Skocz do zawartości

Niska prędkość łącza w laptopie


winkwink

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Naszym usługodawcą jest UPC, mamy internet do 60 Mb/s

w kompie stacjonarnym czasem ta prędkość osiąga okolice 40 Mb/s (zazwyczaj po resecie routera - może to z nim coś nie tak?)

ale rzecz tyczy się laptopa (WinXP Home), gdzie nie przekracza 10 Mb/s, najczęściej osiąga wartości 4-6 Mb/s

szukając wskazówek dotyczących poprawy prędkości łącza znalazłam tę o ograniczeniu rezerwowalnej przepustowości:

utworzyłam w kluczu HKLM\\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Psched\Parameters\Adapters i ustawiłam jej wartość dziesiętną: 0

to jednak nie przyspieszyło łącza

obydwa komputery (stacjonarny i laptop) są połączone kablem z routerem Pentagram Cerberus

 

oto wymagane dane:

 

http://n1.netalyzr.icsi.berkeley.edu/summary/id=43ca253f-7874-12606bba-f4fc-480d-92cd#BandwidthResult

net-log.txt

 

jeśli potrzebne są dodatkowe informacje, to proszę o naprowadzenie, gdyż moja wiedza jest słaba w tym temacie

 

 

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

dołączam logi z OTL

absolutnie nie po to aby "przyspieszyć" czy zwrócić uwagę tematem, ale sporo czasu zajęło mi skanowanie (pozornie zatrzymywał się na "scanning firefox settings", po upływie 30 minut przerywałam skan, nawet odinstalowałam firefox, jednak po resecie i uruchomieniu ponownie OTL problem czasowy przy "scanning firefox settings" znowu się pojawił, jednak tym razem odczekałam i po ponad 2 godzinach skanowanie się zakończyło)

dlatego, skoro już mam, to zamieszczam:


OTL.Txt

Extras.Txt

Odnośnik do komentarza

Na początek:
1. Odinstaluj starego firewalla Kerio Personal Firewall:


PRC - [2004-10-27 11:56:38 | 001,912,832 | ---- | M] (Kerio Technologies) -- C:\Program Files\Kerio Personal Firewall 4.1.2\Personal Firewall 4\kpf4ss.exe
PRC - [2004-10-27 11:56:00 | 002,899,968 | ---- | M] (Kerio Technologies) -- C:\Program Files\Kerio Personal Firewall 4.1.2\Personal Firewall 4\kpf4gui.exe


2. Uruchom OTL i w pole Własne opcje skanowania wklej:


:OTL
O3 - HKU\S-1-5-21-57989841-583907252-839522115-1004\..\Toolbar\ShellBrowser: (no name) - {724D43A0-0D85-11D4-9908-00400523E39A} - No CLSID value found.
O3 - HKU\S-1-5-21-57989841-583907252-839522115-1004\..\Toolbar\ShellBrowser: (no name) - {C4069E3A-68F1-403E-B40E-20066696354B} - No CLSID value found.
O16 - DPF: {9F1C11AA-197B-4942-BA54-47A8489BB47F} http://v4.windowsupdate.microsoft.com/CAB/x86/unicode/iuctl.CAB?39880.4131712963 (Reg Error: Key error.)
O16 - DPF: {CAFEEFAC-0016-0000-0001-ABCDEFFEDCBA} http://java.sun.com/update/1.6.0/jinstall-1_6_0_01-windows-i586.cab (Reg Error: Key error.)
O16 - DPF: {CAFEEFAC-0016-0000-0003-ABCDEFFEDCBA} http://java.sun.com/update/1.6.0/jinstall-1_6_0_03-windows-i586.cab (Reg Error: Key error.
:Commands
[emptytemp]


Wciśnij Wykonaj skrypt. Nastąpi restart systemu.


3. Masz ogromny plik HOSTS:


O1 HOSTS File: ([2009-08-04 11:54:31 | 000,225,028 | R--- | M]) - C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts
O1 - Hosts: 127.0.0.1 localhost
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.dodaj.pl/
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.rzym.pl/
O1 - Hosts: 127.0.0.1 dc.sabela.pl/
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.e-londyn.pl/
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.google-analytics.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.air-europa.pl/
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.adserver.home.pl/
O1 - Hosts: 127.0.0.1 i.interia.pl/banner
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.007guard.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 007guard.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 008i.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.008k.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 008k.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.00hq.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 00hq.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 010402.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.032439.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 032439.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.1001-search.info
O1 - Hosts: 127.0.0.1 1001-search.info
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.100888290cs.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 100888290cs.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 www.100sexlinks.com
O1 - Hosts: 127.0.0.1 100sexlinks.com
O1 - Hosts: 7898 more lines...


