Skocz do zawartości

Lista darmowych i komercyjnych programów zabezpieczających


Rekomendowane odpowiedzi

Oprogramowanie dla użytkowników domowych (z wykluczeniem wersji typu "Enterprise"):

[Ostatnia aktualizacja: 8.04.2023]

....Temat w permanentnej budowie....

 
 

Założeniem listy jest zbiór nowoczesnego oprogramowania, a nie przestarzałych wersji. Jest ona mocno przefiltrowana, przykładowo masa softu wyliczana na konkurencyjnych listach tu celowo wyeliminowana, tak ze względu na datowanie produktów, jak i inne zastrzeżenia.
 
Temat powstaje po to, by nie kombinować i nie zaszkodzić sobie. Powtarzam od dawna w tematach usuwania malware sugestię trzymania się silnych udokumentowanych na rynku marek i nie szukania cudów na kiju. Rozwiązania egzotyczne, niszowe są podawane tu raczej jako ciekawostka aniżeli namowa na zabezpieczanie tymi rozwiązaniami.
Pewne programy oznaczyłam na szaro, by zasygnalizować kontakt z programem tylko na poziomie oglądnięcia jego strony domowej. Powody dla tego mogą być różne: mało znany produkt / ciekawostka, istnieje oryginał używający tych samych silników mający lepsze właściwości, przestarzała konstrukcja zabezpieczeń, ostatnia dostępna wersja stara, niedopracowanie aplikacji, reputacja ogólna producenta, kwestionowalne wtręty w aplikacji, zbyt duże ograniczenia wersji darmowej, przetasowania właściciela (ergo niepewna przyszłość produktu). A o beta to wiadomo co sądzić.
 
Podział funkcyjny jest dość umowny, gdyż są programy które nie można poddać jednoznacznej klasyfikacji (np. SpyShelter) i spełniają wymagania kilku sekcji. Ponadto, słowo "antywirus" jest tu użyte z powodów historycznych. Obecnie granica funkcyjna mocno się zaciera i "antywirus" może realizować o wiele więcej funkcji oraz usuwanie innych typów zagrożeń (np. adware/PUP), zaś "antymalware" może mieć zintegrowany silnik antywirusowy. Wiele aplikacji integruje też silniki zewnętrzne (na dziś jest to przede wszystkim silnik Bitdefender) i to jest oznaczone.

Porządne fora gdzie można zawsze najszybciej znaleźć nowości i rzetelne dyskusje: Wilders Security Forums, MalwareTips Forums.

 


Spis treści:
- Darmowe oprogramowanie
- Komercyjne oprogramowanie

- Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje, podejrzane produkcje oraz inne dziwactwa

- Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7, Windows 8/8.1 i 32-bitowego Windows 10
- Koniec wsparcia dla XP i Vista
- Changelog
 
 

Sygnalizacja wsparcia w przeglądarkach:

 

firefox.svg chrome.svg edge.svg opera.svg

Oznacza rozszerzenia oficjalnie dostępne w danej bazie dodatków: Firefox Add-ons, Chrome Web Store, Microsoft Edge Addons i Opera Add-ons. Jeśli figuruje tylko znaczek Google Chrome, rozszerzenie prawdopodobnie może działać w innych przeglądarkach opartych na Chromium, np.: czysta wersja Chromium, Microsoft Edge, Opera, Vivaldi, Brave. Natomiast w przypadku przeglądarki Yandex należy opierać się na oznaczeniu Opera.


palemoon.svg basilisk.svg

Pale Moon i Basilisk obsługują tylko przestarzałą technologię rozszerzeń XUL i nigdy nie będą obsługiwać WebExtensions, dlatego wybór jest drastycznie ograniczony. W temacie wyróżnione wyłącznie wersje dedykowane zlokalizowane w bazach Pale Moon Add-ons i Basilisk Add-Ons. Stare nieaktualizowane dodatki Firefox z bazy Classic Add-ons Archive nie są polecane.
 

edgeold.svg

Stara wersja Edge (tzw. Legacy) korzystała z innej bazy dodatków, tzn. Windows Store. Wsparcie dla tej wersji wygasło, jest usuwana przy udziale KB5001330 , a kompatybilne rozszerzenia w sklepie już niedostępne.

 

ie.svg

Internet Explorer to kolejna wymarła przeglądarka. Prawie żaden producent nie obsługuje tego archaizmu.

 

Copyright @picasso fixitpc.pl Powielanie tej pracy zabronione.

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

 

Darmowe oprogramowanie:

 

 

Unified Threat Management (UTM) / "Wielofunkcyjne zapory sieciowe" - Odrębny system operacyjny wymagający dedykowanego komputera

 

 • Arista NG Firewall Free [Wcześniej jako Untangle NG Firewall. Domyślnie instalowany 30-dniowy trial który przełącza się na okrojoną wersję darmową.]
 • pfSense
 • Sophos Firewall Home Edition [Zastępuje oferowane wcześniej dwie odrębne edycje "Sophos UTM Home Edition" + "Sophos XG Firewall Home Edition"]


Zapory sieciowe / Firewalle - Do instalacji w działającym Windows

Firewalle z własnymi sterownikami

Rozwiązania oparte na Windows Filtering Platform (WFP) bez dodatkowych sterowników / Nakładki na Zaporę systemu

Małe (niekluczowe) dodatki dla Zapory systemu Windows:

Inne pomoce:

 • GlassWire Free [Wersja darmowa ma tylko monitor sieciowy, jest pozbawiona firewalla i funkcji zabezpieczających]


Pakiety / Platformy

Pakiety zabezpieczeń

- Obecnie Avast/AVG + Avira + Norton = NortonLifeLock. Nieprzewidywalne co się stanie z produktami.
- Te "pakiety" to w większości raczej tylko składanki kilku produktów dostępnych jako osobne, bądź też integracja zbędnych funkcji. Adaware łączy w paczce kwestionowalnej jakości produkty.
- Tylko pakiety Comodo i ZoneAlarm zawierają własny firewall. Avast One posiada prostą nakładkę na Zaporę Windows. 360 Total Security oferuje doinstalowanie niepełnowartościowego monitora GlassWire.
- Qihoo - Z firmą są związane liczne kontrowersje oraz afera z manipulowaniem wyników w testach. Pod ocenę indywidualną czy produkt jest godny zaufania.

Uwaga, w instalatorach mogą być niepożądane dodatki / oferty, które należy odznaczyć. Poglądowo artykuły: Has The Antivirus Industry Gone Mad?!, Beware: Free Antivirus Isn't Really Free Anymore.


Panele obsługi wielu urządzeń

 

Antywirus / Antymalware

Antywirusy

Windows Defender wbudowany w Windows 10 i Windows 11 to dobre zabezpieczenie. Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z tweakera ConfigureDefender. Alternatywą jest bardziej "user friendly" DefenderUI, z tą różnicą że działa cały czas w tle "chroniąc" Defendera.


Antymalware (z osłoną)

Antymalware (wersje darmowe pozbawione osłony)

Programy marki IOBit (IOBit Malware Fighter Free) - Liczne kontrowersje i marna reputacja producenta w środowisku usuwania malware (program niezalecany). Ponadto notoryczne adware/PUP w instalatorach wersji darmowych, co jest całkowitą sprzecznością z rolą jaką ma pełnić aplikacja.Immunizacje i monitorowanie

Zabezpieczenia przed keyloggerami i przechwytywaniem ekranu

Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Anti-Exploit, Process Mitigation / Zapobieganie wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach oprogramowania

Wsparcie EMET wygasło dnia 31 lipca 2018. Microsoft usunął linki pobierania, ale program można pobrać przez Wayback Machine.

EMET versus Windows 10: oficjalna zgodność kończy się na Windows 10 Wersja 1607 (do wglądu też porównanie możliwości starszych wersji Windows 10 w kombinacji z EMET). Funkcje EMET zostały scalone w Windows Defender Exploit Guard na Windows 10 Wersja 1709.


Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

Utwardzanie ustawień Windows


Izolacje / Wirtualne środowiska
 

Piaskownice

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

Inne


Blokowanie reklam, skryptów, trackerów, niebezpiecznych stron

Alternatywne serwery DNS / Filtrowanie DNS

 

          Wymóg rejestracji konta / Wersje instalacyjne:

          Adresy do wpisania w konfiguracji systemu bądź przeglądarki:

Z punktu widzenia Windows obecnie są dwa główne typy, które konfiguruje się w różnych miejscach:
IPv4 i IPv6 - Klasyczne adresy wypełniane we Właściwościach połączeń sieciowych w Panelu sterowania Windows. Wyjątkiem jest tu Windows 11, który w opcjach IPv4 i IPv6 pozwala również skonfigurować to:
DoH (DNS-over-HTTPS) - Bezpośrednia obsługa DoH jest w Windows 11 oraz głównych przeglądarkach.

 • Firefox: Ustawienia > Ogólne > Sieć > DNS poprzez HTTPS. Domyślnie już zintegrowany Cloudflare i NextDNS. 
 • Chrome: Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo > Bezpieczeństwo > Użyj bezpiecznego serwera DNS. Domyślnie już jest wbudowany Cloudflare, CleanBrowsing i OpenDNS.
 • Edge: Ustawienia > Prywatność... > Zabezpieczenia > Użyj bezpiecznego serwera DNS. Te same integracje co w Chrome.
 • Pale Moon/Basilisk: brak obsługi. Autor nie ma zamiaru tego implementować...

Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

Blokowanie statyczne w oparciu o plik Hosts i rejestr

Blokowanie via plik Hosts (globalne) oraz Witryny z ograniczeniami na poziomie rejestru (tylko IE) to metodologia przestarzała. A bardzo rozbudowany plik Hosts może obniżyć wydajność systemu - konflikt z usługą buforującą "Klient DNS", którą należałoby zdeaktywować (lub pozbyć się modyfikacji pliku). Przykład z forum. Edycja Hosts może być przydatna, pod warunkiem że nie sprowadza się do tysięcy rekordów. Benefitem jest, że edycja jest globalna, tzn. ma wpływ na wszystkie przeglądarki i inne programy. Skutkiem ubocznym zaś "dziury" i inne artefakty w miejscach zablokowanych.


Blokowanie reklam via rozszerzenia w przeglądarkach

          Wersje "Legacy" dla Pale Moon palemoon.svg i Basilisk basilisk.svg:

 • Adblock Latitude | Adblock Latitude [Oparty na Adblock Plus 2.x]
 • uBlock Origin (Legacy)
 • ------------------------------------------
 • ABPrime [Oparty na Adblock Plus 2.x] [Pierwotnie linkowany na stronie Pale Moon ale po kontrowersjach między developerami obecnie "powiązany" z klientem pocztowym Interlink]
 • EHPrime [Dodatek do ABPrime i Adblock Latitude, obecnie "powiązany" z klientem pocztowym Interlink]
 • ------------------------------------------

          Alternatywne style dla stron:

 • Retheme chrome.svg [Nie jest to klasyczny adblok tylko "czyściciel" stylu stron. Domyślnie ładowany matrix dla wszystkich stron. Bardziej precyzyjne style są tworzone dla popularnych stron ręcznie przez autora.]
chrome.svg Blokery dla Chrome są na drodze upośledzenia w związku z wprowadzanymi przez Chrome restrykcjami (Manifest V3), co m.in. oznacza: limitację ilości filtrów, niemożność dodawania własnych filtrów, opóźnioną aktualizację filtrów (aktualizowane wraz z całym rozszerzeniem). Dlatego też wersje tego samego produktu dla Chrome i Firefox mogą się bardzo różnić na korzyść Firefox. Pełnowartościowe rozszerzenia bez oznaczenia "Manifest V3" jeszcze działają w Chrome, ale prawdopodobnie koniec to przełom 2023/2024.
------------------------------------------------
uBlock Origin to polecany ogólny multifunkcyjny bloker znacznie wykraczający poza pojęcie "ad blocker", domyślnie szerzej prekonfigurowany wliczając trackery i domeny malware, a to nie koniec możliwości. Aplikuje podstawowe polskie filtry, ale możliwe doinstalowanie dodatkowych (np. usuwających uciążliwości i banery cookies): Polskie filtry. Uwaga na podejrzane klony!

Adblock Plus oraz AdBlock (od 2021 pod kontrolą tej samej firmy eyeo.com i podejrzane zachowania): Po instalacji otwiera się strona "System oparty na słowie honoru" sugerująca konieczne opłaty za użytkowanie, a to tylko żebry by się zaopatrzyć w opcjonalny Adblock Plus Premium / AdBlock Premium. Domyślnie zaznaczona opcja "Pokaż akceptowalne reklamy". Preinstalowane 2 filtry ("EasyList polski+angielski" oraz "ABP anti-circumvention") a reszta do konfiguracji w opcjach.
Ghostery to produkt ze skazami na wizerunku. Dziwnym trafem wpadający w ręce firm powiązanych z reklamodawcami. Uprzednio pod kontrolą Evidon (funkcja "Ghostrank" wysyłała dane do reklamodawców), następnie Cliqz GmbH (były reklamodawcze akcenty w postaci "Ghostery awards").

W bazach dodatków można znaleźć więcej propozycji, ale odradzam dalsze poszukiwania. Proszę bardzo uważać. Jest dużo rozwiązań wątpliwej jakości, a nawet softów conajmniej podejrzanych (np. od firm parających się ... instalacją niepożądanych aplikacji!). Ogólnie rzecz biorąc brak też rozwiązań własnych, przeważnie produkcje są oparte na silniku Adblock Plus, AdGuard lub uBlock Origin i sugeruję brać po prostu oryginał. Siła tkwi też w odpowiednich filtrach.

 

Blokowanie minerów / kopania kryptowalut na stronach

Blokowanie skryptów, ramek, pluginów i innych żądań

          Wersje "Legacy" dla Pale Moon palemoon.svg i Basilisk basilisk.svg:

Blokowanie może skutkować niepoprawnym działaniem stron. uMatrix / ηMatrix to rozwiązania dla zaawansowanych, wymagają dużej interakcji z użytkownikiem, by ustawić wszystko jak należy.
Na temat zasadności użytkowej Decentraleyes/LocalCDN w Wiki Arkenfox.


