Skocz do zawartości

Archiwizacja danych - jaki najlepszy sposób


cptVenus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

temat znany i opisywany na co drugim forum. Postęp jednak idzie do przodu, pojawiają się nowe rozwiązania, a i opinie na wspomnianych wcześniej forach są zgoła odmienne. Dlatego chciałbym zapytać tutaj - w miejscu, gdzie praktycznie zawsze dostaję najlepszą i fachową pomoc.

Jak najbezpieczniej przechowywać dane?

Do tej pory nagrywałem na nośniki CD, DVD. Naczytałem się jednak, że ze złych krążków dane mogą ulecieć już po kilku latach - wybranie najlepszego to ruletka. Ostatnio zorientowałem się także, że istnieje coś takiego jak DVD-RAM, którego żywotność ponoć szacuje się na 30 lat. Pendrive'y dobrze spisują się, kiedy chcemy przenieść gdzieś dane - archiwizacja na nich była by bardzo droga. Rozważam więc kupno dysku zewnętrznego.

A Wy użytkownicy, jakie macie doświadczenia z tym zagadnieniem? Które rozwiązanie byście polecili? Który ze sposobów, ze strony technicznej, teoretycznie zagwarantuje najdłuższy czas żywotności danych? Może polecicie któregoś producenta dysku, konkretny model, a może na odwrót, stanowczo odradzicie którychś ze sposobów?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.

To co ja stosuję na blaszaku:

1. Trzy dyski fizyczne.

2. System i dane na dwóch różnych dyskach. Nie polecam dysków typu Green, Blue itp. Używam WD Black.

3. Trzeci to Temp, śmietnik i dodatkowe kopie.

4. Regularne kopie partycji systemowej na dwóch różnych dyskach naprzemiennie po zmianach i MSU. Zawsze mam dwie poprzednie.

5. Kopie partycji z danymi na innej partycji tego samego dysku oraz drugim dysku.

 

Dotychczas nie musiałem korzystać z odtwarzania ale sprawdzam, czy backup da się podmontować do softu (Easeus ToDo Backup).

Odnośnik do komentarza

@piotreek

Można i tak. Ale czy nie jest korzystniej zwalać obrazy (piszę o swojej sytuacji z wykorzystaniem Easeus) na różne dyski.

Easeus posiada możliwość tworzenia boot`owalnej płyty z pełną funkcjonalnością (Free - Linuks, Płatny - WinPE).

Do odtworzenia potrzebna jest tylko płytka, nowy dysk (lub stary dla przywrócenia) oraz dysk z obrazem. Żadnego systemu.

Odnośnik do komentarza

nie poruszaj nim w trakcie pracy

 

A w szczególności należy o tym pamiętać podczas uruchamiania i wyłączania dysku. Wtedy talerze nie są idealnie stabilne i potrząsanie nim może być przyczyną bliskiego spotkania powierzchni tacki z głowicą. Oczywiście nie dotyczy do SSD (zupełnie inna budowa), ale te są drogie i mają stosunkowo małe pojemności w porównaniu z normalnymi, klasycznymi, dyskami.

Odnośnik do komentarza

Jest calkowitym przypadkiem, ze w innym temacie masz potencjalny problem z zasilaczem.

Jesli pytasz o archiwizacje danych, a sprawa dotyczy PC-ta jako wyjsciowego magazynu/zasobow to podstawa bezpieczenstwa jest markowy zasilacz. W warunkach Polski dodatkowo podtrzymanie zasilania po awari czyli UPS. Na nic 6 dyskow i bezpieczne RAID-y przy uzywanym badziewiu z allegro za 30, 50, 120 zloty.

Setki watkow na sieci o problemach z dyskami to poklosie go..nych zasilaczy. Nie ma mozliwosci zakneblowania dzieciakow polecajacych takie wyroby (bo kasy brakuje). Nie zabraknie jej do odzyskiwania danych - to pewne. Potem oczywiscie to wszystko co wyzej i bedziesz w miare bezpieczny.

Odnośnik do komentarza

Jesli pytasz o archiwizacje danych, a sprawa dotyczy PC-ta jako wyjsciowego magazynu/zasobow to podstawa bezpieczenstwa jest markowy zasilacz.

W mojej koncepcji najważniejsze dane trzymane byłyby na osobnym dysku, podpinanym tylko okazjonalnie. A co do zasilacza, jakąś konkretną firmę byś polecił? (tak jak wcześniej dowiedziałem się o Western Digital, dysk już zamówiłem). A może model lub przedział cenowy?

Swoją drogą, jeżeli chodzi o podtrzymanie zasilania przez jakiś czas, to taki pomysł już miałem w głowie, jednak w ogóle nie byłem świadom, że takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane. Podobnie zresztą jak myśl, żeby ważne dane przegrywać podwójnie, na dwa dyski - z forum dowiedziałem się o istnieniu czegoś takiego jak RAID.