Użyj narzędzia Fix-It .


4. Zrób nowy log z OTL ( bez Extras) .
 
 
.

Odnośnik do komentarza

ok, wszystko zrobię tak jak zalecasz, tylko jedno pytanie:

czemu mam odinstalować kerio? to mój jedyny firewall, stary, ale darmowy i póki co chyba dobrze się sprawował

często z niego korzystam, obserwuję co tam się dzieje, ponad to służy mi jako "archiwum" gdy szukam szczątków programów, to tam znajduję stosowne informacje...

Odnośnik do komentarza

ale sporo czasu zajęło mi skanowanie (pozornie zatrzymywał się na "scanning firefox settings"

 

Skanowało się tak długo, dlatego, że masz dużą liczbę rozszerzeń w Firefoxie. Wejdź w Firefox > Dodatki > Rozszerzenia i wypisz jakie masz rozszerzenia.

 

Czy nastąpiła jakaś poprawa?

 

.

Odnośnik do komentarza

A więc to router filtruje większość komunikatów ICMP. Trochę mnie to martwi, ponieważ bez nich nie jestem w stanie sprawdzić wielu parametrów.

 

Jaki dokładnie model Pentagram Cerberus posiadasz? Znam kilka przypadków, gdzie te urządzenia były właśnie wąskim gardłem i powodowały opóźnienia. Jednak nie jest to sprzęt z najwyższej półki, który wytrzymuje większe obciążenie, a 60 Mb/s dla sieci domowej na pewno nim jest.

 

Przy okazji zwracam uwagę, że router emituje sieć bezprzewodową tylko w standardzie 802.11bg, który nie pozwala na uzyskanie po bezprzewodówce przepustowości wyższej niż około 20 Mb/s (i to przy sprzyjających warunkach). Jeżeli chciałabyś uzyskać pełne pasmo po WiFi, to proponuję zmienić router na jakiś obsługujący 802.11n (koniecznie MIMO, a więc kilka transceiverów, a nie tzw. Lite N, czyli jeden transceiver), polecam MikroTik RouterBoard RB951G-2HnD. Ja korzystam ze starszej wersji RB751G-2HnD i sprawdza się znakomicie. Do kupienia za jakieś 250 PLN.

 

Tylko drobna uwaga: nie wiem, w jaki sposób masz dostarczany Internet od UPC, więc na razie nie dokonuj zakupu. Dostawca doprowadził kabel Ethernet, czy jakiś RF?

Odnośnik do komentarza

model routera to: Pentagram Cerberus PC-WIFI 802.11G (powinna być jeszcze litera P i jakieś cyfry?, ale tego na pudełku nie znalazłam), w każdym razie dość "wiekowy"

z tego co pamiętam (może są to istotne informacje), to gdy technik z UPC podłączał swój laptop serwisowy do kabla z mojego laptopa, to też miał niską prędkość (wyraźnie sugerował zmianę komputera, że to w moim sprzęcie jest problem, jedyne co mogłam zrobić, to zaktualizować sterowniki karty sieciowej i sprawdzić system czy nie ma żadnych błędów - oczywiście bez poprawy)

ale z kolei łącząc się bezpośrednio do modemu UPC, prędkość była akceptowalna (czyli w okolicach 40 Mb/s) - tak czy siak sprawa wadliwości routera schodziła na dalszy plan

i nadal zastanawia mnie, dlaczego akurat u mnie tnie tą prędkość, a już w drugim kompie jest ok

 

co do WiFi, to już od dłuższego czasu mam coś skopane (kiedyś działało sprawnie, gdy obydwa komputery były w jednym pokoju i nie było możliwości połączenia przy pomocy kabla)

no i od momentu "przenosin" i podłączenia kablem, sieć bezprzewodowa mi nie działa, ale to akurat nie stanowi problemu, wspominam, bo może jest istotne dla ww. sytuacji

 

co do sposobu dostarczania Internetu przez UPC, nie wiem co to jest RF, ale wiem że sygnał internetowy doprowadzony jest do mieszkania razem z sygnałem TV jednym kablem koncentrycznym, który dochodzi do modemu UPC, który z kolei dzieli sygnał na Internet, TV i telefon stacjonarny

aha, jeszcze jedna uwaga, WiFi w TV działa, ale np. filmiki z YT wieszają się niemiłosiernie

 

no i dzięki wielkie za zainteresowanie tematem

 

edit: już wygooglałam co to RF, więc zapamiętam ;)

 

 

dodaję zdjęcia z opakowania routera:

 

post-10573-0-34074900-1367671465_thumb.jpg

post-10573-0-43935400-1367671476_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza

Czy ten modem UPC ma jakieś oznaczenia? Jeżeli tak, to bardzo proszę o podanie. Tak samo, powinna być naklejka na Cerberusie ze wszystkimi informacjami.