Blokowanie trackerów

 

          Ogólne:

* Zbędne na Firefox z natywną Wzmocnioną ochroną przed śledzeniem (Enhanced Tracking Protection), z podzespołem "Całkowita ochrona ciasteczek" (Total Cookie Protection). Ochrona ta integruje filtry Disconnect. Szczegóły w Wiki Arkenfox.

       

          Specjalizowane w anti-fingerprinting:

W Firefox większość tych rozszerzeń zastępuje natywna ochrona Fingerprinting Protection (domyślnie jednak wyłączona). Wg Wiki Arkenfox jest to najlepsze rozwiązanie, ale jeśli funkcja nie zostanie aktywowana to polecany jest CanvasBlocker.
Spodziewane skutki uboczne w funkcjonowaniu stron, np. obrazki załączane tutaj na forum mogą wyglądać w taki sposób.

 

          Usuwanie śledzących przekierowań z adresów:

 • ClearUrls firefox.svg chrome.svg edge.svg
 • Don't track me Google firefox.svg chrome.svg opera.svg
 • Pure URL palemoon.svg [Rozszerzenie nie adresuje linków Google jak w/w, ale możliwe obejście poprzez zastosowanie Greasemonkey + userscript.]
 • ----> Wybrany adbloker z dodatkowym filtrem. Np. w uBlock Origin do włączenia filtr "AdGuard URL Tracking Protection" (wtedy ClearUrls zbędny).

          Inne:

          Dodatki informacyjne:

Blokowanie niebezpiecznych stron, phishingu, serwerów C&C malware i innych

Programy Adaware i Avira kojarzone z instalacjami typu "PUP". Zawierają niepożądane modyfikacje związane ze zmianą strony startowej i wyszukiwarki lub oferty. Adaware występuje także w kontekście naruszeń bezpieczeństwa. McAfee nie wnosi wiele do sprawy, ponadto zawiera sponsorowany wtręt relatywny do rekonfiguracji wyszukiwarki oraz możliwe reklamy. Raczej zalecane na forum do deinstalacji, niż instalacji...

W starszych wersjach popularnego rozszerzenia WOT zdowodowano funkcjonalność a'la "spyware" i sprzedaż danych mogących identyfikować użytkowników, a w konsekwencji rozszerzenie zostało tymczasowo usunięte z baz dodatków Firefox i Chrome. Obecnie w bazach nowe "naprawione" wersje, ale aplikuje się zasada ograniczonego zaufania. Ponadto, od jakiegoś czasu rozszerzenie działa na innej zasadzie i posiada "ochronę w czasie rzeczywistym" oraz wersję Premium (Ochrona przed śledzeniem, Ochrona tożsamości, Ochrona poczty e-mail).

Adnotacja na temat rozszerzenia Fox Web Security (powiązanego zresztą z własnym FoxDNS). Wprawdzie po długim czasie zostały wydane nowe wersje, ale dodatki ponoć serwują przekierowania / adware. Usłudze DNS też bym nie ufała.

 

 

Alternatywne przeglądarki z dostosowaniami pod kątem bezpieczeństwa / prywatności:

 

Na temat tandemu Avast/AVG tutaj. Mało znane klony Chromium i Firefox to projekty "hobbystyczne", mogą być nie za często aktualizowane i felerne. Lepiej sięgnąć po oryginał, czyli stabilną wersję Chromium lub Firefox. Maniacy prywatności mogą ztweakować Firefox posiłkując się skryptem Arkenfox , co da podobne rezultaty jak LibreWolf.
Do wglądu tabelka porównująca prywatność w przeglądarkach. Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 


VPN (maskowanie adresu IP)
 

 • AdGuard VPN [W wersji darmowej: 65 lokalizacji z wielu krajów, ograniczona szybkość i 3GB na miesiąc, brak obsługi stron streamingowych i P2P/torrent, instalacja na 2 urządzeniach]
 • ProtonVPN Free [100 serwerów w 3 krajach, ograniczona szybkość, brak obsługi stron streamingowych i P2P/torrent, instalacja na 1 urządzeniu]
"VPN" w przeglądarkach działające jak proxy a nie prawdziwy VPN: Firefox Private Network (na Cloudflare, tylko informacyjnie gdyż to płatne rozwiązanie dla użytkowników USA), VPN w Edge (na Cloudflare), VPN w Operze (początkowo na SurfEasy ale teraz nie wiem kto jest dostawcą), Mullvad Privacy Companion.

Podane tylko propozycje bez podejrzanych wątków. "Darmowy VPN" może wiązać się z ukrytymi paragrafami i niepożądanymi działaniami, takimi jak: produkcja reklam, naruszenia prywatności, utylizacja połączenia internetowego przez podmioty trzecie i przekierowania na podejrzane serwery. Darmową ofertę należy solidnie zweryfikować wczytując się w opis, EULA czy Politykę prywatności. Przykłady darmowych wersji, których należy unikać: Hola (działania a'la bootnet), ZenMate (reklamy).
Szczegółowe tabelki z porównaniem serwisów VPN tutaj i tutaj. Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

 

Sejfy na hasła, notatki, etc. / Menedżery haseł / Ochrona tożsamości

 

Bez bazy danych ("Stateless"):

Oparte na lokalnej bazie danych:

          * Opcjonalna synchronizacja przy udziale wybranego serwisu (np. Dropbox, OneDrive, Google Drive). W KeePass poprzez wtyczki.

 

Oparte na chmurze / Wymóg rejestracji konta:

          * Lokalna baza danych, ale program umieszczony w tej sekcji ze względu na wymóg rejestracji konta.

 

Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools. Ciekawe podejście do bezpieczeństwa menedżerów typu online tutaj.

 

Inne pomoce:

 


Pozostałe kategorie

Sprawdzanie certyfikatów

Sprawdzanie luk / Aktualizacje oprogramowania

          Tylko raporty:

Tweakery prywatności

Cookies (Ciasteczka) | Banery GDPR/RODO

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

 


Wersje Uniwersalne/Modern (Windows 11/10/8.1) - Sklep Microsoft

 

Sklep był wcześniej ograniczony do aplikacji typu "Uniwersalnego", co sprowadzało się raczej do mało wartościowych gadżetów od producentów antywirusów głównie koncentrujących się na dostarczaniu "szybkiego dostępu" do sprawdzenia statusu danego antywirusa. Obecnie Sklep funkcjonuje jako portal różnych typów aplikacji, czyli można znaleźć tradycyjne instalatory wielu aplikacji wyliczanych wcześniej.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Komercyjne oprogramowanie:

 

 

 

Firewalle z własnymi sterownikami

Rozwiązania oparte na Windows Filtering Platform (WFP) bez dodatkowych sterowników / Nakładki na Zaporę systemu

Pakiety zabezpieczeń

Obecnie Avast/AVG + Avira + Norton = NortonLifeLock. Nieprzewidywalne co się stanie z produktami. Póki co, w Avast One rozpoczęto integracje LifeLock. W Norton zachowania balansujące na pograniczu "niechcianej aplikacji". W latach 2021-2022 dostępna funkcja która w mojej opinii nigdy nie powinna być w programie zabezpieczającym, tzn. ... koparka walut (Norton Crypto) motywowana "bezpiecznym wyborem" zamiast posługiwania się podejrzanymi aplikacjami.

W określonych przypadkach pozornie najbardziej rozbudowane edycje to chwyt marketingowy. Tzn. ledwie kilka funkcji więcej lub funkcje niekluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa, np. jakieś głupoty typu "optymalizacje systemu".

 

Antywirusy

Antymalware (z osłoną)

Antymalware (bez osłony)

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Zabezpieczenia przed keyloggerami i przechwytywaniem ekranu

Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

Utwardzanie ustawień Windows

Preparowane przeglądarki

Piaskownice

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

Filtrowanie DNS

 • DNSpecter
 • ----> Popatrz do analogicznej sekcji na liście darmowych do ustępu "Wymóg rejestracji konta / Wersje instalacyjne". Dostawcy oferują też warianty płatne.

Blokery reklam (brak zależności od typu przeglądarki)

Blokery trackerów

VPN (maskowanie adresu IP)

CyberGhost VPN, ExpressVPN, Private Internet Access i Zenmate VPN są obecnie własnością tej samej firmy Kape Technologies, dawniej znanej jako Crossrider i powiązanej z instalacjami adware.
Szczegółowe tabelki z porównaniem serwisów VPN tutaj i tutaj. Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

Ochrona tożsamości

Sejfy na hasła / Menedżery haseł

Rekomendacje serwisu związanego z prywatnością, po kontrowersjach są dwie strony: Privacy Guides (właściwa) vs. PrivacyTools.

 

Sprawdzanie luk / Aktualizacje oprogramowania

Tweakery prywatności

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza

Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje, podejrzane produkcje oraz inne dziwactwa

 

W spoilerach wycofane oferty, stare nierozwijane / porzucone programy, dziwadła oraz zdecydowanie niepolecane produkty, niezależnie od faktu, że są to teoretycznie "zarejestrowane" marki, a niektóre nawet figurujące jako "partnerzy Microsoftu". Wyliczane tu po to, by ich właśnie nie instalować, bo na rozmaitych portalach oprogramowania / listach softu można się na te kwiatki nadziać. Notuję też, że niektórzy użytkownicy próbujący usuwać infekcje adware na własną rękę instalują archaiczne bezużyteczne wersje typu "antyspyware".

Używanie starych nieaktualizowanych wersji to fałszywe zabezpieczenia, limitacje zabezpieczeń (brak dostępnych najnowszych metod gwarantujących bezpieczeństwo), słaba odporność na nowoczesne formy malware, również jedna z dróg infekcji (wykorzystanie określonej luki w danym oprogramowaniu), błędy i niedoróbki, brak supportu. Ponadto, próba instalacji starych aplikacji (zwłaszcza tych opartych o sterowniki trybu kernel) na nowoczesnych systemach (np. Windows 10 i Windows 11) może mieć nieprzewidziane skutki, prowadząc do niestabilności i awarii.

 

 

Darmowe:

 

 

Spoiler


Unified Threat Management (UTM)

Panele obsługi

Pakiety

 • FortiClient - Obecnie wyłącznie komercyjne rozwiązania. Ostatnią "pełną" darmową wersją jest 6.0, nowsze wymagają licencji i połączenia EMS. Link do pobierania tej wersji został usunięty ze strony domowej.
 • Outpost Security Suite FREE - Martwy stary program, darmowa wersja pochodzi z 2011. Marka Outpost przejęta przez Yandex, wycofywana cała linia i zlikwidowane wszystkie produkty, a strona agnitum.com zamknięta. Antywirus w pakiecie Outpost otrzymywał sygnatury tylko do końca 2016.
 • Roboscan Internet Security Free - Ostatnia wersja z 2013, a strona roboscan.com niedostępna. Rzekome zastępstwo, czyli pakiet ALYAC, również niedostępny (po latach "Coming soon" przeobraziło się w płatną ofertę "Enterprise" bez linków pobierania wersji próbnej). Ponadto, software z niedoróbkami.

Firewalle

 • Avira Firewall Manager - Wersja testowa beta, już niedostępna.
 • Filseclab Personal Firewall - Wersja z 2005! Produkt całkowicie porzucony.
 • Jetico Personal Firewall - Producent usunął produkt i ostał się tylko PDF użytkowy. Ostatnia wersja z 2015, brak oficjalnej zgodności z Windows 10.
 • Kerio Personal Firewall - Historyczna ostatnia darmowa edycja. Rekordzista - to wersja z 2003!
 • Online Armor Free - Cała seria Online Armor (darmowa i komercyjne) nierozwijana i usunięta na korzyść komercyjnego Emsisoft Internet Security który w późniejszym czasie i tak wyeliminowano. Instalacja wersji darmowej zablokowana (rejestracja się nie uda). Natomiast funkcjonalność już zainstalowanego wcześniej programu ograniczona (brak aktualizacji list z serwerów).
 • Outpost Firewall Free - Edycja 2009, zastąpiona przez Outpost Security Suite FREE - patrz wyżej.
 • PC Tools Firewall Plus - Wieki temu PC Tools przejęte przez Symantec. Wszystkie produkty tej serii zakończyły żywot.
 • Privatefirewall - Ostatnia wersja z 2013, produkt zlikwidowany. Obecnie firma proponuje komercyjne zabezpieczenie dla serwerów IIS (ThreatSentry).
 • SpyShelter Free - Mocno okrojona wersja SpyShelter Firewall. Producent zlikwidował oba wydania zapory.
 • Sunbelt Personal Firewall - Ostatnia wersja 4.6.1861 z 2008. Sunbelt zostało przejęte przez GFI / VIPRE.
 • Windows Firewall Control Free (Edycja dla XP) - Nakładka na zaporę wbudowaną w XP, wersja usunięta ze strony domowej (obecnie tylko wersje dla Windows 7 i nowszych).

Blokowanie szkodliwych zakresów IP

 • Bot Revolt Free Edition - Fork PeerBlock na licencji adware. Aplikacja wątpliwej konduity. Porzucona i już niedostępna, martwa strona botrevolt.com.
 • PeerBlock (zastępujący archaiczny PeerGuardian) - Ostatnia wersja z początku 2014. Limitowana do używania I-Blocklist, które to od 2015 wymagają płatnej subskrypcji.

Antywirusy

 • Ahnlab V3 Lite - Dyskusje tutaj i tutaj. Popularny koreański antywirus, ale krótka piłka: "Unfortunately, V3 Lite cannot be used on that PC because it supports only Korean OS."
 • Amiti Free Antivirus - Wersja na stronie Sourceforge na silniku ClamAV, nie wygląda na rozwijany. Natomiast wersja na stronie NETGATE przedstawiana jako darmowa, po instalacji w interfejsie napis "W pełni funkcjonalna wersja próbna". Ogólnie produkt słaby i niepolecany.
 • Arcabit Free Antivirus (edycja portalu onet.pl) oraz mks_vir (po przejęciu przez ArcaBit był udostępniany bezpłatnie) - Od dawna nie żyją. Bezpłatny mks_vir przestał być oficjalnie udostępniany i wspierany 01.03.2014.
 • Atlantis Antivirus (IKARUS Antivirus) - Pierwotnie "Atlantis" oferowany jako darmowy na rok. Od grudnia 2019 zmiana brandowania na IKARUS i brak informacji o licencji na rok. Prawdopodobnie nieaktualizowany, a interfejs tylko po włosku.

