Skocz do zawartości

Odkurzanie kompa i pasta termoprzewodząca


vika6

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio musiałam zmienić gniazda do których podpięte są moje dyski twarde, więc przy okazji zrobiłam generalne odkurzanie. Zrobiłam to odkurzaczem z ustawioną na max. siłą ssania.

Po tej operacji wszystko jest OK, ale naszły mnie wątpliwości czy w przyszłości powinnam stosować tą technikę :

1. generalnie wyciąganie kurzu wydaje się dużo lepsze niż jego rozpylanie przy pomocy sprężonego powietrza

2. jest dużo silniejsze. I tu moja wątpliwość - czy nie istnieje tu niebezpieczeństwo uszkodzenia jakiegoś komponentu ?

3. czy można czyścić kompa sprężarką do kół w samochodzie, jak poprzednio proponował to ktoś na tym forum ?

 

I druga sprawa :

Aby dokładniej wyczyścić chłodzenie procesora - musiałam je odpiąć. To oznacza wymianę pasty termoprzewodzącej.

Proszę o info - czy są pasty lepsze i gorsze i jaką polecacie ?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Oczywiście są pasty lepsze i gorsze ale generalna zasada mówi o tym, że pasta nie zastąpi bezpośredniego kontaktu metal-metal dlatego pasta jaka by nie była nie należy przesadzać z jej ilością, dokładnie oczyścić obie powierzchnie (np. izopropanolem), w razie potrzeby przeszlifować drobnym papierem a samą pastę równo rozprowadzić.

Oczywiście przy nowoczesnych procesorach powyższe się trochę zdewaluowało ale ogólną zasadę warto znać. A co do samej pasty, lepsze z reguły zawierają metale dobrze odprowadzające ciepło (np srebro) i tu dodatkowo należy uważać aby nie przesadzić z ilość gdyż nadmiar pasty może w skrajnym przypadku spowodować zwarcie.

 

Co do odkurzania to nie sam przepływ powietrza stanowi tutaj zagrożenie ale ładunki elektrostatyczne jakie może ta czynność wywołać, a przepływ kurzu w połączeniu z plastikową końcówką odkurzacza potrafi "wygenerować" dość spory ładunek i choć uszkodzenie w ten sposób sprzętu oznacza wyjątkowego pecha to trzeba mieć tą możliwość na uwadze (tym bardziej, że takie uszkodzenia bywają bardzo trudne do zdiagnozowania.

Dotyczy to oczywiście wszystkich przyrządów których używamy przy pracy z komputerem (elektroniką), powinny one spełniać normy antystatyczne a samo stanowisko na którym pracujemy z urządzeniem odpowiednio przygotowane.

Na rynku funkcjonuję specjalistyczne odkurzacze antystatyczne ale ze względu na swoją cenę przeznaczone raczej dla specjalizowanego serwisu, w domowych warunkach trzeba po prostu - mając powyższe na względzie - zachować ostrożność, pamiętać o uziemieniu samego sprzętu i uważać aby nie dotykać bezpośrednio końcówką elementów czy druku.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza

@maggreg

Dziękuję za tak wyczerpujące informacje dot. spraw czyszczenia. Aspektów które poruszyłeś w ogóle nie brałam pod uwagę, więc te wiadomości są tym bardziej cenne.

 

@wiesław531

Wiesiu, dotknąłeś sprawy która jest u mnie niezałatwionym od początku problemem.

Chodzi o temperaturę podzespołów.

 

Gdy składałam swojego kompa - nie bardzo wiedziałam jak usytuować czujniki temperatury.

Przed pierwszym uruchomieniem - pokazałam kontrolnie zmontowane już bebechy facetowi z serwisu, który mam po sąsiedzku. Prosiłam go by ułożył te nieszczęsne czujniki w należytych miejscach. On jednak - abnegat z natury - zlekceważył to mówiąc, że one i tak nie dają prawidłowych odczytów. I tak już zostało.

 

Tymczasem problem chłodzenia na pewno u mnie istnieje, bo w czasie największych letnich upałów zdarzają mi sie zwiechy, a nawet ostrzeżenia dźwiekowe z płyty głównej.