Wejdź pod adres http://192.168.1.1 i sprawdź, co tam widać. Jeżeli jest jakiś formularz logowania i nie pamiętasz hasła do strony konfiguracyjnej routera (bo to właśnie ona), to możesz spróbować danych domyślnych, czyli login admin i hasło admin lub password.

 

aha, jeszcze jedna uwaga, WiFi w TV działa, ale np. filmiki z YT wieszają się niemiłosiernie

 

YT to zupełnie inny temat. Serwis ma dosyć duże obciążenie i zwyczajnie momentami nie wyrabia. Obserwuje to od mniej więcej roku.

Co do problemu z wydajnością: ja podejrzewam problem z routerem. Pozostaje kwestia, czy winna jest konfiguracja, czy też mamy do czynienia z jakąś usterką sprzętową.

W tym pierwszym przypadku może być, na przykład, tak, że skonfigurowany jest na routerze firewall lub filtrowanie zawartości stron, które w dosyć dużym stopniu obciąża urządzenie i powoduje bardzo wolne działanie połączenia. Spotkałem się kilka razy z takimi sytuacjami, np. na moim pierwszym routerze, czyli Linksys WRT54GCv3. Wystarczało wyłączyć "content filtering" i problem znikał.

Usterka sprzętowa może być już poważniejsza, gdyż najczęściej są one nie do naprawienia, co najwyżej do obejścia. W najlepszym razie jest po prostu uszkodzony kabel, co mogłoby powodować takie zachowanie, ale te szczątki statystyk ICMP, jakie pokazuje Net-log raczej na to nie wskazują:

Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=31ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=31ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=40ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=33ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=32ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=31ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=33ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=33ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=32ms TTL=47
Odpowied« z 8.8.8.8: bajt˘w=32 czas=33ms TTL=47

Dla sytuacji z uszkodzonym kablem lub gniazdem w routerze charakterystyczne byłyby duże skoki czasu pingu, a tutaj widzimy pięknie trzymające się 30 ms - 35 ms. Niemniej jednak, sugeruję pobawić się na próbę w zmienianie kabelków i wykorzystywanych gniazd na routerze.

Drugim scenariuszem jest uszkodzenie samej elektroniki routera. Warto byłoby przyjrzeć się chociażby stanowi kondensatorów, które znajdują się w Pentagramie, ale nawet jeśli stwierdzisz, że jakieś są wybrzuszone i wymagają wymiany, to nie wiem, czy się tego w domowych warunkach podejmiesz. To już wymaga trochę zdolności i sprzętu, zwykłą lutownicą transformatorową jest to ciężkie do zrobienia. Nie mówię, że niewykonalne, bo kilka razy mi się udało, ale nikomu nie polecam.

Odnośnik do komentarza

modem UPC: "Cisco EPC 3208"

na routerze brak innych oznaczeń, poza "PC-WiFi11g"

 

weszłam na stronę routera i zrobiłam zrzuty (nie wszystkie, jedynie te które wydały mi się pomocne, ale jeśli stwierdzisz, że za mało, zrobię wszystkie)

o filtrowaniu zawartości nic nie znalazłam

kabelki testowaliśmy już wcześniej, a że dostęp do routera jest mocno utrudniony (przymocowany w ścianie szafy), to też bebechów nie obejrzę, zresztą w tej sytuacji chyba najlepszym wyjściem będzie jego zmiana na lepszy, choćby na wymieniony przez Ciebie wyżej

Odnośnik do komentarza

Firewall -> Denial of Service

 

Odznacz Denial of Serivce Enable i kliknij Apply. Potem sprawdź działanie sieci.

 

Chciałbym jeszcze prosić o dwa logi z Net-log: jeden z tego, co będzie się działo po wyłączeniu ochrony przez DoS, drugi z jakiegoś komputera podpiętego bezpośrednio do modemu od UPC.