 • Avetix Free - Na silniku Bitdefender. Cały projekt dokonał żywota 30.09.2015. I tak była to słaba ochrona oraz istniały zastrzeżenia.
 • Baidu Antivirus 2015 - Wersja przeznaczona na rynek zachodni nie była rozwijana od dłuższego czasu, obecnie strona domowa usunięta.
 • BeeDoctor - Dziwny soft z Tajlandii używający silnika Avira. Komponent antywirusowy i tak jest poboczny. Obecnie martwa strona domowa.
 • CharityAntivirus Free Version - Klon bardzo starej edycji Bitdefender Free Edition. Mocno podejrzana aplikacja (wyłudzająca dane przy rejestracji) pochodząca z tej samej stajni co soft wątpliwej reputacji MYFreeAntivirus. Martwa strona domowa.
 • Celframe Free Antivirus - Podejrzany rip-off programu Immunet datowany na 2011. Obecnie już usunięty ze strony domowej, można poczytać o nim tylko w linkowanym PDF.
 • Chilli Free Antivirus - Klon bardzo starej edycji Bitdefender Free Edition. Firma usunęła produkt.
 • ClamWin + Clam Sentinel - Domyślnie brak rezydenta (co próbuje nadrabiać Clam Sentinel), słaba detekcja, niepożądane dodatki typu paski Ask w instalatorze.
 • Clearsight Antivirus Free - Dyskusje tutaj, tutaj i tutaj. Produkt miernej jakości, starsza wersja była klonem z serii Preventon wyliczanej poniżej. Obecnie ponoć na silniku IKARUS. Firma pozoruje "duże aktualizacje" i robi łapczywe rzuty na kasę.
 • Clearsight w starszej wersji, Digital Defender FREE AntiVirus (ex Digital Defenders Antivirus – Free Edition), Preventon Free Edition (obecnie już niedostępny + na stronie są oferowane także inne dziwne produkty), UtilTools Antivirus Free Edition - Są to wielokrotne klony powiązane z mocno podejrzaną marką UtilTool Ltd. Pomijając już sam zastanawiający fakt powielania, są to aplikacje miernej jakości, z daleka.
 • Comodo Cloud Antivirus (CCAV) - Produkt porzucony na korzyść rozwoju Comodo Antivirus (CAV). Powiadomienie na forum Comodo.
 • DAM Antivirus - Stary i martwy rebrand Twister Antivirus, udostępniony przez znanego hijackera skrótów v9.com / 337 Technology limited.
 • Hero Cloud Antivirus - Wszystko na temat "jakości" tego czegoś w linku.
 • Kingsoft Antivirus - Nierozwijany, martwy. Poboczna uwaga: jak to z chińczykami bywa, produkty Kingsoft mogły być instalowane w sposób wymuszony technikami "PUP" - przykład.
 • Kompas Antivirus - Ciekawostka z Indonezji. Martwa strona domowa. Wątek dyskusyjny tutaj.
 • McAfee McAfee Cloud AV / NextGen AV - Produkt wycofany, koniec aktualizacji baz danych 31 marca 2018.
 • Microsoft Security Essentials - Produkt usunięty. Koniec wsparcia dla Windows 7 nastąpił 14 stycznia 2020.
 • Namo Antivirus - Ciekawostka z Indii. Martwa strona domowa.
 • Padvysh Antivirus Free Edition - Ciekawostka z Iranu. Wątek dyskusyjny tutaj.
 • Rising Antivirus Free Edition - Zgodnie z informacją na stronie orientacja na rynek zachodni to przeszłość. Podany tam link pobierania nawet nie działa, natomiast czynny jest ten link. Co nie zmienia faktu, że jest to stara edycja z 2011, niekompatybilna z nowymi systemami. Najnowszy antywirus Rising w wersji chińskiej jest grubo do przodu. Produkt słabej jakości z fatalną reputacją, powiązany z aferą zainfekowania wirusem Sality.
 • SkyShield Antivirus 2014 - Podejrzana produkcja o niskiej jakości.
 • Sophos Home Free - Produkt zlikwidowany. Domyślnie była instalowana wersja Premium z trialem 30-dniowym określonych funkcji, która po upływie czasu przełączała się na wersję darmową. Od 11 listopada 2021 opcja Free już niedostępna i częstuje komunikat o wygasłej licencji. Użytkownicy którzy zdążyli się przełączyć na wersję Free przed punktowaną tu datą mogą nadal za friko korzystać z zainstalowanego produktu, ale aktualizacje definicji dla starszych systemów przestaną być dostarczane w październiku 2023.
 • Tencent PC Manager - Na silniku Bitdefender (w starszych Avira), bądź wersja alternatywna "TAV" pozbawiona obcych silników. Strona anglojęzyczna zlikwidowana. Produkt obecnie orientowany wyłącznie na rynek chiński. Tencent to marka związana z kontrowersjami i stosująca bardzo agresywną taktykę marketingową znacznie wykraczającą poza akceptowalny poziom. Wiele inwazyjnych produktów tej stajni było instalowane metodami "PUP" i wykrywane w programach antymalware jako takie.
 • UnThreat Free AntiVirus 2014 - Obecnie produkty marki UnThreat w ogóle już niedostępne. Wersja darmowa stara, produkcja niskiego zaufania. Oparty na silniku marki GFI Software / VIPRE.
 • Virus Chaser (licencja Personal) - Ciekawostka z Korei. Martwa strona domowa.
 • ZenOK Free Antivirus - Stara dziwna produkcja, strona domowa martwa.
 • Zillya! Antivirus - Stara darmowa wersja z 2014 już niedostępna, obecnie na stronie już nowa seria i tylko w wydaniu komercyjnym. Produkcja niskiego zaufania.

Antyspyware, antymalware i inne dziwne produkcje

 • --------------------------------------------------------
 • EMCO Malware Destroyer - Program wątpliwej reputacji! Obecnie i tak już niedostępny na stronie domowej.
 • NoVirusThanks Malware Remover - Brak aktualizacji od 2011. Produkt usunięty wraz z restrukturyzacją programów NoVirusThanks (porównaj niżej inne programy tej marki).
 • SecuraLive Free Edition - Wersja darmowa bez osłony, silnik IKARUS. Produkt dokonał żywota, martwa strona domowa.
 • Spyware Terminator 2015 - Archaiczny program o niechlubnej przeszłości. Instalatory "wzbogacane" niepożądanymi dodatkami. Strona blokowana przez Malwarebytes Browser Guard.
 • SpywareGuard - Archaiczna ochrona, wycofana na rzecz SpywareBlaster, który i tak nie zapewnia obecnie rzetelnych zabezpieczeń.
 • Ultra Adware Killer - Do przeczytania cały temat. Program uprawiał złodziejstwo definicji AdwCleaner i JRT.
 • Windows Defender w wersji instalacyjnej dla XP/2003. Historyczna niepełnosprawna wersja całkowicie zastąpiona przez Microsoft Security Essentials oraz Windows Defender integrowany w nowszych systemach.
 • --------------------------------------------------------
 • Abelssoft ActiveProtect Free - Program w niewyjaśnionych okolicznościach usunięty. Ponadto, w wersji darmowej były reklamy i ograniczenie do domyślnego folderu Pobrane.
 • Anvi Smart Defender Free - Program usunięty. Martwa strona domowa.
 • LMT AntiMalware (ex LMT Anti Logger) - Własny silnik CuteDuck oparty na bazach ClamAV. Projekt porzucony przez autora. Poleca przesiadkę na bardziej zaawansowany program anty-malware.
 • MalwareFox Free - Bardzo podejrzany produkt. Początkowo rebrand programu Zemana, obecnie związki z promocją scamu TotalAV.
 • Reason Essential - Struktura produktów uległa radykalnej zmianie. Poprzednie edycje Reason zostały zastąpione przez nowe rozwiązania. Aktualnym "odpowiednikiem" jest RAV Essentials (rzekomo darmowy, ale wszystkie odnośniki wiodą do płatnych planów).
 • SecureAPlus Lite - Aplikacja zastąpiona przez jeszcze bardziej okrojony CatchPulse Lite. Polska strona nie zaktualizowała danych na temat wymiany produktów.
 • WiseVector StopX - Startowo oferowana darmowa beta, później miał jakoby nastąpić rozdział na edycję darmową i płatną. Program pozornie się prężnie rozwijał, aż tu w lutym 2023 informacja od reprezentanta marki o zastopowaniu aktualizacji wersji personal (choć los rzekomo jeszcze nieprzesądzony) i pracach nad wersją enterprise. Niedługo potem strona domowa zniknęła... Używanie programu chińskiej firmy-widmo nie jest polecane. Można też poczytać komentarze w tym temacie co sądzi społeczność.
 • Zemana AntiMalware Free - Darmowa wersja ograniczona tylko do skanowania bez żadnej ochrony już niedostępna. Ogólnie firma Zemana zdaje się być na wylocie, wszystkie komercyjne produkty wyglądają na nierozwijane. Do wglądu dyskusja.
 • --------------------------------------------------------

Zabezpieczenia przed keyloggerami

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

Różne monitory, anti-exe i inne

 • ExeWatch - Program nierozwijany od lat, brak strony domowej.
 • InstallGuard - Abandonware. Ostatnia darmowa wersja i to w stanie "beta" pochodzi z 2012.
 • McAfee Real Protect (ex Raptor) - Po ukończeniu fazy beta produkt w wersji standalone usunięty i zintegrowany w innych produktach McAfee, m.in. Stingerze.
 • NoVirusThanks EXE Radar Pro - Link do darmowej beta w fazie gdy starsza wersja stabilna była płatna. Działa "jako tako". Aplikacja w wersji płatnej niedostępna i porzucona na korzyść komercyjnych OSArmor / SysHardener.
 • NoVirusThanks Registry Guard - Marka NoVirusThanks przeszła na pełną komercję (tylko płatne aplikacje). Większość programów została przeniesiona z poprzedniej strony domowej do Appsvoid.
 • NoVirusThanks Smart Object Blocker - Aplikacja została usunięta i nie posiada płatnego ekwiwalentu w bazie Appsvoid.
 • NoVirusThanks SysHardener - Zmiana licencji na shareware (trial 30-dniowy).
 • NoVirusThanks YaGuard (eksperymentalny) - Usunięty i nie posiada płatnego ekwiwalentu w bazie Appsvoid.
 • PC Tools ThreatFire - W zamierzchłych czasach PC Tools przejęte przez Symantec, likwidacja strony domowej. Ostatnia wersja pochodzi z 2009.
 • SafenSoft SysWatch Personal - Produkt w permanentnym stanie beta, darmowy na rok, i już niedostępny (brak linków na stronie domowej).
 • Trend Micro RUBotted - Nieaktualizowany od lat. Permanentna beta. Obecnie niedostępny ze strony Trend Micro.
 • Unchecky - Program po przejęciu przez markę Reason przestał być aktywnie rozwijany. Ostatnia aktualizacja datuje się na rok 2018. Definitywnie porzucony, Reason koncentruje się na innych typach produktów.
 • VoodooShield Free - Darmowy wariant miał bardzo ograniczoną konfigurację. Oficjalnie wycofany dnia 5 maja 2022. W późniejszym czasie komercyjna wersja zmieniła również nazwę na "VoodooShield Cyberlock".
 • WinPatrol FREE - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.
 • WinPrivacy FREE - Przemianowany na WinPatrol Firewall bez opcji "Free", a wersja niezarejestrowana pozbawiona ochrony. Dodatkowo ten sam scenariusz co powyżej.

Preparowane przeglądarki

Piaskownice

 • BufferZone - Ostatnia darmowa wersja sprzed kilku lat, listuje ją Softpedia. Całkowicie usunięte ślady wersji darmowej na stronie producenta, obecnie jest rozwijana tylko komercyjna wersja BUFFERZONE dla środowisk Enterprise.
 • GeSWall Freeware - Ostatnia wersja z 2011. Prawdopodobieństwo niestabilności systemowej i BSOD. Program został usunięty z Softpedii.
 • Hysolate - Automatyczna instalacja prekonfigurowanej Piaskownicy systemu Windows z Chrome. Hysolate zostało przejęte przez Perception Point w marcu 2022. Brak śladów produktu, firma oferuje demo nowej platformy.
 • Private Workplace / SANDBOX Rx - Porzucone stare testowe projekty marki Horizon DataSys, niestabilne / zabugowane. Zastąpione darmowymi programami innego typu: Reboot Restore Rx + Rollback Rx Home Edition. Tylko jeden z nich się ostał.
 • Sandboxie - Sophos zlikwidował projekt, ale dostępne forki (linkowane w sekcji Darmowych).
 • SurfCanister - Martwy projekt, niedostępna strona domowa. Technologia została przejęta przez QuickHeal ze skutkiem w usunięciu aplikacji.

Wirtualizacja całego systemu lub dysku / Przywracanie poprzedniego stanu

 • COMODO Time Machine - Martwy projekt kończący kompatybilność na Windows 7, bugi i możliwe BSODy. Ponadto, to program oparty na starym kodzie Rollback Rx innego producenta - więcej tutaj. Alternatywą był darmowy Rollback Rx Home Edition, ale i on już niedostępny.
 • iCore Virtual Accounts - Aplikacja dla XP nierozwijana od 2010, martwa strona domowa.
 • Returnil System Safe 2011 Free - Oprogramowanie w stanie EOL, niekompatybilne z Windows 8 i nowszymi. Zastąpione komercyjnym Quietzone™, który również zakończył żywot.
 • Rollback Rx Home - Stan EOL ogłoszono 3 października 2019. Przez pewien czas pobieranie nadal było możliwe. Obecnie usunięto link pobierania, a formularz nie działa.
 • ToolWiz Time Freeze - Ostatnia wersja z 2016. Brak śladów produktu na stronie domowej. Marka ToolWiz zmieniła branżę na kreatory obrazów i tekstu wykorzystujące technologię AI.
 • ToolWiz Time Machine - Wersja z 2013 bez kompatybilności z Windows 10, zlikwidowana ze strony domowej o wiele wcześniej niż w/w Freeze.
 • Windows SteadyState - Historyczna aplikacja Microsoftu dla XP i Vista.

