Skocz do zawartości

Dwie karty laptopa: Intel + Realtek, niejasności co do MTU, DNS,...


covo

Rekomendowane odpowiedzi

zanim zadam wlasciwe pytanie  - prosba o podstawowe wyjasnienia/potwierdzenia/zaprzeczenia w takiej oto sprawie:

 

jest laptop, ma karta wifi, pobiera internet z routera (vectra). W Adapterwatch wyglada to tak:

http://i.imgur.com/pJcgPQb.png (oznaczylem interesujace mnie segmenty dwoma kolorami dla dwoch kart)

 

0.

Czy te dwa klucze: {C944....} i {5AEF....} sa niezmienne - od momentu inst. systemu -  dla tych dwoch kart, czy co właczenie sprzetu, to przyznawane sa inne?

Sa, jako podklucze, i w tym kluczu:  http://i.imgur.com/li1ZY0g.png,  i  w tym:  http://i.imgur.com/eoMsZBs.png (nie rozwijalem,ale sa) -  ktory z nich jest tym najglowniejszym kluczem,jedynym istotnym?

 

1.

rozumiem, ze karta Intela laczy sie oczywiscie bezprzewodowo z routerem. Laptop jest "w sieci domowej",ma ip=192.168.0.29, a router jest brama  i ma w tejze sieci ip=192.168.01.

 

2.

Jaka role pelni Realtek? Co to w ogole za karta, do czego? Czy w tej chwili bezuzyteczna (ip=0.0.0.0)? Bo sluzy tylko do ewentualnego polaczenia bezposredniego kablowego z innymi punktami w sieci (ktorych teraz nie ma) ?

 

3.

skonfigurowalem inne niz opcjonalne z vectry serwery dns - open dnsy i widze, ze sa i przy Intelu, i przy Realtek. Korzystalem z pewnego prostego programu do ustalenia serwerow dns, widzial wszystkie karty - "polecialem z metra", zakladam, ze dlatego Realtek ma to samo, co Intel, aczkolwiek Realtekowi nic po dns-ach. Jak mniemam.

 

a/

Czy DNS-y faktycznie nie sa potrzebne karcie Realtek? skoro nieczynna....

 

b/

Czy - skoro Intel laczy sie routerem,a dopiero router z ogolniejsza siecia vectrowa - to rzeczywiscie korzystam z wlasnorecznie ustalonych open DNS-ów? (czy jednak lacze sie z opcjonalnymi dns-ami vectry i samodzielny wybor open dns jest fikcją, bo nie dziala, nie omija dns-ow vectry i komenda ns lookup [tutaj adres] dajaca taka odpowiedz  http://i.imgur.com/5xwHrJZ.png - nie mowi prawdy...?

c/

ustalone MTU=1500 - czy to jest MTU dla lacznosci karta Intela <--> router w obu kierunkach, czy... czy inaczej to "gra"?

 

Zadalem takie proste pytanka, bowiem mam o wiele wieksze watpliwosci , ale najpierw chce ustalic wiedze pewna co do banalnych podstaw. Nastepnie zapytam o wazniejsze sprawy.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Ad2. Realtek jest alternatywnym, równorzędnym (w tym sensie, że nie jest jakimś zapasowym - wybór należy do użytkownika) adapterem sieciowym. Jeśli połączysz go kablem ze swoim routerem to zobaczysz, że otrzyma IP z twojej podsieci czyli np. 192.168.0.30

Ja preferuje połączenia kablowe, jako bardziej niezawodne.

Ad3. DNS konfiguruje się dla każdego interfejsu oddzielnie. W twoim przypadku zrobił to program z automatu dla obu kart sieciowych.

a] Jeśli nie używasz realteka to jego konfiguracja w tym DNS nie ma znaczenia.

b] zazwyczaj domyślna konfiguracja wygląda tak, że adresem serwera DNS przypisanym do karty jest IP routera, a ten z zaś korzysta z DNS dostawcy. W twoim przypadku jest inaczej - korzystasz od razu z OpenDNS. Łatwo możesz to sprawdzić w następujący sposób: zmień ręcznie DNS na karcie intela na nieprawidłowy (0.0.0.0 lub 10.0.0.1) i wykonaj w konsoli komendę ping wp.pl. Zostanie zwrócony komunikat:

 

Żądanie polecenia ping nie może znaleźć hosta wp.pl

Jak widzisz, pomimo, że router ma skonfigurowane DNS dostawcy, to liczy się to co masz skonfigurowane u siebie na interfejsie.