Jeżeli kiedyś chciałabyś wykorzystać pełne możliwości sieci bezprzewodowej, to naprawdę polecam RB951G-2HnD.

Odnośnik do komentarza

ok, oto logi (obydwa z mojego laptopa, skoro to on sprawia problem), 1-szy po odhaczeniu DoS w routerze na "swoim" stanowisku i 2-gi po podpięciu bezpośrednio do modemu


net-log_1.txt

net-log_2.txt

 

nie chciałabym za bardzo panikować, ale w tym momencie nie mam firewalla (tylko systemowy), gdzie czasem zaglądałam i widziałam co się dzieje w sieci, ponad to odblokowałam blokadę DoS w routerze i nie jestem pewna, czy powinnam się dobrze czuć w tej sytuacji?

no i pytanie pewnie retoryczne (bo dotąd nikt nie zaproponował poza tym co wyżej) czy jest jakiś program do diagnozowania/ testowania routerów?

 

aha, no i speedtest, prędkość znacznie niższa

 

http://www.speedtest.net/result/2687648832.png

Odnośnik do komentarza

nie chciałabym za bardzo panikować, ale w tym momencie nie mam firewalla (tylko systemowy), gdzie czasem zaglądałam i widziałam co się dzieje w sieci, ponad to odblokowałam blokadę DoS w routerze i nie jestem pewna, czy powinnam się dobrze czuć w tej sytuacji?

 

Ochrona przed DoS odpowiada tylko za przeciążenia łącza spowodowane skierowanymi na Ciebie atakami. Czasami zdarza się, że to filtrowanie jest trochę za dokładne i wycina więcej ruchu niż trzeba, np. wszystkie komunikaty ICMP. Tutaj widać, że te komunikaty i tak są wycinane i nie ma to żadnego związku z tym ustawieniem. Możesz włączyć na powrót.

 

Prawda jest taka, że jeżeli ktoś chciałby kiedyś przeprowadzić atak DoS na Twoją sieć, to i tak to spokojnie zrobi. Inna sprawa, celem ataku Denial of Service jest, jak sama nazwa wskazuje, pozbawienie dostępu do Internetu poprzez obciążenie sieci tak, żeby już nie była w stanie sprawnie działać, a nie wykradnięcie jakichkolwiek informacji. Moim zdaniem, możesz spać spokojnie.

 

no i pytanie pewnie retoryczne (bo dotąd nikt nie zaproponował poza tym co wyżej) czy jest jakiś program do diagnozowania/ testowania routerów?

 

Ja nic takiego nie znam. Są metody dokładniejszego sprawdzania routerów, ale one wymagają większej wiedzy i wydaje mi się, że nie da się napisać instrukcji, według której można by sprawdzać taki sprzęt. Po prostu trzeba mieć trochę doświadczenia i odpowiedni sprzęt.

 

aha, no i speedtest, prędkość znacznie niższa

 

http://www.speedtest.net/result/2687648832.png

 

Czy przy połączeniu przez modem z komputera, który sprawia problem, także jest niska prędkość? Jeśli przez sam modem jest normalna, to moim zdaniem winny jest router.

Odnośnik do komentarza

speedtest bezpośrednio z modemu, czyli "standardowo", mam wrażenie że jest tu ograniczenie do 10 Mb/s:

 

http://www.speedtest.net/result/2687757079.png

 

czyli tak jak "normalnie" po kablu, przy założeniu, że UPC się stara

dla mnie, z obserwacji, gdy u siebie widzę download w okolicach 8-9 Mb/s, to się przekłada na ok. 40 Mb/s w drugim komputerze

gdy jest 4-6 Mb, to w drugim jest w okolicach 20Mb/s (i wtedy UPC się nie stara)

 

myślę, że poprzednia niska wartość wynikała po prostu z chwilowego obniżenia prędkości przez dostawcę

i nadal nie rozumiem, dlaczego router (bo przyjmujemy, że to on jest winowajcą) obniża tę prędkość u mnie, a na drugim stanowisku jest ok...

 

uspokoiłeś mnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, czy dobrze rozumiem, że mogę się obyć bez dodatkowego firewalla?

 

Odnośnik do komentarza

nadal nie rozumiem, dlaczego router (bo przyjmujemy, że to on jest winowajcą) obniża tę prędkość u mnie, a na drugim stanowisku jest ok

 

Ponieważ nie mam dobrych doświadczeń z Cerberusami. Dlatego zacząłem szukanie przyczyn problemów właśnie od niego. Uwierz, widziałem naprawdę dziwne objawy powodowane przez uszkodzenia elektroniki w sprzęcie sieciowym, Twój przypadek nie jest niczym niezwykłym, ale...