Blokowanie reklam, skryptów, trackerów, niebezpiecznych stron, etc.

 • --------------------------------------------------------
 • Ad Muncher - Wersja z 2014, porzucona. Nie działa w Edge (Legacy) i IE11, nie wspominając już o reszcie.
 • Ad Sanitizer zintegrowany w Chromodo - Kontrowersyjny moduł Comodo brandowany jako AdTrustMedia (popatrz niżej na PrivDog), usunięty z Chromodo z powodu jakiegoś bliżej niesprecyzowanego bugu. Zastąpiony przez zewnętrzny Comodo AdBlocker, w późniejszym czasie również zlikwidowany.
 • Adaware Ad Block (Firefox, Chrome) - Oparty na starej wersji uBlock. Rozszerzenie dla Chrome nieaktualizowane od 2018, zaś rozszerzenie dla Firefox usunięte z Mozilla Addons.
 • Adblock Edge (Firefox) - Usunięty z Mozilla Add-ons. Autor porzucił projekt zalecając instalację bardziej zaawansowanego uBlock Origin.
 • Adblock LTE-A (Firefox) - Wersja z 2015, brak zgodności z Firefox 57+ i oznak rozwoju.
 • AdFender Free Edition - Od wersji 2.50 tryb Standard (darmowy) niedostępny.
 • AdGuard (Legacy) (Pale Moon) - Ostatnia zgodna wersja 2.10.8, która i tak kończy swą kompatybilność na starym Pale Moon 27.

 • Bad Ad Johnny (Chrome) - Rozszerzenie usunięte i już niedostępne w Chrome Web Store. Zastąpione przez dodatek PureVPN Extension for Chrome z płatnym VPN.
 • BFilter | Proximodo | Proxomitron - Seria nieaktualizowanych od lat filtrów.
 • Comodo AdBlocker - Seria porzuconych i już niedostępnych produktów, zastąpiona przez Comodo Dome Shield (filtrowanie DNS) ale i ten produkt wycofano.
 • Nano Adblocker - Fork uBlock Origin który należy omijać: wersja dla Chrome po sprzedaży nieznanym podmiotom przeobraziła się w malware, zaś wersja dla Firefox nie będzie już rozwijana. Należy zainstalować oryginał, czyli uBlock Origin.
 • PrivDog - Skompromitowany program Comodo brandowany jako AdTrustMedia, zawierający kontrowersyjną funkcję podmiany reklam innymi "zaufanymi" i powiązany z naruszeniami bezpieczeństwa, instalowany też metodami "PUP" jako doczepienie w innych instalatorach. Witryna privdog.com martwa. Został zastąpiony kolejno przez Comodo AdBlocker Desktop (zakończył żywot) -> Comodo Dome Shield (obecnie również eliminacja).
 • Skype ADBlocker - Prosty batch nieznacznie modyfikujący plik Hosts oraz pliki config.xml w folderach Skype. Wersja z 2016 i wątpliwe, że jeszcze działa.
 • TunnelBear Blocker - Marka TunnelBear została przejęta przez McAfee, co zaowocowało zastopowaniem rozwoju oraz ubiciem pokrewnego produktu oryginalnego twórcy (RememberBear). Wersja dla Chrome datowana na 2018, a dla Firefox usunięta w niewyjaśnionych okolicznościach z bazy. Sprawa jasna, rozszerzenie oparte na uBlock Origin, toteż bierzemy oryginał.
 • uBlock - Stary nierozwijany fork, później przejęty przez podejrzaną markę. Należy zainstalować oryginał, czyli uBlock Origin.
 • uBlock Origin Extra (ex uBlock Origin WebSocket) (opcjonalny dodatek tylko dla Chrome i pochodnych) - Od 20.10.2020 nierozwijany i usunięty z Chrome Web Store, gdyż jest już zbędny.
 • ZenMate Web Firewall - Rozszerzenie oparte na starszej wersji uBlock Origin. Od dłuższego czasu nierozwijane, usunięte z Chrome Web Store.
 • --------------------------------------------------------
 • MinerOff - Porównaj z RansomOff. Obecnie wszystkie strony "Heilig Defense" są martwe.
 • Mining Blocker (Firefox, Chrome, Opera) - Rozszerzenie usunięte.
 • No Coin (Firefox, Chrome, Opera) - Porzucony projekt, gdyż obecnie przeglądarki mają wbudowane własne mechanizmy obronne oraz są dostępne bardziej aktualne listy.

 • NoScript "Classic" (Pale Moon, Basilisk, Firefox poniżej 57) - Stara nierozwijana wersja, nie polecana na forum Pale Moon. Więcej tutaj i tutaj.
 • Policeman (Firefox) - Porzucone rozszerzenie, brak zgodności z Firefox 57+. Nowoczesne zamienniki w sekcji darmowych programów.
 • RequestPolicy Continued  (Firefox) - Jak wyżej.
 • ScriptBlock (Chrome) - Rozszerzenie w niewyjaśnionych okolicznościach usunięte z Chrome Web Store.
 • Script Blocker for Chrome™ (Chrome) - Rozszerzenie nieaktualizowane od dłuższego czasu, usunięte z Chrome Web Store.
 • --------------------------------------------------------
 • AdBlock Protect (Chrome) - Korelacja z markami AdBlock i uBlock, LLC. Nie wiem co się stało z produktem, czy to były tylko testy by scalić funkcje anti-tracker docelowo w głównym adbloku (przypuszczalnie wariant Premium).
 • Browser Plugs (Chrome) | Browser Plugs (Firefox) - Martwa strona domowa, wszystkie rozszerzenia usunięte z Chrome Web Store, a odpowiedniki w bazie dodatków Firefox stare.
 • Canvas Blocker - Fingerprint Protect (Firefox, Chrome, Edge) - Ostatnia wersja z 2020 i nie jest pewnym czy jeszcze działa. Raporty w Github, że nie przechodzi określonych testów.
 • CanvasDefender (Firefox) - Porzucone rozszerzenie datowane na 2017. Poprzednia postać strony domowej została zastąpiona przez ogólną dokumentację w materii zjawiska "Canvas".
 • CanvasFingerprintBlock (Chrome) - Rozszerzenie usunięte i już niedostępne w Chrome Web Store.
 • Disconnect for Facebook™ (Firefox) - Ostatnia wersja z 2017
 • CyDec Platform -> CyDec Security Anti-Fp (strony obrazujące przemianę oprogramowania) - Projekt startujący w 2018 z darmową ofertą próbki możliwości platformy (rozszerzenia dla Firefox i Chrome a później i aplikacja dla Windows). Pełna platforma CyDec to było narzędzie typu enterprise wymagające licencji. Porzucony gdzieś przy końcówce 2022 (komunikat o zakończeniu sprzedaży licencji i publikacji rozszerzeń w bazach dodatków). Obecnie brak strony domowej. Tyczy to wszystkich aplikacji marki "Heilig Defense".
 • Google search link fix - Wszystkie rozszerzenia (Firefox, Chrome, Opera) usunięte z baz dodatków. Na stronie GitHub dostępny jedynie kod źródłowy. Zamiennikiem jest Don't track me Google od Rob W.

 • Google Search URL Fixup (Firefox) - Usuwanie przekierowań z wyników Google jeśli wyłączono JavaScript w przeglądarce. To samo i to w szerszym zakresie robi nowszy Don't track me Google od Rob W.

 • Replace zero-width characters with emojis (Chrome) - Rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store.

 • ShareMeNot - Projekt w wersji standalone oficjalnie nierozwijany od 20.7.2014. Obecnie jego funkcjonalność jest zintegrowana w Privacy Badger.

 • TrackMeNot - Nierozwijany. Wygląda na zastąpiony przez AdNauseam od tych samych autorów.

 • --------------------------------------------------------

 • Blockulicious Classic (Firefox, Chrome, IE) - Produkt wycofany, niedostępny od grudnia 2016. Zastąpiony przez serwis Blockulicious DNS - obecnie również niedostępny (martwa strona blockulicious.crdf.fr).

 • Chrome Zero (JS Permission) - Spoza Chrome Web Store (była wymagana instalacja w trybie Developer). Koncepcja nierozwijana od 2017.

 • cyscon Security Shield (Firefox) - Obecnie strona phishkiller.com niedostępna, a rozszerzenie dla Firefox usunięte z Mozilla Add-ons. Powód nieznany.

 • PhishBlock - Wersja z 2014, obecnie strona domowa i tak się nie ładuje.
 • PhishProtect (Chrome) - Nie wyszedł ze stadium beta. Ostatnie oznaki życia w GitHub to 2018. Rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store.
 • --------------------------------------------------------
 • HOSTS Anti-PUPs/Adware - Plik Hosts produkcji francuskiej, w zamierzchłych czasach nawet oferowany z poziomu interfejsu AdwCleaner. Porzucony i już niedostępny. Zastąpiony przez produkty Blockulicious (obecnie także niedostępne).

 • Hosts Block Free - Automatyczny instalator MVPS Hosts i ogólny menedżer pliku hosts. Martwa strona domowa.

 • hpHosts - Wycofany na korzyść Malwarebytes Browser Guard.
 • MHT Hosts Updater Tool - Oparty o aktualizacje z Cybertrackera. Cybertracker został zamknięty.
 • MHT Web Filter - Jak wyżej.
 • Norton ConnectSafe - Usługa DNS wyłączona 15 listopada 2018.
 • --------------------------------------------------------

Różne dodatki do przeglądarek

 • Ad-Aware Security Toolbar - Skompromitowany pasek powiązany z instalacjami typu "PUP" i niepożądanymi modyfikacjami. Zastąpiony przez Ad-Aware Web Companion.
 • AVG Do Not Track - Stara edycja o niskim poziomie bezpieczeństwa. Wersje dla Firefox i Chrome usunięte z baz dodatków. Ta funkcjonalność została wbudowana do AVG Web TuneUp.
 • AVG LinkScanner - Stara aplikacja zastąpiona nowszymi produktami.
 • AVG PrivacyFix™ (Chrome) - Produkt usunięty przez firmę. Ta funkcjonalność została wbudowana do AVG Web TuneUp.
 • AVG Secure Search - Program instalowany metodami "PUP". Stara wersja zastąpiona AVG Web TuneUp. A obecnie link kieruje do "AVG Secure Browser".
 • AVG Web TuneUp - Program silnie kojarzony z niechcianymi instalacjami / PUP, a wersja dla Chrome występowała także w kontekście naruszeń bezpieczeństwa. Program porzucony, nie można go pobrać ze strony głównej, również oferta instalacji nie pokazuje się na planszy AVG (info).
 • COMODO Cloud Antivirus (Chrome) - Rozszerzenie usunięte z Chrome WebStore.
 • Extension Defender - Od długiego czasu brak aktualizacji i bardzo uboga baza nie gwarantująca żadnego realnego bezpieczeństwa. Porzucony projekt, strona domowa nie istnieje. Wersje dla Firefox i Chrome usunięte z baz dodatków.
 • Gmelius - Początkowo całkowicie darmowy program służący do modyfikacji interfejsu Gmail (wliczając usuwanie reklam). Z biegiem czasu przeobrażał się w ogólniejszy menedżer Gmail z funkcją blokowania trackerów e-mail w Gmail (na tym etapie wprowadzono rozdział na plan darmowy oraz płatne, porzucono także kompatybilność z Firefox). Obecnie soft ma zupełnie inną formę, tzn. pod pracę zespołową, nie widać też wersji darmowej.
 • Panda Safe Web - Skompromitowany pasek z mechanizmami śledzącymi Visicom. Już niedostępny, "zastąpiony" usługą VPN (ograniczona wersja darmowa częścią darmowego antywirusa Panda).
 • Trend Micro Browser Guard - Historyczny program. Ostatnia dostępna wersja jest datowana na 2011.

Alternatywne przeglądarki z dostosowaniami pod kątem bezpieczeństwa / prywatności

 • Avira Scout [Klon Chrome z preinstalowanymi rozszerzeniami Avira Browser Safety, Privacy Badger, HTTPS Everywhere] - Program porzucony i usunięty ze strony domowej.
 • Bitdefender Safepay - Stara wersja z 2014. Była dostępna tylko na partnerskiej polskiej stronie, ale obecnie ślad zaginął. Oficjalna anglojęzyczna strona od dawna nie oferowała odrębnego pobierania samej przeglądarki (EOL), funkcja Safepay w najnowszej wersji jest integralnym składnikiem komercyjnych pakietów BitDefender.
 • Librefox [Klon Firefox z dostosowaniami pod kątem prywatności] - Nierozwijany, ostatni repak oparty na starym Firefox sprzed kilku lat. Alternatywą jest LibreWolf.

Menedżery haseł

 • Cobbler - Martwa strona, ale działa link bezpośredni. Narzędzie nieaktualizowane.
 • F-Secure KEY - Zlikwidowany na korzyść płatnego F‑Secure ID Protection.
 • Myki Password Manager - Myki zostało przejęte przez JumpCloud. Wycofanie produktów datuje się na 10 kwietnia 2022. Obecnie strona domowa już usunięta.
 • Norton Identity Safe - Stara wersja ogólna datowana na rok 2014, niedostępna od 7 czerwca 2017. Zastąpiona edycją w postaci rozszerzeń dla przeglądarek, linkowaną w Darmowych.
 • RememBear Free - Marka TunnelBear po znalezieniu się pod kontrolą McAfee obumiera. Produkt wycofany, zablokowana rejestracja nowych kont. RememberBear z wcześniej zarejestrowanym kontem będzie działać do 1 stycznia 2024. Nadal dostępny link pobierania.