Inną metodą by się o tym upenić jest polecenie tracert wykonane raz przy DNS 192.168.0.1 a drugi raz przy 208.67.222.222

Najprawdopodobniej scieżki będą się różnić.

Odnośnik do komentarza

dzięki za dotychczasowe wyjasnienie.
Tylko - dla mojego dalszego rozwoju pytania - jeszcze wazna wiedza odpowiadająca na pytanie "0" (wyzej)  :)   --> W Adapterwatch widac, ze oba interfejsy maja swoje klucze {C9...} i {5A...} - czy ustalaja sie przy instalacji kart raz na zawsze (do formatu)? czy tylko do odinstalowania kart (chocby z poziomu systemu) i przy instalacji (np. po restarcie) zakladane sa inne klkucze/inne nazwy.

Pytam, bo nie chce przy nich grzebac,zwlaszcza przy tej uzywanej intelowskiej, robilem to pare razy, zdarzaly sie lekkie klopoty, a poki co dziala ok. To jak to jest z tymi kluczami?

 

btw:

rozumiem,ze podlaczenie Realteka do routera kablem polega na tym, ze... pewnie w laptopie to jest to miejsce na wtyczke kabla ethernetowego (bo jest takowy u mnie... zdaje sie gdzies w szufladzie  :) Czyli jesli vectra kiedys chciala ode mnie testy szybkosciowe internetu,ale z bezposredniego podpiecia do routera, to by byly z Realteka. Tak jest? Czy po takim podpieciu kablowym do routera  Realtek automatycznie przejmuje lacznosc internetowa, czy trzeba mu to pokazac?

Oraz:

Realtek jest tylko do podpiecia kablowego? bowiem automatycznie - przy wifi, wiec bezprzewodowo - pracuje u mnie Intel... 

Odnośnik do komentarza

Ad0. Sam możesz to sprawdzić na nieużywanym realteku. Wyeksportuj gałąź klucza, odinstaluj kartę i zobacz, czy gałąź znikła z rejestru. Zainstaluj na nowo, wyeksportuj jeszcze raz i powstałe pliki porównaj np. pluginem Compare w Notepad++ i będziesz wiedział co się zmienia.

 

Realtek to interfejs połączenia kablowego, sądząc po nazwie GBE (Gigabit Ethernet) o maksymalnej przepustowości 1000Mb/s. Fizycznie masz w laptopie gniazdo RJ45 i takie samo powinno być w routerze (a nawet 4 takie oznaczone jako LAN - obojetnie do którego podłączysz drugi koniec kabla). W domyślnej konfiguracji automatycznie pobiera ustawienia z serwera DHCP (routera). Jeśli tak się nie stanie to trzeba będzie we właściwościach karty wybrac protokół TCP/IP i w jego właściwościach zaznaczyć Uzyskaj adres IP automatycznie.

Teraz pytanie, co się stanie jeśli połączysz się z routerem za pomocą obu interfejsów jednocześnie? Prawdę mówiąć nie wiem, ale łatwo będzie to sprawdzić w AdapterWatch obserwując pozycję Recived Data i Send Data. Być może system sam wybierze sobie interfejs, przez który będzie przesyłał dane. W tym celu używa się metryki interfejsu. Im jest niższa, tym wyższy priorytet. Sam jestem ciekaw, co będzie, gdy oba będą miały taką samą.

Odnośnik do komentarza

1. Sam możesz to sprawdzić na nieużywanym realteku. 

 

2. Realtek  [.......]  w jego właściwościach zaznaczyć Uzyskaj adres IP automatycznie.

 

3.

Być może system sam wybierze sobie interfejs, przez który będzie przesyłał dane. W tym celu używa się metryki interfejsu. Im jest niższa, tym wyższy priorytet.

