Skocz do zawartości

Problem z Orange FreeDomm 6mb/s - spadki i niestabilność


camel87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od 4 lat jestem klientem Orange, wpierw miałem 1mb/s, później przeszedłem na 6mb/s, od ok 2-3 tygodni maksymalna prędkość internetu to 3mb/s, dodam iż jestem w trakcie przejścia na 10mb/s (sąsiad mieszkający ok 200m dalej podpięty pod tą samą centralkę i "słupek rozdzielczy" ma spokojnie 8-9 mb/s przy tej umowie na 10mb/s.

 

Dodatkowo u mnie od początku umowy czasem potrafi zrywać połączenie, czasem nie chce w ogóle zsynchronizować modemu (ZTE 852) O routerze nie wspomnę bo przez niego teraz w ogóle nie łączy się lub łączy na krótką chwilę (kiedyś na początku nowej umowy router działał i łączył się a potem zaczął gubić sygnał i przestał się łączyć) (testowałem na tplinku i na siemens 504)

 

Dodam iż od gniazdka telefoniczne mam dość sporo przewodu do modemu (ok 15m)

 

 

Ktoś może pomoże? :)

Dodam iż w sprawach sieci jestem totalnie zieloniutki....

net-log.txt

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Proponuję zacząć od wyeliminowania na próbę tego kabla. Większość problemów z ADSL jest spowodowana właśnie problemami z warstwą fizyczną, a nie konfiguracją, oprogramowaniem itd.

 

Jaki kabel masz położony? Czy zwykły płaski, jakim podpina się telefon lub modem, czy telefoniczny z prawdziwego zdarzenia (YTSKY). Ten pierwszy ma bardzo złe właściwości i powinien być stosowany możliwie jak najrzadziej.

 

Czy masz dostęp do statystyk modemu?

http://zboj.lamignat.prv.pl/

(nie sugeruj się informacjami na dole strony o tłumieniu, tam są zbyt duże uproszczenia)

Odnośnik do komentarza

Tam jest napisane, żeby kliknąć Alt+Z. Próbowałeś? Możliwe, że ten program jest brandowany przez ZTE i przez to pozbawiony wszelkich dodatkowych funkcji. Trochę byłoby szkoda, ale na pewno gdzieś jest normalna, nieokrojona, wersja w formie instalatora. Jak nie uda Ci się wyciągnąć odpowiednich informacji z tej, to poszukamy...

 

15 metrów tego płaskiego kabla to zdecydowanie za dużo. Czy po jego "drugiej stronie", masz jakieś gniazdko, do którego mógłbyś bezpośrednio podpiąć modem i porównać parametry.

 

Kabel według mnie do wymiany na YTSKY 1x2x0.5 lub 2x2x0.5.

Odnośnik do komentarza

Masz gdzieś w tym programie (niestety, ale nie znam go dobrze) podaną aktualną prędkość połączenia, na jakiej zsynchronizował się modem? Na poprzednim screenie masz podziałkę dla downloadu wyskalowaną właśnie do 3072 kb/s, co mnie trochę martwi, ponieważ może być ograniczenie z powodu przepustowości magistrali USB. Ja tak miałem w dawnych czasach z Thomson SpeedTouch 330.

 

Zacząłem się rozglądać po screenach ze statystyk z tego modemu i wygląda na to, że podziałka jest wyskalowana tak, jaka jest prędkość synchronizacji ADSL. Stąd wniosek, że masz 3072 kb/s na downstream i 640 kb/s na upstream przy parametrach pozwalających na spokojne osiągnięcie przynajmniej 6 Mb/s, jeżeli udałoby się uruchomić ADSL2+ (ten modem nie obsługuje ADSL2+), to może nawet w okolicach 8 Mb/s, ale to wymagałoby dobrego sprzętu i stabilnej linii.

 

Specyfikacja modemu jest dostępna tutaj i nie wygląda różowo:

http://www.sltnet.lk/adsl_pdf/ZXDSL_852_Brochure.pdf

 

Teraz zajmijmy się tym, dlaczego przekonywałbym Cię do wymiany modemu na jakiś lepszy. ZTE ZXDSL 852 nie wspiera ADSL2/ADSL2+, więc nie będzie możliwości rozwinięcia wyższych prędkości. Masz dosyć wysokie tłumienie, ale ono pozwala jeszcze realnie myśleć o wyższych prędkościach. Poza tym, te modemy uchodzą za awaryjne i dosyć słabe w obsłudze ADSL. Jeśli poczytać opinie o nich, to zobaczysz, że zazwyczaj doradzana jest wymiana. Modem USB generuje opóźnienia rzędu 5 - 10 ms, co ma wpływ na pingi. Może tego teraz nie odczuwasz, ale jeżeli kiedyś zaczniesz grać w gry multiplayer przez Internet, to docenisz zalety "niskiego pingu".

