Skocz do zawartości

Pliki bootujące system na innej partycji


dragolice

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

W sumie nie wiem jak do tego doszło, miałem 2 partycje skasowałem pierwszą (czyli C:), po czym wybrałem tę przestrzeń na format i postawienie systemu. System zainstalował się na dopiero co sformatowanej partycji, a pliki bootujące na tej starszej (wykrywa F:).

Obrazek z zarządzania dyskami: http://www.bankfotek.pl/image/1379422.jpeg

Jak dla mnie to tam są bzdury bo właśnie system jest na C: (katalog %windir%) a pliki rozruchowe (boot.ini, ntldr itd.) na F:. Na dodatek nie wiem skąd się wzięła ta partycja rozszerzona... ona jest przyczyną? Format leciał z poziomu płyty instalacyjnej windowsa. Pomoże ktoś sprowadzić te pliki spowrotem na C:?

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

W aktualnej sytuacji nie możesz przenieść plików na C. Przyczyna rozszczepienia to właśnie typ partycji. Partycja C to dysk logiczny. Pliki rozruchowe nie mogą być umieszczane na takim typie i wymagają partycji spełniającej warunki podstawowa aktywna. Dlatego pliki zostały umieszczone na pierwszej dostępnej podstawowej czyli F.

C musiałoby zostać przekonwertowane na partycję podstawową, by można było przemigrować zestaw.

 

 

Jak dla mnie to tam są bzdury bo właśnie system jest na C: (katalog %windir%) a pliki rozruchowe (boot.ini, ntldr itd.) na F:.

 

Mówisz o tym, że F ma opis "System" a C "Rozruch"? Wszystko się zgadza. Nomenklatura ma odwrotne znaczenie niż intuicja i opis podpowiadają. Partycja z plikami startowymi = System, partycja z Windows = Rozruch. Inne systemy / narzędzia myślą dokładnie na odwrót i dla nich Boot/Rozruch = pliki startowe. :P

 

 

.

Odnośnik do komentarza
C musiałoby zostać przekonwertowane na partycję podstawową, by można było przemigrować zestaw.

Taką funkcję ma Free EaseUS® Partition Master 9.1.1 Home Edition - http://www.partition-tool.com/personal.htm

http://www.partition-tool.com/easeus-partition-manager/convert-logical-to-primary.htm

 

dragolice - ale, że sytuacja jest bardziej zakręcona, sam raczej nie bierz się do konwersji 'na hura', bo ta może wymagać dodatkowych ruchów. Picasso pewnie doradzi co dalej.

Odnośnik do komentarza

1. Przekonwertuj dysk logiczny. Do konwersji typu partycji potrzebny zewnętrzny menedżer partycji. Bonifacy podał przykładowy, no to w nim: KLIK

 

2. Przestaw aktywną partycję, zdejmując tę flagę z F i nakładając na C, w przeciwnym wypadku bootowanie Windows z C niemożliwe.

 

3. Przenieś pliki rozruchowe boot.ini + NTLDR + NTDETECT.COM z F na C.

 

4. Napraw rozruch Windows z poziomu środowiska zewnętrznego: MBR + loader + korekta boot.ini. Do tych akcji dobrze się nadaje płyta Paragon Rescue Free Edition dysponująca modułem Boot Corrector.

 

Po tych akcjach system i tak może nie wstać. To jest ryzyko każdej konwersji.

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Z tym ryzykiem to kiepska sprawa. Na razie aż tak w oczy mnie to nie razi, żeby reinstalować dopiero co postawiony system gdy coś nie wypali.

Rozumiem że jak będzie na nowo stawiany to zwykłe usunięcie partycji + format nie załatwi sprawy? Ciekawi mnie co złego zrobiłem kasując i formatując partycję C. O dyskach logicznych nie było nigdzie mowy. Przed kasacją była partycją podstawową. Płytka miała zintegrowany sp3.

Odnośnik do komentarza
Rozumiem że jak będzie na nowo stawiany to zwykłe usunięcie partycji + format nie załatwi sprawy? Ciekawi mnie co złego zrobiłem kasując i formatując partycję C. O dyskach logicznych nie było nigdzie mowy. Przed kasacją była partycją podstawową. Płytka miała zintegrowany sp3.

 

No, mnie też ciekawiło. Tylko zaraz po instalacji wszystko poprawiłem i zainstalowałem od początku zgodnie ze sztuką.

 

Dragolice - systemowy instalator jest barzdo ubogi. Nie daje zbyt wiele możliwośći użytkownikowi. Skorzystaj z zewnetrznego narzedzia, np Gparted. Usuń a następnie utwórz partycję systemową. Oznacz ją jako aktywną i zainstaluj system.

Edytowane przez Belfegor
Odnośnik do komentarza

marcinkowski:

 

Mnie się wydawało że wystarczy skorzystać z konsoli odzyskiwania, komenda bootcfg /rebuild, jeżeli wykryje system to wskazać i dodać do listy bootowania, później ewentualnie fixboot i fixmbr i powinno pomóc, fakt że system będzie działał na partycji F.

 

Nie wystarczy, bo nadal rozruch będzie na F, C jest wykluczone jako miejsce plików startowych (to dysk logiczny). System przecież jest aktualnie na C a pliki rozruchu na F. Jemu chodzi o scalenie, by system i pliki były na jednej partycji. W związku z dyskiem logicznym jest wymagane więcej kroków. Zaś bootcfg /rebuild + fixboot + fixmbr = to wszystko jest w Paragonie w Boot Corrector. Podałam to jako lepszą alternatywę, bo np. Konsola Odzyskiwania nie pozwala edytować ręcznie pliku boot.ini a Paragon tak.

 

 

 

.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...