firewall Manager do spoilera (już niedostępny), nowa strona domowa GhostPress, Wfp Tool to teraz simplewall, Xvirus Personal Guard to teraz Xvirus Anti-Malware, uBlock Origin WebSocket to teraz uBlock Origin Extra, Adguard AdBlocker oraz Ghostery mają już oficjalne wersje dla Edge w Sklepie Windows, AdNauseam obecnie nie obsługuje Google Chrome (zbanowane przez Google).

15.06.2017
- Dodane do listy darmowych: Avira Password Manager, Bitdefender Home Scanner, RansomOff, SparkCognition DeepArmor Home. Ponadto AVG w wersji od Avast oraz Kaspersky Software Updater opuściły stan beta. Plus adnotacja na temat EOL EMET i jego zastępstw planowanych jako integracja w Windows 10.
- Usunięte z listych darmowych: Blockulicious DNS (martwy link), Norton Identity Safe w wersji ogólnej (wycofany), PhishBlock (martwa strona), ReHips Beta (wyszedł z beta i przesunięty do komercyjnych), ScreenWings (wycofany, podobne funkcje w Riot Isolator)
- Dodane do listy komercyjnych: Padvish AntiCrypto, Registry Guard Service, ReHips
- Korekty linków i nazw

19.06.2017
- Dodane do listy darmowych: UCheck Free
- Dodane do listy komercyjnych: UCheck Technician i Personal
- Dodane do listy niepożądanych (w spoilerze): komercyjny TotalAV

30.06.2017
- Lista darmowych: Dodany link omijający rejestrację Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business. Usunięte MHT Hosts Updater Tool i MHT Web Filter (Cybertracker został zamknięty)
- Różne mniejsze zmiany

15.09.2017
- Dodane do listy darmowych: uBO-Scope. Dodatkowo, Kaspersky Free już dostępny w języku angielskim (wcześniej tylko po rosyjsku).
- Dodane do listy komercyjnych: AVG Secure VPN, Kaspersky Secure Connection Premium, ZoneAlarm Anti-Ransomware.
- Usunięte z listy darmowych: Comodo AdBlocker for Desktop (kolejny porzucony program tej firmy, nie można go już pobrać)
- Usunięte z listy komercyjnych: Emsisoft Internet Security (scalony z Emsisoft Anti-Malware, niezależny firewall zmieniony w moduł ochrony Zapory systemu Windows)
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista: AdwCleaner, Immunet
 
6.10.2017
- Usunięte z listy darmowych (przeniesione do spoilera): AVG Web TuneUp (już niedostępny).
 
16.11.2017
- Dodane do listy darmowych: CanvasDefender i Multiloginapp Free, RansomSaver for Outlook, Trend Micro RansomBuster, moduł "Ad blocker" w rozszerzeniach Avira Browser Safety i Avira Safe Shopping
- Dodane do listy komercyjnych: SpyShelter Silent
- Usunięte z listy darmowych (przeniesione do spoilera): AdFender Free Edition, Avira Scout, Local Area Security Audit Tool, Windows Firewall Control Free (Edycja dla XP)
- Usunięte z listy komercyjnych: Avast Pro Antivirus, McAfee AntiVirus Plus, McAfee Internet Security (wszystkie wymienione już niedostępne)
- Dodana etykieta [brak zgodności z Firefox 57+] oraz inne korekty

 

26-21.02.2018
- Dodane do listy darmowych: ConfigureDefender, Wise Anti Malware (Beta), Acronis Ransomware Protection, CyberSight RansomStopper Home & Personal, NoVirusThanks OSArmor, Nano Adblocker, minerBlock, Mining Blocker, Kimetrak, bitwarden, Enpass, KeePassX, KeePassXC
- Dodane do listy komercyjnych: Sophos Home Premium, BlackFog Privacy, CyberSight RansomStopper Business, Password Depot
- Usunięte z listych darmowych: McAfee McAfee Cloud AV / NextGen AV (produkt wycofany i od marca 2018 oficjalnie koniec aktualizacji baz), Adblock LTE-A i uBlock (stare nierozwijane dodatki do Firefox), ScriptBlock (usunięty z Chrome Web Store), Webroot System Analyzer (trial, przeniesiony do komercyjnych)
- Usunięte z listy komercyjnych: SpyShelter Silent (już niedostępny), HMA! Pro VPN (zastąpiony przez AVG Secure VPN)
- Różne korekty nazw, linków i notek
 