Zabezpieczenia pod kątem infekcji z mediów przenośnych USB

 • Anti-AutoExec - Jak powyżej już zaznaczono, NoVirusThanks przekształciło się w płatny biznes. Ta konkretna aplikacja została usunięta i nie posiada płatnego ekwiwalentu w bazie Appsvoid. Jej funkcje są bowiem w płatnym OSArmor.
 • MCShield - Martwa strona domowa. Ostatnia wersja z 2014, problemy z działaniem.
 • USB Disk Security - Stary sfatygowany program z 2014. Jakość produktu też pod znakiem zapytania.

Inne

 • Avira Privacy Pal - Link przekierowuje na pakiet Avira Free Security, który ma moduł "Privacy".
 • Certainly Something (Certificate Viewer) - Zbędny, funkcjonalność natywnie zintegrowana od wersji Firefox 72.

 • Debotnet (zastąpiony przez SharpApp) | SharpApp (ex PimpApp, funkcja Packages zastępowała Roboget, usunięty) | Roboget (usunięty) - Autor ma manierę szybkiego zaczynania projektów i zmieniania ich nazw, po czym je usuwa lub integruje w innych aplikacjach. Na wszelki wypadek podaję "aktualne listy" jego oprogramowania tutaj i tutaj. Obecnie na tapecie jest BloatyNosy / Debloos.
 • EULAlyzer - Brak aktualizacji od roku 2012, kompatybilność z nowszymi systemami niż Windows 7 "dopisano" w późniejszym terminie. Nie jest pewnym jak to w ogóle działa...
 • Flexera Personal Software Inspector (ex Secunia) - Ostatnia wersja z 2015, a program oficjalnie usunięty przez firmę 20 kwietnia 2018. Jeśli ktoś posiada już ten program, należy go odinstalować, gdyż przestał poprawnie działać. Program zostanie zastąpiony innym niezależnym rozwiązaniem, obecnie w testach VulnDetect Personal.
 • Kaspersky Software Updater - Program w wersji standalone zlikwidowany na korzyść modułu Software Updater wbudowanego do komercyjnej wersji Internet Security.
 • Local Area Security Audit Tool - Martwa strona domowa.
 • Microsoft Baseline Security Analyzer - Produkt zlikwidowany przez Microsoft.
 • RCC - Martwa strona, ale działa link bezpośredni. Narzędzie nieaktualizowane.
 • RootIQ - Od tego samego autora co RCC. Również martwa strona domowa. Następcą o nieco innym charakterze wydaje się być aplikacja NoSnoop.

 

 

 

Komercyjne:

 

 

Spoiler

 

Pakiety

 • AhnLab V3 Internet Security - To stara wersja 8 kończąca kompatybilność na Windows 7 i nie można już nawet pobrać wersji trial. Nowszą edycją dla użytkowników domowych jest V3 365 Clinic - widoczny tylko na koreańskiej wersji strony, nie sprawdzałam czy ta wersja ma wbudowany język angielski, ani czy jej instalacja nie jest aby blokowana na innych systemach niż koreański.
 • BullBuard Internet Security | Premium Protection - Bullguard został przejęty przez NortonLifeLock. Wszystkie produkty wycofane. Klienci są migrowani na produkty Norton 360.
 • Clearsight Premium Internet Security - Ta marka została już omówiona w sekcji darmowych w spoilerze.
 • Defenx Security Suite - Obecnie to klon K7 Security. W dawnych czasach antywirus posługiwał się silnikiem Virusbuster (Outpost).
 • Emsisoft Internet Security - Funkcjonalność scalona z Emsisoft Anti-Malware.
 • FM Internet Security | Ultimate Protection 2015 - Klon starej wersji Bitdefender. Wycofany: "W związku z nawiązaniem współpracy z firmą Kaspersky Lab postanowiliśmy zakończyć dystrybucję aplikacji z serii FM Antivirus i wprowadziliśmy do naszej oferty program Kaspersky Internet Security multi-device".
 • iolo Phoenix 360 - Produkt wątpliwej reputacji zawierający Malware Killer będący rebrandem Zemana. Obecnie i tak zastąpiony przez System Mechanic Ultimate Defense, którego rzecz jasna też nie polecam.
 • Outpost - Outpost zostało przejęte przez Yandex, a strona agnitum.com została zamknięta. Cała seria Outpost (Outpost Antivirus Pro, Outpost Firewall Pro, Outpost Security Suite Pro) wycofana ze sprzedaży. Aktualizacje bazy antywirusowej i wsparcie były dostarczane do grudnia 2016.
 • PC Matic - PC Pitstop to legalna firma, ale agresywna taktyka marketingowa i działania nawet na pograniczu "scamu", a produkty kwestionowalnej jakości. Do czytania ten wątek. Na dodatek wykrywany przez MBAM jako "potencjalnie niepożądany program" - info.
 • SecuraLive - Cała linia SecuraLive (Antivirus Free oraz Pro | Internet Security | Ultimate Security) dokonała żywota, martwa strona domowa.
 • Tachyon Internet Security (następca nProtect Anti-Virus/Spyware) - Dyskusje tutaj i tutaj. Koreański program bardzo agresywnie promowany, instalowany bez pozwolenia w pakietach z malware.
 • Total Defense
 • TrustPort - Firma wstrzymała sprzedaż produktów. Więcej w FAQ.
 • TTB - Podejrzana firma i bezużyteczne wyroby indyjskie. Produkty posiłkujące się bardzo słabymi silnikami, w każdej edycji innym (Netlux, Zillya, Shield Antivirus). Dyskusje tutaj, tutaj i tutaj.
 • VibraniumSysvoot | Protegent | PC Doctor | NGAV | Net Protector | Max Secure - Większość (o ile nie wszystkie) pod parasolem tej samej firmy "MSecure Data Labs". Produkty indyjskie bardzo miernej jakości. W skanerach na żądanie intencjonalne fałszywe alarmy skłaniające do zakupów. Do wglądu też ogólna dyskusja o indyjskich produktach tutaj.
 • Zillya! - Niska jakość produktów. Do wglądu test.

Firewalle

Antywirusy

 • Ashampoo Anti-Virus [silniki Bitdefender + Emsisoft] - Oferta została usunięta. Wprawdzie program można nadal pobrać np. stąd, to i tak zakupy awykonalne. Te same silniki dostępne w oryginalnym (i lepszym) produkcie Emsisoft Anti-Malware.
 • BullBuard Antivirus [silnik Avira, wcześniej Bitdefender] - Patrz wyżej.
 • Clearsight Antivirus Premium - Zastąpiony przez Clearsight Premium Internet Security. Ta marka została już omówiona w sekcji darmowych w spoilerze.
 • CYREN / F-PROT Antivirus - Ostatnia wersja dla Windows pochodziła z 2011. 31 lipca 2021 oficjalny EOL. Obecnie marka Cyren serwuje rozwiązania antymalware dla OEM i Enterprise.
 • FM Antivirus 2015 - Klon starej wersji Bitdefender. Wycofany: "W związku z nawiązaniem współpracy z firmą Kaspersky Lab postanowiliśmy zakończyć dystrybucję aplikacji z serii FM Antivirus i wprowadziliśmy do naszej oferty program Kaspersky Internet Security multi-device".
 • Immunet Plus - Wersja płatna z silnikiem Bitdefender. Po przejęciu przez Cisco likwidacja linii komercyjnej, ostała się tylko wersja darmowa.
 • iolo System Shield - Produkt wątpliwej reputacji. Oryginalnie bazował na przedawnionym silniku CYREN, możliwe że zaszły jakieś zmiany. Niezależnie od tego jaki silnik pod maską, trzymać się z daleka.
 • NETGATE Amiti Antivirus - Produkt niszowy o niskiej reputacji. Ponadto nie wygląda na aktywnie rozwijany.
 • Orange Defender - Podejrzane dziwactwo firmy Innovative Solutions, oparte na silniku Avira.
 • Preventon Antivirus - To już było omawiane w spoilerze z darmowymi softami. Z daleka.
 • RAM Antivirus - "Jakość" omawiana tutaj.
 • Slimware Antivirus / SlimAV - Podejrzany produkt firmy Slimware Utilities Holdings, Inc., znanej z instalacji typu "PUP". Slimware to odłam IAC/Mindspark (znanego dystrybutora adware/PUP). Obecnie na stronie slimware.com i tak już niedostępny.
 • Sunrise Antivirus India - Mierny produkt.
 • Systweak Antivirus - Firma o fatalnej reputacji, znana z "optymizerów systemu" (wykrywanych jako PUPy).
 • Twister Antivirus - Niszowa i archaiczna produkcja z 2014.
 • Vba32 Anti-virus - Ostatnia wersja z 2012. Obecnie strona domowa wyłącznie po rosyjsku i są proponowane triale nowego rozwiązania "KANOE" oraz starej klasycznej wersji VBA32, ale dostępne wyłącznie przez formularz kontaktowy.
 • VIRUSfighter
 • ZONER AntiVirus for Windows

Antymalware

 • Abelssoft ActiveProtect - Program w niewyjaśnionych okolicznościach usunięty przez producenta. Przypuszczalnie został zastąpiony nowszym Abelssoft AntiRansomware.
 • Auslogics Anti-Malware - Skaner na żądanie z silnikiem Avira. Wprawdzie na znajomym silniku, ale aplikacja słaba i niegodna zaufania. Wbudowane śledzące moduły "Google Analytics" oraz odnośniki do innych wątpliwych softów (np. BoostSpeed). Notabene, teraz produkty tej marki są wykrywane jako "PUPy", zarówno w AdwCleaner, jak i MBAM.
 • Exterminate It! - Produkt marnej jakości i wątpliwej reputacji, mający na sumieniu różne dziwne działania i scam. Więcej tutaj
 • Gridinsoft Anti-Malware | Trojan Killer - Ukraińska produkcja o nieznanym tle, znana z dużej ilości fałszywych alarmów. Trial 6-dniowy... Pierwsza postać programu, czyli "Trojan Killer", była powiązana z niepożądanymi aktywnościami - Info.
 • iolo Malware Killer - Początkowo był to rebrand programu Zemana. Możliwe, że teraz jest na innym silniku. Nie zmienia to faktu, że iolo nie jest kojarzone z dobrym softem zabezpieczającym.
 • Loaris Trojan Remover - Podejrzana produkcja. W przeszłości wykrywany nawet jako niepożądany program. Dyskusja tutaj.
 • MalwareFox - Bardzo podejrzany produkt. Początkowo rebrand programu Zemana, obecnie związki z promocją scamu TotalAV.
 • NETGATE Spy Emergency - Niszony produkt o słabej reputacji.
 • Raxco PerfectGuard - Rebrand programu Zemana.
 • Reason Premium - Struktura produktów uległa radykalnej zmianie. Poprzednie edycje Reason zostały zastąpione przez nowe rozwiązania RAV Endpoint Protection.
 • SecureAPlus - Aplikacja zastąpiona przez CatchPulse. Polska strona nie zaktualizowała danych na temat wymiany produktów.
 • SpyHunter - Skaner wątpliwej reputacji bardzo silnie forsowany w wynikach Google i stosujący techniki manipulacji skłaniające do instalacji. Na Google cała masa wysoko pozycjonowanych opisów "usuwania malware" skonstruowanych w taki sposób, by pobrać SpyHunter jako cudowny darmowy lek na daną infekcję. Po instalacji okazuje się, że jest to program płatny. Niestety SpyHunter raczej nie jest wykrywany i usuwany, gdyż każde takie podejście kończy się sprawą w sądzie - przykład z AdwCleaner.
 • StopZilla! - Skaner wątpliwej reputacji mający bardzo długą historię niechlubnych działań na pograniczu "rogue" oraz mieszane recenzje. Producent jest "legalny", ale działania marketingowe i jakość produktów kwalifikują produkty tej marki zdecydowanie jako niepolecane.
 • Trojan Remover - Program miernej reputacji.
 • TrojanHunter - Produkt zakończył żywot. Martwa strona trojanhunter.com.
 • Watchdog Anti-Malware - Mierny produkt, wręcz podejrzany. Początkowo rebrand Zemana. Następnie przełączenie na silnik ClamAV.
 • WinPatrol Security Bundle - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.

Anti-Exploit, Anti-Ransomware / Zabezpieczenia przed infekcjami szyfrującymi dane

 • Abelssoft AntiRansomware - Program kwestionowalnej jakości. Dyskusja tutaj.
 • CryptoMonitor PRO - Marka przejęta przez Malwarebytes, produkt usunięty i zastąpiony przez Malwarebytes Anti-Ransomware Beta, którego funkcjonalność z kolei została przeniesiona do Malwarebytes Anti-Malware 3.0.
 • CyberSight RansomStopper Business - Firma zakończyła działalność. Martwa strona domowa.
 • GridinSoft Anti-Ransomware - Produkt ze stajni Gridinsoft Anti-Malware / Trojan Killer (patrz wyżej), o nieznanym działaniu.
 • Folderfication - Odizolowana i ulepszona funkcja wcześniej znana z RansomOff. Obecnie wszystkie strony "Heilig Defense" są martwe.
 • Foltyn SecurityShield - Tak, to od pierwotnego autora Gadu-Gadu. To była wczesna faza rozwojowa beta, która nie trwała zbyt długo. Produkt zakończył żywot zanim go zaczął. Jakoby miał być zastąpiony innym, wcześniej na stronie domowej był komunikat: "Attention Foltyn SecurityShield beta testers: we're sorry, but beta tests are closed. Application development is suspended. Soon (Dec 2016/Jan 2017) we will offer here better security solution- based on application whitelisting. It is better to prevent malicious code to run at all, than allow it to run and try to detect & prevent harmful behaviour."
 • Malwarebytes Anti-Exploit (MBAE) Premium - Funcjonalność scalona w Malwarebytes Anti-Malware 3.0. Obecnie wszystkie funkcje Premium przeniesione do darmowej wersji Beta listowanej w sekcji darmowych aplikacji.
 • Padvish AntiCrypto - Irański produkt o nieznanej skuteczności.
 • ViRobot Anti-Ransomware - Koreański produkt w wersji testowej (prawdopodobnie był oferowany za darmo), już niedostępny. Obecnie strona domowa podaje inne aplikacje zabezpieczające przed ransom, np. Hauri Smart Sensor (trial).
 • WinPatrol WAR (ex WinAntiRansom PLUS) - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.