Odnośnik do komentarza

Nie to mialem na mysli. Rozumiem, ze dane beda trzymane na osobnym dysku, ale beda na ten dysk wprowadzane z PC-ta, prawda? Wiec PC ma byc stabilny juz nie dla samej tej kwesti, ale po prostu dla oszczednosci czasu, nerwow, pieniedzy itd.

Model tzw "markowy", a to juz osobna kwestia. Jesli to bedzie dla Ciebie drugi zasilacz w zyciu to mozesz opierac sie tylko na dostepnych informacjach i opiniach, a te sa ;

- od podstawowych informacji http://pl.wikipedia....ilacz_komputera

- po wszelkiej masci poradniki/porady http://forum.pclab.p...TEK-PRZECZYTAJ/

http://gadzetomania....w-stacjonarnych

 

Sprawdzasz jakiej mocy zasilacz potrzebujesz i kupujesz najlepszy wzgledem posiadanej gotowki.

 

Co ciekawe , mialem Codegen-a na podstawce 478 przez kilka lat nie swiadomy zupelnie zagrozenia. Kiedy ogarnalem sie z PC-mi i uswiadomilem sobie, ze to bomba zegarowa wymienilem na prostego Antec-a. Na obu zmierzylem napiecia i "markowy" nowy Antec mial wieksze odchylki od normy niz badziewie Codegena.

Problem polega na tym, ze nie tylko marka sie liczy, ale i seria w niej wydana.

 

Jedno jest pewne - nie warto oszczedzac na zasilaczu.

 

Z logow widze jednordzeniowy CPU + Geforce4 mx 440 czyli 350Wat wystarczy. Pytanie na jakiej plycie to siedzi?

Prawdopodobnie cos takiego na VIA® PT880 chipset - np. http://www.asrock.co...asp?Model=P4V88

Czyli wersja zasilacza ATX - dla Twojej wiadomosci o co caman ; http://pl.wikipedia....ilacz_komputera

Czyli pytania;

- ile masz PLN na zasilacz

- czy planujesz wymiane komputera i kiedy (bo to juz geriatria niestety i moze zejsc w kazdej chwili)

Odnośnik do komentarza

- czy planujesz wymiane komputera i kiedy (bo to juz geriatria niestety i moze zejsc w kazdej chwili)

Noszę się z zamiarem wymiany całej jednostki centralnej, na razie problem stanowią fundusze. Wydać planuje około 4 tys, wliczając nagrywarkę Blu-ray. Kiedy będę już mógł myśleć o konkretach, chciałem założyć osobny temat, w którym liczyłbym na wskazówki co do podzespołów, aby stabilnie razem pracowały, bo z tymi gotowcami z allegro czy supermarketów podobno jest różnie.

Odnośnik do komentarza
bo z tymi gotowcami z allegro czy supermarketów podobno jest różnie.
nie podobno tylko ZAWSZE jest kaszana.

http://www.eukasa.pl/komputery/sklep/1331373/zasilacze/fortron-fsp350-60ghc-9pa3509202-/?&utm_campaign=#nclid=bfdf9c6bf83e389c50b602dfb1bf7b2e

w rozsadnej cenie i nowy, ale nie znam sklepu. Allegro http://allegro.pl/listing.php/search?string=FSP350-60&category=0&sg=0 to loteria i osobiscie zasilacza bym tam nie kupil. Zwroc uwage na oznaczenia - koncowe litery.

Rozwiazanie kamikadze - zmierzyc napiecia w tym zlomie jaki masz i jak w miare w normnie to dac na msze za jego zywot do mometu zakupu nowego PC. :)

Odnośnik do komentarza

Zwroc uwage na oznaczenia - koncowe litery.

Rozwiazanie kamikadze - zmierzyc napiecia w tym zlomie jaki masz i jak w miare w normnie to dac na msze za jego zywot do mometu zakupu nowego PC. :)

Właśnie, jaka jest różnica pomiędzy tymi oznaczeniami - GHC, GLC, MDN itd.?

Co do napięć, w drugim https://www.fixitpc.pl/topic/14344-chkdsk-bez-przyczyny-uszkodzenie-sound-effect/page__st__20 założonym przeze mnie temacie, okazało się, że wartości napięć prawdopodobnie są złe. Jeszcze zmierzę miernikiem, ale w domu nie mam takiego urządzenia, więc będę musiał udać się gdzieś do serwisu. Czy, jeżeli rzeczywiście napięcia są jakie są, opłaca się naprawiać ten zasilacz, czy lepiej kupić nowy? Z przeznaczeniem do tego komputera jeszcze.