28-21.04.2018
- Dodane do listy darmowych: Quad9, Neustar Free Recursive DNS, MinerOff, No Coin, 3P Request Blocker, Chrome Zero, PhishProtect, Replace zero-width characters with emojis, Windows Defender Browser Protection, Avast Secure Browser, Avira Free Software Updater, Patch My PC Updater, RuckZuck, SUMo, Password Safe, RememBear Fee. Zmiany w podziałach: wydzielone sekcje "Anti-Exploit, Process Mitigation" + "Blokowanie minerów / kopania kryptowalut na stronach" oraz dodane nowe sekcje "Utwardzanie ustawień Windows" + "Tweakery prywatności". Inne zmiany: reklasyfikacja GlassWire Free (w wersji darmowej brak zapory).
- Dodane do listy komercyjnych: RememBear Premium
- Usunięte z listy darmowych: AVG Zen (usunięty), Anvi Smart Defender Free (już niedostępny), DeepArmor Home Beta (edycja już niedostępna), Oxynger KeyShield (brak rozwoju), Flexera Personal Software Inspector (EOL, a zainstalowana wersja też przestanie działać), link omijający rejestrację Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business (link już niedostępny)
- Usunięte z listy komercyjnych: DefenseWall
- Dodane do niepolecanych aplikacji (w spoilerach): komercyjny iolo Malware Killer i iolo Phoenix 360.
 
1.06.2018
- Dodane do listy darmowych: Comodo Online Security, VulnDetect / SecTeer Personal CARMA (Tech Preview)
- Dodane do listy komercyjnych: mks_vir Internet Security
- Usunięte z listy darmowych: Baidu Antivirus 2015. Ponadto, AOL Shield Pro Browser został oznaczony na szaro (produkty AOL nie są obecnie dostępne w innych krajach niż USA i Kanada)

 

24-21.11.2018

- Dodane do listy darmowych: Kaspersky Security Cloud Free, FoxDNS, Malwarebytes Browser Extension, CyDec Platform Anti-Fingerprinting, Request Blocker, Third-party Request Blocker (AMO) - ten ostatni zastępuje 3P Request Blocker (3PRB), AVG Secure Browser, Anti-AutoExec.

- Dodane do listy komercyjnych: Multilogin + Mimic browser | Stealthfox browser, Avast AntiTrack Premium i AVG AntiTrack, VIPRE Identity Shield

- Usunięte z listy darmowych: Norton ConnectSafe (usługa wyłączona 15 listopada 2018), Multiloginapp Free (obecnie tylko w/w komercyjne wydanie), COMODO Cloud Antivirus dla Chrome (rozszerzenie już niedostępne), Panda Safe Web (pasek zastąpiony przez ofertę VPN)

- Usunięte z listy komercyjnych: BiniSoft Windows Firewall Control (po przejęciu przez Malwarebytes wszystkie funkcje za darmo)

- Różne korekty linków i innych infomacji

 

18.05.2019:

- Dodane do listy darmowych: Fort Firewall, PrivateWin10, Huorong Internet Security, Ahnlab V3 Lite, Reason Essential, ScreenWings, AdGuard Home, Comodo Dome Shield Free, NoScript dla Chrome, rozszerzenia zgodne z Pale Moon i Basilisk (typ "Legacy" aka "Przestarzałe"), Browser Plugs, CanvasBlocker, Chameleon, ClearURLs, Don't track me Google, Facebook Container, Google search link fix, Privacy Possum, Trace, CSS Exfil Protection, Emsisoft Browser Security, alternatywne klony Chromium oraz Firefox, Certainly Something (Certificate Viewer), LessPass. Microsoft Security Essentials zakolorowany na szaro (za kilka miesięcy koniec wsparcia). Sekcja "Blokowanie trackerów" zorganizowana wg typów.