Anti-keylogger

Inne monitory / Anti-exe, śledzenie zachowań, HIPS

 • AppGuard Personal - Produkt zastąpiony przez AppGuard Solo / Business.
 • DefenseWall - Aplikacja nierozwijana / porzucona, obsługuje tylko systemy 32-bit.
 • Excubits - Obecnie wszystkie produkty Excubits (Bouncer, MemProtect, MZWriteScanner i Pumpernicel (FIDES)) niedostępne. Firma była jakoby w trakcie "dostosowań strategii". Rezultat: brak strony domowej... Pojawiła się jednak darmowa wersja Bouncer pod nazwą Türsteher (popatrz do sekcji darmowych).
 • NoVirusThanks EXE Radar Pro - Przez bardzo długi czas stagnacja wersji płatnej, choć oferowano w kuluarach nowszą darmową wersję beta. Po przetasowaniach program zniknął ze stron NoVirusThanks/Appsvoid. Producent koncentruje się na rozwijaniu OSArmor.
 • NoVirusThanks Registry Guard Service - Poprzednio były dwa produkty: darmowy Registry Guard i komercyjny Registry Guard Service. Po zmianach pierwszy stał się płatny a drugi usunięto (stary link przekierowuje do pierwszego programu).
 • WinPatrol Firewall (ex WinPrivacy PLUS) - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.
 • WinPatrol PLUS - Program nierozwijany. Martwa strona domowa.

Piaskownice / Wirtualizacja / Przywracanie poprzedniego stanu

 • Abelssoft BankingBrowser - Zasada ograniczonego zaufania jak w przypadku innych aplikacji tego producenta.
 • Covert Pro - Aplikacja nieznanej konduity. Obecnie strona domowa blokowana przez rozszerzenie Malwarebytes...
 • FarStone RestorIT - Nierozwijany, oferowana wersja z 2016.

 • Quietzone™ - Kolejny produkt marki Returnil, który został porzucony. Strona qz.returnilvirtualsystem.com niedostępna.
 • SecuBrowser - "Uboższe Sandboxie", produkt dawno usunięty. Strona domowa służy obecnie autorowi do publikacji luźnych treści.
 • System Revert 2011 - Uśmiercone oprogramowanie, brak strony domowej, usunięty z bazy Softpedii.

Inne

 • Abelssoft AntiBrowserSpy - Żaden produkt Abelssoft nie jest tu polecany. A ten szczególny program ponoć jest oparty na ripie uBlock / uBlock Origin.
 • HMA! Pro VPN (ex AVG Safe Surf VPN) - Edycja już niedostępna. Obecnie link kieruje na AVG Secure VPN (ekwiwalent Avast SecureLine VPN). Ponadto HMA VPN jako odrębny twór jest linkowany w sekcji komercyjnych.

 

 

 

 

Uwaga na poniższe aplikacje!

ByteFence Antimalware Free - Podejrzany rebrand Reason Core Security, instalowany / przemycany na komputery technikami PUP. Usuwany przez AdwCleaner/MBAM. Od 1 stycznia 2023 i tak już niedostępny.
RemoveIT Pro SE - Sklasyfikowany jako fake, wykrywany przez MBAM jako PUP.Optional.RemoveITPro.
TotalAV / PCProtect - Klony. Ofensywne techniki marketingowe, scam. Wykrywane przez AdwCleaner/MBAM jako PUP.Optional.TotalAV / PUP.Optional.PCProtect.
YAC (Yet Another Cleaner) - Aplikacja m.in. reklamowana na stronach hijackerów skrótów, scam, kradzież bazy MBAM. Wykrywany przez MBAM pod nazwą kodową FraudTool.YAC. Usuwany także przez AdwCleaner.

 

 

 

Uwaga na klony uBlock Origin i inne podejrzane adblocki!

Proszę nie pomylić uBlock Origin (właściwa wersja) z uBlock (fork nastawiony na zdzieranie dotacji, po przejęciu przez AdBlock przebrandowany jako uBlock, LLC i z wbudowanym omijaniem reklam). Nano Adblocker to kolejny fork uBlock Origin który należy omijać: wersja dla Chrome po sprzedaży nieznanym podmiotom przeobraziła się w malware, zaś wersja dla Firefox nie jest już rozwijana i autor poleca przesiadkę na oryginał.

Ogólnie, w bazach dodatków Firefox i Chrome mnożą się podejrzane adblocki robione przez firmy ... parające się reklamodawstwem i instalacjami PUP. Przykłady "blokerów reklam" od takich firm: Adblocker Ultimate, Ad-Blocker (oba opisy na SystemLookup zrobione przeze mnie). Te dodatki mają też podejrzanie wysoką liczbę użytkowników.

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 4 miesiące temu...

Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7, Windows 8/8.1 i 32-bitowego Windows 10

 

Microsoft przestał wspierać: Windows 7 (14 stycznia 2020), Windows 8 (12 stycznia 2016), Windows 8.1 (10 stycznia 2023) i Windows 10 32-bit (od 2020 na komputerach OEM preinstalowane tylko edycje 64-bit, aktualizacje systemowe dla innych rozwiązań niż OEM ograniczone). Windows 11 wyłącznie 64-bitowy. Od czasu tego artykułu pojawiły się konkrety i mnożą się ograniczenia:

 • Bitdefender - Wsparcie dla Windows 7 i Windows 8.1 zostanie utrzymane do 14 stycznia 2024.
 • Comodo - Artykuł był pierwszym "subtelnym" sygnałem, że w przyszłości określone funkcje nie będą wspierane na Windows 7. Obecnie już potwierdzone, że nadchodząca edycja Comodo 2024 nie będzie dostępna dla Windows 7 i Windows 8.
 • Emsisoft - Z SafeGroup.pl: "Kończymy wsparcie dla systemów operacyjnych starszych niż Windows 10, a także kończymy wsparcie dla systemów innych niż 64-bitowe. Od tej chwili instalacje w nieobsługiwanych systemach nie będą już otrzymywać aktualizacji oprogramowania, ale będą otrzymywać aktualizacje wykrywania złośliwego oprogramowania do 30 czerwca 2022 r."
 • ESET - Obecnie produkty na stronie domowej ESET mają podane jako wymagania systemowe Windows 10 i 11. Ostatnia wersja kompatybilna z Windows 7 i 8/8.1 to 16.0. Mętna wzmianka o ewentualnym braku możliwości dostarczania poprawek. Nadal są oferowane instalatory starszych wersji.
 • F-Secure - Obecnie na stronie domowej spis wymagań systemowych wszystkich produktów posiada następującą adnotację: "Windows 7 z dodatkiem SP1 (obsługa do sierpnia 2023 r.)"
 • McAfee - W pełni wspierane platformy to Windows 8.1/10/11. Artykuł podaje oględne informacje o ograniczonym wsparciu i obsłudze na zasadzie "najlepszych starań" dla Windows 7 i Windows 8. Wymogiem jest posiadanie conajmniej wersji 16.0.31.
 • Microsoft Security Essentials - Usunięto linki pobierania. Definicje aktualizacji będą dostarczane "do 2023", ale konkretna data nieznana. Nadal dostępne pełne instalatory aktualizacji tutaj.
 • Norton - Póki co, jedyny produkt nie obsługujący Windows 7 i 8.1 to Norton Anti-Track.
 • Sophos - Od 31 października 2022 wsparcie ograniczone tylko do dostarczania aktualizacji definicji dla Windows 7/8/8.1 i 32-bitowego Windows 10. Ostateczny nokaut jest przewidywany na październik 2023.
 • Trend Micro - Obecnie produkty na stronie domowej (wersja anglojęzyczna a nie polska w tyle z aktualizacjami) mają w wymaganiach trójcę Windows 8.1/10/11. Aczkolwiek sprzeczne informacje. Wg tego + tego artykułu ostatnia linia z obsługą Windows 7 to 2020, a data urwania aktualizacji definicji nie została jeszcze określona. Ale wg tego artykułu "najnowsza wersja" 17.7 jest obsługiwana na Windows 7...

 

Koniec wsparcia dla XP i Vista
 

Obecnie dostawcy nie obsługują przestarzałych i dziurawych jak rzeszoto systemów XP i Vista. Stan z 2021: Wejścia oznaczone za pomocą  oznaczały, że dla ostatnich wspieranych wersji nadal były dostarczane aktualizacje definicji. Stan z 2023: nie jestem w stanie potwierdzić czy jakiekolwiek aktualizacje są jeszcze dostarczane ze strony Avast/AVG, Dr. Web i Nortona...

 

 • Adaware - Brak wsparcia dla obu systemów. Artykuł oferował link do starego instalatora datowanego na rok 2017. Obecnie strona martwa.
 • Avast - Ostatnia wersja z obsługą XP i Vista to 18.8. Program nadal będzie otrzymywał aktualizacje definicji, ale nie wiadomo jak długo.
 • AVG - Jak wyżej. Ostatnia zgodna wersja jest nadal widoczna na stronie domowej.
 • Avira - Od dawna brak wsparcia dla XP i Vista. XP otrzymywał aktualizacje definicji do kwietnia 2016. Koniec wsparcia Vista nastąpił w 2013.
 • Bitdefender - Kompatybilność z XP i Vista kończy się na edycji 2015, która nie jest już wspierana. Darmowy antywirus także niedostępny.
 • BullGuard - Prawdopodobnie ostatnia wersja z obsługą XP to 16. W.. W wersji 20.0.381 dorzucono do niekompatybilnych platform Vista i Windows 7 bez SP1. Nie jest to już istotne, wszystkie produkty BullGuard zostały usunięte i klienci są migrowani do Norton 360.
 • Comodo - Edycja Comodo Internet Security 12 nie obsługuje już XP i Vista. W linku adnotacja punktująca, że i tak funkcje Sandbox i wirtualnego środowiska nie działały na tych platformach już od wersji 8 (2014), więc używanie mija się z celem.
 • Dr. Web - Dla XP ostatnia dostępna wersja to 11.5.
 • EMET 4.1 Update 1 - Ostatnia wersja kompatybilna z XP i usunięta przez Microsoft. Nowsza linia 5.x ma kompatybilność z Vista, ale ogólnie sam EMET jako taki nie ma już w ogóle wsparcia i został ostatecznie ubity przez MS.
 • Emsisoft - Ostatnia linia dla XP i Vista to Emsisoft 10, dla której definicje były dostarczane do kwietnia 2016.
 • ESET - Ostatnia linia z obsługą XP to 9 (koniec wsparcia w grudniu 2019), a dla Vista 12 (koniec wsparcia w grudniu 2020). Popatrz też tutaj.
 • F-Secure - Brak wsparcia dla obu systemów. Dla Vista definitywny koniec to 30 czerwiec 2017.
 • FortiClient - Brak zgodności od około wersji 6.x. Ostatnia wersja z obsługą Vista to 5.2.4. XP obsługiwany dłużej do 5.4.1.
 • G Data - Ostatnia wersja zgodna z XP i Vista to 25.1.0.12. Artykuł z linkami pobierania został usunięty.
 • Immunet - Brak obsługi XP i Vista od wersji 6.0.0. Wyklucza to nowa funkcjonalność "Advanced Threat Prevention".
 • Kaspersky - Ostatnia linia dla XP i Vista to 2017. Pytanie o aktualizacje definicji dla produktów domowych bez odpowiedzi. Znalazłam tylko wątek tyczący wersji biznesowych. Zgodność Kaspersky Password Manager kończy się na wersji 9.0.
 • Malwarebytes AdwCleaner - Oficjalnie kompatybilność kończyła się już na linii 6.x. Niemniej nieoficjalnie dało się korzystać z wersji 7.x i z artykułu można pobrać ostatnią w miarę zgodną wersję 7.4.2. AdwCleaner 8.x nie działa na tych systemach.
 • Malwarebytes Anti-Malware - Ostatnia wersja dla XP i Vista to 3.5.1. Stan z marca 2023: oficjalnie potwierdziłam u źródła, że zostaną odcięte definicje dla tej wersji i lista zostanie odpowiednio zaktualizowana.
 • Malwarebytes Anti-Ransomware Beta oraz jego integracja w MBAM 3.x - Ta funkcjonalność nigdy nie miała wsparcia dla systemów XP i Vista.
 • McAfee - Ostatnia komercyjna seria z obsługą XP to 2013 (12.8), a dla Vista 2015. Dostarczanie definicji skończyło się z dniem 1 stycznia 2021. Wszystkie darmowe produkty również niedostępne.
 • Microsoft Security Essentials - Koniec aktualizacji silnika i definicji dla XP nastąpił z dniem 14 lipca 2015. Na Vista program przestał działać 11 kwietnia 2017.
 • NANO - Minimalne wymagania punktują Windows 7 i nowsze systemy. Nie wiadomo kiedy usunięto kompatybilność, w changelogu widnieją poprawki dla Vista datowane na 2018 i brak informacji o całkowitym usunięciu wsparcia...
 • Norton - Ostatnią z dostępnych wersji zdaje się być 22.15.2.22. Obecnie tryb limitowany dla XP i Vista, tzn. nadal gwarantowane aktualizacje definicji i łatki, ale nie nowe funkcje. Rozszerzenie Norton Password Manager / Identity Safe w przeglądarkach nie jest już obsługiwane. Popatrz również tutaj.
 • SandBoxie - Ostatnia wersja zgodna z XP to 5.22 , ale nie jest już dostępna (strona Sophos zamknięta). Vista w ogóle nie figuruje na oficjalnej liście zgodności, ale ponoć aplikacja działa.
 • Sophos Home - Aplikacja od samego zarania jest kompatybilna tylko z nowszymi platformami.
 • SpyBot - Ostatnia wersja zgodna z systemami XP i Vista to 2.4.
 • Trend Micro - Ostatnia seria z obsługą XP to 10 i program już nie działa. Dla Vista zgodność kończy się na linii 11 (2017) i ostateczny koniec wsparcia nastąpił 26 marca 2020.
 • ZoneAlarm - Brak wsparcia. Ostatnia kompatybilna wersja to 14.x, ale instalatory nie są już oferowane.
 • Vipre - System XP w ogóle nie jest obsługiwany. Koniec wsparcia Vista jest wzmiankowany w artykule tyczącym wersji biznesowej.