Sprawa jest tym powazniejsza, że mój procesor orginalnie to Phenom II x 710 (trzyrdzeniowy), który udało mi sie z sukcesem odblokować do czterech rdzeni. A więc teraz 4-rdzeniowy procesor jest chłodzony tylko fabrycznym coolerkiem, przeznaczonym na dodatek dla procesora 3-rdzeniowego.

Żeby sprawę jeszcze skomplikować - monitorowanie temperatury (dot.tylko procesora) jest jeszcze utrudnione faktem, że odblokowanie dodatkowych rdzeni w Phenomach skutkuje niemożnością dokonywania odczytów temperatury przez przeznaczone do tego programy (nawet przy działających prawidłowo czujnikach). Ta temperatura jest do odczytania tylko w BIOSie, co wyklucza jej bieżące kontrolowanie.

 

Jednym słowem - podwójnie jestem narażona na awarie spowodowane przegrzaniem.

Muszę chyba pomyśleć o dodatkowym wiatraku w obudowie lub lepszym coolerze na sam procesor. Co w tej sytuacji byłoby własciwsze ?

 

 

Ciekawe czy ktoś tu na forum też odblokowywał Phenoma II i jak podszedł do problemu jego chłodzenia ?

Odnośnik do komentarza

Na razie załączam tylko HWInfo - SystemSummary:

post-1058-0-92224500-1361494978_thumb.jpg

Wiesiu, popatrz na dole po lewej : wygląda na to, że znowu jest jakas ściema z twardzielami.

Oba moje dyski HDD oraz nagrywarka mają interfejs SATA , co chyba nie bardzo z tego zestawienia wynika ...

 

Muszę sobie zrobić stopkę - nie będę musiała za każdym razem wstawiać tych podstawowych danych.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4.03.2013

Wiesiu,

Wreszcie mogę się przenieść z działu Windows 7 do działu Hardware ! :)

 

Zrobiłam log z dzisiejszej pracy komputera. http://speedy.sh/pXy...oniedzialek.CSV (mam jeszcze 2 starsze, więc gdybyś chciał, to mogą je także podesłać).

 

Niestety nie mogłam się dzisiaj bawić z wymagającymi programami , bo miałam konkretną robotę do zrobienia. Chodziła więc tylko przeglądarka i kilka dokumentów rtf.

Mimo to zaliczyłam i dziś i wczoraj bardzo nieprzyjemne zwiechy, połączone z twardym resetem i utratą danych (ustawienia spersonalizowane dla Winstep Nexusa). Te zwiechy wyglądają na spowodowane rzeczywiście problemami hardware.

Cały czas jestem w kontakcie z Picasso i ona na wieść o dzisiejszych przygodach zasugerowała :

 

"Zauważam, że tak jakby coraz więcej uszkodzonych plików.... W SFC jakieś niewyjaśnione naruszone pliki, następnie IE nie startuje (to może świadczyć o uszkodzonych plikach IE = SFC może tego nie wykryć), na końcu wyłupało jeszcze pliki Dziennika zdarzeń. To może być wina RAM, ale podejrzany jest też dysk. Może zróbcie z Wiesławem diagnostykę dysku twardego... O ile to nie było prowadzone już zakulisowo."

 

Jestem gotowa wyciągnąć te 2 dodatkowe kości pamięci z pudła. Czekam tylko na Twoją wyraźną dyspozycję, bo nie wiem czy nie będziesz potrzebował jeszcze jakichś testów z oboma pamioęciami wpiętymi.

Edytowane przez vika6
Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

Obrazek - też tak mam. Wyświetlanie dysków SATA - to bug. Faktyczny stan masz w BIOS oraz w MU - widok wg. połączeń (sterowane z kontrolera SATA).

ThermMon u mnie też nie wyświetla.

Log z Sensors na tym etapie jest mi zbędny (prawie 4 MB pliku tekstowego do analizy). Prosiłem tylko o obrazek.

Tam są wartości min, max i avg. To wystarczy do ogólnej oceny. Log w konkretnych przypadkach i z zaleceniami.