- Usunięte z listy darmowych: Privatefirewall (produkt już niedostępny), Comodo One Home Edition (zastąpiony systemem Itarian pod środowiska Enterprise), Reason Core Security Standard Protection (zastąpiony wersją Essential i przekwalifikowany do innej sekcji), Riot Isolator (usunięty na korzyść ScreenWings), WinPatrol Free (nierozwijany + strona domowa bez certyfikatu), Comodo AdBlocker i Comodo Secure DNS (zastąpione przez Comodo Dome Shield), AdMuncher (martwy przestarzały program), Mining Blocker (usunięte rozszerzenia), Policeman i RequestPolicy Continued (przestarzałe dodatki dla Firefox), Kaspersky Software Updater (zastąpiony przez integrację w komercyjnym pakiecie)

- Dodane do listy komercyjnych: SpyShelter Silent, Thor Home, instalory offline produktów ESET.

- Usunięte z listy komercyjnych: Ashampoo Anti-Virus (już niedostępny), Sophos Clean (zastąpiony przez wersję biznesową Sophos Intercept X), seria WinPatrol (nierozwijane + strona domowa bez certyfikatu). Niektóre programy przekwalifikowane do spoilera.

- Korekty linków, nazw i innych danych

 

23.05.2019:

- Dodane do listy darmowych: TunnelBear Blocker, AdBlock Protect.

 

13.06.2019:

- Zaktualizowana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista". Obecnie większość produktów już niedostępna dla tych systemów.

 

05.11.2019:

- Sandboxie jest teraz całkowicie za darmo. Naniesiona korekta na liście darmowych, program usunięty z listy komercyjnych.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 3 lata później...

Changelog 2020
 

Spoiler

 


6.02.2020:

- Dodane do listy darmowych: Emsisoft Cloud Console, CamWings, SpyShelter Free (nowa edycja ograniczona do firewalla i HIPS), WhitelistCloud, OPSWAT File Security for Chrome, Roboget, Debotnet, PfP: Pain-free Passwords, NordPass Free, RoboForm Free, SafeInCloud. Ponadto dodany też link do opisu Piaskownicy systemu Windows 10.

- Usunięte z listy darmowych: Comodo Cloud Antivirus (oficjalnie porzucony), Microsoft Security Essentials (koniec wsparcia systemu Windows 7), Acronis Ransomware Protection (produkt usunięty), Bitdefender Anti-Ransomware (usunięty), Cybereason RansomFree (usunięty), CyberSight RansomStopper Home & Personal (martwa strona domowa), R&S Browser in the Box Personal Edition (usunięty), Cybergenic Shade Sandbox (przekwalifikowany do sekcji programów komercyjnych), TunnelBear Blocker dla Firefox (usunięty z Mozilla Add-ons), Gmelius Free (funkcja detekcji śledzących trakerów wygląda na zlikwidowaną), NoScript "Classic" (rozszerzenie bez wsparcia na forum Pale Moon).

- Inne zmiany na liście darmowych: SecureAPlus Freemium (darmowy na rok) to teraz SecureAPlus Lite ("ochrona na zawsze"). RansomOff oznaczony jako tymczasowo niedostępny. Zszarzone: Jetico Personal Firewall (od 5 lat żadnych aktualizacji), Rollback Rx Home (EOL), Unchecky (wygląda na porzucony), TunnelBear Blocker dla Chrome (wygląda na porzucony). Podstawiony link do nowej wersji Lightbeam. Dodane oznaczenie dla przeglądarki Edge opartej na Chromium edge_16.png. Menedżery haseł podzielone wg typów oraz więcej adnotacji o ograniczeniach wersji darmowych.

- Dodane do listy komercyjnych: Ashampoo Anti-Virus (powrócił w nowej odsłonie), Cybergenic Shade Sandbox Home Edition (przeniesiony z sekcji darmowych), Ghostery Midnight, 1Password, Keeper.

- Usunięte z listy komercyjnych: produkty TrustPort (są wycofywane, nie można ich już kupić), CyberSight RansomStopper Business (j/w).

- Ogólne korekty linków, nazw produktów i innych danych. Spoilery z niepolecanymi aplikacjami wzbogacone o kilka pozycji i wydzielone do osobnego posta.

- Wstęp zaopatrzony w objaśnienie "Sygnalizacja wsparcia w przeglądarkach".

- Dodana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7".

- Zaktualizowana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista". Wypadł Comodo Internet Security i ESET.