 

speedtest bezpośrednio z modemu, czyli "standardowo", mam wrażenie że jest tu ograniczenie do 10 Mb/s:

 

http://www.speedtest.net/result/2687757079.png

 

Tutaj mamy bardzo cenną wskazówkę, bo osiągasz prędkość maksymalną charakterystyczną właśnie dla starego Ethernet, czyli właśnie 10 Mb/s. Ograniczenie, owszem, może być nałożone, dlatego proszę teraz o te dwie rzeczy:

 

Proszę także o podanie identyfikatorów sprzętu (Windows+R -> devmgmt.msc -> Odpowiednia karta -> Właściwości -> karta Szczegóły -> Identyfikatory sprzętu) oraz wersji zainstalowanego sterownika (Windows+R -> devmgmt.msc -> Odpowiednia karta -> Właściwości -> karta Sterownik). Wystarczy zrobić odpowiednie screeny.

 

Ustawienia karty sieciowej. Należy wejść w Windows+R -> devmgmt.msc -> Odpowiednia karta -> Właściwości -> karta Zaawansowane i spisać wszystkie właściwości wraz z ustawionymi wartościami. To bardzo ułatwia pracę.

 

Co tam jeszcze...

 

uspokoiłeś mnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, czy dobrze rozumiem, że mogę się obyć bez dodatkowego firewalla?

 

Ponieważ masz router, który tworzy nową sieć, to - prawdę powiedziawszy - na komputerze nie jest Ci potrzebny żaden firewall. Chyba, że spodziewasz się jakiegoś ataku ze strony innego komputera w sieci lokalnej albo nawet z własnego komputera (pamiętajmy, że firewall nie tnie tylko danych przychodzących, ale także te wychodzące). Natomiast, warto zwrócić uwagę, że komputer nie zawsze jest w osobnej wewnętrznej bezpiecznej sieci tworzonej przez router, do której połączenie z zewnątrz jest niemożliwe. Czasami albo podpinasz komputer do modemu i wtedy uzyskuje on dzięki niemu zewnętrzny adres IP, a zatem jest osiągalny normalnie w sieci i wtedy firewall decyduje, jaka komunikacja ma przejść, a jaka zostać odrzucona. Dwa, że możesz się też łączyć z innymi sieciami, do których zaufania nie masz, np. jakąś bezprzewodową w miejscu pracy albo nawet kawiarni. Tam warto mieć firewall. Niemniej jednak, do takich rzeczy Zapora systemu Windows w zupełności wystarczy.

 

dla mnie, z obserwacji, gdy u siebie widzę download w okolicach 8-9 Mb/s, to się przekłada na ok. 40 Mb/s w drugim komputerze

gdy jest 4-6 Mb, to w drugim jest w okolicach 20Mb/s (i wtedy UPC się nie stara)

 

A to znowu może świadczyć, że problem jednak nie jest po stronie komputera czy jego konfiguracji.

 

Zrób jeszcze jeden test: zamień miejscami oba komputery. Jestem wtedy ciekawy wyników speedtestu.

Odnośnik do komentarza

no dobra, karta sieciowa wygląda tak:

 

post-10573-0-48486900-1367695203_thumb.jpg

post-10573-0-87449300-1367695220_thumb.jpg

post-10573-0-63835400-1367695228_thumb.jpg

post-10573-0-58558200-1367695235_thumb.jpg

 

o to chodziło?

 

a jeśli chodzi o firewall, a raczej jego brak, to przez te parę dni, a przy tym parę odpaleń chociażby net-loga, miałam spokój z 'dopuszczaniem'

i słusznie zwróciłeś uwagę na połączenia wychodzące, to właśnie one najczęściej powodowały reakcje firewalla

no i warto zaznaczyć, że większość, o ile nie wszystkie dotyczyły aktualizacji bądź innych sytuacji związanych z zaufanym sprzętem

dziwne przychodzące trafiły mi się raz albo 2 przez 10 lat

na razie ten stan mnie cieszy, przynajmniej mam spokój z ciągłym klikaniem, ale z drugiej strony, nie wiem co się po cichu tu odbywa ;)

 

Zrób jeszcze jeden test: zamień miejscami oba komputery.

 

ok, za chwil kilka

coraz fajniejsze zadania mam do zrobienia :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...