Problemem jest prawa dolna część obrazka.

 

Propozycja:

1. Była walka na W7 z obecnym układem RAM i tego nie zmieniaj. Testy mogą potwierdzić (o czym marzy @picasso) lub wykluczyć problem RAM.

2. W trakcie kolejnych testów komp ma być w normalnym układzie (buda zamknięta, ustawiona typowo itp).

3. Pobierz CPU-Z - KLIK i pokaż mi 5 obrazków w jednym pdf - Memory i 4 razy zakładka SPD (po jednym dla każdego Slot - lewa u góry).

4. Pobierz memtest - KLIK - rozpakuj - nagraj na płytkę obraz .iso i odpal kompa z płyty.

5. Test wielogodzinny lub do momentu kiedy pojawią się błędy (czerwone info). Bez błędów zrób conajmniej 3 cykle (pass).

6. Musisz to tak zrobić w związku z p. 1.

7. Jeżeli pojawią się błędy - kończysz działanie softu - Esc lub Alt + X. Wyłączasz kompa i demontujesz dwie kostki 1 GB.

8. Ponowny start z płyty - p. 5. Jeżeli błędy - powtórka z rozrywki i demontaż następnego modułu - ale ten który zostaje ma być w pierwszym slocie.

9. To samo z drugim modułem.

 

Podajesz wyniki działań.

 

Następnie pójdą testy dysków.

Odnośnik do komentarza

Po prostu nie do wiary ! - przecieram oczy :

Już po raz drugi (pierwszy raz w wątku z W7) zdarzyło mi się, że opublikowałam post (w tym wypadku zrzuty z CPU-Z), a na drugi dzień śladu po nim nie było.

Nawet jeśli przez pomyłkę zacznę pisać post pod postem, to sama tego nie mogę zlikwidować , więc co tu się stało ?

 

PODAJĘ JESZCZE RAZ : link do zrzutów z CPU-Z (pkt 3) : http://speedy.sh/uptTZ/CPU-Z.pdf

Odnośnik do komentarza

Odczytałem. Porównaj sobie w pdf wartości SPD poszczególnych par modułów. Pary są zgodne między sobą ale brak zgodności między parami.

Zostaw jak jest i zaczynaj testy memtestem - od p. 4. Trzeba wykluczyć lub potwierdzić problemy na W7 związane z RAM.

 

EDYTA

 

Wcześniej zrób i podlinkuj tą kopię rejestru o którą prosi @picasso.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

Jak nie urok, to przemarsz wojsk ....

Nie mogę zrobić testu pamięci, bo teraz z kolei nie otwiera się tacka nagrywarki (używałam ją dzisiaj do startu z Ubuntu i wszystko było OK).

 

Jeżeli masz jakiś pomysł jak to naprawić to daj szybko znać. Jezeli zaś nie, to może trzeba o to zapytać innych w osobnym temacie (żeby to zauważyli)

Odnośnik do komentarza

Wiem to co napisała ostatnio Picasso to już prawie kapitulacja.

 

Postu Belfegora nie widziałam, bo byłam na x32 i aktualizowałam tam system i programy.

Na x32 tacka otworzyła się normalnie i kiedy wróciłam na x64 tez już działała.

 

Muszę teraz wyjść. Na PW napisałam Ci że wrócę ok.22.00, ale ze względu na KRYTYCZNĄ SYTUACJĘ postaram się wrócić wcześniej - proszą wtedy o spotkanie na forum i ew. na Skypie. DZIŚ MUSI SIE COŚ POSUNĄĆ DO PRZODU, albo tym razen ja skaczę z mostu !

Odnośnik do komentarza

Wstrzymaj się ze skokiem bo jeszcze nie było topienia Marzanny a woda zimna i o infekcję łatwo. :P

 

Temat testów RAM masz rozpisany.

 

A teraz ogólnie w temacie problemów startu z płyty - może komuś też się przyda i bez obrazy bo będzie łopatologicznie.

