Skocz do zawartości

Internet Multimo 20mbps


kerpal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sprawa wygląda następująco, planuję wziąć 20mbps tutaj

 

http://multimo.telestrada.pl/oferta1/internet-domowy

 

dla mojej stacjonarki oraz wifi dla drugiej osoby w domu.

 

Pytanie brzmi, czy jeśli ja będę w coś grał a druga osoba będzie chodziła po allegro np albo wp, to odczuję to w postaci lagów albo pingu ?? np jak na tych stronach będzię sie coś ładowało ??

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

Musiałbyś mieć QoS/ograniczanie pasma na routerze. Twój obecny niestety tego nie obsługuje. Możliwości są dwie. Albo kupujesz jakiś typowy domowy router i instalujesz na nim Gargoyle: http://www.gargoyle-router.com/wiki/doku.php?id=supported_routers_-_tested_routers albo kupujesz MikroTika (np. RB751G-2HnD lub RB951G-2HnD) i masz od razu gotowy system, na którym można zrobić wszystko. Ja się skłaniam ku tej drugiej opcji.

Odnośnik do komentarza

No sorry, mogłeś najpierw zapytać na forum, co sądzę o TP-Linkach. :P

 

Programowo: stawiasz router z Linuksem na osobnym komputerze, przez który przepuszczasz ruch. Router musi być cały czas włączony, żeby Internet mógł działać.

 

Inaczej się nie da. Poza tym, zauważ, że masz teraz ADSL na tym routerze, a to mało które niezależne oprogramowanie obsługuje. Normalne TP-Linka na pewno tego sensownie nie zrobi, jest bardzo okrojone. Jak przejdziesz na usługę od Multimo, to rozumiem, że dostaniesz osobny modem.

Odnośnik do komentarza

Masz Multimo podane po ADSL (tym małym wejściem telefonicznym na routerze)?

 

Według mnie nie będziesz odczuwał dużych różnic w pingach. Przy 1024 kb/s uploadu spokojnie wystarczy pasma na dwa komputery.

 

Znaczne zwiększenie pingów możesz odczuć w dwóch przypadkach (gry multiplayer będą de facto kombinacją obu czynników):

1. Rozwijania znacznej liczby połączeń przez drugi komputer. Wtedy TP-Link może nie radzić sobie z obsługiwaniem takiej ilości zapytań i zwyczajnie się zawieszać albo obsługiwać wszystko z opóźnieniem.

2. Pobierania/wysyłania większych plików. Wtedy pasmo zostaje wysycone, a nie wiem, jak działa zarządzanie przepustowościami dla poszczególnych hostów na tym routerze. Zapewne ten, kto rozwinie więcej połączeń, ma większe pasmo.

Odnośnik do komentarza

Tryb 802.11b teorii pozwala na transmisję danych z prędkością do 11 Mb/s, w praktyce gdzieś do 4 Mb/s.

 

Tylko uwaga. 802.11b jest symetryczne, co oznacza, że będzie możliwa zarówno transmisja z prędkością 4 Mb/s do komputera, jak i 4 Mb/s do komputera. A zauważ, że masz tylko 1 Mb/s uploadu od dostawcy. Na pingi wpływa zarówno download, jak i upload, ja nawet uważam, że łatwiej jest skutecznie zapchać upload, żeby podbić pingi, a na uploadzie ten drugi komputer nie będzie miał właściwie żadnego ograniczenia.

 

Zmiana trybu to jest proteza, może nie być skuteczna. Do skutecznych rozwiązań trzeba mieć normalny sprzęt, a nie okrojony ze wszystkiego, co się da.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...