 

9.02.2020:

- Dodane do listy darmowych: FirewallHardening, Run-By-Smartscreen, Bimil, Buttercup, Cobbler, Feather Password Manager, KeeWeb, Myki Password Manager.

 

26.03.2020

- Dodane do listy darmowych: AdGuard VPN (Beta), ProtonVPN Free. Rozszerzenie Stop Reclame dla Chrome odszarzone (po dwóch latach nieaktywności wydana nowa wersja dla Chrome).

- Usunięte z listy darmowych: ZenMate Web Firewall (nierozwijane rozszerzenie oparte na starej wersji uBlock Origin, usunięte z Chrome Web Store), Script Blocker for Chrome™ (rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store), BitDisk Free Version (na stronie domowej obecnie tylko wzmianka o wersji testowej ograniczonej do 50 restartów).

- Dodane do listy komercyjnych: Firefox Private Network Full-Device VPN, Mullvad VPN, NordVPN, ProtonVPN, TunnelBear. Ponadto rozpisane zależności i dodane ostrzeżenie na temat firmy Kape Technologies (ex Crossrider).

- Korekty linków i innych informacji.

 

26.04.2020

- Usunięte z listy darmowych: hpHosts (wycofany)

 

19.06.2020

- Dodane do listy darmowych: LMT Anti Logger, SharpApp.

- Usunięte z listy darmowych: Roboget (zastąpiony przez SharpApp z modułem o podobnej funkcjonalności). Dodatkowo zszarzony FortiClient 6.0, to ostatnia darmowa wersja oferująca więcej nic tylko zdalne połączenie.

- Dodane do listy komercyjnych: Folderfication.

- Drobne korekty linków.

 

23.10.2020

- Dodane do listy darmowych: forki Sandboxie, RootIQ, Privatezilla.

- Usunięte z listy darmowych: ViRobot APT Shield Personal (już niedostępny), FirewallHardening (obecnie występuje tylko jako część Hard_Configurator), Nano Adblocker (wersja dla Chrome to teraz malware, wersja dla Firefox porzucona), uBlock Origin Extra (już zbędny), uBlock Origin Updater dla Pale Moon i Basilisk (już zbędny), Replace zero-width characters with emojis (rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store).

- Dodane adnotacje na temat likwidacji Sandboxie od Sophos oraz zastopowaniu rozwoju uMatrix.

- Dodane do listy komercyjnych: F‑Secure ID PROTECTION

- Zaktualizowana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista".

- Korekty linków i innych informacji.

 


 

 

Odnośnik do komentarza
 • 1 rok później...

Changelog 2021

 

24-22.06.2021:

- Dodane do listy darmowych: Portmaster Firewall, Adaware Protect + Adaware Safe Browser, WiseVector StopX, Tiny Watcher, Türsteher, Simple Windows Hardening, Hysolate, DefShutdown, LibreWolf, NoSnoop. Ponadto dodatki do Firefox (Request Blocker, Request Control, Firefox Relay) i Pale Moon (EHPrime, Block Content, Pure URL, Certificate Patrol).

- Usunięte z listy darmowych: FortiClient (link do ostatniej darmowej wersji 6.0 usunięty ze strony domowej), Adaware Ad Block (porzucony), AdGuard (Legacy) dla Pale Moon (kompatybilność kończy się na Pale Moon 27), Skype ADBlocker (stary), No Coin (porzucony), Fox Web Security (wygląda na porzucony), Librefox (oparty na zbyt starej wersji Firefox i nierozwijany), OSArmor (zmiana licencji na shareware), Sandboxie (Sophos zlikwidował program), RootIQ (prawdopodobnie zastąpiony przez NoSnoop), Microsoft Baseline Security Analyzer (zlikwidowany)

- Dodane do listy komercyjnych: OSArmor, Avast / AVG BreachGuard, Ghostery Plus i Ghostery Insights

- Usunięte z listy komercyjnych: Arcabit Antivirus i Dr.Web Anti-virus for Windows (obie edycje zlikwidowane), produkty Excubits (już niedostępne, udostępniono za to darmowy Türsteher z niebezpośrednią instalacją), Ghostery Midnight (produkt usunięty)

- Wstęp uzupełniony o informacje na temat Edge Legacy i Pale Moon.

- Korekty linków i innych informacji.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...