1. Testy z płyty bootowalnej i ustawienia w przypadku kiedy mimo ustawienia BOOT z CD nie działa (pomijam uszkodzenia napędu).

2. Wejście do BIOS - zakładka BOOT - Kolejność urządzeń bootujących - 1 - CD, 2, 3 i kolejne na brak, None, wyłączone lub podobnie (przerabiałem taki przypadek).

3. Po wykonaniu testu z płyty wracasz do BIOS i stosownie przywracasz ustawienia i zalecam 1. CD, 2. HDD z systemem, 3. Dowolnie (np. USB).

4. Należy zrobić zdjęcia i wstawić na forum jako załączniki lub link i opisać systuację.

 

Jeżeli zalecony jest również test MHDD - u Ciebie tak i tu będzie info dla Twojego przypadku.

 

Test HDD przy pomocy płytki - jeżeli startuje to OK a jeżeli nie to patrz wyżej.

1. Najważniejsze to ustawić w BIOS tryb pracy kontrolera na IDE (MHDD nie rozpoznaje SATA i AHCI) - do zmiany po teście.

2. Należy akceptować zaproponowane ustawienia.

2a. Być może należy tu wcisnąć F2, lub Shift + F3 (nie pamiętam i nie mogę taraz sprawdzić - poczytaj tutka z MHDD).

3. Pojawi się okno z info o wykrytych dyskach podpiętych pod konkretne porty i widoczny będzie 6 i 8 (dla tego typu dysków i kontrolera).

4. Jako pierwszy wybierasz 6 i dalej F4, F4 i czekasz na koniec działania.

5. Robisz fotkę.

6. Wciskasz F8 i fotka - jeżeli na dole jest Press any key ... to presujesz i robisz drugą fotkę.

7. Aby perzeskanować drugi dysk musisz go wybrać i konieczne jest wciśnięcie (chyba F2 lub Shift + F3 lub wpisanie Help + Enter co pokaże niezbędne komendy). Nie pamiętam dokładnie i nie mogę teraz tego sprawdzić.

8. Pojawi się ponownie pierwotne okno z wyborem dysków podpiętych pod kontroler i nie będziesz widziała drugiego - będzie wybór 6 lub 8 (6 to poprzedni a 8 to pewnie w Twoim przypadku CD).

9. Dlatego wybierasz 7 + Enter i powinien się pojawić drugi dysk (mimo iż brak takiej opcji).

10. Dalsze działania jak w p. 4, 5 i 6.

11. Alt + x - wychodzisz z programu - wciskasz przycisk tacki i wyjmujesz płytę. Zamknie się sama po restarcie.

12. Wejście do BIOS i przywrócenie poprawnych ustawień kontrolera na AHCI, BOOT na CD, HDD - F10 - zapis i restart.

13. Startujesz W7 x86 i odpalasz HWInfo - Sensors - Minimalizujesz do Tray`a.

14. Pracujesz na systemie używając różnych softów - np. przeglądarki ale również jakiegoś mocno obciążającego softu (niezbyt długo bo zdejmowałaś radiator) - systematycznie klikasz na monitor Sensors i sprawdzasz czy procek nie przekroczył 60 st C.

15. W przypadku stwierdzenia znacznego wzrostu temperatury procka - przerywasz działanie softu i robisz zrzut obrazka Sensors wstawiając go do posta.

 

Myślę, że to wystarczy. I masz to zrobić DOKŁADNIE jak napisałem.

Będę mógł to zobaczyć dopiero jutro po 20:30.

Odnośnik do komentarza

Belfegor wspomniał o tym, ze Ubuntu ma Memtest. Czy to ten sam Memtest, co zlinkowany w poście # 7 ?

Pytam, bo może mogę sobie podarować wypalanie specjalnej płytki ?

 

To moje Ubuntu, to aktualna wersja, więc i Memtest na niej jest pewnie aktualną wersją.

....................................................................................................................................................................................

 

UWAGA PILNE :

Skąd mogę ściągnąć program MHDD do testowania dysku ???

Odnośnik do komentarza

Jest 6.12 rano - właśnie skończyłam test pamięci (Memtest z linku podanego przez Wiesia wyżej).