.

Stare aplikacje tylko dla XP (brak zastosowania na nowszych systemach)

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 6 miesięcy temu...

Changelog 2016-2021

 

Spoiler

9.06.2016:
- Dodane do listy darmowych: Abelssoft ActiveProtect Free, Avira Scout, COMODO Cloud Antivirus w formie rozszerzenia dla Google Chrome, Ghostpress, Evorim Free Firewall, Jetico Personal Firewall, Privacy Fence by Fortres Grand, uBlock Origin WebSocket, Local Area Security Audit Tool, Webroot System Analyzer, ZenMate Web Firewall.
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista: Malwarebytes Anti-Ransomware. Przypominam też, że w kwietniu 2016 wygasło wsparcie definicji w starszych wersjach Avira i Emsisoft, a nowe wersje w ogóle nie są zgodne z tymi systemami.

13.08.2016:
- Usunięte z listy darmowych i przeniesione do spoilera: Ad Sanitizer zintegrowany w Chromodo, Blockulicious Classic, cyscon Security Shield, Zemana AntiLogger Free.
- Dodane do listy darmowych: rozszerzenia typu adblock dla Edge, Adblock LTE-A, Adguard DNS, Bitdefender Anti-Virus Free 2016 Beta, Blockulicious DNS, Fox Web Security, Immunet Protect Beta, Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business, Netcraft Extension (i wydzieliłam osobną kategorię na informacyjne systemy reputacji), OpenDNS, Panda Safe Web. Programy Bitdefender, Immunet i Netcraft pierwotnie były w spoilerze jako nierozwijane.
- Dodane do listy komercyjnych: Norton AntiVirus Basic oraz ViRobot Anti-Ransomware (nie jest dla mnie jasne czy produkt ma być darmowy, poza tym na razie wleciał do spoilera tylko).
- Różne kosmetyczne zmiany i reorganizacje, w tym korekty na nowe nazwy niektórych pakietów.

20.09.2016:
- Dodane do listy darmowych: SBGuard Anti-Ransomware

21.10.2016:
- Dodane do listy darmowych: Avira Free Security Suite 2017, MBRFilter, Comodo AdBlocker for Desktop
- Dodane do niepożądanych i niepolecanych aplikacji: Dam Antivirus, GridinSoft Anti-Ransomware
- Usunięte z list: link do instalatora offline AVG Free bez AVG Zen (już niedostępny), komercyjna edycja AVG Antivirus (usunięta z ekspozycji), Abelssoft ActiveProtect Free i Abelssoft ActiveProtect
- Korekty pod kątem nowych nazw produktów

15.11.2016:
- Dodane do listy darmowych: AdNauseam, Avira Firewall Manager, Metadefender Cloud Client, Wpf Tool, True Key by Intel Security. Wydzielona też sekcja "Unified Threat Management (UTM)" do której dodane pfSense oraz Sophos UTM Home Edition.
- Dodane do listy komercyjnych: Cylance PROTECT, SparkCognition DeepArmor, Foltyn SecurityShield (licencja nieznana, program na razie w spoilerze).
- Usunięte z list i przeniesione do spoilera: darmowe ExeWatch, SafenSoft SysWatch Personal i SpyShelter Free oraz komercyjny Quietzone od Returnil. Ponadto, dodane ostrzeżenie związane z dodatkiem WOT, w związku z poważnymi naruszeniami prywatności nie jest to już polecany dodatek.
- Różne poprawki w linkach i nazwach produktów

16-14.12.2016
- Dodane do listy darmowych: AVG Free Beta od Avast, McAfee Ransomware Interceptor (Pilot), Steven Black's Unified hosts file oraz kilka dodatków do przeglądarek (Decentraleyes, Facebook™ Disconnect, ScriptSafe). Dodatkowe zmiany: BitDefender Free Antivirus 2016 wyszedł z beta, Malwarebytes Anti-Exploit Free to teraz permanentna wersja "Beta" z wszystkimi funkcjami Premium, Malwarebytes Anti-Ransomware Beta został tu przesunięty z listy komercyjnych, Fox Web Security ma teraz też wersję dla Chrome, dodana adnotacja na temat "darmowych VPN".
- Dodane do listy komercyjnych: Abelssoft AntiRansomware, MemProtect, Excubits Pumpernickel (FIDES)
- Usunięte z list i przeniesione do spoilera: darmowe McAfee Real Protect w wersji standalone, PrivDog i WinPrivacy FREE + komercyjne Malwarebytes Anti-Exploit (MBAE) Premium i Malwarebytes Anti-Ransomware (produkty scalone w MBAM 3.0). Dodatkowo w spoilerze Foltyn SecurityShield oznaczony jako martwy projekt (ma być zastąpiony inną aplikacją).
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP: Trend Micro, ZoneAlarm.
- Różne korekty pod kątem nowych nazw produktów i linków, więcej niepożądanych produktów w spoilerach, etc.

21.12.2016
- Dodane do listy darmowych: RansomFree
 
8.03.2017
- Dodane do listy darmowych: X-Sec Antivirus, AppCheck Anti-Ransomware, RiotIsolator, ScreenWings, AppSamvid, CanvasFingerprintBlock, Browser JSGuard, USB Pratirodh
- Dodane do listy komercyjnych: Xvirus Anti-Malware Pro Version, Excubits MZWriteScanner
- Dodane do niepolecanych aplikacji (w spoilerach obu list): MalwareFox Free/Premium
- Inne zmiany / korekty na liście darmowych: Avira Firewall Manager do spoilera (już niedostępny), nowa strona domowa GhostPress, Wfp Tool to teraz simplewall, Xvirus Personal Guard to teraz Xvirus Anti-Malware, uBlock Origin WebSocket to teraz uBlock Origin Extra, Adguard AdBlocker oraz Ghostery mają już oficjalne wersje dla Edge w Sklepie Windows, AdNauseam obecnie nie obsługuje Google Chrome (zbanowane przez Google).

15.06.2017
- Dodane do listy darmowych: Avira Password Manager, Bitdefender Home Scanner, RansomOff, SparkCognition DeepArmor Home. Ponadto AVG w wersji od Avast oraz Kaspersky Software Updater opuściły stan beta. Plus adnotacja na temat EOL EMET i jego zastępstw planowanych jako integracja w Windows 10.
- Usunięte z listych darmowych: Blockulicious DNS (martwy link), Norton Identity Safe w wersji ogólnej (wycofany), PhishBlock (martwa strona), ReHips Beta (wyszedł z beta i przesunięty do komercyjnych), ScreenWings (wycofany, podobne funkcje w Riot Isolator)
- Dodane do listy komercyjnych: Padvish AntiCrypto, Registry Guard Service, ReHips
- Korekty linków i nazw

19.06.2017
- Dodane do listy darmowych: UCheck Free
- Dodane do listy komercyjnych: UCheck Technician i Personal
- Dodane do listy niepożądanych (w spoilerze): komercyjny TotalAV

30.06.2017
- Lista darmowych: Dodany link omijający rejestrację Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business. Usunięte MHT Hosts Updater Tool i MHT Web Filter (Cybertracker został zamknięty)
- Różne mniejsze zmiany

15.09.2017
- Dodane do listy darmowych: uBO-Scope. Dodatkowo, Kaspersky Free już dostępny w języku angielskim (wcześniej tylko po rosyjsku).
- Dodane do listy komercyjnych: AVG Secure VPN, Kaspersky Secure Connection Premium, ZoneAlarm Anti-Ransomware.
- Usunięte z listy darmowych: Comodo AdBlocker for Desktop (kolejny porzucony program tej firmy, nie można go już pobrać)
- Usunięte z listy komercyjnych: Emsisoft Internet Security (scalony z Emsisoft Anti-Malware, niezależny firewall zmieniony w moduł ochrony Zapory systemu Windows)
- Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista: AdwCleaner, Immunet
 
6.10.2017
- Usunięte z listy darmowych (przeniesione do spoilera): AVG Web TuneUp (już niedostępny).
 
16.11.2017
- Dodane do listy darmowych: CanvasDefender i Multiloginapp Free, RansomSaver for Outlook, Trend Micro RansomBuster, moduł "Ad blocker" w rozszerzeniach Avira Browser Safety i Avira Safe Shopping
- Dodane do listy komercyjnych: SpyShelter Silent
- Usunięte z listy darmowych (przeniesione do spoilera): AdFender Free Edition, Avira Scout, Local Area Security Audit Tool, Windows Firewall Control Free (Edycja dla XP)
- Usunięte z listy komercyjnych: Avast Pro Antivirus, McAfee AntiVirus Plus, McAfee Internet Security (wszystkie wymienione już niedostępne)
- Dodana etykieta [brak zgodności z Firefox 57+] oraz inne korekty

 

26-21.02.2018
- Dodane do listy darmowych: ConfigureDefender, Wise Anti Malware (Beta), Acronis Ransomware Protection, CyberSight RansomStopper Home & Personal, NoVirusThanks OSArmor, Nano Adblocker, minerBlock, Mining Blocker, Kimetrak, bitwarden, Enpass, KeePassX, KeePassXC
- Dodane do listy komercyjnych: Sophos Home Premium, BlackFog Privacy, CyberSight RansomStopper Business, Password Depot
- Usunięte z listych darmowych: McAfee McAfee Cloud AV / NextGen AV (produkt wycofany i od marca 2018 oficjalnie koniec aktualizacji baz), Adblock LTE-A i uBlock (stare nierozwijane dodatki do Firefox), ScriptBlock (usunięty z Chrome Web Store), Webroot System Analyzer (trial, przeniesiony do komercyjnych)
- Usunięte z listy komercyjnych: SpyShelter Silent (już niedostępny), HMA! Pro VPN (zastąpiony przez AVG Secure VPN)
- Różne korekty nazw, linków i notek
 
28-21.04.2018
- Dodane do listy darmowych: Quad9, Neustar Free Recursive DNS, MinerOff, No Coin, 3P Request Blocker, Chrome Zero, PhishProtect, Replace zero-width characters with emojis, Windows Defender Browser Protection, Avast Secure Browser, Avira Free Software Updater, Patch My PC Updater, RuckZuck, SUMo, Password Safe, RememBear Fee. Zmiany w podziałach: wydzielone sekcje "Anti-Exploit, Process Mitigation" + "Blokowanie minerów / kopania kryptowalut na stronach" oraz dodane nowe sekcje "Utwardzanie ustawień Windows" + "Tweakery prywatności". Inne zmiany: reklasyfikacja GlassWire Free (w wersji darmowej brak zapory).
- Dodane do listy komercyjnych: RememBear Premium
- Usunięte z listy darmowych: AVG Zen (usunięty), Anvi Smart Defender Free (już niedostępny), DeepArmor Home Beta (edycja już niedostępna), Oxynger KeyShield (brak rozwoju), Flexera Personal Software Inspector (EOL, a zainstalowana wersja też przestanie działać), link omijający rejestrację Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business (link już niedostępny)
- Usunięte z listy komercyjnych: DefenseWall
- Dodane do niepolecanych aplikacji (w spoilerach): komercyjny iolo Malware Killer i iolo Phoenix 360.
 
1.06.2018
- Dodane do listy darmowych: Comodo Online Security, VulnDetect / SecTeer Personal CARMA (Tech Preview)
- Dodane do listy komercyjnych: mks_vir Internet Security
- Usunięte z listy darmowych: Baidu Antivirus 2015. Ponadto, AOL Shield Pro Browser został oznaczony na szaro (produkty AOL nie są obecnie dostępne w innych krajach niż USA i Kanada)

 

24-21.11.2018

- Dodane do listy darmowych: Kaspersky Security Cloud Free, FoxDNS, Malwarebytes Browser Extension, CyDec Platform Anti-Fingerprinting, Request Blocker, Third-party Request Blocker (AMO) - ten ostatni zastępuje 3P Request Blocker (3PRB), AVG Secure Browser, Anti-AutoExec.

- Dodane do listy komercyjnych: Multilogin + Mimic browser | Stealthfox browser, Avast AntiTrack Premium i AVG AntiTrack, VIPRE Identity Shield

- Usunięte z listy darmowych: Norton ConnectSafe (usługa wyłączona 15 listopada 2018), Multiloginapp Free (obecnie tylko w/w komercyjne wydanie), COMODO Cloud Antivirus dla Chrome (rozszerzenie już niedostępne), Panda Safe Web (pasek zastąpiony przez ofertę VPN)

- Usunięte z listy komercyjnych: BiniSoft Windows Firewall Control (po przejęciu przez Malwarebytes wszystkie funkcje za darmo)

- Różne korekty linków i innych infomacji

 

18.05.2019:

- Dodane do listy darmowych: Fort Firewall, PrivateWin10, Huorong Internet Security, Ahnlab V3 Lite, Reason Essential, ScreenWings, AdGuard Home, Comodo Dome Shield Free, NoScript dla Chrome, rozszerzenia zgodne z Pale Moon i Basilisk (typ "Legacy" aka "Przestarzałe"), Browser Plugs, CanvasBlocker, Chameleon, ClearURLs, Don't track me Google, Facebook Container, Google search link fix, Privacy Possum, Trace, CSS Exfil Protection, Emsisoft Browser Security, alternatywne klony Chromium oraz Firefox, Certainly Something (Certificate Viewer), LessPass. Microsoft Security Essentials zakolorowany na szaro (za kilka miesięcy koniec wsparcia). Sekcja "Blokowanie trackerów" zorganizowana wg typów.

- Usunięte z listy darmowych: Privatefirewall (produkt już niedostępny), Comodo One Home Edition (zastąpiony systemem Itarian pod środowiska Enterprise), Reason Core Security Standard Protection (zastąpiony wersją Essential i przekwalifikowany do innej sekcji), Riot Isolator (usunięty na korzyść ScreenWings), WinPatrol Free (nierozwijany + strona domowa bez certyfikatu), Comodo AdBlocker i Comodo Secure DNS (zastąpione przez Comodo Dome Shield), AdMuncher (martwy przestarzały program), Mining Blocker (usunięte rozszerzenia), Policeman i RequestPolicy Continued (przestarzałe dodatki dla Firefox), Kaspersky Software Updater (zastąpiony przez integrację w komercyjnym pakiecie)

- Dodane do listy komercyjnych: SpyShelter Silent, Thor Home, instalory offline produktów ESET.