 

Wreszcie, wyłączanie komputera powoduje wyłączenie modemu, a to skutkuje zerwaniem synchronizacji ADSL. Orange ma aktywny system, który fachowo nazywa się Dynamic Line Management, a służy do zarządzania łączami ADSL. Większość jego działań ogranicza się do monitorowania parametrów łącza i obniżania prędkości synchronizacji w celu zachowania stabilności połączenia. Właśnie wyłączenie komputera i modemu powoduje, że system ten rejestruje to jako zerwanie synchronizacji. Przy przekroczeniu jakichś limitów, których nie znam, widełki prędkości połączenia są obcinane i modem może połączyć się tylko z niższą prędkością. A prędkość synchronizacji u Ciebie wygląda właśnie jak owe charakterystyczne widełki, nie wygląda na wynegocjowaną przez Rate Adaptation. Prawdopodobnie zostałeś "karnie" przycięty do tych 2,5 Mb/s z powodu za częstych zerwań synchronizacji.

Odnośnik do komentarza

Hmmm z tym przycięciem to jest bardzo realne, ponieważ zazwyczaj prędkość spokojnie dochodziła do ponad 5mb, zazwyczaj coś koło 5,2-5,4 się synchronizował. Teraz jak dostanę nowy router to zmienię kabel na ten który podałeś i zobaczymy, potrzebuje ok 10m kabelka, nie będzie to problemem przy tym YTSKY co podałeś? I czy wykorzystanie tego kabla wygląda tak samo jak dotychczasowego, tzn dwie wtyczki, jedna w gniazdko, druga w modem/router? 

 

Jest jakiś sposób na odblokowanie pełnej prędkości w razie potwierdzenia się opcji iż zostałem karnie zwolniony do 3mb/s?

 

Jaki modem polecasz?

 

Aktualna prędkość wyskakuje w formie dymka na pasku powiadomień i jest to zawsze 3.0 mbps już od dłuższego czasu...

Odnośnik do komentarza

czy wykorzystanie tego kabla wygląda tak samo jak dotychczasowego, tzn dwie wtyczki, jedna w gniazdko, druga w modem/router?

 

Tak. Pamiętaj, że są dwa rodzaje wtyczek RJ-11. Jedna dla linki, czyli wielu małych skręconych ze sobą drucików, druga dla drutu (pojedynczego na pin) i nie powinno się ich stosować zamiennie, o czym niestety wiele osób nie wie. Takie połączenie będzie, co prawda, działać, ale wytrzymałość złącza trochę wtedy spada i może się uszkodzić przy działaniu jakiejś siły.

 

Jest jakiś sposób na odblokowanie pełnej prędkości w razie potwierdzenia się opcji iż zostałem karnie zwolniony do 3mb/s?

 

Tego się nie da tak prosto odblokować. Z obsługą DLM dobrze nie radzą sobie nawet technicy Orange. Ponieważ system ma w zamierzeniu monitorować łącze cały czas (Orange gdzieś pisało, że parametry sprawdzane są co 15 minut i zapisywane do statystyk), to pozostaje czekać, aż DLM sam prędkość przywróci. Zazwyczaj to trochę trwa, nawet do dwóch miesięcy.

 

Jaki modem polecasz?

 

Siemens SpeedStream 4100 (do ok. 12 Mb/s, potem ma problemy z wydajnością) albo 4101 (dla pełnych 20 Mb/s, ale ich raczej nie osiągniesz). Bardzo dobrze na słabsze linie.

Odnośnik do komentarza

Tak. Pamiętaj, że są dwa rodzaje wtyczek RJ-11. Jedna dla linki, czyli wielu małych skręconych ze sobą drucików, druga dla drutu (pojedynczego na pin) i nie powinno się ich stosować zamiennie, o czym niestety wiele osób nie wie. Takie połączenie będzie, co prawda, działać, ale wytrzymałość złącza trochę wtedy spada i może się uszkodzić przy działaniu jakiejś siły.

 

A mógłbyś podać jakieś linki do jednego i drugiego typu? Czym się różnią w budowie/konstrukcji?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...