1.

poszlo na calosc: odinstalowalem obie karty, wykasowalem ich  klucze {C9...} / {5A....}, restart, zainstalowaly sie z kluczami pod nowymi nazwami i są jako podklucze w tym kluczu Interfaces --> http://i.imgur.com/bs9ZbJQ.png oraz w tym kluczu i w tym kluczu Interfaces (nie rozwijam go tutaj, biore poprzedni, jest ten sam) ---> http://i.imgur.com/eoMsZBs.png

 

Pytanie:

Adapterwatch pokazuje dla obu kart MTU=1500. Skad on bierze te wartosc, skoro nigdzie w rejestrze nie ma/nie znajdujĘ  MTU (=1500)?

A i ten soft nie zbiera z systemu/nie widzi mtu=1500 --> http://i.imgur.com/fLJ09CB.png.

Czy to jest tak, ze niejako opcjonalnie,bezrejestrowo jest dla "xp+internet kablowy" automatycznie mtu=1500?

(Pytam, bowiem chce wiedziec, gdzie w rej. skutecznie zmienić mtu na inne, wynikajace z " ping -f -l ....." + 28,ale tak, aby faktycznie funkcjonowalo to wyznaczone obliczeniem pingowym mtu,a nie na sile 1500)

 

2.

Co do Realteka i recznie pokazania karcie Uzyskaj adres IP automatycznie: moze jam ślepy,ale nie widze opcji...

http://i.imgur.com/qHFw5Hc.png

 

3.

skad system bierze metryke interfejsu? I jak mozna ją "recznie" np. obnizyc zeby zmusic system do korzystania z tego wlasnie,a nie innego interfejsu?

Odnośnik do komentarza

MTU=1500 jest wartością domyślną dla sieci ethernet, więc w rejestrze zapisywane są tylko odstępstwa od tej reguły.

 

Automatyczne IP - szukasz nie w tym miejscu. Panel sterowania>Połączenia sieciowe

 

post-4746-0-50488200-1410935451_thumb.png

 

U mnie jest LAN, a domyślnie to nazywa się Połączenie lokalne.

 

Metryka: KLIK

 

Zrobiłem u siebie mały test i przy jednoczesnym połączeniu kabel i WiFi cały ruch idzie przez kabel (100 Mb/s vs. 54 Mb/s)

Odnośnik do komentarza

1.

MTU=1500 jest wartością domyślną dla sieci ethernet, więc w rejestrze zapisywane są tylko odstępstwa od tej reguły.

 

2.

Automatyczne IP - szukasz nie w tym miejscu. 

 

3.

przy jednoczesnym połączeniu kabel i WiFi cały ruch idzie przez kabel (100 Mb/s vs. 54 Mb/s)

ad 1 

"na rybke", bez zatwierdzenia, w TCPOptimizer wpisalem MTU [np.=1490, dla wszystkich kart opcja] i od razu pokazalo ,ze po ewentualnym zatwierdzeniu pojawia sie wpisy takie http://i.imgur.com/DhCV6mo.png - widac, ze przed zmiana jest zero wpisow wartosci 1500, czyli 1500 to domyslna, fakt.

 

ad 2

jasne, u mnie to tak wyglada http://i.imgur.com/VUu9ZBk.png , niejako opcjonalnie ma zaklikany wybor automatyczny IP

 

ad 3

 100 vs 54 - tzn co? 100 przez kabel,a 54 przez wifi?? bo nie rozumiem co znaczy 100 vs 54.

Odnośnik do komentarza

100 vs 54

czyli Fast Ethernet 100Base-TX vs Wi-Fi 802.11g

no tak... :) jasne. dzieki bardzo za wyjasnienia wszelakie,w gruncie rzeczy pisanina nasza wyjasnila nareszcie klarownie jak ma sie realtek do intela i w tym wszystkim mtu... 

btw:

to ja sie nie dziwie,ze na zastrzezenia co do szybkosci internetu,vectra żąda testow via kabel... [sam nie moge korzystac z podlaczenia kablowego, malo poreczne by bylo]

btw 2:

pozniej zapewne dopytam o cos tam jeszcze... ale to pozniej.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...