Test trwał ponad 6 godzin.

 

ŻADNYCH BŁĘDÓW NIE WYKRYTO !

 

Niepokoi mnie tylko 1 szczegól : miałam zrobić 3 cykle.

Tymczasem program zrobił 2 cykle i wyswietlił na dole informację o tym, że test jest zakończony.

*** Pass complete, no errors, press Esc to exit ***

Również w prawym górnym rogu, gdzie umieszczona jest informacja o toczącej się na bieżąco akcji była informacja :

Test 100 % (to się już nie zmieniało)

a pod spodem :

Test # 8.... (zmieniające się szczególy)

Testing ... (zmieniające się szczególy)

Pattern .... (zmieniające się szczególy)

Wyglądało to tak jakby program zakończył test, a potem (ponieważ nie został od razu wyłączony, bo spałam) mielił dalej już na pusto.

 

Czy można ten test - wykonany w wyżej opisanych warunkach - uznać za wykonany prawidłowo i ważny ?

Odnośnik do komentarza

Mam problem z przestawieniem BIOSu.

 

Sata controller - Enabled (tak było - czy ma tak pozostać ?)

Sata operation mode - IDE (to jasne - zmieniłam z AHCI)

 

Ale co z resztą :

IDE 1 Master - [Not Detected]

IDE 2 Slave - [Not Detected]

SATAII_1 - hard disk

SATAII_2 - hard disk

 

Chodzi mi o to, że w tutku przeczytałam, że program wykrywa dysk w trybie Master, a u mnie dalej dyski są jako SATA.

Proszę o detaliczne instrukcje, bo te które znalazłam w necie (łącznie z filmami) dotyczą innych BIOSów.

Odnośnik do komentarza
Sata controller - Enabled (tak było - czy ma tak pozostać ?)

Sata operation mode - IDE (to jasne - zmieniłam z AHCI)

Tak ma zostać.

 

IDE 1 Master - [Not Detected]

IDE 2 Slave - [Not Detected]

SATAII_1 - hard disk

SATAII_2 - hard disk

IDE1 i IDE2 nie masz. Tak jest poprawnie. Pierwszy dysk SATA będzie jako 6 a drugi wybierzesz wciskając 7 (nie jest proponowany ale zadziała).

Oczywiście każdy z nich załatwiasz indywidualnie.

Po wyborze dysku cyferką sprawdzasz u góry czy to właściwy dysk.

 

Chodzi mi o to, że w tutku przeczytałam, że program wykrywa dysk w trybie Master,

To się zgadza ale dotyczy tylko dysków IDE. Na SATA nie ma MASTER i SLAVE.

Odnośnik do komentarza

@diox

Nie, nie podnosiłam, bo do tej pory korzystam z boxowego chłodzenia, które już w tej chwili jest niewystarczające.

 

=====================================================================================================

 

WYNIKI TESTÓW z użyciem MHDD

 

Dysk Samsung HD502HI

 

< 3ms : 3424310

< 10ms : 405 537

< 50ms : 615

<150ms : 19

<500ms : 3

 

3 ostrzeżenia (warning)

 

Dysk Seagate ST 3250410 AS

 

< 3ms : 1823830

< 10ms : 85526

< 50ms : 5917

<150ms : 9

<500ms : 2

 

2 ostrzeżenia (warning)

Odnośnik do komentarza

@diox

Aktualnie podałem Jej przez Skype`a jakie dane ma podać z MHDD dla obu dysków bo miało być wszystko pisane ręcznie.

Zaleciłem test temperatur i zapewne będą działania (zalecenia) z chłodzeniem kompeksowym (procek, buda itd).

 

4 rdzeń to dobre pytanie i wg mnie sprawdzenie możliwe z aktywnym Menadżerem Zadań -> Wydajność i odpalony jakiś soft wykorzystujący wszystkie rdzenie (np coś do kompresji plików). Powinno to być widoczne pod warunkiem ustawienia w Widoku -> Historia CPU -> Oddzielny widok dla każdego rdzenia.

Jeżeli się mylę to mnie popraw.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...