Odnośnik do komentarza

Trochę zeszliśmy z tematu, ale mam jeszcze pytanie do zasilaczy UPS. Jak było napisane wcześniej, są one w stanie podtrzymać przez krótki czas zasilanie. Co jednak w czasie nagłego braku energii elektrycznej np. z monitorem, routerem, które mają swoje źródła zasilania? Czy może implementacja takiego rozwiązania wygląda zupełnie inaczej?

Odnośnik do komentarza

Kiedyś założyłem taki temat: https://www.fixitpc.pl/topic/6899-jaki-ups-dla-mojego-zestawu-20-na-maks-5-minut/page__p__51982__fromsearch__1?do=findComment&comment=51982 .

Poczytaj. Kupiony z myślą, że ma wytrzymać pełny zestaw sprzętu (w stopce) oraz router.

Sprawdzony - mogę spokojnie zakończyć działania aplikacji i zamknąć system. Test był na 30 minut. Oczywiście z czasem pojemność akumulatorów maleje i trzeba o tym pamiętać aby np co 5 lat wymieniać.

Dodatkowe przeznaczenie to w razie awarii zasilanie pieca gazowego (ma opcję uruchomienia przy braku zewnętrznego zasilania).

Dlatego celowo zwiększona moc.

Odnośnik do komentarza
Dodatkowe przeznaczenie to w razie awarii zasilanie pieca gazowego (ma opcję uruchomienia przy braku zewnętrznego zasilania).

Dlatego celowo zwiększona moc.

 

Wiesław, to znaczy że tam gdzie mieszkasz są czeste awarie zasilania. Co znowu mnie nie dziwi, Polska jest chyba na jednym z ostatnich miejsc w Europie jeślic chodzi o czestotliwoś wyłacznia prądu ;)

Odnośnik do komentarza

Niestety tak. Poza grubszymi awariami w zimę często mam zaniki krótkotrwałe a te wystarczą aby zrestartować kompa.

Jest to miejscowość z typową zabudową domków jednorodzinnych z placami obsadzonymi zawyczaj świerkami, tujami itp i to na granicy działek.

Linie napowietrzne tuż przy ogrodzeniach. Widzę bardzo dużo sytuacji gdzie druty przechodzą między gałęziami i wystarczy trochę wiatru.

Energetyka nie chce się do tego dotykać bo to drzewa na obcym terenie a właściciele boją się obcinać gałęzie przy liniach pod napięciem.

Błędne koło. Musiałem się zabezpieczyć.

 

Dwa lata temu przez 4 dni byłem bez prądu przy minus 20. Kupiłem dodatkowo agregat ale nie daje czystego sinusa i miałem problemy z piecem gazowym.

Teraz mam problem rozwiązany. Agregatem napędzam UPS i dalej piec jeżeli potrzeba + inne potrzebne urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Linie napowietrzne tuż przy ogrodzeniach. Widzę bardzo dużo sytuacji gdzie druty przechodzą między gałęziami i wystarczy trochę wiatru.

Energetyka nie chce się do tego dotykać bo to drzewa na obcym terenie a właściciele boją się obcinać gałęzie przy liniach pod napięciem.

Błędne koło. Musiałem się zabezpieczyć.

 

Wow, nie mów, że ludzie nie rozumieją swobodnej strefy, która musi być zagwarantowana dla linni powietrznych. Nie do pomyślenia. Przecież to jest w ich interesie. Swoją drogą jest to przypadek nagminny. Ludziska obsadzają granice działki powiedzmy metr od ogrodzenia, nie mając pojęcia, jak bedzie wyglądało drzewo za 10 lat.

 

Dwa lata temu przez 4 dni byłem bez prądu przy minus 20. Kupiłem dodatkowo agregat ale nie daje czystego sinusa i miałem problemy z piecem gazowym.

Teraz mam problem rozwiązany. Agregatem napędzam UPS i dalej piec jeżeli potrzeba + inne potrzebne urządzenia.

 

Teraz rozumiem skąd tak potężne zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza

Wiesław przeczytałem Twój poprzedni temat razem z poradnikiem tam wklejonym i dopiero teraz zrozumiałem zasadę działania UPS i dotarło do mnie, że nie zastępuje on zasilacza w komputerze.

Jak to jest z tymi przepięciami w mieście, czy osiedla, bloki - zgaduję - są wyposażone w takie zasilacze/rozwiązania działające podobnie, bo panuje takie przeświadczenie, że podczas burzy w mieście można spokojnie korzystać z urządzeń elektrycznych bez niebezpieczeństwa awarii (tak, słyszałem o piorunochronach). Drugi aspekt to wahania i odchylenia napięcia, one też są regulowane jakoś dodatkowo? W prawdzie w tym poradniku jest wspomniane, że nawet silnik windy w bloku może zakłócić pracę sieci, dlatego pytanie na którym "poziomie", w którym miejscu w architekturze sieci (nie wiem jak to dokładnie określić) byłyby te ewentualne zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...