- Usunięte z listy komercyjnych: Ashampoo Anti-Virus (już niedostępny), Sophos Clean (zastąpiony przez wersję biznesową Sophos Intercept X), seria WinPatrol (nierozwijane + strona domowa bez certyfikatu). Niektóre programy przekwalifikowane do spoilera.

- Korekty linków, nazw i innych danych

 

23.05.2019:

- Dodane do listy darmowych: TunnelBear Blocker, AdBlock Protect.

 

13.06.2019:

- Zaktualizowana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista". Obecnie większość produktów już niedostępna dla tych systemów.

 

05.11.2019:

- Sandboxie jest teraz całkowicie za darmo. Naniesiona korekta na liście darmowych, program usunięty z listy komercyjnych.

 

6.02.2020:

- Dodane do listy darmowych: Emsisoft Cloud Console, CamWings, SpyShelter Free (nowa edycja ograniczona do firewalla i HIPS), WhitelistCloud, OPSWAT File Security for Chrome, Roboget, Debotnet, PfP: Pain-free Passwords, NordPass Free, RoboForm Free, SafeInCloud. Ponadto dodany też link do opisu Piaskownicy systemu Windows 10.

- Usunięte z listy darmowych: Comodo Cloud Antivirus (oficjalnie porzucony), Microsoft Security Essentials (koniec wsparcia systemu Windows 7), Acronis Ransomware Protection (produkt usunięty), Bitdefender Anti-Ransomware (usunięty), Cybereason RansomFree (usunięty), CyberSight RansomStopper Home & Personal (martwa strona domowa), R&S Browser in the Box Personal Edition (usunięty), Cybergenic Shade Sandbox (przekwalifikowany do sekcji programów komercyjnych), TunnelBear Blocker dla Firefox (usunięty z Mozilla Add-ons), Gmelius Free (funkcja detekcji śledzących trakerów wygląda na zlikwidowaną), NoScript "Classic" (rozszerzenie bez wsparcia na forum Pale Moon).

- Inne zmiany na liście darmowych: SecureAPlus Freemium (darmowy na rok) to teraz SecureAPlus Lite ("ochrona na zawsze"). RansomOff oznaczony jako tymczasowo niedostępny. Zszarzone: Jetico Personal Firewall (od 5 lat żadnych aktualizacji), Rollback Rx Home (EOL), Unchecky (wygląda na porzucony), TunnelBear Blocker dla Chrome (wygląda na porzucony). Podstawiony link do nowej wersji Lightbeam. Dodane oznaczenie dla przeglądarki Edge opartej na Chromium edge.svg. Menedżery haseł podzielone wg typów oraz więcej adnotacji o ograniczeniach wersji darmowych.

- Dodane do listy komercyjnych: Ashampoo Anti-Virus (powrócił w nowej odsłonie), Cybergenic Shade Sandbox Home Edition (przeniesiony z sekcji darmowych), Ghostery Midnight, 1Password, Keeper.

- Usunięte z listy komercyjnych: produkty TrustPort (są wycofywane, nie można ich już kupić), CyberSight RansomStopper Business (j/w).

- Ogólne korekty linków, nazw produktów i innych danych. Spoilery z niepolecanymi aplikacjami wzbogacone o kilka pozycji i wydzielone do osobnego posta.

- Wstęp zaopatrzony w objaśnienie "Sygnalizacja wsparcia w przeglądarkach".

- Dodana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7".

- Zaktualizowana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista". Wypadł Comodo Internet Security i ESET.

 

9.02.2020:

- Dodane do listy darmowych: FirewallHardening, Run-By-Smartscreen, Bimil, Buttercup, Cobbler, Feather Password Manager, KeeWeb, Myki Password Manager.

 

26.03.2020

- Dodane do listy darmowych: AdGuard VPN (Beta), ProtonVPN Free. Rozszerzenie Stop Reclame dla Chrome odszarzone (po dwóch latach nieaktywności wydana nowa wersja dla Chrome).

- Usunięte z listy darmowych: ZenMate Web Firewall (nierozwijane rozszerzenie oparte na starej wersji uBlock Origin, usunięte z Chrome Web Store), Script Blocker for Chrome™ (rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store), BitDisk Free Version (na stronie domowej obecnie tylko wzmianka o wersji testowej ograniczonej do 50 restartów).

- Dodane do listy komercyjnych: Firefox Private Network Full-Device VPN, Mullvad VPN, NordVPN, ProtonVPN, TunnelBear. Ponadto rozpisane zależności i dodane ostrzeżenie na temat firmy Kape Technologies (ex Crossrider).

- Korekty linków i innych informacji.

 

26.04.2020

- Usunięte z listy darmowych: hpHosts (wycofany)

 

19.06.2020

- Dodane do listy darmowych: LMT Anti Logger, SharpApp.

- Usunięte z listy darmowych: Roboget (zastąpiony przez SharpApp z modułem o podobnej funkcjonalności). Dodatkowo zszarzony FortiClient 6.0, to ostatnia darmowa wersja oferująca więcej nic tylko zdalne połączenie.

- Dodane do listy komercyjnych: Folderfication.

- Drobne korekty linków.

 

23.10.2020

- Dodane do listy darmowych: forki Sandboxie, RootIQ, Privatezilla.

- Usunięte z listy darmowych: ViRobot APT Shield Personal (już niedostępny), FirewallHardening (obecnie występuje tylko jako część Hard_Configurator), Nano Adblocker (wersja dla Chrome to teraz malware, wersja dla Firefox porzucona), uBlock Origin Extra (już zbędny), uBlock Origin Updater dla Pale Moon i Basilisk (już zbędny), Replace zero-width characters with emojis (rozszerzenie usunięte z Chrome Web Store).

- Dodane adnotacje na temat likwidacji Sandboxie od Sophos oraz zastopowaniu rozwoju uMatrix.

- Dodane do listy komercyjnych: F‑Secure ID PROTECTION

- Zaktualizowana lista "Aplikacje ograniczające wsparcie dla XP i Vista".

- Korekty linków i innych informacji.
 

24-22.06.2021:

- Dodane do listy darmowych: Portmaster Firewall, Adaware Protect + Adaware Safe Browser, WiseVector StopX, Tiny Watcher, Türsteher, Simple Windows Hardening, Hysolate, DefShutdown, LibreWolf, NoSnoop. Ponadto dodatki do Firefox (Request Blocker, Request Control, Firefox Relay) i Pale Moon (EHPrime, Block Content, Pure URL, Certificate Patrol).

- Usunięte z listy darmowych: FortiClient (link do ostatniej darmowej wersji 6.0 usunięty ze strony domowej), Adaware Ad Block (porzucony), AdGuard (Legacy) dla Pale Moon (kompatybilność kończy się na Pale Moon 27), Skype ADBlocker (stary), No Coin (porzucony), Fox Web Security (wygląda na porzucony), Librefox (oparty na zbyt starej wersji Firefox i nierozwijany), OSArmor (zmiana licencji na shareware), Sandboxie (Sophos zlikwidował program), RootIQ (prawdopodobnie zastąpiony przez NoSnoop), Microsoft Baseline Security Analyzer (zlikwidowany)

- Dodane do listy komercyjnych: OSArmor, Avast / AVG BreachGuard, Ghostery Plus i Ghostery Insights

- Usunięte z listy komercyjnych: Arcabit Antivirus i Dr.Web Anti-virus for Windows (obie edycje zlikwidowane), produkty Excubits (już niedostępne, udostępniono za to darmowy Türsteher z niebezpośrednią instalacją), Ghostery Midnight (produkt usunięty)

- Wstęp uzupełniony o informacje na temat Edge Legacy i Pale Moon.

- Korekty linków i innych informacji.

 

 

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
 • 6 lat później...

Changelog 2023

 

27-20.03.2023

- Dodane do darmowych: Avast One Essential, CatchPulse Lite, DefenderUI, ArcticMyst Security, AdGuard MV3, uBlock Origin Lite, Retheme, AhaDNS Blitz, CleanBrowsing Free Filters, Cloudflare 1.1.1.1, Cloudflare WARP (1.1.1.1), DNS0.eu, NextDNS Free, CONTROL D Free DNS, Mullvad Public DNS, YogaDNS Basic, LocalCDN, Canvas Fingerprint Defender, JShelter, Firefox Multi-Account Containers, Trocker, Mullvad Privacy Companion, Ghostery Private Browser, Arkenfox (skrypt do Firefox), Spectre, Password Tech, IronVest Essential, pCloud Pass Free, Spybot Identity Monitor, BloatyNosy / Debloos + ThisIsWin11, kilka rozszerzeń związanych z cookies (nowa sekcja na spodzie)
- Dodane do komercyjnych: Avast One, ReasonLabs RAV, CatchPulse, Surfshark Antivirus, Screen Phantom od SpyShelter, NoVirusThanks LNK File Guard, NoVirusThanks Registry Guard (już nie jest darmowy), NoVirusThanks SysHardener (już nie jest darmowy), DNSpecter, AdGuard VPN, Bitdefender Premium VPN, Norton Secure VPN, IVPN, Surfshark i Opera VPN Pro (by nakreślić związki z NordVPN), Norton AntiTrack, Adaware Privacy, Bitdefender Identity Protection, produkty LifeLock (Avast Secure Identity / LifeLock Identity Theft Protection / Norton Identity Advisor Plus), WOT Premium, Spybot Anti-Beacon Plus

- W darmowych w sekcji "Alternatywne serwery DNS / Filtrowanie DNS": dokonany podział pomiędzy wersjami wymagającymi rejestracji / instalatorami a czystymi adresami do wpisania, dodane objaśnienie na temat miejsc konfigurowania adresów, a w związku z tym pojawiły się też znaczki DoH, IPv6, IPv4 sygnalizujące konkretną obsługę.

- W darmowych notatka na temat funkcjonowania adbloków w przeglądarkach zaktualizowana i rozszerzona o nowe aspekty (dlaczego Adblock Plus / AdBlock i Ghostery nie są polecane, konsekwencje nadchodzących ograniczeń Manifest V3 w Chrome + oznaczenie wersji opartych na tym systemie). W sekcji trackerów dodana informacja które rozszerzenia są zbędne na Firefox z wbudowaną "Wzmocnioną ochroną przed śledzeniem" oraz po włączeniu "Fingerprinting Protection". Z kolei notatka tycząca aplikacji blokujących niebezpieczne strony wzbogacona o ostrzeżenie na temat "Fox Web Security".
- W darmowych dodana sekcja "Cookies (Ciasteczka) | Banery GDPR/RODO", zlikwidowane sekcje "Zabezpieczenia przed instalacją adware i PUP" i "Systemy reputacji | Informacje o witrynach". W komercyjnych dodana sekcja "Ochrona tożsamości".
- Zaktualizowany cały wątek na temat wsparcia systemów Microsoftu. Sprawa się obecnie rozszerzyła do "Aplikacje ograniczające wsparcie dla Windows 7, Windows 8/8.1 i 32-bitowego Windows 10". XP i Vista to już przeszłość.
- Korekty linków, nazw produktów i innych informacji. Dużo malowania szarym.
- Ikony przeglądarek w formacie SVG pod kątem zachowania jakości podczas skalowania na monitorach High-DPI i silnych zoomach

----------------------------------------------------------------

Usunięte z listy darmowych:
- Firewalle: Sophos UTM Home Edition, Jetico Personal Firewall, SpyShelter Free
- Antywirusy: Ahnlab V3 Lite, Atlantis/IKARUS Antivirus, Sophos Home Free, Tencent PC Manager
- Antymalware: LMT AntiMalware, Reason Essential, SecureAPlus Lite (zastąpiony przez CatchPulse Lite), WiseVector StopX, Zemana AntiMalware Free
- Immunizacje / Monitory: Unchecky, ScreenWings (dla Windows), McAfee Ransomware Interceptor (MRI), Trend Micro RansomBuster, VoodooShield Free
- Izolacje / Wirtualne środowiska: Hysolate, Rollback Rx Home, Toolwiz Time Freeze
- Blokowanie reklam, skryptów, trackerów: Comodo Dome Shield Free, Hosts Block Free, TunnelBear Blocker, Browser Plugs, Canvas Defender, CanvasFingerprintBlock, Google search link fix, Disconnect for Facebook™, Chrome Zero (JS Permission), PhishProtect. FoxDNS zaś przeniesiony do ostrzeżenia na temat powiązanego dodatku Fox Web Security.
- Menedżery haseł: Cobbler, Blur Free od Abine (zastąpiony przez IronVest Essential), F-Secure KEY, Myki Password Manager, RememBear Free
- Inne: Avira Privacy Pal, Certainly Something (Certificate Viewer), Debotnet, RCC, SharpApp
- Zabezpieczenia pod kątem infekcji z USB: MCShield, USB Disk Security
- Wszystkie produkty "NoVirusThanks": EXE Radar Pro (darmowa beta), Registry Guard, Smart Object Blocker, YaGuard, SysHardener, Anti-AutoExec
- Wszystkie produkty "Heilig Defense": RansomOff, MinerOff, CyDec Platform Anti-Fingerprinting

----------------------------------------------------------------

Usunięte z listy komercyjnych:
Ashampoo Anti-Virus, Bullguard (wszystkie produkty), F-Secure Anti-Virus (link kieruje do IS), Reason Premium (zastąpiony przez RAV Endpoint Protection), SecureAPlus (zastąpiony przez CatchPulse), SpyShelter Firewall, Folderfication, NoVirusThanks EXE Radar Pro, NoVirusThanks Registry Guard Service, FarStone RestorIT

----------------------------------------------------------------

Dokładne szczegóły na temat usuniętych aplikacji są w spoilerach w sekcji "Przeterminowane / wycofane z obiegu aplikacje...".

Edytowane przez picasso
Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...