Skocz do zawartości

Resetujący się komputer


mvrcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od kilku dni mam problem z resetowaniem się komputera. Czasami po zainstalowaniu jakiejś aplikacji po ponownym uruchomieniu komputera windows nie chce sie załadować tylko widać czarny ekran lub napis "A disk reak error occurred Press Ctrl+Alt+Del". Dopiero po kilku restartach się załaduje. Niekiedy zostawie komputer włączony i jak wróce to jest zresetowany. Po takim restarcie w "Podgląd zdarzeń" widać błąd krytyczny kernel-power. Próbowałem zmienić w opcjach zasilania np wyłączanie dysku było ustawione "po 20min" zmieniłem na "nigdy i nic.

Odnośnik do komentarza
Pomoc jest darmowa, ale proszę rozważ przekazanie dotacji na utrzymanie serwisu: klik.
  • 2 tygodnie później...

Jest również źle z zasilaczem (EIST na czerwono). Nie znam problemu.

Pokaż obrazek z naklejki zasilacza - mam nadzieję, że ktoś inny ten problem oceni. Zbyt niska wartość +12V.

Pobierz jeszcze HDTune v. 2.55 (Free). Zainstaluj i uruchom.

Poczekaj aż procesy systemu się ustabilizują i generalnie led hdd nie będzie świecił.

Odpal Benchmark i absolutnie nie wykonuj niczego do końca testu. Wyłącz wcześniej wszystko co masz uruchomione.

Pokaż obrazek.

 

Napisz jeszcze w jakim trybie pracuje kontroler dysku z BIOS - IDE czy AHCI. Jeżeli AHCI - to czy instalowałeś stosowne sterowniki.

Pewnie jeszcze poproszę o inny obrazek ale nie wszystko jednocześnie.

Podam sugestie trochę później. Poczekaj.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza

1. Czy to nie zasilacz Made in China? Jeżeli masz zamiar nadal korzystać z tego kompa to zacznij od wymiany. Tu nie doradzę ale radzę jakiś markowy.

2. Test mhdd wykazuje dużo problemów z (generalnie) odczytem danych z dysku.

3. Dodatkowo wyraźnie jest problem z kablem sygnałowym. Do wymiany lub minimum do sprawdzenia połączeń włącznie z wtykiem zasilającym.

4. Możliwe, że należy zaktualizować BIOS. Tu konieczna jest informacja o wersji Rev. płyty (występuje kilka wersji). Otwórz pudło i w lewym dolnym rogu powinna być informacja Rev.xx. To bardzo ważne.

5. Nie zmieniaj na razie w BIOS IDE na AHCI.

6. Pomyśl o wymianie baterii CMOS na płycie. Jeszcze żyje ale już czas na nią - sklep komputerowy (nie AGD).

 

Przy okazji sprawdź czy któreś kondensatory nie są wybrzuszone - szczególnie w pobliżu procesora.

Edytowane przez wieslaw531
Odnośnik do komentarza
1. Nie widze napisu

 

OK. Radzę sprawdzić napięcia miernikiem. Bo to może być powodem problemów. Zaniżone +12V.

 

2. Da sie je naprawić czy też wymania?

3. To ten z dysku do płyty głównej?

 

3. Tak. Wymieniasz kabel sygnałowy lub przynajmniej poprawiasz metodą wypnij wepnij + dodatkowo wtyk kabla zasilającego (obok) z zasilacza.

Po tych działania wykonaj nowy skan i SMART z mhdd i pokaż.

 

4. Rev 1.0.

 

Brak nowszej wersji BIOS.

 

6. Chyba wymieniałem już nie pamiętam kiedy i nie kupowałem jej w komputerowym.

 

To nie są zwykłe baterie np do wagi łazienkowej. Mają inne parametry i nie chodzi tu o napięcie.

 

Czy kondensatory na płycie są OK. Pokaż fotkę tych przy procku.

Odnośnik do komentarza
Co do sprawdzenia miernikiem to dokładniejsze wskazówki co gdzie przyłożyć na co ustawić miernik(nigdy nie używałem miernika).

 

Masz miernik oraz manuala do płyty. Wykonaj pomiar napięć na złączu głównym płyty dla napięć +3.3V, +5V, +12V oraz +5VSb w stosunku do GND (czarny).

W manualu masz opis pinów na złączu. Dodatkowo pomierz zasilanie na złączu 4 lub 8 pinowym (+12V).

 

Fotke zrobie pózniej bo musze odkręcić plyte główną.

 

Przecież to widać z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza

Poprawił się zdecydowanie parametr 1 (dwukrotne zmniejszenie).

Porównaj wyniki obecne z poprzednimi - wartości po prawej stronie.

Nie rośnie ilość błędów spowodowanych kablem sygnałowym.

Niestety wzrosła ilość sektorów 150 ms.

 

Kondensatory na płycie masz nowszego typu i tu raczej nie będzie problemów.

 

Wymień jednak kabel sygnałowy.

I chyba wymieniłbym zasilacz. Poszukaj wg modelu (nazwy) danych tego zasilacza i oceń.

 

Dodatkowo proponuję wykonanie:

 

Uruchom cmd -> Enter

Wklep chkdsk c: /f /r -> Enter + Restart.

Odczekaj jak skończy się sprawdzanie i odpal kompa.

Podgląd zdarzeń -> Aplikacje -> Zdarzenie 1001 (Winlogon) -> Pokaż zawartość dolnego okna.

Odnośnik do komentarza
Winlogon 1001 nie znalazłem

 

W podgląd zdarzeń nie znalazłeś zdarzenia 1001?

Czy chkdsk wykonywał jakieś działania po restarcie?

 

W zarządzaniu dyskami jest coś mocno namieszane.

Jest partycja logiczna. Zastanawia mnie wielkość partycji C:. Czy tam jest Recovery?

Pokaż zawartość partycji C:.

 

W logach OTL widzę błędy z kontrolerem dysku. Ale to później.

 

Dawid

 

Taka partycja nie powinna mieć przypisanej litery.

Odnośnik do komentarza
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...